12.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 12 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ndodhet pėr njė vizitė nė Itali

 • Qeveria diskutoi pėr kėrkesat e ministrave pėr transferin e pėrgjegjėsive dhe pėr skretarin e pėrhershėm tė MSH

 • Arrestohen dy serbė pėr shkak se kanė kėrcėnuar njė pjesėtar tė SHPK-sė

 • Marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet Universitetit tė Prishtinės dhe atij tė Tetovės

 • Komiteti i Bashkuar Islamik ndau 4 mijė kg mish pėr 1 mijė familje llapjane

 • Dėbimi i "Rilindjes" nga Pallati i saj ka si pasojė mbylljen faktike tė gazetės tradicionale tė Kosovės

 • Kryeshefi i Ekzekutivit tė Prishtinės Ramosaj dha dorėheqje tė parevokueshme

 • Nė mbarė Kosovėn u festua Bajrami i Vogėl

 • Fabio Mini thotė se nuk ekzistojnė rrethana politike pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė

 • Kongresisti amerikan Haid thotė se edhe tash ėshtė koha e pėrshtatshme pėr pavarėsinė e Kosovės

 • Xh. Huper thotė se kėrkesa e kryeministri serb pėr bisedime mbi tė ardhmen e Kosovės i gjeti shqiptarėt e papėrgatitur

 • Klubi i basketbollit "Trepēa" me web site tė vetin

 • Cėrvenkovski thotė se ekziston rreziku nga bandat kriminale dhe grupet ekstremiste nė Maqedoni

 • Samit tripalėsh nė Tiranė

 • Nuk ka rimobilizim tė guerilėve shqiptarė, thonė autoritetet shqiptare nė Luginėn e Preshevės

 • A do tė heqet Ali Ahmeti nga lista e zezė e presidentit amerikan Xhorxh Bush?

 • Ministri maqedonas i Mbrojtjes tė enjten do tė vizitojė Kosovėn

 • Masmediat serbe spekulojnė pėr mundėsinė e sulmeve tė grupeve tė armatosura shqiptare nė jug tė Serbisė

 • Presidenti filipinas ka urdhėruar ushtrinė tė ndėrmarrė njė ofensivė kundėr kryengritėsve muslimanė

 • Gjatė bombardimeve tė forcave amerikane Luginėn e Bagramit janė vrarė tė pakten 17 civilė

 • Janė gjetur copat e aeroplanit, nė tė cilin ndodhej edhe ministri kolumbian

 • Putin thotė se deklarata e pėrbashkėt e Francės, Gjermanisė dhe Rusisė nuk ėshtė e drejtuar kundėr askujt

 • Bauēer: Rrjeti Al Kaida i Bin Ladenit ende paraqet kėrcėnim

 • Trupat izraelite kanė vrarė dy palestinezė

 • Pauell shpreson qė NATOja ta kapėrcejė bllokimin e mbėshtetjes ushtarake ndaj Turqisė

 • Bin Laden-i bėn thirrje pėr luftė tė shenjtė

 • BE-ja ndėrmjetėson nė krizėn e Koresė sė Veriut

 • Trupat izraelite hynė nė Betlehem

 • Inspektorėt e KB kanė vazhduar punėn e tyre nė Irak

 • NATO nuk arriti t'i japė fund njėrės nga krizat mė tė rėnda nė historinė

 • Kryeministri i Turqisė ka kėrkuar sėrish nga NATO qė tė mbrojė Turqinė nė rast lufte nė Irakun

 • Strou thotė se Kombet e Bashkuara duhet tė mbesin "nė qendėr tė pėrpjekjeve" pėr luftimin e terrorizmit"

 • Shefi i CIA-s thotė se informacionet e fundit tė zbulimit sugjerojnė sulme tė mundshme terroriste nė SHBA


 

Presidenti Rugova ndodhet pėr njė vizitė nė Itali
 
Romė, 12 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ndodhet nė pėr njė vizitė nė Itali. Zotit Rugova do t'i dorėzohet ēmimi i Shėn Valentinit, tė cilin e ndan Dioqeza e Ternit, afėr Romės.

Gjithashtu pritet qė Presidenti Rugova tė ketė edhe takime me zyrtarė tė lartė tė Italisė.
 
 
Qeveria diskutoi pėr kėrkesat e ministrave pėr transferin e pėrgjegjėsive dhe pėr skretarin e pėrhershėm tė MSH
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Kėrkesat e ministrave pėr transferin e pėrgjegjėsive nė kompetencė tė vendorėve dhe ēėshtja e sekretarit tė pėrhershėm nė Ministrinė e Shėndetėsisė kanė qenė pikat kryesore pėr tė cilat ka diskutuar sot Qeveria e Kosovės nė takimin e rregullt.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi ka njoftuar se tė gjitha ministrat kanė dorėzuar kėrkesat e tyre pėr bartjen e kimpetencave, tė cilat pastaj do t'i dėrgohen UNMIK-ut si strategji e unike e qeverisė.

Ndėrkaq pėr sekretarin e pėrhershėm tė Ministrisė sė Shėndetėsisė Rexhepi tha se Qeveria nuk mund tė marrė asnjė qėndrim.

