25.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 25 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Mbrėmė nė Pejė ėshtė vrarė Sinan Kastrati 21-vjeēar

 • Qeveria amerikane dėnon sulmin ndaj selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė

 • Lejohet procesimi i metejshem i pronave private

 • Forcat e KFOR-it nė kufirin midis Kosovės dhe Serbisė filluan stėrvitjen "Roja e shpejtė"

 • R. Harnish: Investitorėt amerikanė do tė investojnė ndėrtimin e disa objekteve prodhuese nė komunėn e Prishtinės

 • Deputetėt e koalicioni serb "Kthimi" i japin fund bojkotimit tė punimeve tė Parlamentit tė Kosovės

 • Misioni i KFOR-t u dorėzoi autoriteteve civile kalimin kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė

 • Beogradi kėrkoi nga Kombet e Bashkuara kthimin e forcave ushtarake e policore jugosllave nė Kosovė

 • Ali Ahmeti ėshtė hequr nga "lista e zezė" e Bushit?

 • Bashkimi Evropian do tė riorganizojė misionin e tij nė Luginėn e Preshevės

 • Amnesti Interneshėnel kritikoi ashpėr Maqedoninė pėr torturimin e tė arrestuarve

 • FMN shtyn mbledhjen e bordit pėr Shqipėrinė

 • Pauell: SHBA llogarisin mbėshtetjen e "tė pakten njė duzine" qeverish nėse vendosin tė sulmojnė Irakun

 • Shkencėtarėt amerikanė kanė zbuluar njė proteinė, qė shkakton vetėshkatėrrimin e qelizave kanceroze

 • Sadam Husein t'u lejojė inspektorėve qė tė intervistojnė privatisht shkencėtarėt irakianė

 • Putin dhe Shreder janė dakorduar tė kėrkojnė shtegdalje politike pėr zgjidhjen e krizės irakiane

 • Komandanti i ri i forcave tė NATO-s u takua me kryeshefin e Shtatmadhėrisė turke

 • Policia spanjolle se ka arrestuar 16 persona nė Bilbao

 • Nė fatkeqėsi ajrore kanė humbur jetėn njė ministėr dhe njė pilot, kurse tre ministra janė plagosur

 • Ligjvėnės amerikanė i bėjnė thirrje Presidentit ta peshojė mirė ndėrhyrjen nė Irak


 

Mbrėmė nė Pejė ėshtė vrarė Sinan Kastrati 21-vjeēar
 
Pejė, 25 janar 2003 - Mbrėmė nė Pejė me njė plumb nė kokė ėshtė vrarė Sinan Kastrati (20) nga fshati Zahaq. Kjo vrasje ka ndodhur nė orėn 22,30, nė rrethana ende tė panjohura, afėr restoranit "Peja Citi" nė Pejė, pas njė konflikti mes dy grupeve.
 
Policia ka dalė menjėherė nė vendin e ngjarjes pėr t'i zhvilluar hetimet lidhur me kėtė vrasje. Tash pėr tash nuk dihen motivet e kėsaj vrasjeje.

Sipas mediave lokale, dy persona janė arrestuar si tė dyshimtė pėr vrasjen e Sinan Kastratit. Ata janė: Muhamet Dreshaj dhe Elton Arifaj.

Edhe kjo vrasje ka shqetėsuar pa masė qytetarėt e Pejės, pas njė serie tė vrasjeve qė kanė ndodhur nė kėtė qytet.
 
 
Qeveria amerikane dėnon sulmin ndaj selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Qeveria e Shteteve tė Bashkuara dėnoi dje sulmin e natės sė kaluar ndaj selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė. Nė njė deklaratė tė Zyrės Amerikane nė Prishtinė thuhet se ky akt nuk ishte thjesht njė sulm ndaj ndėrtesės, por ndaj strukturave ligjore dhe sistemit tė drejtėsisė nė Kosovė.
 
Nė deklaratė thuhet se kohėt e fundit ka pasur njė varg sulmesh nė Prishtinė dhe Pejė si dhe njoftime pėr njė grup tė armatosur qė ka kėrcėnuar pėr hakmarrje nė kundėrshtim me ligjin, gjė qė Qeveria amerikane e dėnon me forcė.
 
