25.01.2003 - Trepca.net

Thekse nga intervista e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova dhėnė TV Kosovės

 
   
Prishtinė, 25 janar 2003 (QIK) - Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova vizitoi dje Televizionin e Kosovės dhe bisedoi me strukturat drejtuese tė kėtij institucioni lidhur me situatėn aktuale nė Kosovė. Me kėtė rast Presidenti Rugova i dha njė intervistė TV Kosovės, nė tė cilėn foli pėr shumė zhvillime tė cilat aktualisht e preokupojnė Kosovėn.

Duke folur pėr arritjet nė Kosovė nė kėto trie gjysmė pas luftės, presidenti Rugova tha se gjatė kėtyre viteve ka pasur njė progres nė tė gjitha fushat e jetės. Por si progres mė tė madh madh ai theksoi themelimin e institucioneve tė Kosovės nė nivel lokal dhe atė qendror shtetėror dhe funksionimin e tyre.
 
Ndėrkaq nė planin e zhvillimit tė pėrgjithshėm Presidenti tha se faza e emergjencės ka kaluar, kurse nė fushėn ekonomike ėshtė arritur njė pėrparim i mirė, sidomos sektori privat, dhe ai, ka ecur shumė shpejt, qė duhet pėrkrahur. Presidenti Rugova pastaj foli edhe pėr sektorin shtetėror pėr tė theksuar se ka mbetur si problem dhe ai duhet tė privatizohet.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi se nė gjendjen e sigurisė sė pėrgjithshme gjithashtu ka pasur njė progres dhe sot gjendja e sigurisė ėshtė mė e mirė nė Kosovė qė ėshtė realizuar kryesisht nga KFOR-i, nga policia e UNMIK-ut dhe tash gjatė kėtyre tre vjetėsh qė ėshtė ngritur policia e Kosovės, e cila duhet tė specializohet pėr fusha tė ndryshme tė jetės.
 
Ai theksoi rėndėsinė e veēantė pėr vendosjen e rendit demokratik nė Kosovė, fillimin e funksionimit tė policisė nė Kosovė dhe tė rendit publik nė pėrgjithėsi. Si pika kryesore pėr tė ardhmen Presidenti nėnvizoi zhvillimin ekonomik, investimet, privatizimin qė duhet t'i fillojė kėtė vit, krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e Kosovės etj.

I pyetur se a ėshtė dakord me pikėpamjet qė paraqiti z. Shtajner nė fjalimin e tij drejtuar qytetarėve lidhur me bartjen e pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek institucionet vendore, Presidenti Rugova u shpreh se nė pėrgjithėsi ėshtė nė dakord me atė qė ka thėnė z. Shtajner. Ato pika janė edhe pikat e programit tė presidentit, presidencės dhe tė institucioneve tė tjera tė Kosovės. Kėto ditė, tha ai, ėshtė biseduar dhe po bisedohet si tė pėrgatitet bartja e kompetencave nga institucionet e UNMIK-ut nė institucionet e Kosovės.
 
Kjo do tė bėhet gradualisht qė institucionet e Kosovė me forcimin e tyre tė jenė nė gjendje t'i realizojnė, me njė bashkėpunim tė ngushtė me UNMIK-un. Ai shtoi se ky vit ėshtė njė vita mė i lirė sepse nuk ka zgjedhje dhe do tė ketė mė shumė kohė pėr punė...

Ndėrkaq duke shfaqur qėndrimin e tij se cilat janė ato kompetenca mė urgjente tė cilat duhet sa mė shpejt t'i kalohen institucioneve tė Kosovės, presidenti Rugova tha, nė kuptimin e mirė, prej kur janė themeluar institucionet e Kosovės ka pasur njė largim tė institucioneve tė Kosovės dhe tė UNMIK-ut.
 
Ka pasur frustrime tė ndryshme, psh. ekzekutivi duhet tė punojė, parlamenti po ashtu dhe bashkėpunimi ka vazhduar. Normat qė kėrkohen kėto ditė, tė jenė sa mė produktive, tha presidenti Rugova, duke shfaqur bindjen e tij se kėto kompetenca do tė barten gjatė kėtij viti si nė fushėn ekonomike, nė fushėn administrative e juridike, nė fushėn e sigurisė, edhepse ėshtė pushtet i rezervuar i UNMIK-ut dhe i z. Shtajner.

