19.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 19 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner: Jam shumė i kėnaqur se institucionet e Kosovės janė pėrcaktuar pėr bashkėpunim me Tribunalin e Hagės

 • Kryeparlamentari Daci kėrkon qė procesi kundėr Fatmir Limajt tė zhvillohet nė Kosovė

 • Arrestimet e fundit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr AAK-nė ishin tė papritura

 • B.Rexhepi: "Ndjej krenari pėr zotin Limaj"

 • Artanė: Buxheti pėr vitin 2003 - gjysmė million euro

 • Mbrėmė nė Prishtinė ndodhi njė shpėrthim i fortė, por s'ka tė lėnduar

 • Shefi i diplomacisė britanike dhe ministri i mbrojtjes kanė pėrshėndetur arrestimet nė Kosovė

 • Mini e ka cilėsuar shumė tė suksesshėm operacionin e arrestimit ndaj tre shqiptarėve tė kėrkuar nga Tribunali

 • Fatmir Limaj nuk ka pasur rast tė dorėzohet vetė

 • Arrestohet Fatmir Limaj

 • Del Ponte kritikon KFOR-in

 • Nė Preshevė protestuan 7 mijė shqiptarė kundėr arrestimit tė shtatė pjesėtarėve tė ish-UĒPMB-sė

 • Kryeprokurorja e Hagės Del Ponte nė Shkup

 • Ish-futbollisti i Dritės sė Gjilanit Emin Ismajli qė nga ky sezon do tė luajė nė Regensburg tė Gjermanisė

 • Berisha: opozita do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr rrėzimin e qeverisė Nano

 • Nė Shkup u takuan ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė dhe ai i Serbisė dhe Malit tė Zi

 • Debati i Kėshillit tė Sigurimit lidhur me politiken e Irakut me ndarje tė qarta

 • Shrėder kundėr njė deklarate tė re tė KS pėr Irakun

 • Siria do tė tėrheqė njė pjesė tė trupave nga veriu i Libanit

 • Gjykata nė Hamburg pritet tė shpallė vendimin e parė nė procesin qė ka tė bėjė me sulmet terroriste tė 11 shtatorit

 • NATO ka aprovuar sot njė plan pėr tė dėrguar nė Turqi pajime mbrojtėse

 • Nė Venezuelė janė ekzekutuar tre disidentė ushtarakė dhe njė vajzė pjesėmarrėse nė protestat kundėrqeveritare

 • Mbi 5 mijė iranianė, pėrkrahės tė forcave opozitare irakiane, kanė hyrė nė pjesėn veriore tė Irakut

 • Trupat izraelite gjatė njė sulmi nė Rripin e Gazės kanė vrarė tė pakten 12 palestinezė

 • Tė paktėn tre ushtarė dhe shtatė pjesėtarė tė grupit tė Abu Sajefit janė vrarė nė Filipine

 • Nga tė ftohtit nė SHBA kanė vdekur 44 vetė

 • Tė pakten 29 kryengritės marksist dhe pjesėtarė tė milicisė sė djathtė janė vrarė gjatė pėrleshjeve ndėrmjet tyre

 • Presidenti Bush tha se nuk do tė lejojė qė protestat nėpėr botė tė bllokojnė luftėn kundėr Irakut

 • Turqia paralajmėron se mbėshtetja e saj pėr verpimet ushtarake tė SHBA nė Irak mund tė ndryshojė

 • SHBA-ja gati pėr njė rezolutė tė dytė

 • Bler: Shumica e anglezėve do tė mbėshtesin luftėn kundėr Irakut

 • Anan: Iraku doemos duhet tė respektojė obligimet dhe tė ēarmatoset

 • Inspektorėt kanė vizituar nėntė objekte nė Irak nė kėrkim tė armėve

 • Iraku rrezikon luftė nėse nuk bashkėpunon plotėsisht me KB pėr t'u ēarmatosur


 

Shtajner: Jam shumė i kėnaqur se institucionet e Kosovės janė pėrcaktuar pėr bashkėpunim me Tribunalin e Hagės
 
Pragė, 19 shkurt 2003 - "Jam shumė i kėnaqur me faktin se institucionet e Kosovės janė pėrcaktuar nė rrugėn e duhur, duke thėnė se bashkėpunimi me Tribunalin ėshtė obligim pėr secilin.
 
Qeveria, kryeministri dhe kryetari e kanė bėrė kėtė tė qartė dhe gjithashtu jam i kėnaqur me faktin se Fatmir Limaj ka dhėnė njė deklaratė pasi qė kishte dėgjuar me aktakuzėn, duke e pranuar obligimin pėr tė bashkėpunuarme Tribunalin.
 
Kjo ėshtė qasje e duhur dhe dėshmon se ekziston mirėkuptimi nė Kosovė se duhet zbatuar obligimet", deklaroi sot nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė", shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner, duke komentuar situatėn e krijuar pas aktakuzave tė ngritura nga Tribunali Ndėrkombėtar i Hagės.

