4.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 4 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kryesia e Kuvendit kėrkesėn e AAK-sė do ta shqyrtojė javėn e ardhshme

 • Ambasadori gjerman nė Uashington thotė se ėshtė tepėr herėt qė tė zgjidhet statusi pėrfundimtar i Kosovės

 • Galak: Gjingjiq vetėm mund tė ėndėrrojė pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė

 • Bashkimi Evropian nuk e mbėshtet nismėn e duputetėve tė Kosovės

 • Kthimi i ushtrisė jugosllave nė Kosovė aktualisht nuk ėshtė i mundur, u tha nė njė takim pėr media

 • Nuk ka tė arrestuar lidhur me sulmin kundėr stacionit tė policisė nė Pejė

 • Buxheti i komunės sė Podujevės pėr kėtė vit do tė jetė 20% mė i lartė se vitin e kaluar

 • Mbi 40 deputetė i dorėzuan Parlamentit njė deklaratė me tė cilėn kėrkojnė qė Kosova tė shpallet shtet sovran dhe i pavarur

 • Deputetit serb Ivanoviq e vlerėson tė rrezikshme kėrkesėn e deputetėve tė Kosovės pėr shpalljen e pavarėsisė

 • Forcat e policisė ndėrkombėtare morėn kompetencat mbi sigurinė nė portėn kufitare me Serbinė

 • Ministria e Shėndetėsisė nuk pranon emrimimin e Pleurat Sejdiut pėr sekretar tė pėrhershėm tė kėsaj ministrie

 • Gjykata e Qarkut nė Prishtinė dėnoi me njė vit heqje lirie njė polic nga Gana

 • Gjykata Ndėrkombėtare nė Hagė shqyrton kėrkesėn e Bosnjės pėr kompensim

 • Gjukanoviq: Fundi i ambicieve pushtuese tė Millosheviqit, si katalizator i njė projekti serbomadh

 • Gjingjiq u shkruan liderėve tė botės pėr gjendjen e "rėndė:" nė Kosovė

 • Rreth 30 mijė banorė tė zonave veriore tė Shqipėrisė gjenden tė izoluar nga bora

 • Qeveria e Maqedonisė miratoi planin aksional tė Marrėveshjes sė Ohrit

 • Zvicra do tė organizojė konferencėn pėr Irakun

 • Anan paralajmėron nga tragjedia humanitare nė Korenė e Veriut

 • Afganistani prodhuesi mė i madh i opiumit nė botė

 • Bush merr pjesė nė shėrbesėn pėrkujtimore pėr 7 astronautėt

 • Hetime intensive pėr anijen Kolumbia

 • Pauell ka fakte tė reja qė provojnė se Iraku nuk po ēarmatoset.

 • Europarlamentarja britanike thotė se Iraku fsheh armėt

 • Bler e Shirak takohen pėr bisedime pėr Irakun

 • Presidenti Bush ka kėrkuar miratimin e buxhetit prej 41.3 miliardė dollarėsh pėr siguri

 • Nė Hungari ka filluar aftėsimi i vullnetarėve irakianė

 • Inspektorėt e KB-sė kanė vizituar tė paktėn 9 qendra tė dyshuara pėr armėt e fshehura

 • Nuk ka njė kufi kohor pėr inspektimet e armėve nė Irak

 • Putin: Pėrgjegjėsia pėr krizėn i takon Irakut

 • Kryeministri turk ėshtė takuar me kreun e partisė kryesore opozitare irakiane


 

Kryesia e Kuvendit kėrkesėn e AAK-sė do ta shqyrtojė javėn e ardhshme
 
Prishtinė, 4 shkurt 2003 - Tashmė ka mbėrritur nė sekretarinė e Kuvendit tė Kosovės kėrkesa e Grupit parlamentar tė AAK-sė qė Kuvendi tė shqyrtojė Deklaratėn pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, kurse Kryesia e Kuvendit do ta shqyrtojė nė takimin e radhės javėn e ardhshme.

Ndėrkohė kryetari i Kuvendit Nexhat Daci do tė thėrrasė shefat e grupeve parlamentare pėr konsultime, meqenėse kjo vlerėsohet si ēėshtje shumė e rėndėsishme. Lidhur me kėtė ēėshtje do tė bėhen konsultime edhe me misionin e UNMIK-ut, me pėrfaqėsitė e huaja diplomatike nė Prishtinė, pėr marrjen e hapave qė duken mė radikalė a po qė bėjnė kthesė nė zhvillimet e pėrgjithshme nė Kosovė, tha Ramush Tahiri kėshilltar i kryeparlamentarit Daci.

