25.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 25 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Rugova e Shtajner biseduan sot pėr funksionimin e tė gjitha institucioneve tė Kosovės

 • Zyra amerikane nė Prishtinė mbėshtet Tribunalin e Hagės

 • Mitrovicė: Serbėt kanė formuar "kuvendin themelues tė bashkėsisė sė komunave dhe lokaliteteve serbe tė Kosovės"

 • Mė 27 shkurt mbahet seanca e rregullt e Kuvendit tė Kosovės

 • Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės i ėshtė vėnė zjarri njė makine tė policisė sė UNMIK-ut

 • Policia e UNMIK-ut ka raportuar pėr rastin e tretė tė fenomenit tė maskave nė Podujevė

 • Shtajner hedh poshtė pohimet e Beogradit pėr ekzistimin e veprimtarive tė paligjshme nė kufijtė e Kosovės

 • P. Fieski thotė se Kosova do ta ketė pėrkrahjen e OSBE-sė pėr krijimin e shoqėrisė demokratike

 • AAK mbėshtet paqen, sigurinė dhe stabilitetin e mėtutjeshėm nė rajon

 • Policia konfirmoi se nė Gjykatėn e Qarkut alarmi ishte i rremė

 • Nė Londėr botohet gazeta e pėrjavshme "Albanian Mail"

 • BE ka mbėshtetur aktivitetin e Tribunalit tė Hagės pėr arrestimin e katėr shqiptarėve

 • Hetuesit e Gjyaktės sė Hagės kanė marrė nė pyetje njė bashkėpunėtor tė ngushtė tė Tugjmanit

 • Vazhdon greva nė "Nova Makedonija" tė Shkupit

 • Xhaferi: PDSH dėnon veprimet qė janė jashtė opsionit politik

 • Klima politike ėshtė acaruar ndjeshėm nė Shqipėri pas pėrplasjes sė fundit nė parlament

 • Instituti Amerikan pėr Paqe ka ftuar kryetarin e BDI-sė nė Maqedoni Ali Ahmeti pėr njė vizitė nė Uashington

 • Pėr shkak tė njė greve, pėr herė tė parė pas 60 vjetėsh, nuk dolėn tė pėrditshmet qė botohen nė "Nova Makedonija" nė Shkup

 • AKSH e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin e fundit nė afėrsi tė Bujanocit

 • Ēoviq akuzon Shtajnerin se "vetėm premton dhe asgjė nuk po bėn"

 • Bush priti shefin e administratės sė Kremlinit, Voloshin

 • Nė Vietnam ka filluar njė gjykim kundėr njė bande prej 155 tė akuzuarėve pėr vrasje

 • Frenks: Ende nuk jam njoftuar nėse Presidenti Bush do ta pėrdorė forcėn kundėr Irakut

 • Nga shpėrthimet nė dy restorane universitare nė Pekin janė lėnduar nėntė persona

 • Nė njė aksident ajror kanė humbur jetėn katėr ushtarė amerikanė

 • Sekretari Pauell paralajmėron Korenė e Veriut

 • Thellohen pėrēarjet pėr Irakun

 • SHBA dhe Britania e madhe i kanė dhėnė KB dy javė kohė pėr tė vendosur lidhur me rezoluten e re pėr Irakun

 • Gjermania, Franca dhe Rusia kundėr

 • Qeveria amerikane ka paraqitur njė rezolutė tė re mbi Irakun nė Kėshillin e Sigurimit

 • Qeveria turke ka miratuar vendosjen e trupave amerikane nė Turqi

 • Bliks thotė se nuk do tė ketė bisedime shtesė me Irakun

 • Autoritetet kuvajtiane kanė arrestuar tre qytetarė qė planifikonin sulme kundėr trupave amerikane

 • Nga termeti i djeshėm nė Kinė kanė vdekur sė paku 260 njerėz


 

Rugova e Shtajner biseduan sot pėr funksionimin e tė gjitha institucioneve tė Kosovės
 
   
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nė rezidencėn e tij, kryeadministratorin e Kosovės Mihael Shtajner dhe bisedoi pėr situatėn aktuale poltike e tė sigurisė dhe pėr ēėshtjet ekonomike.

Pas takimit, Presidenti Rugova deklaroi para mediave se me Pėrfaqėsuesin Special tė OKB-sė kanė biseduar pėr gjendjen aktuale nė Kosovė, pėr situatėn e sigurisė, tė cilėn e vlerėsoi gjithnjė e mė e mirė, dhe pėr progresin e pėrgjithshėm.
 
Gjithashtu Presidenti tha se kanė biseduar pėr objektivat imediate siē janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, vende tė reja tė punės, integrimi i grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės.
  
Edhe nė kėtė drejtim, tha ai, ka progres, por duhet punuar edhe mė tutje.

"Gjithsesi biseduam edhe pėr funksionimin e mirė tė tė gjitha institucioneve tė Kosovės, dhe ne do tė punojmė qė kėto tė jenė sa mė funksionale, qė t'i pėrgjigjen kėrkesave tė qytetarėve tė Kosovės.
 
Po ashtu biseduam pėr vendosjen e rendit dhe tė ligjit publik nė Kosovė, qė ėshtė me mjaft rėndėsi pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės", tha Presidenti Rugova, i cili me kėtė rast falenderoi zotin Shtajner pėr bisedė tė hapur dhe produktive.
 
