30.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 30 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Qentė endacakė mbysin njė djalosh 7-vjeēar nė fshatin Vojnik tė Skėnderajt

 • Shtajner: Dorėzimi i pushtetit nė Kosovė nuk do tė ndodhė menjėherė, por gradualisht

 • Pejė: Shtajner ėshtė i impresionuar me profesionalizmin e policėve ndėrkombėtarė dhe vendorė

 • Zgjedhen drejtorėt e shkollave tė mesme tė Kosovės

 • Disa ish-policė serbė dhe ekstremistė nga "Rojet e urės" kanė fillur aftėsimin pėr policė tė Kosovės?!

 • Administrata Tatimore thotė se nuk duhet tė ketė paqartėsi rreth shkallės tatimore

 • Papunėsia nė Kosovė do tė mund tė zbutet vetėm nėse ēdo vit hapen 25-30 mijė vende tė reja pune

 • Qeveria e Kosovės kundėrshton fuqishėm pėrfshirjen e Kosovės nė Kartėn Kushtetuese serbo-malazeze

 • Ministri i Jashtėm shqiptar Ilir Meta vizitoi Plavėn dhe Gucinė

 • Moisiu: Shqipėria e gatshme tė mbėshtesė SHBA me ēdo mėnyrė

 • Forcat e BE-sė do tė marrin nga NATO misionin paqeruajtės nė Maqedoni nga mesi i marsit

 • Ambasadori i OSBE-sė nė Beograd vizitoi Preshevėn

 • Parlamenti malazez miratoi Kartėn Kushtetuese tė Unionit Serbi-Mali i Zi - deputetėt shqiptarė votuan kundėr saj

 • Kryeministri serb Gjingjiq ka kėrkur qė serbėt e Kosovės tė kenė tė drejtėn tė jenė element konstitutiv

 • L. Batler: Lufta nė Maqedoni ka pėrfunduar dhe nuk do tė ketė ofensivė nė pranverė

 • Forcat izraelite kanė bėrė njė depėrtim nė Bregun Perendimor nė kėrkim tė militantėve

 • Kleriku disident i Iranit, Ajatollah Hysein Ali Montazeri, ėshtė liruar nga burgu shtėpiak

 • Antarėt e Kėshillit tė Sigurimit janė shprehur pėr vazhdimin e kontrollit tė armatimit nė Irak

 • Pentagoni ka konfirmuar njoftimet se nė veri tė Irakut ndodhen ushtarėt amerikanė

 • Tre vetė vdiqėn nga njė shpėrthim qė ndodhi nė fabrikėn farmaceutike nė Karolinėn Veriore

 • Aeroplanėt amerikanė mund tė shfrytėzojnė bazat ushtarake italiane

 • Thirrje Evropės qė tė bashkohet rreth amerikanėve

 • Bler e Berluskoni shkojnė nė Uashington

 • Iraku akuzon kryeinspektorin Bliks

 • ShBA: Demokratėt mbėshtesin pėrpjekjet e presidentit nė luftėn kundėr terrorizmit

 • Shtėpia e Bardhė: Gjendja e nderė me Irakun po hyn nė "etapėn finale"

 • Iraku shpreson pėr paqe

 • Asambleja e BE-sė ka filluar debatin lidhur me krizėn irakiane

 • Palestinezėt e brengosur pas zgjedhjeve nė Izrael


 

Qentė endacakė mbysin njė djalosh 7-vjeēar nė fshatin Vojnik tė Skėnderajt
 
Skėnderaj, 30 janar 2003 - Nė fshatin Vojnik tė Skėnderajt njė tufė qensh endacakė e kanė mbytur njė djalosh 7-vjeēar, Valmir Beqirin. Pas kafshimeve tė qenve Valmiri vdes nė vend. Trupi i tij i pajetė i Valmirit ėshtė dėrguar pėr obduksion nė Rahovec.
 
 
Shtajner: Dorėzimi i pushtetit nė Kosovė nuk do tė ndodhė menjėherė, por gradualisht
 
Londėr, 30 janar 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner, tha se ndėrtimi i paqes dhe institucioneve nė situata tė pasluftės ėshtė i mundur, por se kjo mund tė arrihet vetėm atėhere kur ekziston njė mbėshtetje e fortė dhe njė pozitė e unifikuar e bashkėsisė ndėrkombėtare. Zoti Shtajner i bėri kėto komente nė emisionin e njohur tė kanalit televiziv tė BBC-sė, News 24, Hard Talk.

