14.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 14 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova mori ēmimin "Shėn Valentini" dhe u shpall Qytetar Nderi i qytetit Terni afėr Romės

 • Kryeministri Rexhepi ndryshoi qėndrimin e mėhershėm dhe tash thotė se mbėshtet fuqishėm deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės

 • BBC: Asambleja nuk ka autoritet qė tė shpallė pavarėsinė e Kosovės

 • Shtajner viziton Prizrenin

 • Megjithė protestat qė po mbahen situata e sigurisė nė rajonin e Podujevės ėshtė e qetė

 • Gjilan: Mjetet pėr renovimin e infrastrukturės publike presin tenderėt

 • Ēmimi tradicional "Hasan Prishtina" i jipet familjes Jashari

 • Ndihma e Tirolit pėr Podujevėn do tė vazhdojė konkretisht dhe nė fusha tė caktuara

 • Testi i ADN-sė identifikoi personat qė konsideroheshin tė zhdukur Xhevahir Gashin dhe Brahim Poterėn

 • Deputetja Trajkoviq thotė se deputetėt e Kosovės pėrfundimisht kanė shpallur pavarėsinė e Kosovės

 • Nėnshkruhet direktiva pėr aplikimin e parapagimit pėr RTK-nė nėpėrmjet faturave tė KEK-ut

 • Forcat e KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut kanė konfiskuar nė Zveēan njė sasi armėsh dhe municioni

 • Forcat suedeze pėr herė tė parė nėn flamurin e BE-sė nė Maqedoni

 • L.Hajdaraga: "Ēdo zgjidhje nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 nuk i shėrben proceseve tė ngritjes sė shoqėrisė demokratike shumetnike nė Kosovė"

 • Fillojnė negociatat e Shqipėrisė me Bashkimin Evropian

 • Batler thotė se ata qė kėrcėnojnė Maqedoninė rrezikojnė tė gjenden nė listėn e zezė tė presidentit Bush

 • OSBE-ja ka tėrhequr vėmendjen pėr tensionet e reja nė Luginėn e Preshevės

 • Bashkimi Evropian ka shprehur brengosjen e thellė pėr shkak ngjarjeve nė Luginėn e Preshevės

 • Nė Shkup ka filluar trajnimi i 300 policėve nga tė cilėt 200 janė shqiptarė

 • OKB-sė i mungojnė paratė pėr tė shmangur krizėn humanitare nė rast tė njė lufte nė Irak

 • Dhoma e Landeve diskuton sot sėrish ligjin e emigracionit

 • Robertson hedh poshtė kritikat pėr punėn e tij

 • J.Fisher: Inspektorėve tė armatimit tė OKB-sė t'u jepet kohė e mjaftueshme

 • Presidenti Bush ka shtuar presionin ndaj OKB-sė

 • Arafati do tė emėrojė kryeministrin, i nxitur nga ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė paqėsorė

 • Tė pakten 23 tė vdekur dhe rreth 100 tė plagosur nė protestat dyditėshe nė Bolivi

 • Policia britanike ka arrestuar edhe katėr persona nė njė operacion kundėr tė terroristėve tė dyshuar

 • Bler u ka dėrguar njė letėr liderėve tė Bashkimit Evropian

 • Policia britanike ka arrestuar njė person nga Venezuela nė aeroportin Gatvick tė Londrės

 • Presidenti Bush i bėn thirje OKB-sė tė pėrmbushė pėrgjegjėsitė e saj

 • Qėllimi amerikan do tė ishte tė kalohet me shpejtėsi nga udhėheqja ushtarake nė njė udhėheqje civile nė Irak

 • Kėshilli i Sigurimit pret raportin pėr Irakun


 

Presidenti Rugova mori ēmimin "Shėn Valentini" dhe u shpall Qytetar Nderi i qytetit Terni afėr Romės
 
   
Terni/Romė, 14 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i cili po qėndron pėr njė vizitė disaditėshe nė Itali, mori dje (e enjte) titullin Qytetar Nderi i qytetit tė Ternit, qė e ndan bashkia e kėtij qyteti afėr Romės, si dhe ēmimin "Shėn Valentini", qė e ndan fondacioni po me kėtė emėr, sipas shenjtorit qė simbolizon paqen dhe dashurinė.

Udhėhequr nga zotėrinjtė Paolo Rafaello, kryebashkiak i Ternit, dhe imzot Vinēenco Palja (Paglia), ipeshkv i Ipeshkvisė sė Ternit, tė dy ceremonitė solemne u mbajtėn nė sallėn e mbledhjeve tė Kėshillit tė Komunės sė Ternit, nė prani tė autoriteteve tė qytetit.
 
Nė fjalėt e tyre, zotėrinjtė Rafaello dhe Palja pėrvijuan aktivitetin politik tė Presidentit Rugova gjatė dhe pas periudhės sė atij qė njihet botėrisht si shtet paralel nė Kosovė, duke vlerėsuar rezistencėn e udhėhequr nga "militanti politik demokratik", tashti "President i Kosovės sė lirė", siē e quajti Rugovėn kryetari i Ternit.