Nga ana e tij, zoti Shtajner tha se nė kėtė takim ėshtė diskutuar pėr prioritetet nė Kosovė, qė kanė tė bėjnė me rrafshin ekonomik. "Ne kemi nevojė pėr mė shumė punė, na nevojitet ta shtyjmė para privatizimin. Unė shpresoj se do tė kemi disa suksese kėtu", tha Shtajner.
 
Po ashtu ai tha se ėshtė biseduar "pėr luftėn efektive kundėr krimit dhe pėr vizionin tonė tė pėrbashkėt pėr njė Kosovė multietnike".

"Ne u dakorduam pėr nevojėn e forcimit tė institucioneve tona. Unė e njoftova zotin President pėr pikėpamjet e takimit tė Ministrave tė Punėve tė Jashtme tė Bashkimit Evropian, qė janė nė njė linjė me ato tė Kėshillit tė Sigurimit, qė e ka deklaruar para dy javėsh pėr tė mbėshtetur politikėn tonė tė pėrbashkėt kėtu", tha shefi i UNMIK-ut dhe pėrkujtoi se tė martėn e ardhshme ėshtė pėrvjetori i mbėrritjes sė tij nė Kosovė dhe marrėveshjes pėr krijimin e institucioneve tė Kosovės.
 
"Unė e ftova Presidentin nė festimin e kėsaj ngjarjeje njė vit mė pas, bashkė me tė gjithė ata qė kanė qenė pjesė e ndėrtimit tė kėtyre institucioneve, dhe nė kėtė drejtim unė dhe Presidenti u dakorduam plotėsisht qė tė kemi njė forcim tė institucioneve dhe mė shumė progres pėr Kosovėn nė kėtė vit qė pėrfshin edhe bartjen e graduale dhe hap pas hapi tė funksioneve dhe pėrgjegjėsive qė unė synoj t'i transferoj tek institucionet e ndryshme tė Kosovės, si Qeveria, Parlamenti dhe Presidenti", theksoi nė fund tė deklaratės sė tij Mihael Shtajner.
 
 
Zyra amerikane nė Prishtinė mbėshtet Tribunalin e Hagės
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Nė njė komunikatė tė bėrė lidhur me arrestimin e katėr ish-anėtarėve tė UĒK-sė, Zyra amerikane nė Prishtinė thekson se mbėshtet Tribunalin e Hagės dhe mirėpret deklaratat e njėrit nga tė arrestuarit Fatmir Limaj, i cili kėrkoi nga njerėzit qė tė bashkėpunojnė me procesin gjyqėsor.
 
Zyra amerikane shpreson se qytetarėt e Kosovės do t'i shprehin qėndrimet e tyre nė mėnyrė paqėsore. Procesi ligjor thuhet se u jep tė akuzuarve mundėsinė qė tė dėgjohen tė gjitha provat kundėr tyre dhe tė mbrohen nė gjyq nė mėnyrė tė hapur dhe tė drejtė.
 
Nė komunikatėn e saj Zyra amerikane u bėn thirrje njerėzve nė Kosovė qė tė mos lejojnė qė paditė e ngritura nga Gjykata e Hagės tė zhvendosin vėmendjen nga ēėshtjet serioze me tė cilat pėrballet Kosova, siē janė rindėrtimi i infrastrukturės, ndėrtimi i njė shoqėrie civile, krijimi e vendeve tė punės dhe tė njė ekonomie tė shėndoshė.
 
 
Mitrovicė: Serbėt kanė formuar "kuvendin themelues tė bashkėsisė sė komunave dhe lokaliteteve serbe tė Kosovės"
 
Mitrovicė, 25 shkurt 2003 - Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės sot serbėt kanė formuar "kuvendin themelues tė bashkėsisė sė komunave dhe lokaliteteve serbe tė Kosovės" dhe kanė miratuar njė deklaratė "pėr sovranitetin dhe inegritetin territorial tė Serbisė dhe bashkėsisė shtetėrore tė Serbisė dhe Malit tė Zi mbi Kosovėn".

Kryetar i bashkėsisė sė komunave dhe lokaliteteve serbe tė Kosovės ėshtė zgjedhur Marko Jakshiq.
Nė deklaratėn e miratuar thuhet se bashkėsia shtetėrore e Serbsiė dhe e Malit tė Zi, e veēanėrisht Serbia, si anėtare e saj, disponon me sovranitetin e pashembur, me integritetin e pandashėm territorial nė kuadėr tė kufijve tė njohur ndėrkombėtarisht.
 
Gjithashtu thuhet se nė rast tė pėrpjekjes sė vendosjes sė njė shteti tjetėr shqiptar nė Ballkan apo tė Kosovės sė pavarur, bashkėsia e komunave dhe e lokaliteteve serbe tė Kosovės do t'i bėjė thirrje qeverisė sė Serbisė dhe organeve tė tjera shtetėrore pėr vendosjen e sovranitetit veprues nė rajonet ku populli serb jeton prej kohėsh.

Anėtarėt e kėtij kuvendi angazhohen mes tjerash edhe pėr kthimin e ushtrisė dhe policisė serbe nė Kosovė, si dhe tė shpėrbėrjes sė TMK-sė.
 
