29.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 29 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Qeveria e Kosovės ka diskutuar lidhur me transferin e kompetencave

 • Nė Velekincė tė Gjilanit u pėrura shkolla e re dhe busti i Mulla Idriz Gjilanit

 • Solana mbėshtet qėndrimin e Shtajnerit - standardet para statusit tė Kosovės

 • Zėdhėnėsi Ēapell thotė se po mbahet nė burg njė person i rrezikshėm qė dyshohet pėr terrorizėm

 • Komuna e Podujevės ndau 50 bursa pėr studentėt e drejtimeve deficitare

 • USAID pėruron sot rrugėn nė fshatin Pllanjan

 • Nė dy shkolla tė Gjilanit ende nuk ka filluar gjysmėvjetori i dytė

 • Tė dėmtuarit nga tėrmeti mund tė lirohen nga taksat komunale pėr renovimin e shtėpive

 • Shtajner ka thėnė se Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe ajo duhet tė integrohet nė Evropė

 • Nė zyrėn e Qeverisė sė Kosovės ka filluar punėn njė grup ekspertėsh ndėrkombėtarė nė fushėn e legjislacionit

 • Kriminelėt serbė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės pengojnė punėn e pjesėtarėve tė SHPK-sė

 • Pensionistėt kėrkojnė nga UNMIK-u dhe Qeveria e Kosovės qė t'u kthehen parat e Fondit pensional e invalidor

 • Romano Prodi thotė se roli i BE-sė nė Kosovė ėshtė ende larg pėrfundimit tė tij

 • Forcat ushtarake shqiptare dhe amerikane afėr Vlorės po mbajnė njė stėrvitje tė pėrbashkėt

 • Ministri i brendshėm maqedonas thotė se nė disa rajone ka grupe tė vogla qė paraqiten si AKSH

 • Pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės dhe autoritetet e Beogradit arritėn marrėveshje pėr strategjinė e veprimit

 • Qeveria e Maqedonisė ka shpėrndarė formalisht njėsitin kontraverz policor tė quajtur "Luanėt"

 • Doris Pak thotė se Marrėveshja e Ohrit nuk e kufizon pėrdorimin e gjuhės shqipe, por stimulon pėrdorimin e saj

 • Domenik dė Vilpen: Franca ėshtė e gatshme tė evakuojė trupat e veta nga Bregu i Fildishtė

 • Bush: Nėse Sadam Huseini nuk ēarmatoset nė mėnyrė paqėsore, ai do tė ēarmatoset me forcė

 • Putin: Rusia mund tė ashpėrsojė qėndrimin ndaj Irakut

 • Izrael: Zgjedhjet rikthejnė nė detyrė kryeministrin Sharon

 • Shtėpia e Bardhė parapėlqen njė rezolutė tė re, por tė paobligueshme

 • 41 laureatė amerikanė tė Ēmimit Nobėl kundėrshtojnė njė luftė unilaterale kundėr Irakut

 • Ushtria gjermane ndihmon misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Irak


 

Qeveria e Kosovės ka diskutuar lidhur me transferin e kompetencave
 
Prishtinė, 29 janar 2003 - Nė takimin e sotėm tė rregullt Qeveria e Kosovės ka diskutuar lidhur me transferin e kompetencave, ndėrtimin e njė administrate publike tė efektshme si dhe pėr gjendjen nė Posttelekomin e Kosovės.
 
Nė kėtė takim kryeministri Bajram Rexhepi u ka kėrkuar ministrave tė dikasterėve pėrkatės qė deri mė 10 shkurt t'i identifikojnė kompetencat qė duhet tė transferohen nga administrata e UNMIK-ut dhe tė pėrgatisin komentet e tyre rreth standardeve tė shefit tė UNMIK-ut.

Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit nė kėtė takim ka paraqitur njė raport pėr punėn e Posttelekomit tė Kosovės, i cili ėshtė vlerėsuar jokomplet dhe i vonuar.
 
Kjo Ministri ėshtė e angazhuar edhe rreth ēėshtjes sė kodit ndėrkombėtar pėr telefoninė fikse dhe mobile tė Kosovės, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.
 
