27.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 27 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti presidentin e rajonit tė Venetos

 • Kuvendi i Kosovės bėn thirrje qė Fatmir Limajt t'i lejohet tė mbrohet nė liri

 • Nexhat Daci priti senatorin francez Michel Charasse

 • Kryeministri Rexhepi priti shefin e misionit tė NATO-s nė Maqedoni

 • Rino Harnish vizitoi "Riinvestin"

 • Gjykata Supreme e Sllovenisė aprovoi ekstradimin e Fatmir Limajt nė Tribunalin e Hagės

 • BE: Formimi i "bashkėsisė sė komunave serbe" i dėmshėm pėr staibilitetin e Kosovės

 • Shtajner: Ata qė kanė vizion ndarjen e Kosovės nuk mund tė jenė partnerė tė UNMIK-ut

 • Svillanoviq: Beogradi nuk qėndron pas formimit tė "bashkėsisė sė komunave serbe" nė veri tė Kosovės

 • Harnish: Kosova ėshtė njė tėrėsi tokėsore dhe e tillė do tė mbetet

 • AER do tė investojė sivjet nė Kosovė 46 milionė euro

 • Personeli i UNMIK-ut udhėzohet tė reduktojė lėvizjet nė pjesėn veriore tė Mitrovicės

 • Hartman mohon se prokuroria disponon me aktakuza tė reja pėr krime lufte tė njė grupi tė ri tė shqiptarėve tė Kosovės nė Hagė

 • Sezer: "Turqia do tė mbėshtesė plotėsisht anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO"

 • Goran Svillanoviq qėndron sot nė Shkup

 • Fejt e Buēkovski biseduan pėr misionin e BE-sė nė Maqedoni

 • Kroacia bllokoi 40 milionė dollarė tė ish-RFJ

 • Sot nė Tiranė takohen pėrfaqėsuesit e ministrive tė jashtme tė Shqipėrisė, Maqedonisė e Kroacisė

 • U nis pėr nė Afganistan kontigjenti i dytė i komandove speciale

 • NATO, BE dhe OSBE nuk shohin rrezik pėr destabilizimin e Maqedonisė nga grupe tė armatosura

 • Cėrvenkovski e Ali Ahmeti biseduan pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė parlament dhe pėr dokumentet personale

 • KS i OKB-sė shqyrton sot projekt-rezolutėn pėr Irakun

 • Kofi Anan ndodhet nė Qipro pėr tė realizuar planin pėr ribashkim

 • Bush: Iraku ėshtė dyfish i rrezikshėm, si pėr Lindjen e Mesme, ashtu edhe pėr Amerikėn

 • Shtetet e Bashkuara nuk kanė dėshirė tė qeverisin Irakun

 • Bliks: Iraku nuk ka marrė ndonjė vendim konkret pėr t'u ēarmatosur

 • Bush paraqet vizionin pėr Irakun e pasluftės

 • Turqia mbylli kufijt me Irakun

 • Reporterėt pa kufij: Iraku ėshtė ndėr 10 vendet pa liri shtypi

 • Sadam Husein thotė se s'ka ndėrmend as tė shkojė nė egzil

 • Koreja e Veriut riaktivizon reaktorin kryesor bėrthamor

 • Karzai: SHBA duhet tė mbesin pranė Afganistanit

 • Kryengritėsit kanė ekzekutuar tė paktėn 52 policė dhe 8 djem tė tyre nė Bregun e Fildishtė

 • NASA e ka gjetur njė video kasetė nga mbeturinat e anijes kosmike "Kolumbia"


 

Presidenti Rugova priti presidentin e rajonit tė Venetos
 
    
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti nė rezidencėn e tij presidentin e rajonit Veneto tė Italisė, Gjankarlo Galan.

Gjatė takimit u bisedua pėr situatėn dhe zhvillimet aktuale nė Kosovė si edhe pėr objektivat zhvillimore tė Kosovės.

"Presidentin e Venetos e informova me progresin qė kemi bėrė nė Kosovė, si dhe me objektivat tona qė kanė tė bėjnė me zhvillimin ekonomik, me investimet e huaja si dhe me hapjen e vendeve tė reja tė punės", deklaroi pas takimit presidenti Rugova.
  
Ai bėri tė ditur se nė takim ėshtė biseduar edhe rreth bashkėpunimit midis Kosovės dhe rajonit tė Venetos.

Edhe me kėtė rast, Presidenti Rugova theksoi kėrkesėn pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke shtuar se kjo do t'i mundėsonte Kosovės qasje nė institucionet ndėrkombėtare financiare dhe integrimein e saj nė Evropė.

