28.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 28 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti dje shefin e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Harnish

 • Pėr Ministrinė e Shėndetėsisė emėrimi i Pleurat Sejdiut sekretar permanent ėshtė i pavlefshėm

 • Ombduspersoni Nowicki vizitoi KK tė Prishtinės

 • K.Portman: Kosova nuk mund tė marrė kredi nga Bankės Botėrore, por vetėm ndihma tė kufizuara

 • Nė Lucern tė Zvicrės tubim pėrkujtimor pėr kolonel Tahir Zemaj

 • Sipas institutit "Riinvest", shkalla e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 49 pėr qind

 • Vazhdon takimi i ministrave tė jashtėm tė BE-sė pėr Bllkanin

 • Novicki thotė se mbi 20 mijė qytetarė nga tė dyja anėt e Mitrovicės kėrkojnė lirimin e banesave tė uzurpuara

 • Qeveria maqedonase paralajmėron transformimin e njėsitit "Luanėt", ndėrkaq BDI kėrkon shpėrbėrjen e tyre

 • Nė Shkup ėshtė vrarė njė inspektor i policisė maqedonase

 • BE ka emėruar admiralin gjerman Rajner Feist si komandant tė Misionit paqeruajtės nė Maqedoni

 • Forcat serbe bllokuan aksin rrugor Bujanoc - Konēul pėr shkak tė njė sulmi mbi njė patrullė tė policisė

 • Nė territoret palestineze janė vrarė 7 palestinezė

 • Iraku premton bashkėpunim me inspektorėt

 • Armata izraelite ka vrarė dy palestinezė dhe ka plagosur njė fotograf

 • Tė pakten 18 persona janė vrarė nė luftimet nė Afganistan

 • Tė pakten 42 udhėtarė kanė humbur jetėn nė njė aksident trafiku

 • Raporti i Bliksit: Iraku duhet tė bėjė mė shumė

 • Komando terroriste afgane kanė hyrė nė Ēeki

 • Nė njė aksident tė njė treni nė tunelet alpine franceze, dy tė vdekur dhe 10 tė tjerė tė lėnduar

 • Pauell: Pėrdorimi i forcės kundėr Irakut mund tė jetė i afėrt

 • Sonte presidenti Bush mban fjalim mbi gjendjen e vendit


 

Presidenti Rugova priti dje shefin e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Harnish
 
Prishtinė, 28 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti dje shefin e Zyrės amerikane nė Prishtinė z.Reno Harnish.

Nė kėtė takim u bisedua pėr ēėshtjet aktuale nė Kosovė dhe prioritetet e institucioneve tė Kosovės nė vitin 2003. Ambasadori Harnish e njoftoi presidentin Rugova pėr takimet qė kishte gjatė qėndrimit tė tij nė Shtetet e Bashkuara me zyrtarė tė lartė tė administratės amerikane rreth Kosovės dhe rajonit.
 
Diplomati amerikan theksoi se do tė vazhdojė pėrkushtimi dhe vemendja e qeverisė amerikane pėr Kosovėn edhe nė kohėn kur SHBA-tė janė tė angazhuara rreth krizave tė mėdha nė botė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės.
 
 
Pėr Ministrinė e Shėndetėsisė emėrimi i Pleurat Sejdiut sekretar permanent ėshtė i pavlefshėm
 
Prishtinė, 28 janar 2003 - Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės ka shpallur tė pavlefshėm emėrimin e Pleurat Sejdiut nė detyrėn e sekretarit permanent tė kėsaj ministrie.
 
Kėshilltari i lartė i kėsaj ministrie Muhamet Jusufi thotė se Pleurat Sejdiu nuk i plotėson kushtet meqenėse ai ėshtė njė person aktiv nė politikė, kurse, sipas tij, sekretari permanent duhet tė jetė apolitik.
 
 
Ombduspersoni Nowicki vizitoi KK tė Prishtinės
 
Prishtine, 28 janar 2003 - Ombduspersoni i Kosovės Marek Antonio Nowicki vizitoi sot Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe bisedoi me kryetarin e KK tė Prishtinės, Ismet Beqirin.

Ombduspersoni Novicki ėshtė njoftuar me ecuritė e pėrgjithshme nė komunė me theks tė veēantė rreth halleve dhe problemeve tė shumta tė qytetarėve siē ėshtė ēėshtja e strehimit, banimit, aspektet e ndryshme sociale, pjesėmarrja e minoriteteve nė administratėn e komunes, infrastrukturėn ligjore e tė ngjashme.

