28.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 28 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova merr falėnderim nga Papa Gjon Pali II

 • KMDLNJ: Pėrmirėsim i gjendjes sė tė drejtave e lirive tė njeriut gjatė vitit 2002

 • Shtajner ka ftuar nė darkė drejtuesit e institucioneve dhe liderėt politikė tė Kosovės

 • Ekstradimi i Fatmir Limajt nė Hagė mund tė bėhet shumė shpejt

 • Uiliam Nesh: "Ende ėshtė heret pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės".

 • Tribunali i Hagės ka caktuar pėr sot njė seancė tė jashtėzakonshme pėr rastin e Agim Murtezit

 • Gjykata e Hagės ka dėnuar me 11 vjet heqje lirie ish-udhėheqėsen serbe tė Bosnjes e Hercegovinės Bilijana Pllavshiq

 • Piter Fejt: "Gjendja e sigurisė nė Maqedoni nė pėrgjithėsi ėshtė e qėndrueshme"

 • Svillanoviq ka biseduar me zyrtarėt mė tė lartė maqedonas

 • Gjingjiq kėrkon federalizimin e Kosovės

 • Njė i armatosur ka vrarė tre policė dhe ka plagosur edhe 7 tė tjerė afėr konsullatės amerikane nė Karaēi

 • Dy policė tė vrarė dhe dy tė plagosur afėr konsullatės amerikane nė Karaēi

 • Putin dhe Bush janė dakorduar tė punojnė pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr krizėn irakiane

 • Bush: Ēfarėdo plani irakian pėr asgjėsimin e raketave tė ndaluara ėshtė pjesė e njė "fushate mashtrimi"

 • Pauell: Udhėheqėsit arabė duhet t'i bėjnė presion Sadam Huseinit

 • Aznar ka biseduar me Papa Gjon Palin dhe Berluskonin lidhur me krizen nė Irak

 • Gjermania thotė se nuk do tė dėrgojė ndihmė tė mėtejshme nė Turqi

 • SHBA: Fituesi i projektit tė Kullave Binjake


 

Presidenti Rugova merr falėnderim nga Papa Gjon Pali II
 
Prishtinė, 28 shkurt - Sekretari i Shtetit tė Vatikanit, Kardinali Sodomo, i ka dėrguar Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovės, njė letėr falėnderimi nė emėr tė Papės Gjon Pali II-tė.
 
Nė letėr thuhet:

"Shenjtėria e Tij, Papa Gjon Pali II-tė, mė ka kėrkuar me kėnaqėsi t'ju falėnderoj pėr mesazhin e urimeve dhe tė pėrshėndetjeve qė Ju ia keni dėrguar pėr Kėrshėndella.

Nė kėtė vit tė ri, ai lutet qė tė gjithė popujt tė punojnė bashkėrisht pėr tė ndėrtuar njė kulturė tė paqes, tė mbėshtetur nė tė vėrtetėn, drejtėsinė dhe respektin e tė drejtave dhe dinjitetit tė ēdo personi.

Shenjtėria e Tij lutet pėr njė mbushulli bekimesh hyjnore pėr Ju dhe pėr popullin e Kosovės", thuhet nė letrėn e Sekretarit tė Shtetit tė Vatikanit dėrguar Presidentit Rugova.
 
 
KMDLNJ: Pėrmirėsim i gjendjes sė tė drejtave e lirive tė njeriut gjatė vitit 2002
 
Prishtinė, 28 shkurt - Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut (KMDLJ) me seli nė Prishtinė, publikoi njė raport pėr gjendjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut nė Kosovė gjatė vitit 2002. Nė raport thuhet se gjendja e tė drejtave e lirive tė njeriut gjatė kėtij viti nė Kosovė ka ardhur duke u pėrmirėsuar.
 
