3.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 3 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dhe kryeministri Rexhepi udhėtuan pėr nė SHBA

 • Shtajner thotė se KFOR-i dhe UNMIK-u janė pėrgjegjėse pėr sigurinė nė Kosovė

 • Policia ndėrkombėtare ka arrestuar 6 persona me dyshimin se kanė sulmuar policinė rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė

 • Policia ka gjetur veturėn nga e cila ėshtė qėlluar koloneli Tahir Zemaj

 • Zėdhėnėsi i Presidentit tė Kosovės thotė se strategjia e Beogradit ėshtė vetėm iluzion serb

 • Gjatė njė operacioni tė KFOR-it nė Pejė ėshtė gjetur njė sasi e madhe armėsh dhe eksploziv

 • Mė 6 shkurt Kėshilli i Sigurimit do tė debatojė pėr situatėn nė Kosovė

 • Istref Begolli ishte aktor i kalibrit botėror

 • Nė Prishtinė vdiq dhe u varros atdhetari Osman Dumoshi

 • Gjilani fiton edhe dy projekte tė reja, ndėrsa pesė tė tjera presin aprovimin e Ministrisė sė Financave

 • Serbi Angjellko Kollashinac, pėr krime lufte, u dėnua me 8 vjet burgim

 • Sivjet pritet tė ekshumohen edhe trupat e 500-700 personave

 • Edhe zėdhėnėsi i KFOR-it ėshtė kundėr ēfarėdo ushtrie tjetėr nė Kosovė

 • NATO thekson se nuk ekzistojnė rrethanat pėr tė biseduar rreth kthimit tė forcave serbe nė Kosovė

 • Trupi gjykues nė Prizren pritet tė shpallė sot dėnimin kundėr njė serbi tė akuzuar pėr krime lufte

 • Ushtria jugosllave thotė se ėshtė e gatshme tė kthehet nė Kosovė

 • Ushtria jugosllave thotė se ėshtė e gatshme tė kthehet nė Kosovė

 • Nė rajonin e Tetovės dhe tė Gostivarit janė zbuluar 32 shtetase tė huaja qė merreshin me prostitucion

 • Kryeministri i Serbisė kėrkon kthimin e forcave serbe nė Kosovė

 • Nė Shkup me njė granatė dore janė plagosur tre serbė

 • In Memoriam - Istref Begolli (1933-2003)

 • Gjenden trupat e disa astronautėve

 • Tė martėn zhvillohet ceremonia e pėrmortshme

 • Bliks u ka bėrė thirrje SHBA-ve qė kėtė javė tė ofrojnė dėshmi bindėse pėr armėt ilegale irakiane

 • Pauell thotė se tė mėrkurėn do t'i prezentojė KS se Sadam Huseini po i fsheh armėt e veta

 • NASA jep hollėsi tė reja rreth anijes Kolumbia

 • Rusia dėrgon ndihma nė Stacionin Hapėsinor

 • Arrestime antiterroriste nė Greqi

 • Partia e Shrėderit humb nė zgjedhjet vendore

 • Iraku mund tė bėjė lėshime gjatė vizitės sė kryeinspektorit Hans Bliks

 • Qeveria amerikanė do tė ndėrmarrė hetime pėr shkaqet e tragjedisė sė anijes Kolumbia

 • Mbi 3.000 bomba dhe raketa tė dirigjuara do tė derdheshin mbi ushtrinė irakiane nė 48 orėt e para

 • Nga njė shpėrthim i fuqishėm 40 tė vrarė

 • Nė Kinė nė njė hotel kanė humbur jetėn 33 njerėz

 • Ėshtė vrarė shefi i policisė sė njė distrikti tė Groznit

 • Havel largohet nga posti i Presidentit


 

Presidenti Rugova dhe kryeministri Rexhepi udhėtuan pėr nė SHBA
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dje ka udhėtuar pėr nė SHBA, me ftesė tė Kongresit amerikan, ku tė enjtėn do tė marrė pjesė ceremoninė tradicionale "Lutjet e mėngjesit".

Poashtu Presidenti gjatė qėndrimit nė SHBA do tė ketė edhe aktivitete tė tjera. Presidenti Rugova para nisjes, nė aeroportin e Prishtinės deklaroi: "Po nisem sot nė SHBA tė marrė pjesė nė takimin tradicional qė ėshtė nė kėtė vend nė 'Lutjen e Mėngjesit'dhe tė lutem bashkė me presidentin Bush pėr paqen, lumturinė dhe prosperitetin nė botė".

Po dje edhe kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ka udhėtuar nė SHBA pėr tė marrė pjesė nė "Lutjen e mėngjesit" e cila mbahet me 6 shkurt.

Nė kėtė ceremoni tradicionale marrin pjesė pėrfaqėsuesit e 160 vendeve tė botės.
 
 
Shtajner thotė se KFOR-i dhe UNMIK-u janė pėrgjegjėse pėr sigurinė nė Kosovė
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - KFOR-i dhe UNMIK-u janė autoritetet e vetme pėrgjegjėse pėr sigurinė nė Kosovė dhe nuk ka arsye pėr ndryshimin e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, ka deklaruar kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner duke i pėrgjigjur letrės sė kryeministrit tė Serbisė Zoran Gjingjiq pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė.
 
