31.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 31 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Komandanti i krahut jugor tė NATO-s Xhonson nė Kosovė

 • KFOR-i ka informacione pėr grupe tė armatosura me maska qė operojnė nė rajonin e Podujevės

 • Pejė: Shefi i policisė rajonale ka pohuar se disa kriminelė veprojnė me motive politike

 • Gjilan: Pėrfaqėsueist e serbėve duhet tė inkurajojnė komunitetin e vet nė kryerjen e detyrimeve komunale

 • Nga 7 milionė euro sa ishte buxheti i Prishtinės pėr vitin e shkuar u shpenzuan rreth 95 pėr qind tė mjeteve

 • Komuniteti turk nuk pranon tėrheqjen e kandidaturės nga posti i nėnkryetarit tė KK tė Prishtinės

 • Prodi sot viziton Tiranėn

 • Nė suedisht botohet romani mė i ri i Ismail Kadaresė "Lulet e ftohta tė marsit"

 • I. Meta: Pėr tė ardhmen e Kosovės do tė vendosė populli i saj me ndėrmjetėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare

 • Shkup: 850 pjesėtarė tė njėsisė speciale "Luanėt" kanė dosje kriminale

 • Pėrfaqėsuesja e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė e shqetėsuar pėr disa veprime tė policisė maqedonase

 • Qeveria e Shqipėrisė e gatshme t'i bashkohet koalicionit tė prirė nga SHBA-tė kundėr Irakut

 • Nė njė aksident tė njė aeroplani rus kanė humbur jetėn 6 anėtarė tė ekuipazhit

 • Uashingtoni mbyll institucionet amerikane nė Gjermani

 • Uashingtoni mbyll institucionet amerikane nė Gjermani

 • Bler do tė kėrkojė nga Bushi qė me Irakun tė udhėheqė njė administratė ndėrkombėtare si ajo nė Kosovė

 • Senati amerikan ka zgjedhur sekretar tė thesarit ish-shefin e hekurudhave, Xhon Snou

 • Policia italiane ka arrestuar 28 pakistanezė tė dyshimtė pėr terrorizėm

 • Nėntė tė vdekur dhe 39 tė lėnduar nė njė aksident treni nė Australi

 • Dishepulli i Bin Ladenit, u dėnua me burg tė pėrjetshėm

 • Tė pakten 16 veta kanė humbur jetėn nė Afganistan kur njė autobus udhėtarėsh ka rėnė nė njė minė

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy palestinezė nė Bregun perendimor

 • Presidenti Bush takoi kryeministrin italian pėr bisedime mbi Irakun

 • Liderėt e 8 vendeve evropiane solidarizohen me Shtetet e Bashkuara pėr ēėshtjen irakiane

 • Shtetet e Bashkuara do tė mirėprisnin ekzilin pėr Sadam Huseinin

 • Njė helikopter i ushtrisė amerikane nė Afganistan ėshtė rrėzuar disa kilometra larg bazės

 • Janė vrarė dy militantė palestinezė nė Bregun perėndimor


 

Komandanti i krahut jugor tė NATO-s Xhonson nė Kosovė
 
Prishtinė, 31 janar 2003 - Sot nė Kosovė po qėndron pėr njė vizitė komandanti i krahut jugor tė NATO-s admirali Gregori Xhonson. Pas takimeve qė pati me komandantin e KFOR-it Fabio Mini dhe me shefin e UNMIK-ut Mihael Shtajner, admirali Xhonson deklaroi se gjendja e sigurisė nė Kosovė ka shėnuar njė progres tė dukshėm nė krahasim me periudhėn e mėparshme.

Pastaj Xhonson vizitoi trupat e KFOR-it nė fazėn kur ato po pėsojnė reduktime. Por admirali Xhonson vlerėsoi se kėto reduktime tregojnė qartė se procesi po shkon ashtu siē duhet. Nė tė kundėrtėn, nėse Shtabi i Pėrgjihshėm i NATO-s ndėrpret reduktimet e trupave nė Kosoėv, kjo do tė thoshte atėherė se proceset kanė ngecur.
 
