10.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 10 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova pėrgėzon pėr festėn e Bajramit tė Vogėl

 • Presidenti Rugova uroi edhe Rexhep Bojėn

 • Urimi i myftiut tė Kosvės, Rexhep Boja pėr festėn e Kurban-Bajramit

 • Kryesia cakton seancėn e ardhshme pa futur Deklaratėn e 42 deputetėve pėr pvarėsinė e Kosovės

 • Ekspertėt e Kėshillit tė Evropės pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 • P.Mur: Kėrkesa e Gjingjiqit dhe ajo pėr pavarėsi tė menjehershme, bėn qė UNMIK-u tė vendosė pa asnjė fleksibilitet nė Kosovė

 • Kryetari i KK tė Podujevės gjendet pėr njė vizitė njėjavėshe nė Tirol tė Austrisė

 • Dikinson: "Askush nuk thotė se partitė politike nė Kosovė dhe deputetėt nuk duhet ta bėjnė tė qartė se e duan pavarėsinė"

 • Me armė zjarri ėshtė vrarė njė shqiptar 19-vjeēar nė njė fshat afėr Prizrenit

 • Ombuspersoni i Kosovės thotė se pėr serbėt ėshtė me rėndėsi qartėsimi i sė ardhmes sė Kosovės

 • Nė Preshevė u protestua kundėr arrestimit tė shtatė shqiptarėve

 • Njoftohen emrat e shqiptarėve tė arrestuar nė luginėn e Preshevės

 • Gjermanėt e Vojvodinės kėrkojnė shfuqizimin e vendimeve tė AVNOJ-it dhe kthimin e pronave tė konfiskuara

 • Incidentet e shkaktuara nė Luginėn e Preshevės - skenarė tė pėrgatitur mė herėt

 • Fatos Nano pati njė takim tė veēantė me Arbėr Xhaferin, Ali Ahmetin dhe Veton Surroin

 • Shtatė shqiptarėve tė luginės sė Preshevės u ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditėsh

 • Banka Evropiane e Investimeve do tė investojė nė rajonin e Ballkanit mbi 400 milionė euro

 • Partia Demokratike kėrkon dorėheqjen e kryeministrit tė Shqipėrisė

 • Policia shqiptare nė disa fshatra tė Vlorės ka konfiskur rreth 700 kilogram hashash

 • Nė Mal tė Zi dėshtuan sėrish zgjedhjet presidenciale pėr shkak tė pjesėmarrjes sė ultė

 • Franca e Belgjika kanė bllokuar kėrkesėn e SHBA-ve tė sigurojė mbėshtetjen e NATO-sė pėr Turqinė

 • Bush takohet sot me njė nga aleatėt mė tė ngushtė

 • "Pėrparim" nė bisedime nė Irak, thotė Bliks

 • Putin i bashkohet Francės dhe Gjermanisė

 • Burgim tė pėrjetshėm pėr disidentin kinez

 • Irani zbulon rezerva uraniumi

 • Mjekim i ri pėr parandalimin e SIDA-s

 • Bush ka vazhduar presionin ndaj Irakut dhe Kombeve tė Bashkuara

 • Pauell: Propozimi i Berlinit dhe Parisit ėshtė “diverzon, e jo zgjidhje” pėr ēarmatosjen e Irakut

 • Gjashtė ushtarė rus janė vrarė nė Ēeēeni


 

Presidenti Rugova pėrgėzon pėr festėn e Bajramit tė Vogėl
 
Prishtinė, 10 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka pėrgėzuar popullin e Kosovės dhe kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr festėn e Bajramit.

Nė urimin e Presidenti Rugova drejtuar qytetarėve tė Kosovės thuhet:

"Tė gjithė qytetarėve dhe besimtarėve tė Kosovės jua uroj festėn e Bajramit tė Vogėl.

Bajrami i Vogėl ėshtė ditė e sakrificės pėr tė mirėn, pėr paqen dhe lumturinė e njeriut. Ėshtė ditė e besimit nė Zotin, ditė e mirėkuptimit dhe e respektimit si dhe e dashurisė ndaj njėri-tjetrit.

Dhashtė Zoti qė Bajramin e Vogėl tė ardhshėm ta festojmė me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės pėr tė gjithė qytetarėt e saj!

Me fat Bajrami i Vogėl!

Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj tė qytetėruar"!, thuhet nė urimet e Presidentit Rugova pėr festėn e Bajramit tė Vogėl.
 
 
Presidenti Rugova uroi edhe Rexhep Bojėn
 
Prishtinė, 10 shkurt 2003 - Nė njė telegram urimi tė Presidentit Rugova dėrguar Dr. Rexhep Bojės, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, thuhet:

"Me rastin e festės sė Bajramit tė Vogėl, Ju shpreh urimet e mia tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės.

E ēmojmė lart punėn Tuaj shpirtėrore pėr paqe, mirėkuptim dhe tolerancė midis njerėzve tė Kosovės nė kėtė ditė tė festės sė sakrificės.

Dhashtė Zoti qė Bajramin e Vogėl tė ardhshėm ta festojmė me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės", thuhet nė urimet e Presidentit Rugova drejtuar Rexhep Bojės.
 