Por ministri i shėndetėsisė Baliq mendon ndryshe. Baliq ka thėnė se nė rastin konkret ėshtė shkelur procedura dhe se nė mbledhjen e sotme kishte marrė pėrkrahjen e gjashtė ministrave tė tjerė pėr pėrsėritjen e konkursit, sepse, sipas tij procedura ėshtė shkelur nga komisioni.
 
Baliq tha se do t'i shkruajė shefit tė UNMIK-ut qė tė anulohet vendimi i komisionit dhe tė rishpallet konkursi.

Qeveria poashtu ka diskutuar edhe pėr njė ēėshje tjetėr - pėr mėnyrėn sesi Kosova tė pėrfshihet nė procesin e asociim stabilizimit si dhe ka kėrkuar nga institucionet qė tė paguhen borxhet ndaj KEK-ut.
 
 
Arrestohen dy serbė pėr shkak se kanė kėrcėnuar njė pjesėtar tė SHPK-sė
 
Mitrovicė, 12 shkurt 2003 - Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės janė arrestuar dy serbė pėr shkak se kanė kėrcėnuar njė pjesėtar tė SHPK-sė, i cili nė atė moment ndodhej duke patrulluar.
 
Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė ka bėrė tė ditur se nja dhjetė huliganė serbė kanė fyer dhe kėrcėnuar pjesėtarin e Shėrbimti Policor tė Kosovės, nė momentin kur ai bashkė me dy policė ndėrkombėtar ishte duke patrulluar nė njė rrugė tė pjesės veriore tė Mitrovicės, njoftojnė mediat lokale.
 
Madje huliganėt i kanė pėrcjellė me kėrcėnime derisa policėt kan hyrė nė stacionin policor. Pastaj policėt ndėrkombėtarė arrestojnė dy huliganė, kurse hetimet vazhdojnė edhe kundėr huliganėve tė tjerė.
 
 
Marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet Universitetit tė Prishtinės dhe atij tė Tetovės
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Nė Prishtinė sot ėshtė nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi ndėruniversitare ndėrmjet Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit tė Tetovės. Nė emėr tė UP kėtė marrėveshje e nėnshkroi prof.dr. Zenel Kelmendi kurse nė emėr tė UT-sė Dr. Ramiz Abdyli.
 
Tė dy nėnshkruesit e kėsaj marrėveshje thanė se qėllimi i saj ėshtė pėrmirėsimi i cilsisė sė arsimit tė lartė brenda hapėsirės shqiptare.
 
 
Komiteti i Bashkuar Islamik ndau 4 mijė kg mish pėr 1 mijė familje llapjane
 
Podujevė, 12 shkurt 2003 – Komiteti i i Bashkuar Islamik – IWC me rastin e Kurban Bajramit dje ndihmoi mbi njė mijė familje llapjane me nga 4 kg mish, deklaroi sot menaxheri i Lagjes Kuvajtiane nė Ballofc tė Podujevės z. Rashdi Xharoun.
 
Sipas z. Xharoun nė mesin e familjeve tė cilave u shpėrndanė 4 mijė kg mish janė familjet e dėshmorėve, familjet e jetimėve dhe familje me gjendje tė rėndė sociale. Nga kjo ndihmė e cila ka kushtuar mbi 13 mijė euro kanė pėrfituar edhe 130 familjet e Lagjes Kuvajtiane, njoftoi Rashid Xharoun.

Me rastin e festės sė Bajramit tė Vogėl ndihma ka shpėrndarė edhe Karitasi i Prishtinės pėr fėmijėt e 24 familjeve skamnore.
 
 
Dėbimi i "Rilindjes" nga Pallati i saj ka si pasojė mbylljen faktike tė gazetės tradicionale tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Sot, pėr herė tė parė, nuk do tė mbahet manifestimi tradicional i 12 Shkurtit - Ditės sė "Rilindjes", gazetės sė parė, tradicionale, tė Kosovės, qė nė kėtė ditė ka ditėlindjen e 58-tė, tha para gazetarėve nėn qiellin e hapur, Behlul Jashari, kryetar i Kėshillit Drejtues dhe u.d. Kryeredaktor i "Rilindjes".

Nė rrethanat e krijuara tė ndėrprerjes sė detyrueshme tė botimit tė gazetės pėr shkak tė marrjes sė Pallatit tė Rilindjes pėr ndėrtesė qeveritare, pa bėrė zgjidhje alternative, duket e pakuptimtė mbajtja e manifestimit, tha ai dhe me kėtė rast shprehu shqetėsimin pėr vonesėn e madhe tė zgjidhjes pėr "Rilindjen".

Behlul Jashari tha se dėbimi i "Rilindjes" nga Pallati i saj, pa i siguruar lokal alternativ pune, ka si pasojė mbylljen faktike tė gazetės tradicionale tė Kosovės dhe ėshtė shkelje e tė drejtave dhe lirive tė njeriut, e tė drejtės pėr punė, pronė e ekzistencė, e integritetit tė shtypit tė lirė dhe tė njė institucioni siē ėshtė «Rilindja».
 