 
Mė 27 shkurt mbahet seanca e rregullt e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nė takimin e rregullt shqyrtoi kėrkesėn e Grupit Parlamentar tė PDK-sė pėr njė seancė tė jashtėzakonshme pėr njė qendrim unik pėr vlerat e Luftės Ēlirimtare nė Kosovė por ēėshtja mbeti tė diskutohet ende.

Lidhur me rekomandimin e Komisionit pėr Buxhet dhe tė atij pėr Financa dhe Ekonomi rreth financimit tė partive politike, kryesia vendosi qė kjo ēėshtje tė rregullojhet me ligj tė veēantė.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės vendosi qė seanca e 27 shkurtit tė jetė e rregullt dhe nė te tė shqyrtohen Projektligji pėr Bibliotekat nė Kosovė dhe Projektligji pėr Lėndėn Arkivore dhe Arkivat.

Kryesia debatoi gjatė pėr kėrkesėn e grupit Parlamentar tė PDK-sė pėr njė Seancė tė Jashtėzakonshme pėr njė qendrim unik pėr vlerat e Luftės Ēlirimtare nė Kosovė, por nuk u arrit pajtimi qė kjo ēėshtje tė shtrohet nė seancėn e ardhshme dhe nė ndonjė seancė tė jashtėzakonshme.
 
Ēėshtja mbeti tė diskutohet dhe tė vendoset mė vonė.

Po sot kryesia shqyrtoi rekomandimin e Komisionit pėr Buxhet dhe tė atij pėr Financa dhe Ekonomi rreth financimit tė partive politike. Vlerėsim i anėtarėve tė kryesisė ishte qė kjo ēėshtje duhet tė tė rregullohet me ligj tė veēantė, thuhet nė njė njoftim tė Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės i ėshtė vėnė zjarri njė makine tė policisė sė UNMIK-ut
 
Mitrovicė, 25 shkurt 2003 - Sot nė mėngjes, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, tė dominuar nga serbėt, persona tė panjohur, pasi kanė thyer njė makinė tė policisė sė UNMIK-ut kanė vjedhė njė jelek antiplumb dhe disa gjėsende tė tjera.
 
Pastaj ata i vunė zjarrin makinės. Pjesėtarėt e policisė pas i vėrejtėn zjarrin, thirrėn nė ndihmė zjarrfikėsit tė cilėt e shuan zjarrin, njoftoi zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Soxhi Idovu.
 
 
Policia e UNMIK-ut ka raportuar pėr rastin e tretė tė fenomenit tė maskave nė Podujevė
 
Podujevė, 25 shkurt 2003 - Pasi ishte njoftuar se katėr persona janė parė duke mbushur armėt nė njė veturė nė njė rrugė tė Podujevės, policia ka reaguar duke iu afruar dhe me atė rast ka dėgjuar 6 tė shtėna, njoftoi policia e UNMIK-ut e rajonit tė Prishtinės. Pas kontrollit gjithpėrfshirės nė atė vend janė gjetur gjashtė gėzhojat e plumbave tė shkrepur si dhe menjėherė ėshtė bllokuar lokali nė tė cilin dyshohej tė ishin tė dyshimitit.
 
Me kėtė rast policia ka kontrolluar 16 persona qė gjendeshin nė restoran tė cilėt u arrestuan, duke pėrfshirė dy individė qė penguan policinė dhe dy tė tjerė qė deklaruan se vetura ishte e tyre. Gjatė kontrollimit tė lokalit policia ka gjetur njė revole nė oxhak tė restoranit.

Ndėrkaq nė njė informatė tė cilėn e kanė paraqitur nė polici dy qytetarė thuhet se ata kanė takuar 4 njerėz tė armatosur e me maska nė pyjet rreth fshatit Gllamnik. Policia ka reaguar menjėherė, por nuk ka ka mundur t'i gjejė tė dyshimtit e maskuar. Do theksuar se ky ėshtė rasti i tretė i raportuar brenda njė muaji rreth paraqitjes sė njerėzve tė armatosur e me maska nė rajonin e Podujevės.(B.T.)
 
 
Shtajner hedh poshtė pohimet e Beogradit pėr ekzistimin e veprimtarive tė paligjshme nė kufijtė e Kosovės
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner tha dje nė Prishtinė se nuk ka tė dhėna rreth veprimtarive tė paligjshme nė kufijtė e Kosovės me vendet fqinje. Shtajner i bėri kėto komente pas incidentit nė Luginėn e Preshevės, ku njė pjesėtar i forcave speciale serbe kishte humbur jetėn, duke shtuar se autoritetet serbe nuk kanė ofruar asnjė dėshmi pėr pohimet e tyre pėr lėvizjet e personave tė armatosur nė tė dy anėt e kufirit.

Shefi i UNNIK-ut ka thėnė se pėr njė gjė tė tillė nuk ka argumente as policia serbe dhe as ajo e UNMIK-ut.

Shtajner hedhi poshtė idenė pėr krijirmin e bashkėsisė sė komunave serbe nė Kosovė, apo krijimin e njė shteti tė vogėl brenda saj, duke nėnvizuar se ėshtė pa kurrėfarė vlere ligjore dhe ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė dhe me Kornizėn Kushtetuese tė Kosovės.
 
Nė kėtė kuadėr ai tha se e tillė ėshtė edhe ideja e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq pėr krijimin e njė shteti tė vogėl serb brenda Kosovės, nėse nuk lejohet kthimi i forcave serbe. Shtajner theksoi se ėshtė qėndrim edhe i KS tė OKB-sė qė Kosova nuk mund tė instrumentalizohet pėr qėllime tė politikės sė brendshme tė Serbisė.