I pyetur se kur duhet dorėzuar pushteti politikanėve vendas, Shtajner tha se "dorėzimi i pushtetit nuk do tė ndodhė menjėherė por gradualisht", duke thėnė se politika e jashtme dhe siguria janė pėrgjegjėsi e tij. Por ai paralajmėroi se edhe kėto pėrgjegjėsi do t'u kalohen udhėheqėsve vendas.
 
"Ky do tė jetė procesi, dhe vitin e ardhshėm kur kemi tė bėjmė me buxhetin, parlamenti do tė ketė pjesėmarrje mė tė madhe, ndėrsa nė fund tė gjitha pėrgjegjėsitė do t'u kalojmė atyre", thotė Shtajner.
Duke folur lidhur problemit tė Mitrovicės Shtajner tha:

"Ne ende jemi larg arritjes sė bashkimit tė Mitrovicės, por ne jemi atje dhe kemi marrė veriun dhe ne tashmė e administrojmė atė. Marrėveshja me Beogradin ka qenė qė ai tė ndėrprejė ēdo mbėshtetje pėr rojet e urės, pasi tė kemi arritur ne atje. Beogradi e bėri kėtė dhe unė jam i lumtur pėr kėtė".
 
 
Pejė: Shtajner ėshtė i impresionuar me profesionalizmin e policėve ndėrkombėtarė dhe vendorė
 
Pejė, 30 janar - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka vizituar sot qytetin e Pejės. Fillimisht Shtajner ka vizituar zyrėn e policisė sė UNMIk-ut nė Pejė, e cila ditė mė parė u sulmua me njė predhė nga persona tė panjohur dhe me atė rast ka biseduar me stafin udhėheqės tė Policisė UNMIK-ut dhe SHPK-sė lidhur me hetimet qė po zhvillohen pėr kėtė incident.

Shtajner u deklaroi gazetarėve se ėshtė i impresionuar me profesionalizmin e policėve ndėrkombėtarė dhe vendorė, duke thėnė se aty mbretėron njė frymė dhe shpirt pėr ta luftuar krimin. Shtajneri pasi bėri njė sheti nėpėr ēarshinė e Pejės, u takua me punėtorėt e kulturės dhe tė disa organizatave joqeveritare qė veprojnė nė Pejė.
 
 
Zgjedhen drejtorėt e shkollave tė mesme tė Kosovės
 
Prishtinė, 30 janar 2003 - Nga 140 kandidatė sa kanė konkurruar pėr drejtorė tė shkollave tė mesme nė Kosovė, 47 janė prej tyre zgjedhur, 30 janė riemėruar, ndėrsa 17 janė drejtorė tė rinj, njoftoi ministri i Arsimit, Rexhep Osmani. Ndėrka nė 27 shkolla do tė pėrsėritet konkursi pėr shkak tė mosparaqitjes sė kundėrkandidatėve.
 
Zgjedhja e drejtorėve tė shkollave tė mesme ėshtė bėrė nė bazė tė Ligjit pėr arsimin e mesėm e fillor, tha ministri Osmani dhe hodhi poshtė pohimet se Kryeministria nuk i pranon kėto zgjedhje, duke i quajtur kėto si spekulime dhe obstruksione. Osmani hodhi poshtė edhe spekulimet se drejtorėt janė zgjedhur sipas pėrkatėsisė partiake.
 
 
Disa ish-policė serbė dhe ekstremistė nga "Rojet e urės" kanė fillur aftėsimin pėr policė tė Kosovės?!
 
Mitrovicė, 30 janar 2003 - Disa ish-policė serbė nga Kosova, por edhe ekstremistė serbė nga tė ashtuquajturat "Rojet e urės" kanė filluar trajnimin pėr policė tė Kosovės nė Akademinė policore nė Vushtrri, citojnė mediat lokale burimet e UNMIK-ut.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Mitrovicė Xhorxhi Kakuk, ndėrkaq thotė se nuk ėshtė nė dijeni rreth kėsaj ēėshtjeje dhe nuk e di nėse ish-pjesėtarėt e "Rojeve tė urės" janė duke u aftėsuar pėr policė nė Vushtrri. Ai thekson se nuk mund tė aftėsohen pėr policė ata qė kanė histori kriminale.