Nė pyetjen se a do tė ketė nė kėtė vit edhe Presidenti i Kosovės mė shumė kompetenca, dhe cilat janė ato, presidenti Rugova u pėrgjigj: - Ne punojmė me Kornizėn Kushtetuese. Pra presidenti i Kosovės, kompetencat e tashme qė i ka, garanton funksionimin demokratik tė institucioneve tė Kosovės, paraqet unitetin e popullit, pastaj nė marrėdhėniet ndėrkombėtare sė bashku me Pėrfaqėsuesin Special ndėrmerr masa dhe hapa, qė nė kėtė vit do tė shkojnė mė tutje.
 
Dihet se me kėtė kushtetutė Presidenti i Kosovės nuk ka tė drejtė t'i shpallė ligjet, por kėtė ia kemi lėnė Pėrfaqėseusit Special, pra z. Shtajner. Unė kam mjaft kompetenca por duhet t'i ushtroj dhe t'i zhvilloj ato. Do tė bėhet njė bartje graduale e kompetencave, - tha presidenti Rugova dhe vazhdoi:

- Komptencat nė marrėdhėniet e jashtme duhet t'i shikojmė sė bashku me z. Shtajner, sepse Kosova nė kėtė fazė ka nevojė qė t'i ketė zyrat e veta nėpėr disa vende evropiane, pastaj nė Shtetet e Bashkuara. Unė kam bėrė njė pėrpjekje nė kuadėr tė kompetencave tė mia dhe kam emėruar senatorin Robert Dolle ambasador nderi, pėrkatėsisht pėrfaqėsues tė lartė tė Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė i duhet njė shteti edhe kur t'i ketė ambasadat, pra njerėzit qė kanė punuar me vite pėr Kosovėn nuk duhet t'i harrojmė.
 
Kemi mjaft miq tė tillė nė Evropė si nė Gjermani, nė Francė, nė Angli dhe nė vendet skandinave... ata dhe qė do tė ndihmojnė zhvillimin e Kosovės dhe afirmimin e saj. Tė mos mbeten miqtė tanė dhe bota pa informata zyrtare se ēfarė po ngjet nė Kosovė. Pra tė mos mbetet Kosova nė mėshirėn e skemave tė ndryshme tė qarqeve tė ndryshme tė dezinformimit. Kjo do tė thotė se duhet ta afirmojmė progresin.

Duke folur pėr seancėn e fundit tė Parlamentitė tė Kosovės rreth sigurisė, Presidenti Rugova tha se ky debat ishte shumė i rėndėsishėm. Ishte hera e parė qė u shtrua njė temė e nxehtė dhe e vėshtirė. Ishte hera e parė qė raportuan para deputetėve pėrgjgjėsit e UNMIK-ut qė janė pėrgjegjės pėr sigurinė. Kėto janė shenjat e para qė kan filluar tė bashkėpunojnė me UNMIK-un tė gjitha institucionet. Parlamenti nė kėtė seancė e dha edhe njė provim se ėshtė i gatshėm tė diskutojė edhe pėr temat mė tė rėnda qė duhet t'i diskutojnė nė Kosovė.
 
Kjo ishte vėrtet njė diplomaci parlamentare. "Ne duhet tė mėsohemi qė nė parlament do tė kemi pikėpamje tė ndryshme, do tė kemi nganjėherė edhe ngritje tė zėrit etj. Sa i pėrket sigurisė nė radhė tė parė duhet tė angazhohen institucionet dhe policia e UNMIK-ut. KFOR-i e kryen punėn e vet nė mėnyrė tė shkėlqyeshme. Policia e Kosovės tė specializohet pėr raste tė krimit, tė krimit ekonomik".

"Unė thashė se gjendja e sigurisė ėshtė pėrmirėsuar, por pėr fat tė keq po vazhdojnė vrasjet e personaliteteve publike, politike dhe jo vetėm politike. Kemi pasur edhe raste tė tjera kur janė vrarė intelektualė e gazetarė. Pra duhet t'i themi kėsaj stop.
 
Krimi i organizuar nė Kosovė tash ekziston, por nuk ėshtė nė pėrmasa tė mėdha sepse pėr fat populli i Kosovės tradicionalisht nuk e pranon krimin. Por pėr tė bėrė keq nuk duhen shumė njerėz. Prandaj duhet tė angazhohemi tė gjithė qė tė ndihmojmė institucionet dhe t'i ndriēojmė kėto vrasje dhe t'i ndėrprejmė, sepse kjo ėshtė nė tė mirėn e Kosovės", tha Presidenti Rugova.

