1.02.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 1 shkurt 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Nė Kosovė do tė mbesin rreth 15 -17 mijė forca tė NATO-s

 • Dy shqiptarė nga Vitia akuzohen si pjesėtarė tė AKSH-sė

 • U graduan 49 pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės

 • Server: SHBA-tė tė qėndrojnė nė Kosovė derisa tė zgjidhet e ardhmja e saj

 • Njėsiti i Ushtrisė shqiptare do tė pėrfshihet sė shpejti nė trupat e koalicionit botėror kundėr regjimit irakien

 • Shqipėria nėnshkroi marrėveshjen pėr hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian

 • Ndihmėssekretarėt e Departamentit amerikan thanė se Maqedonia duhet shėnuar pėrparim drejt bashkimit me NATO-n

 • Misioni i trupave evropiane nė Maqedoni pritet tė zgjasė 6 muaj dhe ėshtė i ngjashėm me atė tė NATO-s

 • Komesioneri evropian pėr ēėshtje humanitare thotė se emergjenca nė Maqedoni ka pėrfunduar

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė pelestinez 19-vjeēar

 • Tetė 8 vetė kanė humbur jetėn dhe qindra tė tjerė janė plagosur nė pėrleshjet e sotme nė Bangladesh

 • Tė pakten 30 vetė kanė humbur jetėn nė njė pėrplasje trenash nė Zimbabve

 • Turqia kėrkon rritjen e kėrcėnimeve ushtarake ndaj Irakut

 • Bagdadi nuk garanton sigurinė e aeroplanėve vėzhgues tė Kombeve tė Bashkuara

 • Athina pėr mbajtjen e njė konference evropiane

 • Protesta nė Pragė kundėr luftės nė Irak

 • Shtėpia e Bardhė i ka tėrhequr vėmendjen Koresė sė Veriut

 • OBSH: Kujdes lidhur me kėrcėnimet terroriste ndaj ushqimit

 • Bush: Sadami "nuk po ēarmatoset"


 

Nė Kosovė do tė mbesin rreth 15 -17 mijė forca tė NATO-s

Prishtinė, 1 shkurt - Zyrtarėt e KFOR-it thanė se sipas komandantit tė forcės paqeruajtėse Fabio Mini deri nė fund tė vitit nė Kosovė do tė mbesin rreth 15 -17 mijė forca tė NATO-s. Zėdhėnėsi i KFOR-it Antoni Adams tha se kjo do tė ndodhė nė qoftė se nė Kosovė vazhdon klima e mirė e sigurisė.

"Ne aktualisht kemi rreth 30 mijė ushtarė dhe numrat do tė varen nga ambienti i mirė i sigurisė. Kjo do tė thotė se nėse vazhdon kjo situatė nuk na nevojiten kaq shumė trupa, pasi detyrat tona do t'ia transferojmė policisė sė UNMIK-ut, Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe autoriteteve civile", tha majori Adams.
 
 
Dy shqiptarė nga Vitia akuzohen si pjesėtarė tė AKSH-sė
 
Gjilan, 1 shkurt - Njė prokuror ndėrkombėtar nė Gjilan ka ngritur aktakuzėn kundėr dy shqiptarėve nga komuna e Vitisė - Naser Azemi dhe Gazmend Zeqiri - tė cilėt aktakuza i ngarkon pėr terrorizėm, grumbullim tė armėve, rekrutim tė anėtarėve pėr AKSH-nė (Armata Kombėtare Shqiptare) dhe pėr nxitjen e urrejtjes raciale.

Nė aktukuzė thuhet se kėta dy shqiptarė i takojnė grupit tė armatosur tė AKSH-sė, e cila vepron nė Kosovė dhe nė Maqedoni. Sipas aktakuzės, Gazmend Zeqiri ka deklaruar se ėshtė njė nga komandantėt e AKSH-sė. Kėta dy janė arrestuar para mė shumė se gjashtė muajve dhe mbahen nė paraburgim.
 
 
U graduan 49 pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės
 
Prishtinė, 1 shkurt - Me njė ceremoni solemne nė Prishtinė u graduan 49 pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, 46 rreshterė dhe tre kapiten. Nė kėtė ceremoni morėn pjesė udhėheqės vendorė dhe ndėrkombėtarė.
 
