24.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 24 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kuvendi i Kosovės miratoi deklaratėn e pėrbashkėt tė grupeve parlamentare pėr sigurinė

 • Presidenti Rugova dėnon aktin kriminal nė Pejė

 • Dėshtoi edhe takimi i djeshėm i Shtajnerit me Ēoviqin nė Prishtinė

 • Kėshilli Ekonomik Fiskal pėrfundmisht vendosi lidhur me shkallėn e tatimit nė paga

 • Rasti i Pejės nuk do tė pengojė policinė dhe KFOR-in ta ndihmojnė popullatėn e Kosovės

 • Sot nė Prishtinė vdiq Prof.Dr. Kajmak Gazideda

 • Gjilan: Administratori rajonal Paskualino Verdekia largohet nga misioni i UNMIK-ut

 • Zėdhėnėsi i policisė nuk prejudikon vlerėsimet pėr sulmin ndaj selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė

 • Sindikata mirėpret propozimin e Qeverisė sė Kosovės rreth tatimit nė tė ardhura personale

 • Nė njė fshat tė Gostivarit vriten tri gra bullgare

 • Berisha prishi marrėveshjen me Nanon

 • Nga Medvegja ėshtė tėrhequr misioni vėzhgues i Bashkimit Evropian

 • Serbia duhet t'i paguajė Kroacisė 15 miliardė euro pėr dėmet e luftės, thotė presidenti kroat

 • BDI ėshtė thellėsisht e indinjuar me sulmin kundėr zyrės sė saj nė Gostivar

 • Sekretarėt e shtetit tė ministrive tė jashtme tė Kroacisė, Shqipėrisė dhe Maqedonisė dakorduan tekstin pėr partneritet

 • Zhbllokohet rruga Shkup-Prishtinė tė cilėn tash dy ditė e mbajtėn tė bllokuar paramilitarė maqedonas "Luanėt"

 • R. Prodi thotė se statusi i pazgjidhur i Kosovės ėshtė njė pengesė pėr progresin dhe jostabilitetin potencial nė rajon

 • Katėr aviatorė amerikanė rezervė kanė humbur jetėn kur dy helikopterė janė ndeshur aksidentalisht

 • Njė burrė dhje njė grua palestineze janė vrarė gjatė njė sulmi ushtarak izraelit afėr Nablusit

 • Policia spanjolle ka arrestuar rreth 10 persona tė Al Kaidės nė rajonin e Katalionisė

 • Vdiq Xhani Anjeli, njė nga manjatėt mė tė shquar evropianė

 • Nė protestat nė Karakas nga njė shpėrthim ėshtė vrarė njė protestues

 • Vriten tre ushtarė izraelitė afėr qyteti Hebron

 • Njė palestinez ėshtė plagosur rėndė gjatė njė sulmi raketor natėn me helikopter nė Rripin e Gazės

 • Pauell ka thėnė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė vepronin tė vetmuara ndaj Irakut

 • Ministrat e Jashtėm tė vendeve tė rajonit nė Stamboll diskutuan se si tė shmanget lufta nė Irak

 • Putin e ka informuar me telefon Bushin pėr negociatat e tė dėrguarit tė tij nė Korenė Veriore

 • Tri grupe militante palestineze kanė refuzuar qė tė heqin dorė nga sulmet kundėr Izraelit

 • Thellohet mosmarrėveshja nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė mbi pėrdorimin e forcės nė Irak

 • NATO-ja shtyn vendimin pėr Irakun

 • Policia italiane nė gjurmim tė terrorizmit ka arrestuar 5 marokienė

 • Zjarri qė ka marrė hov dhe po i kanoset kryeqytetit australian

 • Rusia dhe Kina kundėr luftės nė Irak


 

Kuvendi i Kosovės miratoi deklaratėn e pėrbashkėt tė grupeve parlamentare pėr sigurinė
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Kuvendi i Kosovės pas diskutimeve maratonike pėr sigurinė nė Kosovė ka miratuar njė deklaratė tė pėrbashkėt tė grupeve parlamentare, tė cilėn para deputetėve e paraqiti shefi i Grupit parlamentar tė LDK-sė Sabri Hamiti. Nė kėtė deklaratė theksohet:

Kuvendi i Kosovės ėshtė fuqimisht kundėr dhunės, ēfaredo krimi dhe krimi tė organizuar nė Kosovė dhe mbėshtet fuqimisht luftėn e pėrgjegjėsve institucionalė kunder krimit dhe krijimin e sigurisė nė Kosovė pėr tė gjithė qytetaret e saj;
 
- Kuvendi i Kosovės ėshtė i pėrcaktuar qė tė bashkėpunojė me KFOR-in dhe UNMIK-un pėr ēėshtje tė sigurisė dhe pėr zhvillimet e tjera nė Kosovė;

- Kuvendi i Kosovės kėrkon qė sė paku njė herė nė muaj tė jetė i informuar nga institucionet pėrgjegjėse pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė;

- Kuvendi i Kosovės konsideron se zgjidhja e statusit politik tė Kosovės sipas vullnetit tė qytetareve krijon siguri nė vend dhe nė rajon;

- Kuvendi kėrkon dhe sygjeron qė institucionet vendėse tė marrin sa mė shumė kompetenca dhe pėrgjegjėsi rreth problemeve tė sigurisė dhe tė kenė njė bashkėpunim mė tė madh me institucionet ndėrkombėtare;