Ndėrkaq, duke shfaqur qėndrimin e tij lidhur me arrestimet e katėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė ka thėnė se kjo ka ndodhur siē ėshtė dashur tė ndodhte dhe se kjo nuk mund tė ndodhė pėr ēdo vend nė Ballkan.
 
 
P. Fieski thotė se Kosova do ta ketė pėrkrahjen e OSBE-sė pėr krijimin e shoqėrisė demokratike
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė Paskal Fieski ua dorėzoi tekstin e parė tė titulluar: "Pėr njė rend publik evropian", kryetarit tė Gjykatės Supreme tė Kosovės Rexhep Haxhimusės, prokurorit publik tė Kosovės Mustafė Shalės dhe kryetari tė Odės sė Avokatėve tė Kosovės Lirie Osmanit.

Me kėtė rast Rexhep Haxhimusa tha se ky ėshtė njė moment i veēantė ku gjyqėsia e Kosovės po bėn hapa tė sigurtė pėr zhvillimin e njė shoqėrie demokratike. Ai foli edhe pėr multietnicitetin e gjyqėsorit dhe pėrkundėr problemeve me tė cilat po pėrballet gjyqėsia e Kosovės pėr ndėrtimin e kuadrit profesional si dhe pėrmirėsimin e kushteve tė punės.
 
Nė kohė tė fundit ėshtė bėrė njė lėvizje shumė pozitive sepse janė emėruar disa gjyqtarė dhe prokurorė tė nacionalitetit serb, tha ai dhe shfaqi besimin se ata do tė angazhohen nė ndėrtimin e sistemit ku sundon ligji.

Ndėrkaq, ambasadori Fieski gjatė dorėzimit tė kėtij libri tha se Kosova do ta ketė pėrkrahjen e OSBE-sė pėr krijimin e shoqėrisė demokratike. "Shpresojmė se Kosova do tė ecė drejt rrjedhave evropiane. Njėra nga aspektet e shkuarjes nė drejtim tė kėtyre rrjedhave evropiane ėshtė edhe aplikimi i konventave dhe standardeve ndėrkombėtare nga ana e gjykatave tė Kosovės", tha Fieski.
 
 
AAK mbėshtet paqen, sigurinė dhe stabilitetin e mėtutjeshėm nė rajon
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Kryesia e AAK-sė e konsideron jetike ēėshtjen e paqes, sigurisė dhe stabilitetit tė mėtejmė nė rajon. Pasi ka diskutuar rreth temės sė mėsipėrme dhe zhvillimeve politike nėpėr tė cilat po kalon Kosova, nė konkluzionet e saj pėr opinionin, kryesia e AAK-sė aktakuzėn kundėr Fatmir Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij e konsideron si tė ngritur mbi shpifjet e elementėve promillosheviqianė nė Kosovė.
 
Nė njė kominikatė tė kėsaj partie thuhet se AAK, duke ndjerė pėrgjegjėsinė e vet, angazhohet qė pėrmes Grupit tė saj Parlamentar, institucionalisht tė veprohet nė Parlamentin e Kosovės dhe pėrmes pėrfaqėsuesve tė saj nė Qeverinė e Kosovės.

AAK e mbėshtet nxjerrjen e njė dokumenti zyrtar pėr njohjen institucionale tė vlerave tė luftės nė kuadėr tė UĒK-sė, dhe shpreson qė kjo tė hasė nė pėrkrahje tė shumicės sė deputetėve nė Parlamentin e Kosovės. Pėr kėtė duhet tė angazhohet shefi i Grupit Parlamentar tė AAK-sė;
AAK angazhohet pėrmes shefit tė Grupit Parlamentar nė vazhdimin e punės pėr shpalljen e Kosovės shtet sovran dhe tė pavarur;

AAK angazhohet pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese, pėr tė cilėn ēėshtje tė formohet grupi i ekspertėve dhe kėrkon kalim sa mė tė shpejtė dhe mė tė plotė tė kompetencave nga ndėrkombėtarėt te Qeveria e Kosovės;

AAK ndan shqetėsimin e vet me protestuesit, duke i mbėshtetur protestat dhe njėkohėsisht u bėn thirrje qytetarėve tė Kosovės qė nė kėto protesta tė pėrmbahen nga veprimet e dhunshme dhe tė jenė tė qetė e dinjitozė;

AAK mbėshtetė paqen, sigurinė dhe stabilitetin e mėtutjeshėm nė rajon, - thuhet nė fund tė komunikatės.
 
 
Policia konfirmoi se nė Gjykatėn e Qarkut alarmi ishte i rremė
 
Prishtinė, 25 shkurt 2003 - Pas njė paralajmėrimi anonim se nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ėshtė vendosur njė masė shpėthyese, forca tė mėdha tė policisė ndėrkombėtare dhe tė KFOR-i kanė kontrolluar tė gjitha veturat e parkuara afėr gjykatės.
 
Pas disa orėsh kontrolli policia konfirmoi se nuk kanė gjetur kurrėfarė ekslozivi dhe se alarmi ishte i rremė. U bė e ditur se nga policia ėshtė arrestuar njė person i cili sipas tyre nuk ka respektuar rregullat e policisė dhe ka tentuar qė me dhunė tė futet nė ndėrtesėn e Gjykatės sė Qarkut. Mirėpo, policia thotė se kjo nuk ka tė bėjė asgjė me alarmin e rremė.
 