Ndėrkaq duke komentuar disa pohime se me kėto aktakuza dhe me procese gjyqėsore komuniteti ndėrkombėtar po rrezikon qė tė barazojė krimin dhe keqbėrėsit nė mes tė serbėve dhe shqiptarėve, Shtajner tha se "kjo ėshtė nonsens".

"Ne nuk jemi duke folur pėr serbėt, kosovarėt apo shqiptarėt. Jemi duke folur pėr individė dhe pėr aktakuza individuale, qė nuk kanė tė bėjnė me njė popull tė caktuar.
 
Pra, aktakuzat nuk janė ngritur kundėr serbėve apo shqiptarėve, por kundėr individėve tė caktuar dhe mendoj se do tė ishte absolutisht gabim po tė merrnim guximin qė tė sfidojmė pėrmbajtjen e kėtyre aktakuzave", tha Shtajner, duke shtuar se roli i tij nuk ėshtė qė tė gjykojė, ngase ky vendim i takon gjyqtarėve... "Kėsi lloj spekulimesh do tė ketė gjithmonė dhe kjo ėshtė e natyrshme. Njė dukuri e kėtillė ndodh kohė pas kohe nė Ballkan", tha ai.

"Me rėndėsi ėshtė qė tė kuptohet se individė tė caktuar do tė kenė mundėsinė qė tė mbrohen, nėse nuk janė fajtorė, gjykatėsit do tė bėjnė punėn e tyre, nėse janė fajtorė, gjykatėsisht sėrish do tė bėjnė punėn e tyre. Por, kjo nuk na takon neve", nėnvizoi Shtajner.

I pyeteur se a janė tė vėrteta njoftimet pėr takimet e tij me kryeministrin serb Gjingjiq, Shtajner tha se ka pasur shumė takime me Gjingjiqin tash e sa vjet me radhė dhe se kėtė e ka edhe obligim si pėrfaqėsues i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė. "Nuk po them se kemi mendime tė njejta mbi shumė ēėshtje, larg prej kėsaj.
 
Njė gjė tė kėtillė e kam qartėsuar pėrpara Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kur e kam bėrė tė ditur mendimin tim mbi njė ēėshtje tė caktuar, pėr ēka ai ka njė mendim tjetėr"(...) "Fakti se ne bisedojmė ėshtė normale, por temat qė i diskutojme ndonjėherė janė publike, e ndonjėherė nuk janė.
 
Nuk kam arsye qė tė flas publikisht pėr diskutimet qė kam pasur me Zoran Gjingjiqin... Por, mund tė konfirmoj se deri mė tash kam zhvilluar shumė bisedime me zotin Gjingjiq", tha Shtajner.

Nė vazhdim shefi i UNMIK-ut foli edhe rreth pėrmbushjeve tė standardeve dhe ai nė vazhdim mes tjerash tha: "Ēėshtja e fundit qė dua tė ngris ėshtė se askush nuk pret krijimin e njė bote ideale nė Kosovė, kjo botė duhet tė jetė nė raport me ambientin.
 
Kjo do tė thotė se Kosova nuk mund tė matet me pėrmasat e Zvicrės, Kosova duhet tė shihet nė kuadėr tė rajonit. Ajo nuk mund t'i tejkalojė standardet tė cilat tashmė ekzistojnė nė rajon, ato duhet tė maten me pėrmasat e Ballkanit".

Ndėrkaq lidhur me pakėnaqėsinė me punėn dhe politikėn e UNMIK-ut, Shtajner tha se kjo "nuk ėshtė spektakulare". "Situata ekonomike vazhdon tė jetė e rėndė, krimi vazhdon tė jetė i pranishėm dhe kėto probleme nuk mund t'i zgjidhim brenda natės.
 
Kėsisoji njerėzit fillojnė tė kėrkojnė ata qė janė pėrgjegjės pėr kėtė situatė. Kjo ėshtė krejtėsisht normale, ėshtė njė reagim njerėzor", tha mes tejrash nė kėtė intervistė shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner.
 
 
Kryeparlamentari Daci kėrkon qė procesi kundėr Fatmir Limajt tė zhvillohet nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 shkurt 2003 - "Ėshtė pėrgjegjėsi e parlamentit qė t'u ofrojė tė gjitha garancionet institucioneve ndėrkombėtare qė janė nė Kosovė dhe jashtė Kosovės se jemi tė gatshėm t'i marrim pėrgjegjėsitė qė personat e dalluar gjatė luftės ēlirimtare qė ėshtė zhvilluar nė Kosovė, personat qė janė dalluar nė organizimin politik, pas ēlirimit tė Kosovės, se kanė pasur qėndrime korrekte ndaj etnive nė Kosovė, ndaj bashkėsisė ndėrkombėtare dhe ndaj insitucioneve qeverisėse", deklaroi kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci lidhur me arrestimin e Fatmir Limajt.

