20.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 20 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Rugova: Ideja pėr rrugėn Durrės-Prishtinė po bėhet projekt qė duhet realizuar

 • Karla Del Ponte thotė se pasi ka mėsuar se Limaj gjendet nė Slloveni ka kėrkuar nga autoritetet e atjeshme qė tė arrestohet

 • Qė nga 1 gushti tė gjithė tė punėsuarit janė tė obliguar tė paguajnė nė skemėn e re tė kursimeve pensionale

 • Shtyhet seanca e sotme plenare dhe kėrkohet mbajtja e njė seance tė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės

 • Administratori komunal i Podujevės apelon qytetarėt t'i tėrheqin dokumentet personale

 • Ministria sllovene e Drejtėsisė thotė se Limaj ėshtė arrestuar nė bazė tė urdhėrit tė Tribunalit tė Hagės

 • Avokati Tomė Gashi thotė se nuk ėshtė korrekte nga Tribunali qė shqiptarėt sė pari burgosen e pastaj u dorėzohet aktakuza

 • Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP thekson se ėshtė i shqetėsuar me arrestimet nga Tribunali i Hagės

 • Hagė: Tre tė akuzuarit u deklaruan para gjykatės se janė tė pafajshėm

 • Tre tė akuzuarit sot pasdite do tė paraqiten para trupit gjykues nė Hagė

 • Tre tė arrestuarit nė burgun e Hagės u vizituan nga zyrtarė tė Tribunalit

 • BE i akordoi 5,6 milionė euro plotėsuese Maqedonisė

 • Pasdite mbahet njė takim ndėrmjet Cėrvenkovskit dhe Ali Ahmetit

 • Vendet e Ballkanit duhet tė marrin qėndrim mė tė rreptė ndaj krimit tė organizuar

 • Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėrshėndet vullnetin e Fatmir Limajt pėr tė bashkėpunuar me Gjykatėn e Hagės

 • Shtatė vetė kanė humbur jetėn nė njė shpėrthim zjarri nė qytetin belg Mons

 • Bush dhe Blair diskutojnė rezolutėn e re pėr Irakun

 • Armata filipinase ka vrarė njė kryengritės musliman derisa po vendoste njė bombė nė njė treg

 • Trupat izraelite kanė vrarė njė palestinez tė armatosur nė njė shkėmbim zjarri

 • Nė njė aksident ajror ka humbur jetėn komandanti i Forcave Ajrore tė Pakistanit dhe 15 persona tė tjerė

 • Nė Iran 302 njerėz vdesin nė aksidentin ajror

 • Dėnohet i akuzuari pėr sulmet e 11 shtatorit

 • Shtėpia e Bardhė thotė se "po tė dėshtojė KS, Bush do tė mbėshtesė me forcė rezolutėn 1441

 • Anan: Lufta nė Irak do tė ishte e pėrfytyrueshme

 • Putin dhe Zemin mendojnė se duhet tė vazhdojnė inspektimet e Kombeve tė Bashkuara nė Irak

 • Turqia thotė se dėshiron kompensime tė garantuara ekonomike pėr pasojat e luftės ndaj ekonomisė tė saj

 • Riēard Gephard kandidat pėr president tė SHBA-ve nė garat e ardhshme

 • Kėshilli i Sigurimit ka pėrfunduar debatin e hapur dyditėsh pėr Irakun

 • Tom Rixh ka shpallur "Fushatėn e gatishmėrisė" nga sulmet terroriste

 • Presidenti Bush takohet me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Xhorxh Robertson

 • Ramsfeld: Ndėrhyrja ushtarake kundėr Irakut e mundshme edhe pa pėrdorimin e bazave nė Turqi


 

Rugova: Ideja pėr rrugėn Durrės-Prishtinė po bėhet projekt qė duhet realizuar
 
Prishtinė, 20 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, mori pjesė sot nė hapjen e Konferencės pėr autostradėn Merdar-Prishtinė-Prizren-Vėrmicė, pjesė e autostradės Durrės-Kukės-Prishtinė-Merdar, qė po mbahet nė Hotelin "Grand" nė Prishtinė.

Nė fjalėn qė mbajti nė hapje tė Konferencės sė organizuar nga Ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, Presidenti Rugova tha se kjo konferencė ka rėndėsi pėr sensibilizimin e opinionit kombėtar dhe ndėrkombėtar pėr nevojėn pėr ndėrtimin e autostradės.

Ideja tani po bėhet projekt, qė duhet tė realizohet sė shpejti, tha Presidenti i Kosovės.

Dr. Rugova theksoi se kjo rrugė shkon rrugės sė vjetėr iliro-romake Lissus-Therandė (Prizren)-Vendenis, ndėrsa tani siguron lidhje tė Kosovės me det, me Italinė, dhe SHBA-tė.