 
Nė Velekincė tė Gjilanit u pėrura shkolla e re dhe busti i Mulla Idriz Gjilanit
 
Gjilan, 29 janar 2003 (QIK) - Nė fshatin Velekincė tė komunės sė Gjilanit, sot u pėrurua busti i atdhetarit, Mulla Idriz Gjilani si dhe shkolla e re fillore, qė ėshtė dhuratė nga donatorėt arabė. Fillimisht ėshtė zbuluar busti i Mulla Idriz Gjilanit, nga djali i tij, Isa Hajrullahu, vajza Eminja dhe nga njė pjesėtar i familjes sė Selim Sadikut, ku kishte gjetur strehim Mulla Idrizi, nė ditėt mė tė vėshtira.

Kryetari i komunės, Lutfi Haziri, nė fjalėn e tij tė rastit, pasi ka falenderuar donatorin arab, tha se tash e tutje, nxėnėsit dhe arsimtarėt e kėushėm nuk do tė friksohen nga kushtet e vėshtira atmosferike, siē ishte nė objektin e vjetėr.

Vlera e projektit ėshtė njė milion e 300 mijė marka gjermane. Ndėrkaq pėrfaqėsuesi i Bankės Zhvillimore Islamike theksoi se kjo bankė pėr nevojat e ndryshme nė Kosovė ka ndarė njė fond prej 40 milionė dollarėsh, kurse vetėm 10 milionė dollarė janė ndarė pėr nevojat e arsimit.
 
Sipas tij, rreth 17 shkolla deri tashti janė ndėrtuar nga mjetet e ketij fondi, nė Kosovė, kurse 20 milionė dollarė kanė mbetur tė shfrytėzohen nė infrastrukturė dhe ndihma tjera pėr Kosovėn.
 
Zyrtari i UNMIK-ut nga Ministria e Arsimit, z. Vasim Sejd tha se arritja mė e madhe e shqiptarėve nė kėto dekada ka qenė mbajtja e procesit mėsimor nė kushte tė okupimit dhe ka uruar qė fat edhe nė realizimin e aspiratave kombėtare.
 
 
Solana mbėshtet qėndrimin e Shtajnerit - standardet para statusit tė Kosovės
 
Bruksel, 29 janar 2003 - Nė njė deklaratė me shkrim, shefi i diplomacisė sė BE-sė Havier Solana, mbėshtet fuqimisht qėndrimin e kryeadministratorit tė Kosovės Mihaal Shtajner - standardet para statusit.
 
Kjo deklaratė erdhi pas takimit tė djeshėm tė Solanės me Shtajnerin, ku janė diskutuar temat aktuale dhe sfidat qė priten nė tė ardhmen - pėrmirėsimi i gjendjes sė sigurisė, lufta kundėr krimit tė organizuar dhe aspektet pėr fillimin e bisedimeve me autoritetet e Beogradit.

Solana nė kėtė deklaratė thotė se nė bisedė me Shtajnerin ka inkurajuar liderėt politikė tė Kosovės qė tė marrin mė shumė pėrgjegjėsi pėr t'u pėrballur me sfidat kritike gjatė vitit, ku nė radhė tė parė do tė jetė lufta kundėr kriminalitetit dhe ndėrtimi i njė shoqėrie multientike e demokratike.

Solana pėrshėndet fjalimin e paradokohshėm tė Shtajnerit dhe kthimin e deputetėve serbė nė Kuvendin e Kosovės, dhe premton ndihmėn e BE-sė pėr Kosovėn nė ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe multietnike.
 
 
Zėdhėnėsi Ēapell thotė se po mbahet nė burg njė person i rrezikshėm qė dyshohet pėr terrorizėm
 
Prishtinė, 29 janar 2003 - Njė person i rrezikshėm ėshtė nė duart e policisė sė UNMIK-ut nė Gjilan, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i policisė Derek Ēapell. Ky person, me kombėsi shqiptare, identiteti i tė clit nuk njoftohet, ėshtė arrestuar mė 24 janar nga ana e KFOR-it dhe pas tri ditėve i ėshtė dorėzuar policisė pėr hetime tė mėtejshme.
 
