22.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 22 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner thotė se nuk mund tė ndėrhyjė nė Tribunalin e Hagės pėr tė kėrkuar qė Limaj tė mbrohet nė liri

 • B. Rexhepi u tha studentėve se nėse NATO-ja fillon t'i gjykojė aleatėt e vetė, atėherė ajo do ta devalvonte vetveten

 • Kryetari i Kuvendit tė Kosovės priti shefin e Misionit pėr Decentralizim Karlo Civileti          

 • Rita Zysmut: Popullsisė sė Kosovės duhet t'i ofrohet njė e ardhme e sigurt

 • Drejtor i UNHCR-it pėr Evropė arrin nesėr pėr vizitė triditore nė Kosovė

 • Gjingjiq: Beogradi do tė mbėshtesė formimin e njė shteti tė vogėl serb nė Kosovė...

 • Akademia e Kosovės dhe Akademia e Shqipėrisė nėnshkruan marrėveshjen pėr bashkėpunim

 • Anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė do tė marrin pjesė nė tubimet me anėtarėt dhe simpatizantė tė kėsaj partie nė Gjermani

 • KKSHA-ja organizon Seminar Karriere per studentėt shqiptarė dhe shqiptaro-amerikanė

 • Nė Podujevė, Vushtrri dhe Skėnderaj edhe dje u kėrkua lirimi i tė arrestuarve nga gjykata e Hagės

 • Tetė sekretarėt e ministrive tė Qeverisė sė Kosovės udhėtojnė nė Romė tė Italisė

 • Surroi thotė se nuk ka rregull e rend nė trajtimin e qytetarėve nė Koosvė

 • Ali Ahmeti thotė se AKSH-ja ėshtė luftė psikologjike dhe nuk sheh ndonjė rrezik prej saj

 • Bliks i ka dėrguar njė ultimatum Irakut tė fillojė shkatėrrimin e armėve deri mė njė mars

 • Pauell ka arritur nė Japoni dhe ky ėshtė fillimi i njė turneu tė tij nė tri vende tė Azisė

 • R. Prodi: Vendet qė duan tė pėrfshihen nė BE sigurinė ta trajtojnė me SHBA-tė

 • Britania dhe Franca kanė njė plan tė pėrbashkėt pėr misionin paqeruajtės nė Bosnjė

 • Edi Rama i mirėpret hetimet nga prokuroria

 • BE-ja mė 15 mars pritet tė marrė nga NATO-ja misionin paqėsor nė Maqedoni

 • Takim i Ministrave tė Mbrojtjes dhe tė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė

 • Iraku ka ofruar mundėsinė pėr tė hapur dialog me Shtetet e Bashkuara

 • Turqia dhe Shtetet e Bashkuara janė afėr njė marrėveshjeje

 • Bler ka biseduar nė Romė me homologun e tij, Berluskoni

 • Njė shpėrthim zjarri ka pėrfshirė njė rafineri nafte nė Nju Jork

 • Numri i viktimave nė ujdhesėn Roud ka arritur nė 96

 • Pauell: Uashingtoni do tė vendoste njė administratė ushtarake nė Irak

 • Vendet e painkuadruara kundėr luftės nė Irak

 • Udhėheqja palestineze pėr heqje dorė nga dhuna kundėr Izraelit


 

Shtajner thotė se nuk mund tė ndėrhyjė nė Tribunalin e Hagės pėr tė kėrkuar qė Limaj tė mbrohet nė liri
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner deklaroi se nuk mund tė ndėrhyjė nė Tribunalin e Hagės pėr tė kėrkuar qė shefi i Grupit parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės Fatmir Limaj tė kthehet nė Kosovė dhe tė mbrohet nė liri.
 
Kėtė deklaratė shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner e bėri dje pas takimit tė djeshėm qė zhvilloi me kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaēi.
 
 
B. Rexhepi u tha studentėve se nėse NATO-ja fillon t'i gjykojė aleatėt e vetė, atėherė ajo do ta devalvonte vetveten
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi pati njė takim tė veēantė me pėrfaqėsuesit e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetin e Kosovės.
 