Presidenti i Kosovės tha se duhet parė mundėsinė e dhėnies sė kėsaj rruge pėr ndėrtim me koncesion ndonjė kompanie apo vendi dhe vlerėsoi faktin se tė dy qeveritė, e Kosovės dhe e Shqipėrisė, e kanė prioritet ndėrtimin e autostradės.
 
 
Karla Del Ponte thotė se pasi ka mėsuar se Limaj gjendet nė Slloveni ka kėrkuar nga autoritetet e atjeshme qė tė arrestohet
 
Prishtinė, 20 shkurt 2003 - Mbrėmė nė Aeroportin e Prishtinės papritmas arriti kryeprokurorja e Gjykatės sė Hagės, Karla Del Ponte. Ajo me kėtė rast u takua me kryeadministratorin e Kosovės Mihael Shtajner. Nė takimin Del Ponte- Shtajner temė qendrore ishte arrestimi i deputetit tė Kuvendit tė Kosovės Fatmir Limaj.

Pas kėtij takimi zonja Del Ponte ka deklaruar se njė ditė para se tė njoftohej nga z. Shtajner pėr gatishmėrinė e Limajt pėr t'u dorėzuar, meqė e dinte se ai ndodhej nė Slloveni, kishte kėrkuar nga autoritetet e atjeshme qė ta arrestojnė. "Nėse ėshtė e vėrtetė se ai ka deklaruar se do tė dorėzohet vullnetarisht, ne do ta kemi kėtė fakt parasysh", tha Del Ponte.

Kryeprokurorja e Gjykatės sė Hagės po ashtu ka thėnė se z. Limaj do tė transferohet nė Hagė nga Sllovenia, por pa saktėsuar se kur do tė ndodhė njė gjė e tillė.

Ndėrkaq, z. Shtajner tha se i ka shpjeguar zonjės Del Ponte se z. Limaj publikisht ka shprehur gatishmėrinė e tij pėr t'u dorėzuar vulnetarisht me ēka ai ka shprehur respektin pėr detyrimet ndaj Gjykatės. Ai shtoi se njerėzit nė Kosovė kanė kuptuar se cilat janė tashmė rregullat e lojės.

Vizita e papritur e zonjės Del Ponte ėshtė kushtėzuar nga mosmarrėveshjet qė kanė lindur rreth arrestimit dhe gatishmėrisė pėr t'u dorėzuar Fatmir Limaj.
 
 
Qė nga 1 gushti tė gjithė tė punėsuarit janė tė obliguar tė paguajnė nė skemėn e re tė kursimeve pensionale
 
Prishtinė, 20 shkurt 2003 - Prej 1 gushtit tė gjithė tė punėsuarit e Kosovės janė tė obliguar tė paguajnė nė skemėn e re tė kursimeve pensionale, njoftuan zyrtarėt e Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės.
 
Norma e pagesės ėshtė 5 pėr qind nga paga e tė punėsuarit dhe 5 pėr qind kontribut i punėdhėnėsit pėr tė punėsuarit, me mundėsi tė rritjes nėse pėr kėtė shprehin dėshirėn i punėsuari apo punėdhėnėsi.
 
Ky sistem i ri pensioneve u mundėson tė punėsuarve tė kursejnė pėr tė ardhmen e tyre dhe kėto mjete do tė mund t'i shfrytėzojnė kur ata dalin nė pension.
 
 
Shtyhet seanca e sotme plenare dhe kėrkohet mbajtja e njė seance tė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 20 shkurt 2003 - Seanca e sotme e radhės sė Kuvendit tė Kosovės nuk u mbajt dhe u shty pėr njė ditė tjetėr me kėrkesė tė grupit parlamentar tė PDK-sė, pėr shkak tė ngrijes sė akuzės ndaj deputetit Fatmir Limaj.
 
Kryeparlamentari Nexhat Daci tha se kjo kėrkesė ėshtė pėrkrahur pėr hir tė krijimit dhe ruajtjes sė stabilitetit nė institucione. Daci pėrsėriti edhe sot se parlamenti i Kosovės ėshtė i pėrgatitur qė institucioneve ndėrkombėtare t'u ofrojė tė gjitha garancionet pėr personalitet e shquara qė pas procedurave hetimore nė Hagė, procedurat e tjera tė zhvillohen nė Kosovė.

Edhe shefat e dy grupeve parlamentare - tė LDK-sė dhe AAK-sė - kanė pėrkrahur shtyrjen e seancės sė sotme.