Imzot Palja solli nė kujtesė edhe momente kritike tė gjendjes nė Kosovė nė gjysmėn e dytė tė viteve nėntėdhjetė dhe tė kontakteve qė ka pasur me Presidentin Rugova dhe realitetin e shoqėrisė sė vendit tonė gjatė okupimit serb.

Presidenti Ibrahim Rugova e quajti nder pėr vete dhe pėr popullin e Kosovės marrjen e ēmimit "Shėn Valentin", qė jepet prej shumė vjetėsh. Shpėrblimin e kanė marrė, ndėr tė tjera, personalitete tė tilla si Nėna Tereze dhe Mihail Gorbaēov.

Ndėr aktivitetet e ditės para dhe pas ceremonive tė ndarjes sė nderimeve pėr Rugovėn, Presidenti i Kosovės pati tė enjten paradite njė debat tė hapur me nxėnės e studentė tė Ternit, i cili u pėrcoll edhe nga mediat, ndėrsa pėr nder tė tij u organizua njė koncert me muzikė klasike nė komunitetin parokial tė Santa Maria Regina-s nė qytet.

Presidenti Rugova u takua tė mėrkurėn mbrėma nė Romė me kryeministrin e Italisė, z. Silvio Berluskoni.
 
 
Kryeministri Rexhepi ndryshoi qėndrimin e mėhershėm dhe tash thotė se mbėshtet fuqishėm deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 14 shkurt 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi nė njė intervistė pėr BBC-nė ka deklaruar se e mbėshtet fuqishėm deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės dhe se pėr kėtė, siē tha, ka punuar gjithė jetėn.

I pyetur pse ka ndryshuar qėndrimin e tij tė mėhershėm kur pati thėnė se nuk ėshtė tani koha e miratimit tė deklaratės sė pavarėsisė, kryeministri Rexhepi u pėrgjigj:
 
"Qė tė mos ketė dilema edhe unė e pėrkrah plotėsisht deklarimin pėr pavarėsi ose shpalljen e pavarėsisė pėr arsye se edhe jetėn time ia kam kushtuar kėtij procesi dhe jam i gatshėm edhe mėtutje tė jap kontributin.
 
Mirėpo, qėllimi ka qenė qė ne tė kemi njė koncensus dhe ta vlerėsojmė momentin e duhur kur duhet tė bėhet shpallja e pavarėsisė".

Ndėrkaq, duke komentuar reagimet e mėparshme rreth deklaratės sė tij, se nuk ėshtė koha tash pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, kryeministri Rexhepi tha: "Duhet tė dallojnė edhe gazetarėt ēka ėshtė nganjėherė manovrim politik, edhe qėndrim edhe vendim politik.
 
Nė momente tė caktuara nuk ka politikė rigjide. Nga njė herė duhet ndonjė prononcim i tillė si formė e njė presioni qė tė mos na ndodhė diēka qė ėshtė e papranueshme pėr Kosovėn".
 
 
BBC: Asambleja nuk ka autoritet qė tė shpallė pavarėsinė e Kosovės
 
Londėr, 14 shkurt 2003 - Duke komentuar nismėn e 42 deputetėve tė Kosovės qė pėrmes njė deklarate pėr shpalljen e pavarėsisė dhe nėse ata kanė tėė drejtė pėr kėtė, analisti i BBC Gabriel Partosh thotė:
 
"Moralisht dhe politikisht, ata kanė tė drejtė, pėr arsyen e thjeshtė se sipas ēdo treguesi tė mundshėm, shumica e shqiptarėve tė Kosovės, e mbėshtesin pavarėsinė dhe nėse beson nė vetėvendosje, kjo ēėshtje duhet parė". Por, sipas analistit tė BBC ka dhe ēėshtje tė tjera: kushtetuese, ligjore dhe aspekte tė tjera politike.

"Asambleja nuk ka autoritet qė tė shpallė pavarėsinė e Kosovės, por edhe nėse do ta bėnte kėtė, kjo do tė bllokohej nga pėrfaqėsuesi i OKB-sė, Z. Shtajner dhe nga ky kėndvėshtrim, do tė qe mė shumė njė veprim politik sesa njė lėvizje politike me baza", thotė analisti Partosh.
 
 
Shtajner viziton Prizrenin
 
Prizren 14 shkurt 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner po e viziton sot Prizrenin dhe fillimisht ka vizituar njė fabrikė tė dyerve dhe dritareve, ku ėshtė njoftuar pėr rrjedhėn e zhvillimit tė saj. Shtajner u shpreh i kėnaqur me fabrikėn qė vizitoi, duke shtuar se duhet tė zhvillohet procesi i privatizimit.

Shtajner refuzoi tė prononcohet rreth Deklaratės pėr pavarėsinė e Kosovės e cila dje hyri nė procedurė te rregullt nė Kuvendit tė Kosovės, duke thėnė se kishte ardhur pėr vizitė njė objekti ekonomik dhe jo tė bėjė politikė.
 
Shtajner vizitoi edhe Gjykatėn e qarkut nė Prizren si dhe Shkollėn e Mesme tė Muzikės.
 