Organizatorėt e kėtyre sulmeve, thotė Zyra amerikane nė Prishtinė, nuk duan njė Kosovė me njė shoqėri civile tė rregullit, por njė Kosovė ku do tė sundojė dhuna. Ata po punojnė kundėr ėndrrave dhe shpresave tė popullit tė Kosovės qė don njė Kosovė ku tė sundonte ligji pa dhunė dhe qė tė pėrparojė paqėsishtė dhe nė rrugė demokratike me Rezolutėn 1244.
 
Nė kėtė komunikatė pastaj theksohet se Qeveria amerikane u bėnė thirrje kujtdo qė di diēka pėr kėto sulme tė bashkėpunojė me policinė dhe institucionet e drejtėsisė nė Kosovė pėr tė nxjerr fajtorėt para drejtėsisė.
 
 
Lejohet procesimi i metejshem i pronave private
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Administratori Komunal i Prishtines z.Anil Vasisht ka njoftuar me shkrim Drejtoratin pėr Katastėr dhe Gjeodozi tė KK tė Prishtinės lidhur me ndryshimin e vendimit ekzekutiv tė datės 26.12.2002. Nė njoftimin e administratorit komunal thguhet se Komisioni pėr Revizion nėn mbikqyrjen e administratorit komunal tė Prishtinės ka rekomanduar ndryshimin e mėposhtėm tė vendimit ekzekutiv tė datės 26.12.2002.
 
Sipas kėtij ndryshimi tani e tutje tė gjitha bartjet e pronave private te kryera nga 12 qershori i 1999 deri mė 24 shtator 2002 lejohen nė procesim tė mėtutjeshėm. Zyra Komunale pėr Kastaster e Prishtines lejhohet qė tė lėshojė listat poseduese vetėm pėr bartjen e pronave private.

Tė gjitha rastet nė lidhje me bartjen e pronave shoqėrore qė i pėrkasin periudhės nga 12 qershori 1999 e deri mė tani mbeten tė pėrjashtuara nga bartja e pronėsisė dhe lėshimi i listave poseduese, pėrveē rasteve me autorizim tė Komisionit pėr Revizion.
 
 
Forcat e KFOR-it nė kufirin midis Kosovės dhe Serbisė filluan stėrvitjen "Roja e shpejtė"
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Forcat e KFOR-it amerikan dje nė kufirin midis Kosovės dhe Serbisė nė fshatin Barajli tė Komunės sė Dardanės kanė filluar stėrvitjen ushtarake vjetore "Roja e shpejtė".
 
"Fillimi i ushtrimeve qė ne po i bėjmė nė Kosovė ėshtė qė tė jemi nė gjendje gatishmėrie nė rast se njė gjė tė tillė e kėrkon nevoja", tha njė kapiten i forcave amerikane. Ai vlerėsoi me kėtė rast se gjendja nė kėtė zonė kufitare mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė e sigurt dhe e qetė.
 
Nuk ėshtė shėnuar asnjė incident dhe ushtrimet po shkojnė ashtu siē janė planifikuar. Ushtarėt qė po i bėjnė kėto ushtrime theksuan se janė krenarė qė gjenden nė kėtė detyrė nė Kosovė dhe porositėn popullatėn e Kosovės qė tė flenė e qetė sepse kufiri dhe territori i Kosovės ėshtė i sigurt.

Ushtrimet ushtarake "Roja e shpejtė" do tė pėrfundojnė nga fundi i muajit shkurt.
 
 
R. Harnish: Investitorėt amerikanė do tė investojnė ndėrtimin e disa objekteve prodhuese nė komunėn e Prishtinės
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Shefi i Zyrės Amerikane nė Prishtinė ambasadori Reno Harnish ka deklaruar gjatė vizitės sė djeshme nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės se investitorėt nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė investojnė ndėrtimin e disa objekteve prodhuese nė Komunėn e Prishtinės.
 
 
Deputetėt e koalicioni serb "Kthimi" i japin fund bojkotimit tė punimeve tė Parlamentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Deputetėt e koalicioni serb "Kthimi" kanė vendosur t'i japin fund bojkotimit tė punimeve tė Parlamentit tė Kosovės. Ky vendim i tyre u bė i ditur nga shefi i grupit parlamentar Dragisha Kėrstoviq, i cili tha se tashmė njė kohė tė gjatė ky koalicion ishte preokupuar qė tė kthehet apo tė vazhdojė bojkotimin e Parlamentit.
 
