6.02.2003 - Trepca.net

Rugova: "Me Amerikėn ne jemi tė vegjėl, por miq tė mėdhenj qė mund tė bėjmė edhe punė tė mėdha"

 
  
Nju Jork, 6 shkurt 2003 - Duke ju referuar editorialit tė agjencisė sė lajmeve AP (Associated Press), janė thuajse tė gjitha gazetat mė tė mėdha amerikane, tė cilat kanė botuar tė njėtin artikull, ku shkruhet se nė Kosovė amerikanėt janė mė tė sigurtė dhe mė tė admiruar se nė ēdo vend tjetėr tė botės.
 
Flamuri amerikan ėshtė prezent dhe valvitet nė ēdo shtėpi kosovari. Njė ēift shqiptar nga Kosova, pas luftės me krenari, nė shenjė mirėnjohjeje, i kanė vėnė emrin vajzės sė tyre, Madeleine Albright.

Editoriali citon se edhe njė pallat i lartė gjashtėkatėsh nė qendėr tė Prishtėnės ka emrin dhe posterin gjigand tė Presidentit Bill Klinton, kur edhe bulevardi mė i madh i Prishtinės, mban emrin e Presidentit Bill Klinton.
 
Gjithēka kulmon nė Kosovė, me vendimin e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i cili, ka vendosur qė ndėrtesa e Presidentit tė Kosovės tė emitojė nga ana strukturore Shtėpinė e Bardhė "White House," dhe tė thirret me tė njėjtin emėr".
 
Ndėrkohė, tė gjitha kėto argumente gjenden nė Kosovė, kur shumė pjesė tė botės duke pėrfshirė edhe vendet muslimane i urrejnė amerikanėt duke i akuzuar si armiq. Por, nė Kosovė ndryshon gjithēka, amerikanėt janė mė tė sigurtė dhe mė tė admiruarit e mė tė mirėpriturit.

"Kur unė shoh skena tė tilla, kur njėrėz tė ndryshėm djegin flamurin amerikan, jam thellėsisht i vrarė", thotė Dr. Besnik Bardhi nga Gjakova, nė jugperendim tė Kosovės, qyteti i cili ka numrin mė tė madh tė tė vrarėve gjatė gjenocidit nė vitet 1989-99.

Reno Harnish, diplomati i karrierės, veteran, ka shėrbyer nė Egjipt, Nigeri dhe disa vende tė tjera, udhėheq Zyrėn amerikane nė Prishtinė, thotė se ka ngelur pa mend me kėtė lloj dashurie e respekti qė ka populli i Kosovės pėr Amerikėn''.

"Asnjėherė nuk kemi pasur kaq siguri dhe tė jemi kaq sypatrembur", thotė shefi i Zyrės amerikane Reno Harnish. "Amerikanėt po pėrdorin njė moral tė fortė. Udhėheqėsit kosovarė janė shumė tė interesuar tė dėgjojnė opinionet dhe mendimet amerikane". "Ndaj, - thekson Reno Harnish - duhet qė patjetėr qė roli i amerikanėve nė Kosovė tė vazhdojė".

Evropianėt dominojnė nė Kosovė me rreth 30,000 trupa nė kuadrin e forcave tė NATO-s dhe KB-sė, tė cilėt sė bashku me amerikanėt pas 78 ditė lufte ajrore dhe rrėzimit tė rregjimit tė Millosheviqit po punojnė dhe janė tė angazhuar pėr njė shoqėri multietnike nė Kosovė, ku tė mbizotėrojė paqja e siguria.

Gjenerali. Daniel J. Keefe, i cili komandon rreth 3,000 trupa amerikane tė cilėt shėrbejnė nė kuadrin e forcave tė NATO-s nė Kosovė thotė: "Ne kemi punuar shumė dhe rėndė qė tė fitojmė respektin e vendasve".

Gjen. Daniel J. Keefe thotė: "U kam thėnė ushtarėve amerikanė se ne duhet tė prezantojmė nė Kosovė vlerat me tė mira tė amerikanėve". "Ne u themi atyre se duhet tė bėjmė gjėra tė mėdha dhe themelore".

Keefe insiston se nuk ka pasur deri tani ndonjė kėrkesė pėr ndryshim e numrit tė forcave pėr largimin e tyre. Ndėrsa pėr sa i pėrket vėndasve ata pas 11 shtatorit 2001, kanė treguar gatishmėri tė marrin pjesė nė luftė nė Afganistan vetėm qė trupat amerikane tė mos largohen nga Kosova.
 
Dy vjet tė shkuara njė ushtar amerikan vrau njė fėmijė gjashtėvjeēar, por tani ushtari nga prindėrit e fėmijės ėshtė bėrė pjesėtar i familjes.

Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova ia dedikon gjithė kėtė mrekulli - admirimin dhe respektin qė kanė kosovarėt pėr Amerikėn, Presidentve Reagan, Presidentit Bush Plaku, Clinton qė i tha "ndal genocidit nė Kosovė" dhe Presidentit George W. Bush, i cili i vizitoi pėr herė tė parė trupat amerikane nė Kosovė fill pas inagurimit.
 
Presideti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova thotė: "Ne i duam amerikanėt sepse ata na dhuruan lirinė qė ne dėshironim". Rugova vazhdon duke thėnė se "pikėrishtė pėr kėtė ka njė respekt tė madh dhe ideal".

"Me Amerikėn ne jemi tė vegjėl, por miq tė mėdhenj qė mund tė bėjmė edhe punė tė mėdha", thotė Rugova.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.