 
Megjithė protestat qė po mbahen situata e sigurisė nė rajonin e Podujevės ėshtė e qetė
 
Podujevė, 14 shkurt 2003 - "Mendoj se protestat qė po mbahen sot dhe ato tė para njė jave ishin tė qeta dhe nuk e rrezikojnė gjendjen e pėrgjithshme tė sigurisė", tha nė konferencėn e sotme pėr media komandanti i Batalionit ēeko-sllovak nėnkoloneli Prohaska i cili pohoi se situatė e qetė ėshtė edhe nė rajonin kufitar Kosovė-Serbi.

"Ne kemi ardhur nė Kosovė pėr tė ndėrprerė konfliktin mes shqiptarėve dhe serbėve dhe jemi nė bazė tė Rezolutės 1244 dhe jo pėr t'i rregulluar marrėdhėniet mes shqiptarėve", ka deklaruar nėnkoloneli Prohaska duke komentuar paraqitjen dhe plaēkitjet e njerėzve me maska. KFOR-i, sipas tij, ėshtė nė gjendje qė t'u dalė nė ndihmė qytetarėve nė ēdo kohė.

Pavarėsisht kėsaj gjendja e pėrgjithshme e cila pėrcillet me shumė kujdes dhe KFOR-i do tė ndihmojė UNMIK-un nė luftimin e krimit.

Nėnkoloneli Prohaska njoftoi se SIMIC-u po vazhdon tė ndihmojė popullatėn civile nė fshatra tė ndryshme tė Podujevės me veshmbathje dhe gjėra ushqimore, ndihma tė arritura nga Ēekia.
 
 
Gjilan: Mjetet pėr renovimin e infrastrukturės publike presin tenderėt
 
Gjilan, 14 shkurt 2003 - Kryeshefi ekzekutiv i komunės sė Gjilanit, Enver Muja, u ka kėrkuar drejtorive pėrkatėse qė tė pėrshpejtojnė procesin e pėrgatitjes dhe tė publikimit tė tenderėve pėr renovimin e infrastrukturės publike, tė dėmtuar nga tėrmeti i 24 prillit 2002, me mjetet qė i ka ndarė pėr kėtė qėllim Ministria e Ekonomisė dhe Financave tė Kosovės, ngase ato rrezikohen tė humben nėse nuk shfrytėzohen deri mė 30 qeshor tė kėtij viti.
 
Enver Muja ua ka tėrhequr vėrejtjen drejtorėve se "faji do tė jetė yni, nėse i humbin kėto mjete".

Edhe administratori komunal Robert Simons ka sugjeruar se mjetet duhet tė shfrytėzohen gjithsesi nė afatin e paraparė.

Aktualisht ėshtė shpallur vetėm tenderi pėr rekonstuimin e objektit tė vjetėr tė komunės, ndėrsa fondi i mbetur prej 231 mijė euro, ėshtė planifikuar edhe pėr ndėrtesa tjera publike, arsimore, shėndetėsore si dhe pėr Shtabin e Zonės sė 6-tė tė TMK-sė.
 
Sipas drejtorit tė urbanizmit, rindėrtimit dhe ambientit, Habib Mahmuti, ėshtė i gatshėm edhe projekti pėr renovim tė infrastrukturės sė Shtabit tė TMK-nė Gjilan.

Do tė ishte dėm i madh pėr Gjilanin nėse nuk arrin t`i shfrytėzojė kėto mjete nė afatin e paraparė, kur dihet se nevojat pėr ndihmė nė sanimin e pasojave tė tėrmetit, janė mjaft tė mėdha, si nė infastrukturėn publike, ashtu edhe nė atė familjare.

Bordi i drejtorėve e ka pėrcakuar si detyrė urgjente pėrgatitjen e projekteve dhe tė tenderėve pėr renovimin e objekteve tė parapara nga mjetet e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave.
 
 
Ēmimi tradicional "Hasan Prishtina" i jipet familjes Jashari
 
Prishtinė, 14 shkurt 2003 - Shoqata pėr Kthimin e Shqiptarėve tė Shpėrngulur tė Kosovės, me njė vendim tė kryesisė sė saj, mė 14 shkurt, me rastin e 14-vjetorit tė themelimit, i ka ndarė familjes Jashari Ēmimin tradicional "Hasan Prishtina".

Ēmimi familjes Jashari i dorėzohet, tė premten, mė 7 mars, nė odėn e Jasharėve, nė Prekaz, 5 minuta para orės 12:00.

Deri mė tani ēmimi "Hasan Prishtina", nga SHKSHSHK i ėshtė ndarė Nėnės Shqiptare, ish-presidentit amerikan Bill Klinton, kryeministrit britanik Toni Bler dhe tani Familjes Jashari.

Ēmimi ndahet pėr merita tė veēanta, nė pengimin e pastrimit etnik tė Kosovės dhe tė krijimit tė kushteve pėr kthim nė atdhe.
 
 
Ndihma e Tirolit pėr Podujevėn do tė vazhdojė konkretisht dhe nė fusha tė caktuara
 
Podujevė, 14 shkurt 2003 – Ndihma e Qeverisė sė Tirolit tė Austrisė do tė vazhdojė konkretisht dhe nė fusha tė caktuara, tha kryetari i KK tė Podujevės Agim Veliu dhe njoftoi se ministri i krahinės sė Tirolit Peter Logar ka konfirmuar vazhdimin e bashkėpunimit edhe nė tė ardhmen.
 