Ai tha me kėtė rast se nėse vazhdohet me fushatėn e arrestimeve tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė mund tė dėmtohet rėndė procesi politik nė Kosovė. Vazhdimi i arrestimeve mund tė bėhet shkak edhe pėr rrėzimin e Qeverisė sė tij dhe kėtė duhet ta ketė parasysh edhe faktori ndėrkombėtarė, ka thėnė Rexhepi.

I pyetur nga studentėt se si i komenton arrestimet e fundit nga Gjykata e Hagės dhe intervenimi i NATO-s nė Kosovė a do tė thotė njė dėshtim i tyre, kryeministri thotė:
 
"Sikur tė shkohet nga ajo dhe ta denigrojė e devalvojė luftėn e UĒK-sė do tė jetė dėshtim edhe i NATO-s pėr arsye se mu pėr shkak tė pastėrtisė sė luftės e cila i ka respektuar edhe konventat, tė drejtat e njeriut dhe ka bėrė nė luftė ēlirimtare, ka qenė ajo qė e ka pru NATO-n ta ndihmojė Kosovėn dhe bashkėrisht tė ēlirohemi.
 
Sikur tash tė fillojė t'i gjykojė tė gjithė ata aleatė e vetė, atėherė NATO-ja do ta devalvonte edhe vetveten dhe kėtu NATO-ja duhet tė mendojė shumė mirė pėr kėtė".
 
 
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės priti shefin e Misionit pėr Decentralizim Karlo Civileti
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti shefin e Misionit pėr Decentralizim Karlo Civilieti. Temė e takimit tė Dacit me shefin e Misionit pėr decentralizim Karlo Civileti ishte projekti pėr decentralizimin e pushtetit nė Kosovė, tė cilin synon ta realizojė Komisioni Evropian.
 
Civileti u shpreh se pėrvoja e tyre do ta ndihmojė do ta ndihmojė nė suksesin e kėtij procesi. Ai shtoi se realitetit kosovar do t'i ofrohen pėrvojat e Kėshillit tė Evropės.
 
Nė kėtė drejtim do tė bashkėpunojmė me tė gjitha nivelet e pushtetit nė Kosovė, sidomos me pushtetet lokale.

Ndėrkaq, kryeparlamentari Daci krahas mbėshtetjes parimore pėr kėtė proces ngriti ēėshtjen e rrezikut se decentralizimi do tė shfrytėzohet pėr krijimin e territoreve tė pastra etnike dhe vazhdimin e enklavizimit tė Kosovės.

Daci dje priti edhe shefin e Misionit tė SHBA-ve nė Kosovė Rino Harnish. Pas takimit me kryeparlamentarin Daci, Harnish u shpreh nė favor tė dorėzimit tė kompetencave dhe pėrgjegjėsive mė tė mėdha tek vendorėt nė sferat ekonomike.
 
Duke e pėrshėndetur vetėdorėzimin e Fatmir Limajt tha ase Tribunali i Hagės ėshtė njė institucion ndėrkombėtar dhe respektimi i tij do tė ndihmojė nė forcimin e rendit dhe ligjit nė Kosovė.
 
 
Rita Zysmut: Popullsisė sė Kosovės duhet t'i ofrohet njė e ardhme e sigurt
 
Vjenė, 22 shkurt 2003 - Nėnkryetarja e Asamblesė Parlamentare tė OSBE-sė Rita Zysmut, nė njė debat tė zhvilluar nė Vjenė, ka kritikuar politikėn e UNMIK-ut nė Kosovė. Ajo ka thėnė: "Nuk mund tė tolerohet sjellja qė pėrpara fakteve tė pamohueshme tė insistosh se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė.
 
E kuptoj tė dėrguarin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė Kosovė pėr tė respektuar rezolutėn e Kombeve tė Bashkuara, por nuk duhet harruar se popullsisė sė Kosovės duhet t'i ofrohet njė e ardhme e sigurt", ka theksuar nėnkryetatarja e Asamblesė Parlamentare tė OSBE-sė.
 
 
Drejtor i UNHCR-it pėr Evropė arrin nesėr pėr vizitė triditore nė Kosovė
 
Prishtinė 22, shkurt 2003 - Raymond Hall, drejtor i UNHCR-it pėr Evropė arrin nesėr, mė 23 shkurt, pėr vizitė triditore nė Kosovė. Vizita e parė e z. Hall nė regjion ka pėr qėllim njohjen dhe vendosjen e kontakteve me pėrfaqėsues tė organizatave ndėrkombėtare dhe autoriteteve lokale, e po ashtu njohjen e realitetit tė pėrditshėm nė terren.