Deputeti i PDK-sė Hydajet Hyseni tha se arrestimi i shefit tė grupir parlamentar tė PDK-sė Fatmir Limajt, ėshtė njė goditje e rėndė jo vetėm pėr PDK-nė, por edhe pėr institucionet e Kosovės. PDK-ja nuk mund tė jetė indiferente, tha ai, duke kėrkuar tė thirret njė seancė e jashtėzakonshme e parlamentit.

Ndėrkohė PDK-ja ka fillar mbledhjen e nėnshkrimeve nga deputetėt pėr mbajtjen e njė seance tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn do tė debatohej dhe do tė miratohej qėndrimi pėr vlerat e Luftės ēlirimtare nė Kosovė dhe pėr stabilitetin e institucioneve tė Kosovės.
 
Ndryshe nė rend dite tė seancės sė sotme ka qenė projektligji pėr arkivat dhe ai pėr bibliotekat.
 
 
Administratori komunal i Podujevės apelon qytetarėt t'i tėrheqin dokumentet personale
 
Podujevė, 20 shkurt 2003 - Njė numėr i konsiderueshėm i letėrnjoftimeve dhe dokumenteve tė udhėtimit qė gjenden nė Qendrėn Komunale pėr Regjistrimin Civil nė Podujevė, presin tė tėrhiqen nga aplikantėt, thuhet nė njoftimin pėr media tė administratorit komunal Majkėll Verling, i cili ka apeluar qytetarėt qė t'i tėrheqin dokumentet personale sa mė shpejt.

Sipas statistikave tė fundit tė Drejtorisė pėr administratė tė pėrgjithshme, nė qendrėn komunale pėr regjistrim civil presin pėr t'u tėrhequr 1530 pasaporta dhe 930 letėrnjoftime. Drejtori i kėsaj drejtorie Hamit Shala ka theksuar se Qendra kryesore pėr Regjistrimin Civil ka vendosur qė nėse kėto dokumente nuk tėrhiqen nga aplikantėt deri nė mesin e muajit prill, ato do tė kthehen.
 
 
Ministria sllovene e Drejtėsisė thotė se Limaj ėshtė arrestuar nė bazė tė urdhėrit tė Tribunalit tė Hagės
 
Lubjanė, 20 shkurt 2003 - Hinko Jenull nga Ministria sllovene e Drejtėsisė thotė se afati pėr paraqitjen e kėrkesės nga ana e Gjykatės sė Hagės pėr dorėzimin e Fatmir Limajt ėshtė 30 ditė.

I pyetur se nė bazė tė ēfarė dokumenteve ėshtė arrestuar Fatmir Limaj, Hinko Jenull ka thėnė se ai ėshtė ndaluar nė bazė tė urdhėrit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės. Sllovenia kėtė urdhėr e ka marrė nė mėnyrė zyrtare dhe ėshtė e obliguar ta realizojė sipas ligjit pėr bashkėpunimin e Sllovenisė me Tribunalin e Hagės.

Duke shpjeguar procedurėn e mėtutjeshme, ai tha se Sllovenia duhet tė marrė njė kėrkesė zyrtare pėr dorėzimin e kėtij personi nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės. Pėr kėtė vendos Senati i Gjyqit Suprem tė Sllovenisė.

Ndėrkaq duke folur rreth qėndrimit tė z. Shtajner se ėshtė i gatshėm tė dėrgojė njė aeroplan pėr ta kthyer z. Limaj nė Kosovė, z. Jenull theksoi se kjo nuk ėshtė e mundur pėr shkak se ligji slloven ėshtė i qartė kur nė bazė tė kėrkesės sė Tribunalit tė Hagės gjyqtari hetues e merr vendimin pėr paraburgim, nuk ėshtė i mundshėm tė merret kurrėfarė vendimi tjetėr pėr t'ia dorėzuar dikujt tjetėr. Pra dorėzimi mund t'i bėhet vetėm Gjyqit tė Hagės.
 
 
Avokati Tomė Gashi thotė se nuk ėshtė korrekte nga Tribunali qė shqiptarėt sė pari burgosen e pastaj u dorėzohet aktakuza
 
Prishtinė, 20 korrik - Duke folur pėr arrestimet e shqiptarėve tė dyshuar nga Tribunali i Hagės, avokati prishtinas Tomė Gashi thotė se nuk ėshtė korrekte qė shqiptarėt sė pari burgosen e pastaj u dorėzohet aktakuza.
 
Ai ka theksuar se sidomos tek rasti i Limajt instancat ndėrkombėtare sipas tij ėshtė dashur qė ta njoftojnė atė siē kanė vepruar edhe nė disa raste me disa figura politike nė Serbi e vende tė tjera tė ish-Jugosllavisė.
 
