26.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 26 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Qeveria e Kosovės kundėrshtoi themelimin e bashkėsisė sė komunave serbe

 • M. Shtajner: "Ēfarėdo veprimi monoetnik ėshtė i pavlefshėm"

 • Nė Prishtinė u mbajt njė protestė gjithėpopullore kundėr arrestimit tė ish-pjesėtaravė tė UĒK-sė

 • Gjykata Supreme e Sllovenisė vendos sot rreth kėrkesės pėr ektradimin e Fatmir Limajt nė Hagė

 • AKM-ja miratoi politikat operuese pėr procesin e privatizimit

 • Mbrojtėsi i Agim Murtezit thekson se klenti i tij nuk ka tė bėjė asgjė me aktakuzėn e Hagės

 • FMN shqyrton sot marrėveshjen me qeverinė e Shqipėrisė

 • Policia italiane sekuestroi 1 ton marihuanė qė vinte nga Shqipėria

 • Shkup: Njė takim i zyrtarėve tė lartė tė LSDM-sė dhe BDI-sė

 • Parlamenti i Shqipėrisė hedh poshtė idenė e Gjingjiqit pėr krijimin e mini-shteteve serbe nė Kosovė

 • Igor Ivanov shkoi nė Kinė

 • Strou: Britania nuk ka marrė ende vendim pėr aksion ushtarak

 • Llavrov: Memorandumi mbi Irakun - mbėshtetje pėr inspektorėt

 • Algjeri: 12 viktima tė njė sulmi terrorist

 • Bliks: Bagdadi u ka dhėnė dokumenta tė reja inspektorėve tė armėve

 • Presidenti Bush ėshtė skeptik pėr dokumentet e reja

 • Iraku nuk pranon se ka armė tė ndaluara tė shkatėrrimit nė masė

 • Xhorxh Bush shpreson se KS i OKB-sė do ta miratojė rezolutėn e re

 • Bler tha se Irakut mund t'i jepet edhe njė shans

 • Shirak e Shrėder pėrsėrisin qėndrimin e tyre lidhur me Irakun

 • Bolton: Nuk ka ndryshime ne pozicionin e Rusisė ndaj rezolutės sė re

 • Qeveria turke i kėrkon parlamentit autorizimin e vendosjes sė trupave amerikane nė Turqi

 • Kurdėt kėrkojnė paralndalimin e trupave turke nėpėr territoret e tyre

 • Pauell: Politika amerikane ndaj Phenianit nuk ka ndryshuar

 • Parlamenti britanik debaton rreth strategjisė pėr Irakun

 • Rumsfeld i shqetėsuar rreth armėve tė Irakut

 • Kofi Anan qėndron sot nė Qipro

 • Nė Uashington mbahet njė konferencė mbi luftėn globale kundėr trafikut tė femrave


 

Qeveria e Kosovės kundėrshtoi themelimin e bashkėsisė sė komunave serbe
 
Prishtinė, 26 shkurt 2003 - Qeveria e Kososvės kundėrshtoi sot ashpėr themelimin e tė ashtuquajturit "kuvend i bashkėsisė sė komunave dhe lokaliteteve serbe tė Kosovės".
 
Pas mbledhjes sė qeverisė, kryeministri Bajram Rexhepi e pėrshėndeti qėndrimin e shprehur dje nga kryeadministratori Mihail Shtajner dhe kėrkoi nga UNMIK-u qė tė ndėrmarrė veprime konkrete.

Me kėtė rast, z. Rexhepi u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės qė gjatė protestave qė po mbahen kėto ditė tė jenė tė pėrmbajtur e tė mos konfrontohen me forcat ndėrkombėtare.

Nė mbledhjen e sotme tė qeverisė u shqyrtuan edhe mundėsitė pėr realizimin e projektit pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė-Durrės.
 
 
M. Shtajner: "Ēfarėdo veprimi monoetnik ėshtė i pavlefshėm"
 
Prishtinė, 26 shkurt 2003 - Zyrtarėt e UNMIK-ut pėrsėritėn qėndrimin e tyre se konstituimi i kuvendit tė shtatė komunave serbe nė veri tė Mitrovicės ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244. Nė kėtė kontekst, shefi i UNMIK-ut, Mihael Shtajner ka thėnė dje nė Mitrovicė se administrata e tij nuk pėrkrah ndarjen e Kosovės apo ēkado tjetėr qė shkon nė kėtė drejtim.

