18.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 18 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti ministren e Mbrojtjes sė Suedisė, zonjėn Leni Bjorkland

 • Idriz Balaj - Togeri dyshohet edhe pėr zhdukjen e tre anėtarėve tė familjes Krasniqi nga Turjaka e Pejės

 • Me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės arrestohen Haradin Balaj, Isak Musliu dhe Agim Murtezi

 • As nė seancėn e sotme nuk u bė leximi i aktakuzės

 • Gjykimi kundėr grupit tė Llapit filloi pa praninė e KMDLNJ-sė dhe tė gazetarėve

 • Entoni Adams thotė se tė tre tė arrestuarit janė dėrguar nė njė vend tė sigurtė

 • Nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė filloi procesi gjyqėsor kundėr njė serbi pėr krime ndaj shqiptarėve

 • Ishte i rremė alarmi se brenda kafiterisė "Gruvi" janė vendosur dy mjete shpėrthyese

 • Karla Del Ponte nė Beograd

 • Qeveria e Maqedonisė shpėrthimin qė ndodhi nė Strugė e cilėsoi si akt terrorist

 • Rritet numri mbi 130 i tė djegurve nė Kore

 • Forcat izraelite kanė vrarė sot njė anėtar tė kėrkuar tė Hamasit

 • Nė njė tren tė metros nė Kore dyshohet tė jenė djegur rreth 100 udhėtarė

 • BE-ja i kėrkon Irakut tė zbatojė rezolutat e OKB-sė pėr ēarmatim

 • Shiraku kundėrshton njė rezolutė tė re pėr ēarmatimin e Irakut

 • Trupat amerikane nė Turqi - pasi Uashingtoni dhe Ankaraja tė arrijnė marrėveshje

 • Robertson gjendet nė Bullgari

 • Delegacionet izraelite dhe palestineze nė Londėr takohen me katėrshen pėr Lindjen e Mesme

 • Nė SHBA kanė humbur jetėn 12 vetė si pasojė e motit tė keq


 

Presidenti Rugova priti ministren e Mbrojtjes sė Suedisė, zonjėn Leni Bjorkland
 
   
Prishtinė, 18 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot ministren e Mbrojtjes sė Suedisė, zonjėn Leni Bjorkland.
 
Pas takimit Presidenti Rugova tha se ka biseduar me zonjėn ministre pėr progresin e arritur nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės, nė peiudhėn e pasluftės dhe e ka falėnderuar Suedinė pėr angazhimin e saj pėr Kosovėn gjatė luftės dhe pastaj nė rindėrtimin e vendit, por edhe pėr prezencėn ushtarake, humanitare etj.
 
Poashtu Presidenti Rugova tha se e ka njoftuar zonjėn Bjorkland me objektivat e Kosovės nė planin ekonomik, atė tė privatizimit si dhe lidhur me integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė e njė Kosove qė, siē tha Presidenti, insiston tė njihet sa mė parė, dhe tė integruar nė BE dhe nė NATO.
 
"Ne punojmė nė rrugėn e pėrmbushjeve tė standardeve ndėrkombėtare, sepse Kosova sa mė shpejt qė tė integrohet nė Evropė do ta qetėsojė rajonin dhe do tė ketė njė perspektivė mė tė madhe, si dhe qasje nė institucionet financiare ndėrkombėtare e diplomatike", tha Presidenti Rugova, duke thėnė se ka kėrkuar nga zonja ministre qė tė vazhdojė pėrkrahja e Suedisė pėr Kosovėn nė tė gjithė fushat, nė planin ekonomik dhe nė bashkėpunimin e pėrgjithshėm.

Ndėrkaq, zonja Bjorkland tha se Suedia ėshtė e interesuar tė mbėshtesė Kosovėn nė zhvillimin e saj.

I lutur tė kementojė arrestimin e djeshėm tė tre shqiptarėve me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės, Presidenti Rugova tha se kjo ėshtė ēėshtje e drejtėsisė.
 