I pyetur rreth deklaratės pėr pavarėsinė e Kosovės, tė inicuar nė Kuvendin e Kosovės, Presidenti Rugova pėrkujtoi se pavarėsia e Kosovės ėshtė shpallur nė vitin 1991, e pastaj shtoi:

"Ne mund tė bėjmė njė deklaratė pėr njohjen formale tė pavarėsisė.
 
Kjo deklaratė ėshtė diēka qė ėshtė marrė nė konsiderim, por, gjithsesi, kjo duhet tė bėhet nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare - me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Evropian, dhe Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara.

"Unė dėshiroj qė Kosova tė njihet sa mė shpejt si shtet. Njė palė negociate i kemi pėrfunduar, tash ėshtė njė epokė e re pėr Kosovėn", theksoi presidenti Rugova.

Presidenti i rajonit tė Venetos, Gjakarlo Galan, tha se kjo vizitė realizohet nė kuadrin e bashkėpunimit tė mirė midis Kosovės dhe Italisė. Ai theksoi ndihmat financiare qė ka dhėnė Italia nė Kosovė.

"Kemi dėshirė tė krijojmė diēka me rėndėsi qė ndihmon stabilitetin e Kosovės", deklaroi z. Galan.

Ai tha se Italia dėshiron tė ndihmojė krijimin e standardeve ndėrkombėtare nė Kosovė, nė mėnyrė qė ajo tė jetė mė afėr Bashkimit Evropian. Nė kėtė kontekst ai tha se rajoni i Venetos ofron aftėsim profesional 6 mujor ose njėvjeēar pėr disa studentė tė rinj kosovarė.

Z. Galan foli edhe pėr investimet italiane nė Kosovė.

"Nė momentin qė Kosova do tė jetė stabile dhe e sigurtė invesitorėt italianė do tė marrin pjesė me investime e tyre kėtu, sidomos ata tė Venetos.
 
 
Kuvendi i Kosovės bėn thirrje qė Fatmir Limajt t'i lejohet tė mbrohet nė liri
 
Prtishtinė, 27 shkurt 2003 - Kuvendi i Kosovės miratoi sot njė deklaratė, pėrmes sė cilės i bėn thirrje Tribunalit tė Hagės qė deputetit Fatmir Limajt t'i mundėsohet tė mbrohet nė liri.

Nė deklaratė kundėrshtohet barazimi i qėndresės dhe luftės ēlirimtare nė Kosovė me luftėn shfarosėse kundėr Kosovės dhe popullit tė saj. Nė deklaratė thuhet:

"Kuvendi i Kosovės konfirmon pėrcaktimin pėr njohjen e jurisdiksionit tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr krime tė luftės nė ish-Jugosllavi dhe pėr bashkėpunim institucional, tė ndėrsjellė dhe tė rregullar me ligj tė Kosovės me kėtė Gjykatė;

Kuvendi i Kosovės apelon te Gjykata Ndėrkombėtare tė Hagės qė deputetit Fatmir Limaj, i cili ka shprehur me kohė dhe publikisht gatishmėrinė pėr t'u paraqitur vullnetarisht nė Hagė, tė trajtohet si i vetėparaqitur dhe t'i mundėsohet mbrojtja nė liri;

Kuvendi i Kosovės kundėrshton pėrpjekjet pėr politizimin dhe etnicizimin e drejtėsisė, si dhe barazimin e qėndresės dhe luftės ēlirimtare nė Kosovė me luftėn shfarosėse kundėr Kosovės dhe popullit tė saj;"

Deklarata u miratua me propozimin e grupit parlamentar tė PDK-sė dhe me mbėshtetjen e grupeve parlamentare tė LDK-sė, AAK-sė dhe atij tė minioriteteve joserbe. Deputetėt e koalicionit serb "Kthimi" e braktisėn seancėn, nė shenjė revolte.

Kuvendi i Kosovės miratoi sot edhe njė deklaratė me tė cilėn shpallet i pavlefshėm formimi i "Bashkėsisė sė komunave serbe nė veri tė Kosovės".

Nė seancėn e sotme tė Kuvendit u miratuan nė parim Projektligji pėr Bibliotekat dhe Projetkligji pėr Lėndėt Arkivore e Arkivat.

Kuvendi miratoi vendimin qė Sabri Hamiti ta zėvendėsojė pėrkohėsisht nė Kryesinė e Kuvendit anėtarin e kėsaj kryesie Fatmir Sejdiun.
 
 
Nexhat Daci priti senatorin francez Michel Charasse
 
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti anėtarin e Senatit tė Francės, Michel Charasse, cili shoqėrohej nga shefi i Zyrės franceeze nė Prishtinė, Bernard Garancher dhe zyrtarė tė tjerė francezė. Nė takim u bisedua pėr mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit midis Kosovės e Francės, sidomos pėr bashkėpunimin e dy parlamenteve.