Qeveria e Tirolit do tė fillojė nė pranverė tė kėtij viti ndėrtimin e Qendrės informative turistike nė Liqenin e Batllavės, kurse pėr sezonėn e sivjetme do tė shpenzojė afro 20 mijė euro pėr marketing.
 
Sipas z. Veliu, Tiroli do tė ndihmojė projektin e Liqenit tė Batllavės dhe nė kuadėr tė ndihmės pėr turizmin nė Qendrėn pėr Menaxhment nė Insbruk ndodhen pėr njė trajnim 6 javor dy tė punėsuarit nė Qendrėn Informative.

Qeveria e Tirolit do ta ndihmojė komunėn e Podujevės edhe nė fushėn e blegtorisė dhe bujqėsisė.
 
 
Testi i ADN-sė identifikoi personat qė konsideroheshin tė zhdukur Xhevahir Gashin dhe Brahim Poterėn
 
Podujevė, 14 shkurt 2003 (QIK) - Zyra e UNMIK-ut pėr persona tė zhdukur dhe mjekėsi ligjore i ka komunikuar familjes sė Rizah Gashit nga Podujeva se nė bazė tė testit tė ADN-sė ėshtė identifikuar kufoma e djalit Xhevahir Gashi i konsideruar i zhdukur qė nga 25 marsi 1999.
 
Nga 25 familjarė qė i kishte arrestuar policia serbe, 5 burra i kishte ndarė dhe qė nga ajo ditė ne nuk kemi pasur kurrfarė informate pėr ta edhe pse pėr Xhevahirin thoshin se ishte dikund nė burgjet serbe, deklaroi Rizai, baba i tė ndjerit Xhevahir Gashi.
 
Prej 6 kufomave tė gjetura nė hyrje tė fshatit Obranēė pas ekshumimit, zyra pėr personat e zhdukur dhe mjekėsi ligjore ka arritur t'i identifikojė dy persona nė bazė tė testit tė ADN-sė, Xhevahir Gashin nga Podujeva dhe Brahim Poterėn nga Llapashtica.

Babai i 40 vjeēarit Xhevahir Gashi njoftoi se rivarrimi i tė birit tė tij do tė bėhet tė hėnėn nė ora 15.00.
 
 
Deputetja Trajkoviq thotė se deputetėt e Kosovės pėrfundimisht kanė shpallur pavarėsinė e Kosovės
 
Prishtinė, 14 shkurt 2003 - Deputetja e kolacionit serb "Kthimi" Rada Trajkoviq thotė se dje pėrfundimisht ėshtė shpallur pavarėsia e Kosovės dhe se ky ėshtė njė vendim i cili nuk mund tė shfuqizohet nga bashkėsia ndėrkombėtare.
 
Deputetėt serbė nė fakt i kanė dhėnė legjitimitetin dhe legalitetin e pavarėsisė sė Kosovės. Kėto komente ajo i bėri dje pasi deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės hyri nė procedurė tė rregullt tė Kuvendit tė Kosoėvs.
 
Ndėrkaq ndryshe mendon anėtari tjetėr i kėtij koalicioni, Oliver Ivanoviq, i cili thotė se nė mbledhjen e djeshme tė Kuvendit tė Kosovės nuk ka ndodhur asgjė e jashtėzakonshme.
 
Pėr mė shumė, thotė Ivanoviq, ėshtė respektuar vendimi i Kryesisė sė Kuvendit qė kjo ēėshtje tė mos vendoset nė rend tė ditės.
 
"Kjo nuk ėshtė miratim, kjo ėshtė deklaratė se nuk do tė diskutohet pėr kėtė. Ata e mbėshtesin nismėn e 42 deputetėve, mirėpo pėr kėtė nuk ėshtė diskutuar", thotė Ivanoviq.
 
 
Nėnshkruhet direktiva pėr aplikimin e parapagimit pėr RTK-nė nėpėrmjet faturave tė KEK-ut
 
Prishtinė, 14 shkurt 2003 - Ėshtė nėnshkruar direktiva administrative 2003/5 e pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė pėrgjithshėm pėr aplikimin e parapagimit pėr Radiotelevizionin e Kosovės nėpėrmjet faturave tė KEK-ut.
 
Parapagimi mujor i paraparė me kėtė urdhėresė ėshtė 3 euro nė muaj pėr amvisėri dhe shfrytėzuesit komercialė. Sipas kėsaj direktive detajet e implementimit duhet tė organizohen midis RTK-sė dhe KEK-ut brenda 30 ditėsh. Kjo direktivė e nėnshkrur nga zėvendėsi i kryeadministratorit Shtajner, Ēarlls Brajshou hyn nė fuqi mė 5 shkurt.
 
 
Forcat e KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut kanė konfiskuar nė Zveēan njė sasi armėsh dhe municioni
 
Zveēan, 14 shkurt 2003 - Forcat paqeruajtėse tė KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut gjatė njė kontrolli nėpėr disa shtėpi nė Zveēan, lokalitet ky qė me shumicė pėrbėhet nga serbėt, kanė konfiskuar njė sasi tė konsiderueshme tė armėve dhe municionit. Njoftohet se deri mė tash askush nuk ėshtė arrestuar gjatė kėtij operacioni.
 
