8.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 8 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u kthye sot nė Prishtinė nga vizita nė SHBA

 • Rexhepi: Nuk ėshtė koha pėr deklaratė nė parlament mbi pavarėsinė

 • Dita e parė e Kurban-Bajramit ėshtė e martė 11 shkurt

 • Pėrfaqėsuesit e pesėshes u takuan me shefat e grupeve kryesore parlamentare tė Kosovės

 • Organizata "Serbėt e bashkuar" drejtohet nga Qeveria e Beogradit

 • H. Solana ka shprehur shqetėsimin pėr nismėn e grupit tė deputetėve tė Kosovės pėr miratimin e deklaratės sė pavarėsisė

 • Mė 17 shkurt do tė fillojė procesi gjyqėsor kundėr grupit tė Llapit

 • KMDLNJ ka dėnuar sulmin kundėr kryetarit tė Gjykatės sė Qarkut nė Prizren Engjell Ēettaj

 • Bujanovc: Situatė e tensionuar nė luginėn e Preshevės pas arrestimit tė shumė shqiptarėve nga forcat serbe

 • Forcat serbe tė sigurimit kanė arrestuar sot disa shqiptarė nė Tėrnoc e Konēul tė Bujanovcit

 • Nė Serbi zbulohet fabrika mė e madhe pėr prodhimin e drogės nė Evropė

 • A. Moisiu: Drejtėsia tė reagojė mė ashpėr ndaj krimit dhe korrupsionit

 • OSBE kritikoi ashpėr edhe projektligjin e qeverisė shqiptare mbi pronat

 • Shqipėria bėn pėrpjekje pėr tė shtuar mundėsitė e anėtarėsimit nė NATO

 • Qeveria federale gjermane refuzon njė Rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara

 • Donald Ramsfled flet sot nė Muynih nė Konferenca e 39-tė ndėrkombėtare pėr politikėn e sigurisė

 • Solana ka hedhur poshtė kritikat e Ramsfeldit pėr qėndrimin gjerman ndaj Irakut

 • SHBA-tė u kanė tėrhequr qytetarėve tė tyre pėr rrezikun nga sulmet terroriste me armė biologjike

 • Nga njė shpėrthim nė Bogotė kanė humbur jetėn tė paktėn 20 njerėz

 • Hans Bliks: Iraku po bėn pėrpjekje pėr bashkėpunim

 • Rusia kundėr njė rezolute tė re pėr Irakun

 • Ramsfeld nė Evropė pėr tė bindur aleatėt pėr nevojėn e veprimit ushrak kundėr Irakut


 

Presidenti Rugova u kthye sot nė Prishtinė nga vizita nė SHBA
  
Prishtinė, 8 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u kthye sot nė Prishtinė nga njė vizitė nė SHBA.

Presidenti Rugova deklaroi nė aeroportin e Prishtinės se ishte nė Uashington ku mori pjesė nė njė manifestim madhėshtor dhe tė rėndėsishėm, nė "Lutjet e mėngjesit".
 
Zoti Rugova tha se bashku me Presidentin Bush ėshtė lutur pėr paqen, mirėqenien dhe prosperitetin kombeve tė botės.
 
Poashtu Presidenti Rugova tha se gjatė qėndrimit nė Uashington ndėrkohė ka pasur disa takime, si me senatorin Doll, qė pėrafqėson zyrėn e Kosovės, pastaj me bashkėdrejtuesit e Komitetit shqiptar, zotin Eliot Engėll dhe zonjėn Sju Kelli, ku kanė biseduar pėr progresin arritur nė Kosovė.
 
Ndėrkaq nė Stejt Departament zoti Rugova tha se ka biseduar me zonjėn Xhenet Boug.
 
Me atė rast zyrtares sė lartė tė Stejt Departamentit i kishte dorėzuar njė letėr pėr Presidentin Bush qė ėshtė pėrkrahja e Kosovės pėr aksionin e mundshėm nė Irak, njė pėrkrahje pėr paqe dhe njė falenderim pėr Amerikėn, qė po e pėrkrah Kosovėn, dhe pėr Presidentin Bush, tha Presidenti Rugova nė deklaratėn e tij tė shkurtėr pėr media nė aeroportin e Prishtinės.
 