Daci theksoi, qė pas kalimit tė fazės sė hetuesisė, parlamenti ėshtė i gatshėm qė tė angazhohet t'i japė tė gjitha garancionet e nevojshme qė procesi kundėr Fatmir Limajt tė zhvillohen nė Kosovė.
 
 
Arrestimet e fundit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr AAK-nė ishin tė papritura
 
Prishtinė, 19 shkurt 2003 - Arrestimet e fundit tė ish-pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ndėr tė cilėt edhe arrestimi i Fatmir Limajt, pėr AAK-nė ishin tė papritura. Opinioni publik nuk di e as ka ditur pėr ndonjė krim qė ka bėrė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės a ndonjė pjesėtar i saj, thuhet nė njė komunikatė tė AAK-sė.

"Ne i besojmė Gjyqit tė Hagės, por ne i besojmė edhe luftės sė drejtė e ēlirimtare tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės e tė Fatmir Limajt. Pėr Aleancėn pėr Ardhmerinė e Kosovės, tendenca pėr ta gjetur elementin kriminal nė luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė tendencė politike me prapavijė pėr procesin e tashėm politik.
 
Nė Kosovė ėshtė zhvilluar njė luftė ēlirimtare kundėr pushtuesit serb dhe nga askush nuk mund tė bėhet asnjė relativizim i kėtij raporti", thuhet mė tutje nė kėtė komunikatė dhe theksohet se AAK-ja beson se Tribunali i Hagės nė fund do ta nxjerrė tė vėrtetėn se UĒK-ja, Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarėt e tij kanė bėrė vetėm luftė ēlirimtare.
 
 
B.Rexhepi: "Ndjej krenari pėr zotin Limaj"
 
Prishtinė, 19 shkurt 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se deklarata e djeshme e Fatmir Limajt ėshtė mesazh i qartė pėr ndėrkomėtarėt se nuk ka nevojė pėr aksione spektakulare.
 
"Ndjej krenari pėr zotin Limaj dhe pėr kėtė asnjėherė nuk kam dyshuar", theksoi ai, duke shtuar se kjo "tregon tamam karakterin e tij dhe tė shumicės sė bashkėveprimtarėve tė mi", tha Rexhepi.
 
 
Artanė: Buxheti pėr vitin 2003 - gjysmė million euro
 
Artanė, 19 shkurt 2003 - Nė mbledhjen e tij tė fundit, Kuvendi Komunal nė Artanė (Novobėrdė), qė ka njė pėrbėrje shumetnike, unanimisht ka miratuar buxhetin pėr vitin 2003, qė peshon rreth gjysmė milioni euro.

Kėshilltarėt komunalė kanė qenė tė pėrkushtuar nė diskutimet e tyre dhe kjo ka rezultuar pozitivisht nė procesin e miratimit tė buxhetit. Ata i bėnė apel administratės komunale qė shpenzimi i fondeve tė bėhet sipas prioriteteve dhe tė shmangen diskriminimet me prapavijė etnike.

Kuvendi i Artanės ka nderuar me mirėnjohje mjekėt dhe personelin mjekėsor qė mori pjesė nė kampet mjekėsore tė KFOR-it, tė organizuara mė 15 dhe 29 janar.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė ndodhi njė shpėrthim i fortė, por s'ka tė lėnduar
 
Prishtinė, 19 shkurt 2003 - Njė mjet shpėrthyes ėshtė hedhur mbrėmė, rreth orės 18.30, nė butikun "Monto Bene" nė Prishtinė, nė lagjen "Dardania" tė Prishtinės. Shpėrthimi ka shkaktuar vetėm dėme materiale.
 
Nė vendin e ngjarjes, menjėherė pas shpėrthimit, kanė shkuar forca tė mėdha tė policisė sė UNMIK-ut, tė Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe tė KFOR-it. Njoftohet se pronari i dyqanit dhe disa dėshmitarė tė tjerė janė marrė nė polici pėr tė dėshmuar rreth kėtij akti. Autoritetet policore nuk dhanė kurrfarė njoftimi lidhur me kėtė akt.
 
 
Shefi i diplomacisė britanike dhe ministri i mbrojtjes kanė pėrshėndetur arrestimet nė Kosovė
 
Londėr, 19 shkurt 2003 - Shefi i diplomacisė britanike Xhek Strou dhe ministri i mbrojtjes i Britanisė Xhef Hun kanė pėrshėndetur arrestimet e katėr shqiptarėve tė Kosovės tė bėra sipas urdhėrit tė Tribunalit tė Hagės. Ata kėrkuan nga udhėheqėsit e Kosovės qė t'i mbėshtesin akuzat e Hagės.
 
Bashkėpunimi i plotė me Gjykatėn e Hagės ėshtė obligim ndėrkombėtar thanė Strou dhe Hunė, lidhur me arrestimet e tre tė akuzuarve pėr rrėmbimin dhe vrasjen e 23 serbėve dhe shqiptarėve tė Kosovės nė qershor dhe korrik tė vitit 1998.