 
Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP thekson se ėshtė i shqetėsuar me arrestimet nga Tribunali i Hagės
 
Prishtinė, 20 korrik - Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės me njė komunikatė tė veēantė thekson se ėshtė i shqetėsuar me arrestimet e fundit nga Tribunali i Hagės.

"Nė vazhdėn e kėtyre zhvillimeve ngritja e aktakuzave kundėr luftėtarėve tė lirisė tė montuara gjyqėsore dhe aktgjykimet e shpallura me ligjet e njė regjimi qė terrorizoi popujt e pambrojtur dhe tani sė fundi ngritja e aktakuzave nga Tribunali i Hagės gjason me pėrpjekjet pėr tė barazuar vrasjen me viktimėn, si dhe njollosjen e vlerave tė luftės sonė ēlirimtare", theksohet nė komunikatėn e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės.
 
 
Hagė: Tre tė akuzuarit u deklaruan para gjykatės se janė tė pafajshėm
 
Hagė, 20 shkurt 2003 - Para kolegjit tė Tribunalit tė Hagės sot u paraqitėn tre tė akuzuarit shqiptarė, Haradin Balaj, Isak Musliu dhe Agim Murtezi, pėr t'u deklaruar nėse ndiehen fajtorė apo jo pėr veprat qė u vihen nė barrė e qė kanė tė bėjnė me krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės.

Fillimisht para tė akuzuarve u lexua aktakuza qė i ngarkon pėr veprat e kryera gjatė vitit 1998.

Pastaj gjykatėsi e pyeti tė tė akuzuarin e parė Haradin Balajn nė tė gjitha pikat veē e veē se a ėshtė fajtor, i akuzuari Balaj u pėrgjegj se nuk ėshtė fajtor pėr tė gjitha akuzat qė i ngarkoheshin.

Edhe i akuzuari i dytė, Isak Musliu, u deklarua se ėshtė i pafajshėm pėr tė gjitha akuzat me tė cilat ngarkohet.
Gjithashtu edhe Agim Murtezi u shpreh se ėshtė i pafajshėm ndaj tė gjitha akuzave qė i vehen nė barrė.
 
 
Tre tė akuzuarit sot pasdite do tė paraqiten para trupit gjykues nė Hagė
 
Bruksel-Hagė, 20 shkurt 2003 - Tre tė akuzuarit shqiptarė nga Tribunali i Hagės, Haradin Balaj, Isak Musliu dhe Agim Murtezi do tė paraqiten sot pasdite para trupit gjykues pėr t'u deklaruar nėse ndiehen fajtorė apo jo pėr veprat qė u vihen nė barrė e qė kanė tė bėjnė me krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės.
 
Ndėrkaq i akuzuari tjetėr Fatmir Limaj do tė bėjė kėtė paraqitje mė vonė pasi qė tė bėhet tranferimi i tij nė Hagė. Njoftimet nga Sllovenia bėjnė tė ditur se arrestimi i Fatmir Limajt ėshtė bėrė befas dhe i akuzuari nuk ka pasur rast qė tė dorėzohet vetė ashtu siē kishte paralajmėruar.
 
Zyrtarėt e Tribunalit kanė shpjeguar se prononcimi i Limajt nė media nuk kanė mjaftuar sepse ky sipas procedurės ėshtė dashur qė tė kontaktojė UNMIK-un apo zyrėn e Tribunalit nė Prishtinė ose nė Hagė nė mėnyrė qė tė shprehė vullnetin pėr dorėzim.
 
Burimet e Tribunalit tė Hagės kanė shpjeguar se ata kanė pasur informata se Fatmir Limaj gjendet nė Slloveni, porse pas paraqitjes sė tij nė mediat e Kosovė se ėshtė nė Austri ėshtė paraqitur dyshimi i bazuar se ai qėllimisht tenton tė humbė gjurmėt me qėllim tė arratisjes. Prandaj edhe nga autoritetet sllovene ėshtė kėrkuar arrestimi i menjėherėshėm edhe nėse ata nuk kanė pasur fletarrest.

Policia sllovene pas arrestimit ia ka dorėzuar gjykatėsit hetues nė Kranj, i cili ka caktuar paraburgimin prej 30 ditėsh pėr Fatmir Limajn, derisa nė ndėrkohė tė mos kryhet procedura nga Tribunali i Hagės pėr transferimin e tij nė Hagė.
 
 
Tre tė arrestuarit nė burgun e Hagės u vizituan nga zyrtarė tė Tribunalit
 
Hagė, 20 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i Tribunalit tė Hagės ka thėnė se tre tė arrestuarit shqiptarė nga Kosova tė cilėt gjenden nė burgun e Hagės janė vizituar nga zyrtarė tė Tribunalit. Ata me kėtė rast janė njoftuar me procedurėn e paraqitjes sė parė nė gjyq si dhe me tė drejtat dhe obligimet e tyre.
 
