6.01.2003 - Trepca.net

Fjalimi i Mikael Shtajnerit, Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm i mbajtur nė Kėshillin e Sigurimit - 6 shkurt 2003 

Nju Jork, 6 shkurt 2003 / RTV21

  

Zoti Kryetar,

Ēka dėshiron populli i Kosovės?  Javėn e kaluar vizitova Ferizajin, qytetin e tretė pėrkah madhėsia nė Kosovė, Pejėn, qė gjendet rrėnzė maleve dhe Mitrovicėn qė shtrihet buzė lumit Ibėr.

Nė Ferizaj njė bukėpjekės nga njė Ndėrmarrje shoqėrore e bukės mė pyeti pėr: “njė punė tė sigurtė”. Njė student mė tha: “dua ti vie fundi korrupcionit nė mėnyrė qė tė mos kem nevojė tė paguajė pėr njė vend nė Univerzitet”. Nė Pejė, njė tregtar mu lut qė “ta mund krimin”. Nė Mitrovicė, njė mėsues nga rradhėt e komunitetit minoritar mė tha: “Dua tė lėviz nėpėr Kosovė pa pasur frigė”. Pra e tėra ishte rreth vendeve tė punės, sigurisė dhe respektit pėr multi etnicitetit.

Shumė politikanė e dinė kėtė dhe janė duke punuar shumė nėpėr Institutet e Pėrkohshme anemban Kosovės. 

Mikael Shtajner

Megjithatė, brengosem se tė tjerėt nė Prishtinė po bėhen mė shumė agresiv pėr statusin dhe kompetencat lidhur me statusin dhe nuk koncentrohen sa duhet nė ēėshtjet bukės dhe djathit.

Nė tė njejtėn kohė, Kryeministri Zoran Djindjic nė Beograd tani e ka ndryshuar kursin duke kėrkuar gjithashtu njė Rezolutė tė hershme tė statusit tė Kosovės dhe kėrkon kthimin e Shtetit serb nė Kosovė.  Gjersa komuniteti ndėrkombėtar koncentrohet nė standarded, nė atė se ēka dėshiron populli, politikanėt pėrqėndrohen nė statusin e Kosovės.

Nė bashkėveprim me ndryshimin e pikėpamjes nė Beograd, kemi parė dy lėvizje tė kundėrta nga serbėt e Kosovės.  Ėshtė mirė qė Koalicioni Kthimi do tė kthehet nė Kuvend pas disa muaj bojkotimi.  Interesat e serbėve mė sė miri mund tė pėrfaqėsohen pėrmes institucioneve legjitime.

Lėvizja e dytė, njė hap unilateral i ndėrmarrė nga tė tjerėt pėr tė krijuar Unionin e komunave serbe nė veri tė Kosovės, ka pasur ndikim tė damshėm nė kėto interesa.  Ky Union bazohet nė mono-etnicitet. Ai nuk e ka vleftėn ligjore por e destabilizon punėn e Kėshillit tė Evropės rreth decentralizimit, qė duhet tė filloj punėn e vet nė Kosovė kėtė tė hėne.

 Zoti Kryetar,

Si do t’i qaset UNMIK-u sfidave tė vitit 2003 nė dritėn e kėtyre zhvillimeve? Siē e dini, shumėēka ėshtė arritur nė 12 muajt e fundit.  Komuniteti Kosovar dhe ndėrkombėtar mund tė mburret me kėtė.  Por ne duhet tė shkojmė pėrpara. Prandaj, kėtė vit ne mendojmė tė pėrqėndrohemi nė:

  • Standarded

  • Tri prioritetet: vendet e punės, sigurinė dhe shumė-etnicitetin e mirėfilltė

  • Bartjen e kompetencave

  • Nisjen e dialogut tė drejtpėrdrejt Prishtinė-Beograd, dhe

  • Pėrgatitjen pėr integrimin Evropian.