Arrestimet tregojnė se qeveria britanike dhe bashkėsia ndėrkombėtare nuk i kanė harruar veprat e kėqij nga tė dyja anėt nė Kosovė dhe janė tė vendosura qė personat pėrgjegjės tė nxirren para drejtėsisė nė Hagė ku do tė gjykohen nė mėnyrė tė ndershme, thanė Strou dhe Hun.
 
 
Mini e ka cilėsuar shumė tė suksesshėm operacionin e arrestimit ndaj tre shqiptarėve tė kėrkuar nga Tribunali
 
Prishtinė, 19 shkurt 2003 - Komandanti i forcave paqeruajtėse tė KFOR-it, gjenerali italian Fabio Mini e ka cilėsuar si shumė tė suksesshėm operacionin e arrestimit ndaj tre shqiptarėve qė janė kėrkuar pėr tė parėn herė nga Tribunli i Hagės. Ai ka bėrė publike njė letėr tė vlerėsimeve tė tij pėr arrestimet dhe gadishmėrinė e KFOR-it qė tė qė tė bashkėpunojė me Tribunalin e Hagės.

"KFOR-i do tė vazhdojė tė bėjė punėn e vet duke kryer mandatin nė mėnyrė solide dhe tė drejtė. NATO do tė bashkėpunojė nė hetime dhe gjykime tė krimeve tė luftės, si dhe tė shkeljeve tė tjera tė ligjit ndėrkombėtar", ėshtė shprehur nė kėtė letėr gjenerali Mini.
 
 
Fatmir Limaj nuk ka pasur rast tė dorėzohet vetė
 
Hagė, 19 shkurt 2003 - Nga Haga njoftohet se Fatmir Limaj ėshtė arrestuar nė Kranj tė Sllovenisė. Arrestimi ėshtė bėrė befas dhe i akuzuari nuk ka pasur rast tė dorėzohet vetė, ashtu siē kishte paralajmėruar.
 
Pėrfaqėsuesit e Tribunalit tė Hagės kanė thėnė se prononcimi i Limajt nuk ka mjaftuar, sepse sipas procedurės ai ėshtė dashur tė kontaktojė zyrėn e Tribunalit nė Prishitnė apo nė Hagė pėr tė shprehur vullnetin pėr dorėzim.
 
Zyrtarėt e Tribunalit thonė se arrestimi i Fatmir Limajt ėshtė bėrė dje nė orėn 17,52 nė Kranj, ndėrkaq nė orėn 19.00 Limaj ėshtė paraqitur para gjykatės sė qarkut.
 
 
Arrestohet Fatmir Limaj
 
Hagė, 19 shkurt 2003 - Deputeti Fatmir Limaj dhe njė ndėr udhėheqėsit e Partisė Demokratike tė Kosovės qė akuzohet nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krime lufte ėshtė arrestuar, ka njoftuar zėdhėnėsja e kėsaj gjykate.

Florans Hartman i ka deklaruar BBC-sė se Fatmir Limaj, ish-komandanti i lartė i UĒK-sė ishte ndaluar, por ajo shtoi se nuk ishte e drejta e saj tė tregonte se nė ē'vend ishte arrestuar. Sipas BBC-sė arrestimi ka ndodhur nė Austri, ndėrkaq "Zėri i Amerikės" thotė se Fatmir Limaj ėshtė arrestuar nė Kranjska Gora tė Sllovenisė.

Fatmir Limaj ėshtė akuzuar bashkė me tre ish-komandantė tė UĒK-sė, pėr torturimin dhe vrasjen e serbėve dhe shqiptarėve nė vitin 1998. Ndėrkaq, tre tė arrestuarit tjerė po me kėtė akuzė janė transferuar tashmė pėr nė Hagė.
 
Tre shqiptarėt e arrestuar Haradin Balaj, Isak Musliu dhe Agim Murtezi, por edhe Fatmir Limaj ish-pjesėtarė tė UĒK-sė akuzohen nga Tribunali i Hagės se kanė torturuar dhe vrarė tė burgosur shqiptarė dhe serbė gjatė kohės sė konfliktit nė Kosovė.
 
 
Del Ponte kritikon KFOR-in
 
Podgoricė, 19 shkurt 2003 - Kryeprokurorja pėr krime tė luftės nė Hagė, Karla del Ponte ka kritikuar forcėn paqeruajtėse nė Kosovė, KFOR pse ka lejuar Fatmir Limajn qė tė udhėtojė jashtė Kosovės nė njė kohė qė ndaj tij rėndon aktpadia pėr krime lufte.

Ndėrkohė zoti Fatmir Limaj mediave tė Prishtinės u tha se nuk i trembej Gjykatės e Hagės dhe do tė dorėzohej atje vullnetarisht, sepse, siē u shpreh ai, ishte krenar pėr tė kaluarėn dhe pėr ēdo veprim tė ndėrmarrė prej tij nė tė tashmen.