 
Kryeshefi i Ekzekutivit tė Prishtinės Ramosaj dha dorėheqje tė parevokueshme
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Dr. Berim Ramosaj, sot ka njoftuar kryetarin e Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri, administratorin ndėrkombėtar, Anil Vasisht dhe Bordin e Drejtorėve tė KK tė Prishtinės, pėr dorėheqjen e tij tė parevokueshme nga posti i kryeshefit ekzekutiv.

Nė tekstin e dorėheqjes me shkrim, z. Ramosaj thotė se nga posti i kryeshefit tė Ekzekutivit tė Komunės sė Prishtinės tėrhiqet "me qėllim tė sprovimit tė kuadrove tė reja nė udhėheqjen e Administratės lokale".

Dr. Berim Ramosaj falėnderoi gjithė stafin pėr bashkėpunim, ndėrkaq kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri, duke falėnderuar pėr angazhimin e z. Ramosaj, theksoi se as nė tė ardhmen nuk do tė mungojė bashkėpunimi, sepse tė gjithė i pret njė periudhė e rėndė pėr sendėrtimin e objektivave tė pėrbashkėta. Zotin Ramosaj e falėnderoi edhe administratori bdėrkombėtar, Anil Vasisht.
 
Bordin e drejtorėve, kryetari i KK tė Prishtinės, z. Ismet Beqiri e njoftoi se dorėheqja e kryeshefit tė Ekzekutivit, do tė miratohet nė Asamble, kurse deri nė shpalljen e konkursit tė ri pėr shef tė ekzekutivit, ushtrues detyre u caktua, Sami Hamiti. Gjithashtu, edhe drejtorėt e drejtorive deri nė shpalljen e konkursit do tė jenė ushtrues detyre nė drejtoritė pėrkatėse.
 
 
Nė mbarė Kosovėn u festua Bajrami i Vogėl
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Dje nė mbarė Kosovėn u festua festa e Bajramit tė Vogėl, kurse manifestimi qendror u mbajt nė xhaminė "Sulltan Mehmet Fatih", nė Prishtinė. Kryeimami i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naser Tėrnava u uroi besimtarėve tė fesė islame festėn e Bajramit dhe qė kjo festė tė jetė simbol paqeje, lumturie e mirėkuptimi ndėrnjerėzor dhe njėherit tė shmangė tė keqen, mosdurimin dhe jotolerancėn.

"Nuk ka ditė mė tė madhe se dita e Kurban Bajramit. Le tė jetė namazi ynė, Kurbani, jeta jonė dhe vdekja jonė vetėm se pėr Allahun, Zotin e Botėrave. Gjithnjė e mira duhet ta mbizotėrojė tė keqen, bujaria-padurimin, toleranca-hidhėrimin dhe krenaria-kryelartėsinė", u tha ndėr tė tjera nė ceremoninė e faljes sė Kurban Bajramit.

Ndėrkohė besimtarėt nė mbarė Kosovėn shprehėn solidaritetin e tyre me familje tė varfėra si dhe me familje tė dėshmorėve e tė pengjeve tė luftės.
 
 
Fabio Mini thotė se nuk ekzistojnė rrethana politike pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 shkurt 2003 - Komandanti i forcave tė KFOR-it nė Kosovė, gjenerali Fabio Mini ka vlerėsuar se rrethanat aktuale nuk mundėsojnė kthimin e forcave serbe tė sigurimit, siē kanė kėrkuar disa pėrfaqėsues tė Beogradit.
 
Z.Mini nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė", ka thėnė se kėrkesa e autoriteteve serbe pėr kthimin e forcave serbe ka mė shumė karakter politik sesa praktik.
 
Komandanti i KFOR-it ka shpjeguar se megjithė faktin se me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė ėshtė paraparė kthimi i njė numri tė caktuar tė personelit serb, vendimi pėr njė ēėshtje tė kėtillė nuk mund ta miratojnė autoritetet serbe.

"Kryeministri serb Zoran Gjingjiq ka tė drejtė tė kėrkojė ēfarė tė dojė, por edhe ne kemi tė drejtė tė pėrgjigjemi, duke thėnė se rrethanat aktuale politike qė do tė mundėsonin kthimin e personelit serb nė Kosovė nuk ekzistojnė", tha z. Mini.
 
 
Kongresisti amerikan Haid thotė se edhe tash ėshtė koha e pėrshtatshme pėr pavarėsinė e Kosovės
 
Uashington, 12 shkurt 2003 - Pas takimit me kryetarin e njėrės dhomė tė Parlamentit tė Serbisė dhe Malit tė Zi, Dragolub Miēunoviq, kyetari i Komitetit pėr politikė tė jashtme, kongresisti Henri Hajd bėri njė koment lidhur me atė nėse tash ėshtė koha e pėrshtatshme pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Z. Haid tha se koha ėshtė gjithmonė e pėrshtatshme kur bėhet fjalė pėr pavarėsinė e njė popull. Ai konfirmoi se gjatė takimit me z. Miqunoviq u diskutua rreth ēėshtjes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe u ra dakord pėr nevojėn e fillimit tė njė dialogu midis serbėve dhe shqiptarėve.
 