Kyetari i KK tė Prishtinės Ismet Beqiri tha se problemet janė tė ndryshme dhe tė shumta por po bėhen pėrpjekje qė ato tė tejkalohen sa mė parė, kurse synim parėsor ėshtė qė qytetarėve t`u afrohen kushte e shėrbime sa mė tė mira.

Ombduspersoni Nowicki tha se vizita e tij kishte pėr qėllim qė tė njihet me problemet dhe hallet e pushtetit lokal dhe me kėtė rast shtroi disa pyetje lidhur me hallet e qytetarėve dhe pėr problemet sociale duke marrė parasysh shkallėn e lartė tė varfėrisė ekstreme etj.
 
Nowicki pėrmendi me kėtė rast edhe aktivitetin e Habitatit, i cili po zhvillon aksione konkrete rreth definimit tė pronės. Ai shfaqi shqetėsimin me atė se ēfarė do tė ndodhė me njerėzit qė po nxirren jashtė banesave, dhe nuk kanė ku tė strehohen.

Rreth kėtyre ēėshtjeve sqarime tė duhura ka dhėnė kryeshefi i ekzekutivit Berim Ramosaj dhe zėvendėskryetari i KK tė Prishtinės, Shefki Gashi.
 
 
K.Portman: Kosova nuk mund tė marrė kredi nga Bankės Botėrore, por vetėm ndihma tė kufizuara
 
Uashington, 28 janar 2003 - Meqenėse Kosova nuk ėshtė anėtare e Bankės Botėrore nuk mund tė marrė kredi nga kjo bankė, por merr vetėm ndihma tė kufizuara, pasi nuk e ka tė zgjidhur ēėshtjen e statusit pėrfundimtar, thotė drejtori rajonal i Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, Kristian Portman.

Portman deklaroi pėr "Zėrin e Amerikės" se statusi pėrfundimtar ndikon gjithashtu nė kushtet e pėrgjithshme pėr zhvillimin e biznesit, pasi investitorėt ngurojnė tė angazhohen nė Kosovė.
 
Por, Portman megjithatė theksoi se Banka Botėrore do tė vazhdojė ndihmat pėr Kosovėn, nė radhė tė parė me njė program qė, siē thotė ai, ėshtė pritur mjaft mirė si nga UNMIK-u ashtu edhe nga qeveria e Kosovės. "Ne do t'i vazhdojmė kėto pėrpjekje, por zhvillimi afatgjatė i Kosovės kėrkon ndryshimin e gjendjes aktuale", nėnvizoi Portman.
 
 
Nė Lucern tė Zvicrės tubim pėrkujtimor pėr kolonel Tahir Zemaj
 
Lucern, 28 janar 2003 - Tė dielen mė 26 janar 2003, nė Perlen tė kantonit Lucern, nė organizim tė Degės sė LDK-sė pėr Zvicėr u mbajt njė tubim pėrkujtimor ku u nderua figura e kolonel Tahir Zemajt, tė vrarė mė 4 janar, si dhe u pėrkujtuan tė gjitha figurat kombėtare tė vrara tradhtisht nė muajin janar.

Nė kėtė tubim foli anėtari i kėsaj dege inxh. Gani Demi, i cili tha se se janar 2003ėt janė plagė e rėndė kombėtare, dhe pavarėsisht nga qėllimet kobzeza Kosova do ta realizojė pavarėsinė e saj, e me kėtė do tė ēojė nė vend amanetin e tė gjithė brezave tė rėnė pėr idealin e lirisė.
 
Njė kronologji historike tė vrasjeve dhe atentateve qė kanė ndodhur pikėrisht nė muajin janar e bėri Hajdar Sadrija, sekretar i kėsaj dege, kurse nėnkryetari i degės inxh.Isa Maliqi foli pėr jetėn dhe vepren e kolonelit duke e potencuar shkollimin dhe arritjet e Tahir Zemajt nė fushėn ushtarake.
 
Fjalimi qė emocionoi mė shumė tė pranishmit ishte ai i Agim Mehmetajt, zėvendėsministėr i ushtrisė sė Kosovės i cili foli nė mėnyrė profesionale pėr Tahir Zemajn, duke e cilėsuar ndėr ekspertėt e rrallė ushtarak qė ka pasur Kosova.

Nė kėtė tubim folėn edhe bashkėluftėtarėt e kolonelit, oficerėt e karrierės Nazif Ramabaja dhe Shpend Shala tė cilėt nga kėndvėshtrimet e tyre evokuan kujtime pėr kolegun dhe komandantin Tahir Zemaj.