Zoti Limaj u largua nga Kosova tė premten nė njė udhėtim biznesi, megjithė fletarrestin e lėshuar ndaj tij dhe tre ishqiptarėve tė tjerė para tre javėsh.
 
 
Nė Preshevė protestuan 7 mijė shqiptarė kundėr arrestimit tė shtatė pjesėtarėve tė ish-UĒPMB-sė
 
Preshevė, 19 shkurt 2003 - Sot nė qendėr tė Preshevės protestuan rreth 7 mijė shqiptarė kundėr arrestimit tė shtatė pjesėtarėve tė ish- UĒPMB-sė dhe kėrkuan lirimin e tyre. Me kėtė rast u brohoritėn parulla "Ndal dhunėn" dhe "Liri ēlirimtarėve".

Nė kėtė tubim foli kryetari i degės sė LBD Orhan Rexhepi, i cili akuzoi regjimin e Beogradit nė krye me Nebojsha Ēoviqin, se po e vazhdon rrugėn e mėsuesit tė tij Millosheviq pėr burgosjen e shqiptarėve. Nė kėtė tubim u paraqitėn disa kėrkesa: lirimi i menjehershėm i shtatė tė arrestuarve, rishikimi i marrėveshjes shqiptaro-serbe dhe formulimi i kėrkesave tė reja pėr inicimin e bisedimeve tė reja pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė shqiptare nė luginėn e Preshevės, nė bazė tė rezultateteve tė referendumit tė vitit 1992. Tubimim kaloi pa incidente.
 
 
Kryeprokurorja e Hagės Del Ponte nė Shkup
 
Shkup, 19 shkurt 2003 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės Karla del Ponte ka deklaruar sot nė Shkup se pesė rastet qė nga Maqedonia i janė dorėzuar Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte ende po hetohen dhe se fill pas pėrfundimit tė hetimeve rezultatet do tė bėhen publike.
 
Del Ponte ka mohuar se ka ardhur pėr rastet e reja, por nga autoritetet maqedonase ka kėrkuar tė nxirret ligji pėr bashkėpunim me Tribunalin e Hagės.
 
 
Ish-futbollisti i Dritės sė Gjilanit Emin Ismajli qė nga ky sezon do tė luajė nė Regensburg tė Gjermanisė
 
Regensburg, 19 shkurt 2003 - Qė nga ky sezon edhe njė futbollist kosovar do tė luajė nė Gjermani. Ky ėshtė Emin Ismaili ish-futbollist i Dritės sė Gjilanit. Ky futbollist 20 vjeēar nėnshkroi kontratėn dyvjeēare pėr skuadrėn gjermane "SSV Jahn Regensburg" nga Regensburgu.

Skuadra "SSV Jahn Regensburg", bėnė gara nė ligėn e tretė gjermane dhe momentalisht ėshtė nė pozitėn e parė tė klasifikimit dhe pretendon qė vitin e ardhshėm tė bėjė gara nė ligėn e dytė Gjermane.
 
 
Berisha: opozita do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr rrėzimin e qeverisė Nano
 
Tiranė, 19 shkurt 2003 - Kryetari i Partisė Demokratike Sali Berisha deklaroi se opozita do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr rrėzimin e qeverisė sė kryeministrit Fatos Nano. Deklarata e zotit Berisha u bė nė pėrfundim tė seancės parlamentare pėr ngritjen e njė komisioni hetimor ndaj kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama.
 
 
Nė Shkup u takuan ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė dhe ai i Serbisė dhe Malit tė Zi
 
Shkup, 19 shkurt 2003 - Dje nė Shkup u takuan ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė Vllado Buēkovski dhe ai i Serbisė dhe Malit tė Zi Velimir Radojeviq.
 
Pas kėtij takim ministri maqedonas i Mbrojtjes deklaroi se stabiliteti nė rajon ėshtė i brishtė dhe se ėshtė e domosdoshme qė pėr Serbinė jugore, Kosovėn dhe Maqedoninė tė arrihet njė aksion i koordinuar me NATO-n, UNMIK-un dhe KFOR-in.
 
Ndėrkaq ministri i Serbisė dhe Malit tė Zi Radojeviq citohet tė ketė thėnė se tė gjitha ēėshtjet kontestuese nė rajon tė zgjidhen me dialog dhe me mjete politike.
 
 
Debati i Kėshillit tė Sigurimit lidhur me politiken e Irakut me ndarje tė qarta
 
Nju Jork, 19 shkurt 2003 - Debati i Kėshillit tė Sigurimit lidhur me politiken e Irakut ka pėrtėritur ndarjet e qarta tė KB nė kėtė ēėshtje. Nė emėr tė BE Greqia pretendoi pėr pozicionim tė perbashkėt tė vendeve tė BE nė konfliktin e Irakut.
 