 
Urimi i myftiut tė Kosvės, Rexhep Boja pėr festėn e Kurban-Bajramit
 
Prishtinė, 10 shkurt 2003 - "Ndiej kėnaqėsi tė veēantė me rastin e festės sė Kurban-Bajranit qė nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė islame tė Kosovės dhe nė emrin tim personal, t'ju uroj tė gjithė besimtarėve islamė kėtė festė tė madhe", thuhet nė fillim tė urimit tė kryetarit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės Dr.Rexhep Boja drejtuar besimtarėve islamė tė Kosovės.

"Nesėr ėshtė festa mė e madhe e fesė sonė, Islamit, fe tė cilėn e ka lavdėruar Zoti i botėrave, e ka lavdruar pejgamberi i nderuar Muhamedi a.s. e ka lavdruar historia dhe ēdo njeri i ndershėm.

Ky bajram ėshtė festė e nderuar e muslimanėve nė veēanti haxhinjve, tė cilėt kanė veshur ihramet e bardha dhe janė zhveshur nga interesat e vogla tė kėsaj bote. Haxhi pra ėshtė pamja mė madhshtore e barazisė. Tė gjithė njėsoj para Zotit. I pasuri pa pasurinė e tij, i varėfri pa varfėrinė e tij, i forti pa forcėn e ti, i dobėti pa dobėsinė e tij, tė gjithė vėllezėr pėr hirė tė sė vėrtetės".

"Ky Bajram po ashtu mban tė fshehur kujtimin e pėrkushtimit tė pejgamberit Ibrahim a.s. dhe dorėzimit tė pejgamberit Ismailit a.s.. Pėrkushtimi i Ibrahimit ishte i tillė qė detyroi njė baba tė bėjė kurban pa iu dridhur qerpiku, djalin e tij tė vetėm, ndėrsa dorėzimi i Ismailit a.s. ishte i tillė qė edhe thika e kuptoi atė, duke tejkaluar ligjin fizik tė tė prerit dhe nuk preu".

"Kjo ditė e madhe, Kurban-Bajrami, vjen sot nė mbarė njerėzinė pėr t'i sjellė botės mesazhin e respektit, tolerancės, dashurisė dhe sakrificės. Nė kėtė ditė tė gjithė besimtarėt pėrjetojnė ndjenja tė pėrbashkėta.
 
Sot ėshtė dita e shtrėngimit tė duarve, e pastrimit tė shiprtave, e bashkimit tė zemrave, e shuarjes sė zėnkave, sheshimit tė kontradiktave. Kjo ėshtė dita kur i shėrojmė plagėt qė i kemi bėrė njėri-tjetrit me buzėqeshje dhe gėzim, me paqe dhe vėllazėri".

"Le tė jetė festa e Kurban-Bajramit rast pėr t’i azgjatur dorėn e ndihmės e tė solidaritetit invalidve tė luftės, fėmive tė dėshmorve, familjeve tė tė burgosurve dhe tė gjithė atyre qė kanė nevojė pėr ndihmė".

"Shfrytzojmė rastin qė tė gjithė besimtarėve islamė nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Mal tė Zi e diasporė si dhe tė gjithė besimtarėve tė tjerė kudo qė janė t'ua urojmė festėn e Kurban –Bajramit, me shpresė se ndėr ne dhe kudo nė botė tė mbretėrojė paqja qetėsia dhe toleranca.

Me fat pėr shumė vjet festėn e Kurban-Bajramit", thuhet nė fund tė urimit tė myftiut tė Kosovės, Dr.Rexhep Boja.
 
 
Kryesia cakton seancėn e ardhshme pa futur Deklaratėn e 42 deputetėve pėr pvarėsinė e Kosovės
 
Prishtinė, 10 shkurt 2003 - Kryesia e Kuvendit ka caktuar mbledhjen e ardhshme tė rregullt tė Kuvendit tė Kosovės pėr mė 13 shkurt, por nuk e ka futur nė rend dite tė mbledhjes sė radhės propozimin e 42 deputetėve.
 
Kryesia thekson se nuk janė bėrė pėrgatitjet e duhura qė ēėshtje tė futet nė rend dite. Nė shenjė pakėnaqėsie, anėtar i Kryesisė nga radhėt e AAK-sė Bajram Kosumi, ka braktisur mbledhjen, duke thėnė se ėshtė shkelur rregullorja e Kuvendit pėr procedim.
 
Ramush Tahiri, kėshilltar i kryeparlamentarit Daci, ka deklaruar se nuk ėshtė shkelur rregullorja meqenėse ėshtė kėrkuar mbledhje e jashtėzakonshme dhe pėr klėtė arsye nevojiten konsultime. Sipas tij Kryesia pėr kėtė ēėshtje nuk mund tė votojė dhe nuk i merr tė drejtėn deputetėve qė nė njė seancė ta shtrojnė kėtė ēėshtje.
 
Tahiri thotė se propozimi nė fjalė mund tė hyjė me procedurė urgjente, madje ėshtė biseduar edhe me grupet parlamentare dhe nuk ėshtė arritur qėndrim unik me gjithė nėnshkrimin e 42 deputetėve.
 