Gjithashtu thuhet se Kryesia e Kvendit rezervon tė drejtėn tė mos e procedojė kėtė kėrkesė, nėse jo bazohet nė rregulloren e Kuvendit dhe nė Kornizėn kushtetuese. Tahiri thotė se ky mandat i deputetėve ėshtė i limituar me Kornizėn kushtetuese dhe Kryesia nėse vlerėson se njė propozim i tillė nuk ėshtė nė harmoni me kėtė dokument, atėherė ajo ka tė drejtė qė tė mos e vėrė nė rend dite tė Kuvendit.
 
 
Ambasadori gjerman nė Uashington thotė se ėshtė tepėr herėt qė tė zgjidhet statusi pėrfundimtar i Kosovės
 
Uashington, 4 shkurt 2003 - Ambasadori gjerman nė Uashington, Volfgand Ishinger, ka vlerėsuar se tani ėshtė tepėr herėt qė tė zgjidhet statusi pėrfundimtar i Kosovės. Sipas ambasadorit gjerman, paraprakisht duhet bėrė shumė ndryshime nė Kosovė.
 
 
Galak: Gjingjiq vetėm mund tė ėndėrrojė pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė
 
Bruksel, 4 shkurt 2003 - Duke komentuar kėrkesėn e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq pėr kthimin e trupave serbe nė Kosovė, zėdhėnėsja e Havier Solanės, Kristina Galak ka thėnė: "Gjingjiq tani vetėm mund tė ėndėrrojė. As tash, as nė tė ardhmen e afėrt, ajo kėrkesė nuk do tė gjendet nė rendi dite", ka thėnė ajo.
 
 
Bashkimi Evropian nuk e mbėshtet nismėn e duputetėve tė Kosovės
 
Bruksel 4 shkurt 2003 - Nė njė njoftim nga Brukseli thuhet se Bashkimi Evropian nuk e mbėshtet nismėn e duputetėve tė Kosovės qė pėrmes njė deklarate tė shpallin Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran.
 
Kristina Galak, zėdhėnėse e shefit tė diplomacisė sė BE-sė Havier Solana, citohet tė ketė thėnė se nuk ka rrethana pėr nisma tė tilla. Justifikimi se kjo po bėhet si reagim ndaj Kartės kushtetuese tė Serbisė e Malit tė Zi nuk qėndron, sepse BE-ja gjithnjė ka insistuar se nuk ėshtė mirė qė tė pėrmendet Kosova nė preambulėn e kėsaj Karte kushtetuese, ka thėnė Galak. Ajo ka shtuar se kjo preambulė nuk do tė mund tė ndikojė nė situatėn legale nė Kosovė.

Zėdhėnėsja e Solanės ka thėnė se do tė ishte shumė mė mirė qė liderėt kosovarė tė merren me forcimin e institucioneve tė Kosovės sesa me deklarata tė cilat "nuk kanė kuptim".

Gjithashtu ajo ka thėnė se BE-ja mbėshtet politikėn e Mihael Shtajnerit pėr Kosovėn dhe parimet e njohura standardet para statusit pėrfundimtar sepse ky ėshtė qėndrim edhe i Solanės dhe i tėrė BE-sė.
 
Zėdhėnėsja e Solanės ka pralajmėruar se edhe nėse miratohet njė deklaratė e tillė asgjė nuk do tė ndryshojė as nė jetėn e kosovarėve as nė qėndrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
 
Kthimi i ushtrisė jugosllave nė Kosovė aktualisht nuk ėshtė i mundur, u tha nė njė takim pėr media
 
Prishtinė, 4 shkurt 2003 - Nė njė konferencė pėr media tė UNMIK-ut e KFOR-it u tha se kthimi i ushtrisė jugosllave nė Kosovė aktualisht nuk ėshtė i mundur, sepse pėr sigurinė e Kosovės pėrgjegjės ėshtė KFOR-i dhe UNMKIK-u, tha Derek Ēepell, zėdhėnės i policisė sė UNMIK-ut.

Ndėrkaq duke komentuar nismėn e deputetėve tė Kosovės pėr shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur de sovran, Sunil Narula, zėdhėnės i UNMIK-ut tha se administrata ndėrkombėtare tash pėr tash nuk ka ndonjė qėndrim, por megjithatė ai shtoi se kjo do tė bėhet pas konsultimeve tė shefit tė UNMIK-ut Shtajner me Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.

Nė kėtė konferencė u njoftua edhe pėr arrestimin e 33 personave pėr posedim ilegal tė armėve dhe konfiskimin e njė sasie armėsh, madje edhe njė lancues raketash.