Kėto komente Shtajner i ka bėrė vetėm disa orė pasi "kėshilli nacional i serbėve" e ka konstituar "asamblenė e bashkėsisė sė komunave serbe" nė veri tė Kosovės. Deklaratat e pėrfaqėsuesve tė serbėve ai i ka cilėsuar si akte tė vetizolimit, tė cilat nuk mund tė kenė kurrėfarė peshe ligjore pėr Kosovėn.

Shtajner ka pėrsėritur qėndrimin e UNMIK-ut se ende nuk ka ardhur koha pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke shtuar se as Beogradi e as Prishtina nuk mund ta prejudikojnė pėrfundimin ende tė hapur tė statusit tė Kosovės. Ai ka thėnė se tė vetmet institucione tė pranueshme pėr bashkėsinė ndėrkombėtare nė Kosovė janė ato tė dala nga votat e qytetarėve nė zgjedhjet e ligjshme.

Nė njė takim me gazetarė, nė pjesėn jugore tė Mitrovicės, Shtajner ka deklaruar se qėndrimet e shprehura tė pėrfaqėsuesve serbė nuk kanė kurrėfarė vlere ligjore. Ai ka theksuar se aktet qė janė nė kundėrshtim me konceptin e shumetnicitetit janė tė papranueshėm pėr bashkėsinė ndėrkombėtare.
 
 
Nė Prishtinė u mbajt njė protestė gjithėpopullore kundėr arrestimit tė ish-pjesėtaravė tė UĒK-sė
 
   
Prishtinė, 26 shkurt 2003 - Qindra mijėra qytetarė nga anė tė ndryshme tė Kosovės protestuan sot para Fakultetit Filologjik nė Prishtinė kundėr arrestimit tė deputetit Fatmir Limaj e tre ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė, pas akuzave tė Tribunalit tė Hagės. Parulla kryesore e protestuesve ishte "Liri pėr ēlirimtarėt"

Kėshilli Organizativ i protestės drejtoi 6 kėrkesa nė adresė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, administratės ndėrkombėtare nė Kosovė dhe institucioneve tė Kosovės.
 
Kėrkesa kryesore iu drejtua mekanizmave mė relevantė ndėrkombėtarė, nga tė cilėt kėrkohet njohja e menjėhershme e pavarėsisė sė Kosovės dhe pėrcaktimi i nxitėsit e fajtorit tė luftės gjenocidale nė Kosovė.
 
Ndėrkaq, nga Kuvendi i Kosovės u kėrkua tė mbrojė vlerat e luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, duke miratuar njė ligj tė veēantė qė kėtė luftė do ta vlerėsojė ashtu ēfarė ishte - si luftė pėr liri e pavarėsi.

Kėrkesat e Kėshillit Organizativ tė Protestės sė sotme nė Prishtinė drejtuar faktorit ndėrkombėtar dhe institucioneve tė Kosovės:
 
1. Tė njihet pa asnjė kusht dhe pa asnjė shtyrje Pavarėsia e Kosovės;
2. Tė pėrcaktohet fajtori i luftės gjenociadale nė Kosovė;
3. Tė pėrcaktohet dhe tė sigurohet integriteti territorial i Kosovės;
4. Tė pranohet me ligj tė veēantė nė Parlamentin e Kosovės lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės si luftė pėr liri e pavarėsi;

5. Tė mbrohen me ligje tė veēanta tė gjitha vlerat e luftės sė UĒK-sė;

6. Tė njihen dhe tė mbrohen me ligj tė veēantė dėshmorėt, familjarėt e dėshmorėve, invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UĒK-sė.

Nė emėr tė Kėshillit Organizativ protestuesve iu drejtua kryetari i Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės, Sadik Halitjaha. Ndėr tė tjera, ai theksoi se aktakuza e Tribunalit tė Hagės ndaj z. Limaj dhe tre ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė ėshtė ngritur mbi akuza tė rrejshme dhe me prapavi politike.

Ai theksoi se nė kėtė mėnyrė u jepet mbėshtetje pėrpjekjeve serbe pėr inkrimiminimin e luftės ēlirimtare tė shqiptarėve dhe pėr barazimin e saj me krimet serbe nė Kosovė.