 
Policia ndėrkombėtare ka arrestuar 6 persona me dyshimin se kanė sulmuar policinė rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė
 
Pejė, 3 shkurt 2003 - Policia ndėrkombėtare ka arrestuar 6 shqiptarė nė rajonin e Pejės nė kuadrin e hetimeve lidhur me sulmin e fundit kundėr stacionit tė policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė, ka bėrė ditur zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut. Ai ka konfirmuar se tre nga personat e arrestuar janė liruar, ndėrkohė qė tre tė tjerė po merren nė pyetje nga policia.

Zėdhėnėsi ka saktėsuar se gjashtė personat e arrestuar janė shqiptarė tė Kosovės, por emrat e tyre nuk mund tė bėhen publik pėrderisa hetuesia tė mos kryejė hetimet lidhur me shkallėn e pėrgjegjėsisė sė tyre.
 
Policia thotė se ka dėshmi tė qėndrueshme por jo edhe tė bollshme se kėta tre persona janė pėrgjegjės tė drejtpėrdrejt pėr sulmin kundėr stacionit tė policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė.

Tre nga personat e arrestuar janė liruar, ndėrkohė qė tre tė tjerė po merren nė pyetje nga policia.
 
 
Policia ka gjetur veturėn nga e cila ėshtė qėlluar koloneli Tahir Zemaj
 
Pejė, 3 shkurt 2003 - Njė pjesėtar i SHPK-sė ka bėrė tė ditur se ėshtė gjetur njė nga veturat nga e cila ėshtė qėlluar koloneli Tahir Zemaj, mė 4 janar tė kėtij viti nė Pejė.
 
Njė rreshter i policisė ka konfirmuar se bėhet fjalė pėr makinėn "Opel askona" me ngjyrė tė kaltėr, e cila ėshtė gjetur e djegur dhe e shkatėrruar nė njė fshat tė Pejės.
 
Mediat lokale citojnė rreshterin e policisė sė hetimeve Enver Gashin tė ketė pohuar pėr gjetjen e kėsaj veture dhe identifikimin e pronarėve tė saj tė mėparshėm.
 
Ai ka thėnė se kjo veturė ka ndėrruar disa pronarė dhe se policia po bėn pėrpjekje pėr idenitfikimin e pronarit tė saj tė fundit.
 
 
Zėdhėnėsi i Presidentit tė Kosovės thotė se strategjia e Beogradit ėshtė vetėm iluzion serb
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i presidentit tė Kosovės, Muhamet Hamiti thotė se strategjia e re e Beogradit pėr Kosovėn ėshtė vetėm iluzion serb dhe se nuk do tė ketė kthim tė forcave serbe.
 
Kosova aktualisht ndėrton mėvetėsinė e saj, deri nė njohjen e pavarėsisė dhe ka institucionet e veta tė cilat do tė sigurojnė sovranitetin nė gjithė territorin e saj, ka thėnė Muhamet Hamiti.
 
 
Gjatė njė operacioni tė KFOR-it nė Pejė ėshtė gjetur njė sasi e madhe armėsh dhe eksploziv
 
Pejė, 3 shkurt 2003 - Gjatė njė aksioni tė bastisjeve tė dy shtėpive nga KFOR-i nė Pejė janė gjetur 16 "kallashnikov", katėr granata dore, njė sasi e eksplozivit dhe dy pushkė M-48.
 
Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell tha se personat e arrestuar gjatė natės sė tė shtunės, nuk kanė tė bėjnė me sulmin kundėr policisė, por do tė merren nė pyetje pėr mbajtjen e kundėrligjshme tė armėve. Ēepell tha se operacioni do tė vazhdojė edhe mė tutje dhe do tė ndihmohet nga forcat e KFOR-it.
 
Sipas tij, e gjithė kjo bėhet qė tė ndalohen elementėt kriminalė tė cilėt po veprojnė nė Kosovė dhe po shkaktojnė vrasje dhe sulme tė tilla.
 
  
Mė 6 shkurt Kėshilli i Sigurimit do tė debatojė pėr situatėn nė Kosovė
 
Nju-Jork, 3 shkurt 2003 - Me 6 shkurt, Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara do tė debatojė mbi zhvillimet e fundit politike e tė sigurisė nė Kosovė, njoftojnė burimet e selisė sė OKB-sė nė Nju-Jork. Nė kėtė takim pėr situatėn nė Kosoėv do tė raportojė edhe kryeadministratori Shtajner.
 
 
Istref Begolli ishte aktor i kalibrit botėror
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Me rastin e vdekjes sė aktorit tonė tė madh Istref Begolli, sot nė Prishtinė u mbajt njė mbledhje pėrkujtimore nė kinemanė ABC.
 
Pėr figurėn prej aktori nė kėtė mbeldhje pėrkujtimore foli regjisori Agim Sopi, i cili evokoi kujtime pėr aktorin Begolli, me tė cilin nė vitin 1990 xhiroi telefilmin “Kulla” sipas tregimit po me kėtė titull tė Anton Pashkut.