Ambasadori grek nė KB Adamantios Vasilakis tha se lufta akoma mund tė pengohet. Inspektorėve tė armatimit kėshilli i sigurimit duhet dhėnė kohė dhe mjete tė nevojshme. Dhuna guxon tė jetė vetėm si ' mjet i fundit ' theksoi Vasilakis.
 
Ambasadori i Irakut Mohammed Aldouri nė seancen e hapur tė komisionit tė KB paralajmėroi se njė luftė kundėr vendit tė tij do tė lėkundė forcen bindėse tė KB.
 
 
Shrėder kundėr njė deklarate tė re tė KS pėr Irakun
 
Uashington, 19 shkurt 2003 - Kancelari gjerman Gerhard Shrėder ėshtė shprehur kundėr njė deklarate tė re tė Kėshillit tė Sigurimit pėr Irakun. Nė njė intervistė televizive Shreder tha mbrėmė nė Berlin se nuk e sheh asnjė shkak pėr nxjerrjen e ndonjė dokumenti tė tillė.
 
Shröder fillimisht shpjegoi pse dha pėlqimin pėr njė dokument tė pėrbashkėt tė BE ku si mjet i fundit parashikohet dhuna. "Kjo do tė thotė se kur ekzistojnė shkaqet shumė tė forta, masat qė janė ndėrmarrė nė Afganistan dhe Kosovė mund tė pėrdoren edhe nė kėtė rast. Por njė gjendje e tillė ende nuk ekziston nė rastin e Irakut".
 
 
Siria do tė tėrheqė njė pjesė tė trupave nga veriu i Libanit
 
Beirut, 19 shkurt 2003 - Kėto ditė Siria do tė tėrheqė njė pjesė tė trupave tė saj nga veriu i Libanit. Burime ushtarake bėjnė tė ditur se kjo ėshtė pasojė e marrėveshjeve tė presidentėve Bashar El Asad dhe Emile Lahud. Pėr momentin nė Liban janė tė stacionuar rreth 20.000 ushtarė sirianė.
 
 
Gjykata nė Hamburg pritet tė shpallė vendimin e parė nė procesin qė ka tė bėjė me sulmet terroriste tė 11 shtatorit
 
Hamburg, 19 shkurt 2003 - Gjykata e landit nė Hamburg pritet sot tė shpallė vendimin e parė nė procesin qė ka tė bėjė me sulmet terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001. Mounir El Mutasadek akuzohet pėr bashkėveprim nė vrasjen e 3045 personave dhe bashkim pėr qėllime terroriste.
 
Aktakuza ka kėrkuar dėnimin e tij me 15 vjet heqje lirie, ndėrkohė qė marokani i akuzuar pohonte se nuk dinte asgjė lidhur me planet pėr sulmet terroriste ndaj Qendrės Tregtare Botėrore dhe objektivave tjera nė SHBA. Mbrojtėsit e tij kanė kėrkuar lirimin e tė akuzuarit.
 
 
NATO ka aprovuar sot njė plan pėr tė dėrguar nė Turqi pajime mbrojtėse
 
Bruksel, 19 shkurt 2003 – NATO ka aprovuar sot (tė merkurėn) njė plan pėr tė dėrguar nė Turqi pajime mbrojtėse pas njė kompromisi qė u arrit pas pėrēarjeve tė aleancės, qė u shfaqėn lidhur me politikėn nė Irak, e qė ėshtė i vetmi vend anėtar i NATO-s nė kufi me Irakun, njofton BBCWorld.
 
Aleanca sipas kėtij plani do tė dėrgojė nė Turqi aeroplanė radarė Avaks, Patriot dhe bateri kundėrraketore.
 
 
Nė Venezuelė janė ekzekutuar tre disidentė ushtarakė dhe njė vajzė pjesėmarrėse nė protestat kundėrqeveritare
 
Karakas, 19 shkurt 2003 – Tre disidentė ushtarakė dhe njė vajzė pjesėmarrėse nė protestat kundėr presidentit venezuelan, Hugo Ēavez, janė vrarė me ekzekutim pasi ishin kidnapuar, lidhur dhe bėrė bashkė, njofton Rojter. Policia ka refuzuar tė komentojė hetimet apo tė diskutojė pėr motivet e mundshme.
 
Tė katėr viktimat kanė marrė pjesė vazhdimisht nė protestat mbi 120 ditėshe nė Plaza Altamira kundėr qeverisė sė Ēavezit. Ushtarakėt e vrarė gjithashtu iu kanė bashkuar thirrjes pėr rezistencė popullore, tė udhėhequr nga gjen. Enrike Medina, kundėrshtar i Ēavezit.
 
 
Mbi 5 mijė iranianė, pėrkrahės tė forcave opozitare irakiane, kanė hyrė nė pjesėn veriore tė Irakut
 
Londėr, 19 shkurt 2003 – Mbi 5 mijė iranianė, pėrkrahės tė forcave opozitare irakiane kanė kaluar kufirin iranian dhe kanė hyrė nė pjesėn veriore tė Irakut me qėllim tė sigurimit tė kufirit nė rast tė luftės, bėn tė ditur Rojer, sipas gazetės "Fajnėnshėll Tajms".
 