Pas shpėrndarjes, njė pjesė e protestuesve defiloi rrugės "Nėnė Tereza" deri te Teatri Kombėtar dhe rrugės Ramiz Sadiku. Defilimi i protestuesve u pėrcoll nga forca tė shtuara tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. Prtotesta kaloi e qetė e pa incidente.
 
 
Gjykata Supreme e Sllovenisė vendos sot rreth kėrkesės pėr ektradimin e Fatmir Limajt nė Hagė
 
Lubjanė, 26 shkurt 2003 - Gjykata Supreme e Sllovenisė ka kumtuar se gjatė ditės sė sotme do tė vendoset rreth kėrkesės pėr ekstradimin e Fatmir Limajt nė Tribunalin e Hagės. Nė njoftim precizohet se vendimi pėrfundimtar nėnshkruhet nga ministri i drejtėsisė, pasi tė ketė dėgjuar vlerėsimet e Gjykatės Supreme.

Afati pėr ankesė ndaj kėtij vendimi ėshtė 48 orė. Mirėpo, zyrtarėt sllovenė pohojnė se ankesa eventuale nuk e pengon zbatimin e menjėhershėm tė vendimit, pėrkatėsisht dorėzimin e Fatmir Limajt autoriteteve tė Tribunalit tė Hagės.
 
 
AKM-ja miratoi politikat operuese pėr procesin e privatizimit
 
Prishtinė, 26 shkurt 2003 - Bordi i drejtorėve tė AKM-sė miratoi nė mėnyrė unanime politikat operuese pėr procesin e privatizimit nė Kosovė. Nė fazėn e parė tė procesit tė privatizimit do tė pėrfshihen 6 ndėrmarrje shoqėrore: "Lepenci", "Ringov", "Energoinvesti", "Montazhi i Kosovės", "Termosistemi" dhe "Pėrparimi".

Kryetari i bordit tė drejtorėvė tė AKM-sė, Andy Berpark, tha se kjo ėshtė njė lėvizje shumė e rėndėsishme pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Ai nėnvizoi se privatizimi nuk krijon vende pune pėr secilin, por ėshtė rrugė pėr investime tė reja, pėr mė shumė punė dhe pėr standard mė tė lartė.

Ministri i Tregtisė e Industrisė, Ali Jakupi, deklaroi se me fillimin e privatizimit eliminohet pronėsia socialiste dhe bėhet inkuadrimi i ekonomisė kosovare nė rrjedhat e ekonomisė sė tregut.

Brenda 20 ditėsh pritet tė miratohet edhe rregullorja mbi pronėsinė e tokės, gjė qė do tė kompletojė kushtet pėr fillimin e privatizimit.
 
 
Mbrojtėsi i Agim Murtezit thekson se klenti i tij nuk ka tė bėjė asgjė me aktakuzėn e Hagės
 
Hagė, 26 shkurt 2003 - Agim Murtezi, i arrestuar me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės me akuzėn pėr krime lufte, ka thėnė se ai nuk ėshtė personi tė cilit i referohet aktakuza. Kėtė deklaratė e transmetoi avokati i tij, Filip Burgo.

Burgo bėri tė ditur se kolegji gjyqėsor dhe prokuroria tashmė janė informuar me kėtė pohim tė Agim Murtezit. Mirėpo, fjala ėshtė pėr ēėshtje tė ndieshme, prandaj janė tė nevojshme hetimet e mėtutjeshme pėr konfirmimin e kėtyre pohimeve.

Avokati kanadez hezitoi tė japė mė shumė detaje rreth hetimeve, duke pohuar se mund tė dėmtohet procedura e hetuesisė. Mirėpo, ai vėrtetoi se prioritet kryesor ėshtė veprimi sa mė i shpejtė, nė mėnyrė qė Agim Murtezi tė lirohet nga aktakuza.

"Agim Murtezi beson nė punėn e Tribunalit e Hagės, por vazhdimi i qėndrimit tė tij nė paraburgim e kėrcėnon seriozisht tė drejtėn e tij fundamentale", tha mbrojtėsi Burgo.

Dy tė akuzuarit tjerė, Isak Musliu dhe Haradin Balaj, pritet tė deklarojnė me shkrim se nuk e njohin Agim Murtezin.
 