Z. Daci e njeftoi senatorin francez me punėn e Kuvendit tė Kosovės, duke theksuar pėrpjekjet qė legjistlacioni i Kosovės tė jetė kompatibil me atė tė vendeve evroperėndimore.

Senatori Charasse shprehu gatishmėrinė e Senatit tė Fra
 
 
Kryeministri Rexhepi priti shefin e misionit tė NATO-s nė Maqedoni
 
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, priti sot shefin e Misionit tė NATO sė nė Maqedoni, z. Bighegham. Nė takim u bisedua lidhur me situatėn aktuale nė Kosovė dhe nė rajon, me theks tė veēantė nė zhvillimet qė kanė tė bėjnė me marrėdhėniet midis Kosovės e Maqedonisė.

Duke folur pėr situatėn e shkaktuar pas arrestimit tė deputetit Fatmnir Limaj dhe tre ish-pjesėtarėve tjerė tė UĒK-sė, z. Rexhepi tha se arrestimi dhe dėrgimi i tyre nė Tribunalin e Hagės ka nxjerrė nė pah mungesėn e bashkėpunimit midis kėtij institucioni ndėrkombėtar dhe institucioneve tė Kosovės.

Duke folur pėr marrėdhėniet midis Kosovės e Maqedonisė, tė dy palėt theksuan nevojėn pėr angazhime mė tė mėdha pėr tė ngritur nivelin e kėtyre marrėdhėnieve midis dy vendeve. Avancimi i kėtyre marėdhėnieve u vlerėsua si hap i domosdoshėm jo vetėm pėr sigurinė nė rajon, por edhe pėr zhvillimin ekonomik tė dy vendeve.
 
 
Rino Harnish vizitoi "Riinvestin"
 
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - Shefi i Misionit amerikan nė Kosovė, Rino Harnish, vizitoi sot Institutin pėr Hulumtime Zhvillimore "Riinvest". Pas takimit me udhėheqės tė kėtij instituti, z. Harnish deklaroi se bashkėpunimi midis Qeverisė sė Kosovės dhe komunitetit tė biznesit mund tė forcojė pozitėn e ekonomisė sė Kosovės.

"Institucionet duhet tė shfrytėzojnė idetė e "Riinvestit" dhe tė komuniteti i biznesit", theksoi z. Harnish.

Ai tha se komuniteti i biznesit nė Kosovė ballafaqohet me vėshtirėsi tė ndryshme dhe shtoi se nga instituti "Riinvest" mund tė dalin edhe propozime tė ndryshme tė favorshme pėr ekonominė e Kosovės.

Shefi i Misionit amerikan nė Kosovė, Rino Harnish, deklaroi se qeveria amerikane do tė vazhdojė mbeshtetjen pėr Institutin pėr Hulumtime Zhvillimore "Riinvest".

Ndėrkaq, drejtori i "Riinvestit", Muhamet Mustafa, bėri tė ditur se gjatė kėtij viti ėshtė paraparė tė bėhen hulumtime tė ndryshme pėr ekonominė e Kosovės.
 
 
Gjykata Supreme e Sllovenisė aprovoi ekstradimin e Fatmir Limajt nė Tribunalin e Hagės
 
Lubjanė, 26 shkurt 2003 - Gjykata Supreme e Sllovenisė e ka aprovuar kėrkesėn pėr ekstradimin e Fatmir Limajt nė Tribunalin e Hagės.

Zėdhėnėsi i gjykatės, Franc Stanovnik, ka deklaruar se Ministria e Drejtėsisė do ta aranzhojė ekstradimin e z. Limaj me zyrtarėt e OKB-sė. Ai ka thėnė se rasti mund tė zgjidhet deri kah fundi i javės.
 
 
BE: Formimi i "bashkėsisė sė komunave serbe" i dėmshėm pėr staibilitetin e Kosovės
 
Bruksel, 27 shkurt 2003 - Bashkimi Evropian ka reaguar ndaj formimit tė "bashkėsisė sė komunave serbe nė veri tė Kosovės". BE vlerėson se ky ėshtė njė veprim tė njėanshėm qė bie ndesh me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė qė mund tė ketė ndikime negative pėr stabilitetin e Kosovės, por edhe mbarė rajonit.
Kristina Galak, zėdhėnėse e shefit tė diplomacisė evropiane, Havier Solana, ka deklaruar se BE nuk do tė pėrkrahė asnjėherė vendimet e njėanshme tė cilėsdo palė.