I. Pėrqėndrimi tek standarded

Pėr arsye tė ndryshme dhe me pikėpamje tė ndryshme lidhur me atė se ēfarė duhet tė jetė zgjidhja, duket se tani nė Prishtinė dhe Beograd disa pajtohen me “sė pari standarded”.  Por, nė tė vėrtetė, ajo qė shihet nė terren ėshtė pėrmirėsimi i cilėsisė sė jetės – duke dhėnė rezultate pėr standarded ose pikėsynimet.  Misioni i Kėshillit tė Sigurimit e pa kėtė vetė gjatė vizitės sė paradokohshme tė tij.  Kjo poashtu shihet nga raporti tre mujor i Sekretarit tė Pėrgjithsėm, i cili ishte nė Kosovė nė muajin nėntor.

Por, njė gjė duhet ta kemi tė qartė qė tė gjithė: Pėrqėndrimi ynė tek standarded nė asnjė mėnyrė nuk i pėrjashton bisedimet e drejtpėrdrejta mes Prishtinės dhe Beogradit.  Pėrkundrazi, dialogu me Beogradin ėshtė njėri prej tetė pikėsynimeve.  Ashtu siē e tha Sekretari i Pėrgjithshėm, bisedimet pėr ēėshtjet e interesit tė ndėrsjellė duhet tė fillojnė sa mė parė qė ėshtė e mundur.

Z. Kryetar,

Materiali tė cilin e keni para vetes ėshtė paraparė tė shėrbejė si tregues themelor kundrejt tė cilit prej tash e tutje nė ēdo tre mujor do tė mund tė matet pėrparimi drejt pikėsynimeve.  Ai jep njė pėrmbledhje tė mėnyrės se si mendojmė ta operacionalizojmė procesin.

Meqenėse ekziston njė pajtueshmėri e pėrgjithshme pėrkitazi me qėllimet, institucionet e Kosovės ende nuk janė angazhuar me elanin e mjaftueshėm sa i pėrket pikėsynimeve.  Disa politikanė shqiptarė tė Kosovės kanė pohuar se Kosova tashmė i ka arritur standarded.  Njė zyrtar i lartė ka deklaruar publikisht se Kosova “ka shkuar mė larg se qeveritė e rajonit” nė qasjen e saj pėr kthimet, tė drejtat pronėsore dhe lirinė e lėvizjes.

Natyrisht, standarded qė duhet arritur duhet tė jenė reale dhe tė shihen karshi tė arriturave nė rajon.  Do tė ishte e padrejtė qė Kosova tė krahasohet me Zvicrėn pėr shembull.  Megjithatė, ashtu si u theksua nga misioni i Kėshillit tė Sigurimit nė dhjetor, Kosova edhe mė tej ėshtė larg pasjes sė institucioneve vėrtetė demokratike dhe njė shoqėrie ku minoritetet mund tė marrin pjesė tėrėsisht.

 Ne qartazi nuk presim nga institucionet tė veprojnė nė sferat nė tė cilat ato nuk kanė instrumente.  Por, personalitetet publike mund dhe duhet tė mbahen pėrgjegjėse pėr njė pėrpjekje tė vazhdueshme nė avancimin e vlerave tė shtetit ligjor pėr shembull.  Nga to presim qė tė deklarohen kundėr krimit, tė heqin dorė prej deklaratave ekstremiste dhe tė kėrkojnė nga populli qė tė bashkėpunojnė me policinė dhe gjykatat.  Tolerimi nė heshtje i krimit dhe korrupsionit duhet ndalur.

Me ndihmėn tuaj, unė shpresoj se ne mund t’i bindim liderėt politikė dhe shoqėrinė Kosovare qė tė shohin pikėsynimet si njė sfidė pozitive.  Institucionet e Kosovės duhet tė jenė gati pėr kėtė.  Ato duhet tė kuptojnė se vetėm pėrmbushja e kėtyre standardeve do t’i jepė Bashkėsisė Ndėrkombėtare besimin se Kosova ėshtė gati pėr vetėqeverisje substanciale.  Poashtu, pėrmbushja e kėtyre standardeve ėshtė e domosdoshme pėr tė mėnjanuar shkaqet pėr ndonjė konflikt tė ardhshėm – dhe qė Kosova tė bėhet njė shoqėri normale evropiane.