 
FMN shqyrton sot marrėveshjen me qeverinė e Shqipėrisė
 
Tiranė, 26 shkurt 2003 - Fondi Monetar Ndėrkombėtar pritet tė shqyrtojė sot marrėveshjen me Shqipėrinė, pas njė shtyrjeje njėmujore.

Bordi Ekzekutiv i Drejtorėve ka parashikuar tė diskutojė rreth dosjes sė Shqipėrisė dhe programit ekonomik tė qeverisė. Ministria e Financave thotė se me miratimin e kėsaj marrėveshjeje pritet qė pėr Shqipėrinė tė bėhet edhe disbursimi i njė shume prej rreth 5 milionė dollarėsh, tė parashikuar nė marrėveshjen fillestare tė nėnshkruar vitin e kaluar.

Miratimi i kėsaj marrėveshjeje ishte parashikuar tė bėhej mė 29 janar, por ai u shty pėr shkak se Tirana nuk e kishte plotėsuar njė prej kėrkesave kryesore tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar - mbylljen e dyqaneve pa taksa nė pikat tokėsore tė kalimit tė kufirit.
 
 
Policia italiane sekuestroi 1 ton marihuanė qė vinte nga Shqipėria
 
Leēe, 26 shkurt 2003 - Agjentėt e policisė kufitare tė Otrantos kanė sekuestruar sot nė mėngjes, nė njė plazh, njė ton marihuanė, e transportuar me njė gomone qė vinte nga Shqipėria. Afrimi i gomones drejt brigjeve tė Italisė ėshtė diktuar nga skuadra e policisė sė trafiqeve tė paligjshme.
 
Patrullat tokėsore i janė afruar vendit tė zbarkimit dhe kanė ndėrhyrė menjėherė, pasi skafistėt e kanė nxjerrė drogėn. Skafistėt i kanė shpėtuar policisė, duke u kthyer sėrish me gomonen nė det.
 
 
Shkup: Njė takim i zyrtarėve tė lartė tė LSDM-sė dhe BDI-sė
 
Shkup, 26 shkurt 2003 - Mbrėmė nė Shkup janė takuar zyrtarėt e lartė tė dy partive kryesore nė qeverinė e Maqedonisė - Lidhjes Socialdemokrate dhe Bashkimit Demokratik pėr Integrim - pėr tė gjetur zgjidhje mbi ēėshtjet e hapura siē janė: pasaporta dhe pėrdorimi i gjuhės shqipe nė parlament.

Takimi ka qenė i mbyllur dhe askush nuk ėshtė prononcuar rreth qėndrimit tė kėtyre dy partive lidhur me kėto ēėshtje.
 
 
Parlamenti i Shqipėrisė hedh poshtė idenė e Gjingjiqit pėr krijimin e mini-shteteve serbe nė Kosovė
 
Tiranė, 26 shkurt 2003 - Deputetėt e Parlamentit tė Shqipėrisė thanė se tezės pėr krijimin e mini-shteteve serbe nė Kosovė nuk i beson as vetė autori i saj, kryeministri i Serbisė, Zoran Gjingjiq. Sipas deputetėve, sindromi Millosheviqian nuk ėshtė larguar ende nga skena politike e Serbisė.

Deputeti i Partisė Demokrate Reformatore, Qazim Sefi, tha se Zoran Gjingjiqi si duket ėshtė nė vijim tė pėrpjekjeve tė Serbisė sė kohės sė Millosheviqit pėr ta mbajtur me ēdo kusht Kosovėn.
 
Ai nėnvizoi se ky ėshtė njė mesazh i qartė pėr Evropėn dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Ndėrkaq deputeti Shpėtim Roēi tha se serbėt duhet t'i kėrkojnė falje popullit tė Kosovės, ndėrsa ideja pėr mini-shtete ėshtė njė ēmenduri. Ai nėnvizoi se nėse nė rastin e Millosheviqit pati njė bombardim fizik, duket se nė politikėn serbe ka nevojė pėr njė bombardim mjekėsor.

Ish-ministri i jashtėm shqiptar, Arian Starova, tha se Gjingjiqi ėshtė i detyruar tė ruajė njė lloj nacionalizmi nė njė mjedis me shumė dimensione konservatore. Ai shtoi se nė kėto kushte Gjingjiqi nuk mund tė dalė shumė i moderuar.
 