"Ne jemi qė tė vendoset shteti i sė drejtės nė Kosovė, pra tė gjitha institucionet dhe partitė politike". Arrestimet qė kanė ndodhur janė ēėshtje e gjykatės sė Hagės dhe Kosova si tė gjithė vendet e rajonit do tė bashkėpunojė me gjykatėn e Hagės. Kjo gjykatė ka ingjerenca tė veēanta nė tė gjitha vendet fqinje, dhe duhet tė bashkėpunuar me gjykatėn e Hagės.

Tė arrestuarit janė vetėm tė dyshuar dhe nėse nuk kanė bėrė asgjė ata do tė lirohen, sepse kjo ėshtė drejtėsia, theksoi Presidenti Rugova, i cili pėrgjithėsisht gjendjen e sigurisė nė Kosovė e vlerėsoi tė mirė.
 
 
Idriz Balaj - Togeri dyshohet edhe pėr zhdukjen e tre anėtarėve tė familjes Krasniqi nga Turjaka e Pejės
 
Pejė, 18 shkurt 2003 - Tė hėnėn nė Gjykatėn e qarkut nė Pejė ėshtė marrė nė pyetje Idriz Balaj, i njohur me emrin e luftės "Togeri", i dėnuar kohė mė parė me 15 burgim, pėr vrasjen e katėr ish-pjesėtarėve tė brigadės "Mėrgimi", e tani i dyshuar pėr vrasjen e tre anėtarėve tė famljes Krasniqi.

Idriz Balaj tani dyshohet se bashkė me pjesėtarėt e tjerė tė njėsitit special "Shqiponjat e zeza" tė ish-UĒK-sė, me tė cilin komandonte ai, mė 4 shkurt tė vitit 1999 ka shkuar nė fshatin Turjakė tė Pejės, ka marrė tre anėtarėt e familjes:
 
Gjylshahe Krasniqin (55), Xhevat Krasniqin (20) dhe Valbona Krasniqin (16). Qė nga ajo natė nuk dihej pėr fatin e tyre dhe ata konsideroheshin tė zhdukur.
 
Nė propozimin pėr zbatimin e hetimeve shpjegohet se familja Krasniqi dyshohet tė ketė bashkėpunuar me regjimin e Serbisė dhe se Balaj ka pasur si motiv kėtė fakt pėr tė sulmuar familjen Krasniqi, shkruan shtypi i sotėm.

Avokati i Idriz Balajt thotė se klienti i tij ka deklaruar para gjykatės sė kurrė nuk ka vepruar nė komunėn e Pejės as nė fshatin Turjakė.
 
 
Me urdhėr tė Tribunalit tė Hagės arrestohen Haradin Balaj, Isak Musliu dhe Agim Murtezi
 
Bruksel, 18 shkurt 2003 - Pjesėtarėt e KFOR-it kanė arrestuar dje tre shqiptarė nė bazė tė njė urdhėrarresti tė Tribunalit tė Hagės. Zyrtarėt e NATO-s nė Bruksel konfirmuan edhe identitetin e tė arrestuarve dhe kėta janė:
 
Haradin Bala nga fshati Korraticė e Epėrme nga komuna e Gllogocit, i njohur me nofkėn "Shala", i lindur mė 1957, baba i shtatė fėmijėve, pastaj Isak Musliu me nofkėn "Ēerēizi" (i arrestuar ditė mė parė nga KFOR-i amerikan nė Ferizaj) nga Krojmiri i Lipjanit dhe Agim Murtezi me nofkėn "Murrizi".
 
Emrat e tyre figurojnė nė aktakuzėn pėr krime lufte tė ngritur nga Tribunali i Hagės konfirmuan burimet nga selia e NATO-s nė Bruksel. Thuhet se operacioni i arrestimeve ka filluar pas konsultimeve me krerėt e UNMIK-ut dhe i njėjti ka kaluar pa kurrėfarė pasojash.

Tė tre ata akuzohen pėr veprimtarinė e tyre nė kohėn kur ishin pjesėtarė tė ish-UĒK-sė. Sipas aktakuzės bėhet e ditur se kėtyre tė treve i vihet nė barrė aktakuza pėr keqtrajtim dhe likuidim tė civilėve si shqiptarė ashtu edhe serbė nė njė kamp nė Llapushnik gjatė periudhės maj-korrik tė vitit 1998.
 