Ai tha se ky koalicion me shumicė votash ka marrė vendimin pėr t'u kthyer nė Parlamentin e Kosovės. Vendimi, tha ai, pasoi bisedimet e ngjeshura qė janė zhvilluar kohėve tė fundit me zyrtarėt e Beogradit, me patrikun e kishės ortodokse serbe, si dhe me Misionin e OKB-sė nė Kosovė Mihael Shtajner si dhe me ambasadorėt e pesė vendeve mė me ndikim nė botė, me pėrfaqėsuesit e tė cilėve ėshtė biseduar edhe dje nė Prishtinė.

Kėrstoviq tha se gjatė kėtyre bisedimeve janė marrė garanci se bashkėsia ndėrkombėtare e posaqėrisht prania ndėrkombėtre nė Kosovė do tė angazhohet pėr mbrojtjen e interesave tė serbėve.

Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka pėrshėndetur vendimin e deputetėve serbė nga Koalicioni "Kthimi" qė tė marrin pjesė nė Kuvendin e Kosovės duke thėnė se vetėm nė kėtė mėnyrė ata mund ta bėjnė zėrin e tij tė dėgjohet.
 
 
Misioni i KFOR-t u dorėzoi autoriteteve civile kalimin kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė
 
Prishtinė, 25 janar 2003 - Misioni paqeruajtės ndėrkombėtar KFOR u dorėzoi dje autoriteteve civile kalimin kufitar ndėrmjet Kosovėsėt dhe Serbisė. Vijėn kufitare me Serbinė edhe mėtutje do ta kontrollojė KFOR-i.
 
Komandanti i sektorit verior tė forcave paqeruajtėse nė mėnyrė simbolike ia ka dorėzuar ēelėsat e portė numėr njė e cila gjendet nė veri tė Kosovės komandantit rajonal tė policisė sė OKB-sė Poll Beri.

"Policia e UNMIK-ut dhe ushtarėt e Brigadės Shumkombėshe tė Veriut kanė arritur ta krijojnė dhe ta ruajnė njė mjedis tė sigurt qė na mundėson zbatimin e kėsaj qasjeje tė re prej secilės do tė pėrfitojnė vet qytetarėt e Kosovės", tha komandanti i Sektorit Verior Alan Bidar.
 
 
Beogradi kėrkoi nga Kombet e Bashkuara kthimin e forcave ushtarake e policore jugosllave nė Kosovė
 
Beograd, 25 janar 2003 - Autoritetet jugosllave kanė kėrkuar qė Kombet e Bashkuara tė lejojnė kthimin e njė pjese tė forcave ushtarake e policore nė Kosovė. Kėtė e ka bėrė tė ditur ministri jugosllav i punėve tė brendshme Zoran Zhivkoviq, i cili ka deklaruar se me rėndėsi ėshtė qė forcat jugosllave tė kthehen nė kufi me Shqipėrinė dhe Maqedoninė nga tė cilat, sipas Zhivkoviqit, hyjnė "pjesa mė e madhe tė kėqijave".
 
 
Ali Ahmeti ėshtė hequr nga "lista e zezė" e Bushit?
 
Shkup, 25 janar 2003 - Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė dhe lider i ri i shqiptarėve te Maqedonisė, ėshtė hequr definitivisht nga "lista e zezė" e Presidentit Xhorxh Bush. Kėshtu thonė burime tė LOBI-t ende tė pakonfirmuara, qė kanė dashur tė mbeten anonime.
 
Po kėto burime thonė gjithashtu se kryetari i BDI-se, Ali Ahmeti sė shpejti do tė qėndrojė pėr njė vizitė nė Uashington, njofton Press online nga Shkupi.
 
 
Bashkimi Evropian do tė riorganizojė misionin e tij nė Luginėn e Preshevės
 
Bruksel, 25 janar 2003 - Bashkimi Evropian ka bėrė tė ditur se do tė riorganizojė misionin e tij nė Luginėn e Preshevės, i cili ishte instaluar atje me qėllim tė tejkalimit tė krizės dhe uljes sė tensioneve nė kėtė rajon.

Zyrtarėt e BE-sė qė janė kompetentė pėr Luginėn e Preshevės kanė kumtuar se nė kuadėr tė kėtij riorganizimi ėshtė marrė vendimi qė tė mbyllet Zyra e Misionit nė Medvegjė me vlerėsimin se situata ėshtė pėrmirėsuar dhe nuk kėrkon mė prani ndėrkombėtare meqė incidentet ndėretnike gati se nuk ekzistojnė.