Sipas zėdhėnėsit Ēapell personi i arrestuar ėshtė marrė me aktivitete ilegale dhe organizim pėr tė kryer dhunė qė hyn nė kategorinė e terrorizmit. Zėdhėnėsi ka shtuar se aktiviteti ilegal i tė arrestuarit paraqet rrezik pėr sigurinė e tėrė rajonit.
 
 
Komuna e Podujevės ndau 50 bursa pėr studentėt e drejtimeve deficitare
 
Podujevė, 29 janar 2003 (QIK) – Njė komision i veēantė pas shqyrtimit tė 111 aplikuesve ndau 50 bursa pėr studentėt e drejtimeve deficitare tė cekura edhe nė konkursin publik, ka njoftuar z. Liman Zeqiri.
 
Nė bazė tė kritereve komisoni u ka dhėnė pėrparėsi studentėve me notė mesatare mė tė lartė dhe drejtimet si: mjekėsi, akademi e arteve, menaxhment, ekologji, veterinari, psikologji, elektroenergjetikė, etj., mirėpo ėshtė marrė parasysh edhe gjendja sociale e atyre qė kanė pėrfituar ndihmėn nga komuna.

Gatishmėrinė pėr t'i ndihmuar studentėt e kanė shprehur edhe qytetarė tė komunės sė Podujevės”, ka pohuar Liman Zeiqir, i cili njoftoi se Ibrahim Ejupi nga fshati Sekiraēė ka marrė pėrsipėr financimin nė formė burse tė njė studenti nė Universitetin e Tiranės – Dega e mjekėsisė veterinare.
 
 
USAID pėruron sot rrugėn nė fshatin Pllanjan
 
Prishtinė, 29 janar 2003 – Drejtori i Agjencionit tė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), Dejll Fajfer, nė njė solemnitet qė do tė zhvillohet sot mė 29 janar, nė orėn 11:30, do tė pėrurojė rrugėn nė Pllanjan.

Nė njė njoftim tė USAID-it thuhet se ky projekt ėshtė pjesė e pėrkushtimit tė qeverisė sė SHBA-ve pėr mbėshtetjen e zhvillimit demokratik dhe ekonomik tė Kosovės.
 
Pėrmes USAID-it, populli amerikan investon 88,000 dollarė pėr shtrimin e rrugės njėkilometėrshe e cila kalon nėpėr qendrėn e fshatit Pllanjan, njė fshat i largėt kodrinor i boshnjakėve qė numėron 1,300 banorė dhe ku veprimtaria kryesore ekonomike ėshtė bujqėsia.
 
 
Nė dy shkolla tė Gjilanit ende nuk ka filluar gjysmėvjetori i dytė
 
Gjilan, 29 janar 2003 (QIK) - Enver Kadriu, ushtrues i detyrės sė drejtorit pėr arsim nė Gjilan dekalroi sot se nė dy shkolla tė mesme tė kėsaj komune, ende nuk ka filluar gjysmėvjetori i dytė. Rreth 3 mijė nxėnės tė teknikės dhe tė bujqėsisė nuk kanė mundur tė kthehen nė objektet e tyre shkollore, pėr arsye se riparimet nuk kanė pėrfunduar ende.

Z. Kadriu tha se ndjehet i shqetėsuar veēmas pėr maturantėt. Ata do ta kenė shumė vėshtirė qė ta realizojnė nė tėrėsi ciklin e fundit tė arsimimit tė mesėm, meqenėse duhet tė pėrfundojnė mė herėt se klasėt tjera.

Kadriu thotė se janė hulumtuar mundėsitė pėr vendosje tė pėrkohshme nė ndonjė objekt tjetėr, por ka pak gjasa pėr njė zgjidhje tė tillė, sepse nė shumicėn e shkollave punohet edhe ditėve tė shtuna dhe me orar tė reduktuar.

Kryeshefi ekzekutiv i Gjilanit Enver Muja tha nė mbledhjen e Bordit tė drejtorėve, ku u raportua problemi, se ai shpreson qė nė kėto dy shkolla, mėsimi do tė fillojė sa mė shpejt.
 