 
Nė Londėr botohet gazeta e pėrjavshme "Albanian Mail"
 
Londėr, 25 shkurt 2003 - Kėto ditė nė Londėr u botua numri i parė i gazetės "Albanian Mail". Kjo gazetė nė gjuhėn shqipe do tė jetė e pėrjavshme informative, sociale, kulturore dhe do tė ketė 12 faqe.

Objektivi kryesor i gazetės do tė jetė informimi i saktė dhe korrekt, pa asnjė ngjyrim politik apo partiak, i ngjarjeve qė ndodhin nė jetėn e emigrantėve nė Britaninė e Madhe.

Njė vend tė vaēantė nė kėtė numėr tė parė zenė pėrshendetjet qė i dėrgohen stafit tė gazetės nga personalitete tė ndryshme shqiptare e angleze.
 
 
BE ka mbėshtetur aktivitetin e Tribunalit tė Hagės pėr arrestimin e katėr shqiptarėve
 
Bruksel, 25 shkurt 2003 - Bashkimi Evropian ka mbėshtetur aktivitetin e Tribunalit tė Hagės pėr arrestimin e katėr shqiptarėve ish-pjesėtar tė UĒK-sė, duke precizuar se kjo dėshmon se bashkėsia ndėrkombėtare do tė respektojė ligjin dhe tė drejtėn pėr Ballkanin.
 
Kėshtu u tha nė fund tė takimit tė rregullt tė ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian, dhe iu bė thirrje politikanėve kosovarė qė tė vazhdojnė tė pėrkrahin Tribunalin e Hagės, duke iu qasur me seriozitet bashkėpunimit tė plotė me Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte. Nė pjesėn pėr Ballkanin iu kushtua mjaft kohė edhe Kosovės nė aspektin qė ka tė bėjė me Serbinė.
 
Ministrat e BE-sė siguruan popullin e Kosovės se ndryshimet kushtetuese qė ndodhėn nė relacionin Serbi - Mali i Zi nė asnjė rast nuk ndikojnė nė ēėshtjen e Kosovės dhe se nė Kosovė do tė vazhdojė tė jetė valide vetėm Rezoluta 1244, e cila, siē thuhet nė dokument, ėshtė gjithashtu edhe bazė pėr politikėn evropiane ndaj Kosovės.

Ministrat e BE-sė kėrkuan fillimin e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, sidomos nė ēėshtjet praktike. Gjithashtu nga tė dyja palėt Kėshilli i BE-sė kėrkon qė tė mos ndėrmerren hapa tė njėanshėm qė nuk do tė ishin kompatibil me Rezolutėn 1244 dhe tė cilėt do tė mund tė rrezikonin normalizimin e situatės jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė tėrė rajonin.
 
 
Hetuesit e Gjyaktės sė Hagės kanė marrė nė pyetje njė bashkėpunėtor tė ngushtė tė Tugjmanit
 
Zagreb, 25 shkurt 2003 - Hetuesit e Gjyaktės sė Hagės kanė marrė dje nė pyetje, Hėrvoje Shariniqin, njė nga bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė ish-presidentit kroat, Franjo Tugjman. Shariniq ka deklaruar se ėshtė pyetur mbi ngjarjet lidhur me luftėrat e viteve 1990, bisedimet e tij me Millosheviqin, por jo nė cilėsinė e tė dyshuarit.
 
 
Vazhdon greva nė "Nova Makedonija" tė Shkupit
 
Shkup, 25 shkurt - Pėr shkak tė grevės sė pėrgjithshme tė tė punėsuarve nė ndėrmarrjen gazetare botuese "Nova Makedonija", gazetat e pėrditshme "Veēer", "Flaka" dhe "Birlik", tė Shkupit, as sot nuk dolėn nga shtypi.

Nga Shkupi njoftohet se gazetarėt dhe personeli tjetėr i ndėrmarrjes "Nova Makedonija" sot u tubuan para Qeverisė, duke kėrkuar pagesėn e pesė rrogave tė mbetura, si dhe njė takim me kryeministrin Branko Cėrvenkovski.
 
 
Xhaferi: PDSH dėnon veprimet qė janė jashtė opsionit politik
 
Shkup, 25 shkurt 2003 - Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) dėnon tė gjitha veprimet tė cilat janė jashtė opsionit politik dhe gjithnjė ka qenė e pėrcaktuar vetėm pėr opsion politik, ka deklaruar lideri i kėsaj partie Arbėn Xhaferi, duke i komentuar aktet e paradokohshme tė dhunės nė Strugė dhe mė parė nė Kumanovė.
Pėr mundėsinė e njė "ofensive pranverore", Xhaferi ka thėnė se kompetentėt e hedhin poshtė njė mundėsi tė tillė.
 
 
Klima politike ėshtė acaruar ndjeshėm nė Shqipėri pas pėrplasjes sė fundit nė parlament
 
Tiranė, 25 shkurt 2003 - Nė Shqipėri klima politike ėshtė acaruar ndjeshėm pas pėrplasjes sė fundit tė hėnėn mbrėma nė parlament pėr ēėshtjen e komisionit hetimor ndaj kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama.
 