 
Igor Ivanov shkoi nė Kinė
 
Moskė, 26 shkurt 2003 - Ministri i Jashtėm rus, Igor Ivanov, udhėtoi sot pėr nė Pekin. Zėdhėnėsi i ministrisė, Aleksandar Jakovenko, ka deklaruar se nė takimet e Ivanovit me zyrtarė tė lartė kinezė do tė bisedohet rreth problemit tė Irakut dhe problemit tė Koresė Veriore, por edhe marrėdhėniet bilaterale midis Kinės e Rusisė.

Jakovenko ka thėnė se Rusia dhe Kina "konsiderojnė se ėshtė e nevojshme tė bėhen pėrpjekje maksimale pėr zgjidhjen e krizės irakiene, nė mėnyrė qė tė evitohet skenari luftarak pėr zgjidhjen e kėsaj krize".
 
 
Strou: Britania nuk ka marrė ende vendim pėr aksion ushtarak
 
Londėr, 26 shkurt 2003 - Shefi i diplomacisė britanike, Xhek Strou, ka deklaruar se Britania e Madhe nuk ka marrė ende vendim pėr fillimin e operacionit ushtarak nė Irak. Por, ai ka tėrhequr vėrejtjen se kjo nuk do tė thotė se Britania nuk do ta bėjė kėtė, nė qoftė se nė KS tė OKB-sė nuk miratohet projekti i rezolutės sė re, tė paraqitur nga SHBA-tė, Britania dhe Spanja.

Strou ka tėrhequr vėrejtjen gjithashtu se autoriteti i OKB-sė do tė bie nėse anėtarėt e KS hedhin poshtė kėrkesat pėr pėrdorimin e aksioneve tė nėvojshme pėr ēarmatosjen e Irakut.
 
 
Llavrov: Memorandumi mbi Irakun - mbėshtetje pėr inspektorėt
 
Moskė, 26 shkurt 2003 - Pėrfaqėsuesi i Rusisė nė OKB, Sergej Llavrov, ka deklaruar se memorandumi qė e kanė paraqitur nė KS tė OKB-sė Franca, Rusia dhe Gjermania kėrkon forcimin e regjimit tė inspektimit tė armėve nė Irak.

Llavrov ka thėnė se ky dokument ėshtė vazhdimėsi i insistimit tė kėtyre tri vendeve pėr mbėshtetjen e punės sė inspektortėve nė Irak.
 
 
Algjeri: 12 viktima tė njė sulmi terrorist
 
Algjer, 26 shkurt 2003 - Dymbėdhjetė vetė janė vrarė dhe gjashtė tė tjerė janė plagosur mbrėmė, nė njė sulm afėr qytetit Tipaz, 70 kilometra nė perėndim tė kreyeqytetit Algjer. Policia algjeriane thotė se beson se ky sulm ėshtė kryer nga terroristėt islamistė.
 
 
Bliks: Bagdadi u ka dhėnė dokumenta tė reja inspektorėve tė armėve
 
Nju Jork, 26 shkurt 2003 - Kryeinspektori i armėve tė OKB-sė, Hans Bliks, tha se Bagdadi ka dhėnė dokumenta tė reja dhe kjo ėshtė njė shenjė e re e njė bashkėpunimi mė tė mirė tė Irakut.
Bliks u tha gazetarėve se Iraku ua ka dorėzuar inspektorėve tė armėve njė seri letrash, tė cilat mund tė hedhin dritė mbi disa prej programeve kimike dhe biologjike tė Bagdadit.

Sipas z. Bliks, disa prej kėtyre dokumentave pėrmbajnė elementė pozitivė tė cilat duhen shqyrtuar mė tej. Por, se ēfarė janė kėto elementė mund tė mėsohet me saktėsi tė shtunėn, kur inspektorėt e armėve pritet tė dorėzojnė raportin tjetėr nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.
 
 
Presidenti Bush ėshtė skeptik pėr dokumentet e reja
 
Uashington, 26 shkurt 2003 - Njoftimi pėr dorėzimin e dokumenteve tė reja nga ana e Bagdatit u prit me skepticizėm nga ana e presidentit amerikan, Xhorxh Bush.