Ndėrkaq, njė zėdhėnės tjetėr i policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė Soxhi Dou ka konfirmuar se nė Akademinė policore nė Vushtrri kanė filluar aftėsimin disa ish-policė serbė. "Eshtė e vėrtetė se aktualisht ne kemi disa rekrutė pėr aftėsim nė Vushtrri, tė cilėt kanė eksperiencė policore", tha ai, por ata qė verifikohen se kanė histori kriminale, duhet tė largohen menjėherė nga ky aftėsim pėr policė, thotė ky zėdhėnės.

Ndėrkaq, Vlladimir Rakiq, pėrfaqėsues politik i "Rojeve tė urės" i konfirmoi njė radioje lokale se disa pjesėtarė tė kėtij formacioni kanė filluar aftėsimin nė Vushtrri.
 
 
Administrata Tatimore thotė se nuk duhet tė ketė paqartėsi rreth shkallės tatimore
 
Prishtinė, 30 janar 2003 - Nuk duhet tė ketė kurrėfarė paqartėsi rreth shkallės tatimore, qė duhet pėrllogaritur pėr punėtorėt nė tre muajt e parė, thonė nė Administratėn Tatimore tė Kosovės.

Kėshilltari nė kėtė administratė, Florian Mima, thotė se tatimi i paguar padrejtėsisht mė pak, apo mė shumė nė tre muajt e parė pėr shkak tė pėrllogaritjes sė vitit tė kaluar, do tė barazohet nė vazhdim.
 
Ai theksoi se duhet tė kihet parasysh se ky tatim ėshtė tatim vjetor dhe nėse nė ndonjė muaj tė caktuar ndalet mė shumė ose mė pak, tatimi vjetor pėrfundimtar do tė jetė nė pėrputhje me rregulloren e re tė nėnshkruar nga pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė z. Mihael Shtajner.
 
 
Papunėsia nė Kosovė do tė mund tė zbutet vetėm nėse ēdo vit hapen 25-30 mijė vende tė reja pune
 
Prishtinė, 30 janar 2003 - Papunėsia nė Kosovė do tė mund tė zbutej vetėm nėse pėr ēdo vit hapen 25-30 mijė vende tė reja pune. Kėshtu vlerėsuan pėrfaqėsuesit e "Riinvestit" nė tryezėn e Forumit Ndėrkombėtar "Tregu i punės dhe papunėsia nė Kosovė" qė ėshtė organizuar nė bashkėpunim me USAID-in.
 
Sipas studimit tė Institutit pėr Hulumtime Zhvillimore Riinvest shkalla e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 49 pėr qind. Kėshtu nga dy milionė e gjysmė banorė sa vlerėsohet nga ky institut se ka Kosova vetėm 450 mijė janė tė punėsuar.

Ndėrkaq Ministria e Punės dhe e Mirėqenies Sociale, pohon se nė qendrat rajonale tė punėsimit janė paraqitur 256 mijė punėkėrkues, por ky nuk ėshtė numėr real pėr shkak tė mosparaqitjes tė gjithė tė papunėve.
 
 
Qeveria e Kosovės kundėrshton fuqishėm pėrfshirjen e Kosovės nė Kartėn Kushtetuese serbo-malazeze
 
Prishtinė, 30 janar 2003 - Qeveria e Kosovės ka kundėrshtuar fuqishėm pėrfshirjen e Kosovės nė Kartėn Kushtetuese tė Serbisė dhe Malit tė Zi, e cila tashmė ėshtė miratuar nga Parlamenti i Serbisė dhe mbrėmė edhe nga ai i Malit tė Zi.

Qeveria e Kosovės i ka dėrguar njė letėr Bashkimit Evropian nė tė cilėn rikonfirmohet qėndrimi i institucioneve lidhur me Kartėn Kushtetuese tė Unionit Serbi-Mali i Zi nė preambulen e tė cilės Kosova pėrmendet si pjesė e Serbisė.
 
Qeveria e Kosovės konstaton se ky dokument serbo-malazez nuk paraqet kurrėfarė detyrimesh pėr Kosovėn, ngase ajo po shkon nė rrugėn e saj drejt definimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, pėrkatėsisht tė pavarėsisė sė saj, si dhe drejt integrimeve ne strukturat evropiane.
 