Pėrfaqėsuesi i shtyllės sė parė tė UNMIK-ut Zhan Kristian Kadi pasi pėrshėndeti SHPK-nė pėr punėn dhe profesionalizimin e saj, vlerėsoi se ky ėshtė edhe njė hap tjetėr drejt transferimit tė kompetencave tė plota dhe avancimit tė SHPK-sė.

Ndėrkaq, kolonel Sheramet Ahmeti tha se me ngritjen e numrit tė pjesėtarėve tė SHPK-sė, i cili tash ėshtė mbi 5000, si rezultat i punės sė tyre bėhet edhe gradimi nė mėnyrė qė tė formohen strukturat komannduese dhe qė vetė kosovarėt t'i udhėheqin stacionet policore.
 
 
Server: SHBA-tė tė qėndrojnė nė Kosovė derisa tė zgjidhet e ardhmja e saj
 
Uashington, 1 shkurt - Drejtori i Studimeve pėr Ballkanin, nė Institutin Amerikan tė Paqes, Daniel Server thotė se Shtetet e Bashkuara duhet tė vazhdojnė tė jenė tė pranishme nė Kosovė, derisa tė merret vendimi pėr statusin e saj pėrfundimtar. Nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės", Server tha se respektimi i tė drejtave tė serbėve dhe pakicave tė tjera, ėshtė vendimtar pėr tė ardhmen e Kosovės.
 
Ai foli gjithashtu edhe pėr gjendjen e rėndė tė krimit tė organizuar nė Ballkan.

Nė pyetjen se a meritojnė shqiptarėt nė Kosovė mė shumė kompetenca dhe pėrgjegjėsi, Server tha se mendonte se do tė ishte mirė pėr ta qė tė kishin mė shumė kompetenca. "Besoj se Kombet e Bashkuara kanė nė plan t'u japin mė shumė pėrgjegjėsi institucioneve vetėqeverisėse".

Ndėrkaq, lidhur me krimin e organizuar nė Ballkan, z. Server mendon se gjendja ėshtė shumė serioze dhe nė vend qė tė pėrmirėsohet, po pėrkeqėsohet. Lufta ndaj krimit tė organizuar ėshtė njė nga sfidat mė tė mėdha nė Ballkan dhe kjo ēėshtje do tė vazhdojė tė paraqesė interes pėr Shtetet e Bashkuara.
 
Server tha se nė rajon ka njė rrjet tė zgjeruar tė krimit tė organizuar, qė shkon pėrtej pėrkatėsive etnike. Nė kėtė rrjet bėjnė pjesė gjithashtu segmente tė errėta tė regjimeve tė kaluara, si ai i Millosheviēit, njerėz nė Bosnje qė janė kundėr marrėveshjes, njerėz nė Kosovė qė mund tė kenė patur lidhje me luftėn guerilase, si edhe nė Maqedoni.

"Unė mendoj se gjithkush duhet ta kuptojė se Shtetet e Bashkuara nuk duan tė kenė miq mashtrues. Shtetet e Bashkuara kanė nevojė pėr qeveri tė ndershme nė gjithė Ballkanin, qė tė kenė vullnetin tė luftojnė kriminalitetin kudo qė shfaqet", thotė Daniel Server.
 
 
Njėsiti i Ushtrisė shqiptare do tė pėrfshihet sė shpejti nė trupat e koalicionit botėror kundėr regjimit irakien
 
Tiranė, 1 shkurt - Njė njėsit i ushtrisė shqiptare do tė pėrfshihet sė shpejti nė trupat e koalicionit botėror kundėr regjimit irakien. Kėtė e bėri tė ditur ambasadori i SHBA-ve nė Tiranė Xhejms Xhefri gjatė njė konfrence tė Shoqatės Shqiptare tė Atlantikut Verior qė u zhvillua dje nė Tiranė, nė tė cilėn mori pjesė edhe presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės u janė shumė mirėnjohėse Shqipėrisė pėr bashkėpunimin ushtarak, tha ambasadori Xhefri. Pikėrisht forcat amerikane tani po stėrvitin ushtarakėt shqiptarė, duke kryer ushtrime shumė domethėnėse kėto njėsi shumė shpejt mund tė dislokohen nė Gjirin Persik ku do t'i zbatojnė kėto stėrvitje nė realitet tha ai.
 
Ambasadori amerikan premtoi se Shtetet e Bashkuara do tė mbėshtesin fuqimisht anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO gjatė Samitit tė ardhshėm tė Aleancės Veriatlantike.