Poashtu nė kėtė mbledhje foli edhe regjisori nga Maqedonia Vladimir Milēin, i cili me fjalė shumė tė zgjedhura foli pėr Istrefi Begollin si aktor tė kalibrit botėror.

Gjithashtu me njė fjalė rasti pėr figurėn e Istref Begollit foli edhe minsitri i kulturės Behxhet Brajshori.

Para pjesėamrrėsve tė shumtė u shfaq telefilmi “Kulla”, ku aktori i ndjerė Istref Begolli realizoi njė rol shumė tė arrirė.
 
 
Nė Prishtinė vdiq dhe u varros atdhetari Osman Dumoshi
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Pas njė sėmundjeje tė gjatė dhe tė rėndė mbrėmė nė Prishtinė vdiq atdhetari i njohur Osman Dumoshi, i cili tėrė jetėn ia kushtoi aktivitetit patriotik..
 
Osman Dumoshi ishte njė nga organizatorėt e demostratave tė njohura tė 27 nėntorit tė vitit 1968. Pėr veprimtarinė e tij patriotike ai ka qenė i dėnuar me shumė vjet burgim.

Ceremonia mortore e varrimit tė Osman Dumoshit u bė sot nė varrezat e qyetit nė Prishtinė, nė tė cilėn folėn miqtė e bashkėvprimtarė tė ndjerit Dumoshi.
 
 
Gjilani fiton edhe dy projekte tė reja, ndėrsa pesė tė tjera presin aprovimin e Ministrisė sė Financave
 
Gjilan, 3 shkurt 2003 (QIK) - Njėra ndėr komunat e cila ka arritur t`i pėrfitojė mė sė shumti donatorėt e jashtėm, ėshtė Gjilani, ku deri tani janė realizuar mbi 280 projekte, sipas prioritetit tė pėrcaktuar me programin pėr zhvillimin e shpejtė strategjik tė komunės, duke u krijuar kėshtu qytetarėve njė infrastrukturė mė funksionale dhe kushte pėr njė jetė mė tė avancuar.
 
Enver Muja, kryshef ekzekutiv thotė se janė nė pritje tė pėrgjegjes pozitive nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave edhe pėr pesė projekte tė tjera, tė cilat i kanė dorėzuar para disa ditėve.

Rrjeti i kanalizimit dhe sigurimi i ujit tė pijshėm pėr gjithė qytetin, janė ndėr problemet me tė cilat, nė Kosovė, nuk ballafaqohet vetėm komuna e Gjilanit, por edhe shumė qytete, prandaj sipas z. Muja, pesė nga projektet qė presin vizėn e Ministrisė, pėr lejimin e mjeteve nga buxheti pėr investime nė komuna, nė shumė tė pėrgjithshme prej 600 mijė euro, janė nxjerrė si prioritete.
 
Nė lagjen "Arbėria", nė fshatin serb Koretishtė si dhe nė Poneshin e Muhaxhirėve, do tė shtrihet rrjeti i kanalizimit, ndėrkaq, projektet pėr ujėsjellėsin janė paraparė pėr lagjet "Ramiz Cėrnica" dhe "Zabeli i Sahit Agės". Komuna do tė participojė nė kėto investime me 25 pėr qind nga buxheti i vetė.

Ndėrkaq komuna ėshtė dakorduar me USAID-in pėr pjesėmarrje me 40 pėr qind tė mjeteve edhe nė projektin e shkollės fillore nė fshatin Livoē i Epėrm, qė ka vlerė mbi 300 mijė euro, ndėrsa do tė shfrytėzohet nga tė dy komunitetet qė jetojnė atje.
 
Edhe banorėt e Poneshit kanė nėnshkruar njė marrėveshje mirėkuptimi pėr njė projekt tė shkollės, ku do tė mund tė vijonin nxėnėsit shqiptarė dhe serbė, tė cilėt edhe tani punojnė nėn njė ēati, por nė hyrje tė veēanta.
 
Gjenerali i Brigadės Shuėkombėshe tė Lindjes, Kith Huber i kishte inkurajuar banorėt e Poneshit qysh vitin e kaluar pėr tė pranuar projektin pėr njė shkollė tė pėrbashkėt, por asokohe kishte munguar gatishmėria e liderėve serbė, tė cilėt kishin insistuar pėr hyrje tė ndara.
 
Zyrtari pėr projekte Fadil Osmani thotė se presin njė donatorė pėr ta realizuar projektin, sepse shkolla e tashme ėshtė nė ndėrtesė pėrdhese shumė e vjetėr dhe qė nuk i plotėson kushtet pėr mėsim.

Edhe Agjensioni Evropian pėr Rindėrtim, pėrkatėsisht MLIF/3 ka aprovuar sot projektin pėr njė shkollė katėrklasėshe nė lagjen Mihir tė Bresalcit, nė shumė tė pėrgjithshme prej 170 mijė euro, ku komuna participon me rreth 70 mijė euro.