"Lajmi mbi tėrheqjen tonė tė plotė do tė jetė mė i miri nė rajon sepse do tė dėshmojė se situata nė kėtė rajon ėshtė pėrmirėsuar nė atė masė ku mė nuk nevojitet prania ndėrkombėtare", kanė vlerėsuar burimet nga BE-ja.
 
 
Amnesti Interneshėnel kritikoi ashpėr Maqedoninė pėr torturimin e tė arrestuarve
 
Shkup, 25 janar 2003 - Grupi i njohur ndėrkombėtar pėr tė drejtat e njeriut, Amnesti Interneshėnal, ka kritikuar ashpėr Maqedoninė pėr torturimin e tė arrestuarve nga ana e policisė, veēanėrisht tė pjesėtarėve tė minoriteteve.
 
Nė komunikatėn e saj thotė se keqtrajtimet nga ana e oficerėve tė policisė nė Maqedoni po vazhdojnė, megjithė kėrkesat ndėrkombėtare qė ato tė ndėrpriten.
 
Grupi shton se incidentet qė ndėrlikojnė brutalitetin policor "kanė nė vete motivim tė hapur etnik apo racial" dhe kėrkon nga qeveria e Shkupit qė tė shqyrtojė urgjentisht ēėshtjen.

"Autoritetet e Maqedonisė duhet t'u dėrgojnė sinjal tė qartė forcave tė tyre policore se tortura, keqtrajtimi dhe trajtimi diskriminues i tė arrestuarve nuk do tė tolerohen", thuhet nė komunikatė tė AI.
 
 
FMN shtyn mbledhjen e bordit pėr Shqipėrinė
 
Tiranė, 25 janar 2003 - Fondi Momentar Ndėrkombėtar thotė se ka shtyrė njė mbledhje tė bordit tė saj drejtues nė tė cilėn do tė duhej tė vendosej pėr financimin e projekteve pėr varfėrinė nė Shqipėri.
 
Pėrfaqėsuesi i kėtij organizmi financiar nė Tiranė, Zhan Piter Olters i tha BBC-nė se FMN-ja parashikon tė mbėshtesė me 30 milionė dollarė projekte tė qeverisė kundėr varfėrisė dhe pėr zhvillimin.
 
Ai thotė se arsyeja e shtyrjes sė mbledhjes sė bordit ėshtė se Shqipėria ende nuk ka miratuar njė nga kushtet kryesore tė vėna nga FMN-ja, qė ėshtė mbyllja e dyqaneve pata taksa, "duty-free".
 
 
Pauell: SHBA llogarisin mbėshtetjen e "tė pakten njė duzine" qeverish nėse vendosin tė sulmojnė Irakun
 
Cyrih, 25 janar 2003 – Shtetet e Bashkuara llogarisin mbėshtetjen e "tė pakten njė duzine" qeverish nėse vendosin tė sulmojnė Irakun pa rezolutė tė re tė KB-sė, ka deklaruar sot (tė shtunėn) sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, njofton Rojter.
 
Pauell ka thėnė se kėto qeveri, tė cilat nuk i emėroi, do tė preferonin njėsoj si Uashingtoni njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit, qė do tė autorizonte pėrdorimin e forcės kundėr Irakut, por nuk do tė insistonin pėr kėtė.
 
 
Shkencėtarėt amerikanė kanė zbuluar njė proteinė, qė shkakton vetėshkatėrrimin e qelizave kanceroze
 
Uashington, 25 janar 2003 – Shkencėtarėt amerikanė kanė zbuluar njė proteinė, e cila shkakton vetėshkatėrrimin e qelizave kanceroze deri nė 70 pėr qind tė tyre, njofton BBCWorld. Kjo proteinė rregullon prodhimin e enzimit kryesor, Cox-2, qė ndikon nė regjenerimin e gjakut, i cili pastaj ushqen qelizat e shtuara kanceroze.
 
Enzimi nė fjalė ėshtė i njohur, qė luan rol nė shkaktimin e artritit. "Mund tė jetė e mundshme tė pėrdoret ky protein si mjet pėr mbytjen e qelizave tė tumorit pa i dėmtuar qelizat normale", ka thėnė profesori Shrikant Anant, nga Shkolla Universitare e Mjekėsisė nė Uashington.
 