 
Rexhepi: Nuk ėshtė koha pėr deklaratė nė parlament mbi pavarėsinė
 
Uashington, 8 shkurt 2003 - Kryeminitri i Kosovės Bajram Rexhepi, duke komentuar nismėn e njė grupi deputetėsh pėr shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur deklaroi:
 
"Edhe unė i ndaj shqetėsimet e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe nė njė mėnyrė dua t'i pėrcjell edhe shqetėsimet e miqve tanė amerikanė si nė Departamentin e Shtetit ashtu edhe nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare tė cilėt janė mjaft tė shqetėsuar me kėtė nismė".

Zoti Rexhepi nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės" tha se "nė kohėn kur vėmendja e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ėshtė e pėrqėndruar drejt krizės nė Irak dhe Korenė e Veriut, dhe nė kohėn kur zoti Gjingjiq ka dalė me disa deklarata ose kėrkesa tė cilat janė konsideruar si mjaft negative nga ana e Departamentit tė Shtetit dhe Kėshillit pėr Siguri Kombėtare, tė hyjė njė iniciativė e tillė nė Parlament mendoj se ėshtė kohė e papėrshtatshme dhe sigurisht qė atėherė edhe ne ulemi, nė njė ekuivalencė me ato qė ka kėrkuar zoti Gjingjiq".

Kryeministri Rexhepi nė vazhdim tha se "nuk ėshtė koha pėr kėtė deklaratė dhe duhet tė presim njė moment shumė mė tė volitshėm", duke shtuar se "vėmendja jonė kėtė vit duhet tė pėrqėndrohet nė konsolidimin e institucioneve tona dhe nė arritjen e pėrparimeve nė tė gjitha fushat".
 
 
Dita e parė e Kurban-Bajramit ėshtė e martė 11 shkurt
 
Prishtinė, 8 shkurt 2003 - Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės njofton opinonin se dita e parė e festės sė Kurban-Bajrami ėshtė e martė, 11 shkurt 2003.

Namzi i i Kurban-Bajrami do te falet nė tė gjitha xhamitė e Kosovės, ndrėsa manifestimi qendror pėr territorin e Kosovės do tė mbahet nė Xhaminė "Sulltan Mehmet Fatih" (Xhamia e Madhe) tė Prishinės, qė fillon nė ora 6:15 min me faljen e namazit tė sabahut. Ndėrkaq namazi i Kurban-Bajrami do tė falet nė ora 7.20 minuta.

Gjithashtu tė martėn, mė 11 shkurt, ditėn e parė tė festės sė Kurban-Bajramit si zakonisht Myftiu i Kosovė, dr. Rexhep Boja me bashkėpunėtorėt jep pritje pėrurimi nga ora 9-12 nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovė nė Prishtinė.
 
 
Pėrfaqėsuesit e pesėshes u takuan me shefat e grupeve kryesore parlamentare tė Kosovės
 
Prishtinė, 8 shkurt 2003 - Shefat e tri grupeve mjė tė mėdha parlamentare tė Kuvendit tė Kosovės, Sabri Hamiti i LDK-sė, Fatmir Limaj i PDK-sė dhe Bujar Dugolli i AAK-sė, janė takuar dje nė Zyrėn amerikane nė Prishtinė me pėrfaqėsuesit e pesėshes - Shteteve tė Bashkuara, Britanisė sė Madhe, Francės, Gjermanisė dhe Italisė - dhe kanė disktuar pėr nismėn e njė grupi deputetėsh pėr tė paraqitur nė Kuvend njė deklaratė pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Nga ky takim nuk ėshtė dhėnė asnjė njoftim zyrtar, por thuhet se diplomatėt e huaj kanė kėrkuar tė mos shqyrtohet projektdeklarata e grupit parlamentar pėr Kosovėn shtet tė pavarur tė mos trajtohet apo miratohet nga Kuvendi i Kosovės nė seancėn e ardhshme.

Nga ana e tyre, shefat e grupeve parlamentare nė kėtė takim kanė paraqitur pikėpamjet tyre lidhur me kėtė nismė.
 