Zėdhėnėsi i KFOR-it Entoni Adams bėri tė ditur se nė rajonin e Klinės ėshtė duke u zhvilluar stėrvitja "Rapid gaardian" qė ka pėr qėllim demonstrimin e vendosmėrisė sė NATO-s pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon.
 
 
Nuk ka tė arrestuar lidhur me sulmin kundėr stacionit tė policisė nė Pejė
 
Pejė, 4 shkurt 2003 - Gjashtė personat e arrestuar ditė mė parė ka tė bėjė me posedem ilegal tė armėve e jo me sulmin kundėr stacionit tė policisė rajonale nė Pejė, deklaroi zėdhėnėsja e SHPK-sė nė Pejė Hedije Kelmendi.
 
Tre prej kėtyre personave janė liruar, kurse tre tė tjerėt ndodhen nė arrest. Ata janė ndaluar sepse nė veturat e tyre janė gjetur aramtim ilegal, tha ajo.

SHPK, policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i ditėve tė fundit kanė shtuar kontrollin nė Pejė qė qytetarėt tė kenė njė siguri mė tė madhe.
 
 
Buxheti i komunės sė Podujevės pėr kėtė vit do tė jetė 20% mė i lartė se vitin e kaluar
 
Podujevė, 4 shkurt 2003 – Kuvendi i komunės i Podujevės mbajti sot seancėn e katėrt tė cilėn e udhėhoqi kryetari Agim Veliu e nė tė cilėn mori pjesė edhe administratori komunal Majkėll Verlling.

Kryeshefi Ekzekutiv, Ejup Visoka, paraqiti propozimin e buxhetit pėr vitet 2003-2005 me theks tė veēantė pėr vitin 2003, kurse kėshilltarėt pas shqyrtimit dhe paraqitjes sė vėrejtjeve dhe sugjerimeve aprovuan njėzėri buxhetin e komunės.

Buxheti pėr vitin fiskal 2003 pėr komunėn e Podujevės ėshtė propozuar tė jetė 6.797.713 euro, e qė ėshtė 23 % mė i lartė se buxheti i vitit 2002, deklaroi para kėshilltarėve z. Visoka.

Kuvendi miratoi vendimin pėr ristrukturimin e shėrbimit civil dhe nė kėtė kuadėr ua vazhdoi kontratat tė gjithė tė zėnėve me punė nė kėtė shėrbim pėr 2 muaj.

Kryetari i KK Agim Veliu njoftoi pėr dorėheqjen e kėshilltarit tė PDK-sė z. Bajram Ajeti me arsyen se ėshtė punėtor nė shėrbimin civil tė Kosovės dhe se dėshiron t'i pėrkushtohet kėtij shėrbimi.

KK i Podujevės vendosi qė ngritjen e Komitetit pėr Komunitete dhe Komitetit pėr Ndėrmjetsim ta bėjė nė seancėn e radhės.
 
 
Mbi 40 deputetė i dorėzuan Parlamentit njė deklaratė me tė cilėn kėrkojnė qė Kosova tė shpallet shtet sovran dhe i pavarur
 
Prishtinė, 4 shkurt 2003 - Mbi 40 deputetė i dorėzuan edhe zyrtarisht Parlamentit njė deklaratė me tė cilėn kėrkojnė qė Kosova tė shpallet shtet sovran dhe i pavarur nė njė seancė tė jashtėzakonshme e Parlamentit tė Kosovės mė 13 shkurt. Kjo kėrkesė sė bashku me tekstin e kėsaj deklarate i ėshtė dorėzuar kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, por me tė janė njoftuar edhe tė gjitha instancat ndėrkombėtare.

Duke arsyetuar nismėn e kėsaj deklarate pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nė emėr tė nėnshkruesve tė saj, Bujar Dugolli kryetar i Grupit parlamentar tė AAK-sė, ka theksuar se "arsyeja mė e fortė qė na ka shtyrė neve tė marrim kėtė hap nė kėto momente ėshtė miratimi i Kartės Kushtetuese Serbi - Mali i Zi nga Kuvendi i Serbisė e Malit tė Zi e cila Kosovėn e trajton si pjesė integrale tė Serbisė".
 
Ndėr arsyet e tjera pėr kėrkesėn e pavarėsisė sė Kosovės, ai pėrmendi edhe mosreagimin adekuat tė BE-sė ndaj kėrkesės sė deputetėve pėr tė kundėrshtuar pėrfshirjen e Kosovės nė preambulėn e Kartės Kushtetuese tė shtetit tė ri serbo-malazez.