Po ashtum thuhet se enklavizimi dhe getoizimi i disa lokaliteteve e rajoneve tė tėra kanė lėnė rrugėn hapur pėr privimin e minoriteteve nga disa tė drejta themelore. Nė raportin e KMDLNJ-sė thuhet se gjendjen e kanė rėnduar edhe rastet e delikuencės ordinare, mosefikasiteti i organeve tė pushtetit e tė shėrbimeve publike, si edhe korrupsioni dhe deformitete tė tjera qė e pėrcjellin zhvillimin e shoqėrisė kosovare tė dalė nga lufta dhe robėria shumėvjeēare.

KMDLNJ vlerėson se papunėsia e madhe dhe varfėria, moszgjidhja e ēėshtjes sė pensioneve tė vjetra e tė reja, mbyllja e njė numri jo tė vogėl tė vendeve tė punės nė institucionet shtetėrore e shoqėrore, moskthimi nė punė i njė numri tė punėtorėve tė pėrjashtuar nga regjimi i Beogradit gjatė njėzet vjetėve tė fundit, shfaqja e rasteve tė dhuns nė familje, tė korrupsionit, tė prostitucionit, tė trafikimit tė njerėzve (sidomos tė femrave pėr prostitucion) etj. kanė krijuar shumė raste sociale qė prekin drejtprdrejt edhe nė tė drejtat themelore tė qytetarėve.
 
 
Shtajner ka ftuar nė darkė drejtuesit e institucioneve dhe liderėt politikė tė Kosovės
 
Prishtinė, 28 shkurt - Kryeadministratori i Kosovės, Mihail Shtajner, ka ftuar sonte pėr darkė drejtuesit e institucioneve dhe liderėt e forcave mė tė mėdha politike tė Kosovės. Nė kėtė mėnyrė Shtajner dėshiron tė shėnojė njėvjetorin e marrėveshjes sė arritur pėr formimin e Qeverisė sė Kosovės.

Procesi pėr formimin e qeverisė kishte filluar qė para ardhjes sė Shtajnerit nė krye tė misionit tė pėrkohshėm tė OKB-sė nė Kosovė, por marrėveshja ishte arritur pak pas ardhjes sė tij nė kėtė post.
 
 
Ekstradimi i Fatmir Limajt nė Hagė mund tė bėhet shumė shpejt
 
Hagė - Lubjanė, 28 shkurt - Zyrtarėt e Tribunalit tė Hagės thonė se janė duke punuar me autoritetet e Sllovenisė rreth modaliteteve tė transferimit tė Fatmir Limajt nė Hagė. Ata thonė se transferimi mund tė bėhet shumė shpejt, pasi nuk ka kurrėfarė pengesash ligjore. Sipas ligjeve sllovene, ekstradimi mund tė bėhet mė sė largu 15 ditė prej marrjes sė vendimit tė Gjykatės Supreme.
 
 
Uiliam Nesh: "Ende ėshtė heret pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės".
 
Uashington, 28 shkurt - Ish-administratori rajonal i Mitrovicės, gjenerali amerikan nė pension Uilliam Nesh, tash anėtar i Kėshillit amerikan pėr Marrėdhėnie me Jashtė, i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" se disa ekstremistė serbė nė rajonin e Mitrovicės e kanė bėrė tė vėshtirė bashkėpunimin me OKB-nė. Por, ai tha se edhe Qeveria e Kosovės duhet tė tė bėjė mė shumė pėr tė ndihmuar banorėt serbė nė gjithė Kosovėn.

Z. Nesh tha se ėshtė shumė i shqetėsaur me zhvillimet e fundit nė veri tė Kosovės. Ai tha se ėshtė nė interes tė popullsisė serbe nė veri tė Kosovės qė tė bashkėpunojė me administratėn e UNMIK-ut, me NATO-n dhe me policinė ndėrkombėtare. Po, theksoi se nė rajon ka disa ekstremistė qė e kanė bėrė tė vėshtirė bashkėpunimin qė prej qershorit tė vitit 1999.

"Ata duhet ta kuptojnė realitetin dhe tė punojnė pėr tė ndihmuar popullsinė e jo ambiciet e tyre politike", tha Uilliam Nesh.