Bush u tha gazetarėve se ai nuk ka parė asgjė qė tregon se udhėheqėsi irakian, Sadam Husein, ka vendosur ta ndryshojė kursin e veprimit.

"Mendoj se ai do tė pėrpiqet ta mashtrojė botėn edhe njė herė", tha presidenti Bush.
 
 
Iraku nuk pranon se ka armė tė ndaluara tė shkatėrrimit nė masė
 
Bagdat, 26 shkurt 2003 - Presidenti irakian, Sadam Husein, hodhi poshtė pretendimet e inspektorėve tė armėve se raketat irakiane me rreze tė shkurtėr veprimi, Al-Samoud-2, mund tė fluturojnė mbi 150 kilometra.

Nė njė intervistė dhėnė rrjetit televiziv amerikan, CBS, Sadam Husein la tė kuptohet se ai mund ta hedhė poshtė kėrkesėn e einspektorėve tė armėve pėr shkatėrrimin e kėtyre raketave.
 
 
Xhorxh Bush shpreson se KS i OKB-sė do ta miratojė rezolutėn e re
 
Uashington, 26 shkurt 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, shpreson se Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara do ta miratojė rezolutėn e dytė, e cila do tė kėrkojė ēaramatosjen e Irakut.

Bush tha se Rezoluta 1441 e miratuar njėzėri nė nėntor tė vitit tė kaluar ėshtė e mjaftueshme pėr tė bėrė presion ushtarak qė Sadam Huseini tė spastrohet nga armėt e tij pėr zhdukje nė masė.

"Sigurisht qė do tė donim votim pozitiv pėr rezolutėn e dytė qė ia paraqitėm Kėshillit tė Sigurimit bashkė me Britaninė dhe me Spanjėn", tha Bush.
 
 
Bler tha se Irakut mund t'i jepet edhe njė shans
 
Londėr, 26 shkurt 2003 - Kryeministri britanik Toni Bler tha se Irakut mund t'i jepet edhe njė shans qė tė ]armatroset vullnetarisht.

Ai deklaroi se rezoluta e paraqitur nė Kėshillin e Sigurimit nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Britania dhe Spanja nuk do te vihet menjėherė nė votim, me qėllim qė Sadamit t'i jepet edhe njė shansė qė tė ēarmatoset vullnetarisht.

Toni Bler deklaroi se Iraku ka dėshtuar tė pėrfitojė nga shansi qė i dha Rezoluta 1441.
 
 
Shirak e Shrėder pėrsėrisin qėndrimin e tyre lidhur me Irakun
 
Berlin, 26 shkurt 2003 - Presidenti i Francės, Zhak Shirak, dhe kancelari gjerman, Gerhard Shrėder, gjatė bisedimeve tė mbrėmėshme nė Berlin kanė pėrsėritur qėndrimin e tyre pėr ēarmatosjen e Irakut nga armėt e tij tė supozuara pėr zhdukje me mjete paqėsore.

"Lufta gjithmonė ėshtė zgjidhja mė e keqe. Ajo ėshtė gjithmonė dėshtim e tragjedi. Duhet bėrė ēdo gjė pėr ta shmangur", ka thėnė presidenti francez.
 
 
Bolton: Nuk ka ndryshime ne pozicionin e Rusisė ndaj rezolutės sė re
 
Uahington, 26 shkurt 2003 - Nėnsekretari amerikan i shtetit, Xhon Bolton, tha se nuk arriti ta bindė Rusinė qė ta mbėshtesė rezolutėn e re pėr Irakun nė Kėshillin e Sigurimit.

Bolton tha se nuk ka vėrejtur kurrėfarė ndyrshimi nė pozicionin e Rusisė, por shtoi se ky takim nuk ishte i pari as i fundit nė diskutimet diplomatike.
 
 
Qeveria turke i kėrkon parlamentit autorizimin e vendosjes sė trupave amerikane nė Turqi
 
Ankara, 26 shkurt 2003 - Qeveria e Turqisė ka kėrkuar zyrtarisht nga Parlamenti qė tė autorizojė vendosjen e trupave dhe aeroplanėve tė Shteteve tė Bashkuara nė kėtė vend.

Qeveria ėshtė dakorduar t'ia drejtojė kėrkesėn Parlamentit pas pėrfundimit tė negociatave me zyrtarėt amerikanė pėr njė ndihmė financiale prej disa miliardė dollarėsh nė shkėmbim tė lejimit tė vendosjes sė trupave.
 