Ajo ka theksuar se ky vendim i serbėve u mor vetėm njė ditė pasi Kėshilli i Ministrave u bėri thirrje tė dyja palėve nė Kosovė qė tė pėrmbahen nga vendimet e njėanshme.
 
 
Shtajner: Ata qė kanė vizion ndarjen e Kosovės nuk mund tė jenė partnerė tė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner, ka pritur mbrėmė vonė tre drejtues tė koalicionit serb "Kthimi", Dragisha Kėrstoviq, Gojko Saviq dhe Oliver Ivanoviq.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Xhorxhi Kakuk, ka bėrė tė ditur se z. Shtajner ka bėrė tė qartė qėndrimin e UNMIK-ut lidhur me organizimin e ri tė serbėve.
 
Ai ka thėnė se z. Shtajner u ka thėnė serbėve se ata qė kanė vizion ndarjen e Kosovės, siē ėshtė rasti me bashkėsinė e komunave serbe, nuk mund tė jenė partnerė tė UNMIK-ut. Shtajner i ka cilėsuar jolegjitime organizimet e tilla.
 
 
Svillanoviq: Beogradi nuk qėndron pas formimit tė "bashkėsisė sė komunave serbe" nė veri tė Kosovės
 
Bruksel, 27 shkurt 2003 - Ministri i jashtėm serb, Goran Svillanoviq, dhe zėvendėskryeministri Nabojsha Ēoviq, kandė kanė deklaruar dje nė Bruksel se Beogradi nuk qėndron pas formimit tė "bashkėsisė sė komunave serbe" nė veri tė Kosovės.

Pas takimit me sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-s, Xhorxh Robertson, shefi i diplomacisė serbe ka thėnė se NATO ka pėrsėritur mbėshtetjen e plotė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Dejtonit dhe pėr bashkėpunimin e mėtejmė lidhur me ēėshtjen e Kosovės.
 
 
Harnish: Kosova ėshtė njė tėrėsi tokėsore dhe e tillė do tė mbetet
 
Prishtinė, 27 shkurt 2003 - "Kosova ėshtė njė tėrėsi tokėsore dhe si e tillė do tė mbetet, nėn kontrollin e tėrėsishėm tė udhėhequr nga Kombet e Bashkuara". Kėshtu deklaroi dje, pas takimit me kryeministrin Bajram Rexhepi, shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė, Rino Harnish, duke komentuar vendimin e serbėve tė veriut tė Kosovės pėr "bashkimin e komunave serbe".

Pas kėtij takimi u bė e ditur se puna e Tribunalit tė Hagės nė Kosovė dhe kalimi i kompetencave nga UNMIK-u tek institucionet vendore kanė qenė temat kryesore tė bisedimeve.

Z. Harnish ka kėrkuar nga Qeveria e Kosovės njė angazhim mė tė madh pėr realizimin e prioriteteve tė pėrcaktuara pėr vitin 2003. Ai ka theksuar se pret me padurim qė nė fjalimet e ardhshme tė kryeministrit tė dėgjojė pėr sa mė shumė progres, sidomos nė fushėn e ekonomisė dhe privatizimit.
 
 
AER do tė investojė sivjet nė Kosovė 46 milionė euro
 
Bruksel, 27 shkurt 2003 - Agjencioni Evropian pėr Rindėrtim do tė investojė sivjet 316 milionė euro nė vendet e Ballkanit. Pjesa mė e madhe e kėture mjeteve, 220 milionė euro, do tė ndahen pėr Serbinė, kurse nė Kosovė do tė investohen 46 milionė euro.
 
 
Personeli i UNMIK-ut udhėzohet tė reduktojė lėvizjet nė pjesėn veriore tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 27 shkurt 2003 - Personeli ndėrkombėtar i UNMIK-ut ėshtė udhėzuar tė reduktojė lėvizjet me automjete tė UNMIK-ut nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Kjo ka ndodhur vetėm njė ditė pas formimit tė "bashkėsisė sė komunave serbe tė Kosovės". Atė ditė nė pjesėn veriore tė kėtij qyteti ėshtė djegur njė automjet i policisė ndėrkombėtare.
 
 
Hartman mohon se prokuroria disponon me aktakuza tė reja pėr krime lufte tė njė grupi tė ri tė shqiptarėve tė Kosovės nė Hagė
 
Hagė, 27 shkurt 2003 - Zėdhėnėsja e Tribunalit tė Hagės, Florens Hartman, ka mohuar se prokuroria ka tė gatshme aktakuza tė reja ndaj shqiptarėve nė Kosovė.