 
Ekspertėt e Kėshillit tė Evropės pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Kosovė
 
Prishtinė, 10 shkurt 2003 - Njė grup i ekspertėve tė Kėshillit tė Evropės sot e ka filluar punėn lidhur me pėrgatitjet e strategjisė pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Kosovė. Sipas zėdhėnėsit tė UNMIK-ut, Sunil Narula, pritet qė ekspertėt nga Kėshilli i Evropės tė angazhohen nė kėtė proces gjatė nėntė muajve tė ardhshėm.
 
Siē dihet decentralizimi ėshtė paralajmėruar nė prag tė zgjedhjeve lokale tė vitit tė kaluar nga kryeadministratori Mihael Shtajner, por puna nė kėtė proces ėshtė shtyrė pėr shkak tė pjesėmarrjes simbolike tė serbėve nė kėto zgjedhje.
 
 
P.Mur: Kėrkesa e Gjingjiqit dhe ajo pėr pavarėsi tė menjehershme, bėn qė UNMIK-u tė vendosė pa asnjė fleksibilitet nė Kosovė
 
Pragė, 10 shkurt 2003 - Nėse kryeministri serb Gjingjiq kėrkon hapjen e bisedimeve, kjo do tė thotė qė shqiptarėt e Kosovės duan pavarėsinė e menjėhershme, dhe mė tutje, kjo do tė thotė qė UNMIK-u tė vendosė qė ēdo gjė tė mbetet ashtu siē ka qenė pa asnjė fleksibilitet sa i pėrket qeverisjes vendore dhe edhe prerogativave tė institucioneve tė Kosovės, thotė Patrik Mur, analist i radios "Evropa e lirė".
 
Ky ėshtė njė kėndvėshtrim ekstremist, thotė analisti Mur, pasi qoftė bisedimet e menjėhershme tė Gjingjiqit, qoftė pavarėsimi i menjėhershėm (i Kosovės), qoftė pozicioni i linjės sė ashpėr i rolit tė UNMIK-ut ndaj Parlamentit, nuk do tė jetė produktiv.
 
Duhet dėgjuar atė qė tha zoti ambasadori amerikan nė Kėshillin e Sigurmit, Negroponte, pėr kalimin gradual tė pushtetit nė duart e kosovarėve qė kanė tė bėjnė me ardhmėrinė e tyre, thotė analisti i "Evropės sė lirė".
 
 
Kryetari i KK tė Podujevės gjendet pėr njė vizitė njėjavėshe nė Tirol tė Austrisė
 
Podujevė, 10 shkurt 2003 – Kryetari i komunės i Podujevės z. Agim Veliu me ftesė tė ministrit pėr ēėshtje sociale dhe refugjatė z. Peter Logar gjendet pėr njė vizitė zyrtare njė javore nė krahinėn Tirol tė Austrisė.
 
Kjo vizitė ėshtė konfirmimi i bashkėpunimit tė mėtejmė me Tirolin e Austrisė i cili ka ndihmuar komunėn e Podujevės qė nga paslufta dhe po vazhdon edhe nė ditėt e sotme, tha z. Veliu para nisjes nė Insbruk.

Kryetari Agim Veliu tha se nė Tirol pritet tė takohet me kryetarin e ri tė Qeverisė sė Tirolit z. Herwig van Staa, mikun e madh tė Podujevės ministrin Logar, pėrfaqėsues tė komunės me tė cilėn kanė filluar bisedat pėr binjakėzim si dhe me drejtues tė Qendrės pėr Menazhim tė turizmit nė Insbruk.
 
 
Dikinson: "Askush nuk thotė se partitė politike nė Kosovė dhe deputetėt nuk duhet ta bėjnė tė qartė se e duan pavarėsinė"
 
Londėr, 10 shkurt 2003 - Shefi i Zyrės britanike nė Prishtinė, Mark Dikinson, ka vlerėsuar se pėrbėrja e tanishme e Kuvendit tė Kosovės, nė bazė tė Kornizės Kushtetuese nuk ka tė drejtė tė miratojė deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės. Zoti Dikinson i deklaori BBC-sė se standardet para statusit janė bazė pėr fillimin e negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Dikinson tha se tė gjitha vendet perėndimore e kanė bėrė tė qartė se statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė pėrcaktohet pėrmes negociatave dhe nga Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara. "Dhe deklaratat e njėanshme, qofshin ato tė Prishtinės apo Beogradit, nuk kanė ndonjė efekt nė statusin pėrfundimtar", tha Dikinson duke shtuar se arsyeja pse "ne nuk besojmė se ėshtė e drejtė pėr Kuvendin qė tė procedojė me deklaratėn e kėtillė ėshtė e thjeshtė: sepse kjo do tė thotė ėshtė jashtė kornizės kushtetuese dhe i takon apo ėshtė nė duart e pėrfaqėsuesit tė posaēėm tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė".

"Askush nuk thotė se partitė politike nė Kosovė dhe deputetėt nuk duhet ta bėjnė tė qartė se e duan pavarėsinė, sepse tė gjithė e dinė kėtė. Atė qė po them ėshtė se Kuvendi nuk ėshtė vend ku duhet bėrė kėtė. Sepse Kuvendi ka detyra dhe obligime sipas Kornizės Kushtetuese", nėnvizoi Dikinson.
 