 
Kurdėt kėrkojnė paralndalimin e trupave turke nėpėr territoret e tyre
 
Bagdat, 26 shkurt 2003 - Parlamenti i kurdėve tė Irakut ka kėrkuar nga Shtetet e Bashkuara qė tė parandalojė trupat turke tė kalojnė nėpėr territorin e tyre, nė rast tė shpėrthimit tė luftės nė Irak.

Parlamenti i kurdėve ėshtė mbledhur nė pjesėn veriore tė vendit, e cila kontrollohet nga kurdėt.

Zyrtarėt kurdė thanė se gjatė natės sė kaluar ka ndodhur njė shpėrthim nė njė burim nafte afėr qytetit Kirkuk, nė veri tė Irakut, dhe njė burim ėshtė ndezur. Zyrtarėt e Bagdadit thanė se zjarri ishte shkaktuar nga njė aksident.
 
 
Pauell: Politika amerikane ndaj Phenianit nuk ka ndryshuar
 
Seul, 26 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i shtetit, Kolin Pauell, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk kanė plane pėr invadimin e Koresė Veriore dhe nuk kanė shpallur ndonjė ndryshim nė politikėn ndaj regjimit nė Phenian.

Pauell ka thėnė se problemet dhe gabimet i kanė veri-koreanėt dhe, si rrjedhojė, populli i Koresė Veriore po cfilitet.
 
 
Parlamenti britanik debaton rreth strategjisė pėr Irakun
 
Londėr, 26 shkurt 2003 - Parlamenti britanik do tė diskutojė sot rreth strategjisė sė kryeministrit Toni Bler pėr Irakun. Nė partinė e tij, Bler po pėrballet me kritika tė shumta pėr shkak tė gatishmėrisė qė ka treguar pėr pėrdorimin e forcės pėr ēarmatosjen e Irakut.
 
 
Rumsfeld i shqetėsuar rreth armėve tė Irakut
 
Uashington, 26 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Ramsfeld, tha se aftėsitė qė kanė armėt kimike dhe biologjike tė Irakut janė ndoshta mė tė rrezikshme se ē'ishin gjatė luftės sė Gjirit, nė vitin 1991. Ai tha se njė nga shqetėsimet e tij mė tė mėdha, nė rast tė njė konflikti, ėshtė se Iraku mund t'i pėrdorė kėto armė.

Ramsfeld tha se tė gjitha pėrpjekjet diplomatike pėr ēarmatosjen e Irakut kanė dėshtuar disa herė.

"Sot diskutohet pėr mundėsinė e njė rezolute tė dytė, si thuhet. Nė fakt ajo ėshtė rezoluta e 18-tė dhe jo e dyta", tha sekretari amerikan i mbrojtjes.
 
 
Kofi Anan qėndron sot nė Qipro
 
Athinė, 26 shkurt 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, do tė qėndrojė sot nė Qipro, nė pėrpjekje qė t'i jepet fund ndarjes sė kėtij ishulli.

Nė prag tė kėsaj vizite, nga Athina, Anan u ka bėrė thirrje grekėve dhe turqve qė ta shfrytėzojnė rastin dhe t'i japin fund ndarjes 29 vjeēare tė vendit.

"Shpresoj se mė 30 mars do tė arrijmė njė marrėveshje pėr t'u dhėnė mundėsi tė dyja komuniteteve qė tė hyjnė tok nė Bashkimin Evropian, ka thėnė Anan.
 
 
Nė Uashington mbahet njė konferencė mbi luftėn globale kundėr trafikut tė femrave
 
Uashington, 26 shkurt 2003 - Departamenti amerikan i Shtetit, nė bashkėpunim me disa organizata joqeveritare, organizon kėto ditė nė Uashington njė konferencė ndėrkombėtare pėr strategjinė mbi luftėn globale tė trafikut tė vajzave dhe grave. Nė kėtė konferencė do tė marrė pjesė edhe njė delegacion nga Shqipėria.

Ministri pėr koordinimin e reformave nė Shqipėri, Blendi Klosi, deklaroi se, me gjithė pėrparimet e bėra, trafiku i qenieve njerėzore nė kėtė vend vazhdon tė jetė njė fenomen mjaft i pėrhapur.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.