 
KFOR-i ka informacione pėr grupe tė armatosura me maska qė operojnė nė rajonin e Podujevės
 
Podujevė, 31 janar 2003 – KFOR-i ka informacione rreth disa njerėzve tė armatosur e me maska qė operojnė dhe plaēkisin nė rajonin e Podujevės, pohoi nė konferencėn e sotme pėr media mbitogeri i Batalionit ēeko-sllovak Lofler.
 
Sipas tij KFOR-i hulumton informacionet e mbledhura dhe nėse ato vėrtetohen bashkė me policinė e UNMIK-ut do tė pėrgatiten pėr reagim. Ndėrkaq policia rajonale e UNMIK-ut ka njoftuar se nė fshatin Surkish 5 persona tė armatosur me maska i kanė plaēkitur njė personi 590 euro dhe kartelėn e telefonit.

Mirėpo, sipas zotit Lofler, situata ishte e qetė nė Podujevė, pra edhe nė brezin kufitar. KFOR-i ka pasur 12-15 patrullime ēdo ditė, kurse gjatė operacionit nė Dumnicė tė poshtme kemi zbuluar 2 armė tė gjata, 186 plumba dhe 2 karikatorė, tha z. Lofler duke njoftuar se personi ėshtė arrestuar dhe armėt i janė dorėzuar policisė.

Lofler njoftoi edhe pėr programin e bashkėpunimit tė 12 shkollave tė Podujevės me 12 shkolla ēeke me qėllim tė rregullimit tė kushteve dhe ambienteve nė shkollat e kėtushme si dhe pėrmirėsimin e jetės sė fėmijėve.
 
 
Pejė: Shefi i policisė rajonale ka pohuar se disa kriminelė veprojnė me motive politike
 
Pejė, 31 janar 2003 - Shefi i policisė rajonale Robert Riēards ka pohuar se disa kriminelė veprojnė pėr motive politike, disa pėr shkaqe tė pėrfitimeve tė tjera personale dhe disa pėr hakmarrje.
 
Ai nuk ka tė komentuar mė shumė, pasi sipas tij, hetimet pėr rastet e fundit tė vrasjeve dhe krimeve tė tjera po vazhdojnė dhe janė nė rrugė tė mirė tė zbulimit.
 
Riēards ka shtuar se kriminelėt janė ēdo herė armiku i policisė, por policia duhet tė mbrojė integritetin e hetimeve, qė rastet pastaj tė dėrgohen nė gjykatė dhe aty tė thuhet fjala e fundit. Kėto komente Riēards i bėri gjatė takimit tė djeshėm me kryeadministratorin Shtajner nė Pejė.
 
 
Gjilan: Pėrfaqėsueist e serbėve duhet tė inkurajojnė komunitetin e vet nė kryerjen e detyrimeve komunale
 
Gjilan, 31 janar 2003 - Ndonėse Gjilani merret nga ndėrkombėtarėt si shembull i mirė pėr progresin e arritur nė integrimin e komuniteteve, serbėt lokalė, me shume veshtiresi po ambientohen me realitetin e ri dhe as pas katėr vitesh nuk po tregohen tė gatashėm t`u nėnshtrohen detyrimeve komunale.
 
Kėtė problem, nga kėndi i hulumtimit tė formave pėr inkurajimin e serbėve lokalė qė t`i kryejnė detyrimet komunale, e ka trajtuar nė mbledhjen e vet tė fundit edhe Bordi i drejtorėve, tė cilin e ka udhėhequr kryeshefi ekzekutiv, Enver Muja, ku ka marrė pjesė edhe administratori Bob Simons.

Pėrfaqėsuesit e serbėve lokalė ankohen se nuk janė krijuar ende rrethanat pėr ta bėrė kėtė dhe arsyetimin pėr refuzim tė detyrimeve komunale e bazojnė te mudėsitė e vogla qė kanė serbėt pėr punė, ndonėse njė numėr i mirė i tyre janė tė angazhaur nėpėr organizata ndėrkombėtare, pastaj nė shėrbimin civil administrativ si dhe nėpėr disa ndėrmarrje tė kėsaj komune.
 