Enver Muja thotė se nė pėrgatitje e sipėr janė edhe disa projekte pėr renovimin e infarstrukturės publike, tė dėmtuar nga tėrmeti, me mjetet e lejuara nga Ministria pėr Ekonomi dhe Financa.

Gjilani do tė pėrfitojė edhe Qendrėn pėr Rehabiltim tė grave dhe fėmijėve, pėr tė cilin Karitasi austriak ka ndarė 180 mijė euro, ndėrsa edhe komuna do ta japė pjesėn e vetė tė mjeteve nė kėtė projekt qė ka shumė rėndėsi pėr komunėn tonė, thotė z. Muja.
 
 
Serbi Angjellko Kollashinac, pėr krime lufte, u dėnua me 8 vjet burgim
 
Prizren, 3 shkurt 2003 - Njė trup gjykatėsish ndėrkombėtarė sot nė Gjykatėn e qarkut nė Prizren shpalli serbin Angjellko Kollashinac fajtor dhe e dėnoi me tetė vjet burgim. Kollashinac ėshtė akuzuar pėr krime lufte nė Kosovė gjatė vitit 1999.
 
 
Sivjet pritet tė ekshumohen edhe trupat e 500-700 personave
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Qė nga viti 1999 janė gjetur 4019 persona tė vdekur si pasojė e konfliktit nė Kosovė, kurse rreth 2212 trupa janė identifikuar, bėri tė ditur Zyra e UNMIK-ut pėr personat e zhdukur dhe mjekėsi ligjore.
 
Shefi i kėsaj zyre, Pablo Baraibar, tha se deri nė fund tė vitit 2002 janė ekshumuar 80 pėr qind e trupave qė janė zbuluar nė vendet e panjohura. Ai tha se sivjet pritet tė ekshumohen edhe trupat e 500-700 personave tė tjerė.
 
Gjithashtu ai tha se 1000 trupat e ekshumuar mė parė nga Tribunali i Hagės do tė riekshumohen edhe njėherė pėr shkak se ekipi i patologėve nuk ka mbledhur shenjat e ADN-sė.
 
Numri i trupave tė paidentifikuar e tė zbuluarr nė Serbi ėshtė rreth 100 persona, ndėrsa tė zhdukur konsiderohen 4233 persona, prej tė cilėve 3324 janė shqiptarė e 909 joshqiptarė, tha Baraibar.

Ditėve tė ardhshme do tė ekspozohen rrobat dhe gjėsendet personale tė personave tė vrarė pėr identifikimin e tyre nga familjarėt.
 
 
Edhe zėdhėnėsi i KFOR-it ėshtė kundėr ēfarėdo ushtrie tjetėr nė Kosovė
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Zėdhėnėsi i forcave paqeruajtėse tė NATO-sė nė Kosovė Entoni Adams ka deklaruar se nuk ka nevojė pėr veprim tė ēfarėdo ushtrie tjetėr nė Kosovė pėrveē ushtarėve tė KFOR-it. KJo deklaratė e tij ėshtė reagim ndaj letrės sė kryeministrit serb Gjingjiq pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė.
 
 
NATO thekson se nuk ekzistojnė rrethanat pėr tė biseduar rreth kthimit tė forcave serbe nė Kosovė
 
Bruksel, 3 shkurt 2003 - Nuk ekzistojnė rrethanat adekuate pėr tė biseduar rreth kthimit tė forcave serbe nė Kosovė, thonė zyrtarėt e NATO-s nė Bruksel, duke reaguar ndaj letrės sė kryeministrit Zoran Gjingjiq nėpėrmjet sė cilės ai kėrkon kthimin e sė paku 1000 ushtarėve dhe policėve serbė nė Kosovė.
 
Nė NATO theksojnė se nuk ekziston ndonjė marrėveshje me Beogradin e cila pėrmend kthimin e ushtrisė nė Kosovė. Madje nė marrėveshjen tekniko-ushtarake tė nėnshkruar nė Kumanovė nuk pėrmendet kthimi i policėve dhe ushtarėve tė uniformuar dhe tė armatosur, por pėrfshihet vetėm mundėsia e kthimit tė limituar tė personelit ushtarak dhe atij policor.
 
NATO-ja rikujton se ēdo vendim qė ka tė bėjė me Kosovėn merret pas shqyrtimit tė rrethanave tė sigurisė dhe pasojave tė mundshme.
 
 
Trupi gjykues nė Prizren pritet tė shpallė sot dėnimin kundėr njė serbi tė akuzuar pėr krime lufte
 
Prizren, 3 shkurt 2003 - Trupi gjykues ndėrkombėtar nė Prizren pritet tė shpallė sot verdiktin nga procesi gjyqėsor kundėr Angjellko Kollashinac tė akuzuar pėr krime lufte nė Kosovė.
 
Prokurori ndėrkombėtar Tomas Hikman e ngarkonte Angjellko Kollashincin pėr pjesėmarrje nė vrasje dhe deportime tė shqiptarėve tė Kosovės nga rrethi i Rahovecit nė vitin 1999.
 