Ndėrkaq, presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu pohoi mbėshtetjen shqiptare SHBA-ve nė konfliktin ndaj regjimit irakien, ndėrkaq kėrkoi pėrshpejtimin e procesit tė anėtarėsimit nė NATO. Ai tha se pas disa ditėsh pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė do tė bisedojnė nė Tiranė njė strategji rajonale tė integrimit nė Aleancė.
 
 
Shqipėria nėnshkroi marrėveshjen pėr hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian
 
Tiranė, 1 shkurt - Shqipėria dhe Bashkimi Evropian nėnshkruan dje edhe zyrtarisht marrėveshjen pėr hapjen e negociatave tė asociim-stabilizimit. Kjo marrėveshje u nėnshkrua nė Tiranė nga presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi dhe kryeministri shqiptar Fatos Nano.
 
"Kjo marrėveshje konsiderohet si hap i parė drejt anėtarėsimit tė mundshėm tė Shqipėrisė nė BE si anėtare me tė drejta tė plota", tha z. Prodi dhe shtoi se kjo ditė shėnon njė fazė tė re pėr historinė e Shqipėrisė, por edhe nė atė tė BE-sė.

Megjithatė z. Prodi tha se qė tė arrihet marrėveshja, duhen shumė pėrpjekje dhe punė. Ai shtoi se BE do tė kėrkojė nga autoritetet shqiptare tė plotėsojnė njė numėr angazhimesh gjatė negociatave, siē janė: lufta kundėr krimit tė organizuar e trafiqeve, funksionimi i shtetit ligjor, pėrmirėsimi i sistemit gjyqėsor dhe zgjidhja e ēėshtjes sė pronės.

Me kėto kėrkesa u dakordua edhe kryeministri Fatos Nano, i cili marrėveshjen pėr negociata me BE-nė e quajti njė ngjarje historike pėr Shqipėrinė.

Presidenti i Komisionit Evropoian Romano Prodi iu drejtuar me njė fjalim deputetėve shqiptarė dhe me kėtė rast tha se parlamenti ka pėrgjegjėsinė pėr tė transformuar vendin nė njė shtet ku funksionon demokracia, tė nxisė njė sjellje konstruktive mbi temat e mėdha tė integrimit dhe tė identifikojė ēėshtjet me interes kombėtar.
 
 
Ndihmėssekretarėt e Departamentit amerikan thanė se Maqedonia duhet shėnuar pėrparim drejt bashkimit me NATO-n
 
Shkup, 1 shkurt - Ndihmėssekretarėt e Departamentit amerikan tė Shtetit Xhenet Boug dhe Robert Bratke biseduan dje me autoritetet e larta shtetėrore nė Shkup mbi ēėshtjet politike dhe tė mbrojtjes. Zyrtarėt e lartė maqedonas u thanė pėrfaqėsuesve tė Departamentit tė Shtetit se po bėhen hapa pozitiv drejt uljes sė kriminalitetit dhe zbatimit tė Marrėveshjes sė Ohrit.

Zyrtarėt e lartė amerikanė thanė para gazetarėve se Kryeministri dhe Presidenti maqedonas kishin shprehur shqetėsimet e tyre se si duhet vepruar pėr shumė ēėshtjesh, si kriminaliteti i organizuar nė radhė tė parė dhe pėr tė bėrė hapa pozitiv nė kėtė drejtim.
 
Ndihmėsja e zėvendėssekretarit amerikan tė Shtetit pėr ēėshtjet evropiane dhe evroaziatike Xhenet Boug tha se Shtetet e Bashkuara dėshirojnė tė bashkėpunojnė me Maqedoninė si nė rrafshin e zhvillimit ekonomik po ashtu edhe pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit.

Tė dy zytarėt amerikanė shprehėn mbėshtetjen e tyre duke pohuar se qėllimi i SHBA-ve ėshtė qė Maqedonia tė bėhet sa mė shpejt anėtare e NATO-s.
 
 
Misioni i trupave evropiane nė Maqedoni pritet tė zgjasė 6 muaj dhe ėshtė i ngjashėm me atė tė NATO-s
 
Shkup, 1 shkurt - Mandati i trupave evropiane nė Maqedoni pritet qė tė jetė 6 muaj dhe misioni do tė jetė i ngjashėm me atė aktual tė NATO-s "Harmonia aleate", tha dje nė Shkup Rejnar Feist, i cili pritet tė emėrohet komandant i trupave evropiane dhe qė aktualisht gjendet nė postin e zėvendėskomandantit tė NATO-s pėr Evropėn. Sipas z. Fiest BE do tė dėshironte qė komandėn e Misionit nga NATO ta marrė nga mesi i muajit mars tė kėtij viti.
 