Po ashtu drejtor i UNHCR-it do tė ketė njė sėrė takimesh me zyrtarė tė lartė tė hėnėn dhe tė martėn, si me kryeministrin Bajram Rexhepi, zėvendėskryeadministratorin Ēarlls Brajshou dhe me zyrtarė tė tjerė.

Vizita do tė pėrfshijė edhe udhėtime terreni nė rajonin e Prishtinės pėr tė parė se cila ėshtė gjendja e serbėve tė Kosovės; nė Gjilan pėr tė takuar tė kthyerit romė dhe shqiptarė, ndėrsa nė rajonin e Mitrovicės, z. Hall, do tė vizitojė familjet e zhvendosura ashkali, tė cilėt kohėt e fundit janė kthyer nė Vushtrri.
 
 
Gjingjiq: Beogradi do tė mbėshtesė formimin e njė shteti tė vogėl serb nė Kosovė...
 
Londėr, 22 shkurt 2003 - Kryeministri serb Zoran Gjingjiq ka deklaruar se Beogradi do tė mbėshtesė formimin e njė shteti tė vogėl serb nė Kosovė nėse Perėndimi pengon kthimin e forcave serbe nė Kosovė, e tė cilat do tė siguronin kthimin e serbėve atje.
 
Gjingjiq nė njė intervistė pėr gazetėn britanike "Tajms" ka akuzuar institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė se po krijojnė njė shtet plotėsisht tė pavarur tė Kosovės.
 
"Propozimi im ėshtė qė serbėve tė Kosovės t'u jipen tė drejtat kushtetuese dhe mjetet institucionale pėr mbrojtjen e interesave tė tyre". "Hapi i parė do tė ishte qė serbėt tė njihen si kroatėt nė Federatėn e Bosnjės e Hercegovinės", duke shtuar se serbė nė Kosova ka 18 pėr qind.
 
 
Akademia e Kosovės dhe Akademia e Shqipėrisė nėnshkruan marrėveshjen pėr bashkėpunim
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės dhe Akademia e Shkencave e Shqipėrisė nėnshkruan dje nė Prishtinė njė marrėveshje pėr bashkėpunim kėrkimor shkencor ndėrmjet dy akademive.
 
Protokolli i kėtij bashkėpunimi u nėnshkrua nga dy nėnkryetarėt e kėtyre institucioneve Besim Bokshi pėr Kosovėn dhe Luan Omari pėr Shqipėrinė.
 
 
Anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė do tė marrin pjesė nė tubimet me anėtarėt dhe simpatizantė tė kėsaj partie nė Gjermani
 
Shtutgart, 22 shkurt 2003 - Nimon Alimusaj e Agim Krasniqi, anėtarė tė Kryesisė qendrore tė LDK-sė ndodhen nė Gjermani. Nė bazė tė programit tė punės sė Degės sė LDK-sė nė Gjermani gjatė kėtij uikendi janė paraparė tė mbahen tubime me anėtarėsi dhe simpatizantė tė kėsaj partie.
 
Dje (e shtunė) nė Frankfurt u mbajt mbledhja e kryesisė sė Degės sė LDK-sė si dhe dy tubime tjera me anėtarėsinė e gjerė, njėri nė Frankfurt e tjetri nė Hannover, nė tė cilat morėn pjesė edhe Nimon Alimusaj e Agim Krasniqi, anėtarė tė Kryesisė sė LDK-sė dhe deputetė tė Parlamentit tė Kosovės.
 
Mysafirėt nga Kosova sot do tė marrin pjesė nė tubimet me anėtarė e simpatizantė tė LDK-sė nė Wuppertal (ora 12) dhe Kircheim/Teck (ora 13).
 
 
KKSHA-ja organizon Seminar Karriere per studentėt shqiptarė dhe shqiptaro-amerikanė
 
Uashington, 22 shkurt 2003 - Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) do tė organizojė njė seminar karriere pėr studentėt shqiptarė dhe shqiptaro-amerikanė pėr t'u dhėnė atyre informacione mbi mundėsitė e ndryshme pėr punėsim dhe shkollim pasuniversitar gjatė kėsaj periudhe ekonomike tepėr tė vėshtirė, u bė e ditur nė njė njoftim pėr shtyp qė kjo organizatė publikoi kohėt e fundit.

