24.02.2003 - Trepca.net

Kryesia e LDK-sė: Spekulime tendencioze pėr nxitjen e pėrēarjes dhe tė urrejtjes vėllavrasėse mes nesh

 
Prishtinė, 24 shkurt 2003 - Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nėpėrmjet kėsaj deklarate pėr opinion pėrgėnjeshtron artikujt e botuar ditėve tė fundit nė tė pėrditshmen "Epoka e re", pėr gjoja themelimin e njėfarė komisioni pėr hulumtimin e krimeve tė luftės nė Kosovė.

Me kėtė rast Kryesia qendrore e LDK-sė me pėrgjegjėsinė tė lartė deklaron:

- LDK-ja asnjėherė nė historinė e veprimtarisė sė vet nuk ka themeluar kurrfarė komisioni pėr hulumtimet e krimeve tė luftės;

- Faksimilili i botuar nė gazetėn "Epoka e re" me nėnshkrimin e Kryetarit Rugova ėshtė i falsifikuar dhe tejet tendencioz;

- Ia bėjmė me dije opinionit tė gjerė se LDK-ja qėndron fuqishėm prapa angazhimit tė vet tė vazhdueshėm nė realizimin sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, e dėshmuar pėr me tepėr se njė dekadė, nė pėrkrahje dhe me pjesėmarrje aktive nė rezistencėn e armatosur tė luftės sė UĒK-sė, tė luftės pėr liri, pavarėsi dhe demokraci;

- Mė kėtė rast u bėjmė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė mos bien pre e kėtyre spekulimeve tendencioze tė gazetės "Epoka e re", qė kanė pėr qėllim jo vetėm diskreditimin e LDK-sė dhe aktivitetin e saj, por edhe nxitjen e pėrēarjes dhe tė urrejtjes vėllavrasėse mes nesh.

Ndėrsa, pėr hartuesit dhe botuesit e kėtyre shpifjeve paralajmėrojmė procedurė gjyqėsore, ashtu siē e do rendi demokratik, - thuhet nė fund tė deklaratės sė Kryesisė qendrore tė LDK-sė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.