 
Me armė zjarri ėshtė vrarė njė shqiptar 19-vjeēar nė njė fshat afėr Prizrenit
 
Prizren, 11 shkurt 2003 - Nė njė fshat afėr Prizrenit ėshtė vrarė njė i ri shqiptar 19-vjeēar. Policia e UNMIK-ut tha ende nuk i ka gjetur tė dyshuarit, por hetimet po vazhdojnė.

Sipas kėsaj policie java qė u mbyll ka shėnuar njė rėnie sa u pėrket krimeve dhe se shumica e patrullimeve kanė qenė operacionet e kontrollit tė veturave anembanė vendit.
 
Sipas zėdhėnėsit Beri Fleēėr gjatė javės sė kaluar janė kontrolluar 20 mijė vetura nė 2000 vendkontrollime, janė gjetur 120 armė pa leje, 6 makina tė vjedhura dhe 200 dokumente falso janė konfiskuar.
 
 
Ombuspersoni i Kosovės thotė se pėr serbėt ėshtė me rėndėsi qartėsimi i sė ardhmes sė Kosovės
 
Prishtinė, 11 shkurt 2003 - Ombucpersoni i Kosovės Marek Antoni Novicki thotė se, si pėr tė gjithė ashtu edhe pėr serbėt, ėshtė me rėndėsi qartėsimi i sė ardhmes sė Kosovės. Prandaj lėnia hapur e statusit pėrfundimtar nuk ndihmon procesin e kthimit tė zhvendosurve nė Kosovė. Ai ka pėrmendur nė kėtė kontekst edhe gjėndjen e rėndė ekonomike.

Nė njė intervistė dhėnė "Evropės sė lirė", z. Novicki ka theksuar se serbėt mendojnė se do tė kthehen nė Kosovėn e tyre, e cila mė nuk ekziston pasi Kosova ėshtė ndryshe nga qė ishte nė vitin 1999, kur serbėt u larguan. Ai ka shtuar se serbėt edhe mėtutje po vazhdojnė tė shesin pasurinė e tyre nė Kosovė.

Habitati qė ėshtė njė drejtorat i UNMIK-ut pėr ēėshtje banimi dhe pronėsie me shumė efikasitet ka rikthyer banesat e uzupuara tė serbėve, por kėta tė fundit sapo i rikthejnė pronat ua shesin ato shqiptarėve, ka theksuar Novicki.
 
Prandaj pėr derisa serbėt qė jetojnė nė Serbi e nė Mal tė Zi mendojnė se a do tė kthehen nė Kosovė, serbėt qė jetojnė nė Kosovė kanė dilema nėse do tė vazhdojnė tė jetojnė kėtu apo tė shkojnė nė Serbi.

Novicki konstaton se termi shoqėri multietnike ėshtė i paqartė pėr njė vend ku jetojnė 90 pėr qind shqiptarė dhe 10 pėr qind pjesėtarė tė pakicave kombėtare.
 
 
Nė Preshevė u protestua kundėr arrestimit tė shtatė shqiptarėve
 
Preshevė, 10 shkurt 2003 - Mbi 1000 qytetarė tė Preshevės sot kanė protestuar nėpėr rrugėt e kėtij qyteti, me moton "Ndal dhunėn, liri pėr ēlirimtarėt". Kjo protestė ėshtė organizuar nė shenjė proteste kundėr arrestimit tė 7 shqiptarėve tė luginės sė Preshevės, ish-pjesėtarė tė UĒPMB-sė sė shpėrbėrė.
 
Protestuesit marshuan nėpėr rrugėt e Preshevės me pankarta nė dorė dhe duke brohoritur parulla. Njoftohet se incidente nuk ka pasur.

Shtatė shqiptarėt e arrestuar akuzohen nga organet gjyqėsore serbe pėr terrorizėm dhe kundėr tyre ėshtė caktuar paraburgimi prej 30 ditėsh.
 
 
Njoftohen emrat e shqiptarėve tė arrestuar nė luginėn e Preshevės
 
Vranjė, 10 shkurt 2003 - Sot janė bėrė tė ditur edhe emrat e tė arrestuarve nė luginėn e Preshevės. Kėta janė: Xhevdet Musliu, nga Konēuli, Besim Leka nga Bujanovci, Elhami, Vullnet, Rahmet, Argtim dhe Avdixhik Salihu nga Tėrnoci, tė cilėt mbahen nė paraburgim pėr shkak se, siē thuhet, kanė kryer vepra penale tė bashkimit pėr veprimtari armiqėsore dhe nė lidhje me mbajtjen ilegale tė armėve.
 
Prej tė arrestuarve vetėm njėri ėshtė i dyshuar pėr mbajtje ilegale tė armėve, kurse tė tjerėt pėr veprimtari armiqėsore.

Ministri federal Rasim Lajiq ka thėnė se do tė vazhdojė "izolimi i atyre qė terrirozojnė popullin shqiptar nė jug tė Serbisė". Lajiq ka shtuar se do tė vazhdohet me masa shtetėrore pėr izolimin e shqiptarėve ekstremistė nga ish-UĒPMB-ja.
 