Seminari i karrierės, i pari i kėtij lloji nė komunitetin shqiptaro-amerikan, do t'u ofrojė pjesėmarrėsve mundėsi bashkėbisedimi dhe diskutimi tė drejtpėrdrejtė me profesionistė tė shquar nga fusha tė ndryshme dhe studentė tė sapodiplomuar qė kanė arritur tė pėrmbushin me sukses qėllimet e tyre tė punėsimit.

Seminari do tė mbahet mė 7 mars 2003 nė ndėrtesėn "Vertical" tė kolegjit "Baruch", qė ndodhet ne adresen One Baruch Way/55 Lexington nė Manhattan. Pjesėmarrja nė seminar eshte falas per selin qė ėshtė student nė universitet apo shkolla pasuniversitare, apo sapo ėshtė diplomuar.
 
Ata qe duan te marrin pjese ose te mesojne me teper mbi seminarin e karrieres duhet te konfirmojne pjesmarrjen duke kontaktuar menjehere zyren e KKSHA-se ne New York ne tel: 212-239-6807, ose e-mail: altin@naac.org.
 
 
Nė Podujevė, Vushtrri dhe Skėnderaj edhe dje u kėrkua lirimi i tė arrestuarve nga gjykata e Hagės
 
Vushtrri, 22 shkurt 2003 - Nė disa qendra tė Kosovės janė mbajtur dje sėrish protesta kundėr arrestimeve tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė. Mijėra qytetarė kanė protestuar nė Vushtrri. Protestuesit mbanin nė duar parulla nė tė cilat thuhej: "UĒK-ja nuk ėshtė kriminale", "Mos i kriminalizoni ēlirimtarėt", "Beogradi urdhėron - UNMIK-u ekzekuton".
 
Oratorėt i kanė cilėsuar arrestimet me prapavijė politike. Madje nė grup i protestuesve nė shenjė revolte pėr arrestimin e Fatmir Limajt dhe tė bashkėluftėtarėve tė tij nga Tribunali i Hagės, protestuesit nė Vushtrri bllokuan dje magjistralėn Prishtinė - Mitrovicė pėr rreth 30 minuta.
 
Ky grup nuk i ka pėrfillur urdhėrat e organizatorėve dhe ka gjuajtur me gurė njė veturė tė policisė sė UNMIK-ut, duke ia thyer dritaret. Forcat e rendit i kanė shtuar masat e sigurisė, ndėrkaq protesta pėrfundoi nė mėnyrė tė qetė.

Njė protestė e ngjashme ėshtė mbajtur edhe nė Skėnderaj dhe Podujevė. Nė tė gjitha kėto protesta u kėrkua nga Tribunali i Hagės qė tė lirohen tė akuzuarit pėr krime lufte dhe tė mbrohen vlerat e UĒK-sė.
Protestuesit nė Podujevė paralajmėruan njė protestė tjetėr tė premtėn e ardhshme.
 
 
Tetė sekretarėt e ministrive tė Qeverisė sė Kosovės udhėtojnė nė Romė tė Italisė
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Sekretari i Zyrės sė kryeministrit sė bashku me tetė sekretarėt e ministrive tė tjera tė Qeverisė sė Kosovės sot do tė udhėtojnė nė Romė tė Italisė, ku do tė marrin pjesė nė njė seminar pesė ditėsh qė ka pėr qėllim rrijtjen e aftėsive tė menaxhmentit.
 
 
Surroi thotė se nuk ka rregull e rend nė trajtimin e qytetarėve nė Koosvė
 
Prishtinė, 22 shkurt 2003 - Botuesi i gazetės "Koha ditore" Veton Surroi tha pėr BBC-nė se arrestimet e fundit nė Kosovė si dhe ai i Fatmir Limajt, me urdhėr tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės, provojnė se nuk ka rregull e rend nė trajtimin e qytetarėve.
 