Nė kėtė deklaratė veē tjerash theksohet se Kuvendi i Kosovės kėrkon nga tė gjitha shtetet demokratike, nė veēanti nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe shtetet e BE-sė qė tė mbėshtesin dhe tė ndihmojnė popullin riridashės tė Kosovės nė krijimin dhe nė njohjen ndėrkombėtare tė shtetit tė Kosovės.
 
Kuvendi i Kosovės kėrkon nga KS i OKB-sė qė realitetin e ri tė krijuar nė Kosovė ta njohė si tė arritur tė pėrbashkėt tė qytetarėve tė Kosovės dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe kėtė ta miratojė nė njė rezolutė pėr njohjen e shtetit tė pavarur tė Kosovės.
 
 
Deputetit serb Ivanoviq e vlerėson tė rrezikshme kėrkesėn e deputetėve tė Kosovės pėr shpalljen e pavarėsisė
 
Mitrovicė, 4 shkurt 2003 - Kėrkesėn e 42 deputetėve tė Parlamenit pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, anėtari i kryesisė sė Kuvendit deputeti serb Oliver Ivanoviq e vlerėsoi tė rrezikshme. Sipas tij kjo deklaratė do ta ashpėrsojė edhe mė shumė situatėn edhe ashtu tė tendosur nė Kosovė.
 
"Mendoj se njė iniciativė e kėtillė mund tė jetė shumė e rrezikshme aq mė tepėr kur ndodhemi nė njė situatė tė tendosur dhe mund tė pritet edhe reagimi i z. Shtajner, i cili nė KS nuk do ta ketė lehtė tė shpjegojė kėtė zhvillim tė fundit nė Kosovė", tha Ivanoviq.
 
 
Forcat e policisė ndėrkombėtare morėn kompetencat mbi sigurinė nė portėn kufitare me Serbinė
 
Kopaonik, 4 shkurt 2003 - Forcat e policisė ndėrkombėtare kanė marrė dje kompetencat nga forcat paqeruajtėse mbi sigurinė nė portėn kufitare me Serbinė nė fshatin Jarinė. Zyrtarėt e policisė thanė se brenda muajit policia kufitare do t'i marrė kompetencat mbi tė gjitha pikat kufitare.
 
Mirėpo, nė kėtė detyrė nuk janė pėrfshirė fare pjesėtarėt shqiptarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. Njė polic ndėrkombėtar lidhur me faktin pse nė kuadėr tė policisė ndėrkombėtare nuk janė inkuadruar edhe policėt shqiptarė tė SHPK-sė, theksoi se kjo ėshtė njė ēėshtje politike.

Zyrtarėt ndėrkombėtarė tė policisė kufitare nė kėtė vendkalim theksuan se do tė angazhohen pėr rendin dhe parandalimin e ēdo lloj kontrabande, pėrkatėsisht tė ndėrpriten tė gjitha veprimet ilegale nga tė dy anėt e kufirit.
 
 
Ministria e Shėndetėsisė nuk pranon emrimimin e Pleurat Sejdiut pėr sekretar tė pėrhershėm tė kėsaj ministrie
 
Prishtinė, 4 shkurt 2003 - Ministria e Shėndetėsisė nuk pranon emėrimin e Pleurat Sejdiut pėr sekretar tė pėrhershėm tė kėsaj ministrie. Ai ka pranuar kėtė detyrė pas mbledhjes me zyrtarė tė lartė tė UNMIK-ut e cila zgjati mėse dy orė.
 
Ndryshe kėshilltari i lartė i ministrit tė Shėndetėsisė Muhamet Jusufi pėrsėriti edhe njėherė qėndrimin e kėsaj Ministrie dhe theksoi se Plurat Sejdiun nuk e njeh as ministri Baliq e as Ministria e Shėndetėsisė.
 
Madje edhe nė mbledhjen e rregullt tė djeshme mes drejtorėve dhe kėshilltarėve tė kėsaj ministrie, ministri dhe tė tjerėt e konfirmuan tė njėjtėn gjė se nuk e njohin Pleurat Sejdiun nė postin e sekretarit tė pėrgjithshėm, pėrderisa Kėshilli i ministrave tė dalė me njė vendim pėrfundimtar rreth kėtij problemi brenda Ministrisė sė Shėndetėsisė, thotė z. Jusufi.

Megjithatė, Pleurat Sejdiu dje e ka filluar punėn nė kėtė post edhepse ministri Baliq nuk e njeh atė.

Ndėrkaq, kėshilltari kryeministrit tė Kosovės, Rexhep Hoti pohoi se z. Sejdiu ėshtė zgjedhur sekretar me procedurė tė rregullt nga Komisioni pėr emėrime tė larta.
 