Nė emėr tė familjes pėr organizimin e kėsaj akademie Degėn e LDK-sė nė Zvicėr e falenderoi Nexhat Zemaj, i vėllai i kolenelit.
 
 
Sipas institutit "Riinvest", shkalla e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 49 pėr qind
 
Prishtinė, 28 janar 2003 - Shkalla e papunėsisė nė Kosovė vlerėsohet 49 pėr qind, ndėrkaq numri i tė rinjve tė papunė ėshtė 72 pėr qind. Ndryshe 62 pėr qind e tė papunėve llogariten tė jenė femra.
 
Kėto janė tė dhėnat e njė ankete nga Instituti pėr Hulumtime Zhvillimore - "Riinvest". Hulumtimi bazohet nė anketimin e 1200 familjeve kosovare, 600 ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme si dhe nga informacionet e institucioneve tė rėndėsishme, bėjnė tė ditur burimet e kėtij Instituti.

Mirėpo kėto rezultate nuk pėrputhen me statistikat zyrtare nė Kosovė. Sipas Entit tė Statistikave tė Kosovės dhe Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale, shkalla e papunėsisė nė Kosovė ėshtė rreth 57 pėr qind.
 
 
Vazhdon takimi i ministrave tė jashtėm tė BE-sė pėr Bllkanin
 
Bruksel, 28 janar 2003 - Ministrat e jashtėm tė BE-sė nė takimin e tyre nė Bruksel diskutuan dje mes tjerash edhe pėr mundėsinė qė tė gjendet modalitetet e pėrfshirjes sė Kosovės nė procesin e stabilizim - asociimit, megjithėse nuk ėshtė afruar fare nė gjetjen e formulės qė kėrkohet pėr kėtė gjė.
 
Nė kėtė rrafsh presidenca greke e BE-sė vlerėson se gjetja e modaliteteve tė pėrmendura duhet tė jetė konform Rezolutės 1244 dhe parimit tė standardeve para statusit politik tė Kosovės. Ky debat ėshtė bėrė duke komentuar njė letėr pune pėr Ballkanin tė paraqitur nga ministri i jashtėm i Greqisė Jorgos Papandreu, i cili edhe ėshtė kryesues i Kėshillit tė ministrave tė BE-sė.
 
Ministrat e tjerė tė vendeve tė BE-sė i kanė dhėnė mbėshtetje kėtij projekti tė Greqisė me tė cilin ftohet BE-ja qė tė pėrfshijė edhe Ballkanin nė procesin e zgjerimit. Nė konkluzat e takimit tė djeshėm tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė lidhur me Ballkanin mė shumė janė adresuar ēėshtjet e Bosnje e Hercegovinės dhe problemet nė raportet mes Serbisė dhe Malit tė Zi.

Nė takimin e ministrave tė jashtėm tė BE-sė ėshtė paraqitur po ashtu edhe njė dokument, nė tė cilin nėnvizohet pėrkrahja pėr fillimin sa mė tė shpejt tė negociatave me Shqipėrinė nė procesin e stabilizim - asociimit.

Nė ditėn e dytė tė takimit tė ministrave nė Bruksel, sot do tė marrė pjesė edhe kryedministratori i Kosovės Mihael Shtajner.

Pėr sot ministrat e jashtėm tė BE-sė kanė paralajmėruar njė debat publik pėr situatėn nė Ballkan.
 
 
Novicki thotė se mbi 20 mijė qytetarė nga tė dyja anėt e Mitrovicės kėrkojnė lirimin e banesave tė uzurpuara
 
Mitrovicė, 28 janar 2003 - Ēėshtja e kthimit tė njerėzve nė Mitrovicė nėpėr shtėpitė e tyre mvaret nga zhvillimet dhe vendimet politike jo vetėm pėr Mitrovicėn, por pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi, ka deklaruar gjatė vizitės sė djeshme nė kėtė qytet, ombduspersoni Marek Antoni Novicki.
 
Ai ka zhvillur biseda me qytetarėt e Mitrovicės nė mėnyrė qė tė identifikojė mosrespektimin e tė drejtave tė njeriut.
 
Sipas z. Novicki njėri ndėr problemet mė tė theksuara ėshtė ai i banimit. Pėr mbi 20 mijė qytetarė tė zhvendosur nga tė dyja anėt e qytetit sipas tij kėrkojnė qė banesat e tyre tė uzurpuara tė lirohen.
 