 
Ali Ahmeti thotė se AKSH-ja ėshtė luftė psikologjike dhe nuk sheh ndonjė rrezik prej saj
 
Shkup, 22 shkurt 2003 - Kryetari i PDI-sė Ali Ahmeti tha se jetėsimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė bazė pėr stabilitetin e Maqedonisė. Duke iu pėrgjigjur njė pyetjeje nėse sheh rrezik pėr koalicionin qeveritar nga njė organizatė e quajtur Armata Kombėtare Shqiptare, z. Ahmeti tha se kjo ėshtė luftė psikologjike dhe se nuk sheh ndonjė lloj rreziku prej saj.
 
Ai e vlerėsoi takimin me kryeministrin Branko Cėrvenkovski, ku ėshtė biseduar pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Paqes dhe mbarėvajtjen e koalicionit qeveritar. Po kėshtu ėshtė shprehur mbėshtetje e qartė pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Z. Ahmeti nuk dha ndonjė hollėsi pėr kėtė takim tė parė publik nė mes tij dhe kryeministrit Cėrvenkovski.
 
 
Bliks i ka dėrguar njė ultimatum Irakut tė fillojė shkatėrrimin e armėve deri mė njė mars
 
Nju Jork, 22 shkurt 2003 – Nė njė kohė qė Uashingtoni ka shpallur se mbi 200 mijė trupa janė tė gatshėm nė vend qė tė godasin Bagdadin, kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr armė, Hans Bliks, i ka dėrguar njė ultimatum Irakut, me tė cilin urdhėron atė tė fillojė shkatėrrimin e armėve tė ndaluara deri mė njė mars, njofton AFP.
 
Irakut iu dha njė javė afat pėr tė provuar vullnetin e mirė pėr tė pėrmbushur kėrkesat e Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatim dhe konsiderohet se ėshtė njė test vendimtar pėr tė vėrtetuar pohimet e burimeve diplomatike nė Bagdad se "Iraku ėshtė i gatshėm t'u pėrgjigjet tė gjitha kėrkesave tė Bliksit".
 
 
Pauell ka arritur nė Japoni dhe ky ėshtė fillimi i njė turneu tė tij nė tri vende tė Azisė
 
Tokio, 22 shkurt 2003 – Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka arritur nė Japoni dhe ky ėshtė fillimi i njė turneu tė tij nė tri vende tė Azisė, gjatė tė cilit pritet tė dominojnė tensionet e vazhdueshme ndėrmjet SHBA-ve dhe Koresė sė Veriut, njofton BBCWorld.
 
Gjatė kėsaj vizite, Pauell pritet tė shpallė vazhdimin e ndihmave ushqimore pėr kėtė shtet tė varfėr komunist. Dėrgesat ushqimore qenė ndalur tre muaj mė parė pėr shkak tė punės sė fabrikės bėrthamore nė Penian.
 
Z. Pauell do tė zhvillojė bisedime me liderėt e Japoniasė, Kinės dhe Koresė sė Jugut, tė cilat pritet tė pėrqendrohen nė kundėrshtimin e Uashingtonit tė programeve tė armėve tė Koresė sė Veriut dhe tė Irakut.
 
 
R. Prodi: Vendet qė duan tė pėrfshihen nė BE sigurinė ta trajtojnė me SHBA-tė
 
Shkup, 22 shkurt 2003 - Komesioneri i Bashkimit Evropian Romano Prodi ka tėrhequr vėmendjen se vendet qė duan tė pėrfshihen nė Bashkimin Evropian, nuk mund tė ndajnė tė njėjten ekonomi me BE-nė dhe problemet e sigurisė t'i trajtojnė me Shtetet e Bashkuara. "Ne jemi ata tė sė njėjtės zonė: bashkimi ėshtė bashkim, ashtu si familja ėshtė familje", ka thėnė Prodi.

Ai i bėri kėto deklarata gjatė vizitės sė djeshme nė Shkup. Prodi i ėshtė referuar letrės sė dhjetė vendeve tė Evropės Lindore qė kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr qėndrimin e Uashingtonit ndaj Bagdadit.
 
 
Britania dhe Franca kanė njė plan tė pėrbashkėt pėr misionin paqeruajtės nė Bosnjė
 
Bruksel, 22 shkurt 2003 - Britania dhe Franca do tė sjellin pėr diskutim nė Bashkimin Evropian njė plan tė pėrbashkėt pėr tė marrė pėrsipėr drejtimin e misionit paqeruajtės nė Bosnjė.
 