 
Ushtria jugosllave thotė se ėshtė e gatshme tė kthehet nė Kosovė
 
Beograd, 3 shkurt 2003 - Ushtria jugosllave ėshtė e gatshme nė ēdo moment tė kthehet nė Kosovė, nė pajtim me rozolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė, por kjo ėshtė ēėshtje e pastėr politike, ka deklaruar kryeshefi i Drejtorisė sė Shtatmadhorisė sė ushtrisė jugosllave, koloneli Nikolla Stojanvoiq.
 
Sipas Stojanoviqit tashmė ėshtė formuar njė aradhė speciale e cila nė bazė tė gjendjes numerike, strukturės, pajisjes dhe armatimit u pėrgjigjet kushteve nga kjo rezolutė.
 
Kthimi ėshtė ēėshtje e vlerėsimeve tė faktorėve ndėrkombėtarė dhe kreut politik tė shtetit, thotė Stojanoviq dhe thekson se ushtria jugosllave "do t'i kryejė me efikasitet obligimet".
 
 
Ushtria jugosllave thotė se ėshtė e gatshme tė kthehet nė Kosovė
 
Beograd, 3 shkurt 2003 - Ushtria jugosllave ėshtė e gatshme nė ēdo moment tė kthehet nė Kosovė, nė pajtim me rozolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė, por kjo ėshtė ēėshtje e pastėr politike, ka deklaruar kryeshefi i Drejtorisė sė Shtatmadhorisė sė ushtrisė jugosllave, koloneli Nikolla Stojanvoiq.
 
Sipas Stojanoviqit tashmė ėshtė formuar njė aradhė speciale e cila nė bazė tė gjendjes numerike, strukturės, pajisjes dhe armatimit u pėrgjigjet kushteve nga kjo rezolutė.
 
Kthimi ėshtė ēėshtje e vlerėsimeve tė faktorėve ndėrkombėtarė dhe kreut politik tė shtetit, thotė Stojanoviq dhe thekson se ushtria jugosllave "do t'i kryejė me efikasitet obligimet".
 
 
Nė rajonin e Tetovės dhe tė Gostivarit janė zbuluar 32 shtetase tė huaja qė merreshin me prostitucion
 
Tetovė/Gostivar, 3 shkurt 2003 - Ministria e Brendshme e Maqedonisė nė njė aksion tė organizuar, nė rajonin e Tetovės dhe tė Gostivarit, nė 12 lokale dhe bare nate, ka zbuluar 32 shtetase tė huaja, viktima tė trafikut njerėzor.
 
Zėdhėnėsja e kėsaj Ministrie Mirjana Kontevska ka bėrė tė ditur se 6 shtetase tė huaja janė gjetur nė objektin hotelier "Kobra 2000", tė cilat ilegalisht kanė kaluar kufirin midis Maqedonisė dhe Serbisė.
 
Ndėrkaq nė lokalin "Beli" janė gjetur 10 shtetase tė huaja, ndėrkaq nė lokalin "Kristal" i cili gjendet gjithashtu nė Tetovė janė gjetur 6 shtetase bullgare. Kontevska tha se kundėr pronarėve tė kėtyre lokaleve janė ngritur akpadi.
 
 
Kryeministri i Serbisė kėrkon kthimin e forcave serbe nė Kosovė
 
Beograd, 3 shkur - Kryeministri i Serbisė Zoran Gjingjiq kėrkon kthimin e forcave serbe nė Kosovė. Nė njė letėr dėrguar komandantit tė NATO-s pėr Evraopėn Juglindore admiralit Gregori Xhonson ai shkruan se Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė parashikon kthimin e 1000 pjesėtarėve tė policisė dhe ushtrisė serbe nė Kosovė.
 
Gjingjiq kėrkon qė ēėshtjet e sigurisė lidhur me transferimin e kompetencave nga ndėrkombėtarėt tek vendorėt tė bėhen nė marrėveshje me Beogradin.

Me transferimin e pushtetit nė duar tė pushtetit lokal, sipas Gjingjiqit, pargjykohet statusi final i Kosovės. Bartja e komptencave tė rėndėsishme nė institucionet lokale do tė thotė defakto krijimi i pavarėsisė sė Kosovės, thotė Gjingjiq.
 
Ai mė pas shkruan se nėse vlerėsohet se janė krijuar kushtet pėr reduktimin e trupave tė NATO-s, atėherė duhet thėnė se janė krijuar kushtet pėr kthimin e forcave serbe.
 
Ai ka shfaqur shpresėn se brenda disa muajve nė lokalitetet ku banojnė serbėt nė Kosovė do tė jetė i mundshėm kthimi i njė kontigjenti tė policisė dhe ushtarakėve serbė.
 
 
Nė Shkup me njė granatė dore janė plagosur tre serbė
 
Shkup, 3 shkurt 2003 - Policia e Maqedonisė njofton se janė plagosur 2 jugosllavė dhe njė serb i Bosnjes gjatė njė sulmi me granata dore ndaj banesės sė tyre nė Shkup nė orėt e djeshme tė mėngjesit. Njė zėdhėnės i Ministris sė Brendshme tė Maqedonisė ka thėnė se sulmi duket tė jetė vepėr kriminelėsh, por nuk u qartėsuan plotėsisht rrethanat lidhur me kėtė sulm.
 