 
Sadam Husein t'u lejojė inspektorėve qė tė intervistojnė privatisht shkencėtarėt irakianė
 
Uashington, 25 janar 2003 - Shtetet e Bashkuara thonė se ėshtė i "papranueshėm" refuzimi i presidentit irakian, Sadam Husein qė t'u lejojė inspektorėve tė armatimit tė OKB-sė qė tė intervistojnė privatisht shkencėtarėt irakianė. "Kjo nuk ėshtė ēėshtje pėr debat. Sadam Husein nuk ka zgjedhje.
 
Refuzimi i tij ėshtė edhe njė provė se Iraku ka diēka pėr tė fshehur. Pėr tė ruajtuar paqen, Iraku duhet t'u lejojė dhe inkurajojė shekncėtarėt e vet qė tė marrin pjesė nė intervistime private pa vonesė dhe pa debat", tha zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleiēer.

Ai nuk tha nėse presidenti Bush ėshtė i gatshėm t'u japė mė shumė kohė inspektimeve nė Irak, por ka thėnė se Sadam Husein, me sjelljen e tij, “po e afron edhe mė shumė vijėn e fundit”.
 
 
Putin dhe Shreder janė dakorduar tė kėrkojnė shtegdalje politike pėr zgjidhjen e krizės irakiane
 
Moskė, 25 janar 2003 - Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kancelari gjerman, Gerhard Shreder nė bisedė telefonike janė dakorduar tė kėrkojnė shtegdalje politike pėr zgjidhjen e krizės irakiane.
 
Zėdhėnėsi i Kremlinit tha se Putin dhe Shreder kanė theksuar afėrsinė e qėndrimeve tė Rusisė dhe Gjermanisė nė kėrkimin e zgjidhjes politike tė problemit iarkian nė kuadrin e korrnizave tė Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Komandanti i ri i forcave tė NATO-s u takua me kryeshefin e Shtatmadhėrisė turke
 
Ankara, 25 janar 2003 - Komandanti i ri suprem i forcave tė NATO-s pėr Evropėn, gjenerali amerikan Xhejms Xhons, u takua nė Ankara me kryeshefin e Shtatmadhėrisė turke, gjeneralin Hilmi Ozkok.
 
Nė komunikatė thuhet se Xhons dhe Ozkok “kanė shkėmbyer mendime lidhur me NATO-n dhe pėr ēėshtje rajonale”, kurse hollėsi tė tjera pėr bisedimet nuk u dhanė.
 
 
Policia spanjolle se ka arrestuar 16 persona nė Bilbao
 
Madrid, 25 janar 2003 - Policia spanjolle thotė se ka arrestuar 16 persona nė Bilbao dhe qytete tė tjera veriore, kryesisht shtetas alegjerianė, nė banesat e tė cilėve ka gjetur sasi tė mėdha materjesh shpėrthyese dhe materjesh kimike dhe se kanė planifikuar sulme.
 
Ministri i Brendėshėm spanjoll tha se tė arrestuarit janė anėtarė tė dyshuar tė njė organizate ekstremiste algjeriane dhe se kanė lidhje me rrjetin terrorist al Kaida.
 
 
Nė fatkeqėsi ajrore kanė humbur jetėn njė ministėr dhe njė pilot, kurse tre ministra janė plagosur
 
Nairobi, 25 janar 2003 - Nė fatkeqėsinė e njė aeroplani tė vogėl me tė cilin udhėtonin disa anėtarė tė qeverisė sė re tė Kenisė, kanė humbur jetėn njė ministėr dhe njė pilot, kurse tre ministra janė plagosur. Aeroplani ėshtė rėzuar menjėherė pas fluturimit nga qyteti Busia, pasi kishte prekur telat e largėpėrēuesit elektrik.
 
 
Ligjvėnės amerikanė i bėjnė thirrje Presidentit ta peshojė mirė ndėrhyrjen nė Irak
 
Uashington, 25 janar 2003 - Shumica e 122 ligjvėnėsve qė nėnshkruan letrėn janė demokratė, duke pėrfshirė edhe disa nga kritikėt mė tė ashpėr tė qėndrimit tė administratės ndaj Irakut. Por vetė letra ėshtė shkruar nga dy prej demokratėve mė tė moderuar nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, kongresmenit Sherod Brau dhe Ron Kind.
 
Ligjvėnėsit i bėjnė thirrje Presidentit Bush, qė siē shprehen ata, t'i "peshojė mirė" vendimet nė tė ardhmen lidhur me Irakun, bazuar nė raportin qė do t'i paraqesė tė hėnėn Kėshillit tė Sigurimit, ekipi i inspektorėve tė OKB-sė, i kryesuar nga Hans Bliks.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.