Zėdhėnėsi ka thėnė se atyre u ėshtė dhėnė edhe njė listė me emrat e disa avokatėve, ku ka edhe avokatė nga Kosova e tė cilėt mund t'i marrin si mbrojtės tė tyre potencialė.
 
Zėdhėnėsi i Tribunalit Kristian Shartie thotė se pėr paraqitjen e parė tė tyre Tribunali do tė tė caktojė disa avokatė mbrojtės, por tė cilėt nuk imponohen si mbrojtės tė tyre. Ata do tė jenė aty vetėm pėr tė siguruar se e tėrė procedura shkon nė mėnyrė tė rregullt.
 
 
BE i akordoi 5,6 milionė euro plotėsuese Maqedonisė
 
Shkup, 20 shkurt 2003 - Bashkimi Evropian i akordoi 5,6 milionė euro plotėsuese Qeverisė sė Maqedonisė pėr zhvillimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme.
 
Me nėnshkrimin e sotėm tė Memorandumit financiar pėr sigurimin e mjeteve tė tjera pėr linjėn mikrokreditore pėr zhvillimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme me Agjencinė Evropiane tė Rindėrtimit, mjetet qė i mori pėr kėtė destinim Qeveria e Maqedonisė arrin njė shumė prej 16 milionė eurosh. Programi sendėrtohet qė nga viti 1998 kur janė akorduar shuma e parė prej 5,1 milionė eurosh.
 
 
Pasdite mbahet njė takim ndėrmjet Cėrvenkovskit dhe Ali Ahmetit
 
Shkup, 20 shkurt 2003 - Kryeministri dhe njėherit lider i LSDM-sė, Branko Cėrvenkovski, pasdite nė selinė e qeverisė do tė ketė njė takim me kryetarin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), Ali Ahmeti, nė nivel tė partnerėve tė koalicionit. Pas takimit pritet qė tė shpallet njė komunikatė, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.

Sipas paralajmėrimeve, z.Cėrvenkovski dhe Ahmeti, do tė bisedojnė pėr 100 ditėt e funksionimit tė Qeverisė, gjendjen aktuale ekonomike dhe politike, si dhe pėr perspektivat e vendit. Njėra ndėr temat kryesore tė bisedimeve do tė jetė Marrėveshja-korniza dhe zbatimi i saj.

Ky ėshtė takimi i parė ndėrmjet liderit tė LSDM-sė dhe krytar i Qeverisė Branko Cėrvenkovski me njeriun e parė tė BDI-sė, Ali Ahmeti
 
 
Vendet e Ballkanit duhet tė marrin qėndrim mė tė rreptė ndaj krimit tė organizuar
 
Athinė, 20 shkurt 2003 - Greqia si kryesuese e radhės e BE-sė thotė se ka ndėrmend tė vendosė njė plan pune i cili do tė kėrkonte nga Shqipėria, Kroacia, Bosnja, Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi qė tė marrin qėndrim mė tė rreptė ndaj krimit tė organizuar.
 
Ky plan do tė caktonte afate pėr secilin vend qė t'i raportonte Bashkimit Evropian se si planifikon tė merret me bandat pėrgjegjėse pėr pėrhapjen e drogės dhe prostitucionit.
 
 
Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėrshėndet vullnetin e Fatmir Limajt pėr tė bashkėpunuar me Gjykatėn e Hagės
 
Tiranė, 20 shkurt 2003 - Ministria e Jashtme e Shqipėrisė shfaqi qėndrimin e saj lidhur me arrestimin e fundit tė katėr ish-anėtarėve tė UĒK-sė nga Tribunali i Hagės. Zėdhėnėsi i kėsaj ministrie Agim Neza tha se pėrshėndet vullnetin e Fatmir Limajt pėr tė bashkėpunuar me Gjykatėn Ndėrkombėtare.

Ministria e Jashtme e Shqipėrisė ka shfaqur bindjen se organet e drejtėsisė ndėrkombėtare do tė zhvillojnė njė proces tė hapur gjyqėsor, hapur, transparent dhe pa kurrėfarė paragjykimi.
 
Proceset gjyqėsore nė njė vijė tė veēantė nuk mund tė stigmatizojnė luftėn dhe vlerat e popullit tė Kosovės kundėr gjenocidit etnik tė Sllobodan Millosheviqit, tha ai.
 