Plani do tė paraqitet nga shefat e diplomcisė britanike dhe franceze, pėrkatėsisht Xhek Strou dhe Domenik dė Vilpen, edhe si shenjė se pavarėsisht dallimeve mbi Irakun, nuk mungon bashkėpunimi franko-britanik nė shumė fusha.
 
 
Edi Rama i mirėpret hetimet nga prokuroria
 
 
Uashington, 22 shkurt 2003 - Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama tha se prokuroria bėn mirė qė kontrollon aktivitetin e tij, por la tė kuptohej se nuk ka vjedhur kurrė gjatė punės sė tij.
 
Nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės", zoti Rama foli pėr debatet qė po zhvillohen dhe tha se ėshtė kundėr ngritjes sė njė komisioni parlamentar pėr tė kontrolluar punėn e tij.
 
 
BE-ja mė 15 mars pritet tė marrė nga NATO-ja misionin paqėsor nė Maqedoni
 
Bruksel, 22 shkurt 2003 - Bashkimi Evropian planifikon qė mė 15 mars tė kėtij viti ta marrė nga NATO-ja misionin paqėsor nė Maqedoni, bėri tė ditur nė Bruksel pėrfaqėsuesi grek nė BE, Aristidis Agatoklis. Sipas tij, pėr momentin nuk ekzistojnė pengesa, pėr shkak tė tė cilave misioni mund tė shtyhet.
 
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i NATO-s nė Bruksel, ka theksuar se tani pėr tani nuk ėshtė arritur marrėveshje pėr datėn konkrete tė ndėrmarrjes sė misionit, por se pėrgatitjet pėr kėtė po zhvillohen sipas planit.
 
 
Takim i Ministrave tė Mbrojtjes dhe tė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė
 
Shkup, 22 shkurt 2003 - Ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, Vllado Buēkovski, sot nė Pogradec do tė takohet me homolugun e tij shqiptar Pandeli Majko. Njėkohėsisht, ministri i Punėve tė Brendshme, Hari Kostov, sot nė Ohėr do tė realizojė takim me kolegun e tij shqiptar.

Nė takim, mes tjerash, do tė bisedohet pėr informatat pėr involvim tė shtetasve tė huaj nė AKSH, pėrkatėsisht nė strukturat e Frontit pėr bashkimin kombėtar tė shqiptarėve.

Siē ėshtė paralajmėruar, nesėr pasdite nė Pogradec do tė mbahet takim i pėrbashkėt i ministrave tė Mbrojtjes dhe Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė dhe Shqipėrisė.
 
 
Iraku ka ofruar mundėsinė pėr tė hapur dialog me Shtetet e Bashkuara
 
Bagdad, 22 shkurt 2003 - Iraku ka ofruar mundėsinė pėr tė hapur dialog me Shtetet e Bashkuara dhe ėshtė i gatshėm tė fillojė marrėdhėniet ekonomike.
 
Pėr kėtė ėshtė kėrkuar qė Uashingtoni tė heqė dorė nga "ndėrhyrjet nė punėt e brendshme". Kjo ėshtė bėrė e ditur dje nga zėvendėspresidenti irakian, Taha Jasin Ramadan.
 
 
Turqia dhe Shtetet e Bashkuara janė afėr njė marrėveshjeje
 
Ankara, 22 shkurt 2003 - Turqia dhe Shtetet e Bashkuara janė fare pranė njė marrėveshjeje pėr vendosjen e trupave amerikane nė Turqi, si pjesė e pėrgatitjeve pėr njė luftė tė mundshme nė Irak. Kjo ėshtė deklaruar nga ministri i jashtėm turk, Jasir Jakis.
 
Turqia kėrkon garanci financiare me shkrim nga Shtetet e Bashkuara, pėr tė pėrballuar humbjet ekonomike tė shkaktuara nga njė luftė nė Irak, vend fqinj me Turqinė.
 
 
Bler ka biseduar nė Romė me homologun e tij, Berluskoni
 
Romė, 22 shkurt 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler, ka diskutuar nė Romė me homologun e tij italian, Silvio Berluskoni, krizėn nė Irak. Bler tha se lufta nė Irak ėshtė moralisht e justifikueshme. "Nėse i lihen Sadam Hyseinit armėt e tij kimike, biologjike e bėrthamore, atėherė lidhja mes tyre dhe terrorizmit botėror ėshtė shumė e dukshme.
 