Gjithnjė sipas Aleancės Veriatlantike kėta tė tre janė transferuar nė njė lokacion tė sigurtė dhe pritet transferimi i tyre nė burgun e Tribunalit tė Hagės.
 
 
As nė seancėn e sotme nuk u bė leximi i aktakuzės
 
Prishtinė, 18 shkurt 2003 - As nė seancėn e sotme nuk u bė leximi i aktakuzės ndaj katėr ish-eprorėve tė lartė tė Zonės operative tė Llapit, tė UĒK-sė: Rrustem Mustafa-Remi, Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Naim Kadriu.
 
Avokatėt e tė akuzuarve thanė se kushtet pėr vazhdimin e procesit gjyqėsorė nuk janė tė volitshme, pėr shkak se vendi ku po mbahet gjykimi nuk mjafton as pėr gjashtė gazetarėt qė janė caktuar se mund ta ndjekin gjykimin.
 
Seanca e sotme u ndėrpre pėr tė vazhduar tė enjten, nė njė ambient tjetėr tė Pallatit tė Sporteve ku do tė ketė mė shumė hapėsirė, thanė avokatėt, kėrkesat e tė cilėve kryesisht janė miratuar.
 
 
Gjykimi kundėr grupit tė Llapit filloi pa praninė e KMDLNJ-sė dhe tė gazetarėve
 
Prishtinė, 18 shkurt 2003 - Komandant Rrustem Mustafa - "Remi", Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Naim Kadriu qė tė gjitha ish-pjesėtarė tė UĒK-sė dje dolėn para drejtėsisė ndėrkombėtare pėr t'u pėrballur me akuzat pėr krime lufte ndaj bashkėvendasve tė tyre nė vitet 1998-1999. Seanca e parė gjyqėsore u mbajt nė lokalet e Pallatit tė Rinisė dhe Sporteve nė Prishinė ku ndodhet Departamenti i Drejtėsisė nėn masa tė rrepta sigurie.

Seanca e parė gjyqėsore u mbajt pa praninė e gazetarėve. Ndonėse ishte hedhur shorti qė kėtė gjykim ta pėrcillnin vetėm gjashtė gazetarė tė mediumeve elektronike dhe atyre tė shkruara nė Kosovė, gazetarėt nė shenjė revolte e bojkotuan atė.

Pas seancės sė parė, avokatėt mbrojtės tė tė akuzuarve njoftuan para gazetarėve pėr rrjedhėn e procesit gjyqėsor. Sipas tyre nuk mund tė thuhet se ėshtė mbajtur seanca e parė gjyqėsore pėr arsye se nuk ėshtė lexuar aktakuza. Kryesisht ėshtė diskutuar rreth disa ndryshimeve nė aktakuzė, tha nėri nga avokatėt duke shtuar se mbrojtja do tė jetė kolektive sepse fjala ėshtė pėr njė aktakuzė tė pėrbashkėt dhe njė vepėr penale tė pėrbashkėt pėr tė katėrtit.

Sipas tė gjitha gjasave vendi i mbajtjes sė gjykimit do tė transferohet nė ndonjė objekt tjetėr, sepse trupi gjykues ka aprovuar njė kėrkesė tė mbrojtėsve qė tė ndėrrohet vendi i mbajtjes sė gjykimit nė ndonjė vend tjetėr apo tė kthehet nė Gjykatėn e Qarkut atje ku ėshtė edhe rendi qė tė mbahen gjykimet e tilla.

Avokatėt thanė se nga gjykata kanė kėrkuar qė klientėt e tyre mbrohen nga liria.
 
 
Entoni Adams thotė se tė tre tė arrestuarit janė dėrguar nė njė vend tė sigurtė
 
Prishtinė, 18 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i KFOR-it koloneli Entoni Adams duke u mbėshtetur nė njė komunikatė nga NATO-ja ka konfirmuar se KFOR-i ka arrestuar tre persona nė Kosovė, tė cilėt besohet tė jenė persona tė emėruar nė aktakuzėn e Tribunalit tė Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi.
 