 
Gjermanėt e Vojvodinės kėrkojnė shfuqizimin e vendimeve tė AVNOJ-it dhe kthimin e pronave tė konfiskuara
 
Novi Sad, 10 shkurt 2003 - Pas Luftės sė Dytė Botėrore gjermanėt qė jetonin nė Vojovodinė pėrjetuan kampet, persekutimet dhe u ishin marrė 600.000 hektarė tokė tė pjellore.
 
Shoqata e gjermanėve "Dunau" me seli nė Novi Sad tani kėrkon qė tė shfuqizohen vendimet e AVNOJ-it tė vitit 1943, deklaratat, ligjet dhe vendimet pėrcjellėse me tė cilat kėto krime ishin lagalizuar.

Gjermanėt jetojnė nė territorin e Vojvodinės sė sotme qė nga shekulli 17 dhe deri nė vitin 1939 numėronin 537.000 banorė. Tani nė Vojvodinė jetojnė mė pak se 4.000.

Me vendimet e AVNOJ-it nga viti 19943 nė Jajce dhe me njė vendim tė 21 nėntorit tė vitit 1944 nė Beograd gjermanėt u privuan nga tė gjitha tė drejtat dhe iu konfiskua prona e tyre e lėvizshme dhe e palėvizshme. U dha urdhėr qė tė dėbohen nga Jugosllavia.
 
Prej numrit tė pėrgjithshėm rreth 200.000 prej tyre i pritėn partizanėt jugosllavė dhe Armatėn e Kuqe. Gjatė luftės prej vitit 1941 e deri mė 1944 njė numėr i gjermanėve u mobilizuan apo vullnetarisht morėn pjesė nė luftė nė anėn e Rajhut tė Tretė.

Deri mė 1944 u vranė rreth 70.000 gjermanė, kurse me mijėra tė tjerė pėrfunduan nė kampe pėr gjermanėt, ku u keqtrajtuan edhe me uri, tė privuar nga ēdo ndihmė mjekėsore dhe deri nė mars tė vitit 1948 pėsuan rreth 70.000 fėmijė, gra e pleq.

Rreth 200 deri mė 300 mijė qytetarė gjermanė u dėbuan nga Jugosllavia.

Prona qė iu konfiskua atyre iu dha serbėve qė e kolonizuan Vojvodinėn.

Tani shoqatat gjermane nė Vojvodinė kėrkojnė qė t'u njihet statusi i pakicės kombėtare dhe t'u kthehen pronat e konfiskuara.
 
 
Incidentet e shkaktuara nė Luginėn e Preshevės - skenarė tė pėrgatitur mė herėt
 
Bujanovc, 10 shkurt 2003 - Situata politike dhe e sigurisė nė rajonin e Luginės sė Preshevės, e posaēėrisht nė komunėn e Bujanocit ėshtė e rėndė dhe tepėr shqetėsuese.
 
Kjo gjendje kaq tensionuese vjen si rezultat i incidenteve tė shkaktuara javėn e fundit e qė i kanė rrėnjėt shumė mė herėt nga apo ato skenarė tė pėrgatitur me profesionalizėm pėr ta destabilizuar situatėn edhe ashtu tė brishtė nė rajonin e Luginės sė Preshevės, thuhet nė njė komunikatė tė Partisė Lėvizja e Progresit Demokrat.

Mė tutje thuhet se PLPD me kohė ua ka tėrhequr vėrejtjen organeve shtetėrore tė Serbisė dhe faktorėve ndėrkombėtarė se nuk ėshtė duke u zhvilluar njė qasje e drejtė dhe e qėndrueshme rreth zgjidhjes sė krizės politike dhe ekonomike tė rajonit tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės.

Shpallja luftė e "terrorizmit" nė Luginėn e Preshevės fill pas takimit tė shefit tė Kėshillit Koordinues serb nė Bujanoc Nebojsha Ēoviq me ministrin e mbrojtjes nga Maqedonia zotin Buēkovski, nė afėrsi tė Vrajės ėshtė njė nga provokimet mė serioze qė i ėshtė bėrė popullatės shqiptare pas konflikteve tė armatosura nė kėto hapėsira, thekson mė tutje komunikata.

Lėvizja e Progresit Demokratik kėrkon nga qytetarėt tė jenė vigjilentė dhe tė pėrmbajtur para kėtyre fortunave tė ngritura pa dashjen e tyre. Vetėm tė bashkuar mund t’i pėrballojmė kėto vėshtirėsit qė kanė motive politike ashtu siē kemi ditur e mundur gjithherė gjatė historisė, pėrfundon komunikata e nėnshkruar nga kryetari i LPD, Jonuz Musliu.
 
 
Fatos Nano pati njė takim tė veēantė me Arbėr Xhaferin, Ali Ahmetin dhe Veton Surroin
 
Tiranė, 11 shkurt 2003 - Kryeministri Fatos Nano u takua dje me dy politikanėt shqiptarė nga Maqedonia Arbėr Xhaferin dhe Ali Ahmetin si dhe me botuesin e "Kohės ditote" Veton Surroin nga Kosova. Temė e diskutimit ishte gjendja e pėrgjithshme nė rajon dhe ēėshtja shqiptare nė veēanti.
 