Mė lejoni poashtu tė theksoj se ka shumė politikanė, personalitete publike dhe gazetarė nė Kosovė tė cilėt janė shumė pėrkrahės tė kėtij drejtimi.  Vizioni i tyre ėshtė mjaft inkurajues.

II. Prioritetet pėr vitin 2003

Strategjia e UNMIK-ut ėshtė pėrqėndrimi nė standarded tė cilat janė tė nevojshme pėr njė jetė normale nė Kosovė, nė atė qė populli e do nė tė vėrtetė.  Unė do tė ndalem nė prioritetet pėr vitin 2003:

Sė pari, Krimi: Shkalla e pėrgjithshme e krimeve tė rėnda ka shėnuar rėnie tė madhe nė vitin 2002.  Numri i vrajseve nė vitin e kaluar ka qenė sa gjysma nė vitin 2001 dhe shkalla e zbulueshmėrisė sė vrasjeve ėshtė ngritur nė 80%.  Sidoqoftė, nė ndėrrimin e moteve Kosova ėshtė goditur nga njė valė dhune dhe vrasjesh.  Brenda katėr javėsh shpėrthyen tri autobomba.  Gjatė muajit tė kaluar u shėnuan njė numėr i vrasjeve tė disa personaliteteve tė njohura.  Disa prej viktimave kanė qenė dėshmitarė tė gjykimeve nė Hagė ose tė rasteve tė krimit tė organizuar.

Askush nuk ėshtė mbi ligjin.  Ne jemi duke intensifikuar sulmet tona mbi krimin e organizuar, korrupsionin dhe dhunėn me motive politike ose etnike.  Pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės do t’i pėrdorin shkathtėsitė e tyre tė reja pėr tė marrė pjesė nė pjesėt mė tė ndieshme tė luftės kundėr krimeve tė rėnda dhe krimit tė organizuar. 

Ata do tė kontribojnė me njohuritė e tyre lidhur me rrjetat kriminele nė Kosovė dhe rajon.  Tė enjten e kaluar nė stacionin policor nė Pejė, unė e pash se kjo mund tė funksionojė.  Poashtu jam i kėnaqur qė Guardia di Finanza italiane tani ka filluar me punė nė Njėsinė e pėr Hetime Financiare tė sapoformuar pėr luftimin e korrupsionit dhe mashtrimeve financiare.

Sė dyti, Ekonomia: Papunėsia vazhdon tė jetė brenga kryesore.  Por, vendet e punės mund tė krijohen vetėm duke tėrhequr investimet.  Dhe investimet do tė vijnė vetėm kur investuesit do tė kenė besim se paratė e tyre nuk do tė humben.  Kjo do tė ndodh vetėm atėherė kur ata do tė mund tė kenė siguri nė sistemin ligjor, besim nė institucione dhe kur ekziston liria e lėvizjes dhe zbatohen tė drejtat pronėsore.  Me fjalė tjera, kur tė plotėsohen standarded e njė shoqėrie demokratike funksionale.

Bashkė me qeverinė, unė do tė mundohem tė bėj gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė zhvilluar sistemin ligjor, institucionet dhe bazat pėr tė drejtat pronėsore qė janė tė nevojshme pėr tė ndėrtuar besimin tek investuesit.  Ēelėsi  i tėrė kėsaj do tė jetė procesi i privatizimit.  Ne poashtu duhet qė afaristėve t’ua bėjmė tė lehtė investimin nė Kosovė.  Pėr kėtė, ne do tė hapim njė zyrė ku investuesit do tė mund tė kalojnė me lehtėsi nėpėr procedurėn e regjistrimit dhe kushteve ligjore.  Njė zyre pėr investime.