 
In Memoriam - Istref Begolli (1933-2003)
 
Prishtinė, 3 shkurt 2003 - Tė premtėn mė 31 janar pushoi sė rrahuri zemra e aktorit tonė tė madh Istref Begolli.

Istref Begolli ishte korife i skenės sė teatrit tonė dhe krahas Abdurrahman Shalės, Shani Pallaskės e ndonjė tjetri, i takon plejadės sė aktorėve mė tė shquar, emri i tė cilėt do tė skalitet me shkronja tė arta nė historinė e teatrit tė Kosovės.

Mund tė thuhet se Istref Begolli ka qenė aktor i lindur, ngase nuk kishte kryer ndonjė shkollė profesionale as tjetėr. Si 16 vjeēar ai do tė hyjė nė skenėn atėherė tė sapoformuar tė Teatrit Popullor Krahinor (mė 1949) dhe me ndėrprerje tė shkurta, aty edhe do ta pėrfundojė (pa dėshirėn e tij) karrierėn teatrore mė 1990. Njė kohė tė shkurtėr do tė punojė nė njė teatėr profesionist tė Beogradit dhe njė kohė ka qenė artist i lirė.

Nė teatėr ka luajtur mbi 100 role tė ndryshme nga dramaturgjia shqiptare e botėrore. T'i pėrmendim vetėm disa (nga dramat origjinale): "Erveheja", "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur", "Fosilet", "Shpend Sokoli i Soko Shpendit" e deri tek ato botėrore: "Makbethi", "Othello", "Shtettrrethimi", "Cubat", "Ifigjenia nė Aulidė", "Konfiteori" etj., ku ka realizuar kreacione tė shkėlqyeshme.
 
Dramat mė tė njohura tė dramaturgjisė botėrore nė Teatrin e Prishtinės u vunė nė skenė nga regjisorėt mė tė njohur jugosllavė, si Paro, Turbeshiq, Mijaē, Milēin etj.

Istref Begolli ndonėse jo me aq sukses si nė teatėr ka luajtur edhe nė disa filma jugosllavė dhe tė Kosovės.

Istref Begolli vdiq nė njė qendėr rehablitimi nė Kroaci, ndėrkaq tė shtunėn mė 1 shkurt u bė ceremonia e varrimit nė varrezat e Prishtinės, vetėm nė praninė e familjes, meqė kėshtu e kishte lėnė amanet.
 
 
Gjenden trupat e disa astronautėve
 
Hjuston, 3 shkurt 2003 - Zyrtarėt e NASA-s thonė se ėshtė ende e paqartė nėse ekipet e kėrkimit kanė gjetur pjesė nga trupat e tė 7 astronautėve.
 
Drejtori i fluturimeve tė NASA-s kishte thėnė mė parė se ishin gjetur pjesė trupash nga tė gjithė astronautėt. Por mė pas NASA njoftoi se nuk ishte e sigurtė pėr njė gjė tė tillė. Zyrtarėt ende nuk i kanė identifikuar trupat e gjetur deri tani.
 
Zyrtarėt pėrsėri u bėnė thirrje njerėzve tė mos prekin asnjė prej copave tė anijes pasi ato mund tė jenė tė ndotura me elementė helmues. NASA u ka bėrė thirrje njerėzve qė gjejnė ndonjė copė tė anijes tė njoftojnė menjėherė auritetet.
 
 
Tė martėn zhvillohet ceremonia e pėrmortshme
 
Uashington, 3 shkurt 2003 - Shtėpia e Bardhė tha se presidenti Bush do tė marrė pjesė tė martėn nė shėrbesėn e pėrmortshme pėr ekuipazhin e anijes sė hapėsirės Kolumbia qė do tė zhvillohet nė qendrėn e hapėsirės Johnson nė Teksas.

Tragjedia, tha presidenti Bush, ka prekur tė gjithė amerikanėt. Tė dielėn presidenti Bush mori pjesė nė shėrbesat fetare nė njė kishė nė Washington pasi bisedoi nė telefon me familjet e 7 anėtarėve tė ekuipazhit. Po ashtu ai bisedoi nė telefon me kryeministrin e Indisė Atal Behari Vaxhpaii.
 
Njė nga anėtarėt e ekuipazhit ishte me origjinė nga India. Humbjen e anijes Kolumbia po e pėrjeton thellė edhe Izraeli. Gjatė tragjedisė humbi jetėn edhe astronauti i parė i kėtij vendi.
 
 
Bliks u ka bėrė thirrje SHBA-ve qė kėtė javė tė ofrojnė dėshmi bindėse pėr armėt ilegale irakiane
 
Berlin, 3 shkurt 2003 - Kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatim Hans Bliks u ka bėrė thirrje Shteteve tė Bashkuara qė kėtė javė tė ofrojnė dėshmi bindėse qė i kanė pėr armėt ilegale irakiane, thekson gazeta gjermane "Frankfurter algemajne cajtung".