Sipas agjencive tė lajmeve kryeministri Nano e ēmoi veēanėrisht kontributin e Ali Ahmetit nė proceset e demokratizimit nė Maqedoni.
 
Nano ka thėnė se Ali Ahmeti, i cili ėshtė faktor bashkėqeverisė nė kėtė vend, po shfaq aftėsi gjithėpėrfshirėse tė shqiptarėve pėr tė konkurruar dhe pėr tė kontribuar nė demokratizimin e shoqėrive nė vendet respektive, si dhe nė forcimin e institucionve tė pranishme nė procesin e reformave nė rajon.
 
 
Shtatė shqiptarėve tė luginės sė Preshevės u ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditėsh
 
Bujanoc, 11 shkurt 2003 - Shtatė shqiptarėve tė arrestuar nė Tėrnoc dhe nė Konēul tė Bujanocit nga organet serbe tė sigurimit, tė cilėt po mbahen nė burgun e Vranjės, u ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditėsh. Njė gjyqėtar nė Vranjė i fajėsoi ata pėr veprėn penale tė terrorizmit.

Ndėrkaq, ish-komandanti i UĒPMB-sė Shefqet Musliu u kėrkoi autoriteteve serbe lirimin e tė gjithė tė burgosurve dhe siē u shpreh tė mos nxisin luftė nė Luginėn e Preshevės.

Ai ka akuzuar zėvendėskryeministrin serb Nebojsha Ēoviq se me qėllim kishte organizuar kėto aksione me pretekst pėr tė mbajtur forcat ushtarake nė Luginėn e Preshevės nė kundėrshti me Marrėveshjen e Konēulit.
 
 
Banka Evropiane e Investimeve do tė investojė nė rajonin e Ballkanit mbi 400 milionė euro
 
Bruksel, 11 shkurt 2003 - Banka Evropiane e Investimeve do tė investojė mbi 400 milionė euro gjatė tri viteve tė ardhshme pėr tė lidhur kėshtu nė njė rrjet tė vetėm pesė bankat perėndimore qė operojnė nė Ballkan.
 
Ajo do tė financojė ndėrtimin dhe rikonstruktimin e autostradave, aeroporteve dhe porteve detare. Numri mė i madh i projekteve ishte propozuar nga bashkimi Serbi - Mali i Zi, ndėrkohė qė vendet tjera kanė dorėzuar jo mė tepėr se 20 projekte sė bashku.
 
 
Partia Demokratike kėrkon dorėheqjen e kryeministrit tė Shqipėrisė
 
Tiranė, 11 shkurt 2003 - Partia Demokratike kėrkon dorėheqjen e kryeministrit e Shqipėrisė Fatos Nano, duke akuzuar atė si penguesin kryesor tė reformave nė ekonominė e vendit, por edhe pėr mbėshtetje dhe pėrkrahje tė elementėve tė korruptuar nė qeveri.
 
Pikėrisht pėr kėtė arsye anėtarė tė PD thanė se e vetmja rrugėdalje do tė ishte dorėheqja e Nanos dhe jo e ministrave tė qeverisė qė drejton ai.
 
Njė nga argumentet qė po pėrdor opozita nė fushatėn e saj ėshtė shtyrja e nėnshkrimit tė njė marrėveshje midis Qeverisė dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar tė planifikur pėr t'u nėnshkruar nė kėtė muaj.
 
 
Policia shqiptare nė disa fshatra tė Vlorės ka konfiskur rreth 700 kilogram hashash
 
Vlorė, 11 shkurt 2003 - Policia e Shqipėrisė ka filluar njė fushatė kundėr kultivimit dhe trafikimit tė bimėve narkotike. Kėshtu gjatė njė aksioni kjo polici nė disa fshatra tė Vlorės ka konfiskur rreth 700 kilogram hashash dhe janė arrestuar 3 person. Operacione tė ngjashme pritet tė zhvillohen nė tė gjitha rajonet jugore.
 
 
Nė Mal tė Zi dėshtuan sėrish zgjedhjet presidenciale pėr shkak tė pjesėmarrjes sė ultė
 
Podgoricė, 11 shkurt 2003 - Nė Mal tė Zi dėshtuan sėrish zgjedhjet presidenciale pėr shkak tė pjesėmarrjes sė ultė. Sipas tė dhėnave tė vėzhguesve tė pavarur pjesėmarrja nė votime ishte 47.5 pėr qind, apo vetėm dy pėr qind mė shumė se nė zgjedhjet e mėparshme tė dėshtuara.
 
Nė bazė tė ligjit zgjedhore nė Mal tė Zi pjesėmarrja minimale e pranueshme duhet tė jetė 50 pėr qind.
 
Ndryshe, mė shumė se 450 mijė zgjedhėsve iu bė thirrje dje qė tė votojnė pėr tė vendosur se cili do tė jetė presidenti i ri i Malit tė Zi.
 
Kandidati mė me shumė shansė konsiderohet presidenti i Parlamentit malazez Filip Vujanoviq. Megjithatė edhe kėtė radhė atiu iu desht tė konfrontohej me bojkotin e zgjedhėsve.
 