Ndėrhyrja e presidentit tė republikės, Alfred Mosiu, nuk arriti tė zbuste tensionet, madje socialistėt e kundėrshtuan hapur atė, duke folur pėr tejkalim tė kompetencave tė kreut tė shtetit. Por po mbrėmė presidenca sqaroi se qėllimi i deklaratės sė kreut tė shtetit kishte qėnė shmangja e njė konflikti tė hapur, pozitė-opozitė, me pasoja pėr tė ardhmen e reformave tė vend.
 
 
Instituti Amerikan pėr Paqe ka ftuar kryetarin e BDI-sė nė Maqedoni Ali Ahmeti pėr njė vizitė nė Uashington
 
Shkup, 25 shkurt 2003 - Instituti Amerikan i Paqes ka ftuar kryetarin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė Maqedoni Ali Ahmeti pėr njė vizitė nė Uashington, pėrkatėsisht qė tė marrė pjesė nė njė konferencė atje qė do tė mbahet nga mesi i muajit mars. Ėshtė bėrė e ditur se z. Ahmeti ka paraqitur kėrkesė pėr marrjen e vizės nė Ambasadėn amerikane nė Shkup pėr tė udhėtuar nė SHBA.
 
Ermira Mehmeti, zėdhėnėse e BDI-sė konfirmoi pėr "Zėrin e Amerikės" se kryetari i kėsaj partie Ali Ahmeti ka pranuar ftesėn nga z. Daniel Server i Institutit Amerikan pėr Paqe dhe se ka bėrė kėrkesė pėr vizė nė Ambasadėn amerikane nė Shkup. Konferenca ka pėr temė perspektivat e Maqedonisė.

Ambasadori amerikan nė Shkup, Lorens Batler, para pak javėsh ka thėnė se z. Ahmeti po angazhohet pėr paqe nė Maqedoni dhe se ka bėrė njė punė konstruktive pas konfliktit nė kėtė vend. Ambasadori Batler pati theksuar se Administrata e presidentit Bush mund t'i rishqyrtojė vendimet e saj qė njė person nė listėn e zezė nėse i plotėson kushtet tė fshihet nga ajo.
 
 
Pėr shkak tė njė greve, pėr herė tė parė pas 60 vjetėsh, nuk dolėn tė pėrditshmet qė botohen nė "Nova Makedonija" nė Shkup
 
Shkup, 25 shkurt 2003 - Pėr herė tė parė pas 60 vjetėsh dje nuk dolėn tė pėrditshmet qė botohen nė shtėpinė gazetare botuese "Nova Makedonija" nė Shkup. Tė punėsuarit nė gazetat dhe revistat e kėsaj shtėpie bėjnė grevė pėr shkak tė gjendjes sė vėshtirė ekonomike, qė ka pėrfshirė organizatėn e tyre. Ata kėrkojnė t'u paguhen rrogat pėr pesė muajt e fundit. Nė kudėr tė kėsaj shtėpie del edhe e pėrditshmja nė gjuhėn shqipe "Flaka".
 
 
AKSH e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin e fundit nė afėrsi tė Bujanocit
 
Bujanoc, 25 shkurt 2003 - Formacioni i armatosur Armata Kombėtare Shqiptare me njė kumtesė pėr opinion tė botuar nė internet ka marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin e pardjeshėm, tė njė mine nė afėrsi tė Bujanocit nė luginėn e Preshevės, ku humbi jetėn njė pjesėtar i policisė serbe, kurse dy tė tjerė ishin plagosur.
 
AKSH thotė se kėtė aksion e ka kryer njėsiti gueril i kėsaj armate i cili vepron nė kuadėr tė divizionit "Adem Jashari" nė territorin e Kosovės.
 
Nė kėtė komunikatė theksohet se aksioni ėshtė kryer me sukses kundėr pjesėtarėve kriminelė tė xhandarmėrisė nė fshatin Muhoc tė Bujanocit dhe armikut i janė shkaktuar dėme nė njerėz dhe nė pajisje luftarake, kurse aksionin e ka udhėhequr komandant Korabi i cili ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė sulm nė tė cilin siē thuhet janė vrarė shumė pjesėtarė tė policisė serbe.
 
 
Ēoviq akuzon Shtajnerin se "vetėm premton dhe asgjė nuk po bėn"
 
Beograd, 24 shkurt 2003 - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq i hedhi poshtė deklaratat e shefit tė UNMIK-ut Shtajner se "autoritetet serbe nuk i kanė afruar tė dhėna pėr ekzistimin e grupeve terroriste nė Kosovė.
 
Ai ka thėnė se Shtajner nuk po e flet tė vėrtetėn, sepse nė bisedėn e djeshme gjenerali Gjurgjeviq ia ka transmetuar z. Kadi tė gjitha pėrmbajtjet e letrave dhe dokumentave tjera tė dėrguara mė parė UNMIK-ut.
 
Ēoviq ka shtuar se nėse UNMIK nuk e ka tė qartė do tė marrė dokumente edhe mė tė qarta, duke shtuar se kjo ēėshtje nuk duhet politizuar. Ai e ka akuzuar shefin e UNMIK-ut Shtajner se prej ardhjes sė tij nė funksion vetėm po premton dhe asgjė nuk po bėn.
 