Papunėsia ėshtė njė problem jetik jo vetėm pėr serbėt, por edhe pėr shqiptarėt dhe komunitetet tjera, por nuk mund tė jetė apriroi arsye pėr t`i refuzuar tė gjitha detyrimet.

Administratori ndėrkombėtar Bob Simons angazhohet pėr identifikimin real tė kėtij problemi dhe ndryshimin pozitiv tė gjendjes sė tashme, pa pretenduar ndonjė rezultat tė menjėhershėm.

Abdullah Ismajli nga Drejtoria pėr kadastėr, gjeodezi, pronė dhe banim mendon se inkurajimi i komunitetit do tė mund tė fillonte nga shembulli i zėvendėskryetarit serb nė komunė dhe tė punėsuarit tjerė nė administratėn komunale.

Kryeshefi ekzekutiv, Enver Muja tha se komuna do t`i kryejė tė gjitha obligimet e saja ndaj qytetarėve, pa dallim nė baza etnike, por ka kėrkuar qė edhe komunitetet t`iu pėrgjigjen detyrimeve tė veta.
 
 
Nga 7 milionė euro sa ishte buxheti i Prishtinės pėr vitin e shkuar u shpenzuan rreth 95 pėr qind tė mjeteve
 
Prishtinė, 31 janar 2003 - Nga afro 7 milionė euro sa ishte buxheti i vitit tė shkuar i Prishtinės pėr destinime tė ndryshme komunale u shpenzuan rreth 95 pėr qind tė mjeteve, ndėrsa situata e sigurisė vlerėsohet e qetė. Kėto janė vetėm disa nga vendimet e deputetėve tė Kuvendit tė Komunės sė Prishtinės nė seancėn e tyre tė djeshme.

Pėrfaqėsuesi i KFOR-it suedez i informoi kėshilltarėt e kėsaj asambleje pėr gjendjen e sigurisė tė cilėn e vlerėsoi si tė kėnaqshme me tendencė tė zvoglimit tė konflikteve ndėretnike, ndėrkaq tė dhėnat mė tė rėndėsishme pėr krimin munguan, ngase nė kėtė seancė munguan edhe pėrfaqėsuesit e policisė sė UNMIK-ut dhe ata tė SHPK-sė.

Nė kėtė seancė u zgjodhėn anėtarėt dhe kryesuesit e komiteteve tė Kuvendit tė Komunės sė Prishtinės dhe tė Shtabit tė Emergjencės.
 
 
Komuniteti turk nuk pranon tėrheqjen e kandidaturės nga posti i nėnkryetarit tė KK tė Prishtinės
 
Prishtinė, 31 janar 2003 - Kuvendi komunal i Prishtinės ende mbetet pa nėnkryetar pėr shkak tė mosmarrėveshjes sė kandidaturės pėr kėtė post. Komunitetit turk i ėshtė kėrkuar nga administratori ndėrkombėtar i Kuvendit tė tėrheqin kandidaturėn me arsyetim se posti i nėnkryetarit tė Asamblesė komunale tė Prishtinės ėshtė dedikuar pėr komunitetin serb.
 
 
Prodi sot viziton Tiranėn
 
Bruksel, 31 janar 2003 - Nė prag tė vizitės sė sotme nė Tiranė, Presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi tha se Shqipėria po ecėn nė drejtimin e duhur drejt stabilitetit, por ka ende shumė pėr tė bėrė pėr tė arritur njė nivel tė kėnaqshėm zhvillimi ekonomik si dhe pėr tė luftuar kriminalitetin pėr tė hyrė nė Bashkimin Evropian.

Nė njė intervistė pėr BBC-nė, zoti Prodi ka thėnė se Shqipėria ka bėrė njė pėrparim tė konsiderueshėm. Ai vuri nė dukje se fillimi i procesit tė negociatave pėr marrėveshjen e stabilizim-asociimit ėshtė "njė instrument pėr ta futur vendin nė binarėt e duhur".

"Ne dėrgojmė njė mesazh tė qartė se dera ėshtė e hapur dhe varet nga ju pėr tė pėrmbushur kushtet qė tė futeni brenda," tha zoti Prodi.
 