I pyetur se si do tė hapet ēėshtja e statusit final tė Kosovės dhe nė kėtė kontekst a duhet nisur nga marrėveshja e Rambujesė, presidenti Rugova tha se pikėpamja e tij e parė ėshtė qė Kosova de fakto sot ėshtė e pavarur, ėshtė e lirė, nė zhvillim e sipėr, natyrisht si ēdo shoqėri nė zhvillim, ka edhe probleme, por po ecet drejt progresit.
 
"Pra, tė njihet Kosova nga vendet e mėdha, nga Shtetet e Bashkuara, nga Unioni Evropian dhe pastaj tė formalizohet nga OKB-ja. Pra kjo ėshtė rruga mė e mirė, mė e drejtė dhe mė e shkurtė. Kjo do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe botės, por edhe rajonin nė pėrgjithėsi dhe do t'i qetėsonte edhe fqinjėt tanė", theksoi Presidenti i Kosovės.

"Ka mendime se duhet tė bėhet njė konferencė ndėrkombėtare pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, ku do tė merrnin pjesė tė interesuarit. Ne, nė radhė tė parė jemi tė interesuar, por rruga e parė ėshtė mė e mira dhe mė e drejta.
 
Por edhe po tė organizohej ndonjė konferencė ndėrkombėtare duhet tė nisemi nga njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės, sepse tash pėr fat tė mirė ėshtė njė kohė tjetėr pėr Kosovėn. Ndėrkaq Marrėveshja e Rambujesė ka dhėnė rezultatin e vet. Do tė thotė pala qė nuk e pranoi u ndėshkua sipas tė drejtės ndėrkombėtare. Ne qė pranuam atė marrėveshje fituam kėtė qė e kemi sot", vlerėsoi nė vazhdim zoti Rugova.

"Serbia ende nuk ėshtė liruar nga skemat e vjetra, ende nuk e ka kuptuar se ėshtė njė botė tjetėr qė ka filluar nė Kosovė e me Kosovėn dhe qė ka filluar nė rajonin tonė, do tė thotė nė kėtė pjesė tė Evropės dhe botės. Nėse mbahet ndonjė tubim ndėrkombėtar Beogradi mund tė marrė pjesė por nuk do tė jetė ai qė do tė vendoste pėr Kosovėn.
 
Kjo ėshtė kryer njėherė e pėrgjithmonė. Dhe sa mė shpejtė ta kuptojnė kėtė nė Beograd do tė jetė aq mė mirė pėr ata dhe pėr tė tjerėt nė rajon. Pra, njėherė e pėrgjithmonė Beogradi duhet tė lirohet prej atyre skemave negative tė sė kaluarės kundėr Kosovės dhe kundėr popujve tė tjerė. Shpresoj se edhe ata kanė filluar tė mendojnė nė mėnyrė pozitive", nėnvizoi Presidenti Rugova.

Ndėrkaq duke u pėrgjegjur se pse nuk ka pranuar Presidenti i Kosovės ftesėn e Kryeministrit tė Kosovės pėr takim me liderėt e partive kryesore politike nė Kosovė, zoti Rugova tha: "Tash jemi nė njė fazė tjetėr. Do tė thotė me funksionimin e institucioneve tė Kosovė ku jemi tė gjithė, pra nė Parlement, nė Qeveri, pėrfshirė kėtu edhe presidentin. Njė bashkėpunim i partive politike ekziston dhe duhet tė ekzistojė, por nuk jam pėr atė qė tė bėjmė forma substitute tė zėvendėsimit tė institucioneve.
 
Pra, pa tė keq, sepse, siē e dini, ne njė kohė kemi pasur mjaft kėso kėshillash e tjera dhe nuk i shoh tash produktive. Natyrisht do tė bashkėpunojmė sot edhe nesėr LDK-ja nė bazė tė interesave me PDK-nė, me AAK-nė dhe me disa parti tė tjera mė tė vogla, qė janė nė Parlament, por vendi kryesor, tribuna sot ėshtė Parlamenti i Kosovės.
 
Janė atje tė gjitha grupet parlamentare sipas votave dhe punojnė e merren vesh. Tė gjitha partitė e kemi deleguar atje vullnetin tonė. Dhe nėse ndodhė ndonjė bllokim i institucioneve atėherė mund tė punohet edhe me partitė politike. Pra ishte njė keqkuptim.
 
Shembulli mė i mirė ishte debati i fundit nė Parlament ku u aprovua deklarata e pėrbashkėt. Andaj nuk duhet qė ne si parti t'i paragjykojmė gjėrat, ta paralizojmė parlamentin, t'i marrim kompetencat, sepse ato janė mė tė fuqishme se sa njė marrėveshje apo njė debat i partive politike", tha mes tjerash nė kėtė intervistė Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.