 
Franca e Belgjika kanė bllokuar kėrkesėn e SHBA-ve tė sigurojė mbėshtetjen e NATO-sė pėr Turqinė
 
Bruksel, 10 shkurt 2003 - Nė Bruksel po mbahet sot njė sesion urgjent i anėtarėve tė NATO-s, pasi Franca dhe Belgjika kanė bllokuar formalisht kėrkesėn e SHBA-ve tė sigurojė mbėshtetjen e NATO-sė pėr Turqinė nė rast tė njė lufte me Irakun, njofton BBCWorld.
 
Kjo ka vėnė edhe mė shumė nė dukje ndarjet ndėrmjet Uashingtonit dhe disa aleatėve evropian, pikėrisht nė javėn vendimtare tė krizės me Irakun. Franca, e mbėshtetur nga Belgjika, ka arsyetuar se pėrgatitjet pėr mbrojtjen e Turqisė mund tė minojnė pėrpjekjet diplomatike pėr tė evituar konfliktin me Irakun.
 
 
Bush takohet sot me njė nga aleatėt mė tė ngushtė
 
Uashington, 10 shkurt 2003 – Presidenti Bush, kėrkesa e tė cilit pėr ēarmatimin e Irakut, ka hasur nė kundėrshtim tė kordinuar tė Francės, Gjermanisė dhe Rusisė, fillon javėn vendimtare tė diplomacisė sot (tė hėnėn) me takimin me njė nga aleatėt mė tė ngushtė, kryeministrin e Australisė, Xhon Hauard, njofton Rojter.
 
Ndonėse qeveria e tij ėshtė ndeshur me njė rrebesh kritikash, Hauard tashmė ka dėrguar trupat t'u bashkohen forcave britanike dhe amerikane nė Gji pėr luftė kundėr Irakut. Pas kryeministrit Toni Bler, me tė cilin Hauard do tė zhvillojė bisedcime kėsaj jave, lideri australian ėshtė “ndėr aleatėt mė tė fuqishėm tė Amerikės”, ka thėnė zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleisēėr.
 
Vizita e tij, bisedat telefonike dhe takimet e tjera janė pjesė e pėrpjekjeve tė Shtėpisė sė Bardhė pėr tė mbajtur pėrqendrimin nė Irakun dhe Kombet e Bashkuara nė ditėt e ardhshme para raportit tė 14 shkurtit, pėr tė cilin zyrtatrėt amerikanė kanė thėnė se shėnon fazėn finale tė ēarmatimit tė presidentit irakian, Sadam Hysein.
 
 
"Pėrparim" nė bisedime nė Irak, thotė Bliks
 
Bagdad, 10 shkurt 2003 - Inspektorėt e armėve tė Kombeve tė Bashkuara thanė se kanė filluar tė shėnojnė ndryshime tė qėndrimit tė Irakut, drejt pėrmbushjes sė obligimeve pėr t'u ēarmatosur.

Shefi i inspektorėve, Hans Bliks, tha nė konferencėn me gazetarė nė Bagdad se fjala "mposhtje" ėshtė shumė e fuqishme - por Iraku ka bėrė propozime konstruktive dhe se ai shpreson se kjo ėshtė njė shenjė se ata po e marrin mė seriozisht ēėshtjen e ēarmatimit.

Shefi i inspektorėve bėrthamorė, Mohamed El-Baradei, tha se shpreson qė qėndrimi i ri irakian do tė testohet brenda ditėve dhe javėve tė ardhshme dhe se ata do tė kenė mundėsinė qė tė kėnaqin Kėshillin e Sigurimit se inspektimi ka kryer punė dhe se nuk ka mbetur alternativė pėr luftė.

Tė dy do tė dorėzojnė njė raport tė ri nė Kombet e Bashkuara ditėn e premte.
 
 
Putin i bashkohet Francės dhe Gjermanisė
 
Berlin, 10 shkurt 2003 - Pesidenti rus, Vladimir Putin tha se mbėshtet propozimet e ofruara nga Gjermania dhe Franca, tė cilat, besojnė ato, do tė ndihmojnė nė ēarmatosjen e Irakut pa nevojėn e luftės.
 
Propozimet janė njoftuar tė kenė pėrfshirė edhe planin pėr dėrgimin e njė numri shtesė tė inspektorėve nė Irak sė bashku me mijėra ushtarė tė Kombeve tė Bashkuara.

Duke folur pas takimit me kancelarin gjerman, Gerhard Shroeder, zoti Putin tha se pėrdorimi i njėanshėm i forcės do tė shkaktonte vuajtje tė mėdha dhe do tė rriste tensionet nė gjithė rajonin.

Presidenti rus do tė udhėtojė pėr nė Paris, pėr njė vizitė tre ditore dhe biseda rreth Irakut me presidentin Zhak Shirak.
 
 
Burgim tė pėrjetshėm pėr disidentin kinez
 
Pekin, 10 shkurt 2003 - Njė gjykatė nė jug tė Kinės ka dėnuar me burgim tė pėrjetshėm dezidentin Wang Bingzhang qė jetonte nė Shtetet e Bashkuara, pasi u gjet fajtor se kishte spiunuar pėr Tajvanin dhe drejtonte njė grup terrorist.