 
Nė suedisht botohet romani mė i ri i Ismail Kadaresė "Lulet e ftohta tė marsit"
 
Stokholm, 31 janar 2003 - Nė kuadrin e botimeve tė veprave tė shkrimtarit tonė tė madh Ismail Kadare, kėto ditė nė Suedi doli nė shitje botimi mė i ri nė suedisht "Aprils frusna blomor"("Lulet e ftohta tė marsit"). Kėtė roman e botoi shtėpia botuese Albert Bonniers Förlag kurse pėrkthimin nga frėngjishtja e ka bėrė Dagmar Olsson.

Nė recensionet e gazetave ditore lidhur me kėtė botim,shkrimtari Ismail Kadare vlerėsohet si luani i Shqipėrisė me autoritet botėror. Ndėrkaq romani mė i ri i pėrkthyer nė suedisht, "Lulet e ftohta tė marsit" paraqet njė histori tepėr tė komplikuar njė prezentim tė ri tė njė motivi qė autori e adhuron, pashmangshmėrinė nga e kaluara dhe ndikimin e saj nė tė tashmen.

Nė roman ēdo kapitull shoqėrohet nga njė "kundėrkapitull" ku legjendat, mitet, dhembjet e sė kaluarės shpjegohen, sqarohen dhe njėkohėsisht komplikojnė ndodhitė e kapitullit kalues./shs/.
 
 
I. Meta: Pėr tė ardhmen e Kosovės do tė vendosė populli i saj me ndėrmjetėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare
 
Podgoricė, 31 janar 2003 - Zėvendėskryeministri shqiptar Ilir Meta gjatė vizitės sė djeshme zyrtare nė Mal tė Zi lidhur me preambulėn nė Kartėn Kushtetuese tė Unionit Serbi - Mali i Zi, ku Kosova trajtohet si pjesė pėrbėrse e Serbisė, ka deklaruar:
 
"Nuk ėshtė e mirė qė njė popull po tenton ta pėcaktojė fatin e njė populli tjetėr pa prezencėn e pėrfaqėsuesve tė tyre". Meta ka shtuar se fati i Kosovės do tė pėrcaktohet nė bazė tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė dhe se ēėshtja e Kosovės nuk mund tė trajtohet si ēėshtje e brendshme e Serbisė.

Meta u ka thėnė gazetarėve nė Podgoricė se pėr tė ardhmen e Kosovės do tė vendosė populli i saj me ndėrmjetėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare nė tė mirė tė stabilitetit nė rajon. Ai tha se fati i Kosovės ėshtė nė duar tė qytetarėve tė saj dhe se ėshtė e drejtė e Kosovės qė tė vendosė pėr tė ardhmen e saj.
 
 
Shkup: 850 pjesėtarė tė njėsisė speciale "Luanėt" kanė dosje kriminale
 
Shkup, 31 janar 2003 - Komisioni i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, i cili duhet tė bėjė pranimin dhe seleksionimin e pjesėtarėve tė njėsisė speciale tė ashtuquajtur "Luanėt" nė njėsi tė rregullta policore, ka njoftuar se brenda kėtyre ditėve ka vėrtetuar see 850 pjesėtarė tė kėtij njėsiti kanė dosje kriminale. Personat me dosje brenda kėtyre dhjetė vjetėve kanė kryer vjedhje tė rėnda, vrasje dhe dhunime.
 
Qeveria e Maqedonisė nė mbledhjen e fundit vendosi qė njėsia "Luanėt" tė transformohet nė njėsi antiterroriste tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, qė nga gjithsej 1200 pjesėtarėt gjysma prej tyre do tė inkuadrohen nė policinė maqedonase.
 
Por pas njoftimit se deri mė tash 850 pjesėtarė tė "Luanėve" kanė dosje policore, vetėm 350 nga numri i pėrgjithshėm i plotėsojnė kushtet pėr inkuadrim nė punė, ndėrkaq tė tjerėt qė kanė dosje, sipas Ministrisė sė Brendshme maqedonas, nuk do tė amnistohen.
 