 
Organizata "Serbėt e bashkuar" drejtohet nga Qeveria e Beogradit
 
Mitrovicė, 8 shkurt 2003 - Njė organizatė e quajtur "Serbėt e bashkuar" ėshtė formuar me urdhėr tė qeverisė sė Beogradit. Nė krye tė saj ėshtė njė ish-inspektor i Shėrbimit Sekret Jugosllav, i cili gjatė kohės sė luftės ka punuar nė Mitrovicė, njoftojnė mediat lokale dhe theksojnė se se nė kėtė organizatė ekstremiste serbe janė pėrfshirė pjesėtarė tė "Rojave tė urės" dhe tė policisė serbe.

Qėllimi i kėsaj organizate ekstremiste serbe thuhet se ėshtė pengimi dhe moslejimi i funksionimit tė Shėrbimit Policor tė Kosovės nė veri tė Mitrovicės dhe pamunėsimi i funksionimit i administratės sė UNMIK-ut. Kjo rrganizata ekstremiste ka kėrcėnuar edhe pejsėtarėt e SHPK-sė nė veri tė Mitrovicės prania e tė cilėve ėshtė lejuar sipas njė marrėveshje paraprake mes UNMIK-ut dhe qeverisė sė Serbisė.

Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare thonė se nuk kanė dijeni pėr organizatėn "Serbėt e bashkuar", mėnyrėn e veprimit dhe strukturėn e tyre, ndonėse kohė mė parė administratori rajonal i Mitrovicės ka marrė njė letėr kėrcėnueese nga kjo organizatė.
 
 
H. Solana ka shprehur shqetėsimin pėr nismėn e grupit tė deputetėve tė Kosovės pėr miratimin e deklaratės sė pavarėsisė
 
Bruksel, 8 shkurt 2003 - Shefi pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i Bashkimin Evropian Havier Solana i ka dėrguar njė letėr kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci. Nė kėtė letėr z. Solana ka shprehur shqetėsimin e tij lidhur me iniciativėn e njė grupi tė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės pėr miratimin e deklaratės sė pavarėsisė.
 
Nė kėtė letėr po ashtu thuhet se ende nuk ka ardhur momenti i pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės dhe se miratimi eventual i deklaratės pėr pavarėsinė nga ana e Kuvendit tė Kosovės do tė ishte tejkalim i kompetencave tė kėtij institucioni.
 
 
Mė 17 shkurt do tė fillojė procesi gjyqėsor kundėr grupit tė Llapit
 
Prishtinė, 8 shkurt 2003 - Organet gjyqėsore bėjnė tė ditur se mė 17 shkurt do tė fillojė procesi gjyqėsor kundėr tė ashtuquajturit "grupi i Llapit" - ish-komandantit tė UĒK-sė, Rrustem Mustafa i njohur me emrin e luftės si "Komandant Remi" dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij. Tė gjithė ata akuzohen pėr krime kundėr civilėve shqiptarė gjatė luftės nė Kosovė.

Ndėrkaq dje nė qytetin e Podujevės u zhvilluan protesta tė qytetarėve tė cilėt kėrkuan lirimin e tė gjithė pjesėtarėve tė ish-UĒK-sė tė arrestuar gjatė vitit tė kaluar.
 
 
KMDLNJ ka dėnuar sulmin kundėr kryetarit tė Gjykatės sė Qarkut nė Prizren Engjell Ēettaj
 
Prishtinė, 8 shkurt 2003 - KMDLNJ e ka dėnuar sulmin kundėr kryetarit tė Gjykatės sė Qarkut nė Prizren Engjell Ēettaj. Duke dėnuar kėtė akt tė shėmtuar ky asocion pėr mbrojtjen e drejtave dhe lirive tė njeriut e cilėson kėtė akt si sulm ndaj gjyqėsisė sė Kosovės dhe organeve tė drejtėsisė.

"Nė njė shoqėri tė civilizuar dhe demokratike kėto akte nuk duhet tė zėnė vend, prandaj kėrkojmė nga organet e ndjekjes dhe hetimet qė t'i marrin sa mė seriozisht tė gjitha aktet e kėrcėnimeve dhe sulmeve jo vetėm ndaj gjykatėsve dhe organeve tė drejtėsisė, por ndaj tė gjithė qytetarėve tė Kosovės", thuhet nė deklaratėn e KMDLNJ-sė.
 