 
Gjykata e Qarkut nė Prishtinė dėnoi me njė vit heqje lirie njė polic nga Gana
 
Prishtinė, 4 shkurt 2003 - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ėshtė dėnuar me njė vit heqje lirie polici i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė Xhon Atanga nga Gana, pasi ai nė njė aksident rrugor ka shkaktuar vdekjen e dy qytetarėve nė vendin tonė.
 
 
Gjykata Ndėrkombėtare nė Hagė shqyrton kėrkesėn e Bosnjės pėr kompensim
 
Hagė, 4 shkurt 2003 - Gjykata Ndėrkombėtare e Kombeve tė Bashkuara, e cila ka nisur aktivitetin nė korrik tė vitit tė kaluar, do tė shqyrtojė kėrkesėn e Bosnjės, e cila kėrkon kompensim nga Jugosllavia pėr ushtrimin e gjenocidit nė luftėn e viteve 1992 – '95.

Beogradi kishte kėrkuar tė pengonte njė gjykim tė tillė, por Gjykata nė fjalė ka hedhur poshtė kėrkesėn jugosllave.
 
 
Gjukanoviq: Fundi i ambicieve pushtuese tė Millosheviqit, si katalizator i njė projekti serbomadh
 
Podgoricė, 4 shkurt 2003 - Kryeministri malazez Milo Gjukamoviq ka vlerėsuar se arsyeja kryesore pėr krijimin e RF Jugosllavisė ka qenė dėshira qė tė fshehen ambiciet pushtuese tė Sllobodan Millohseviqit, si katalizator i njė projekti serbomadh.
 
Gjukanoviq ka thėnė se fundi i kėsaj Jugosllavie ėshtė pėrfundim logjik dhe i drejtė i njė procesi, duke shtuar se Serbia e Mali i Zi janė tė vetėdijshme se duhet t'i kthehen vetvetes.
 
 
Gjingjiq u shkruan liderėve tė botės pėr gjendjen e "rėndė:" nė Kosovė
 
Beograd, 4 shkurt 2003 - Kryeministri serb Zoran Gjingjiq u ka drejtuar njė letėr presidentėve tė Rusisė dhe SHBA-ve, Putin e Bush, dhe kryeministrit britanik Bler nė tė cilėn i njofton pėr gjendjen e "rėndė" nė Kosovė dhe kėrkon qė kriza sa mė parė tė zgjidhet, njoftojnė mediat serbe.

Gjingjiq tė njėjtėn letėr u ka drejtuar edhe presidenti tė Francės Shirak, kryeministrit italian Berluskoni dhe kancelarit gjerman Shrėder. Gjingjiq kėrkon ndihmė nga liderėt kryesorė tė botės qė situata sa mė parė tė definohet dhe deri nė fund tė respektohet dhe zbatohet rezoluta 1244 pėr Kosovėn, sepse sipas Gjingjiqit, Kosova po shkon drejt pavarėsisė.

* * *

Pothuajse nuk kalon njė ditė qė kryeministri serbe tė mos dalė me ndonjė "shqetėsim" tė tij rreth Kosovės. Kjo ėshtė njė praktikė e zakonshme e politikanėve serbė saherė qė i kanė punėt ngushtė nė shtėpi tė vet.
 
Tani qė ėshtė miratuar Karta kushtetuese e krijesės sė re Serbi - Mali i Zi, Gjingjiq dėshiron tė marrė supremacionin politik nė Serbi pėr tė shtyrė nė plan tė dytė rivalin e tij kryesor Vojisllav Koshtunica, i cili te serbėt ashiqare gėzon popullaritet dhe mbėshtetje mė tė madhe. Kosova edhe njeherė po u shėrben politikanėve serbė si "kartė e fortė" pėr dominim nė skenėn politike tė Beogradit.
 
Por njėherit synohet edhe destabilizimi i Kosovės tani kur pritet transferi mė i madh pushtetit nga ndėrkombėtarėt te vendorėt.
 
 
Rreth 30 mijė banorė tė zonave veriore tė Shqipėrisė gjenden tė izoluar nga bora
 
Shkodėr, 4 shkurt 2003 - Rreth 30 mijė banorė tė zonave veriore tė Shqipėrisė gjenden tė izoluar nga bora, e cila pėr pesė ditė me radhė ka bllokuar rrugėt automobilistike, qė lidhin qendrat e qyteteteve me komunat. Deri mė tash as qeveria dhe as organizatat humanitare nuk kanė kėrkuar ndihma nė kėto zona.