Ish-administratori rajonal i Mitrovicės tha se ēdo ide pėr ndarjen e Kosovės do tė krijonte njė mjedis politik qė do tė ēonte nė shtimin e akteve tė dhunės, por do tė shkaktonte edhe krijimin e njėsive administrative qė nuk do tė ishin nė gjendje tė mbijetonin. Ai shtoi se ende ėshtė heret pėr tė filluar bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Sipas z. Nesh, Prishtina dhe Beogradi duhet tė fillojnė bisedimet e drejtėpėrdrejta pėr aspektet teknike qė duhet zgjidhur pavarėsisht nga statusi pėrfundimtar i Kosovės.
 
 
Tribunali i Hagės ka caktuar pėr sot njė seancė tė jashtėzakonshme pėr rastin e Agim Murtezit
 
Hagė, 28 shkurt - Tribunali i Hagės ka caktuar pėr sot mbajtjen e njė seance tė jashtėzakonshme pėr rastin e Agim Murtezit.
 
Ndonėse nė njoftimin e Tribunalit tė Hagės nuk saktėsohet se cilat janė arsyet pėr mbajtjen e seancės sė jashtėzakonshme, besohet se nė seancė do tė shqyrtohet deklarata e Murtezit se ai nuk ėshtė personi tė cilit i referohet aktakuza dhe se ai ėshtė akuzuar e arrestuar gabimisht.

Avokatėt e Agim Murtezit kanė kėrkuar qė klienti i tyre tė lirohet sa mė parė qė tė jetė e mundur. Deklaratat e Murtezit dhe ]ėshtja e identitetit tė tij duhet tė konfirmohen nga prokuroria e Tribunalit tė Hagės.
 
 
Gjykata e Hagės ka dėnuar me 11 vjet heqje lirie ish-udhėheqėsen serbe tė Bosnjes e Hercegovinės Bilijana Pllavshiq
 
Hagė, 28 shkurt - Gjykata e Hagės ka dėnuar me 11 vjet heqje lirie ish-presidenten e serbėve tė Bosnjes Bilijana Pllavshiq, tė akuzuar pėr krime kundėr njerėzimit. Pllavshiq kishte pranuar se ishte fajtore pėr dėbimin dhe vrasjen e boshnjakėve e kroatėve nė Bonje e Hercegovinė gjatė viteve 1991-1992. Dėnimin e saj e shpalli gjykatėsi Riēard Nej.
 
Nė muajin dhejtor tė vitit tė kaluar Pllavshiq kishte pranuar fajėsinė pėr krime kundėr njerėzimit, si shkėmbim pėr pranimin e njerės prej akuzave ku prokurorėt i hoqėn shtatė akuza tė tjera tė saj, duke pėrfshirė edhe atė pėr gjenocid, duke konstatuar se ajo ėshtė grua e moshuar.
 
 
Piter Fejt: "Gjendja e sigurisė nė Maqedoni nė pėrgjithėsi ėshtė e qėndrueshme"
 
Shkup, 28 shkurt - Zėvendėsdrejtori i Zyrės pėr Menaxhimin e Krizave nė Bashkimin Evropian, Piter Fejt, ka deklaruar dje nė Shkup se gjendja e sigurisė nė Maqedoni, nė pėrgjithėsi, ėshtė e qėndrueshme, me gjithė incidentėt e vogla.

Z. Fejt i cili kryeson njė delegacion tė BE-sė, kishte takime me autoritetet mė tė larta shtetėrore dhe me liderėt politikė. Nė kėto takime u bisedua rreth pėrgatitjeve pėr zėvendėsimin e trupave tė NATO-s me ato tė Bashkimit Evropian. Ndėrrimi i kėtyre trupave pritet tė bėhet rreth gjysmės sė muajit mars.
 
 
Svillanoviq ka biseduar me zyrtarėt mė tė lartė maqedonas
 
Shkup, 28 shkurt - Ministri i jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi Goran Svillanoviq ka biseduar nė Shkup me zyrtarėt mė tė lartė maqedonas lidhur me bashkėpunimin midis dy vendeve nė fushėn e tregtisė dhe nė luftėn kundėr krimit tė organizuar.