 
Pėrfaqėsuesja e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė e shqetėsuar pėr disa veprime tė policisė maqedonase
 
Shkup, 31 janar 2003 - Pėrfaqėsuesja e posaēme e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr tė drejtat e njeriut, Hina Xhuliani, pas pėrfundimit tė vizitės triditėshe nė Maqedoni, ka tėrhequr vėrejtjen pėr abuzime nga ana e policisė dhe pėr dhunimin e lirisė sė mediave nė kėtė vend.
 
Zonja Xhuliani pėrmendi ndalimet ilegale tė personave dhe bllokimin e mundėsisė pėr njė pėrfaqėsim ligjor tė tė ndaluarve. Ajo theksoi se Ministria e Brendshme e Maqedonisė e kishte siguruar atė se disa nisma janė nė zhvillim e sipėr pėr tė bėrė reforma nė polici, pėrfshirė kėtu stėrvitjen e policėve dhe ndryshimet nė pėrbėrjen etnike tė trupave tė policisė.
 
 
Qeveria e Shqipėrisė e gatshme t'i bashkohet koalicionit tė prirė nga SHBA-tė kundėr Irakut
 
Tiranė, 31 janar 2003 - Qeveria e Shqipėrisė thotė se ėshtė e gatshme qė t'i bashkohet koalicionit tė prirė nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut me mbėshtetje totale dhe tė pakusht.
 
Nė njė letėr tė kryeministrit Nano dėrguar presidentit amerikan Bush thuhet se Qeveria shqiptare mbėshtet Shtetet e Bashkuara nė luftė kundėr terrorizmit me zotim total dhe tė pakushtėzuar dhe se Shqipėria qėndron e gatshme qė t'i bashkohet SHBA-ve si mik dhe aleat.
 
 
Nė njė aksident tė njė aeroplani rus kanė humbur jetėn 6 anėtarė tė ekuipazhit
 
Dili, 31 janar 2003 – Njė aeroplan transportues rus i tipit Ilushin-76 ėshtė pėrplasur nė njė vend malor ndėrsa po i afrohej kryeqytetit tė Timorit Lindor, Dili, ku kanė humbur jetėn gjashtė anėtarė tė ekuipazhit, njofton Rojter. Njoftohet se nė aeroplan s'ka pasur udhėtarė, kurse shkaku i aksidentit ka qenė mjegulla e dendur.
 
 
Uashingtoni mbyll institucionet amerikane nė Gjermani
 
Berlin, 31 janar 2003 - Pas dyshimeve pėr sulme tė mundshme terroriste Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė mbyllur tri institucione tė tyre nė Gjermani.
 
Seksioni konsullor i ambasadės, qendra kulturore "Amerikahaus" nė Berlin dhe zyra e ndėrlidhjes tė ministrisė amerikane tė mbrojtjes nė Bon janė mbyllur pėrkohėsisht, ka thėnė njė zėdhėnės qeveritar.
 
Si arsyetim pėr mbylljen e tyre u tha tė jenė njoftimet pėr sulme tė planifikuara ndaj kėtyre objekteve.
 
 
Uashingtoni mbyll institucionet amerikane nė Gjermani
 
Berlin, 31 janar 2003 - Pas dyshimeve pėr sulme tė mundshme terroriste Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė mbyllur tri institucione tė tyre nė Gjermani.
 
Seksioni konsullor i ambasadės, qendra kulturore "Amerikahaus" nė Berlin dhe zyra e ndėrlidhjes tė ministrisė amerikane tė mbrojtjes nė Bon janė mbyllur pėrkohėsisht, ka thėnė njė zėdhėnės qeveritar. Si arsyetim pėr mbylljen e tyre u tha tė jenė njoftimet pėr sulme tė planifikuara ndaj kėtyre objekteve.
 
 
Bler do tė kėrkojė nga Bushi qė me Irakun tė udhėheqė njė administratė ndėrkombėtare si ajo nė Kosovė
 
Londėr, 31 janar 2003 - Kryeministri britanik Toni Bler sot do tė kėrkojė nga Presidenti amerikan Bush qė tė pranojė qė me Irakun tė udhėheqė njė administratė ndėrkombėtare si ajo nė Kosovė, shkruan gazeta "Dejli telegraf".