Duke komentuar njė deklaratė tė komandantit tė KFOR-it, gjeneralit Fabio Mini, dhėnė gazetės italiane "Korierra dela sera", se ka aktakuza tė reja pėr njė grup tė shqiptarėve, Hartman ka thėnė se nė kėtė moment nuk ka ndonjė aktakuzė tjetėr kundėr shqiptarėve tė Kosovės pėr krime lufte. Por, ajo ka pohuar se janė duke vazhduar hetimet edhe pėr disa raste tė tjera.

Hartman ka thėnė se momenti kur do tė ngriten aktakuza tė reja do tė varet nga dėshmitė.
 
 
Sezer: "Turqia do tė mbėshtesė plotėsisht anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO"
 
Ankara, 27 shkurt 2003 - "Turqia do tė japė gjithė mbėshtetjen e saj pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO", deklaroi dje nė Ankara Presidenti i Turqisė, Ahmet Nexhdet Sezer, gjatė takimit me Ilir Metėn, zėvendėskryeministėr e ministėr i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė.

"Stabiliteti i Shqipėrisė dhe zhvillimi i saj tregojnė se ajo ėshtė ėshtė nė rrugėn e integrimit tė plotė euroatlantik", tha z. Sezer.

Ndėrkaq, z.Meta tha se "Shqipėria e vlerėson si bazė pėr integrimin nė NATO dhe nė Bashkimin Europian, integrimin rajonal".

Presidenti Sezer dhe z. Meta, shprehėn gatishmėrinė e plotė tė qeverive tė tė dy vendeve pėr tė forcuar bashkėpunimin nė fushėn ekonomike e tregtare. Ata paralajmėruan se sė shpejti do tė nėnshkruhet marrėveshja e Tregtisė sė Lirė midis dy vendeve.
 
 
Goran Svillanoviq qėndron sot nė Shkup
 
Shkup, 27 shkurt 2003 - Sot pėr vizitė njėditore pune nė Maqedoni arrin ministri i Punėve tė Jashtme i Serbisė e Malit tė Zi, Goran Svillanoviq, i cili ėshtė edhe kryesues i Procesit pėr bashkėpunim tė Evropės Juglindore.

Si njoftohet, Svillanoviq do tė takohet me ministren e Punėve tė Jashtme tė Maqedonisė, Ilinka Mitreva, me presidentin Boris Trajkovski, kryeministrin Branko Cėrvenkovski dhe kryetarin e Kuvendit, Nikolla Popovski.
 
 
Fejt e Buēkovski biseduan pėr misionin e BE-sė nė Maqedoni
 
Shkup, 27 shkurt 2003 - Pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian nė Maqedoni, Piter Fejt, dhe ministri maqedonas i Mbrojtjes, Vllado Buēkovski, biseduan sot nė Shkup rreth zėvendėsimit tė misionit tė NATO-s me misionin e Bashkimit Evropian. Nė takim u tha se sė shpejti pritet tė bėhet kompletimi i marrėveshjeve bilaterale mes BE-sė dhe Maqedonisė lidhur me kėtė mision.

Ministri Buēkovski deklaroi nė takim se situata e sigurisė nė Maqedoni ėshtė stabile dhe kjo paraqet bazė tė mirė pėr fillimin e misionit tė Bashkimit Evropian.

Piter Fejt takohet sot edhe me presidentin Boris Trajkovski.
 
 
Kroacia bllokoi 40 milionė dollarė tė ish-RFJ
 
Zagreb/Nju-Jork, 27 shkurt 2003 - Kroacia ka bllokuar kėtė javė 40 milionė dollarė tė deponuara nga ish-RFJ nė tri banka tė Nju-Jorkut. Kėtė e kanė konfirmuar autotritetet e Kroacisė nė Nju-Jork dhe nė Zagreb. Mediat serbe njoftojnė se qeveria e Kroacisė ka bėrė tė ditur se bllokimi do tė zgjasė derisa tė arrihet marrėveshja pėr suksesion.

Kėto mjete janė bllokuar nė momentin e fundit, sepse sot ka hyrė nė fuqi vendimi i SHBA-ve pėr zhbllokimin e njė pjese tė mjeteve financiare tė ish-RFJ-sė nga institucionet amerikane.
 
 
Sot nė Tiranė takohen pėrfaqėsuesit e ministrive tė jashtme tė Shqipėrisė, Maqedonisė e Kroacisė
 
Tiranė, 27 shkurt 2003 - Nė Tiranė sot mbahet takim i sekretarėve shtetėrorė tė ministrive tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kroacisė. Ky takim mbahet nė kuadrin e bashkėpunimit trepalėsh nė procesin pėr integrim nė NATO.

Pėrfaqėsuesit e delegacioneve nga Maqedonia e Kroacia do tė takohen me zėvendėsministrin e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Luan Hajdaraga.
 