Ministrja e jashtme maqedonase, Ilinka Mitreva, ka deklaruar se ēėshtje kryesore tė diskutimeve kanė qenė gjendja e sigurisė nė rajon, hapja e pikave tė reja kufitare dhe rritja e bashkėpunimit nė fusha tė ndryshme. Ajo ka thėnė se nė takim ėshtė biseduar edhe pėr pėrpjekjet e pėrbashkėta tė tė dy vendeve pėr integrim nė strukturat evro-atlantike.
 
 
Gjingjiq kėrkon federalizimin e Kosovės
 
Beograd, 28 shkurt - Kryeministri i Serbisė, Zoran Gjingjiq, ka deklaruar se e pėrkrah federalizimin e Kosovės nė dy bashkėsi etnike, nė atė serbe dhe shqiptare, me tė drejta tė barabarta. Ai ka thėnė se Serbia ėshtė e gatshme tė pranojė njė Kosovė tė tillė me njė status, i cili ėshtė mė i madh se autonomia, por mė i vogėl se njė bashkėsi federale, siē ėshtė Serbia e Mali i Zi.

Gjingjiq thėnė se ēėshtja e statusit tė Kosovės duhet tė arrihet nė baza tė njė marrėveshje ndėrkombėtare dhe se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė ndėrpresė zbatimin e standardeve tė dyfishta nė Kosovė.

Edhe kėsaj radhe ka shprehur mendimin e tij se nė Kosovė duhet tė kthehen 1.000 pjesėtarė tė ushtrisė dhe tė policisė serbe, sepse, sipas tij, "kėtė e parasheh edhe rezoluta e po atij Kėshilli tė Sigurimi, i cili kėrkon nga ne, serbėt, tė bashkėpunojmė me Gjykatėn e Hagės".
 
 
Njė i armatosur ka vrarė tre policė dhe ka plagosur edhe 7 tė tjerė afėr konsullatės amerikane nė Karaēi
 
Karaēi, 28 shkurt – Sipas informacioneve mė tė reja tė AFP-sė personi i armatosur qė ka hapur sot (tė premten) zjarr afėr konsullatės amerikane nė qytetin pakistanez Karaēi ka vrarė tre policė roje, kurse ka plagosur edhe 7 tė tjerė. Ky incident ka ndodhur pėrkundėr masave tė rrepta tė sigurimit rreth konsullatės. Njoftohet gjithashtu se sulmuesi ėshtė arrestuar nga policia vendore.
 
 
Dy policė tė vrarė dhe dy tė plagosur afėr konsullatės amerikane nė Karaēi
 
Karaēi, 28 shkurt – Njė person i armatosur ka hapur sot (tė premten) zjarr afėr konsullatės amerikane nė qytetin pakistanez Karaēi. Sipas informacioneve tė para, nė kėtė sulm janė vrarė dy policė dhe janė plagosur edhe dy tė tjerė.

BBC World njofton se ky incident ka ndodhur pėrkundėr masave tė rrepta tė sigurimit rreth konsullatės amerikane nė Karaēi.
 
 
Putin dhe Bush janė dakorduar tė punojnė pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr krizėn irakiane
 
Moskė, 28 shkurt - Presidenti i Rusisė, Vladimir Putin, dhe presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, kanė biseduar dje me telefon lidhur mre ktizėn e Irakut. Sipas Moskės zyrtare, ata janė dakorduar tė punojnė nė drejtim tė gjetjes sė njė zgjidhjeje qė do tė merrte parasysh "interesat e bashkėsisė ndėrkombėtare".

"Gjatė njė diskutimi lidhur me Irakun, dy palėt kanė shfaqur synimin tė pėrshpejtojnė punėn nė kuadrin e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara me qėllim tė hartimit tė njė plani aksional qė do tė merrte parasysh interesat e bashkėsisė botėrore", thuhet nė komunikatėn e Kremlinit.
 