"Presim dėshmi bindėse tė cilat do tė na mundėsojnė tė pėrcaktojmė vendet e caktuara", ka thėn ėBliks nė njė intervistė dhėnė gazetės gjermane, duke theksuar njėkohėsisht se Iraku duhet tė jetė mė kooperativ na raport me inspektorėt e KB qė ndodhen nė atė vend. "Nėse ata kėtė nuk e bėjnė... atėherė nuk ka shpresė se ēarmatimi mund tė realizohet nė mėnyrė paqėsore me ndihmėn e inspektorėve", ka thėnė Bliks.
 
Nėse Iraku bashkėpunon, inspektorėve u nevojiten "disa muaj" qė deri nė fund ta kryejnė punėn, ka thėnė ai.
 
 
Pauell thotė se tė mėrkurėn do t'i prezentojė KS se Sadam Huseini po i fsheh armėt e veta
 
Nju Jork, 3 shkurt 2003 - Presidenti irakian Sadam Husein po i fsheh armėt e veta, kurse provat qė dokumentojnė kėtė do t'i prezentohon Kėshillit tė Sigurimit tė KB-sė tė mėrkurėn, paralajmėroi sot sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell.
 
"Do tė ofrjmė prova se Sadami po i fsheh armėt e veta pėr shkatėrrim nė masė", thekson Pauell pėr gazetėn "Uollstrit xhornal".
 
"Bota patjetėr duhet ta kuptojė se Iraku nuk respekton vullnetin e bashkėsisė ndėrkombėtare tė shprehur nė rezolutėn 1441", thotė Pauell, i cili nė komentet e tij pėr kėtė gazetė thekson se tė mėrkurėn do t'i dorėzojė Kėshillit tė Sigurimit tė KB tė dhėnat amerikane tė zbulimit qė do tė ofrojnė prova tė mėtejshme se si Iraku po e fsheh tė vėrtetėn nga inspektorėt e KB.
 
 
NASA jep hollėsi tė reja rreth anijes Kolumbia
 
Hjuston, 3 shkurt 2003 - Agjencia amerikane e hapėsirės ka ofruar hollėsi tė reja tė problemeve teknike me tė cilat ėshtė pėrballur anija kozmike Kolumbia, vetėm disa minuta para se tė shkatėrrohej nė ajėr, duke vrarė shtatė anėtarė tė ekuipazhit.

Drejtori i programit hapėsinor, Ron Dittemore, tha se ka patur rritje tė temperaturės nė anėn e majtė tė anijes nė kohėn kur po fillonte tė zbriste drejt Kalifornisė.

Ai gjithashtu tha se anija pėrjetoi edhe tėrheqje nga ana e majtė por kompjutorėt nė bord provuan ta rregullojnė kėtė problem. Dittemore megjithatė kėrkoi durim derisa tė mos kryhen tė gjitha hetimet.
 
 
Rusia dėrgon ndihma nė Stacionin Hapėsinor
 
Moskė, 3 shkurt 2003 - Rusia ka lansuar njė raketė nė hapėsirė me ushqim, derivate dhe oksigjen pėr tre astronautėt nė stacion.

Raketat ruse Sojuz, kanė mundėsinė qė tė dėrgojnė nė hapėsirė si ndihma ashtu edhe njerėz por Rusia ka vetėm dy raketa tė tilla nė pėrdorim.
 
 
Arrestime antiterroriste nė Greqi
 
Athinė, 3 shkurt 2003 - Policia greke ka bėrė tė ditur arrestimin e tre personave qė thuhet tė jenė ndėr drejtuesit e organizatės mė tė hershme guerrile nė Greqi, me emrin Lufta Popullore Revolucionare.
 
Policia thotė se nė ditėt e ardhshme priten edhe arrestime tė tjera lidhur me kėtė organizatė, si dhe me degėzime tė saj.
 
Sipas autoriteteve, kjo ėshtė faza e dytė e operacionit kundėr terrorizmit nė Greqi, qė filloi gjatė verės sė kaluar me arrestimin e njė numri personash qė akuzohen se janė pjesėtarė tė organizatės mė tė njohur guerrile vendase, 17 nėntori.

Zėdhėnėsi i policisė greke bėri tė ditur se janė arrestuar me akuzėn pėr pjesėmarrje nė organizatė terroriste tre persona, dy meshkuj e njė femėr, tė moshės nga 49 deri nė 55 vjeē.
 
 
Partia e Shrėderit humb nė zgjedhjet vendore
 
Berlin, 3 shkurt 2003 - Partia Social Demokrate e kancelarit gjerman Gerhard Shrėder pėsoi njė humbje tė thellė nė zgjedhjet vendore tė sė djelės duke mos arritur tė fitojė nė shtetin e Saksonisė sė Poshtme nga ėshtė vetė kancelari si dhe nė shtetin fqinj tė Hesit.