Sipas BBC-sė dėnimi - i cili ėshtė njė nga mė tė rėndit dhėnė ndonjė disidenti - shėnon edhe kulmin e ēėshtjes mė tė ēuditshme.

Zoti Wang u zhduk qershorin e kaluar ndėrsa shkonte nė Vietman pėr t'u takuar me udhėheqėsit popullor kinezė.

Grupi desident me qendėr nė Uashington 'Lėvizja pėr Kinėn e Lirė', thotė se zoti Wang u rrėmbye nga autoritetet kineze gjatė udhėtimit pėr nė Vietnam.

Por zyrtarėt kinezė, thanė se ai ishte shpėtuar nga policia, e cila e kishte gjetur zotin Wang tė lidhur nė njė tempull nė jug tė Kinės.
 
 
Irani zbulon rezerva uraniumi
 
Teheran, 10 shkurt 2003 - Presidenti i Iran Mohammad Khatami, ka njoftuar zbulimin e depozitave tė uraniumit, pėr herėt tė parė nė vendin e tij. Ai tha se planifikonte t'i pėrdorte ato pėr zhvillimin e programit bėrthamor tė Iranit.

Duke folur pėr televizionin shtetėror presidenti Khatami tha se falė uraniumit Irani tani ėshtė nė gjendje tė prodhojė energji atomike pa qėnė nevoja e ndihmės nga jashtė.

Ky njoftim surprizė pritet tė alarmojė Shtetet e Bashkuara, qė e kanė akuzuar Iranin se po pėrgatit infrastrukturėn pėr zhvillimin e armėve bėrthamore.
 
 
Mjekim i ri pėr parandalimin e SIDA-s
 
Londėr, Uashington 10 shkurt 2003 - Njė grup shkencėtarėsh kanė publikuar njė studim, i cili ka treguar progres nė rrugėt pėr parandalimin e pėrhapjes tė virusit HIV/SIDA.

Shkencėtarėt nga Britania dhe Shtetet e Bashkuara thanė se kanė zbuluar njė kimikat qė mbyt mikro-organizmat nė organin gjenital tė majmunit femėr.

Majmuni, i cili u ekspozua ndaj njė forme tė virusit HIV tregoi njė farė mbrojtjeje pėr shkak tė ilaēit tė pėrdorur.

Korrespondentėt thonė se studimi mund t'u shėrbejė grave, partnerėt e tė cilėve nuk duan tė pėrdorin prezervativė, si pjesė e mbrojtjes prej sėmundjeve seksualisht tė transmetushme.
 
 
Bush ka vazhduar presionin ndaj Irakut dhe Kombeve tė Bashkuara
 
Uashington, 10 shkurt 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush ka vazhduar presionin ndaj Irakut dhe Kombeve tė Bashkuara duke thėnė se Bagdadi duhet tė ēarmatoset domosdo, kurse Kėshilli i Sigurimit duhet tė vendosė nėse do qė tė mbesė relevant.
 
Nė njė fjalim qė ka mbajtur nė Virxhini, Bush ka thėnė se "Kombet e Bashkuara do tė duhet sė shpejti tė vendosin nėse duan apo jo tė mbesin relevante nė ēėshtjet e paqes".

"Kjo administratė dhe ky vend e mbajnė Kėshillin e Sigurimit dhe botėn pėr kėrkesat e tyre qė Sadam Husein tė ēarmatoset", ka thėnė presidenti i Shteteve tė Bashkuara.
 
Bush ka pėrsėritur sėrish se "pėr hir tė paqes dhe tė sigurisė, Shtetet e Bashkuara dhe miqėt dhe aleatėt e tyre do te ēarmatosin Sadam Huseinin, nėse ai nuk e ēarmatos vetveten".
 
 
Pauell: Propozimi i Berlinit dhe Parisit ėshtė “diverzon, e jo zgjidhje” pėr ēarmatosjen e Irakut
 
Munih, 10 shkurt 2003 - Gjermania thotė se Berlini dhe Parisi do t'i paraqesin Kėshillit tė Sigurimit planin e pėrbashkėt si pėrpjekje pėr tė shmangur luftėn nė Irak, i cili pėrfshin mbėshtetjen e inspektimeve tė armatimit me trupa tė Kombeve tė Bashkuara. Ky plan u kritikua si irelevant nga zyratrė tė lartė amerikanė dhe britanikė.

Nė Uashington, sekeretari amerikan i Shtetit, Pauell tha se propozimi i Berlinit dhe Parisit ėshtė "diversion, e jo zgjidhje" pėr ēarmatosjen e Irakut. "Ai e huq qėllimin. Nuk na nevojiten mė shumė inspektorė, por bashkėpunim shumė mė i madh nga Sadam Husein.
 
Nevojitet qė ai t'u nėnshtrohet kėrkesave bazė tė rezloutės 1441 tė Kėshillit tė Sigurimit", ka thėnė sekertari amerikan i shtetit.
 
 
Gjashtė ushtarė rus janė vrarė nė Ēeēeni
 
Grozni, 10 shkurt 2003 - Njė zyrtar i administratės pro-moskovite nė Ēeēeni ka thėnė se gjashtė ushtarė rus janė vrarė nė harkun e fundit kohor nga sulme kryengritėsish dhe shpėrthime minash.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.