 
Bujanovc: Situatė e tensionuar nė luginėn e Preshevės pas arrestimit tė shumė shqiptarėve nga forcat serbe
 
Bujanovc, 8 shkurt 2003 - Nė njė aksion brutal tė forcave tė kombinuara serbe tė xhandarmėrisė, tė shėrbimit sekret dhe njėsive speciale antiterroriste nė disa fshatra shqiptare tė komunės sė Bujanovcit janė arrestuar me dhjetra shqiptarė. Burimet shqiptare nga lugina e Preshevės njoftojnė se me atė rast janė arrestuar kryesisht ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė sė shpėrbėrė.
 
Situata paraqitet shumė e tensionuar sidomos nė fshatin Konēul e Tėrnoc, ku janė tubuar me mijėra banorė shqiptarė nė shenjė revolte pėr shkak tė ndėrhyrjes sė forcave serbe dhe brutalitetit tė tyre gjatė bastisjeve dhe arrestimeve tė shqiptarėve.
 
Thuhet se janė arrestuar dhe anėtarė tė Shefket Musliut, ish-komandant i UĒPMB-sė, por sipas njė burimi tjetėr ėshtė arrestuar edhe Jonuz Musliu, kryetar i Partisė pėr Progres Demokratik, parti kjo e dalė nga UĒPMB-ja.
 
Ndėrkaq nė Tėrnoc janė arrestuar tre persona, nė mesin e tyre edhe Ilhami Saliu, ish-pjesėtar i UĒPMB-sė. Situata ka qenė e tensionuar rreth mesditėsnė Trėnoc, ku banorėt shqiptarė kishin rrethuar forcat serbe, por nuk njoftohet pėr ndonjė incident.

Sipas burimeve serbe janė arretsuar tetė shqiptarė.

Njė ditė mė parė zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq kishte akuzuar ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė pėr "akte terroriste".
 
 
Forcat serbe tė sigurimit kanė arrestuar sot disa shqiptarė nė Tėrnoc e Konēul tė Bujanovcit
 
Bujanovc, 8 shkurt 2003 - Forcat serbe tė sigurimit kanė arrestuar tė shtunėn herėt nė mėngjes nė fshatin Tėrnoc e Konēul tė Bujanovcit disa shqiptarė dhe kanė konfiskuar njė sasi armėsh dhe pajisjesh ushtarake.
 
Sipas mediave serbe ky aksion ėshtė ndėrmarrė pas disa "akteve terroriste" nė luginėn e Preshevės, siē ishte vrasja e njė pjestėrari tė sigurimit sekret serb nė Bujanovc. Gjatė kėtij aksioni ėshtė hequr edhe flamuri shqiptar nga pėrmendorja e Ridvan Qazimit, i njohur si komandant "Lleshi" nė Tėrnoc.
 
 
Nė Serbi zbulohet fabrika mė e madhe pėr prodhimin e drogės nė Evropė
 
Beograd, 8 shkurt 2003 - Policia e Serbisė ka zbuluar fabrikėn mė tė madhe pėr prodhimin e drogės sintetike nė Evropė dhe me atė rast ka arrestuar 30 persona.
 
Vlera e drogės sė gjetur nė fabrikė dhe nė laboratret nė Novi Sad dhe Stara Pazovė vlerėsohet nė 10 milionė euro. Me atė rast janė gjetur dy milionė tableta drogė sintetike dhe 20 ton tė njė lloj acidi acetik qė ka shėrbyer pėr prodhimin e tabletave.

Tabletat e prodhuara, sipas policisė serbe, kanė pėrfunduar nė tregjet e Lindjes sė Largėt e tė Mesme, kurse vlera e kėtij biznesi arrin nė 50 mlionė dollarė.
 
 
A. Moisiu: Drejtėsia tė reagojė mė ashpėr ndaj krimit dhe korrupsionit
 
Tiranė, 8 shkurt 2003 - Presidenti Alfred Moisiu kėrkoi tė premten njė reagim mė tė ashpėr tė Drejtėsisė ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Presidenti shqiptar, i cili mori pjesė nė analizėn njėvjetore tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme, u shpreh se "mosveprimi dhe heshtja dėmtojnė besimin e qytetarėve tek drejtėsia dhe njollosin pa tė drejtė ose nuk e pastrojnė politikėn". Zoti Moisiu deklaroi se krimi dhe korrupsioni nxiten edhe nga mungesa e ndėshkimit tė shpejtė.
 