Ai ka thėnė se tė tre tė arrestuarit janė dėrguar nė njė vend tė sigurtė dhe gjatė operacioneve pėr arrestimin e tyre nuk ka pasur viktima. Koloneli Adams tha se identiteti i tė arrestuarve si dhe akuzat formale nuk janė bėrė tė ditura dhe do tė jepen mė vonė.

Ndėrkohė vetė familja Balaj nga Korrotica ka konfirmuar se njėri prej tė arrestuarve ėshtė Haradin Balaj. Familjarėt kanė thėnė se karabinierėt italianė dhe forcat speciale tė KFOR-it tė cilėt e kanė arrestuar Haradin Balajn kanė lėnė njė letėr nė shtėpi duke thėnė se ai ėshtė arrestuar nga Tribunali i Hagės.
 
 
Nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė filloi procesi gjyqėsor kundėr njė serbi pėr krime ndaj shqiptarėve
 
Pejė, 18 shkurt 2003 - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė ka filluar njė proces gjyqėsor kundėr serbit Veselin Beshoviq, i cili akuzohet pėr krime tė kryera ndaj shqiptarėve nė rajonin e Dukagjinit gjatė kohės sė bombardimeve tė NATO-s.

Nė aktakuzėn tė cilėn e pėrfaqėson njė prokuror ndėrkombėtar, i akuzuari Beshoviq thuhet se gjatė prillit dhe majit tė vitit 1999 ka kryer vepra penale duke deportuar nė mėnyrė tė dhunshme popullatėn shqiptare nga fshatrat Lubeniq, Poklek, Zahaq, Qyshk dhe Pavlan.

I akuzuari Beshoviq fillimisht ka qenė i dėnuar me dy vjet burg me kusht pėr shkak tė armėmbajtjes pa leje, ndėrkohė qė mė vonė nė procedurėn hetuese ndaj tij janė gjetur dėshmi qė kanė tė bėjnė me dyshimin se ai ka kryer krime lufte gjatė luftės nė Kosovė kanė pohuar burime nė Gjykatėn e Qarkut tė Pejės.
 
 
Ishte i rremė alarmi se brenda kafiterisė "Gruvi" janė vendosur dy mjete shpėrthyese
 
Prishtinė, 18 shkurt 2003 - Pas njė kėrcėnimi anonim me bombė nė Bulevardin Bill Klinton nė Prishtinė ishte i bllokuar mė tepėr se dy orė. Dikush ka telefonuar policinė duke i thėnė se brenda kafiterisė "Gruvi" janė vendosur dy mjete shpėrthyese, ose dy bomba, theksoi zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut pėr rajonin e Prishtinės.
 
"Ne e rrethuam atė pjesė nė tė cilėn besuam se bomba mund tė jetė e vendosur nė kafiterinė 'Gruvi'. Mirėpo, mė vonė pasi u aktivizuan edhe robotėt pėr deaktivizimin e kėtyre mjeteve shpėrthyese, u verifikua se ky alarmim ishte i rrejshėm", tha zėdhėnėsi.
 
 
Karla Del Ponte nė Beograd
 
Beograd, 18 shkurt 2003 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte nė ish Jugosllavi, Karla del Ponte, qėndroi nė Beograd ku ka zhvilluar bisedime me shefin e diplomacisė federale Goran Svillanoviq, kryeministrin e Serbisė Zoran Gjingjiq dhe zėvendėskryeministrin Nebojsha Ēoviq.
 
Pas takimit Svilanoviq-Ponte i cili ka zgjatur mė tepėr se njė orė, bashkėbiseduesit nuk kanė pranuar tė japin asnjė deklaratė pėr mediat.

Del Ponte nė mbrėmje udhėtoi pėr nė Malin e Zi ku do tė takohet me kryetarin e Kuvendit Filip Vujanoviq dhe ministrin e punėve tė brendshme Milan Filipoviq.

Raundin e saj tė vizitės nė Ballkan Ponte e pėrfundon nė Shkup ku do tė takohet me kryeministrin maqedonas Branko Cėrvenkovski.
 