Kongresisti amerikan theksoi se aktualisht Kosova pėrballet me probleme tė mėdha qė fillojnė zgjidhjen, por shtoi se me dialog dhe me durim kėto probleme mund tė zgjidhen.
 
 
Xh. Huper thotė se kėrkesa e kryeministri serb pėr bisedime mbi tė ardhmen e Kosovės i gjeti shqiptarėt e papėrgatitur
 
Uashington, 12 shkurt 2003 - Kėrkesa e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq pėr tė hapur bisedimet mbi tė ardhmen e Kosovės i gjeti shqiptarėt e papėrgatitur, theksoi Xhejms Huper, drejtori i Grupit tė politikave dhe ligjit publik ndėrkombėtar me seli nė Uashington.
 
Ai i bėri kėto komente nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės dhe shpjegoi se sė pari Gjingjiq u pėrpoq tė tregojė se ai ėshtė mė aktiv nė kėtė ēėshtje, se ai ėshtė mė i suksesshėm pėr tė bėrė diēka pėr Serbinė dhe po pėrpiqet ta vėrė Koshunicėn nė pozitėn mbrojtėse.
 
Sipas kėtij analisti amerikan kėrkesa e Gjingjiqit ka tė bėjė me politikėn e brendshme dhe ai ndjeu se ky ishte njė rast pėr tė treguar se komuniteti ndėrkombėtar ka njėfarė simpatie pėr pozitėn e serbėve.
 
Ai synonte gjithashtu t'i kapte shqiptarėt nė befasi, sespe ishin shqiptarėt ata qė thoshin se kėrkonin pavarėsinė, mirėpo kjo nuk ndodhi dhe dukej sikur kjo ēėshtje ishte lėnė pasdore. Tash Gjingjiq e shtron pėrsėri kėtė ēėshtje por tash ai nuk flet vetėm pėr bisedime, por edhe pėr dėrgimin e trupave serbe nė Kosovė, thotė Hupėr.
 
Sipas tij kjo tregon se vetė shqiptarėt duhet tė jenė mė aktivė dhe ata nuk duhet tė supozojnė se do tė jetė komuniteti ndėrkombėtar qė do tė kujdeset pėr interesat e tyre. Ata duhet tė jenė mė kėmbėngulės mbi interesat e tyre.

Shqiptrėt duhet tė peshojnė mirė se ēfarė kėrkojnė nė negociata, ku do tė zhvillohen ato, me cilin do tė bisedojnė, cila do tė jetė suaza e bisedimeve, a do tė jetė Rezoluta 1244 ku do tė zhvillohen ato, si dhe njė seri e tėrė ēėshtjesh qė kanė tė bėjnė me pronėn private, ekonominė dhe objektet fetare, trajtimin e pakicave, demokratizimin, thotė Huper dhe thekson se tė gjitha kėto ēėshtje duhet peshuar mirė, sepse janė pjesė e paketės sė pavarėsisė.
 
 
Klubi i basketbollit "Trepēa" me web site tė vetin
 
Mitrovicė, 12 shkurt 2003 - Klubi i basketbollit "Trepēa" e Mitrovicės, ka krijuar website tė vetin (http://www.trepca.org), dhe ky ėshtė klubi i parė me faqe nė internet. Nė kėtė faqe, qė ėshtė krijim e sipėr, mund tė gjenden shėnime pėr klubin "Trepēa", ekipin dhe simpatizantėt e saj tė njohur me emrin "Torcida".

"Trepēa" ėshtė nėnkampion aktual i Kosovės nė basketboll, kurse nė renditjen e tashme tabelare ndodhet nė vendin e pestė.
 
 
Cėrvenkovski thotė se ekziston rreziku nga bandat kriminale dhe grupet ekstremiste nė Maqedoni
 
Shkup, 12 shkurt 2003 - "Duhet tė jemi vigjilentė, jo 12 por 24 orė, ngase ėshtė e qartė se rreziku ekziston, qoftė kur ėshtė fjala pėr bandat kriminale apo pėr grupet e organizuara ekstremiste", ka deklaruar mbrėmė pėr mediat e vendit kryeministri maqedonas Branko Cėrvenkovski.

Ndėrkaq, duke komentuar rrezikun nga "ofensiva pranverore", Cėrvenkovski ka thėnė se autoritetet e Shkupit do t'i ndėrmarrin tė gjitha masat e parapara me ligj, por njėherit ai kėrkon edhe bashkėpunim me popullsinė lokale nė rajonet potenciale tė krizės nė Maqedoni.
 
 
Samit tripalėsh nė Tiranė
 
Tiranė, 12 shkurt 2003 - Me ftesėn e presidentit tė Shqipėrisė, Alfred Moisiu, dje arritėn pėr njė takim trepalėsh presidentėt e Kroacisė, Stipe Mesiē dhe ai i Maqedonisė, BorisTrajkovski. Ky takim i nivelit tė lartė mes tre vendeve ballkanike ėshtė quajtur “Drejt NATO-s”.
 
Nga vetė emri i takimit kuptohet se temė qėndrore e bisedimeve pritet tė jenė pėrpjekjet e pėrbashkėta tė kėtyre tre vendeve qė synojnė tė bėhen nė tė ardhmen anėtare tė Aleancės sė Atlantikut tė Veriut.
 