 
U nis pėr nė Afganistan kontigjenti i dytė i komandove speciale
 
Tiranė, 27 shkurt 2003 - Kontigjenti i dytė i misionarėve shqiptarė tė paqes nė Afganistan, 23 efektiva tė Batalionit Special Komando, u nisėn dje, nė pėrmbushje tė misionit 6-mujor paqeruajtės nė Afganistan, nė kuadėr tė ISAF-it.
 
Nisja e tyre u shoqėrua me njė ceremoni nė Aeroportin e Tiranės "Nėnė Tereza", ku merrnin pjesė kryeministri Fatos Nano, ministri i Mbrojtjes, Pandeli Majko, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, gjeneralmajor Pėllumb Qazimi, pėrfaqėsues diplomatikė, ambasadori turk nė Tiranė, Murat Oguz, ushtarakė tė lartė tė FA-sw, familjarė, etj.

"Ju jeni pararojė e pėrpjekjeve tona pėr t'u bėrė anėtarė tė Aleancės Atlantike", tha Nano.

Ai vlerėsoi suksesin e kontigjentit tė parė paqeruajtės shqiptarė, tė cilėt u kthyen dje nė atdhe.
 
 
NATO, BE dhe OSBE nuk shohin rrezik pėr destabilizimin e Maqedonisė nga grupe tė armatosura
 
Shkup, 27 shkurt 2003 - Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Shkup kanė pėrsėritur se nuk ekziston rreziku pėr destabilizimin e Maqedonisė nga grupe tė armatosura, edhepse gjendja nė nė rajonet veriperėndimore tė kėtij vendi ėshtė ende e brishtė.

Zėdhėnėsit e NATO-s, BE-sė dhe OSBE-sė, nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi, kanė deklaruar se duhet tė bėhet e qartė se nuk do tė kėtė ndonjė ofensivė pranverore. Ata kanė thėnė se grupet e armatosura janė tė vogla.

Zėdhėnėsi i OSBE-sė tha se kėto gruoe nuk gėzojnė asnjė mbėshtetje nga popullata vendėse dhe nga strukturat politike.

Duke folur pėr incidentet e fundit, zėdhėnėsja e BE-sė Irena Gjuzellova, ka thėnė se ato janė akte tė izoluara dhune. Por, ajo ka theksuar se komuniteti ndėrkombėtar i ėshtė vigjilent dhe do tė reagojė shpejt kundėr ēdo lloj dhune.
 
 
Cėrvenkovski e Ali Ahmeti biseduan pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė parlament dhe pėr dokumentet personale
 
Shkup, 27 shkurt 2003 - Liderėt e dy partive kryesore tė koalicionit qeveritar nė Maqedoni, Branko Cėrvenkovski dhe Ali Ahmeti, nė takimin e tyre tė parė, kanė biseduar pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė parlament e nė administratėn shtetėrore si dhe pėr zgjidhjen e kontestit pėr dokumentet personale.

Nėnkryetari i BDI-sė, Agron Buxhaku, pjesėmarrės nė kėtė takim, ka deklaruar se kėto parti vazhdojnė t'i harmonizojnė qėndrimet e tyre rreth pėrdorimit tė gjuhės shqipe. BDI thotė se nė ballinėn e pasaportės duhet tė shkruhet edhe nė gjuhėn shqipe, ndėrkaq LSDM-ja ka propozuar qė kjo tė bėhet nė faqen e tretė.
 
 
KS i OKB-sė shqyrton sot projekt-rezolutėn pėr Irakun
 
Nju-Jork, 27 shkurt 2003 - Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė do ta shqyrtojė sot Rezolutėn e propozuar nga SHBA-tė e Britania e Madhe pėr Irakun. Kjo rezolutė parashikon edhe pėrdorimin e forcės pėr tė detyruar ]armatosjen e Irakut nga armēt e shkatėrrimit nė masė.
 
Pėr miratimin e rezolutės janė tė nevojshme nėntė vota, nė qoftė se nuk voton kundėr asnjėri nga anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit: SHBA, Rusia, Kina, Britania e Madhe dhe Franca.

Nga ana tjetėr, Franca, Gjermania dhe Rusia kanė parashtruar njė memorandum pėr ēarmatim paqėsor tė Irakut, pėrmes tė inspektimeve. Ky memorandum kuk ėshtė paraparė tė votohet, sepse ai nuk ka karakter tė detyrueshėm.
 
 
Kofi Anan ndodhet nė Qipro pėr tė realizuar planin pėr ribashkim
 
Nikozi, 27 shkurt 2003 - Sekeretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, ndodhet nė Qipro pėr tė bindur liderėt e tė dy komuniteteve, atij grek dhe turk, qė ta pėrkrahin planin e tij pėr ribashkimin e ishullit tė ndarė.