Rezultatet pėrfundimtare tregojnė se kristian-demokratėt fituan 48 pėrqind tė votave nė Saksoninė e Poshtme ndėrsa social-demokratėt 33 pėrqind. Nė shtetin e Hesit, kristian-demokratėt fituan 49 pėrqind tė votave ndėrsa social-demokratėt vetėm 29 pėrqind.

Analistėt thonė se humbja e zotit Shroeder pasqyron mungesėn e besimit tė votuesve pėr politikat ekonomike tė qeverisė, megjithėse qėndrimi i tij kundėr luftės me Irakun gėzon popullaritet tė madh nė Gjermani dhe e ndihmoi atė nė shtator tė rizgjidhej si kancelar.
 
 
Iraku mund tė bėjė lėshime gjatė vizitės sė kryeinspektorit Hans Bliks
 
Bagdad, 3 shkurt 2003 - Iraku tha se dėshiron tė zgjidhė gjithė problemet e pasqaruara me kryeinspektorin e OKB-sė pėr armėt Hans Bliks gjatė vizitės sė tij nė Irak kėtė javė.
 
Por gjenerali Hossam Mohamed Amin tha se Iraku mund ta respektojė kėrkesėn e OKB-sė pėr fluturime tė avionėve spiunė mbi territorin e vendit tė tij vetėm nė se Shtetet e Bashkuara dhe Britania ndėrpresin patrullimet mbi zonat e ndaluara pėr fluturime nė Irak.

Gjenerali irakian i ngarkuar nga qeveria e tij pėr tė mbajtur lidhjet me inspektorėt tha po ashtu se Iraku nuk mund t’i detyrojė shkencėtarėt e tij t’u japin intervista private inspektorėve tė OKB-sė.
 
 
Qeveria amerikanė do tė ndėrmarrė hetime pėr shkaqet e tragjedisė sė anijes Kolumbia
 
Uashington, 3 shkurt 2003 - Qeveria e Shteteve tė Bashkuara do tė ndėrmarrė hetime tė trefishta paralele pėr caktimin e shkaqeve tė tragjedisė sė anijes sė Gjithėsisė, Kolumbia ku humbėn jetėn shtatė astronautė.

Kryetari i Komitetit pėr Shkencė pranė Dhomės Pėrfaqėsuese, Sherwood Boehlert tha se NASA dhe Kongresi i Shteteve tė Bashkuara duhet tė punojnė bashkėrisht qė tė sigurojnė hetime mė tė plota tė mundshme.

NASA njofton se fluturimet nė Gjithėsi do tė shtyhen derisa tė vėrtetohen shkaqet e sakta pėr katastrofėn e Kolumbias.
 
 
Mbi 3.000 bomba dhe raketa tė dirigjuara do tė derdheshin mbi ushtrinė irakiane nė 48 orėt e para
 
Uashington, 3 shkurt 2003 - Nė planet e Shteteve tė Bashkuara pėr luftė tė mundshme nė Irak, mbi 3.000 bomba dhe raketa tė dirigjuara do tė derdheshin mbi ushtrinė irakiane nė 48 orėt e para, duke hapur rrugėn pėr sulme tokėsore nga jugu dhe veriu i Irakut, shkruan gazeta "Nju Jork tajms".
 
 
Nga njė shpėrthim i fuqishėm 40 tė vrarė
 
Lagos, 3 shkurt 2003 - Njė shpėrthim i fuqishėm ka rrėnuar njė ndėrtesė katėrkatėshe nė kryeqytetin e Nigerisė, ku ndodhej edhe njė bankė, duke lėnė sė paku 40 tė vrarė dhe mjaftė tė plagosur.

Policia spekulonė se shpėrthimi mundė tė jetė kurdisur edhe pėr vjedhjen e bankės.
 
 
Nė Kinė nė njė hotel kanė humbur jetėn 33 njerėz
 
Pekin, 3 shkurt 2003 - Nga zjarri qė ka shpėrthyer nė njė hotel nė qytetin Harbin tė Kinės kanė humbur jetėn 33 njerėz, njofton agjencia qeveritare e lajmeve, Xinhua.
 
 
Ėshtė vrarė shefi i policisė sė njė distrikti tė Groznit
 
Vladikaukaz/Rusi, 3 shkurt 2003 - Nė Ēeēeni ėshtė vrarė shefi i policisė sė njė distrikti tė Groznit, kur vetura e tij ka shkelur nė minė, njoftojnė zyrtarė tė administratės pro-moskovite.

Zyrtari anonim ka thėnė se nė sulme dhe konfrontime me kryengritės ēeēenė nė harkun e fundit kohorė janė vrarė 4 ushtarė rus, kurse 12 janė plagosur.
 
 
Havel largohet nga posti i Presidentit
 
Pragė, 3 shkurt 2003 - Vaclav Havel, shkrimtari disident dhe lideri anti-komunist i cili pat ndihmuar pėr rrėnimin e Perdes sė Hekurt nė Evropėn Lindore, sot u nda nga posti pas 13 vitesh si president i Republikės Ēeke.

Havel falenderoi bashkėkombasit nė njė fjalim pėr besimin qė i patėn dhėnė dhe uroi qė sa mė parė tė zgjedhin pasardhėsin e tij.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.