Takimi filloi tė projektohej qė nė muajin nėntor nė samitin e NATO-s nė Pragė, ku Aleanca vendosi zgjerimin e radhėve tė saj me disa vende nga ish-blloku komunist, por duke lėnė jashtė Shqipėrinė, Maqedoninė dhe Kroacinė, me premtimin se portat e NATO-s do tė mbeteshin tė hapura.
 
 
Nuk ka rimobilizim tė guerilėve shqiptarė, thonė autoritetet shqiptare nė Luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 12 shkurt 2003 - Situata nė Luginėn e Preshevės vazhdon tė jetė e tensionuar pas arrestimit tė 12 shqiptarėve pjesėtarė tė ish-guerilės shqiptare, 7 nga tė cilėt ndodhen nė paraburgim.

Jonuz Musliu, kryetar i Lėvizjes sė Progresit Demokratik, parti kjo e dalė nga ish-UĒPMB-ja, ka thėnė se "gjendja ėshtė e tensionuar edhe si pasojė 42 automjete kanė ardhur nga Serbia dhe iu kanė vėrsulė Bujanocit, gjė qė e ka tensionuar situatėn edhe mė shumė".
 
Ndėrkaq kryetari i KMDLNJ nė Bujanovc Shaip Kamberi thekson se nė nė fshatin Tėrnoc aktulisht mbretėron njė situatė e tensionuar duke pėrkujtuar faktorin ndėrkombėtar qė nuk po pėrmbush obligimet qė ka marrė me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjes paqėsore tė 21 majit tė vitit 2001.
 
KMDLNJ ka mbledhur dėshmi pėr shkelje flagrante tė tė drejtave tė njeriut dhe pėr kėtė janė njoftuar tė gjitha ambasadat e vendeve perėndimore nė Beograd.

Ndėrkohė zyrtarėt serbė thonė se ish-guerilja shqiptare ka filluar tė rimobilizohet, mirėpo, z. Musliu ka hedhur poshtė kėto pohime, duke thėnė se Beogradi me njė vlerėsim tė tillė dėshiron krijimin e njė preteksti pėr t'i dėbuar shqiptarėt nga trojet e tyre.
 
 
A do tė heqet Ali Ahmeti nga lista e zezė e presidentit amerikan Xhorxh Bush?
 
Shkup, 12 shkurt 2003 - A do tė heqet Ali Ahmeti nga lista e zezė e presidentit amerikan Xhorxh Bush? Nė Partinė e Bashkimit Demokratik pėr Integrim thonė se shpresojnė qė njė gjė e tillė tė ndodhė sė shpejti edhe pėr shkak tė politikės sė tij konstruktive. Njoftohet se kjo gjė do tė ndodhė sė shpejti, citohet tė ketė thėnė nėnkryetarja e PDI-sė Teuta Arifi.

Ngjashėm u shpreh edhe ambasadori amerikan nė Shkup Batler. Ai tha se lista e zezė shpesh ėshtė objekt i revidimit qė tė shihet se i pėrmbushin apo jo personat qė gjenden nė tė kriteret e domosdoshme pėr t'u hequr, apo pėr tė mbetur edhe mėtej nė tė. Sipas ambasadorit Batler tė drejtėn pėr kėtė e ka vetėm presidenti Xhorxh Bush.
 
 
Ministri maqedonas i Mbrojtjes tė enjten do tė vizitojė Kosovėn
 
Shkup, 12 shkurt 2003 - Ministri maqedonas i Mbrojtjes Vlado Buēkovski pritet qė tė enjten tė vizitojė Kosovėn ku do tė takohet me kryeamdministratorin Mihael Shtajner dhe me komandantin e forcave tė NATO-s nė Kosovė, Fabio Mini, ka bėrė tė ditur Ministria maqedonase e Mbrojtjes, duke mos njoftuar pėr temėn e bisedimeve.

Kjo vizitė e Buēkovskit nė Kosovė u njoftua menjėherė pas takimit qė ai zhvilloi me zėvendėskryeministrin serb Nebojsha Ēoviq nė qytetin Vranjė tė Serbisė. Ndėrkaq vetė Buēkovski ka rikonfirmuar se do tė vizitojė Kosovėn nė pėrpjekje pėr veprime parandaluese nė shkallėzimin eventual tė dhunės.
 
 
Masmediat serbe spekulojnė pėr mundėsinė e sulmeve tė grupeve tė armatosura shqiptare nė jug tė Serbisė
 
Beograd, 12 shkurt 2003 - Masmediat serbe spekulojnė pėr mundėsinė e sulmeve tė grupeve tė armatosura shqiptare nė jug tė Serbisė. Po sipas kėtyre burimeve, shefi i shtabit tė policisė sė UNMIK-ut Robert Betler kinse i ka ofruar qendrės koordinative serbe tė dhėna pėr pėrgatitjen e grupeve tė armatosura nė Gjilan dhe nė Kamenicė pėr sulme tė mundshme nė jug tė Serbisė.
 
Zėvendėskryeministri i Serbisė Nebojsha Ēoviq, ka thėnė se Serbia nuk dėshiron luftė, por ėshtė e gatshme pėr konfrontim me, siē tha ai, grupet terroriste.
 