 
Tė dėmtuarit nga tėrmeti mund tė lirohen nga taksat komunale pėr renovimin e shtėpive
 
Gjilan, 29 janar 2003 - Bordi i drejtorėve tė shėrbimit administrativ civil nė komunėn e Gjilanit ėshtė dakorduar nė parim pėr lirimin e tė dėmtuarve nga tėrmeti prej kontributeve komunale, nė rast se ata bėjnė kėrkesė pėr renovimin e shtėpive qė kanė pėsuar dėme dhe nėse objekti i mėparshėm ka patur leje ndėrtimi, por me kusht qė t`iu pėrmbahen dimensioneve ekzistuese.
 
"Ne kemi obligim qė t`u dalim nė ndihmė qytetarėve tanė, pėr aq sa kemi mudėsi dhe, t`iu ofrojmė lehtėsi nė renovimin e infrastrukturės sė banimit", ka deklaruar kryeshefi ekzekutiv Enver Muja dhe ka kėrkuar nga drejtoritė pėrkatėse qė t`i kenė nė konsideratė kėto kėrkesa, tė cilat edhe mė parė kanė qenė tė adresuara nė Komitetin pėr banim.
 
 
Shtajner ka thėnė se Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe ajo duhet tė integrohet nė Evropė
 
Bruksel, 29 janar 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner, i cili ndodhet nė Bruksel, ka biseduar me shefin e Politikės sė Jashtme tė BE-sė, Havier Solana.
 
Shtajner pas takimit me Solanėn u tha gazetarėve se Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe se ajo duhet tė integrohet nė Evropė, por tash duhet shikuar se si tė gjendet rruga pėr integrimin e Kosovės nė BE.

I pyetur nėse ėshtė paraqitur ndonjė ide konkrete qė Kosova mund ta ketė nė procesin e stabilizimit dhe asociimit, Shtajner ka thėnė se ėshtė duke u punuar nė kėtė drejtim.
 
Duhet pasur prasysh mungesėn e statusit tė Kosovės, porse duhet shikuar edhe nevojat specifike qė ka Kosova, tha Shtajner dhe shtoi se pėr tė mos lėnė Kosovėn jashtė procesit janė tė rėndėsishme dy pika:
 
e para ėshtė kanali i dyfishtė qė BE-ja bėn nė rastin e Kosovės,
 
ndėrsa pika tjetėr ėshtė rėndėsia qė Kosova vetė tė bėhet mė tėrheqėse pėr BE-nė. Kosova duhet tė bėhet mė atraktive pėr BE-nė, siē ėshtė edhe BE-ja tėrheqėse pėr Kosovėn, tha Shtajner.

Me Solanėn, tha Shtajner, ka biseduar edhe pėr preambulėn e Kartės Kushtetuese tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė tė cilėn pėrmendet Kosova si pjesė e Serbisė.
 
Shtajner nėnvizoi se pėr kėtė ēėshtje, ai dhe Solana kanė mendime tė njėjta, kurse Solana ka pėrsėritur qėndrimin e prerė tė BE-sė se statusi i Kosovės do tė vendoset mė vonė dhe tash mbetet nė fuqi Rezoluta 1244 dhe asnjė akt unilateral nuk do tė ketė ndikim legal nė statusin final tė Kosovės.
 
Ndėrkaq Shtajner theksoi se veprimet e njėanshme nuk munden assesi tė prejudikojnė statusin e Kosovės dhe pėrsėriti se pėr Kosovėn nuk mund tė vendosė Beogradi, por KS i OKB-sė.
 
 
Nė zyrėn e Qeverisė sė Kosovės ka filluar punėn njė grup ekspertėsh ndėrkombėtarė nė fushėn e legjislacionit
 
Prishtinė, 29 janar 2003 - Shoaqta gjermane pėr bashkėpunim teknik nė Prishtinė KDZ paralajmėroi intensifikimin e ndihmave nė pėrpilimin e ligjeve tė Kosovės. Ekspertėt e legjislacionit nga Gjermania, Hollanda dhe Sllovenia i ofruan Qeverisė sė Kosovės ndihma konkrete nė kėtė aspekt, kurse projekti ėshtė financuar nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim.

Pranė Zyrės sė Qeverisė sė Kosovės ka filluar punėn njė grup ekspertėsh ndėrkombėtarė dhe vendor, tė cilėt do tė ndihmojnė nė fushėn e legjislacionit, njoftoi kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi.
 