 
Komesioneri evropian pėr ēėshtje humanitare thotė se emergjenca nė Maqedoni ka pėrfunduar
 
Bruksel, 1 shkurt - Zyra e Komisionit Evropian qė merret me ndihmat humanitare do tė pėrbyllė aktivitetin e saj nė Maqedoni nė pranverėn e ardhshme. Komesioneri evropian pėr ēėshtje humanitare, Pol Nilson tha se emergjenca nė Maqedoni ka pėrfunduar dhe misioni i zyrės nė kėtė vend ėshtė pėrmbushur.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė pelestinez 19-vjeēar
 
Qyteti Gaza, 1 shkurt - Trupat izraelite kanė vrarė sot njė palestinez tė armatosur nė Rripin e Gazės dhe kanė imponuar orėn policore nė qytetin Hebron tė Bregut Perėndimor.

Njė burim ushtarak izrealit thotė se ushtarėt kishin vėrejtur palestinezin e armatosur duke iu afruar kufirit me Egjiptin afėr qytetit Rafah.

Fronti Demokratik pėr Ēlirimin e Palestinės ka identifikuar tė vrarin si njė 19-vjeēar, anėtar i grupit tė tij, i cili ka kryer sulme nė Izrael gjatė kryengritjes 28 muajshe.
 
 
Tetė 8 vetė kanė humbur jetėn dhe qindra tė tjerė janė plagosur nė pėrleshjet e sotme nė Bangladesh
 
Daka, 1 shkurt – Tė pakten 8 vetė kanė humbur jetėn dhe qindra tė tjerė janė plagosur nė pėrleshjet e sotme (tė sė shtunės) ndėrmjet grupeve rivale me rastin e zgjedhjeve vendore komunale nė Bangladesh, qė filluan mė 25 janar, njofton Rojter.
 
Afėr 200 mijė kandidatė kandidojnė oėr 4.200 kėshilla komunale, qė pritet tė pėrfundojnė mė 16 mars. Deri tash zgjedhjet janė kryer nė njėmijė kėshilla, ka thėnė njė zyrtar i komisionit zgjedhor. Policia ka thėnė se ka arrestuar mbi 200 veta pjesėmarrės nė kėto trazira nė gjithė vendin.
 
 
Tė pakten 30 vetė kanė humbur jetėn nė njė pėrplasje trenash nė Zimbabve
 
Harare, 1 shkurt – Tė pakten 30 vetė kanė humbur jetėn dhe disa tė tjerė janė lėnduar pasi njė tren udhėtarėsh, qė udhėtonte nė drejtim tė qytetit zimbabvian Viktoria, ėshtė pėrplasur me njė tren mallrash, njofton Rojter. Aksidenti ka ndodhur sot (tė shtunėn), rreth orės 3:00 sipas kohės lokale. Ekipet e shpėtimit po bėjnė ēmos pėr tė nxjerrė tė lėnduarit nga trenat.
 
 
Turqia kėrkon rritjen e kėrcėnimeve ushtarake ndaj Irakut
 
Ankara, 1 shkurt - Turqia ka kėrkuar rritjen e kėrcėnimeve ushtarake ndaj Irakut si mėnyrė pėr tė nxitur bashkėpunimin e Bagdadit me inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara.

Ministri i jashtėm turk, Jasar Jakis, ka thėnė se zgjidhja paqėsore e krizės irakiane vjen vetėm nga rritja e presioneve ushtarake.

"Nėse ulemi dhe i themi Sadam Huseinit dhe udhėheqjes irakiane se nuk keni pėrmbushur rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit, dhe thjesht tė presim qė ata tė bėjnė njė gjė tė tillė, kjo ėshtė njė rrugė qė nuk do ketė asnjė efekt. Nė tė kundėrt nėse rritet presioni ushtarak rreth Irakut atėherė Bagdadi do tė mund tė jetė i shtrėnguar pėr zgjidhje paqėsore", tha Jakis.
 