 
Presidenti filipinas ka urdhėruar ushtrinė tė ndėrmarrė njė ofensivė kundėr kryengritėsve muslimanė
 
Pikit, Filipine, 12 shkurt 2003 – Presidenti filipinas Gloria ka urdhėruar sot (tė merkurėn) ushtrinė filipinase tė ndėrmarrė njė ofensivė kundėr kryengritėsve muslimanė, njofton Rojter. Ofensiva ka filluar pasi tė dy palėt kanė injoruar thirrjet pėr tė ndalur luftimet, nė tė cilat janė vrarė dhjetėra njerėz.
 
Urdhėri pėr ofensivė ėshtė dhėnė menjėherė pasi kryengritėsit kanė bojkotuar takimin me komandantėt ushtarakė pėr tė diskutuar ndaljen e armiqėsive, gjė qė kėrcėnon shtyrjen e mėtejshme tė bisedimeve pėr t'i dhėnė fund konfliktit 31-vjeēar separatist.
 
 
Gjatė bombardimeve tė forcave amerikane Luginėn e Bagramit janė vrarė tė pakten 17 civilė
 
Bagram, 12 shkurt 2003 – Autoritetet provinciale afgane kanė thėnė se tė pakten 17 civilė janė vrarė gjatė bombardimeve tė forcave amerikane, pėr tė cilat Uashingtoni thotė se kanė pasur pėr qėllim ērrėnjosjen e mbeturinave tė talibanėve, njofton Rojter.
 
Zyrtarėt ushtarakė amerikanė kanė deklaruar sot (tė merkurėn) se bombarduesit B-52 dhe B-1 kanė goditur vargmalet nė Afganistanin Qendror, ku kanė vėrejtur se rreth 25 talibanė tė armatosur qė kishin zėnė pozicionet pėr luftim.
 
Ndėrkaq, zėdhėnėsi ushtarak amerikan, kol. Roxher King, nė njė konferencė tė djeshme shtypi nė Bazėn ajrore nė Bagram kishte thėnė se 12 tė dyshimtė ishin kapur gjatė njė operacioni afėr fshatit Lejaj nė Luginėn e Bagramit. Por ai ka thėnė se s’ka informacione pėr vdekjet e mundshme tė civilėve.
 
 
Janė gjetur copat e aeroplanit, nė tė cilin ndodhej edhe ministri kolumbian
 
Bogota, 12 shkurt 2003 - Pesė ditė pasi ėshtė pėrplasur nė malet Ande janė gjetur copat e aeroplanit, nė tė cilin ndodhej edhe ministri mė i popullarizuar kolumbian, Huan Luis Londono, njofton Rojter. Pėrderisa ekipet e kėrkimshpėtimit s'kanė mund tė arrijnė nė vendin e aksidentit, mbikėqyrėsit nga helikopterėt kanė thėnė se s'ka mundėsi tė ketė shpėtuar ndonjė njeri nga pėrplasja.
 
Ministri Londono ishte figura mė popullore nė qeverinė e vijės sė fortė tė presidentit Alvaro Uribe, por gjithashtu edhe njė nga ministrat mė tė aftė. Javėn e kaluar udhėtonte mė aeroplan pėr tė marrė pjesė nė njė seri mitingjesh, qė mbaheshin anembanė vendit, por duke kaluar Andet me njė aeroplan tė vogėl pėsoi fatkeqėsi.
 
Mbeturinat e aeroplanit nuk janė zbuluar deri tash, ngase guerilėt marksistė, qė veprojnė nė kėtė rajon, hapnin zjarr ndaj helikpopterėve qė kėrkonin ministrin Londono. Por, thuhet se edhe sikur z. Londono dhe tė katėr personat e tjerė qė udhėtonin me tė t'i kishin shpėtuar fatkeqėsisė, ata nuk do tė kishin mundur tė mbesin gjallė pesė ditė nė kushtet e acarit tė Andeve.
 
 
Putin thotė se deklarata e pėrbashkėt e Francės, Gjermanisė dhe Rusisė nuk ėshtė e drejtuar kundėr askujt
 
Paris, 12 shkurt 2003 - Presidenti rus Vladimit Putin deklaroi tė martėn nė Paris se deklarata e pėrbashkėt e Francės, Gjermanisė dhe Rusisė pėr zgjidhjen paqėsore tė krizės irakiane nuk do tė thotė krijim i bllokut ose i boshtit kundėr "kujdoqoftė", duke aluduar nė SHBA-tė.
 
"Nuk ėshtė fjala qė tė krijohet blloku apo boshti i drejtuar kundėr kujtdoqoftė", ka thėnė shefi i shtetit rus nė njė kanal televiziv francez me rastin e deklaratės sė pėrbashkėt tė cilėn e ka nėnshkruar nė Paris.
 
 
Bauēer: Rrjeti Al Kaida i Bin Ladenit ende paraqet kėrcėnim
 
Uashignton, 12 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shetit Riēard Bauēer ka deklaruar se mesazhi, pėr tė cilin thuhet se e ka dhėnė Osama bin Laden, i emituar tė martėn nė mbrėmje nė TV e Katarit El Xhazira, tregon se rrjeti Al Kaida i Bin Ladenit ende paraqet kėrcėnim jo vetėm pėr SHBA-tė por edhe pėr tėrė botėn.