Derisa nė anėn jugore organizata qė merret me kėto ēėshtje "Habitat" ka treguar rezultate qeveria ende nuk ka filluar veprimtarinė. Mirėpo Novicki paralajmėroi aktivizimin e "Habitatit" nė veri tė qytetit.

Ombduspersoni Novicki paralajmėroi se sė shpejti njė zyre tė kėtij institucioni do tė hapet edhe nė veri tė Mitrovicės.
 
 
Qeveria maqedonase paralajmėron transformimin e njėsitit "Luanėt", ndėrkaq BDI kėrkon shpėrbėrjen e tyre
 
Shkup, 28 janar 2003 - Qeveria maqedonase nė mledhjen e djeshme nuk ka miratuar planin aksional pėr jetėsimin e Marrėveshjes sė Ohrit. Po nė kėtė mbledhje zėvendėskryeministri Musa Xhaferi ka kėrkuar tė dhėna mė tė sakta rreth pėrfaqėsimit tė shqiptarėve nė Agjencinė pėr nėpunėsit shtetėror dhe nė Entin e Punėsimit.

Pėr planin rreth zbatimit tė Marrėveshjes sė Ohrit qeveria maqedonase do tė debatojė tė hėnėn e ardhshmne dhe kjo ėshtė hera e tretė qė ėshtė shtyrė miratimi i kėtij plani.

Qeveria ka paralajmėruar se nė mbledhjen e parė tė saj do diskutojė lidhur me njėsitin paramilitar "Luanėt" me tė cilin autoritetet e kėtij vendi kanė arritur marrėveshje qė rreth 600 prej tyre tė transformohen nė strukturat e rregullta tė sigurimit dhe tė pėrfshihen nė polici, ose nė ushtri.
 
Por, partia shqiptare - Bashkimi Demokratik pėr Integrim, nuk e mbėshtet kėtė plan. Ajo kėrkon shpėrbėrjen e njėsitit "Luanėt", sepse kėshtu parasheh Marrėveshja e Ohrit.
 
 
Nė Shkup ėshtė vrarė njė inspektor i policisė maqedonase
 
Shkup, 28 janar 2003 - Persona tė paidentifikuar kanė qėlluar pėr vdekje tė dielėn nė mbrėmje njė inspektor tė policisė maqedonase nė lagjen "Ēair" tė Shkupit. Organet e rendit kanė njoftuar se vrasja e policit ka ndodhur para banesės kur dy persona me armė zjarri e kanė sulmuar atė.
 
Ende nuk dihen motivet e vrasjes dhe askush nuk e ka marrė pėrsipėr kėtė vepėr, ndėrkaq policia po heton ndriēimin e plotė tė saj. Sipas autoriteteve maqedonase brenda dy ditėsh nė kėtė vend vritet nga njė person.
 
 
BE ka emėruar admiralin gjerman Rajner Feist si komandant tė Misionit paqeruajtės nė Maqedoni
 
Bruksel, 27 janar 2003 - Bashkimi Evropian ka emėruar admiralin gjerman Rajner Fist si komandant tė Misionit paqeruajtės nė Maqedoni, mision i cili besohet se do tė nisė veprimtarinė e tij nė kėtė vend nė muajin mars tė kėtij viti. BE-ja synon tė ketė njė mision me rreth 400 ushtarė dhe fillimisht do tė ketė nevojė pėr njė buxhet prej 4.7 milionė eurosh.
 
 
Forcat serbe bllokuan aksin rrugor Bujanoc - Konēul pėr shkak tė njė sulmi mbi njė patrullė tė policisė
 
Preshevė, 28 janar 2003 - Gjatė natės sė diele dhe gjatė paraditės sė tė hėnės, forcat serbe mbajtėn tė bllokuar aksin rrugor Bujanoc - Konēul. Bllokimi i kėsaj rruge ka ndodhur pas sulmit mbi njė patrullė tė policisė multietnike nė tė njėjtin aks rrugor.
 
 
Nė territoret palestineze janė vrarė 7 palestinezė
 
Gaza, 28 janar 2003 - Dhuna nė territoret palestineze ka vazhduar gjatė votimit tė izraelitėve dhe kėshtu pėrpos vrasjes sė dy palestinezėve gjatė njė shkėmbimi zjarri me ushtarėt izraelitė nė qytetin Xhenin tė Bregut Perendimor, janė vrarė edhe tre palestinezė gjatė natės nė njė shpėrthim nė Gaza, pėr tė cilin palestinezėt fajėsojnė predhat izraelite, kurse Izraeli ka thėnė se ėshtė shkaktuar nga njė aksident nė njė fabrikė bombash tė militantėve, njofton BBCWorld. Ndėrkaq, AFP njofton pėr shtatė palestinezė tė vrarė gjatė sulmeve tė sotme izraelite.