"Erdha nė Qipro qė t'u them se gjithė bashkėsia ndėrkombėtare shpreson se zgjidhja aq e pritur ėshtė afėr doresh. Besoj fuqimisht se oferta e paraqitur nė tryezė ėshtė fer dhe e balancuar dhe se zgjidhja do t'i sillte pėrfitime tė mėdha tė dyja palėve", ka thėnė Anan.
 
 
Bush: Iraku ėshtė dyfish i rrezikshėm, si pėr Lindjen e Mesme, ashtu edhe pėr Amerikėn
 
Uashington, 27 shkurt 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka thėnė se Iraku ėshtė dyfish i rrezikshėm, si pėr Lindjen e Mesme, ashtu edhe pėr Amerikėn, sepse Sadam Huseini ka si armė ashtu edhe lidhje me grupe terroriste pėr tė shkaktuar tronditje tė tmerrshme nė tė dy rajonet.

"Rreziku nga Iraku ėshtė se Sadam Huseini mund tė godasw nė fqinjėsi dhe rreziku me Irakun qėndron aty se ai ka pasur vullnetin dhe kapacitetet qė tė ushtrojė organizata tė tipit tė al Kaidės dhe t'i furnizojė ato me pajisje pėr tė lėnduar Amerikėn. Bota ka pritur gjatė kohė qė Sadam Huseini tė ēarmatoset", ka thėnė presidenti i Shtetetve tė Bashkuara.
 
 
Shtetet e Bashkuara nuk kanė dėshirė tė qeverisin Irakun
 
Salahadin, Irak, 27 shkurt 2003 - I deleguari special i Shteteve tė Bashkuara, Zylmay Khalilzad, ka thėnė nė mbledhjen e grupeve opozitare irakiane qė ka filluar nė veri tė Irakut tė kontrolluar nga kurdėt, se Shtetet e Bashkuara nuk kanė dėshirė tė qeverisin Irakun.

Khalizad ka thėnė se populli irakian duhet tė qeverisė punėt e veta sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, por nuk ka dhėnė ndonjė ide se kur mund tė ndodhė kjo.

Grupet opozitare irakiane u mblodhėn tė diskutojnė pėr pėrbėrjen e qeverisė irakiane, nėse dėbohet nga pushteti presidenti Sadam Husein.
 
 
Bliks: Iraku nuk ka marrė ndonjė vendim konkret pėr t'u ēarmatosur
 
Bagdat, 27 shkurt 2003 - Kryeinspektori i OKB-sė pėr armėt, Hans Bliks, tha se Iraku ende nuk ka filluar tė bashkėpunojė plotėsisht me inspektorėt.

Zoti Bliks e bėri kėtė koment tri ditė para se tė raportojė nė Kėshillin e Sigurimit mbi bashkėpunimin irakian. Ai u tha gazetarėve nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork se mendon qė Iraku po bėn pėrpjekje mė tė mėdha pėr tė sqaruar ēėshtjet rreth programeve tė armėve. Mirėpo, ai theksoi se nuk ka tė dhėna se Iraku ka marrė ndonjė vendim konkret pėr t’u ēarmatosur.
 
 
Bush paraqet vizionin pėr Irakun e pasluftės
 
Uashington, 27 shkurt 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka paraqitur vizionin e tij pėr Irakun e pasluftės, duke thėnė se ai ė sheh atė si njė komb qė mund tė sherbejė si shembull i lirisė pėr Lindjen e Mesme.

Zoti Bush tha se ēdo e ardhme e zgjedhur nga populli irakian do tė ishte mė e mirė se sa tė jetojė nėn tmerrin e regjimit tė Sadam Huseinit. Ai tha se Iraku i ka tė gjitha mundėsitė pėr tė shkuar drejt demokracisė dhe lirisė, ashtu siē kanė bėrė edhe kombe tė tjera nė vėshtirėsi nė tė kaluarėn.
 
 
Turqia mbylli kufijt me Irakun
 
Ankara, 27 shkurt 2003 - Turqia mbylli kufijt me Irakun dhe e evakuoi personelin e ambasadės sė saj nė Bagdat ndėrkohė qė parlamenti i vendit po pėrgatitet tė votojė lidhur me kėrkesėn pėr dislokimin e trupave amerikane nė territorin e saj.

Ministri i jashtėm i Turqisė, Jashar Jakis, tha se urdhėri pėr evakuimin e gjithė personelit tė ambasadės, pėrfshirė edhe ambasadorin Osman Paksut, u dha me qėllim qė tė parandalohen veprime eventuale tė pakontrolluara, pasi parlamenti tė marrė vendimin lidhur me kėrkesėn amerikane.
 