Ai shtoi se inkuadrimi i kėtyre ekspertėve do t'i mundėsojė Qeverisė sė Kosovės dhe zyrės ligjore tė saj tė jetė shumė mė efikase nė realizimin e synimeve pėr hartimin e ligjeve tė nevojshme nė pėrputhje me ato tė vendeve evropiane.
 
Kryeministri Rexhepi tha po ashtu se projekti qė kushton 4.5 milionė euro dhe i cili do tė zgjasė 18 muaj do tė ndihmojė edhe nė aftėsimin e kuadrit vendorė.
 
 
Kriminelėt serbė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės pengojnė punėn e pjesėtarėve tė SHPK-sė
 
Mitrovicė, 29 janar 2003 - Kriminelėt serbė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės po pengojnė punėn e pjesėtarėve tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, duke dashur tė krijojnė probleme ndėrmjet popullatės civile dhe pjesėtarėve tė SHPK-sė. Policia e UNMIK-ut pėr kėtė shkak ka urdhėruar ndėrprerjen e patrullimeve dhe kthimin e policėve tė SHPK-sė nė stacionin policor.

Zėdhėnės i policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė tha se ditėve tė fundit janė shtuar ofendimet dhe kėrcėnimet verbale nga ana e disa njerėzve drejtuar pjesėtarėve tė SHPK-sė.
 
"Njė numėr i vogėl i kriminelėve serbė dėshirojnė tė krijojnė probleme mes SHPK-sė dhe popullatės nė mėnyrė qė pastaj ata tė thonė se kjo polici nuk pranohet nė pjesėn veriore", thotė zėdhėnėsi. Ai theksoi se kėto kėrcėnime kryhen nga njerėz tė caktuar me tė cilėt policia ėshtė e gatshme tė ballafaqohet, pėrfshirė edhe arrestimin e personave tė tillė.
 
 
Pensionistėt kėrkojnė nga UNMIK-u dhe Qeveria e Kosovės qė t'u kthehen parat e Fondit pensional e invalidor
 
Prishtinė, 29 janar 2003 - Sindikata e Pavarur e Pensionistėve dhe e Invalidėve tė Punės sė Kosovės kėrkojnė nga UNMIK-u dhe Qeveria e Kosovės qė t'u kthehen parat e Fondit pensional e invalidor nga Serbia, si dhe tė kthehet statusi i pensionistit i cili duhet tė marrė pension e jo ndihmė sociale.

Kryetari i kėsaj sindikate Fazli Kajtazi ka kėrkuar qė tė gjenden format pėr ngritjen e shumės sė pensioneve, kurse nga buxheti i Kosovės tė ndahen 32 milionė euro nė mėnyrė qė njė pension tė mos jetė mė i vogėl se 70 euro.
 
Ai me kėtė rast ka pėrkujtuar edhe ligjin pensional e invalidor tė Kosovės i cili nė bazė tė rregullores sė UNMIK-ut ėshtė ende nė fuqi.
 
 
Romano Prodi thotė se roli i BE-sė nė Kosovė ėshtė ende larg pėrfundimit tė tij
 
Bruksel, 29 janar 2003 - Duke folur pėr situatėn nė Kosovė nė takimin e ministrave tė jashtėm tė BE-sė nė Bruksel presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi ka thėnė se nuk mund tė trajtohet me dy fjalė problematika e Kosovės. Ai ka theksuar se roli i BE-sė atje ėshtė ende larg pėrfundimit tė tij tha ai.
 
 
Forcat ushtarake shqiptare dhe amerikane afėr Vlorės po mbajnė njė stėrvitje tė pėrbashkėt
 
Tiranė, 29 janar 2003 - Njėsitė e forcave ushtarake shqiptare dhe amerikane po zhvillojnė kėto ditė nė rajonet e Karaburunit, ishulli i Sazanit dhe nė gjirin e Vlorės stėrvitjen e pėrbashkėt tė koduar "Adriatik Sideks O35".
 
Kjo stėrvitje drejtohet nga njė shtab i pėrbashkėt ekspertėsh ku nga pala shqiptare marrin pjesė njėsitė e forcave detare, njė grup koordinimi dhe vėzhgimi i forcave ajrore, ndėrkaq nga pala amerikane merr pjesė edhe aeroplambajtėsja "Heri Truman", njė luftanije dhe grupe avionėsh luftarakė.
 