Sė treti, Shunė-etniciteti: Unė jam i brengosur lidhur me politikėn e hartuar nė bazė tė interesave etnike nga radhėt e shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės si dhe nga Beogradi.

Nuk mund t’i lejojmė strukturat paralele tė veprojnė.  Kjo ėshtė po ashtu arsyeja pse e kemi themeluar Administratėn e UNMIK-ut  nė Mitrovicė mė 25 nėntor dhe tash po nisim me Shėrbimin Policor tė Kosovės nė pjesėn veriore tė qytetit.  Duhet tė bėhet edhe mė shumė.  Sidoqoftė, pas tre vjet e gjysėm qė nuk kemi dėgjuar asgjė nga andej pos Rojeve tė Urės, bashkėsia ndėrkombėtare tash e ka kontrollin. 

Beogradi na ka ndihmuar nė ēėshtjen e Mitrovicės por nė fushat tjera vazhdon tė pėrkrah strukturat paralele, duke vepruar nė baza njėetnike.  Edhe pse insiston se Kosova ėshtė pjesė e Sėrbisė, nė fakt Beogradi pėrqėndrohet vetėm nė 10% tė popullatės sė Kosvės. 

Mirėpo, komuniteti shqipatar shumicė nė Kosovė po ashtu ka dėshtuar nė atė qė tė marrė nė dorė trajtimin e interesave tė komunitetit serb dhe pakicave tjera.  Pakicat ende keqtrajtohen.  Pakicat ende frigohen tė lėvizin lirisht nėpėr Kosovė.  Shpesh nuk kanė qasje nė arsim, kujdes shėndetėsor, shėrbime publike dhe vende pune.  Ne nė UNMIK po punojmė shumė qė t’i krijojmė kushtet pėr shtimin e numrit tė kthimeve.  Nė vitin 2003 do tė mundėsohen mė shumė kthime.  Por tė drejtat e pakicave dhe kthimet duhet tė pėrkrahen edhe nga Institucionet e pėrkohshme me ndarje buxhetore dhe programe konkrete. 

Kosova duhet tė dėshmojė se ėshtė duke krijuar njė shoqėri shumetnike nė tė cilėn secili kosovar, pavarėsisht nga origjina etnike, mund tė jetojė nė siguri e dinjitet.

III.  Bartja e kompetencave

Ėshtė gjė e mirė qė Kuvendi dhe institucionet tjera dojnė tė marrin mbi vete pėrgjegjėsi.  Jam i gatshėm qė deri nė fund tė kėtij viti t’ua dorėzoj Institucioneve tė pėrkohshme tė gjitha kompetencat tė cilat ligji mė lejon t’i dorėzoj.  Mirėpo, institucionet duhet tė aarijnė suksese nė pėrmbushjen e pikėsynimeve dhe tė dėshmojnė se janė tė pajisur pėr t’i trajtuar pėrgjegjėsitė e shtuara – dhe me tė vėrtetė tė arrijnė suksese.

Komunat tashmė kanė mė shumė se dy vjetė pėrvojė nė udhėheqjen e ēėshtjeve lokale.  Sė shpejti do tė jemi nė gjendje qė komunave mė tė suksesshme t’ua dorėzojmė krejt kompetencat ekzekutive dhe tė tėrhiqemi nė funksion monitorues e mbikqyrės. 

Nė nivelin qendror, UNMIK po i kryen rishikimet e asaj se me ēfarė efikasiteti kemi kaluar nė fakt kompetencat nė fushat e transferuara.  Po ashtu do tė mundohemi qė bashkėrisht me Institucionet e pėrkohshme tė gjejmė se cilat fusha tjera mund tė transferohen sivjet.  E mandej sė bashku me to do tė shohim se si mund tė kryhet ky transfer mė pėr sė mbari.