 
OSBE kritikoi ashpėr edhe projektligjin e qeverisė shqiptare mbi pronat
 
Vjenė, 8 shkurt 2003 - Ēėshtja e pronave dhe afrimi i zgjedhjeve vendore nė Shqipėri kėrcėnojnė tė prishin marrėveshjen Nano-Berisha, u shpreh ambasadori i OSBE-sė nė Tiranė, Liponen. Ai i bėri kėto komente gjatė raportit qė paraqiti nė Kėshillin e Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė mbi situatėn nė Shqipėri.
 
Ai kritikoi ashpėr edhe projektligjin e qeverisė mbi pronat, i cili sipas tij nuk ndryshon nga legjislacioni aktual. Ky problem sipas ambasadorit tė OSBE-sė ėshtė kthyer edhe nė provėn e parė tė letrės sė lakmuesit pėr bashkimin e propozuar pėr partive tė djathta dhe ajo qė mund tė prishė marrėveshjen Nano - Berisha.
 
 
Shqipėria bėn pėrpjekje pėr tė shtuar mundėsitė e anėtarėsimit nė NATO
 
Tiranė, 8 shkurt 2003 - Shqipėria ka lidhė marrėveshje me njė firmė amerikane nė pėrpjekje pėr tė shtuar mundėsitė e anėtarėsimit sa mė tė shpejtė tė vendit nė Aleancėn Veriatlantike. Kjo firmė ligjore me qendėr nė Uashington do tė aftėsojė punonjėsit e administratės publike dhe ata tė organizmave joqeveritarė.
 
 
Qeveria federale gjermane refuzon njė Rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara
 
Berlin, 8 shkurt 2003 - Qeveria federale gjermane refuzon njė rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara ku do tė parashikohej njė kėrcėnim me sulm ushtarak ndaj Irakut.
 
Pėr kėtė aktualisht nuk ka asnjė arsye, tha zėvendėsi i zėdhėnėsit qeveritar Hans-Hermann Langguth nė Berlin. Pėr mė tepėr duhet tė vazhdohet puna e inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara pėr armatimin posaēėrisht tani kur ėshtė forcuar mandati i tyre atje.

Ndėrkohė kancelari gjerman Gerhard Shrėder pritet qė lidhur me krizėn e Irakut tė takohet dhe bisedojė nesėr nė Berlin me presidentin rus Vlladimir Putin.
 
 
Donald Ramsfled flet sot nė Muynih nė Konferenca e 39-tė ndėrkombėtare pėr politikėn e sigurisė
 
Mynih, 8 shkurt 2003 - Me njė fjalim tė ministrit amerikan tė Mbrojtjes Donald Ramsfeld fillon sot edhe zyrtarisht Konferenca e 39-tė ndėrkombėtare pėr politikėn e sigurisė. Pritet qė nė fjalėn e tij drejtuar mė tepėr se 250 ushtarakėve dhe politikanėve pėr ēėshtje tė jashtme dhe tė sigurisė nga 40 vende, Ramsfeld tė pėrsėrisė shkaqet pėr insistimin amerikan pėr njė ndėrhyrje ushtarake kundėr Irakut. Pas ministrit amerikan Ramsfeld fjalėn do ta ketė ministri i jashtėm gjerman Joshka Fisher.
 
 
Solana ka hedhur poshtė kritikat e Ramsfeldit pėr qėndrimin gjerman ndaj Irakut
 
Hamburg, 8 shkurt 2003 - I ngarkuari me politikėn e jashtme dhe ēėshtje tė sigurisė sė Bashkimit Evropian Havier Solana ka hedhur poshtė kritikat e ministrit amerikan tė mbrojtjes Donald Ramsfeld pėr qėndrimin gjerman ndaj konfliktit tė Irakut.
 
Pėr gazetėn "Bild am Sonntag" Solana ka deklaruar se evropianėt nuk duhet t'i kushtojnė vėmendje tė madhe komenteve politike qė vijnė nga ana tjetėr e Atlantikut. Vendimtar sipas Solanės duhet tė jetė vetėm ēarmatimi i Irakut.
 