 
Bagdadi nuk garanton sigurinė e aeroplanėve vėzhgues tė Kombeve tė Bashkuara
 
Bagdad, 1 shkurt - Njė zyrtar i lartė irakiann ka bėrė tė ditur se qeveria e tij nuk mund tė garantojė sigurinė e aeroplanėve vėzhgues tė Kombeve tė Bashkuara derisa aeroplanėt amerikanė dhe britanikė qarkullojnė nė zonėn e ndalim-fluturimit.
 
Sipas zyrtarit iraken kjo ėshtė arsyeja qė nuk po i lejohet inspektorėve ushtrimi i kontrollit nga ajri.
 
 
Athina pėr mbajtjen e njė konference evropiane
 
Athinė, 1 shkurt - Greqia, e cila ka kryesinė e radhės sė Bashkimit Evropian, ka njoftuar pėr mbajtjen e njė takimi mes vendeve evropiane, pėr tė diskutuar mbi qėndrimet e ndryshme lidhur me krizėn irakene.
Gjermania ka mirėpritur idenė e takimit dhe ka bėrė tė ditur se kancelari gjerman Shrėder do tė marrė pjesė nė takime tė tilla.
 
 
Protesta nė Pragė kundėr luftės nė Irak
 
Pragė, 1 shkurt - Protesta kundėr njė lufte tė mundshme nė Irak kanė nxjerrė nė rrugė demonstrues nė tre qytete evropiane, Gjenevė, Lubjanė dhe Berlin.

Ata kanė protestuar kundėr carmatimit me forcė tė Irakut.
 
 
Shtėpia e Bardhė i ka tėrhequr vėmendjen Koresė sė Veriut
 
Uashington, 1 shkurt - Shtėpia e Bardhė ka tėrhequr vėmendjen e Koresė sė Veriut qė tė mos marrė hapa provokues, qė mund tė ēojnė drejt prodhimit tė bombės me plutonium nga ana e Penjanit.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleischer, tha se veprime tė tilla do tė thellonin izolimin e Koresė sė Veriut nga bashkėsia ndėrkombėtare.
 
 
OBSH: Kujdes lidhur me kėrcėnimet terroriste ndaj ushqimit
 
Gjenevė, 1 shkurt - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) ka kėrkuar nga qeveritė tė jenė tė kujdesshme lidhur me kėrcėnimet terroriste ndaj ushqimit. Sipas kėsaj organizate ekziston mundėsia e helmimit tė qėllimshėm tė ushqimeve me synime terroriste. Kjo u bė e ditur nė njė raport tė publikuar gjatė ditės.
 
 
Bush: Sadami "nuk po ēarmatoset"
 
Uashington, 1 shkurt - Pas njė takimi nė Uashington me kryeministrin britanik, Toni Bler, presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se ėshtė e qartė qė udhėheqėsi irakian, Sadam Husein nuk po ēarmatoset.Z. Bush tha se zgjidhja e kėsaj ēėshtje ėshtė punė javėsh, jo muajsh.
 
"Sadam Huseini nuk po ēarmatoset. Ai pėrbėn rrezik pėr botėn dhe duhet tė ēarmatoset. Pikėrisht pėr kėtė, unė dhe kryeministri e kemi thėnė se kjo ēėshtje do tė zgjidhet brenda javėsh, jo brenda muajsh," tha ai.Z. Bush shtoi se njė rezolutė e re e Kombeve tė Bashkuara rreth Irakut, do tė jetė e mirėpritur nėse dėrgon njė sinjal tė pagabueshėm se komuniteti ndėrkombėtar kėrkon ta ēarmatosė Bagdadin.

Ndėrkaq, Z. Bler tha se ka ardhur koha qė Irakut t'i bėhet me dije se ėshtė e papranueshme qė ai nuk po ēarmatoset. Z. Bler tha se bota po pėrballet me dy ēėshtje tė vėshtira: terrorizmin ndėrkombėtar dhe armėt e shkatėrrimit nė masė dhe me kėrcėnimin se kėto tė dy rreziqe do tė bėhen bashkė.
 
"Ėshtė esenciale nė ēdo aspekt, me ēdo mėnyrė qė mundemi, tė mobilizojmė mbėshtetjen nė komunitetin ndėrkombėtar pėr t'u siguruar qė kėto dy kėrcėnime binjake tė pėrballohen. Terrorizmi dhe armėt e shkatėrrimit nė masė, janė tė lidhura. Dhe pėrballimi i tyre ėshtė esencial pėr paqen, sigurinė dhe pėrparimin nė botė nė tė ardhmen", theksoi zoti Bler.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.