Sipas zyrtarėve vendorė banorėt nė prefekturėn e Shkodrės dhe atė tė Kukėsit kanė nevoja tė ngutshme pėr ushqime. Nė prefekturėn e Shkodrės dhe nė atė tė Pukės situata ėshtė rėnduar jo vetėm pėr shkak tė bllokimit tė rrugėve por edhe tė ndėrprerjes sė energjisė elektrike.
 
 
Qeveria e Maqedonisė miratoi planin aksional tė Marrėveshjes sė Ohrit
 
Shkup, 4 shkurt 2003 - Qeveria e Maqedonisė nė seancėn e djeshme ka miratuar planin aksional me tė cilin parashihet zbatimi i Marrėveshjes Kornizė tė Ohrit.
 
Nė kėtė plan janė pėrcaktuar afatet kohore pėr miratimin e rreth 90 ligjeve, ndėrkaq qeveria ka shprehu vullnet politik edhe pėr sjelljen e njė ligji tė veēantė pėr pėrdorimin e gjuhėve tė komuniteteve, i cili ligj nuk ėshtė parashikuar nė Marrėveshjen e Ohrit, por kjo e drejtė ėshtė parapar me kushtetutė.
 
Sipas zėdhėnėsit tė Qeverisė maqedonase, nė kėtė plan pėrfshihen tri segmente: plani operativ, decentralizimi i pushtetit lokal, si dhe baza pėr pėrgatitjen e programit pėr pėrfaqėsimin proporcional tė bashkėsive etnike nė administratėn shtetėrore dhe publike nė kėtė vend. Qeveria e Maqedonisė po ashtu ka ngritur iniciativėn pėr pėrgatitjen e njė ligji pėr pėrdorimin e gjuhės, tė cilin duhet tė pėrgatis Ministria e Drejtėsisė.
 
Ai paralajmėroi se Ligji pėr pėrdorimin e simboleve tė bashkėsive etnike pritet qė tė miratohet nga deputetėt gjatė kėtij muaji.
 
 
Zvicra do tė organizojė konferencėn pėr Irakun
 
Bernė, 4 shkurt 2003 - Nė kuadėr tė kėrcėnimit tė luftės nė Irak, Zvicra do tė organizojė njė konferencė pėr respektimin e sė drejtės nderkombėtare ndėrkombėtare. Kėto e bėri tė ditur ministrja e jashtme Mishelin Kalmi-Rej. Zvicra bėn tė gjitha pėrpjekjet pėr tė zbutur vuajtjen e popullsisė civile.
 
Pjesėmarrėse nė konferencė do tė jenė vendet fqinje tė Irakut, SHBA, BE, Britania e Madhe, Gjermania dhe organizata tė ndihmės.
 
Sipas zonjės Kalmi-Rej ėshtė planifikuar, qė konferenca tė mbahet qė kėtė muaj nė Gjenevė. Ekspertėt e OKB-sė mendojnė se nė rast lufte nė Irak njė gjysmė milionė njerėz kanė nevojė pėr ndihmė mjekėsore. Pėrveē kėsaj priten 900 000 refugjatė.
 
 
Anan paralajmėron nga tragjedia humanitare nė Korenė e Veriut
 
Nju Jork, 4 shkurt 2003 - Sekretari i pėrgjithsöm i OKB-sė Anan ka kerkuar nga bashkösia ndörkombėtare ndihmė financiare pėr Korenė e Veriut. Pėrndryshe ky vend komunist rrezikohet nga njė katastrofė humanitare, deklaroi njė zėdhėnės i Ananit.
 
Vetem deri nė fund tė marsit programit botėror tė ushqimit i duhen 97 000 tonė ushqime pėr tė furnizuar mė tė varfrit nė Korenė e Veriut. Sipas organizatės gjermane kundėr urisė nė botė rreth 3 milionė nga 23 milionė koreanoveriorėt vuajnė nga uria. Nddr fėmijėt e vegjėl 45% janė tė paushqyer kronikė.
 
 
Afganistani prodhuesi mė i madh i opiumit nė botė
 
Vjenė, 4 shkurt 2003 - Afganistani sipas tė dhėnave tė OKB-sė ėshtė vendi me prodhimin mė tė lartė tė opiumit nė botė. Pothuajse 3/4 e opiumit vjen nga Afganistani, njoftoi zyra e OKB-sė pėr luftimin e drogės dhe tė kriminalitetit, nė njė raport tė publikuar nė Vjenė.
 
Vitin e kaluar 3.400 tonė opium janė prodhuar nė kėtė vend. Fshatarėt e varfėr duhen stimuluar me qėllim qė tė kalojnė nė mbjedhjen e bimėve legale.
 