 
Bush priti shefin e administratės sė Kremlinit, Voloshin
 
Uashington, 25 shkurt 2003 - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush dhe shefi i administratės sė Kremlinit Aleksandar Voloshin kanė shkėmbyer mendime pėr situatėn rreth Irakut nė dritėn e projekt rezolutės sė dytė qė SHBA-tė dhe Britania e kanė paraqitur nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, ka deklaruar sot pėrfaqėsuesi i Shtėpisė sė Bardhė Ari Flajsher.
 
Duke mos dhėnė detajet pėr vetė rrjedhėn e bisedės, Flajsher ka thėnė se Voloshin vizitėn nė Uashington e ka filluar me takimin e djeshėm me kėshilltaren e Bushit pėr siguri kombėtare Kondiliza Rajs, tė cilit i ėshtė bashkuar edhe Presidenti amerikan.
 
 
Nė Vietnam ka filluar njė gjykim kundėr njė bande prej 155 tė akuzuarėve pėr vrasje
 
Ho Shi Min, 25 shkurt 2003– Vietnami komunist ka filluar tė martėn njė gjykim tė 155 gangsterėve, me qėllim tė sigurimit tė investitorėve se qeveria pėrnjėmend do tė luftojė krimin, njofton Rojter. Qindra njerėz janė mbledhur jashtė gjykatės pėr tė ndjekur kėtė gjykim.
 
Prokurorėt kanė akuzuar ish-ushtarin 55-vjeēar, Truong Van Kam, tė ketė udhėhequr pėr 15 vjet njė bandė, e cila ka kryer vrasje, ėshtė marrė me bixhoz, emigrim ilegal dhe mitosje. Ndėr tė akuzuarit, kryesisht meshkuj, ėshtė edhe ish-nėnministri pėr sigurim publik, Bui Kuok.
 
Nėse trupi gjykues, i pėrbėrė prej dy gjykatėsve dhe tre civilėve tė zgjedhur nga Partia Komuniste, i shpall fajtorė tė akuzuarit, 19 syresh mund tė dėnohen me vdekje. Ky gjykim pritet tė zgjasė 55 ditė dhe pėrcillet nga rreth 100 gazetarė.
 
 
Frenks: Ende nuk jam njoftuar nėse Presidenti Bush do ta pėrdorė forcėn kundėr Irakut
 
Londėr, 25 shkurt 2003 - Komandanti i komandės qendrore amerikane, gjenerali Tomi Frenks, ka deklaruar sot se sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld ende nuk e ka njoftuar nėse presidenti Bush ka vendosur tė pėrdorė forcėn kundėr Irakut.

"Pėr mua kjo do tė thotė se ende ka shumė pjesė tė mozaikut qė mund tė lėvizin nė mėnyra tė ndryshme. Nė interesin tim ėshtė qė ato pjesė t'i lėviz ashtu qė ato tė na pėrgjigjen neve. Fjala ėshtė pėr krijimin e kushteve tė voltishme", ka thėnė Frenks nė Londėr ku sot do tė takohet me kryeministrin britanik, Toni Bler.
 
 
Nga shpėrthimet nė dy restorane universitare nė Pekin janė lėnduar nėntė persona
 
Pekin, 25 shkurt 2003 – Shpėrthimet kanė tronditur sot (tė martėn) dy universitete nė Pekin, ku janė lėnduar nėntė persona, njofton AFP. Njoftohet gjithashtu se tė dy shpėrthimet kanė ndodhur nė restoranet universitare, ku kanė qenė njė numėr i konsiderueshėm klientėsh.
 
 
Nė njė aksident ajror kanė humbur jetėn katėr ushtarė amerikanė
 
Kuvajt, 25 shkurt 2003 – Tė katėr pjesėtarėt e ekuipazhit tė helikopterit amerikan "Blackhawk" kanė humbur jetėn sot heret (tė martėn) nė njė aksident ajror gjatė stėrvitjes, dhe me atė rast helikopteri i tyre ėshtė rrėzuar mbi shkretėtirėn e Kuvajtit, njofton UPI.
 
Helikopteri ka pasur bazėn nė kampin rreth 30 mila nė veriperendim tė qytetit Kuvajt dhe operacionet e natės janė zhvilluar afėr bazės, kanė bėrė tė ditur burimet ushtarake. Identiteti i ushtarėve tė vdekur nuk ėshtė dhėnė ende. Hetimet e kėtij aksidenti vazhdojnė, thuhet nė fund tė kėtij njoftimi.
 
 
Sekretari Pauell paralajmėron Korenė e Veriut
 
Uashington, 25 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell iu drejtua Koresė sė Veriut me njė paralajmėrim tė prerė pėr tė hequr dorė nga ēdo plan pėr prodhimin e armėve bėrthamore. Pauell shkoi nė Korenė e Jugut pas bisedimeve me udhėheqėsit kryesorė kinezė nė Pekin. Para se tė nisej pėr nė Korenė e Jugut, shefi i diplomacisė amerikane tha se Uashingtoni beson se Koreja e Veriut ka aktualisht njė sasi tė mjaftueshme lėndėsh bėrthamore pėr njė ose dy bomba.
 
Ai tha se ēdo hap i mėtejshėm i Penianit nė kėtė drejtim do tė konsiderohej si shumė serioz. Pas takimit me presidentin kinez Gjiang Zė Min dhe nėnpresidentin Hu Gjintao, Pauell tha se mendon qė Pekini ėshtė i gatshėm tė luajė njė rol konstruktiv nė zgjidhjen e krizės mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut.
 