 
Ministri i Jashtėm shqiptar Ilir Meta vizitoi Plavėn dhe Gucinė
 
Plavė, 30 janar 2003 - Ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme, Ilir Meta, i cili ndodhet pėr njė vizitė dyditore nė Mal tė Zi, dje pasdite ėshtė takuar me autoritetet lokale tė Plavės dhe Gucisė. Nė njoftim thuhet se ėshtė ranė dakort pėr hapjen e njė pike tė re kufitare mes Shqipėrisė dhe Mali tė Zi, nė zonėn midis Vermoshit dhe Plavės.

Z.Meta zhvilloi njė takim me banorėt dhe autoritetet lokale tė kėsaj zone, ku u shpreh dėshira pėr njė bashkėpunim tė gjithanshėm mes dy vendeve. Ai vizitoi kėtė pikė kufitare i shoqėruar nga autoritet lokale dhe garantoi inagurimin e saj brenda pranverės sė kėtij viti.

"Jemi tė angazhuar tė realizojmė infrastrukturėn e domosdoshme pėr tė bėrė tė mundur hapjen e kėsaj pike", tha z.Meta, duke shtuar se ajo "do tė jetė njė pikė bashkėpunimi e integrimit tė dy vendeve, veēanėrisht pėr banorėt e kėtyre zonave".

Meta nė njė darkė pune qė pati me autoritetet lokale tė Plavės dhe Gucisė, tha se Qeveria shqiptare ka planifikuar ndėrtimin e infrastrukturės, objekt i sė cilės ėshtė dhe hapja e pikės kufitare nė zonėn midis Vermoshit dhe Plavės, nga e cila do tė pėrfitojnė kėto zona.

Sipas tij, marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Mali tė Zi janė tė mira, sepse tė dy qeveritė janė tė angazhuara pėr forcimin e demokracisė respektive, pėr tė forcuar bashkėpunimin e besimin reciprok, pėr tė respektuar pakicat, pasi tė dy vendet synojnė integrimin nė Bashkimin Europian, i cili i ka rregullat njėlloj pėr tė gjitha vendet.
 
 
Moisiu: Shqipėria e gatshme tė mbėshtesė SHBA me ēdo mėnyrė
 
Tiranė, 30 janar 2003 - Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu tha se Shqipėria i mbėshtet Shtetet e Bashkuara nė tė gjitha veprimet qė ato do t'i quajnė tė arsyeshme.
 
Presidenti Moisiu i bėri kėto komente nė pėrgjigje tė pyetjes nėse do ta mbėshteste apo jo Shqipėria njė luftė tė mundshme tė Shteteve tė Bashkuara kundėr Irakut.
 
 
Forcat e BE-sė do tė marrin nga NATO misionin paqeruajtės nė Maqedoni nga mesi i marsit
 
Shkup, 30 janar 2003 - Forcat e Bashkimit Evropian do tė marrin nga NATO misionin paqėruajtės nė Maqedoni nga mesi i marsit apo mė sė voni deri nga fillimi i prillit, ka deklaruar nė Shkup pėrfaqėsuesja e BE-sė, Klaris Pastori.

Nė konferencė pėr shtyp, zyrtari i NATO-s, Per Strosmoen e ka vlerėsuar si tė qetė dhe stabile situatėn e sigurisė nė Maqedoni, kurse zėdhėnėsi i OSBE-sė, Volfgang Greven tha se ėshtė rritur tejmase kriminaliteti.
 
 
Ambasadori i OSBE-sė nė Beograd vizitoi Preshevėn
 
Preshevė, 30 janar 2003 - Ambasadori i OSBE-sė nė Beograd, Mauricio Masari dje pasdite ka qėndruar nė Preshevė ku ėshtė takuar veē e veē me liderėt e partive politike shqiptare ė Luginėn e Preshevės. Temė e kėtyre takimeve ishte situata politike dhe e sigurisė nė Luginėn e Preshevės.
 
Nė veēanti ėshtė biseduar pėr pozitėn e rėndė tė shqiptarėve nė kėtė rajon, pėr praninė e forcave policore serbe nė numėr tė theksuar, si dhe pėr ēėshtjet e arsimit nė gjuhėn shqipe nė kėto tri komuna me shumicė shqiptare.