Ndėrkohė, njoftohet se votimi izraelit po zhvillohet nė kushte tė pėrforcimit tė madh tė sigurisė, ku janė dislokuar dhjetėra mijė pollicė dhe ushtarė izraelitė.
 
 
Iraku premton bashkėpunim me inspektorėt
 
Bagdad, 28 janar 2003 - Zėvendėskryeministri irakian, Tarik Aziz, ka premtuar bashkėpunim mė tė plotė me inspektorėt e OKB-sė pėr armėt tė cilėt po kėrkojnė armė tė shkatėrrimit nė masė qė mund tė ketė Iraku.

Tarik Aziz tha se midis Irakut dhe inspektorėve ishin vetėm dy ēėshtje pėr tė cilat dallonin qėndrimet e tyre: pėrdorimi i avionėve tė survejimit U2 nė hapėsirėn ajrore tė Irakut dhe kushtet nė tė cilat mund tė intervistohen shkencėtarėt irakianė, njofton BBC.

Komentet e tij pasojnė njė vlerėsim tė kryeinspektorit tė armėve Hans Bliks, i cili tha se kishte pyetje qė ende nuk kishin marrė pėrgjigje lidhur me programin e armėve tė Irakut, dhe shprehu dyshimin nėse Bagdadi vėrtetė pranonte nevojėn pėr ēarmatim.
 
 
Armata izraelite ka vrarė dy palestinezė dhe ka plagosur njė fotograf
 
Xhenin, 28 janar 2003 – Armata izraelite ka vrarė sot (tė martėn) dy palestinezė nė njė kohė qė popullata palestineze ėshtė mbyllur nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės para ditės sė zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė Izraelit, njofton Rojter.
 
Mjekėt palestinezė kanė thėnė se njė nga dy tė vrarėt nė qytetin e Bregut Perendimor, Xhenin, ishte i armatosur dhe ėshtė qėlluar gjatė shkėmbimit tė zjarrit me trupat izraelite, kurse tjetri ėshtė njė 17-vjeēar dhe ėshtė qėlluar gjatė shkuarjes sė tij me vrap pėr t'i dhėnė ndihmė tė armatosurit.
 
Ndėrkaq, armata ka thėnė se tė dy kanė qenė tė armatosur dhe janė vrarė nė luftimet me ushtarėt gjatė njė operacioni tė arrestimit tė militantėve. Po kėshtu, njoftohet se njė fotograf palestinez, qė punonte pėr AFP, ėshtė qėlluar nė kėmbė gjatė kėtij incidenti, kanė bėrė tė ditur mjekėt.
 
 
Tė pakten 18 persona janė vrarė nė luftimet nė Afganistan
 
Baza Ajrore e Bagramit, 28 janar 2003 – Tė pakten 18 persona janė vrarė gjatė mė shumė se 24 orė luftime tė rrepta dhe tė pandėrprera ndėrmjet forcave tė koalicionit, tė udhėhequr nga amerikanėt dhe rreth 80 sulmuesve nė juglindje tė Afganistanit afėr kufirit me Pakistanin, thuhet nė njė deklaratė tė forcave ushtarake amerikane nga baza ajrore e Bagramit, nė veri tė Kabulit, njofton AFP.
 
Njoftohet gjithashtu se nga ana e koalicionit s'ka pasur tė vrarė.
 
 
Tė pakten 42 udhėtarė kanė humbur jetėn nė njė aksident trafiku
 
Nju Delhi, 28 janar 2003 – Tė pakten 42 udhėtarė kanė humbur jetėn duke u djegur kur njė autobus luksoz turistik ėshtė ndeshur sot (tė martėn) me ballin e njė kamioni, qė barte ngjyra dhe kemikalie nė shtetin lindor tė Indisė, nė Bengalin Perendimor, njofton UPI.
 
Aksidenti ka ndodhur nė kushte tė mjegullės sė dendur dhe tė dukshmėrisė sė vogėl. Informacione mė tė hollėsishme pėr gjendjen e tė lėnduarėve eventualė dhe tė hospitalizimit tė tyre, ende nuk janė dhėnė.
 