Plani pėr ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes sė Irakut nė periudhėn pas Sadam Huseinit ėshtė njė nga pėrpjekjet e Toni Blerit qė zgjidhjen e problemit irakian t'ia lėrė Kombeve tė Bashkuara. Bler synon tė hedhė poshtė akuzat se Britania dhe SHBA-tė nė Irak duan tė fillojnė njė luftė tė paskrupullt koloniale, shruan kjo gazetė.
 
 
Senati amerikan ka zgjedhur sekretar tė thesarit ish-shefin e hekurudhave, Xhon Snou
 
Uashington, 31 janar 2003 – Senati amerikan ka zgjedhur njėzėri pėr sekretar tė thesarit ish-shefin e hekurudhave, Xhon Snou, tė cilin e ka propozuar presidenti Bush, njofton AFP. Votimi ishte bėrė pasi dy senatorėt demokratė, Tom Harkin nga Ajova dhe Riēard Darbin nga Illinois, kanė thėnė se pajtohen qė Snou tė punojė me ta dhe pasi ėshtė pranuar kompromisi lidhur me rregullimin e propozuar tė pensionimit.
 
 
Policia italiane ka arrestuar 28 pakistanezė tė dyshimtė pėr terrorizėm
 
Napoli, 31 janar 2003 – Policia italiane ka arrestuar 28 pakistanezė tė dyshuar pėr terrorizėm gjatė njė kontrollimi tė djeshėm rutinor tė imigrantėve ilegalė nė jug tė Napolit, qė konsiderohet qendėr mafioze, njofton BBCworld. Tė dyshimtėve u janė zėnė eksplozive, harta e dokumente arabe dhe ata akuzohen pėr planifikim tė sulmeve.
 
 
Nėntė tė vdekur dhe 39 tė lėnduar nė njė aksident treni nė Australi
 
Uotėrfoll, Australi, 31 janar 2003 - Nėntė vetė kanė humbur jetėn dhe 39 tė tjerė janė lėnduar kur njė tren udhėtarėsh ka dalė nga binarėt dhe ėshtė pėrplasur nė njė shpat shkėmbor dhe kėshtu janė rrokollisur dy vagona tė tij nė njė mal shkurrash gropa-gropa afėr Sideneit, njofton AFP.
 
Njoftohet gjithashtu se aksidenti ka ndodhur sot (tė premten) nė njė terren tė vėshtirė malor, 40 kilometra nė jug tė Sidneit dhe se viktimat kanė mbetur nė vendngjarje mbi pesė orė derisa ekipet e shpėtimit kanė arritur, ngase ka qenė vėshtirė tė gjendet vendaksidenti.
 
 
Dishepulli i Bin Ladenit, u dėnua me burg tė pėrjetshėm
 
Boston, 31 janar 2003 – Njė gjykatė amerikane e ka dėnuar britanikun Riēard Rid me burg tė pėrjetshėm, i cili ėshtė vetėshpallur dishepull i Osama Bin Ladenit, njofton AFP. Rid ishte pėrpjekur tė hedhė nė erė njė aeroplan transatlantik, ku ndodheshin 197 udhėtarė, me eksploziv, qė e kishte fshehur nė kėpucė.
 
 
Tė pakten 16 veta kanė humbur jetėn nė Afganistan kur njė autobus udhėtarėsh ka rėnė nė njė minė
 
Kandahar, 31 janar 2003 – Tė pakten 16 veta kanė humbur jetėn sot (tė premten) afėr qytetit Kandahar nė jug tė Afganistanit kur njė autobus udhėtarėsh ka rėnė nė njė minė, qė sipas policisė ishte vėnė nga rrjeti i Al Kaidės sė Osama Bin Ladenit, njofton Rojter.
 
Dėshmitarėt kanė thėnė se shpėrthimi ka lėnė njė krater njė metėr tė thellė nė rrugė, kurse shrapnelet e predhės dhe gjaku i viktimave janė pėrhapur nė njė zonė tė gjerė. Zyrtarėt vendorė kanė thėnė se 15 njerėz kanė vdekur nė vendngjarje, kurse njė nė rrugė pėr spital. Hetimet kanė treguar se mina ishte vėnė pak para se tė kalonte autobusi.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy palestinezė nė Bregun perendimor
 
Xhenin, Bregu Perendimor, 31 janar 2003 – Ushtarėt izraelitė duke kėrkuar militantėt nė Bregun perendimor kanė vrarė sot (tė premten) njė palestinez tė armatosur gjatė njė shkėmmbimi zjarri, ku ėshtė vrarė edhe njė kalimtar.
 