 
Forcat suedeze pėr herė tė parė nėn flamurin e BE-sė nė Maqedoni
 
Stokholm, 14 shkurt 2003 - Suedia do tė dėrgojė mė sė shumti 20 ushtarakė nė Maqedoni pasi Bashkimi Evropian tė marrė nga NATO mbi vete pėrgjegjėsinė pėr trupat paqėsore nė kėtė vend.

Pėrbėrja e forcės suedeze do tė dihet vetėm pasi BE-ja tė ketė vendosur se ē'do tė bėjnė vendet pėrkatėse. Forcat e Bashkimit Evropian do tė kenė 300 deri nė 400 veta.

Do tė jetė kjo hera e parė qė Bashkimi Evropian merr pėrgjegjėsinė e njė detyrimi pėr nxitjen e paqes. Por si parakusht pėr pėrballimin e njė detyrimi tė kėtillė mbetet qė NATO-ja edhe mė tutje ta mbėshtesė kėtė forcė tė Bashkimit Evropian.

Deri tani forcat e NATO-s janė angazhuar nė shuarjen e armiqėsive ndėrmjet banorėve shqiptarė dhe banorėve sllavė tė Maqedonisė.

Nė Maqedoni gjithashtu gjenden disa qindra vėzhgues nga Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė dhe nga BE. Kėta do tė bashkėveprojnė me ushtarakėt e BE-sė pėr parandalimin e shkaktimit tė trazirave tė reja nė Maqedoni./shs/.
 
 
L.Hajdaraga: "Ēdo zgjidhje nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 nuk i shėrben proceseve tė ngritjes sė shoqėrisė demokratike shumetnike nė Kosovė"
 
Tiranė, 14 shkurt 2003 - Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Luan Hajdaraga, u shpreh tė enjten pėr media se "rajoni ynė ėshtė i pėrfshirė nga njė atmosferė e pėrgjithshme bashkėpunimi konstruktiv, karakterizuar nga ndėrmarrja e nismave tė reja dy dhe shumėpalėshe, nė funksion proceseve integruese".

Lidhur me qėndrimin e qeverisė shqiptare ndaj riformulimit kushtetues tė Serbisė dhe Malit tė Zi dhe mėnyrės se si shikohet pėrfshirja e Kosovės nė preambulėn e dokumentit kushtetues, zėvendėsministri Hajdaraga tha se "Shqipėria respekton marrėveshjen mes Serbisė dhe Malit tė Zi, si njė formė e re bashkėjetese qė arrihet me anė tė dialogut tė hapur dhe qė shpreh vullnetin e popujve respektivė".

Sipas tij, pėrfshirja e Kosovės nė kėtė dokument nuk pėrbėn shqetėsim, pasi Kosova qeveriset nga Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, deri nė pėrcaktimin final tė statusit tė saj, duke marrė parasysh vullnetin e lirė tė tė gjithė popullit tė Kosovės nė bashkėpunim tė ngushtė me faktorin ndėrkombėtar.

Ndėrkaq, duke komentuar nismėn e 42 deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės pėr shpalljen e Pavarėsisė, z.Hajdaraga vlerėsoi se Kosova ka nevojė pėr konsolidimin e institucioneve demokratike, zhvillim ekonomik, pėrmirėsim tė kushteve tė sigurisė, kthimin e tė shpėrngulurve nė njė Kosovė unike, si dhe funksionimin e bashkėjetesės sė qytetėruar shumetnike.

"Ndaj tė njėjtin mendim me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe Kryeadministratorin Shtajner se vėmendja e institucioneve tė Kosovės dhe popullit tė saj tashmė duhet tė pėrqėndrohet nė pėrmbushjen dhe jetėsimin e kėtyre standardeve bazė, pėr tė arritur gradualisht nė zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes sė statusit", tha ai.

Hajdaraga thotė se "ēdo zgjidhje qė vjen nė kundėrshtim me pėrcaktimet e rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nuk i shėrben as proceseve tė ngritjes sė shoqėrisė demokratike shumetnike nė Kosovė, as klimės sė pėrgjithshme pozitive, qė ka pėrfshirė rajonin".
 
Pyetjes se ē'mendonte pėr veprimtarinė e formacioneve tė tilla si, Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), Fronti pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH), zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Hajdaraga tha se qeveria shqiptare vazhdon tė mbetet konsekuente nė qėndrimet e saj se nuk mbėshtet asnjė forcė apo organizatė tė mundshme qė furnizon apo shėrben si gjenezė e konflikteve tė reja tė armatosura.
 
"Duke shprehur bindjen se kėto grupime nuk gėzojnė asnjė lloj mbėshtetjeje, u bėjmė thirrje tė gjithė faktorėve tė distancohen prej tyre, pasi zgjidhja e problemeve arrihet me mjete demokratike dhe nė rrugė institucionale", thotė Hajdaraga.
 
 
Fillojnė negociatat e Shqipėrisė me Bashkimin Evropian
 
Tiranė, 14 shkurt 2003 - Nė Tiranė ėshtė zhvilluar raundi i parė i negociatave mes Bashkimit Europian dhe Shqipėrisė pėr marrėveshjen e stabilizim asocimit. Mėsohet se raundi i parė ėshtė pėrqėndruar nė parimet e pėrgjithshme tė marrėveshjes si dhe nė ato nene qė kanė tė bėjnė me bashkpunimin rajonal.
 