Ambasadori i OSBE-sė, Mauricio Masari me kėtė rast bėri edhe pėrurimin e kopshtit tė fėmijėve nė Preshevė.
 
 
Parlamenti malazez miratoi Kartėn Kushtetuese tė Unionit Serbi-Mali i Zi - deputetėt shqiptarė votuan kundėr saj
 
Podgoricė, 30 janar 2003 - Parlamenti i Malit tė Zi ka miratur mbrėmė me shumicė votash Kartėn Kushtetuese tė Unionit Serbi-Mali i Zi dhe ligjin pėr zbatimin e saj. Pėr kėtė dokument votuan dy partitė mė tė mėdha nė kėtė republikė - Partia Demokratike Socialiste dhe Partia Popullore Socialiste.
 
Ndėrkaq kundėr miratimit tė kėsaj karte kushtetuese ishte Partia Socialdemokrate dhe partitė politike shqiptare, ndėrkohė qė Lidhja Liberale e Malit tė Zi nuk mori pjesė nė seancėn e Parlamentit.

Deputetėt shqiptarė Ferhat Dinosha dhe Mehmet Bardhi kundėrshtuan ashpėr Kartėn Kushtetuese nga fakti se, siē ėshtė shprehur z. Dinosha, dokumenti qė Kosovėn e sheh si pjesė integrale tė Serbisė, nuk mund tė ketė pėrkrahjen e shqiptarėve nga partitė nacionale.
 
Ndėrkaq, deputeti i Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi Mehmet Bardhi theksoi se futja e Kosovės nė preambulė si pjesė e Serbisė pėr shqiptarėt ėshtė e papranueshme. Ky dokument shtoi z. Bardhi ėshtė nė dėm tė interesit tė pėrgjithshėm tė shqiptarėve, por edhe nė dėm tė qėndrueshmėrisė nė rajon.
 
 
Kryeministri serb Gjingjiq ka kėrkur qė serbėt e Kosovės tė kenė tė drejtėn tė jenė element konstitutiv
 
Beograd, 30 janar 2003 - Kryeministri i Serbisė Zoran Gjingjiq nė takimin me liderėt e serbėve tė Kosovės ka kėrkur qė serbėt e Kosovės tė kenė tė drejtėn tė jenė element konstitutiv. Autoritetet e Beogradit dhe pėrfaqėsuesit e pakicės serbe tė Kosovės harmonizuan nė takimet e tyre strategjinė e pėrbashkėt tė veprimit.
 
Nebojsha Ēoviq pati deklaruar gjatė janari tė kėtij viti se qėllimi i strategjisė ėshtė tė pengohet siē u shpreh ai rrėshqitja e Kosovės drejt pavarėsisė.
 
 
L. Batler: Lufta nė Maqedoni ka pėrfunduar dhe nuk do tė ketė ofensivė nė pranverė
 
Shkup, 30 janar 2003 - "Lufta ka pėrfunduar kėtu. Nuk do tė ketė ofensivė nė pranverė. Ata qė kėrcėnojnė tė pėrdorin forcėn, do tė ndeshen me veprime nga ne, pavarėsisht nėse kjo do tė jetė NATO apo BE. Ata qė duan tė pėrdorin forcėn janė humbės patetikė, qofshnin shqiptarė ose maqedonas etnikė", ka thėnė ambasadori amerikan nė Shkup Lorens Batler.

Ndėrkaq, duke i komentuar pohimet pėr ekzistimin e grupeve tė armatosura nė kėtė vend, ambasadori amerikan, ka thėnė pėr disa media se persona tė tillė janė "humbės patetikė". Mund tė jenė njerėz tė cilėt qėndrojnė nė Viti tė Kosovės dhe tė cilėt dėrgojnė fakse, apo ėshtė ndonjė person i cili e ka vetėshpallur veten komandant nė Prejlep i cili gjithashtu dėrgon fakse, tha Batler.
 
Ai ka shtuar se ka kaluar koha kur me granata dhe armė imponohej axhenda politike. Ėshtė e qartė se njerėzit e Vitisė nuk kanė kurrėfarė pėrkrahje. Ata duhet tė kthehen prej andaj nga kanė ardhur para se ne t'i kapim dhe se ekzistojnė mėnyra tė shumta se si mund tė kapen ata qė mbajnė armė pa leje.