 
Thellohen pėrēarjet pėr Irakun
 
Nju Jork, 25 shkurt 2003 - Perspektiva e njė lufte tė mundshme ndaj Irakut po thellon pėrēarjen mes vendeve perėndimore. Projektrezoluta e re e paraqitur para Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nga Britania, Amerika dhe Spanja, ėshtė pritur me kundėrpropozime nga Franca, Gjermania dhe Rusia.
 
 
SHBA dhe Britania e madhe i kanė dhėnė KB dy javė kohė pėr tė vendosur lidhur me rezoluten e re pėr Irakun
 
Bruksel, 25 shkurt 2003 - SHBA dhe Britania e madhe i kanė dhėnė KB dy javė kohė pėr tė vendosur lidhur me rezoluten e re pėr Irakun, nė tė cilėn tė dyja vendet presin mbėshtetje pėr sulm ushtarak kundėr vendit arab, ka deklaruar nė Bruksel ministri i jashtėm britanik Xhek Strou. Rezoluta e re do tė jetė shansi i fundit pėr ēarmatimin e presidentit irakian Sadam Husein, ka thėnė ai.
 
 
Gjermania, Franca dhe Rusia kundėr
 
Nju Jork, 25 shkurt - Gjermania Franca dhe Rusia kanė paraqitur nė KS propozime tė reja pėr carmatosjen e Irakut. Kėtė bėri tė ditur presidenti i Francės Zhak Shirak pas takimit tė tij nė Berlin me kancelarin Gerhard Shrėder.
 
Me kėto propozime parashikohet forcimi i misionit tė inspektorėve ndėrkombėtar nė Irak. Gjermania dhe Franca kanė kundėrshtuar propozimet amerikane dhe britanike pėr nxjerrjen e njė rezolute tė re pėr Irakun. Shrėder tha se njė rezolutė e re nė kėtė moment nuk ėshtė e nevojshme, duke shtuar se Iraku mund tė ēarmatoset edhe me mjete paqėsore.
 
 
Qeveria amerikane ka paraqitur njė rezolutė tė re mbi Irakun nė Kėshillin e Sigurimit
 
Uashington, 25 shkurt 2003 - Qeveria amerikane ka paraqitur dje njė rezolutė tė re mbi Irakun nė Kėshillin e Sigurimit. Rezoluta e re amerikano-britanike do nėnvizojė faktin se Iraku ka shkelur marrėveshjen pėr ēarmatim.
 
"Ėshtė momenti qė Kombet e Bashkuara tė vendosin, dhe ne shpresojmė se do tė jenė tė suksesshme, pėr tė dėshmuar se do tė mbeten njė organizėm i rėndėsishėm nė pėrballjen me kėrcėnimet e shekullit tė 21-tė.
 
Por pavarėsisht, nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr, Sadam Hyseini do tė ēarmatoset pėr mbrojtjen e paqes dhe pėr sigurinė e popullit amerikan", ka deklaruar lidhur me rezolutėn nė fjalė Presidenti amerikan.
 
 
Qeveria turke ka miratuar vendosjen e trupave amerikane nė Turqi
 
Ankara, 25 shkurt 2003 - Qeveria turke ka miratuar vendosjen e trupave amerikane nė kėtė vend, si pjesė e pėrgatitjeve pėr njė luftė tė mundshme me Irakun. Pritet qė sot parlamenti tė votojė kėtė vendim. Ky hap ka ardhur pas javėsh bisedimesh, mbi ndihmėn ekonomike, si pasojė e humbjeve qė mund tė shkaktojė njė luftė. Uashingtoni i ka ofruar Ankarasė 5 miliard dollarė si ndihmė dhe 10 miliardė nė formė kredish.
 
 
Bliks thotė se nuk do tė ketė bisedime shtesė me Irakun
 
Nju Jork, 25 shkurt 2003 - Shefi i inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara, Hans Bliks, ka thėnė se nuk do tė ketė bisedime shtesė me Irakun lidhur me prishjen e raketave tė tipit Al Samud 2, tė cilat ishin pėr distanca mė tė largėta se ato qė lejon OKB-ja.
 
"Ne presim qė ata tė pranojnė ēfarė u kemi thėnė mbi shkatėrrimin e raketave. Ata kanė bėrė tė njėjtėn gjė nė tė shkuarėn dhe ne kemi kėrkuar ashtu si dhe inspektorėt parardhės", ka thėnė Bliks.
 
 
Autoritetet kuvajtiane kanė arrestuar tre qytetarė qė planifikonin sulme kundėr trupave amerikane
 
Kuvajt, 25 shkurt 2003 - Autoritetet kuvajtiane kanė arrestuar tre qytetarė kuvajtianė qė planifikonin sulme kundėr trupave amerikane tė vendosura nė kėtė vend. Njėherėsh tė tre personave u janė gjetur armė dhe municione.
 
 
Nga termeti i djeshėm nė Kinė kanė vdekur sė paku 260 njerėz
 
Peking, 25 shkurt 2003 - Sė paku 260 njerėz kanė vdekur dhe mbi 4000 tė tjerė janė plagosur si pasojė e njė tėrmeti tė fuqishėm nė veriperėndim tė Kinės, njoftojnė burimet zyrtare vendase.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.