 
Shtatė vetė kanė humbur jetėn nė njė shpėrthim zjarri nė qytetin belg Mons
 
Bruksel, 20 shkurt 2003 – Shtatė veta kanė humbur jetėn, kurse 23 tė tjerė janė hospitalizuar pasi gjatė natės (tė enjten) ka shpėrthyer zjarri nė njė bllok banesash nė Mons, qė gjendet nė jug tė Belgjikės, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt vendorė, njofton AFP.
 
I njėjti burim ka njoftuar se katėr nga viktimat kanė vdekur nė flakė nė katin e 12-tė tė ndėrtesės, ndėrsa tre tė tjerėt kanė humbur jetėn gjatė panikut duke kėrcyer nga dritaret pėr t’i shpėtuar flakės.
 
 
Bush dhe Blair diskutojnė rezolutėn e re pėr Irakun
 
Londėr, 20 shkurt 2003 - Presidenti Bush dhe kryeministri britanik, Toni Bler kanė zhvilluar njė bisedė tė gjatė rreth pėrmbatjes sė rezolutės sė re mbi Irakun qė do t'i paraqitet Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.
 
Dy udhėheqėsit kaluan mė shumė se gjysmė ore nė telefon duke diskutuar pėrmbajtjen e tekstit tė rezolutės.Shtėpia e Bardhė ka thėnė se rezoluta e re do t'i prezentohet Kėshillit tė Sigurimit kėto ditė ose javėn e ardhshme.
 
Shtetet e Bashkuara dhe Britania do tė pėrpiqen qė tė bindin sė paku nėntė anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit qė ta mbėshtesin atė. Shtetet e Bashkuara pastaj do tė sfidojnė ato vende qė kanė pushtetin e vetos si Kina, Rusia dhe Franca qė tė abstenojnė ose tė rrezikojnė shkatėrrimin e autoritetit tė Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Armata filipinase ka vrarė njė kryengritės musliman derisa po vendoste njė bombė nė njė treg
 
Manila, Filipine, 20 shkurt 2003 – Armata filipinase ka deklaruar sot (tė enjten) se ka vrarė njė kryengritės musliman derisa po vondoste njė bombė nė njė treg pėrplot me njerėz dhe pasi guerila kishte vrarė 14 fshatarė nė njė zonė tjetėr nė jug tė ujėdhesės Mindano, njofton Rojter.
 
Po sipas armatės, disa orė pas shpėrthimit nė tregun e qytetit Kabakan, ka ndodhur edhe njė shpėrthim tjetėr jashtė aeroportit Avang, nė zonėn e afėrme tė Mindanaos, ku ėshtė vrarė njė ushtar dhe janė plagosur gjashtė persona tė tjerė.
 
Pas kėtij shpėrthimi ėshtė mbyllur ky aeroport. Fronti islamik pėr ēlirimin e Moros (MILF) ka mohuar involvimin nė kėto incidente.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė njė palestinez tė armatosur nė njė shkėmbim zjarri
 
Gaza, 20 shkurt 2003 – Izraeli ka forcuar tė enjten ndalim-qarkullimin e palestinezėve nė Rripin e Gazės pasi militantėt palestinezė i janė pėrgjigjur sulmeve tė armatės izraelite, tė cilat patėn pasur pėr rrjedhojė vrasjen e 11 palestinezėve, duke gjuajtur me raketa afėr fermės sė kryeministrit izraelit, Ariel Sharon, njofton Rojter.
 
Gjatė dhunės mė tė re nė Bregun Perendimor, trupat izraelite kanė vrarė njė palestinez tė armatosur nė njė shkėmbim zjarri nė qytetin Tulkarm, ka thėnė armata. Krahu i armatosur i Hamasit ka konfirmuar se ėshtė vrarė njė anėtar i tij nė luftimet me ushtarėt nė qytet.
 
 
Nė njė aksident ajror ka humbur jetėn komandanti i Forcave Ajrore tė Pakistanit dhe 15 persona tė tjerė
 
Kohat, Pakistan, 20 shkurt 2003 – Komandanti i Forcave Ajrore tė Pakistanit, mareshali Mushaf Ali Mir, gruaja e tij dhe 15 persona tė tjerė kanė humbur jetėn nė njė aksident ajror kur aeroplani i tyre ėshtė rrėzuar sot (tė enjten), njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsi i armatės pakistaneze ka thėnė se copat e aeroplanit ushtarak, nė tė cilin ndodhej z. Mir dhe tė tjerėt, janė gjetur nė njė zonė kodrinore, 17 mila nė lindje tė qytetit Kohat nė veriperendim tė Pakistanit.
 
Ai tha se shkaku i rrėzimit ende nuk dihet. Aeroplani fluturonte nga Islamabadi. Njė zėdhėnės tjetėr ushtarak ka deklaruar se s'ka tė shpėtuar nga ky aksident dhe se janė gjetur mbeturinat e aeroplanit.
 
