18.02.2003 - Trepca.net

Reagim i Degės sė LDK tė Gjilanit

 
Njė fushatė e padenjė e TV "MENI-t" kundėr Degės sė LDK-sė dhe strukturave udhėheqėse komunale nė Gjilan

Gjilan, 18 shkurt 2003 - Meqenėse nė veprimtarinė e deritashme 13 vjeēare tė LDK tė Gjilanit nuk e kemi praktikuar dhe dėshiruar qė t'ju reagojmė mediave elektronike, qofshin ato lokale dhe qendrore si dhe mediave tė shkruara nė nivel tė Kosovės po, pėrkundrazi me ta kemi bashkėpunuar dhe ruajtur relacionet edhe kur na kanė kritikuar pa tė drejtė dhe, e kemi respektuar gjithherė edhe mendimin ndryshe (dhe pėr kėtė kemi njė mal argumentesh), ju zotėrinj tė TV MEN-it na keni detyruar t'jua tėrheqim vėmendjen tonė nė kėto ēėshtje:

1. Si Degė e LDK-sė, edhe kur kemi qenė ngushtė dhe e kemi pasur gjithnjė vėshtirė veprimtarinė e pėrditshme politike, nė kohėn e paraluftės, nuk ju kemi shmangur transparencės dhe komunikimit me publikun dhe opinionin e gjerė.

Tė njejtėn gjė e kemi bėrė edhe nė periudhėn e pasluftės e vazhdojmė pėr ta bėrė edhe mė tutje, pikėrisht pse tash frymojmė dhe veprojmė mė shlirė.

Andaj, akuzat qė janė lėshuar mga media juaj, nė kėta tre muajt e fundit, kanė qenė fund e krye tė pabaza, qofshin pėrmes tė ftuarve tuaj, qoftė pėrmes ndonjė komenti a ankete dhe spekulim rrugėsh e kafiterish.
Sidomos, pas disa mendimeve tė ndryshme qė ēuan edhe nė krijimin e fraksionit brenda kryesisė sė Degės, lidhur me udhėheqjen komunale.

Ju keni qenė tepėr tė njėanshėm, madje edhe tendencioz dhe nė shėrbim tė Padronit Tuaj qė ėshtė anėtar i Kryesisė sė Degės nga maji i vitit 1998-tė dhe mė sė paku nė funksion tė njė mediumi tė pavarur.

Ne kemi toleruar deri tash dhe, nuk ju kemi denoncuar as pėrmes opinionit publik, duke pritur se do ta ndalni kėtė fushatė dhe, natyrisht nuk ju kemi denoncuar as nė mekanizmat qė tash pėr tash mbrojnė njė kodeks tė informimit publik.

Por, kjo nuk do tė thotė qė tė vazhdojmė sė injoruari dhe heshturi ndaj akuzave tė pabaza, pavarėsisht a lansohen prej jush apo prej tė ftuarve tuaj. Kryesorja nga shtėpia e juaj informative nė mėnyrėn mė tė vrazhdė dhe tendencioze po portretohet Dega e LDK-sė nė Gjilan dhe njė pjesė e konsideruar e udhėheqjes sė komunės qė nuk mendojnė dhe veprojnė si Padroni i Juaj qė ėshtė po nė kėto struktura.

2. Gjithashtu, si Degė e LDK-sė,ne ju kemi dhėnė pėrkrahje qė nga themelimi, kemi bashkėpunuar madje edhe pėrmes formave tė reklamės e marketingut dhe, asnjėherė nuk ju kemi imponuar ndonjė ēėshtje nė politikėn tuaj redaktuese, pavarėsisht se nė opinion qė nga fillimi i krijua njė bindje e gabuar se do tė jeni nė shėrbim tonin.

Ju, duke dashur pėr ta demantuar kėtė opinion negativ, jo njėherė, por shpeshherė edhe na keni shkelur e dėmtuar, veēmas gjatė fushatave parazgjedhore si dhe rreth ndonjė informate a prononcimi qė e kemi bėrė si Degė.

Ne, megjithatė nuk e kemi cėnuar asnėherė pavarėsinė e punės dhe veprimtarisė suaj.
Kemi qenė Dega e vetme qė i ka dėnuar dhe gjykuar disa sulme tė dyshimta dhe tė paidentifikuara deri mė tash kundėr TV MEN-it, sepse e kemi ditur dhe kuptuar ēka do tė thotė tė jesh i sulmuar, sidomos nga persona enigmatikė.

3. Edhe nė rastin e manifestimit tė disa pakėnaqėsive brenda subjektit tonė, sidomos pas zgjedhjeve tė dyta lokale, ne nuk kemi qenė tė mbyllur, as i kemi fshehur tendencat dhe interesat e akėcilit "grup politik" brenda LDK-sė.

Por, keni qenė ju qė e morėt rolin e njė prokurori medial, njė gjykatori publik dhe njė dezinformuesi gjithashtu publik, gjithnjė nė funksion tė shėrbimit tė verbėr ndaj Padronit Tuaj, i cili ka qenė pėr kėto vite figura mė e privilegjuar nė komunė, veēanėrisht nga fusha e afarizmit privat, anipse ka pasur edhe tė tjerė dhe ende janė qė mė shumė se Padroni juaj e kanė ndihmuar LDK-nė.

Kjo, ka qenė edhe arsyeja e vetme qė kohėve tė fundit mund tė jenė refuzuar do ftesa "rrugėsh" pėr tė ardhur mysafir nė shtėpinė tuaj mediale dhe nga ajo shtėpi pėr t'i denoncuar ata qė mė sė shumti i kanė mbėshtetur dhe pėrkrahur denoncuesit.