Ambasadori amerikan nė Shkup ka thėnė se kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti ende gjendet nė listėn e zezė dhe vendimin pėr heqjen nga kjo listė mund ta marrė vetėm presidenti amerikan Xhorxh Bush.
 
 
Forcat izraelite kanė bėrė njė depėrtim nė Bregun Perendimor nė kėrkim tė militantėve
 
Jerusalem, 30 janar 2003 – Forcat izraelite kanė bėrė sot (tė enjtėn) njė depėrtim nė Bregun Perendimor nė kėrkim tė militantėve, pasi kryeministri Ariel Sharon refuzoi degėn e ullirit, tė cilėn ia zgjati pas rizgjedhjes sė tij Jaser Arafati, njofton Rojter.
 
Ky ėshtė aksioni i parė i madh nė Bregun Perendimor pas zgjedhjeve, ku armata ka pėrdorur tanke dhe kėmbėsori nė sektorin e qeverisur nga palestinezėt tė qytetit tė ndarė Hebron dhe, siē ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak izraelit, "armata ka goditur infrastrukturėn e e terrorit".
 
Njėherėsh, njoftohet se pėrpjekjet e Sharonit pėr tė krijuar njė koalicion tė gjerė qeveritar, tė udhėhequr nga krahu i djathtė i partisė sė tij Likud, qė fitoi zgjedhjet tė martėn e kaluar, po shkojnė ngadalė, por pritet qė javėn e ardhshme presidenti izraelit tė formojė qeverinė.
 
 
Kleriku disident i Iranit, Ajatollah Hysein Ali Montazeri, ėshtė liruar nga burgu shtėpiak
 
Teheran, 30 janar 2003 - Kleriku disident mė i njohur i Iranit, Ajatollah Hysein Ali Montazeri, ėshtė liruar, siē ėshtė thėnė, pa kurrėfarė kushtesh, pas pesė vjetėsh nėn arrest shtėpiak, njofton Rojter.
 
Ajatullah Montazeri, i cili ėshtė i moshės mbi 80-vjeēare, dukej me shėndet tė mirė kur doli tė pėrdshėndetej me ithtarėt e tij, shumė syresh me lot nė sy, nga shtėpia e tij nė qytetin e shenjtė shit Kom, 130 kilometra nė jugperendim tė Teheranit.
 
 
Antarėt e Kėshillit tė Sigurimit janė shprehur pėr vazhdimin e kontrollit tė armatimit nė Irak
 
Nju Jork, 30 janar 2003 - Me gjasė shumica e anėtarėve e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara janė shprehur pėr vazhdimin e kontrollit tė armatimit nė Irak. Siē njofton agjencia e lajmeve AP e cila thirret nė burime tė diplomatėve tė Kombeve tė Bashkuara nė kuadėr tė takimit me dyer tė mbyllura Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Britania e Madhe janė pėrkrahur vetėm nga Bullgaria dhe Spanja.
 
11 anėtarėt tjerė e kanė bėrė tė qartė se mbėshtesin vazhdimin e inspektimeve nė Irak. Sekretari amerikan i shtetit Kolin Pauell pritet qė me 5 shkurt ti prezantoj Kėshillit tė Sigurimit informacione shtesė pėr arsenalin ilegal tė armatimit irakian.
 
 
Pentagoni ka konfirmuar njoftimet se nė veri tė Irakut ndodhen ushtarėt amerikanė
 
Uashington, 30 janar 2003 - Pentagoni amerikan ka konfirmuar njoftimet sipas tė cilave nė veri tė Irakut ndodhen ndėrkohė ushtarėt amerikanė por sipas fjalėve tė kryeshefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm Riēard Majers ata atje ndodhen nė numėr tė vogėl.
 
"Ne tani nuk mund tė saktėsojmė se ku ndodhen ushtarėt, por ata janė nė numėrtė vogėl nė veri tė Irakut" tha tė mėrkurėn mbrėma gjenreali Majers nė konferencėn pėr gazetarė nė Uashington.
 
 
Tre vetė vdiqėn nga njė shpėrthim qė ndodhi nė fabrikėn farmaceutike nė Karolinėn Veriore
 
Kinston, Karolina Veriore, 30 janar 2003 – Tė pakten tre vetė kanė humbur jetėn nga njė shpėrthim qė ka ndodhur nė fabrikėn farmaceutike nė Karolinėn Veriore, tė cilėn pastaj e ka kapluar flaka, njofton UPI. Njoftohet se nė momentin e shpėrthimit kanė qenė brenda fabrikės 115 punėtorė, nga 255 tė punėsuar sa ka gjithsej kjo fabrikė.
 