 
SHBA-tė u kanė tėrhequr qytetarėve tė tyre pėr rrezikun nga sulmet terroriste me armė biologjike
 
Uashington, 8 shkurt 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės u kanė tėrhequr vėrejtjen qytetarėve tė tyre nė mbarė botėn pėr rrezikun nė rritje nga sulmet terroriste me armė biologjike apo kimike.
 
Ministri amerikan i Drejtėsisė Xhon Ashroft deklaroi se ekzistojnė dėshmi tė ndryshme qė organizata terroriste "El Kaida" tė ketė planifikuar sulme nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
 
Rreziku ėshtė i madh posaēėrisht deri nga mesi i shkurtit kur do tė ketė pėrfunduar vizita e besimtarėve mysliman nė Mekė.
 
 
Nga njė shpėrthim nė Bogotė kanė humbur jetėn tė paktėn 20 njerėz
 
Bogotė, 8 shkurt 2003 - Si pasojė e njė shpėrthimi tė rėndė nė njė klub tė natės qė ndodhi nė kryeqytetin kolumbian jetėn kanė humbur tė paktėn 20 njerėz. Siē njoftuan autoritetet, poashtu janė plagosur edhe shumė se 100 persona tjerė.
 
Klubi i natės "El Nogal" nė veri tė qytetit milionėsh ėshtė shkatėrruar pothuajse nė tėrėsi. Shkaku i shpėrthimit vazhdon tė mbetet i paqartė. Megjithatė nuk pėrjashtohet mundėsia e njė sulmi terrorist.
 
 
Hans Bliks: Iraku po bėn pėrpjekje pėr bashkėpunim
 
Vjenė, 8 shkurt 2003 - Kryeinspektori i OKB-sė pėr armėt, Hans Bliks, thotė se duket qė Iraku po bėn pėrpjekje pėr tė bashkėpunuar me inspektorėt e OKB-sė. Megjithatė, zoti Bliks thotė se gjatė bisedimeve tė ardhshme me zyrtarė irakianė, ekipi i OKB-sė kėrkon tė shohė mė shumė tė dhėna qė provojnė bashkėpunimin nga pala irakiane.
 
Ai i bėri kėto komente jashtė zyrave tė OKB-sė nė Vjenė, pas njoftimit se inspektorėt nė Irak u lejuan tė intervistonin pėr herė tė parė, vetėm pėr vetėm, njė shkencėtar irakian. Intervista tė tilla janė njė nga kėrkesat kryesore tė Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Rusia kundėr njė rezolute tė re pėr Irakun
 
Moskė, 8 shkurt 2003 - Ministri i Jashtėm rus, Igor Ivanov, thotė se Moska do tė kundėrshtonte ēdo rezolutė tė re tė OKB-sė, qė do tė autorizonte ndėrmarrjen e veprimeve ushtarake kundėr Irakut. Zoti Ivanov thotė se Rusia nuk sheh ndonjė arsye pėr njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit, e cila do t’i hapte rrugėn pėrdorimit tė forcės kundėr Irakut.
 
Ministri i Jashtėm rus i bėri kėto komente njė ditė pasi presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara do tė mirėprisnin njė rezolutė tė re, e cila do ta bėnte tė qartė se Kėshilli i Sigurimit kėmbėngul nė pėrmbushjen e kėrkesave tė mėparshme pėr ēarmatimin e Irakut.
 
 
Ramsfeld nė Evropė pėr tė bindur aleatėt pėr nevojėn e veprimit ushrak kundėr Irakut
 
Romė, 8 shkurt 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld u takua nė Romė me kryeministrin Silvio Berluskoni, si dhe me zyrtarė tė tjerė italianė, pėr t'u shprehur morėnjohjen lidhur me mbėshtetjen e Italisė pėr qendrimin amerikan ndaj Irakut.

Sekretari Ramsfeld do tė vizitojė trupat amerikane nė njė bazė ajrore nė Italinė veriore, para se tė niset pėr nė Mynih tė Gjermanisė, ku ai do tė flasė nė njė konferencė evropiane mbi sigurinė dhe do tė zhvillojė bisedime me homologėt e tij evropianė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.