"Mendoj se mesazhi tregon se Al Kaida ende paraqet rrezik pėr ne. Mendoj se kėrcėnimi nuk ka tė bėjė vetėm me SHBA-tė, por edhe me shtetet e tjera, siē janė Arabia Saudite, Jemeni. Jordania dhe tė tjerat, si edhe tėrė bota", ka thėnė Bauēer.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė dy palestinezė
 
Gaza, 12 shkurt 2003 – Trupat izraelite kanė vrarė sot (tė merkurėn) dy palestinezė afėr njė vendbanimi hebraik nė Rripin e Gazės dhe siē kanė thėnė burimet ushtarake ka qenė njė pėrpjekje pėr tė kryer njė sulm me thika dhe granata, njofton Rojter.
 
Kjo dhunė ka ndodhur vetėm njė ditė pasi Izraeli ka mbyllur Bregun Perendimor dhe Rripin e Gazės duke imponuar ndalimqarkullimin edhe gjatė kremtės katėrditėshe tė palestinezėve, Kurban Bajramit.
 
Zyrtarėt thonė se shtetrrethimi ka qenė i domosdoshėm pėr tė parapenguar sulmet vetėvrasėse nė shtetin hebraik.
 
 
Pauell shpreson qė NATOja ta kapėrcejė bllokimin e mbėshtetjes ushtarake ndaj Turqisė
 
Uashington, 12 shkurt 2003 – Sekretari i shtetit, Kolin Pauell, tha se shpreson qė NATOja ta kapėrcejė shpejt bllokimin e bisedimeve mbi mbėshtetjen ushtarake ndaj Turqisė nė rast tė ndonjė lufte me Irakun.
 
Ai gjithashtu u tha senatorėve se Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė po i afrohet momentit tė sė vėrtetės mbi dėshtimin e Irakut qė tė dokumentojė asgjėsimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
Sekretari Pauell shprehu qartė zemrimin e tij qė aleatėt e NATOs, Franca, Gjermania dhe Belgjika, po e pėrdornin tė drejtėn e vetos brenda aleancės pėr tė treguar kundėrshtimin e tyre ndaj politikės sė ashpėr tė administratės sė presidentit Bush mbi inspektimet e armėve tė Irakut.
 
 
Bin Laden-i bėn thirrje pėr luftė tė shenjtė
 
Katar, 12 shkurt 2003 - Stacioni televiziv arab, Al-Xhazira, ka transmetuar njė mesazh tė ri pėr tė cilin thotė se ėshtė nga Osama bin Ladeni. Nė kėtė mesazh Bin Ladeni u bėn thirrje myslimanėve nė tė gjithė botėn qė tė tregojnė solidaritet me Irakun nė konfrontimin e mundshėm me Shtetet e Bashkuara.
 
Mesazhi qė dėgjohet me vėshtirėsi nga cilėsia e dobėt e regjistrimit, u bėn thirrje irakianėve tė kujtojnė se si Osama bin Ladeni dhe luftėtarėt e Al Kaidės mbijetuan nė shpellat e Tora Borės nė Afganistan vitin e kaluar gjatė sulmeve amerikane nga toka dhe ajri. Nė mesazh thuhet se ēdo udhėheqės arab qė e mbėshtet luftėn kundėr Irakut, meriton tė vdesė.

Zyrtarė amerikanė thanė se besonin se regjistrimi i transmetuar nga Al Xhazira mund tė jetė i vėrtetė. Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, tha se ai provonte se qeveria irakiane kishte lidhje me Al Kaidėn.
 
 
BE-ja ndėrmjetėson nė krizėn e Koresė sė Veriut
 
Bruksel, 12 shkurt 2003 - BE-ja njoftoi se ėshtė i gatshėm tė ndėrmjetėsojė nė krizėn e Koresė sė Veriut. I ngarkuari i BE-sė me politikėn e jashtme dhe tė sigurimit, Havier Solana paralajmėroi pėr kėtė qėllim njė vizitė nė Penjan. Delegacioni do tė pėrpiqet tė ndėrmjetėsojė bisedime midis pėrfaqėsuesve tė qeverisė amerikane dhe atyre tė Koresė sė Veriut.
 
Solana u kėrkoi autoriteteve koreanoveriore rikthimin nė vend tė inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara dhe rimbylljen e reaktorit bėrthamor tė riaktivizuar. Ai hodhi megjithatė poshtė mundėsinė e vendosjes sė sanskioneve ndaj Koresė sė Veriut.
 
 
Trupat izraelite hynė nė Betlehem
 
Betlehem, 12 shkurt 2003 - Trupat izraelite njoftohet tė kenė hyrė nė qendrėn e Betlehemit dhe ta kenė shpallur qytetin si zonė tė ndaluar ushtarake. Sipas agjencive tė lajmeve, banorėve tė qytetit u ėshtė ndaluar qarkullimi.
 