Dhjetėra syresh janė lėnduar. Shkaku i shpėrthimit, ende nuk dihet. Zjarri ėshtė lokalizuar, por ende vazhdon djegja, duke lėshuar njė tym tė dendur nė ajėr. Shpėrthimi ka shkaktuar edhe dėme tė ndėrtesave pėr rreth. Gjashtė tė lėnduar janė dėrguar me helikopter nė spitalin e afėrm.
 
 
Aeroplanėt amerikanė mund tė shfrytėzojnė bazat ushtarake italiane
 
Romė, 30 janar 2003 - Italia ka pranuar kėrkesat e administratės amerikane qė aeroplanėt transportues nė rrugė pėr nė Gjirin Persik tė shfrytėzojnė bazat ushtarake italiane pėr aterime teknike dhe karburante.

Ministri italian i Mbrojtjes Antonio Martino lidhur me kėtė ēėshtje e ka njoftuar me pėrmes njė letre parlamentin.

Ndėrkaq kryeministri Berluskoni nesėr do tė takohet me presidentin amerikan Bush nė Uashington.
 
 
Thirrje Evropės qė tė bashkohet rreth amerikanėve
 
Londėr, 30 janar 2003 - Derisa Shtetet e Bashkuara po rrisin trysninė e tyre mbi Irakun qė tė ēarmatoset, njė numėr i udhėheqėsve me ndikim nė Evropė i kanė bėrė thirrje kontinentit qė tė bashkohet rreth amerikanėve.
 
Porosia ėshtė nėnshkruar nga kryeministri britanik, Toni Bler, nga Hoze Maria Aznar i Spanjės dhe Silvio Berluskoni i Italisė, si dhe nga homologėt e tyre nė Portugali, Republikėn Ēeke, Danimarkė, Poloni dhe Hungari.

Ata thonė se Evropa ka njė lidhje me Shtetet e Bashkuara, qė i ka qėndruar testimit tė kohės dhe nuk duhet tė bėhet viktimė e pėrpjekjeve tė vazhdueshme tė Irakut pėr tė kėrcėnuar sigurinė e botės. Ata i bėnė thirrje Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara qė tė mbajė kredibilitetin e tij pėrmes sigurimit se Iraku i ėshtė pėrmbajtur plotėsisht rezolutave pėr ēaramatim.
 
Porosia nuk ėshtė nėnshkruar nga Franca dhe Gjermania, tė cilat ishin mė tė zėshmet nė shfaqjen e dyshimeve pėr menēurinė e luftės me Irakun.
 
 
Bler e Berluskoni shkojnė nė Uashington
 
Londėr, 30 janar 2003 - Njė raund i ri i diplomacisė evropiane mbi Irakun ka filluar me kryeministrin britanik Toni Bler, i cili zhvilloi takime nė Londėr me homologun e tij italian, Silvio Berluskoni.

Tė dy udhėheqėsit pritet tė takohen me presidentin Bush nė Uashington, zoti Berluskoni sot gjatė ditės, ndėrkaq kryeministri britanik Bler ditėn e premte.
 
 
Iraku akuzon kryeinspektorin Bliks
 
Bagdad, 30 janar 2003 - Iraku ka akuzuar shefin e inspektorėve tė armėve tė Kombeve tė Bahskuara, Hans Bliks, pėr keqinterpretim tė shėnimeve irakiane pėr pėrmbushje tė obligimeve pėr ēarmatim.
 
Njė letėr qė iu shpėrnda anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėrshkruan si fatkeqe vlerėsimet e zotit Bliks se pas dymbėdhjetė vjetėsh, Iraku ende duhet tė pranojė me sinqeritet obligimet pėr eliminimin e armėve tė shkatėrrimeve masive.
 
Zėdhėnėsi i zotit Bliks ka mbrojtur vlerėsimin e tij si objektiv, i balancuar dhe me fakte dhe tha se ėshtė nė duart e Irakut tė japė arsyetime tė sinqerta
 
 
ShBA: Demokratėt mbėshtesin pėrpjekjet e presidentit nė luftėn kundėr terrorizmit
 
Uashington, 30 janar 2003 - Nė pėrgjigjen e saj ndaj fjalimit mbi gjendjen e vendit, Partia Demokratike shprehu mbėshtetjen pėr pėrpjekjet e presidentit Bush nė luftėn kundėr terrorizmit dhe pėr zhdukjen e kėrcėnimeve qė paraqesin Iraku dhe Koreja e Veriut.
 