Ēelja zyrtare e negociatave u bė dy javė mė parė nė Tiranė nė praninė e presidentit tė Komisionit Evropian, Romano Prodi. Qeveria shqiptare ka shprehur angazhim tė plotė pėr plotėsimin e standarteve tė marrėveshjes, por vėzhguesit mendojnė se Shqipėria ka shumė pėr tė bėrė dhe se procesi i negociatave do tė jetė i gjatė.
 
 
Batler thotė se ata qė kėrcėnojnė Maqedoninė rrezikojnė tė gjenden nė listėn e zezė tė presidentit Bush
 
Shkup, 14 shkurt 2003 - Ambasadori amerikan nė Shkup, Lorens Batler shprehu keqardhje pėr vendimin e Partisė Demokratike Shqiptare pėr tė mos marrė pjesė nė takimin e udhėheqėsve nėnshkrues tė Marrėveshjes sė Ohrit me presidentin Boris Trajkovski.
 
Zoti Batler megjithatė tha se ka besim tė plotė se kjo parti e pėrkrah Marrėveshjen Kornizė, duke shtuar se mirėpret kthimin e VMRO-sė nė kėto bisedime.

Ambasadori amerikan ka mbėshtetur aksionet e policisė nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe grupeve qė veprojnė nė ish-zonat e krizės.
 
Batler ka theksuar se ata qė kėrcėnojnė stabilitetin dhe integritetin e Maqedonisė rrezikojnė tė gjenden nė listėn e zezė tė presidentit Xhorxh Bush, apo tė arrestohen diku nė Kosovė.
 
 
OSBE-ja ka tėrhequr vėmendjen pėr tensionet e reja nė Luginėn e Preshevės
 
Vjenė, 14 shkurt 2003 - OSBE-ja ka tėrhequr vėmendjen pėr tensionet e reja nė Luginėn e Preshevės, duke theksuar se situata po mbikėqyret pėr sė afėrmi.
 
Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Serbi dhe Mal tė Zi Maurucio Masari ka thėnė nė Vjenė se situata aktuale nuk duhet nėnēmuar, por nuk duhet tė ketė as reagime tė tepruara.
 
Ai i bėri kėto komentime duke iu referuar incidenteve tė fundit kur forcat serbe tė sigurisė arrestuan shtatė shqiptarė pėr posedim ilegal armėsh.
 
 
Bashkimi Evropian ka shprehur brengosjen e thellė pėr shkak ngjarjeve nė Luginėn e Preshevės
 
Bruksel, 14 shkurt 2003 - Bashkimi Evropian ka shprehur brengosjen e thelllė pėr shkak ngjarjeve tė fundit nė Luginėn e Preshevės, thuhet nė komunikatėn e lėshuar pėr shtyp tė nėnshkruar nga pėfaqėsuesi i lartė i BE-sė Havier Solana.
 
"Jam thellėsisht i shqetėsuar me pėrpjekjet serioze pėr tė penguar vendosjen e rendit dhe ligjit dhe pėr tė destabilizuar situatėn nė luginė", thotė nė deklaratėn e tij Solana dhe shton se sulmet e shtuara kundėr policisė shumėkombėshe, keqtrajtimi i autoriteteve lokale dhe rritja nė reketim nga ana e grupeve tė ekstremistėve duhet tė ndalen menjėherė.
 
Asnjė lloj i pėrdorimit tė dhunės nuk do tė tolerohet sepse njė gjė e tillė ėshtė tėrėsisht e papranueshme, ka theksuar shefi i diplomacisė evropiane.
 
 
Nė Shkup ka filluar trajnimi i 300 policėve nga tė cilėt 200 janė shqiptarė
 
Shkup, 14 shkurt 2003 - Nė Shkup ka filluar trajnimi i 300 policėve nga tė cilėt 200 janė shqiptarė, ndėrkaq tė tjerėt janė maqedonas dhe pjesėtarė tė bashkėsive tė tjera etnike qė jetojnė nė Maqedoni.
 
Ky ėshtė grupi i katėrt i policėve tė rinj qė stėrviten nė kėtė vend pas arritjes sė Marrėveshjes sė Ohrit. Trajnimi i policėve tė rinj bėhet nga ekspertė tė OSBE-sė.

Sipas Marrėveshjes sė Ohrit parashihet qė deri nė fund tė vitit 2004 nė Maqedoni tė punėsohen 1500 policė shqiptarė. Aktualisht nė sektorin e punėve tė brendshme janė tė punėsuar rreth 800 policė shqiptarė, ndėrkaq numri i pėrgjithshėm i policėve nė kėtė vend ėshtė mbi 9000.
 
 
OKB-sė i mungojnė paratė pėr tė shmangur krizėn humanitare nė rast tė njė lufte nė Irak
 
Nju Jork, 14 shkurt 2003 - Pėr tė shmangur katastrofėn humanitare nė rast tė njė lufte nė Irak, Kombeve tė Bashkuara u mungojnė tė paktėn 83 milionė dollarė. Koordinatori i ndihmės sė OKB-sė, Kenzo Oshima bėri tė ditur mė tej se qė tani shumė irakianė janė tė varur nga programi "naftė nė kėmbim tė ushqimeve".
 