 
Qeveria e Maqedonisė shpėrthimin qė ndodhi nė Strugė e cilėsoi si akt terrorist
 
Strugė, 18 shkurt 2003 - Tė gjithė partnerėt e koalicionit qeveritar nė Maqedoni shpėrthimin qė ndodhi nė Gjykatėn e Strugės e cilėsojnė si akt terrorist, ka thėnė zėdhėnėsi i qeverisė maqedonase Sasho Ēollakovski.
 
Ai gjithashtu bėri tė ditur se policia ka arrestuar njė person, ndėrkohė qė ka marrė nė pyetje katėr tė dyshuar pėr sulmin e tė premtės. Sipas qeverisė nuk ka informacione qė nė kėtė incident tė jetė pėrfshirė Armata Kombėtare Shqiptare.

Zėdhėnėsi Ēollakovski ka theksuar se eksplozivi i pėrdorur nė Strugė ėshtė i njėjtė me atė qė u pėrdor gjatė njė shpėrthimi nė Kumanovė para disa javėsh nga i cili njė person mbeti i vdekur dhe disa tė tjerė u plagosėn.
 
 
Rritet numri mbi 130 i tė djegurve nė Kore
 
Teagu, Kore e Jugut, 18 shkurt 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė Rojterit dhe tė agjencive tė tjera botėrore mbi 130 veta kanė vdekur, 130 janė lėnduar kurse dhjetėra tė tjerė ekziston droja se janė ngujuar sot (tė martėn) nė njė tren tė metros, qė siē dyshohet ėshtė sulm zjarrvėnie e qėllimshme.
 
Njoftohet se zjarrin e ka vėnė njė burrė mentalisht jostabil. Thuhet se mbi pesė orė pasi ka shpėrthyer flaka, zjarrfikėsit me aparatura tė frymėmarrjes ende gjurmonin tė shpėtuarit nė stacionin nėntokėsor tė qytetit Teagu.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė sot njė anėtar tė kėrkuar tė Hamasit
 
Hebron, 18 shkurt 2003 – Forcat izraelite kanė vrarė sot (tė martėn) njė anėtar tė kėrkuar tė Hamasit pasi ėshtė pėrpjkur tė rezistojė kundėr zėnies gjatė njė sulmi tė armatės nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės me qėllim tė kapjes sė militantėve tė dyshimtė, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt palestinezė dhe burimet izraelite, njofton Rojter.
 
Izraelitėt, vazhdon njoftimi, kanė vrarė 27-vjeēarin Muhamed Mor nė fshatin Jata afėr qytetit Hebron tė Bregut Perendimor. Ky ėshtė incidenti i fundit pas shpėrthimit tė dhunės tė sė shtunės, qė la tė vdekur katėr ushtarė izraelitė dhe 11 palestinezė.
 
Dėshmitarėt thonė se Mori sė pari ėshtė qėlluar nė kėmbė dhe pastaj ėshtė vrarė. Burimi ushtarak izraelit ka thėnė se Mori ishte njė militant i lartė islamik, i cili qe barrikaduar nė shtėpinė e tij pėr tė rezistuar kundėr arrestrimit tė tij. Po ky burim ka thėnė se 15 palestinezė nė Bregun Perendimor dhe 9 sish nė Rripin e Gazės janė arrrestuar pėr aktivitet tė dyshimtė militant.
 
 
Nė njė tren tė metros nė Kore dyshohet tė jenė djegur rreth 100 udhėtarė
 
Teagu, Kore e Jugut, 18 shkurt 2003 – 25 vetė kanė vdekur, 130 janė lėnduar kurse dhjetėra tė tjerė ekziston droja se janė ngujuar sot (tė martėn) nė njė tren tė metros, qė siē dyshohet ėshtė sulm zjarrvėnie e qėllimshme, njofton Rojter.
 
Ndėrkaq, sipas informacionit, po tė sotėm, tė AFP-sė nė trenin e metros janė gjetur rreth 100 trupa tė djegur, vetėm disa orė pasi njė burrė mentalisht jostabil ka kryer sulmin e zjarrvėnies.
 
Njoftohet gjithashtu se mbi pesė orė pasi ka shpėrthyer flaka, zjarrfikėsit me aparatura tė frymėmarrjes ende gjurmonin tė shpėtuarit nė stacionin nėntokėsor tė qytetit Teagu.
 