Duke cituar zyrtarė tė lartė iranianė, kjo gazetė londineze thotė se kėto trupa me pajime tė rėnda janė nėn komandėn e Ajatullah Muhamed Beqir al-Hakim, lider i shquar opozitar shik musliman i Irakut, i cili ka qenė strehuar nė Irak qė nga viti 1980.
 
 
Trupat izraelite gjatė njė sulmi nė Rripin e Gazės kanė vrarė tė pakten 12 palestinezė
 
Gaza, 19 shkurt 2003 – Trupat izraelite me tanke dhe helikopterė kanė kryer gjatė natės sulme nė Rripin e Gazės duke vrarė tė pakten 11 palestinezė, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt dhe burimet mjekėsore, njofton Rojter nė njė njoftim tė sotėm (e merkurė).
 
Ndėrkaq, AFP bėn tė ditur se nė kėto sulme janė vrarė tė pakten 10 palestinzė, por shton se i 11-tė palestinez ka bėrė vetėvrasje me njė shpėrthim, kurse viktima e 12-tė ėshtė njė palestinez i sėmurė mentalisht, qė ėshtė vrarė gjatė orės policore nė qytetin Nablus tė Bregut Perendimor.
 
Po kėshtu sipas burimeve mjekėsore njoftohet se gjatė tė gjitha kėtyre operacioneve janė plagosur gjithsej 27 palestinezė.
 
 
Tė paktėn tre ushtarė dhe shtatė pjesėtarė tė grupit tė Abu Sajefit janė vrarė nė Filipine
 
Manila, 19 shkurt 2003 - Tė paktėn tre ushtarė dhe shtatė pjesėtarė tė grupit kryengritės musliman tė Abu Sajefit janė vrarė sot nė pėrleshjet me forcat qeveritare nė jug tė Filipineve. Zyrtarėt ushtarakė kanė theksuar se lufttimet ende vazhdojnė nė xhuglat rreth qytetit Patakula.
 
Ndėrkaq gjatė pėrleshjeve tė djeshme janė vrarė katėr pjesėtarė tė grupit tė Abu Sajefit dhe njė ushtar qeveritar, njoftojnė agjencitė e lajmeve.
 
 
Nga tė ftohtit nė SHBA kanė vdekur 44 vetė
 
Uashington, 19 shkurt 2003 - Tė paktėn 44 vetė kanė vdekur nga pėrkeqėsimi i motit dhe tė ftohtit nė SHBA. Lartėsia e dėborės edhe mė tutje po e bllokon trafikun nė viset lindore tė vendit.
 
 
Tė pakten 29 kryengritės marksist dhe pjesėtarė tė milicisė sė djathtė janė vrarė gjatė pėrleshjeve ndėrmjet tyre
 
Bogota, 19 shkurt 2003 – Tė pakten 29 kryengritės marksistė dhe pjesėtarė tė milicisė sė djathtė janė vrarė gjatė pėrleshjeve ndėrmjet tyre nė njė zonė tė jashtėligjshme tė Kolumbisė afėr njė vendtrajnimi, ku ushtarėt specialė amerikanė po trajnojnė trupat vendore, njofton Rojter.
 
Gjen. Morales, njė komandant rajonal i armatės, ka deklaruar se luftimet janė zhvilluar afėr fshatit Tame, i cili rrethohet me xhungėl dhe savana dhe ėshtė nė njė zonė ndėrluftuese tė disa grupeve rivale tė armatosura.
 
 
Presidenti Bush tha se nuk do tė lejojė qė protestat nėpėr botė tė bllokojnė luftėn kundėr Irakut
 
Uashington, 19 shkurt 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se nuk do tė lejojė qė protestat nė shkallė botėrore ose opozita mes disa vendeve aleate tė bllokojnė njė luftė tė mundshme tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.

Presidenti Bush tha se lufta vazhdon tė jetė mjeti i fundit. Ai shtoi se Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė duhet tė detyrojė respektimin e rezolutave tė tij qė i kėrkojnė Irakut tė heqė dorė nga armėt e shkatėrrimit nė masė. Shtėpia e Bardhė thotė se Shtetet e Bashkuara mund tė propozojnė kėtė javė njė rezolutė tė re nė Kėshillin e Sigurimit, e cila do tė autorizonte pėrdorimin e forcės kundėr Irakut.
 
 
Turqia paralajmėron se mbėshtetja e saj pėr verpimet ushtarake tė SHBA nė Irak mund tė ndryshojė
 
Ankara, 19 shkurt 2003 - Udhėheqėsi i partisė turke nė pushtet po paralajmėron se mbėshtetja e Ankarasė pėr veprimet ushtarake tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut mund tė ndryshojė.