Parimi ynė do tė jetė fuqizimi efektiv.  Po ėshtė me rėndėsi qė transferimi i pushtetit tė mos ndodh ashtu qė Bashkėsia ndėrkombėtare thjesht tė hjekė dorė nga strukturat politike tė Kosovės, duke e lėnė anash 1244shin.  Ende nuk ėshtė bėrė njė vjet prej se ėshtė themeluar Qeveria.  Ende mungojnė kontrollet dhe bilanset  nė mes tė ekzekutivit, legjislativit, gjyqėsorit dhe mediave.  Mbrojtja e pakicave ėshtė ende e dobėt nė tė gjitha institucionet.  Vet Qeveria ka kėrkuar pėrkrahjen tonė tė vazhdueshme.  Pėrkundėr gabimeve tona – natyrisht qė UNMIK-u bėn gabime- ende i duhemi Kosovės.

Pėrveē kėsaj, ka disa gjėra tė caktuara tė cilat nuk mund t’i bart plotėsisht tek institucionet vendase.  Kam mandatin tė shėrbejė si garantues i tė drejtave tė barabarta tė pakicave dhe trajtimin e tyre tė mirė.  Sė bashku me KFOR-in jam pėrgjegjės pėr sigurinė dhe rendin civil.  Dhe do ta mbaj pushtetin mbi marrėdhėniet me jashtė.

 ***

Nuk besoj se viti 2003 ėshtė koha qė mė nė fund tė zgjidhet statusi i Kosovės.  Por ėshtė koha qė tė vehen themelet pėr proceset politike qė nė fund do ta pėrcaktojnė statusin.  Dialogu mes Prishtinės e Beogradit mbi ēėshtjet praktike me interes tė pėrbashkėt ėshtė nė vetvete i domosdoshėm dhe do tė ndihmoj nė tejtimin e dialogut politik.  Nė fakt, paragrafi 11 (e) i Rezolutės 1244 me jep mandatin qė tė promovoj njė proces tė tillė.               

Ėshtė me rėndėsi kyēe qė Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, qė pėrfaqėson tėrė Bashkėsinė ndėrkombėtare, tė mbajė udhėheqėsinė mbi Kosovėn derisa tė plotėsohet synimi kryesor i parashtruar nė Rezolutėn 1244.  Nė tė njejtėn kohė, Kosova po ashtu duhet tė pregatitet pėr procesin e integrimit nė Evropė sė bashku me fqinjėt e vet nė rajon. 

Pritet qė Bashkėsia Evropiane tė ravijėzoj njė strategji mė energjike karshi Ballkanit nė samitin e saj nė Selanik mė 21 qershor.  Nė letrėn e tij drejtuar Kryesisė greke dhe asaj tė ardhshme italiane, Kryetari i Komisionit Romano Prodi fton ‘pėr njė pėrkushtim edhe mė tė madh politik’ tė BE-sė dhe njė perspektivė “ tė qartė dhe tė saktė’ anėtarėsimi.  Nė njė takim tė pėrfaqėsuesve ndėrkombėtar tė rajonit me Pėrfaqėsuesin e lartė Havier Solana dhe Komisionerin Kris Paten javėn e kaluar nė Bruksel, tė gjithė pamė se kjo ėshtė qenėsore pėr arritjen e suksesit.

Mirėpo, ēfarėdo angazhimi i Bashkėsisė ndėrkombtare duhet tė pėrcjellet me angazhim tė njejtė tė partnerėve tanė vendas nė pėrmbushjen e standardeve – standardeve tė njė shoqėrie funksionale demokratike.

Z. Kryetar,

Tė pėrfundoj: Ēka pra dojnė njerėzit nė Kosovė? Cilat janė prioritet tona? Vende tė punės, siguri dhe shumetnicitet.  Kjo ėshtė esenca e standardeve.  Kėtė e don Bashkėsia ndėrkombėtare.  Dhe kėtė e dojnė njerėzit e Kosovės.

 

Marrė nga RTV21 / 6.02.2003

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.