Kjo stėrvitje konsiderohet si njėra nga mė tė mėdha tė organizuara deri mė sot me trupat amerikane.
 
 
Ministri i brendshėm maqedonas thotė se nė disa rajone ka grupe tė vogla qė paraqiten si AKSH
 
Shkup, 29 janar 2003 - Ministri i brendshėm maqedonas Hari Kostov konfirmoi se projektligji pėr mbledhjen e armėve ilegale do t'i paraqitet qeverisė dhe mė pas Parlamentit gjatė muajit mars.

Pėr gjendjen e sigurisė nė Maqedoni, ministri Kostov tha se nuk mund ta quante atė tė shkėlqyeshme, sepse ka probleme. Sipas tij, bėhet fjalė pėr grupe tė vogla qė paraqiten si AKSH nė disa rajone tė Tetovės, Gostivarit dhe Kumanovės.
 
Ai theksoi se nuk mund tė bėhet fjalė pėr ndonjė strukturė tė fortė tė organizuar tė quajtur Armata Kombėtare Shqiptare. Sipas tij para se gjithash bėhet fjalė pėr elementė kriminalė qė merren me biznese ilegale armėsh, prostitucion e trafikim droge, tha ministri i brendshėm maqedonas.
 
 
Pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės dhe autoritetet e Beogradit arritėn marrėveshje pėr strategjinė e veprimit
 
Beograd, 29 janar 2003 - Pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės dhe autoritetet e Beogradit kanė arritur njė marrėveshje pėr strategjinė e pėrbashkėt tė veprimit nė Kosovė tė cilėn mė parė e ka miratuar qeveria serbe dhe DOS-i.
 
Oliver Ivanoviq tha pas bisedimeve se serbėt nga veriu i Kosovės gjatė mėse tre viteve kanė vepruar nė frymėn e asaj strategjie dhe se nė atė frymė ėshtė edhe iniciativa pėr bashkimin e komunave dhe vendbanimeve qė banojnė me shumicė nga minoriteti serb nė Kosovė.
 
 
Qeveria e Maqedonisė ka shpėrndarė formalisht njėsitin kontraverz policor tė quajtur "Luanėt"
 
Shkup, 29 janar 2003 - Qeveria e Maqedonisė ka shpėrndarė formalisht njėsitin kontraverz policor pėr ndėrhyrje tė shpejtė tė quajtur "Luanėt", kurse 600 nga 1200 pjesėtarė do tė transferohen nė njėsitė e tjera policore dhe ushtarake, pėrfshirė edhe brigadėn elite ndėrkufitare tė sapoformuar, tha ministri i brendshėm maqedonas Hari Kostov.

Ndėrkohė pėrfaqėsuesit e partive politike shqiptare kanė thėnė se forcat speciale "Luanėt" nuk duhet integruar, por ato duhet shpėrbėrė, kurse angazhimi i policėve tė rinj duhet bėrė ashtu siē ėshtė paraparė me Marrėveshjen e Ohrit.
 
 
Doris Pak thotė se Marrėveshja e Ohrit nuk e kufizon pėrdorimin e gjuhės shqipe, por stimulon pėrdorimin e saj
 
Shkup, 29 janar 2003 - Nė Shkup po qėndron pėr vizitė eurodeputetja Doris Pak e cila do tė takohet me tė gjithė liderėt e Maqedonisė. Ajo tha se detyrė kryesore e forcave politike duhet tė jetė zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit dhe lufta kundėr korrupsionit.
 
Doris Pak foli edhe pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė vend, duke shtuar se Parlamenti ėshtė ai qė duhet ta zgjidhė kėtė problem. Eurodeputetja gjermane po ashtu nėnvizoi se Marrėveshja e Ohrit nuk e kufizon pėrdorimin e gjuhės shqipe, por stimulon pėrdorimin e saj.
 