 
Presidenti Bush takoi kryeministrin italian pėr bisedime mbi Irakun
 
Uashington, 31 janar 2003 - Presidenti Bush takohet tė enjten nė Shtėpinė e Bardhė me kryeministrin italian, Silvio Berluskoni, pėr bisedime mbi Irakun.

Njė zėdhėnės i Kėshillit Kombėtar tė Sigurimit tha se tė dy udhėheqėsit do tė diskutojnė rreth hapave tė tjera qė do tė merren si rrjedhim i kundėrshtimit tė Irakut pėr t’u ēarmatosur dhe pėr tė vepruar nė pėrputhje me rezolutėn 14-41 tė Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

Edhe ministri i Jashtėm i Arabisė Saudite, Princi Saud al-Faisal, pritet tė mbėrrijė tė enjten nė Uashington pėr bisedime tė ngjashme. Nesėr, presidenti Bush ka nė plan tė takohet me kryeministrin britanik, Toni Bler, nė vendpushimin presidencial, Kejmp Dejvid.
 
 
Liderėt e 8 vendeve evropiane solidarizohen me Shtetet e Bashkuara pėr ēėshtjen irakiane
 
Bruksel, 31 janar 2003 - Liderėt e 8 vendeve evropiane, Britanisė, Republikės Ēeke, Danimarkės, Hungarisė, Italisė, Polonisė Portugalisė dhe Spanjės kanė shpallur njė deklaratė tė pėrbashkėt me tė cilėn shfaqin solidaritetin me Shtetet e Bashkuara pėr ēėshtjen irakiane. Polonia, Hungaria dhe Ēekia, si tė ftuar pėr anėtarėsim tė ardhėshėm nė BE, thanė se tė drejtuarit e tyre nga Shtetet e Bashkuara nuk ėshtė largim nga Bashkimi Evroipan.
 
 
Shtetet e Bashkuara do tė mirėprisnin ekzilin pėr Sadam Huseinin
 
Uashinton, 31 janar 2003 - Presidenti Bush thotė se Shtetet e Bashkuara do tė mirėprisnin ekzilin pėr presidentin irakian Sadam Husein dhe bashkėpuntorėt e tij. Bush ka thėnė se pėrpjekjet pėr ēarmatosjen paqėsore tė Sadamit nga armėt pėr shkatėrrim nė masė do tė pėrfundojnė "gjatė javėsh e jo muajsh".
 
"Sido qė t'ia bėjė Sadami, qėllimi i ēarmatosjes sė Irakut mbetet akoma i njėjtė, pa marrė parasysh se cili ėshtė nė krye tė qeverisė dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr popullin irakian qė ta dijė", ka thėnė presidenti i Shteteve tė Bashkuara gjatė takimit nė Uashington me kryeministrin e Italisė, Silvio Berluskoni.
 
 
Njė helikopter i ushtrisė amerikane nė Afganistan ėshtė rrėzuar disa kilometra larg bazės
 
Uashinton, 31 janar 2003 - Njė helikopter i ushtrisė amerikane nė Afganistan ėshtė rrėzuar disa kilometra largė bazės ajrore Bagram gjatė njė misioni trajnimi rutinor dhe konfirmohet se ka patur edhe viktima. Zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane tha se aktualisht nuk duket qė incidenti tė jetė i ndėrlidhur me aksion armiqėsor.
 
 
Janė vrarė dy militantė palestinezė nė Bregun perėndimor
 
Jerusalem, 31 janar 2003 – Janė vrarė dy militantė palestinezė nė qytetin e Tulkaremit nė Bregun Perėndimor, thanė zyrtarė palestinezė tė sigurisė, kurse disa tė tjerė janė arrestuar. Para dite, trupat dhe tanket izraelite hynė nė qytetin e Hebronit, vunė orėn policore dhe filluan bastisjet shtėpi mė shtėpi.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.