Mirėpo, demokratėt theksuan se Shteteve tė Bashkuara u nevojiten aleatėt nė ēdo veprim dhe thanė se Ėashingtoni duhet tė bindė botėn se udhėheqėsi irakian, Sadam Husein, nuk pėrbėn problem vetėm pėr Amerikėn.
 
Pėr sa i pėrket ekonomisė, demokratėt kritikuan planin e presidentit pėr shkurtim taksash, duke e cilėsuar atė se politikė kokėposhtė ekonomike qė siguron pėrfitimet mė tė mėdha pėr tė pasurit.
 
 
Shtėpia e Bardhė: Gjendja e nderė me Irakun po hyn nė "etapėn finale"
 
Uashington, 30 janar 2003 - Shtėpia e Bardhė thotė se gjendja e nderė me Irakun lidhur me kėrkesat e Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatosje po hyn nė "etapėn finale".

Zėdhėnėsi Ari Fleiēer ka thėnė se presidenti Bush akoma shpreson se diplomacia e minutave tė fundit mundė tė rezultojė nė ēarmatosjen e liderit irakian Sadam Husein nga armėt e tij tė dyshuara pėr shdukje nė masė, ndryshe nuk duhet gabuar fare pėr vendosmėrinė e Xhorxh Bushit.

Ndėrkaq, sekertari amerikan i shtetit, Kolin Pauell ka thėnė se Shtetet e Bashkuara mund tė ndihmonin presidentin irakian, Sadam Husein tė gjejė njė vend pėr tė shkuar nė ekzil nėse ai largohet nga Iraku dhe kjo mund tė ishte "njė shtegdalje pėr ta qė tė shmangin luftėn".
 
 
Iraku shpreson pėr paqe
 
Bagdad, 30 janar 2003 - Zėvendės presidenti irakian, Taha Jasin Ramadan tha se vendi i tij shpreson pėr paqe, por po pėrgatitet pėr luftė.

"Ne do tė bėjmė gjithė ēka mundemi pėr paqė. Kemi bėrė ate qė na thanė fqinjėt arabė se duhet bėrė-tė bashkėpunojmė me inspektorėt e armatimit. Por nė tė njejtėn kohė, irakianėt po bėjnė gjithė ate qė munden pėr t'u pėrgatitur pėr luftė, sepse populli ynė beson se kauza e tij ėshtė e drejtė", ka thėnė Taha Jasin Ramadan.
 
 
Asambleja e BE-sė ka filluar debatin lidhur me krizėn irakiane
 
Bruksel, 30 janar 2003 - Asambleja e Bashkimit Evropian ka filluar debatin lidhur me krizėn irakiane, ndėrsa disa deputetė valvitėn pankarta proteste ndaj luftės sė mundshme nė Irak.

Zyrtarėt e lartė tė Bashkėsisė, Havier Solana dhe Kris Paten thanė se ēfarėdo lufte kundėr Irakut varet nga Kombet e Bashkuara, e jo nga Shtetet e Bashkuara.

Blloku i 15 vendeve ėshtė i pėrēarė kur ėshtė fjala se a do tė mbėshteste njė fushatė ushtarake tė prirė nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.
 
 
Palestinezėt e brengosur pas zgjedhjeve nė Izrael
 
Gaza, 30 janar 2003 - Palestinezėt shfaqėn brengosje lidhur me prospektet pėr paqe dhe ardhmėrinė e territoreve tė pushtuara nga Izraeli pasi partia e kryeministrit Ariel Sharon fitoi mė shumė vende nė parlament nė zgjedjet e djeshme dhe pritet tė formojė qeverinė e koalicionit nga parti tė krahut tė djathtė.

Abil Abu Redeina tha se votimet ishin “zgjedhje e popullit tė Izraelit”, por i ka bėrė thirrje qeverisė sė re izraelite qė tė “tėrheqė menjėherė trupat nga territoret palestineze dhe tė kthehet nė tryezėn e bisedimeve”.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.