Nė rast tė njė lufte, tė paktėn dhjetė nga 22 milionė irakianėt do tė jenė tė varur nga ndihma tė menjėhershme ushqimore prej Kombeve tė Bashkuara. Kombet e Bashkuara besojnė se nė rast lufte do tė ketė 2 milionė refugjatė brenda vendit dhe deri njė milion e gjysmė tė tjerė qė do tė kėrkojnė strehim nė vendet fqinjė.
 
 
Dhoma e Landeve diskuton sot sėrish ligjin e emigracionit
 
Berlin, 14 shkurt 2003 - Bundesrati, Dhoma e Landeve nė Gjermani do tė trajtojė sot sėrish ligjin e emigrimit. Qeveria federale do ta sjellė edhe njėherė ligjin e saj tė vjetėr nė dhomėn e landeve.
 
Gjykata kushtetuese federale e deklaroi tė pavlefshėm pėr shkaqe votimin e mėparshėm pėr ligjin.
 
Ministri i brendshėm gjerman, Oto Shili bėri tė ditur se qeveria federale synon ta kaloje parashtrimin e ri tė ligjit pėr emigrimin para verės nė Bundestag, nė Parlament dhe nė Bundesrat, nė dhomėn e landeve.
 
 
Robertson hedh poshtė kritikat pėr punėn e tij
 
Londėr, 14 shkurt 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson e hodhi poshtė kritikėn pėr mėnyrėn si ka vepruar nė grindjen pėr mbėshtetjen ushtarake Turqisė. Nė njė deklaratė zyrtare thuhet se shkak pėr tensionet janė pozicionet e ndryshme midis njė grupi tė vogėl vendesh dhe anėtarėve tė tjerė tė Aleancės, dhe jo puna e Robertsonit.
 
Belgjika, e cila sė bashku me Gjermaninė dhe Francėn bllokon aktualisht planifikimet pėr dhėnien e mbėshtetjes ushtarake, e ka akuzuar Robertsonin se ėshtė pėrpjekur tė pėrēajė Kėshillin e NATO-s.
 
 
J.Fisher: Inspektorėve tė armatimit tė OKB-sė t'u jepet kohė e mjaftueshme
 
Nju Jork, 14 shkurt 2003 - Ministri i jashtėm gjerman Joshka Fisher iu pėrgjigj sot nė Nju Jork pyetjes nėse kanė ndryshuar shanset pėr njė zgjidhje paqėsore tė konfliktit tė Irakut qė prej mbledhjes sė kaluar tė KS tė OKB-sė:

"Ne po pėrpiqemi pėr kėtė. Tani shtrohet ēėshtja qė tė dėgjohet raporti i Bliksit dhe i Baradeit dhe qė inspektorėve t'u jepet mundėsia qė tė punojnė nė mėnyrė sa mė efektive pėr tė vėnė nė jetė rezolutėn 1441, pra carmatimin e plotė tė Irakut dhe qė ata tė fitojnė kohėn qė u duhet".
 
 
Presidenti Bush ka shtuar presionin ndaj OKB-sė
 
Nju Jork, 14 shkurt 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush e ka shtuar presionin ndaj Kombeve tė Bashkuara pak orė para paraqitjes sė raportit tė inspektorėve tė OKB-sė pėr armatimin.
 
Ata duhet tė tregojnė se kanė shtyllė kurrizore dhe guxim, qė tė mos katandisen nė njė klub tė parėndėsishėm debatimi. Bush bėri edhe njėherė tė ditur se ėshtė i gatshėm ta nisė luftėn nė rast nevoje edhe pa mbėshtetje tė OKB-sė.
 
 
Arafati do tė emėrojė kryeministrin, i nxitur nga ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė paqėsorė
 
Ramallah, 14 shkurt 2003 – Presidenti palestinez, Jaser Arafat, ka deklaruar sot (tė premten) se ai ka vendosur tė caktojė kryeministrin, i nxitur nga ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė paqėsorė, njofton Rojter. Arafati, me gjithatė, s'e ka zbuluar kė do ta emėrojė nė kėtė post dhe kur do tė bėjė emėrimin.
 
"Nė dritėn e kontakteve qė kemi pasur me anėtarėt e Kuartetit... kam vendosur tė emėroj kryeministrin", ka thėnė Arafat. Arafati ka thėnė nė vazhdim se do tė konvokojė parlamentin palestinez dhe kėshillin qendror pėr tė marrė pėlqimin pėr tė ndėrmarrė hapat e domosdoshėm pėr emėrimin e kryeministrit.
 
 
Tė pakten 23 tė vdekur dhe rreth 100 tė plagosur nė protestat dyditėshe nė Bolivi
 
La Paz, 14 shkurt 2003 – Tė pakten 23 tė vdekur dhe rreth 100 tė plagosur nė protestat dyditėshe kundėr masave ekonomike tė shtrengimit tė rripit, tė propozuara nga presidenti Gonzales Sanēez de Lozada, njofton AFP. Trazirat e dhunshme kanė vazhduar edhe mėtutje nė kryeqytet, ndėrsa opozita politike dhe sindikata kanė bėrė thirrje pėr dorėheqjen e presidentit.
 