 
Bush merr pjesė nė shėrbesėn pėrkujtimore pėr 7 astronautėt
 
Uashington, 4 shkurt 2003 - Presidenti Bush merr pjesė tė martėn nė shėrbesat e pėrmortshme pėr anėtarėt e ekuipazhit tė anijes Kolumbia nė Qendrėn e Fluturimeve nė Hapėsirė Johnson nė Teksas. Presidenti Bush tha se astronautėt bėnė sakrificėn mė sublime pėr hir tė zbulimeve shkencore.
 
Presidenti theksoi se Shtetet e Bashkuara do ta vazhdojnė programin e hapėsirės dhe ai premtoi se Agjencia Amerikane e Hapėsirės, NASA do ta kapėcejė tragjedinė e sė shtunės me anijen Kolumbia.
 
 
Hetime intensive pėr anijen Kolumbia
 
Hjuston, 4 shkurt 2003 - Ēelėsi i gjetjes sė shkakut qė ēoi nė shpėrbėrjen e anijes Kolumbia mund tė qėndrojė nė zbulimin e faktorėve qė ēuan nė ngritjen e shpejtė tė temperaturės sė sipėrfaqes nė anėn e majtė tė trupit tė anijes disa minuta para se ajo tė ēahej nė hapėsirė.

"Na mungon njė hallkė nė zinxhirin e ngjarjeve qė ēuan nė rritjen e temperaturės, tė cilėn duhet ta zbulojmė", thotė drejtuesi i programeve tė fluturimit tė Nasės, Ron Dittemore. Nasa shpreson tė gjejė copat e pllakave refraktare izoluese qė mbrojnė anijen nga mbi-nxehja tė cilat mund tė japin pėrgjigjen.

"Hallka qė na mungon ndodhet diku, ne duhet tė kėmbėngulim derisa ta gjejmė", thotė zoti Dittemore.
 
 
Pauell ka fakte tė reja qė provojnė se Iraku nuk po ēarmatoset.
 
Uashington, 4 shkurt 2003 - Zyrtarėt amerikanė thonė se Sekretari i Shtetit Kolin Pauell ka fakte tė mėtejshme qė provojnė se Iraku nuk po ēarmatoset. Zyrtarėt thonė se Sekretari i Shtetit do tė bėjė publike fotografi tė siguruara nga agjensitė e zbulimit si dhe tekstet e disa bisedave tė pėrgjuara.
 
Materialet do tė bėhen tė ditura tė mėrkurėn gjatė njė takimi nė Kėshillin e Sigurimit.

Zyrtarėt thonė se sekretari Pauell ėshtė ende duke shqyrtuar materialet e agjencive tė zbulimit pėr tė zgjedhur pjesėt qė ai do tė bėjė publike tė mėrkurėn gjatė njė takimi tė rėndėsishėm nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.

"Iraku nuk po bashkėpunon. Iraku i fsheh tė dhėnat. Iraku po pėrpiqet ta ruajė programin e armėve tė shkatėrrimit nė masė. Informacioni qė do tė japė sekretari i shtetit do ta bėjė tė qartė, me fakte, kėtė gjė", tha zėdhėnėsi Bauēer.

Sekretari Pauell thotė se Shtetet e Bashkuara ende kėrkojnė njė ēarmatim me mjete paqėsore, por "nuk do tė tėrhiqen nga rruga e luftės", nė se ajo mbetet mjeti i vetėm pėr t'i hequr Irakut armėt e shkatėrrimit nė masė.
 
 
Europarlamentarja britanike thotė se Iraku fsheh armėt
 
Nju Jork, 4 shkurt 2003 - Njė anėtare britanike e Parlamentit Evropian i ka dorėzuar kryeinspektorit tė armėve Hans Bliks, ato, qė ajo e cilėson si, prova tė reja, qė Iraku fsheh materiale pėr prodhimin e armėve.

Parlamentarja britanike, Ema Nikolson, tha tė hėnėn nė Nju Jork se njė informator irakian i ka treguar asaj dy vende tė ndryshme ku janė fshehur materiale pėr prodhimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė.

Kėto dy vende, tha ajo, nuk janė kontrolluar ende nga ispektorėt.
 
Zonja Nikolson tha se ajo i ka dhėnė kryeinspektorit Bliks edhe njė formė qė tregon se Iraku ėshtė pėrpjekur tė porosisė materiale pėr armėt madje edhe muajin e kaluar. Zėdhėnėsi i zotit Bliks tha se informacioni i deputetes po vlerėsohet dhe ai i premtoi zonjės Nikolson se hollėsitė e tij nuk do t’i bėhen publike pėr tė mbrojtur burimin e informacionit.
 