Vetėm shikoni galerinė e kėtyre denoncuesve qė kanė "vizituar" kėtė shtėpi tuajėn mediale dhe, fare lehtė mund tė bindeni se kanė qenė njerėzit mė tė privilegjuar. Dhe, akoma janė. Asnjėrit nuk i mungon asgjė pėrkundėr mllefeve qė i ka adresuar kundėr shumicės sė kryesisė sė Degės dhe Degės sė LDK nė pėrgjithėsi qė nuk mendon si ata.

4. Pastaj, besoj qė edhe ajo shtėpi juaja mediale i ka do rregulla qė ju mėtoni pėr t'u zbatuar. Nėse ato nuk zbatohen, besoj qė nuk e leni pa marrė masa. Vetėm shikoni sa gazetarė janė larguar prej kėsaj shtėpie.
Edhe nė LDK ekziston njė statut i partisė i cili duhet tė respektohet dhe, nėse nuk respektohet, natyrisht qė pason sanksionimi i pėrgjegjėsisė.
 
Nga personazhet tuaja tė gjalla keni mundur tė kėrkoni (nėse jo nga ne qė realisht pėrfaqėsojmė shumicėn dėrmuese) njė kopje tė statutit dhe tė shihni nenet 49 dhe 50-tė.

Pse kemi qenė tolerues si parti, edhe tolerues thuaja ekstrem, nuk do tė thotė qė s'dimė dhe s'mundemi pėr tė vėnė rend nė parti.

5. Rreth pėrfoljeve nga shtėpia juaj mediale pėr gjoja manipulimet nė Kuvendin e katėrt zgjedhor tė LDK tė Gjilanit, ju themi se ka qenė Kuvendi mė transparent dhe mė i rregullt qė ėshtė mbajtur nė ndonjė Degė tė LDK-sė nė Kosovė.

Pse ju tash i merrni nėn mbrojtje ata qė realisht nuk fituan besimin e delegatėve, ėshtė ēėshtje juaja. Tekefundit, tė pakėnaqurit dikush duhet t'i ngushėllojė.

Edhe nė rastin kur nuk arritėn pėr t'i realizuar disa synime puēiste qoftė nė udhėheqjen komunale, qoftė edhe nė vetė Degėn e LDK-sė, ju mund ta merrni tė drejtėn pėr t'i mbrojtur interesat e tyre dhe pėr t'ju bėrė avokatllėk.

6. Na akuzoni edhe pėr shumė gjėra nė nivelin komunal. Aq shumė gjėra sa nuk mund tash as t'i pėrmendim. Po, pse nuk na akuzoni edhe pėr faktin se si komunė mė sė shumti e kemi favorizuar TV MEN-in. Dhe, pėr kėtė ekzistojnė dėshmitė.
 
Poashtu, pse nuk na akuzoni edhe pėr Padronin Tuaj, firma e tė cilit gjithashtu ka qenė mė e privilegjuara nė komunė dhe, dihet prej kujt dhe pse ėshtė favorizuar.

7. A e dini, e sigurisht qė e dini, se ėshtė e vetmja firma MEN nė Gjilan qė asnjėherė nė kėto vite tė pasluftės nuk i ka pėrmbushur obligimet komunale. E padroni i saj qe dy mandate ėshtė kėshilltar komunal i propozuar dhe i zgjedhur nga LDK-ja.

Nuk po flasim edhe pėr shumė e shumė obligime tė tjera tė pakryera, qė ju mirėfilli i dini.
Nėse kėrkoni transparencė nga tė tjerėt, bėhuni edhe vetė pak transparentė.

8. Tek ana e familjarizmit dhe e mbrojtjes sė interesave. Pikėrisht ata qė kanė sfiluar nėpėr shtėpinė tuaj mediale mė sė shumti i kanė mbjellė kėto rrėnjė tė liga nė shoqėrinė tonė. Mund tė ofrohen dėshmi me bollėk pėr kėtė, jo vetėm pėr nga mbiemri por edhe pėr nga ilakaja.

9. Tek dėmi ndaj shoqėrisė. Mė sė shumti ju takon pikėrisht kėtyre njerėzve qė shtėpia juaj i ka marrė nėn mbrojtje sepse janė nė shėrbim (si ju) edhe Ata tė Padronit Tuaj.

Edhe pėr kėto, thotė populli, nėse ėshtė hangėr pitja, tepsia ka mbetur.


Andaj, intenca jonė ka qenė dhe mbetet qė shtėpia juaj, tė jetė vėrtetė njė shtėpi mediale nė shėrbim tė qytetarėve se sa tė disa individėve qė pėr interesa tė ngushta personale e grupore janė nė gjendje pėr ta shkatėrruar njė investim mė shumė se 13 vjeēar.

Tė jeni tė bindur se nuk do ta arrijnė kėtė. As edhe me ndihmėn tuaj.

Duke besuar se do t'i shėrbeni njė ditė vėrtetė informimit publik, ju pėrshėndesim.

P.S
Kėtė reagim sipas rregullave tė informimit publik, tė vėna nga OSBE ėshtė dashur ta emitojė mbrėmė TV MEN-i. Ata vetėm kanė lajmėruar se e kanė pranuar njė reagim dhe asgjė mė shumė pos njė ftese qė nė cilėsinė e tė akuzuarit tė marrim pjesė nė njė nga emisionet e tyre. Megjithatė ėshtė dashur ta emitojnė reagimin. Andaj, ne pėr hirė tė informimit publik, po ua dėrgojmė tash edhe juve dhe masmediave tė tjera pėr publikim.

Sabit Rrustemi, zėdhėnės i Degės sė LDK-sė nė Gjilan.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.