 
Nė Iran 302 njerėz vdesin nė aksidentin ajror
 
Teheran, 20 shkurt 2003 - Njė avion ushtarak iranian me 302 njerėz nė bord ėshtė rrėzuar nė malet nė juglindje tė Iranit dhe media shtetėrore njoftoi se nuk ka asnjė tė mbijetuar.Avioni 'Ilushin' po udhėtonte nga Zahedani, pranė kufirit me Pakistanin pėr nė qytetin Kerman, njė mijė kilometra larg kryeqytetit Teheran.
 
Pėrpara se tė humbiste kontaktin me kontrollorin e trafikut ajror, piloti ishte ankuar pėr kohėn e keqe. Nė rajon ka rėnė njė dėborė mjaft e dendur.
 
Punėtorėt e shpėtimit qė kanė mbėrritur nė vendin e aksidentit janė duke kėrkuar nė rrėnoja.Avioni kishte njė ekuipazh prej 18 vetash, kurse pjesa tjetėr e pasagjerėve ishin anėtarė tė elitės sė Gardės qė siguroi Revolucionin Islamik pas pėrmbysjes sė Shahut nė vitin 1979.
 
 
Dėnohet i akuzuari pėr sulmet e 11 shtatorit
 
Hamburg, 20 shkurt 2003 - Njė gjykatė nė Gjermani ka gjetur fajtor pėr pėrfshirje nė sulmet e 11 shtatorit nė Amerikė, njė shtetas marokien, Munir el Motasadekin. Gjykata e dėnoi atė si ndihmės pėr mbi 3000 akuza pėr vrasje dhe si anėtar tė njė grupi terrorist.
 
Gjykata nė qytetin gjerman tė Hamburgut e dėnoi atė me 15 vjet burg, dėnimi maksimal pėr akuzat ndaj tij. Munir el Motasadek, nguli kėmbė gjatė gjithė gjyqit se ai ishte i pafajshėm.
 
 
Shtėpia e Bardhė thotė se "po tė dėshtojė KS, Bush do tė mbėshtesė me forcė rezolutėn 1441
 
Uashington, 20 shkurt 2003 - Shtėpia e Bardhė thotė se "po tė dėshtojė sė vepruari Kėshilli i Sigurimit, presidenti i Shteteve tė Bashkuara bashkė me koalicionin e tė vullnetshmėve do tė mbėshtesė me forcė rezolutėn 1441 duke ēarmatosur liderin irakian, Sadam Husein".
 
Zėdhėnėsi Ari Fleiēer tha se "presidenti Bush ka ndėrmend tė punojė me miqtė dhe aleatėt pėr t'i ofruar Kėshillit tė Sigurimit njė rezolutė gjatė kėsaj apo javės sė ardhėshme dhe e ka bėrė tė qartė vazhdimisht se epilogu i preferuar pėr Kombet e Bashkuara do tė ishte tė veprojnė".
 
 
Anan: Lufta nė Irak do tė ishte e pėrfytyrueshme
 
Romė, 20 shkurt 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan ka deklaruar nė Romė se lufta nė Irak do tė ishte e pėrfytyrueshme vetėm nėse alternativa do tė ishte mė e keqe.
 
Annan tha se ai vazhdon tė mendojė se lufta mund tė shmanget.
 
 
Putin dhe Zemin mendojnė se duhet tė vazhdojnė inspektimet e Kombeve tė Bashkuara nė Irak
 
Moskė, 20 shkurt 2003 - Kremlini thotė se presidenti i Rusisė, Vladimir Putin dhe presidenti i Kinės, Gjiang Zemin gjatė njė bisede telefonike kanė qenė tė njė mendje se duhet tė vazhdojnė inspektimet e Kombeve tė Bashkuara pėr armėt nė Irak.
 
 
Turqia thotė se dėshiron kompensime tė garantuara ekonomike pėr pasojat e luftės ndaj ekonomisė tė saj
 
Uashington, 20 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė ka thėnė se Shtetet e Bashkuara i kanė bėrė Ankarasė ofertėn finale pėr tė siguruar praninė nė bazat e Turqisė pėr invadim tė mundshėm nė Irak tė prirė nga Shtetet e Bashkuara.
 
Shtetet e Bashkuara i kanė ofruar Turqisė njė pako ndihme qė pėrfshinė 6 miliardė dollarė falas dhe 20 miliardė dollarė kredi, por zyrtarėt e Ankarasė thanė se akoma nuk janė plotėsuar kėrkesat e tyre.
 
Turqia thotė se dėshiron kompensime tė garantuara ekonomike pėr pasojat e luftės ndaj ekonomisė tė saj tė lodhur. Sipas zyrtarėve amerikanė, Ankaraja kėrkon asistencė prej 30 miliardė dollarėsh.
 