 
Bler e Shirak takohen pėr bisedime pėr Irakun
 
Londėr, 4 shkurt 2003 - Britania dhe Franca kanė nė plan tė zhvillojnė tė martėn njė takim tė nivelit tė lartė qė pritet tė pėrqendrohet rreth luftės sė mundshme kundėr Irakut.

Kryeministri britanik Toni Bler dhe presidenti francez Zhak Shirak do tė takohen pėr bisedime nė njė pikė turistike nė veri tė Francės.

Kryeministri Bler mbėshtet qėndrimin amerikan pėr njė ndėrhyrje tė mundshme ushtarake nė se Iraku nuk pranon tė ēarmatoset. Franca ėshtė kundėr ndėrhyrjes dhe mbėshtet zgjatjen e misionit tė inspektimeve nė Irak.
 
 
Presidenti Bush ka kėrkuar miratimin e buxhetit prej 41.3 miliardė dollarėsh pėr siguri
 
Uashington, 4 shkurt 2003 - Nė buxhetin e propozuar nga presidenti Xhorxh Bush, qė duhet ta miratojė Kongresi amerikan, nuk pėrfshihet asnjė fond pėr njė luftė tė mundshme me Irakun.
 
Arsyeja pėr kėtė, njofton Shtėpia e Bardhė, ėshtė se administrata amerikane shpreson nė njė zgjidhje paqėsore.

Nga ana tjetėr presidenti ka kėrkuar miratimin e buxhetit prej 41.3 miliardė dollarėsh pėr sigurinė e brendshme tė vendit.
 
 
Nė Hungari ka filluar aftėsimi i vullnetarėve irakianė
 
Budapest, 4 shkurt 2003 - Nė njė bazė ushtarake nė Hungari ka filluar aftėsimi i vullnetarėve irakianė, tė cilėt gjenden nė mėrgim, nė mėnyrė qė tė punojnė me forcat amerikane nė rast tė njė lufte tė mundshme nė Irak, njoftojnė burimet amerikane.

Hungaria ka lejuar aftėsimin nė kėtė vend deri tė mbi 3 mijė irakianėve pėr njė afat kohor mbi 90 ditė.
 
 
Inspektorėt e KB-sė kanė vizituar tė paktėn 9 qendra tė dyshuara pėr armėt e fshehura
 
Bagdad, 4 shkurt 2003 - Inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara gjatė ditės sė djeshme kanė vizituar tė paktėn 9 qendra tė dyshuara pėr armėt biologjike, kimike dhe bėrthamore.

I ngarkuari pėr ndėrlidhjeje me inspektorėt, gjenerali Hosam Mohamed Amin tha se Bagdadi ėshtė i gatshėm tė zhvillojė bisedime tė reja me inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara.

Amin tha se Iraku do tė lejojė fluturimin e aeroplanėve vėzhgues U-2, nėse amerikanėt dhe britanikėt japin garanci se nuk do tė ndėrmarrin sulme nė zonėn e ndalim-fluturimit.
 
 
Nuk ka njė kufi kohor pėr inspektimet e armėve nė Irak
 
Uashington, 4 shkurt 2003 - Shtėpia e Bardhė ka hedhur poshtė njoftimet nė disa media amerikane se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kėrkojnė tė kufizojnė inspektimet nė Irak nė 6 javė.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleiēėr, ka pohuar se presidenti Bush nuk ka vendosur njė kufi kohor pėr inspektimet.
 
 
Putin: Pėrgjegjėsia pėr krizėn i takon Irakut
 
Moskė, 4 shkurt 2003 - Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se pėrgjegjėsia mė e madhe nė rastin e krizės irakiane i takon Irakut.

Kjo u bė e ditur pas takimit me kryeministrin italian Silvio Berluskoni.
 
 
Kryeministri turk ėshtė takuar me kreun e partisė kryesore opozitare irakiane
 
Ankara, 4 shkurt 2003 - Kryeministri turk, Abdullah Gul ėshtė takuar gjatė ditės me kreun e partisė kryesore opozitare Deniz Bajkal, lidhur me krizėn irakene.

Qeveria turke duhet tė vendosė sė shpejti nėse do lejojė trupat amerikane nė vend nė rast tė njė lufte me Irakun.

Pas takimit kryeministri turk Gul deklaroi: "Derisa jemi nė njė pikė kritike, lidhur me ēėshtjen irakiane, i kam treguar zotit Bajkal zhvillimet mė tė fundit dhe i kam dhėnė njė mori informacionesh. E pėrsėris se kjo javė ėshtė kyē nė zhvillimet e mėtejshme", nėnvizoi kryeministri turk.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.