Veprimet e ushtrisė izraelite vijnė si reagim pas vrasjes sė njė izraeliti prej njė palestinezi tė armatosur. Burimet palestineze bėnė tė ditur gjithashtu, se ushtarėt izraelitė kanė qėlluar pėr vdekje nė Kalkilja njė fėmijė tetė vjeē.
 
 
Inspektorėt e KB kanė vazhduar punėn e tyre nė Irak
 
Bagdad, 12 shkurt 2003 - Inspektorėt pėr armatim tė KB kanė vazhduar punėn e tyre nė Irak edhe gjaė ditės sė djeshme, e cila ėshtė festė muslimane e Kurban Bajramit.
 
Sipas njoftimeve irakiane ata kontroluan 4 objekte, nė mesin e tė cilave edhe ambientet e ku ishte ish reaktori atomik rreth 25 kilometra nė jug tė Bagdadit nė El Tuaita.
 
 
NATO nuk arriti t'i japė fund njėrės nga krizat mė tė rėnda nė historinė
 
Bruksel, 12 shkurt 2003 - Edhe ditėn e dytė tė takimeve emergjente nė Bruksel, NATO nuk arriti t'i japė fund njėrės nga krizat mė tė rėnda nė historinė 35-vjeēare tė Aleancės, refuzimit tė Francės, Gjermanisė dhe Belgjikės qė tė heqin veton e tyre ndaj planit tė mbėshtetur nga Ushingtoni pėr mbėshtetjen e mbrojtjes sė Turqisė kundėr sulmi tė mundshėm raketor nga Iraku.
 
Pas dy shtyrjeve gjatė ditės, ambasadorėt e 19 vendeve tė NATO-s janė takuar vetėm 15 minuta nė mbrėmje para se tė pėrfundojnė mbledhjen, por do tė vazhdojnė bisedimet nesėr.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė tha nė Uashington se se Franca, Gjermaia dhe Belgjika "po e izolojnė vetveten" duke iu kundėrvėnė 16 vendeve tjera tė NATO-s lidhur me mbrojtjen e Turqisė. Por, zėdhėnėsi Ari Fleiēer e karakterizoi mosmarrėveshjen si kalimtare dhe shfaqi optimizėm se Aleanca do tė mbesė e fortė.
 
 
Kryeministri i Turqisė ka kėrkuar sėrish nga NATO qė tė mbrojė Turqinė nė rast lufte nė Irakun
 
Ankara, 12 shkurt 2003 - Kryeministri i Turqisė, Abdullah Gul kishte kėrkuar sėrish nga NATO qė tė mbrojė Turqinė nė rast lufte nė Irakun fqinj. Ai tha se Turqia e ka mbrojtur Evropėn gjatė Luftės sė Ftohtė, prandaj NATO tani duhet tė plotėsojė detyrimet e veta.
 
"Turqia e mbrojti mbarė Evropėn gjatė Luftės sė Ftohtė. Ajo shėrbeu si mburojė pėr Evropėn.
 
Rrjedhimisht, nuk ka kurrėfarė dyshimi se NATO tani duhet tė pėrmbushė zotimet e veta", ka deklaruar kryeministri Abdullah Gul.
 
 
Strou thotė se Kombet e Bashkuara duhet tė mbesin "nė qendėr tė pėrpjekjeve" pėr luftimin e terrorizmit"
 
Londėr, 12 shkurt 2003 - Sekretari i Jashtėm britanik, Xhek Strou ka thėnė se Kombet e Bashkuara duhet tė mbesin "nė qendėr tė pėrpjekjeve" pėr luftimin e terrorizmit" dhe forcimin e ligjit ndėrkombėtar lidhur me ēarmatosjen e Irakun, por ka tėrhequr edhe vėretjen pėr pasojat nėse dėshton tė merret me kėrcėnimet e reja.
 
"Nėse Kėshilli i Sugurimit do tė demonstrojė se ishte i paaftė tė merret me kėrcėnimet e reja nga armė tė zhdukjes nė masė dhe terrorizmi, do tė rrezikojė t'i shkatojė po aq dėme Kombeve tė Bashkuara sa pėsoi edhe Liga e Kombeve kur dėshtoi tė ballafqohet me sfidat e viteve tė 1930-ta", ka thėnė Strou.
 
 
Shefi i CIA-s thotė se informacionet e fundit tė zbulimit sugjerojnė sulme tė mundshme terroriste nė SHBA
 
Uashington, 12 shkurt 2003 - Drejtori i CIA-s, Xhorxh Tenet ka thėnė se informacionet e fundit tė zbulimit sugjerojnė sulme tė mundshme terroriste nė Shtetet e Bashkuara apo nė Gadishullin Arabik.
 
CIA ka informata qė sugjerojnė se rrjeti terrorist Al Kiada komploton sulme qė mund tė pėrfshijnė materiale radioaktive apo armė kimike, ka thėnė Tenet para komitetit pėrkatės nė Senat.
 
"Shohim shenja shqetėsuese se Al kaida ka vendosur prani si nė Iran ashtu edhe nė Irak,dhe jemi tė brengosur nė mėnyrė plotėsuese se al Kaida vazhdonė tė gjejė strehim nė rajonet malore tė Afganistanit dhe Pakistanit", ka thėnė drejtori i CIA-s.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.