 
BE-ja i kėrkon Irakut tė zbatojė rezolutat e OKB-sė pėr ēarmatim
 
Bruksel, 18 shkurt 2003 - Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian i dhanė fund njė takimi urgjent tė nivelit tė lartė mbi krizėn e Irakut, duke i kėrkuar Bagdadit qė tė zbatojė rezolutat e Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatim dhe duke paralajmėruar se inspektimet e armėve nuk mund tė vazhdojnė pafundėsisht.
 
Organizata me 15 vende tha gjithashtu se lufta nuk ėshtė e pashmangshme dhe arriti nė pėrfundimin se forca duhet tė pėrdoret vetėm si mundėsia e fundit.

Deklarata e pėrbashkėt ishte njė kompromis, qė kishte pėr qėllim t'i linte tė gjithė tė kėnaqur.
 
Paralajmėrimi se inspektimet nuk mund tė vazhdojnė pafundėsisht do tė kėnaqė pėrfaqėsuesit e rrugės sė ashpėr si kryeministri Toni Bler qė thotė se Kombet e Bashkuara duhet ta pėrforcojnė kėrkesėn e tyre pėr ēarmatimin e Irakut duke kėrcėnuar me pėrdorimin e forcės.
 
 
Shiraku kundėrshton njė rezolutė tė re pėr ēarmatimin e Irakut
 
Paris, 18 shkurt 2003 - Presidenti francez, Zhak Shirak, ka deklaruar se vendi i tij kundėrshton njė rezolutė tė re pėr ēarmatimin e Irakut. Deklarata e Shirakut erdhi pas pėrpjekjeve diplomatike tė Shteteve tė Bashkuara dhe Britanisė sė Madhe pėr hartimin e njė rezolute tė dytė, e cila parasheh pėrdorimin e forcės kundėr Bagdatit.
 
 
Trupat amerikane nė Turqi - pasi Uashingtoni dhe Ankaraja tė arrijnė marrėveshje
 
Ankara, 18 shkurt 2003 - Vendosja e disa mijėra trupave amerikane nė Turqi, si pjesė e pėrgatitjeve pėr njė luftė tė mundshme nė Irak, do tė marrė miratimin e parlamentit turk, vetėm pasi Uashingtoni dhe Ankaraja zyrtare tė arrijnė njė marrėveshje.
 
Kjo e fundit duhet tė saktėsojė detajet politike, ushtarake dhe ekonomike tė vendosjes sė trupave amerikane. Kėshtu ka bėrė tė ditur kryeministri turk, Abdulla Gul.
 
 
Robertson gjendet nė Bullgari
 
Sofje, 18 shkurt 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson, gjendet nė Bullgari, si pjesė e njė turneu nė vendet qė do t'i bashkangjiten Aleancės.

Ministri i jashtėm bullgar informoi kreun e NATO-s mbi pėrgatitjet e vendit tė tij pėr anėtarėsi nė kėtė organizatė dhe qėndrimin bullgar mbi krizėn irakiane.
 
 
Delegacionet izraelite dhe palestineze nė Londėr takohen me katėrshen pėr Lindjen e Mesme
 
Jerusalem, 18 shkurt 2003 - Delegacionet izraelite dhe palestineze kanė udhėtuar ndaras drejt Londrės, ku do tė takohen me katėrshen e ndėrmjetėsve pėr Lindjen e Mesme.
 
Katėrshja pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara, Bashkimit Evropian, Kombeve tė Bashkuara dhe Rusisė. Nė qendėr tė diskutimeve do tė jenė reformat brenda Autoritetit palestinez si dhe ndihma ekonomike.
 
 
Nė SHBA kanė humbur jetėn 12 vetė si pasojė e motit tė keq
 
Uashington, 18 shkurt 2003 - Si pasojė e njė stuhie tė orėve tė fundit shtresa e dėborės ka shkuar nė 65 centimetra, nė pjesėn mė tė madhe nė lindje tė Shteteve tė Bashkuara, pėrfshirė Uashingtonin, Virxhinian, Merilendin, Pensilvaninė, Nju Xhersin dhe Nju Jorkun. Deri tani janė shėnuar 12 viktima si pasojė e motit tė keq.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.