 
Riēard Gephard kandidat pėr president tė SHBA-ve nė garat e ardhshme
 
Ushington, 20 shkurt 2003 - Riēard Gephard, ish lider nė Kongresin e Shteteve tė Bashkuara thotė se do tė kėrkojė nga Partia Demokrate qė ta nominojė pėr president tė vendit nė garat e ardhshme, duke e akuzuar presidentin aktual, Bush se po e udhėheqė keq konfrontimin me Irakun dhe ekonominė amerikane.
 
 
Kėshilli i Sigurimit ka pėrfunduar debatin e hapur dyditėsh pėr Irakun
 
Nju Jork, 20 shkurt 2003 - Kėshilli i Sigurimit ka pėrfunduar debatin e hapur dyditėsh pėr Irakun, ku shumica e oratorėve kanė kundėrshtuar thirrjet e Shteteve tė Bashkuara pėr ēarmatosjen e Irakut me forcė, por tė tjerė i kanė bėrė thirrje Bagdadit qė tė bėjė mė shumė pėr tė shmangur luftėn.

Mbledhja ishte thirrur me kėrkesė tė tė painkuadruarve pėr t,u bėrė tė mundur vendeve qė nuk kanė karrike nė Kėshillin e Siguurimit tė shfaqin mendimet e tyre.
 
 
Tom Rixh ka shpallur "Fushatėn e gatishmėrisė" nga sulmet terroriste
 
Uashington, 20 shkurt 2003 - Sekretari i sigurisė vendore, Tom Rixh ka shpallur "Fushatėn e gayishmėrisė" qė ka qėllim mbrojtjen e qytetarėve tė Shteteve tė Bashkuara nga sulme terroriste biologjike, kimike apo bėrthamore. Rixh ka thėnė se qėllimi i fushatės ėshtė pėrforcimi i gatishmėrisė sė amerikanėve kundėr sulmi tė mundshėm terrorist.
 
 
Presidenti Bush takohet me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Xhorxh Robertson
 
Bruksel, 20 shkurt 2003 - Kur gazetarėt dhe kamerat hynė brenda pėr tė parė fillimin e takimit, Presidenti nuk iu pėrmbajt rutinės sė zakonshme, por vlerėsoi lart aleancėn e NATO-s. "Sot kjo aleancė po e pajis Turqinė qė tė mbrohet nga njė sulm i mundėshėm nga Iraku".
 
Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson, u pėrgjegj me njė buzėqeshje dhe me njė nėnkuptim pėr pėrpjekjen e anėtareve tė NATO-s, Francės, Gjermanisė dhe Belgjikės pėr tė bllokuar ndihmėn pėr Turqinė, e vetmja anėtare e aleancės qė ka kufij tė pėrbashkėt me Irakun.
 
"Kjo mė kujton Vinston Ēerēillin, busti i tė cilit ndodhet nė kėtė dhomė, i cili tha kėtė shprehje tė famshme pėr Shtetet e Bashkuara: 'Shtetet e Bashkuara duhen besuar se gjithmonė bėjnė atė qė duhet pasi kanė provuar ēdo alternativė tjetėr'.

Shtetet e Bashkuara nuk i kanė kėrkuar NATO-s tė marrė pjesė zyrtarisht nė ndonjė ofensivė ushtarake kundėr Irakut. Por administrata e Presidentit Bush e ka bėrė tė qartė se do t’u kėrkojė ndihmė vendeve anėtare dhe ajo i bėri thirrje aleancės qė tė ndihmojė Turqinė.
 
 
Ramsfeld: Ndėrhyrja ushtarake kundėr Irakut e mundshme edhe pa pėrdorimin e bazave nė Turqi
 
Uashington, 20 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld tha nė Pentagon se njė sulm kundėr Irakut mund tė realizohet edhe pa mbėshtetjen e Turqisė. "Me sa duket, sa mė shumė ndihmė qė merr njė vend, aq mė lehtė ėshtė.
 
Dhe sa mė pak ndihmė qė tė marrė ai, aq mė e vėshtirė ėshtė. Por megjithatė operacioni kundėr Irakut ėshtė i realizueshėm dhe gjithmonė ka alternativa tė tjera". Por zoti Ramsfeld theksoi se Turqia ėshtė duke bashkėpunuar nė patrullimet ajrore tė Shteteve tė Bashkuara nė zonėn e ndalim fluturimeve nė veri tė Irakut.
 
Ai beson se Turqia mė nė fund do tė bashkėpunojė, nė qoftė se shpėrthen lufta kundėr Irakut.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.