 
Domenik dė Vilpen: Franca ėshtė e gatshme tė evakuojė trupat e veta nga Bregu i Fildishtė
 
Paris, 29 janar 2003 – Ministri i Jashtėm i Francės, Domenik dė Vilpen, ka deklaruar sot (tė merkurėn) se Franca ėshtė e gatshme tė evakuojė trupat e veta nga Bregu i Fildishtė pas shpėrthimit tė protestave tė dhunshme, qė ndodhen pas marrėveshjes paqėsore, qė kishte pėr qėllim t'i jepė fund luftės katėrmujore civile nė vend, njofton BBCWorld.
 
Marrėveshja e nėnshkruar tė shtunėn e kaluar, pėrcaktoi pėrkrahėsit e presidentit Loran Gabo se duhet ndarė pushtetin me kryengritės nė njė qeveri tė unitetit. Por, nė njė letėr, dėrguar presidentit, armata ka thėnė se nuk do tė pranojė qė kryengritėsit tė marrin ministritė e mbrojtjes dhe tė rendit. Z. Gabo pritet t'i drejtohet kombit pėtr t'ia sqaruar marrėveshjen, e cila shkaktoi shpėrthimin e protestave tė dhunshme tė martėn (sot).
 
 
Bush: Nėse Sadam Huseini nuk ēarmatoset nė mėnyrė paqėsore, ai do tė ēarmatoset me forcė
 
Uashington, 29 janar 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush nė fjalimin e tij drejtuar Kongresit dhe gjithė vendit, u pėrpoq tė siguronte mbėshtetje nė vend dhe nė botė pėr njė ndėrhyrje tė mundshme ushtarake kundėr Irakut.

Ky ishte ndoshta fjalimi mė i rėndėsishėm i presidencės sė tij, njė fjalim mbi gjendjen e vendit qė synonte ta pėrgatiste vendin pėr luftė dhe tė shtonte besimin tek administrata dhe politikat e saj.
 
Pikė pėr pikė, presidenti Bush foli nė hollėsi rreth kėrcėnimit irakian dhe parashtroi qėndrimin e tij pėr tė vepruar. Ai tha se Sadam Huseini nuk ka pėrfillur kėrkesat e komunitetit ndėrkombėtar pėr tu ēarmatosur dhe pėr kėtė duhet tė mbajė pėrgjegjėsi.

"Thuajse 3 muaj mė parė, Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara i dha Sadam Huseinit shansin e tij tė fundit pėr t'u ēarmatosur. Nė vend qė tė ēarmatoset, ai ka treguar njė pėrbuzje tė plotė pėr Kombet e Bashkuara dhe pėr opinionin e botės".

Presidenti tha se ekzistojnė prova tė lidhjeve midis Irakut dhe terroristėve. Ai shtoi se Sadam Huseini synon tė zotėrojė armė tė shkatėrrimit nė masė pėr tė mbizotėruar, kėrcėnuar dhe sulmuar. Ai njoftoi se sekretari i Shtetit Kolin Pauell do tė shkojė tė mėrkurėn e ardhshme nė Kombet e Bashkuara pėr t'i paraqitur prova Kėshillit tė Sigurimit.

Zoti Bush tha se Shtetet e Bashkuara do tė kėshillohen me Kombet e Bashkuara, por ai e bėri tė qartė edhe njė herė se nė rast se Sadam Huseini nuk ēarmatoset nė mėnyrė paqėsore, ai do tė ēarmatoset me forcė. Nė se lufta do tė jetė e nevojshme, tha presidenti, ushtria amerikane me tė gjithė fuqinė e saj do tė hidhet nė veprim dhe do tė fitojė.

"Disa thonė qė ne nuk duhet tė veprojmė derisa rreziku tė jetė real. Qė kur terroristėt dhe tiranėt na kanė bėrė tė njohur qėllimet e tyre, dhe me mirėsjellje na kanė paralajmėruar para se tė godasin"?

Megjithėse presidenti Bush foli rreth njė pėrgjigje tė mundshme ushtarake kundėr Irakut, ai theksoi se programi i armėve bėrthamore tė Koresė sė Veriut dikton njė strategji tjetėr. Ai tha se administrata e tij po bashkėpunon me Korenė e Jugut, Japoninė, Kinėn dhe Rusinė pėr tė gjetur njė zgjidhje paqėsore. (ZA)
 
 
Putin: Rusia mund tė ashpėrsojė qėndrimin ndaj Irakut
 
Moskė, 29 janar 2003 - Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se vendi i tij mund tė ashpėrsojė qėndrimin ndaj Irakut nėse Bagdadi pengon punėn e inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara pėr armėt.