 
Reporterėt pa kufij: Iraku ėshtė ndėr 10 vendet pa liri shtypi
 
Berlin, 27 shkurt 2003 - Sipas organizatės "Reporterėt pa kufij", Iraku hyn nė mesin e 10 vendeve tė botės ku nuk ka liri shtypi. Kjo organizatė thotė se shtypi dhe mediat elektronike nė Irak janė nėn kontroll tė ashpėr dhe pėrdoren pėr qėllime propagandistike.

"Reporterėt pa kufij" thotė se popullata e Irakut vėshtirė se mund tė depėrtojė nė burimet e lira informative, kurse liria e lėvizjes sė gazetarėve tė huaj nė Irak ėshtė e kufizuar shumė ashpėr.
 
 
Sadam Husein thotė se s'ka ndėrmend as tė shkojė nė egzil
 
Bagdad, 27 shkurt 2003 - Presidenti irakian, Sadam Husein ka thėnė se ai nuk e ka ndėrmend as tė shkojė nė egzil dhe as t'ua vė zjarrin fushave tė naftės nė Irak, nė rast tė aksionit ushtarak kundėr vendit tė tij, por ėshtė i gatshėm tė "vdesė" nė Irak.

Ai ka mohuar ēfarėdo lidhjeje me organizatėn terroriste al Kaida.
 
 
Koreja e Veriut riaktivizon reaktorin kryesor bėrthamor
 
Phenian, 27 shkurt 2003 - Shtetet e Bashkuara thonė se Koreja e Veriut ka riaktivizuar reaktorin e saj kryesor bėrthamor nė Yongbyon, 9 vjet pasi ai ishte i mbyllur. Ky hap shton tensionet midis Koresė sė Veriut me SHBA-tė.
 
Pheniani kėrkon mbajtjen e bisedimeve tė drejtpėrdrejta dhe nėnshkrimin e njė traktati tė mossulmimit, kurse Uashingtoni dėshiron qė sė pari Koreja e Veriut tė heqė dorė nga programi i saj pėr armėt bėrthamore.
 
 
Karzai: SHBA duhet tė mbesin pranė Afganistanit
 
Uashington, 27 shkurt 2003 - Presidenti afgan, Hamid Krazai, ka deklaruar para komitetit pėr Marrėdhėnie tė Jashtme tė Senatit Amerikan se Afganistani mund tė bėhet sėrish parajsė pėr terroristė.

Karzai ka thėnė se nė Afganistan ka pasur pėrparim tė madh qėkur koalicioni i prirė nga Shtete e Bashkuara largoi nga pushteti talibanėt dhe mysafirėt e tyre tė al-Kaidas, por akoma duhet kaluar rrugė e gjatė pėr t'u rimėkėmbur.

Hamid Karzai ka thėnė se Shtetet e Bashkuara duhet tė mbesin pranė zotimeve ndaj Afganistanit pėr ta bėrė tė sigurtė se terrorizmi ėshtė mposhtur.
 
 
Kryengritėsit kanė ekzekutuar tė paktėn 52 policė dhe 8 djem tė tyre nė Bregun e Fildishtė
 
Abixhan , 27 shkurt 2003 – Fraksioni kryesor kryengritės nė Bregun e Fildishtė ka ekzekutuar tė paktėn 52 policė dhe 8 djem tė tyre, nė rajonin Bouake, tė kontrolluar prej tyre, bėri tė ditur Amnesty International, sot (tė enjten), njofton Rojter.

Nė njė raport tė kėsaj organizate pėr mizoritė nė kėtė vend tė Afrikės perėndimore thuhet disa tė shpėtuar, qė kishin qenė planifikiar tė vriteshin, kanė thėnė se viktimat ishin tė moshės 18 deri nė 24-vjeēare.
 
Rreth 60 policė dhe 50 fėmijė tė tyre kishin qenė gjithsej nėn arrest. Kryengritėsit kishin hapur zjarr nė tė arrestuarit dhe kėshtu i kishin vrarė apo i kishin plagosur. Disa nga tė mbijetuarit ishin detyruar tė hapin varret e t'i varrosnin ciktimat.
 
 
NASA e ka gjetur njė video kasetė nga mbeturinat e anijes kosmike "Kolumbia"
 
Hjuston, 27 shkurt 2003 - Agjencia Amerikane e Gjithėsisė, NASA, njofton se ka gjetur njė video kasetė nga mbeturinat e anijes kosmike "Kolumbia".

NASA thotė se videokaseta nuk ofron diēka me vlerė tė veēantė pėr hetimet, por sjell disa fotografi pėr ēastet e fundit tė 7 kosmonautėve tė saj, para se anija tė shkatėrrohet.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.