 
Policia britanike ka arrestuar edhe katėr persona nė njė operacion kundėr tė terroristėve tė dyshuar
 
Londėr, 14 shkurt 2003 – Policia britanike ka deklaruar sot (tė premten) se ka arrestuar edhe katėr persona tė tjerė nė njė operacion tė masave energjike kundėr tė terroristėve tė dyshuar, qė drohet se kanė lidhje me ndonjė sulm tė Al Kaidės.
 
Policia ka thėnė se ata janė arrestuar nė distriktin perendimor tė Londrės nė njė rrugė qė shpiente nė aeroportin Hithrou dhe tash po merren nė pyetje.
 
 
Bler u ka dėrguar njė letėr liderėve tė Bashkimit Evropian
 
Londėr, 14 shkurt 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler u ka dėrguar njė letėr liderėve tė Bashkimit Evropian me kėrkesėn qė ata tė mos e pėrjashtojnė aksioninin ushtarak kundėr Irakut kur do tė takohen ditėn e hėnė nė Bruksel, ku pritet tė diskutojnė krizėn lidhur me Irakun.
 
Bler thotė nė letrėn e tij se po kalon koha pėr zgjidhje paqėsore tė krizės irakiane. Kryeministri britanik thotė se aksioni ushtarak ėshtė shtegdalja e fundit, por nuk duhet tė pėrjashtohet nėse aksioni i tillė do tė ruante autoritetin e Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Policia britanike ka arrestuar njė person nga Venezuela nė aeroportin Gatvick tė Londrės
 
Londėr, 14 shkurt 2003 - Policia britanike ka arrestuar njė person nga Venezuela nė aeroportin Gatvik tė Londrės pasi kishin gjetur njė granatė tė mundėshme nė bagazhin e tij. Personi i paidentifikuar kishte arritur nė aeroport me njė fluturim nga Kolumbia.
 
 
Presidenti Bush i bėn thirje OKB-sė tė pėrmbushė pėrgjegjėsitė e saj
 
Uashington, 14 shkurt 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush thotė se Kombet e Bashkuara duhet tė pėrgatiten pėr tė vepruar ashpėr pėr tė detyruar zbatimin e rezolutave pėr ēarmatimin e Irakut.
 
Presidenti Bush i bėri kėto komente nė njė bazė detare amerikane nė shtetin e Floridės, ku ai u bėri thirrje marinarėve dhe vendit tė pėrgatiten pėr njė luftė tė mundėshme.
 
Presidenti dha njė mesazh tė dyfishtė. Ai u tha marinarėve tė jenė gati pėr luftė, duke shtuar se Amerika do tė pėrdorė tė gjithė fuqinė e saj pėr tė mposhtur Sadam Huseinin. Ndėrkohė ai i bėri thirrje Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara qė tė pėrmbushė pėrgjegjėsitė e e saj.
 
"Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė tani mund tė vendosė nėse e ka apo jo vendosmėrinė pėr tė imponuar zbatimin e rezolutave tė tij", tha presidenti.
 
 
Qėllimi amerikan do tė ishte tė kalohet me shpejtėsi nga udhėheqja ushtarake nė njė udhėheqje civile nė Irak
 
Uashington, 14 shkurt 2003 - Administrata e presidentit Bush thotė se vazhdon tė shpresojė se mund tė shmanget njė konflikt lidhur me mosrespektimin nga ana e Irakut tė rezolutave tė OKB-sė pėr ēarmatimin.
 
Por zyrtarė tė lartė tė administratės thonė se po erdhi puna tek lufta, operacionet ushtarake do tė kenė si objektiv shmangien e dėmtimeve tė mėdha nė infrastrukturėn civile tė vendit dhe qė ēdo administratė ushtarake e pasluftės pėr vendin nuk do tė qendrojė gjatė.

Duke folur para Komisionit tė Buxhetit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, tha se nuk do tė bėnte vlerėsime tė prera pėrsa i takon zgjatjes dhe kostos sė konfliktit, por shtoi se ai do tė ishte i shkurt 2003ėr dhe se operacionet do tė pėrqendroheshin nė atė qė ai e quajti udhėheqja despotike e vendit dhe jo nė shoqėrinė civile.
 
 
Kėshilli i Sigurimit pret raportin pėr Irakun
 
Nju Jork, 14 shkurt 2003 - Kryeinspektorėt e armėve tė Kombeve tė Bashkuara po pėrgatiten qė tė japin para Kėshillit tė Sigurimit njė raport kyē, i cili mund tė vendosė rrjedhėn e mėtejshme tė krizės sė Irakut.Shumė gjėra varen nga sesioni para Kėshillit tė Sigurimit, ku do tė raportojnė veē e veē Hans Bliks dhe shefi i agjensisė atomike tė Kombeve tė Bashkuara, Mohamed al-Baradai.

Shtėpia e Bardhė shpreson se inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara do tė prezantojnė njė raport bardh e zi pėr tė treguar se Iraku nuk po zbaton kushtet e vėna.

Shtėpia e Bardhė beson se ėshtė mjaft e dukshme se Iraku nuk ėshtė ēarmatosur, por nuk ka provuar tė bėjė ndonjė gjė.
 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.