Duke folur nė universitetin e Kievit, udhėheqėsi rus tha se pengesat e shkaktuara nga Iraku nė veprimtarinė e inspektorėve mund ta shtyjnė Rusinė tė bashkohet me Shtetet e Bashkuara pėr tė kėrkuar masa mė tė rrepta nga Kėshilli i Sigurimit.

Por ai theksoi gjithashtu se tė gjitha kėto veprime duhet tė bashkėrendohen pėrmes Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Izrael: Zgjedhjet rikthejnė nė detyrė kryeministrin Sharon
 
Tel Aviv, 29 janar 2003 - Kryeministri izraelit Ariel Sharon bėri thirrje pėr njė qeveri tė bashkimit kombėtar me bazė tė gjerė, pasi partia e tij Likud fitoi zgjedhjet e djeshme parlamentare.

Kryeministri Sharon tha se dėshiron qė tė gjitha partitė politike tė bashkohen me partinė Likud pėr tė luftuar terrorizmin. Por Partia Laboriste tha se nuk do tė bėjė pjesė nė asnjė qeveri tė kryesuar nga zoti Sharon.

Pas numėrimit tė thuajse tė gjitha votave, partia Likud ka fituar 37 prej 120 vendeve tė parlamentit. Partia laboriste fitoi 19 vende dhe partia laike Shinui fitoi 15 vende. Zyrtarė palestinezė thanė se fitorja e zotit Sharon do tė thotė se procesi i paqes do tė pezullohet edhe mė shumė dhe dhuna do tė shkallėzohet.
 
 
Shtėpia e Bardhė parapėlqen njė rezolutė tė re, por tė paobligueshme
 
Uashington, 29 janar 2003 - Shtėpia e Bardhė ka shfaqur mbėshtetje tė kufizuar pėr njė rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara pėr Irakun, duke e konsideruar ate tė dėshirueshme, por tė paobligueshme para se tė ndėrmerrej akison ushtarak.
 
Zėdhėnėsi Ari Fleisēer tha se presidenti Bush parapėlqen tė veprojė me mbėshtetjen mė tė madhe tė mundėshme ndėrkombėtare, por ka shtuar se po tė mos ketė mbėshtetje tė mjaftueshme, kjo nuk do tė ndalte Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt qė tė veprojnė.
 
 
41 laureatė amerikanė tė Ēmimit Nobėl kundėrshtojnė njė luftė unilaterale kundėr Irakut
 
Uashington, 29 janar 2003 - Nė njė letėr drejtuar Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara, 41 laureatė amerikanė tė Ēmimit Nobėl nga fusha tė ndryshme tė shkencės thonė se ata e kundėrshtojnė njė luftė unilaterale, preventive tė Shteteve tė Bashkuara kundėr Irakut pa njė mbėshteje tė gjėrė ndėrkombėtare.
 
Nė letėr thuhet se operacionet ushtarake kundėr Irakut mund tė shpienin vėrtet nė njė fitore relativisht tė shpejtė nė aftat tė shkurtėr. Por nė letėr thuhet se lufta karakterizohhet nga befasi, humbje njerzore dhe pasoja tė padėshirueshme.
 
 
Ushtria gjermane ndihmon misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Irak
 
Berlin, 29 janar 2003 - Ushtria gjermane Bundesver do tė dėrgojė 45 specialistė pėr mbėshtetjen e misionit tė inspektorėve tė armatimit tė Kombeve tė Bashkuara nė Irak. Ushtarėt gjermanė do tė marrin pėrsipėr avionin e spiunazhit pa ekuipazh "Luna", njoftoi Bundesvehri nė Berlin.
 
Pėr kohėn e misionit ekspertėt e Bundesverit do tė marrin pushim dhe do tė paguhen nga Kombet e Bashkuara. Me avionin e paekupipazh nga ajri do tė vėzhgohen objektet e kontrolluara nga eskpertėt e armatimit tė Kombeve tė Bashkuara.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.