Paralajmėrimi i Rexhep Tajip Erdogan bėhet ndėrkohė qė parlamenti i Turqisė shtyu votimin pėr tė lejuar dislokimin e trupave amerikane nė tokėn e tij nė rast tė njė lufte kundėr Irakut.

Kryeministri turk tha se parlamenti nuk do tė votojė derisa Ankaraja zgjidh disa ēėshtje me Shtetet e Bashkuara. Turqia kėrkon miliarda dollarė nė grante hua tė garantuara pėr tė mbrojtur ekonominė e saj nga njė luftė e re.
 
 
SHBA-ja gati pėr njė rezolutė tė dytė
 
Uashington, 19 shkurt 2003 - Amerikanėt thonė se janė gati tė pranojnė njė rezolutė tė dytė tė Kėshillit tė Sigurimit, kėtė javė apo javėn e ardhshme, megjithė qė vazhdojnė tė kėmbėngulin se ajo nuk ėshtė e nevojshme.

Presidenti Bush tha se SHBA-ja po punonte ngushtė me aleatėt pėr rezolutėn e re qė mund tė jetė gati brenda disa ditėsh, nė tė cilėn do tė autorizohet pėrdorimi i forcės ndaj Irakut.

Presidenti Bush tha se mbėshtetja e OKB-sė megjithėse e dobishme nuk ishte e nevojshme.

Gjatė njė konference pėr shtyp nė Uashington presidenti tha se nuk ishte dakord me tė gjithė ata njerėz qė nuk e shihnin Sadam Huseinin si njė rrezik pėr paqen.

Bush lavdėroi kryeministrin britanik Bler qė u rrezistoi protestave dhe e quajti atė njė udhėheqės kurajoz.
 
 
Bler: Shumica e anglezėve do tė mbėshtesin luftėn kundėr Irakut
 
Londėr, 19 shkurt 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler ka deklaruar se beson qė shumica e atyre anglezėve, tė cilėt e kundėrshtojnė luftėn kundėr Irakut, do tė ndryshojnė qėndrimin e tyre nėse fillon sulmi, por ka theksuar se nuk po nxitohet tė fillohet lufta.
 
"Nuk ka nxitim drejt luftės. Ne kemi pritur 12 vite dhe pastaj shkuam nėpėmjet Kombeve tė Bashkuara. Tani kemi tre muaj qė i kemi dhėnė liderit irakien Saddam Hussein atė qė e quajmė shans final", ka thėnė kryeministri britanik.
 
 
Anan: Iraku doemos duhet tė respektojė obligimet dhe tė ēarmatoset
 
Romė, 19 shkurt 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan ka deklaruar se lufta nuk ėshtė e pashmangshme, por ka theksuar se Iraku doemos duhet tė rspektojė obligimet e veta ndaj Kėshillit tė Sigurimit dhe tė ēarmatoset.
 
"Tė gjithė e ndiejmė se lufta nuk ėshtė e pashmangshme dhe duhet tė forcojmė pėrpjekjet tona pėr tė gjetur zgjidhje paqėsore, por kjo kėrkon gjithashtu qė Iraku tė pėrmbushė obligimet e veta dhe kėrkesat qė i ka vėnė Kėshilli i Sigurimit", ka thėnė Kofi Annan pas bisedimeve me kryeministrin italian.
 
 
Inspektorėt kanė vizituar nėntė objekte nė Irak nė kėrkim tė armėve
 
Bagdad, 19 shkurt 2003 - Inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara pėr armatimin kanė vizituar dje nėntė objekte nė Irak nė kėrkim tė armėve tė shkatėrrimit nė masė, nė mesin e tė cilėve edhe tre fabrika pėr prodhim tė raketave.

"Irakianėt janė shumė mė tė frytshėm kėsaj here se sa ishin gjatė janarit. Ėshtė kjo arėsyeja qė doktor Blix dhe doktor ElBaradei kanė parė shenja inkurajuese kėsaj here dhe shpresojmė se autoritetet irakiene do tė bashkėpunojnė edhe mė tej me ne", ka deklaruar nė Bagdad zėdhėnėsi i inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara, Hiro Ueki.
 
 
Iraku rrezikon luftė nėse nuk bashkėpunon plotėsisht me KB pėr t'u ēarmatosur
 
Bruksel, 19 shkurt 2003 - Trembėdhjetė kandidatėt pėr Bashkimin Evropian kanė tumirė njė deklaratė tė BE-sė me tė cilėn tėrhiqet vėrejtja se Iraku rrezikon luftė nėse nuk bashkėpunon plotėsisht me kėrkesat e Kombeve tė Bashkuara pėr t'u ēarmatosur.
 
Deklarata ishte miratuar nė samitin e djeshėm emergjent tė BE-sė nė Bruksel, por 13 vendet thanė nė deklaratėn e pėrbashkėt se anėtarėt dhe aspirantėt e BE-sė janė tė vendosur tė saktėsojnė qėndrimin e pėrbashkėt dhe tė shmangin "linjat e reja tė pėrēarjes".

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.