Nė komunikatė thuhet se biseda ishte bėrė me kėrkesė tė Uashingtonit.
 
 
Bush: Ēfarėdo plani irakian pėr asgjėsimin e raketave tė ndaluara ėshtė pjesė e njė "fushate mashtrimi"
 
Uashington, 28 ashkurt - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka deklaruar se ēfarėdo plani irakian pėr tė asgjėsuar raketat e ndaluara ėshtė pjesė e njė "fushate mashtrimi" dhe i ka bėrė thirrje Bagdadit qė tė ēarmatoset plotėsisht.

"Raketat janė vetėm maja e bregut tė akullt. E vetmja ēėshtje qė ka nė dorė ėshtė ēarmatosja komplete, tė cilėn ai e refuzon", ka thėnė presidenti amerikan.
 
 
Pauell: Udhėheqėsit arabė duhet t'i bėjnė presion Sadam Huseinit
 
Uashington, 28 shkurt - Nė njė bisedė telefonike me sekretarin e pėrgjithshėm tė Ligės Arabe, Amer Musa, Sekretari i Shtetit amerikan, Kolin Pauell, ka thėnė se nė takimin e nivelit tė lartė tė fundjavės nė Egjipt duhet tė kėrkohet qė Sadam Huseini tė veprojė me pėrpikmėri nė bazė tė kėrkesave tė inspektorėve.

"Unė do t'i inkurajoja ata qė t'i bėjnė njė paralajmėrim tė fortė Sadam Husseinit pėr tė respektuar kėrkesat e inspektorėve", ka thėnė Pauell.

Ai ka thėnė gjithashtu se do tė ishte nė interesin e Sadam Huesinit tė lagohej nga pushteti dhe t'i hapte rrugė njė udhėheqjeje tė pėrgjegjėshme qė do ta merrte pushtetin nė Bagdat.
 
 
Aznar ka biseduar me Papa Gjon Palin dhe Berluskonin lidhur me krizen nė Irak
 
Romė, 28 shkurt - Kryeministri i Spanjės, Hose Mari Aznar, ka biseduar nė Romė me Papa Gjon Palin II dhe me kryeministrin italian, Silvio Berluskoni, lidhur me krizėn nė Irak.

Vatikani bėri tė ditur se Papa Gjon Pali II ka theksuar se tė gjithė pjesėmarėsit duhet t'i pėrmbahen tė drejtės ndėrkombėtare.

Vatikani e ka quajtur si krim kundėr paqes luftėn nė Irak pa pajtimin e Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Gjermania thotė se nuk do tė dėrgojė ndihmė tė mėtejshme nė Turqi
 
Berlin, 28 shkurt - Gjermania thotė se nuk do tė dėrgojė ndihmė tė mėtejshme nė Turqi, megjithė kėrkesėn nga aleati nė NATO pėr pajisje pėr t'iu kundėrvėnė kėrcėnimeve qė do tė paraqiteshin nga njė luftė eventuale nė Irak.
 
 
SHBA: Fituesi i projektit tė Kullave Binjake
 

   

Nju Jork, 28 shkurt - Daniel Libeskind, arkitekt amerikan qė gjendet nė Berlin, ėshtė fitues i konkursit pėr ndėrtesat qė do tė zėvendėsojnė Kullat Binjake nė Nju Jork. Kryetari i bashkisė sė Nju Jorkut, Mishel Blumberg, tha se projekti fitues qė tregon njė kullė tė lartė pesėqind metra, tė rrethuar me kulla tė tjera mė tė vogla, do ta rikthejė Manhatenin nė vendin qė i takon nė botė.
 
Projekti parashikon tė ruajė njė pjesė tė greminės ku u ndėrtuan themelet origjinale tė kullave binjake, si njė memorial nė kujtim tė personave qė u vranė nė sulmet e 11 shtatorit.

wtc.jpg (30601 octets)

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.