 
Raporti i Bliksit: Iraku duhet tė bėjė mė shumė
 
Nju Jork, 28 janar 2003 - Inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara qė po kėrkojnė pėr armė tė shkatėrrimit nė masė nė Irak, i kanė dorėzuar njė raport shumė tė rėndėsishėm Kėshillit tė Sigurimit. Kryeinspektori, Hans Bliks ishte shumė kritik ndaj Irakut. Ai tha se Bagdadi ka bashkėpunuar vetėm me ngurrim me inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara.
 
Po kėshtu, sipas z. Bliks, Iraku ende ka stoqe tė antraksit, nuk ka dhėnė pėrgjigje se ku ndodhen rreth 300 motora raketash dhe se deklarata e arsenalit tė armėve tė Irakut nuk pėrmban materiale tė reja."Iraku duket se nuk e ka pranuar ēarmatimin qė iu kėrkua tė bėjė," tha ai.
 
Shefi i Agjencisė Atomike Ndėrkombėtare, megjithatė tha se inspektorėt nuk kanė gjetur prova se Iraku ka rifilluar programin bėrthamor qė e ndaloi pėrkohėsisht nė fillim tė viteve '90.Por Muhamed El-Baradai tha se inspektorėve u duheshin "disa muaj tė tjerė" pėr tė vazhduar punėn dhe e pėrshkroi kėtė si "investim me vlerė pėr paqen".
 
 
Komando terroriste afgane kanė hyrė nė Ēeki
 
Pragė, 28 janar 2003 - Zyrtarėt dhe forcat e rendit nė Republikėn Ēeke janė nė gjendje gatishmėrie pas njoftimeve se komando terroriste afgane kanė hyrė nė kėtė vend. Kreu i policisė, Jiri Kolar, tha se ata po shqyrtojnė informacionet e ardhura nga shėrbimet e sigurisė. Edhe policia federale gjermane ka njoftuar se ka informacione se komando terroriste afgane kanė hyrė dhe nė Gjermani.
 
 
Nė njė aksident tė njė treni nė tunelet alpine franceze, dy tė vdekur dhe 10 tė tjerė tė lėnduar
 
Nisė, 28 janar 2003 - Njė tren ėshtė aksidentuar nė njė nga tunelet alpine franceze, qė lidh Francėn me Italinė, duke shkaktuar vdekjen e dy pasagjerėve dhe plagosjen e 10 tė tjerėve.
 
 
Pauell: Pėrdorimi i forcės kundėr Irakut mund tė jetė i afėrt
 
Uashington, 28 janar 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, duke dhėnė pėrgjigjen zyrtare tė administratės sė presidentit Bush ndaj raportit tė inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara pėr armėt, tha se Irakut nuk i ka mbetur shumė kohė tė zbatojė rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit, qė u miratua nėntorin e kaluar. Pauell la tė kuptohet se vendimet lidhur me pėrdorimin e mundshėm tė forcės kundėr Irakut mund tė merren brenda disa ditėsh.
 
Pauell tha se gjatė pak ditėve tė ardhshme nuk do tė meret ndonjė vendim lidhur me ndėrhyrjen ushtarake kundėr Irakut, ndėrkohė qė raporti i inspektorėve debatohet dhe administrata e presidentit Bush kėshillohet me vendet mike dhe aleate lidhur me masat e ardhshme.
 
Megjithatė, zoti Pauell e bėri mė se tė qartė se Shtetet e Bashkuara nuk kanė asnjė interes qė ta zgjasin me javė ose muaj procesin e inspektimeve gjatė tė cilin Iraku nuk ka dhėnė asgjė mė shumė se sa vetėm njė bashkėpunim pasiv.
 
 
Sonte presidenti Bush mban fjalim mbi gjendjen e vendit
 
Uashington, 28 janar 2003 - Sonte presidenti Bush del pėrpara Kongresit dhe popullit amerikan pėr tė mbajtur fjalimin e tij mbi gjendjen e vendit. Ai do tė pėrpiqet tė sigurojė mbėshtetje pėr njė sulm tė mundshėm kundėr Irakut si dhe tė rrisė besimin e publikut pėr politikat e tij ekonomike.
 
Ky fjalim do tė mbahet nė njė moment kritik dhe mund tė jetė fjalimi mė i rėndėsishėm i presidencės sė zotit Bush. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleiēer, thotė se pjesa e fjalimit qė ka tė bėjė me Irakun, nuk do tė pėrfshijė afate, apo ndonjė deklarim lufte.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.