Dhe sa i pėrket popullit tė Irakut, nėse i lini atje kėto armė, mund tė merrni me mend se cfarė mizerje, vdekje dhe represioni, ai ėshtė nė gjendje tė ushtrojė mbi ta", tha Bler.

Ndėrsa homologu i tij italian, Silvio Berluskoni, duke folur pėr terrorizmin nėnvizoi se "shėrbimet tona sekrete kanė njoftuar se ka shumė gjasa qė Al-Kaida po pėrgatit njė sulm tjetėr, shumė mė tė tmerrshėm se ato tė 11 shtatorit".
 
 
Njė shpėrthim zjarri ka pėrfshirė njė rafineri nafte nė Nju Jork
 
Nju Jork, 22 shkurt 2003 - Njė shpėrthim zjarri ka pėrfshirė njė rafineri nafte nė Staten Island, nė Nju Jork. Nuk dihen ende arsyet e qarta tė zjarrit, megjithatė ėshtė pėrjashtuar mundėsia e njė atentati terrorist. ExxonMobil, kompania sė cilės i pėrkiste rafineria nė fjalė, ka njoftuar se 2 vetė mungojnė dhe njė punonjės ėshtė plagosur.
 
 
Numri i viktimave nė ujdhesėn Roud ka arritur nė 96
 
Roud, 22 shkurt 2003 - Numri i viktimave ka arritur nė 96, ndėrsa i tė lėnduarve nė mbi 200, si pasojė e zjarrit tė mbrėmshėm nė njė lokal nate nė ujėdhesėn Roud nė Shtetet e Bashkuara.
 
 
Pauell: Uashingtoni do tė vendoste njė administratė ushtarake nė Irak
 
Uashington, 22 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, tha se Shtetet e Bashkuara kanė nė plan tė vendosin njė administratė ushtarake nė Irak, nėse Sadam Huseini pėrmbyset nga pushteti.
 
Ai tha se roli i komandantit ushtarak do tė ishte tė garantojė sigurinė e vendit pas veprimeve ushtarake, tė mbrojė popullit irakian dhe tė mbikėqyrė shpėrndarjen e ndihmės humanitare.
 
Mirėpo, ai theksoi se pushteti do t'i kalohej njė udhėheqjeje tė re civile irakiane sa mė shpejt qė tė ishte e mundur. Ai hodhi poshtė kritikat se Shtetet e Bashkuara kėrkojnė ta pushtojnė Irakun, duke vėnė nė dukje se Amerika nuk ka pushtuar Kuvajtin dhe as Afganistanin pas veprimeve ushtarake nė kėto vende.
 
Zoti Pauell tha se njė fushatė ushtarake kundėr Irakut dhe pėrmbysja e Sadam Huseinit nga pushteti do tė kishin pasoja pozitive pėr popullin irakian.
 
 
Vendet e painkuadruara kundėr luftės nė Irak
 
Kuala Lampur, 22 shkurt 2003 - Vendet e painkuadruara pėrmes njė projekt vendimi janė deklaruar kundėr luftes nė Irak. Duhet tė shfrytėzohen tė gjitha mjetet pėr zgjidhjen paqesore tė konfliktit nė projektin e pėrgatitur nga diplomatėt e 114 vendeve anėtare.
 
Projektin do ta konfirmojė nesėr ministria e jashtme kurse tė hėnėn, do tė dekretohet nė konferencen e vendeve tė painkuadruara.
 
 
Udhėheqja palestineze pėr heqje dorė nga dhuna kundėr Izraelit
 
Moskė, 22 shkurt 2003 - Udhėheqja palestineze ka pėr apel pėr heqje dorė pėr njė vit tė tėrė nga dhuna e armėve nė luften kundėr Izraelit. Pėrfaqėsuesi i presidentit palestinez Jaser Arafat, Mahmud Abas, tha nė Moskė se aktualisht do tė zbatohen tė gjitha mjetet veprimet luftarake. Kėsaj do t'i ndihmonte plani paqesor i ndėrmjetėsuesve tė Kuartetit SHBA, Rusisė, BE dhe KB.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.