- Kuvendi i Kosovės kėrkon qė tė krijohen dhe tė strukturohen institucionet e rendit, mbrojtjes, drejtėsisė e tė pėrfaqėsimit tė jashtėm nga ana e institucioneve tė Kosovės dhe tė kenė kontroll civil;

- Kuvendi i Kosovės i thėrret tė gjithė qytetarėt qe ta denoncojnė krimin dhe tė ndihmojnė nė parandalimin dhe zbulimin e tij nėpėrmjet dėshmive, duke konsideruar kėtė si detyrė qytetare dhe si domosdo jetėsore individuale;

- Kuvendi i Kosovės konsideron se ka edhe implikime tė jashtme pėr prishjen e sigurisė nė Kosovė me qėllim tė pengimit tė zhvillimit demokratik tė saj;

- Kuvendi i Kosovės i fton mediat e shkruara dhe elektronike qė tė trajtojnė problemet e sigurisė nė Kosovė me profesionalizėm, duke iu pėrmbajtur tė dhėnave, duke i ikur gjuhės sė egėr tė urrejtjes, nė mėnyrė qė tė ndihmojnė pėr sqarimin e situatave dhe pėr krijimin e opinionit pozitiv nė Kosovė.
 
 
Presidenti Rugova dėnon aktin kriminal nė Pejė
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka dėnuar dje aktin kriminal qė ndodhi tė mėrkurėn mbrėma nė Pejė, kur me njė predhė u godit stacioni i komandės rajonale tė policisė nė kėtė qytet. Nė deklaratėn e Presidentit thuhet:

"Sulmi i parmbrėmshėm nė Pejė pėrbėn njė akt kriminal me pėrmasa tė veprimit terrorist kundėr institucioneve tė sigurisė nė Kosovė. E dėnojmė fuqishėm kėtė akt tė drejtuar ndaj policisė, qytetarėve tė Kosovės, dhe pėrpjekjeve tė pėrbashkėta pėr tė krijuar siguri dhe pėr tė luftuar krimin nė vendin tonė".

"Institucionet qė kujdesen pėr sigurinė nė Kosovė e kanė pėrkrahjen e plotė tė popullit tė Kosovės dhe tė autoriteteve tė zgjedhura me votėn e lirė".

"Me kėtė rast, u bėj thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė bashkėpunojnė ngusht me organet e sigurisė dhe tė drejtėsisė pėr tė ndriēuar kėtė akt dhe aktet e mėhershme kriminale, tė cilat nė thelb synojnė tė destabilizojnė Kosovėn dhe tė dėmtojnė tė ardhmen e vendit tonė".
 
 
Dėshtoi edhe takimi i djeshėm i Shtajnerit me Ēoviqin nė Prishtinė
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Nė takimin e djeshėm nė Prishtinė ndėrmjet kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner dhe zėvendėskryeministrit tė Serbisė Nebojsha Ēoviq, i cili ka zgjatur mbi dy orė e gjysmė u shfaqėn mospajtime tė mėdha.
 
Kėto mospajtime kanė pamundėsuar edhe nėnshkrimin e marrėveshjes me tė cilėn Beogradi do tė njihte targat e veturave tė Kosovės, ndonėse kohė mė parė ishin kryer tė gjitha formalitetet rreth kėsaj ēėshtje.

Zėvendėskryeministri serb Ēoviq tha se qeveritarėt e Beogradit nuk mund tė pajtohen me zhvillimet aktuale politike nė Kosovė. Ai tha se i ka transmetuar z. Shtajner qėndrimin se Serbia dhe Jugosllavia nuk mund tė lejojnė, siē u shpreh ai, ndėrtimin e institucioneve qė punojnė pavarėsimin e Kosovės dhe kjo sipas tij ėshtė e palejueshme.
 
Sipas tij shumė nga udhėheqėsit shqiptarė provokojnė komunitetin serb, por ka paraqitur edhe pakėnaqėsinė e tij me procesin e kthimit tė personave tė zhvendosur.

Ndėrkaq, zyrtarėt e Misionit tė OKB-sė shprehėn dėshprimin e tyre pėr shkak tė mosnėnshkrimit tė marrėveshjes mbi targat e veturave tė Kosovės, me ēka thanė ata shkurtohet liria e lėvizjes posaēėrisht pėr vetė pjesėtarėt e komunitetit serb.

Burimet brenda Misionit tė UNMIK-ut thanė se pėrfaqėsuesi serb Ēoviq ėshtė shprehur i pakėnaqur me qėndrimin e z. Shtajner i cili ka pohuar se Beogradi mund tė bashkėpunojė, por nuk mund tė pėrzihet nė punėt e brendshme tė Kosovės.
 
 
Kėshilli Ekonomik Fiskal pėrfundmisht vendosi lidhur me shkallėn e tatimit nė paga
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Nė njė mbledhje tė Kėshillit Ekonomik Fiskal pėrfundmisht u vendos lidhur me shkallėn e tatimit nė pagat. Kėshtu nė tė pagat deri nė 80 euro nuk do tė ketė tatim.
 
Nga 80 deri nė 250 tatmi do tė jetė 5 pė qind, kurse nga 250 deri mė 450, tatimi ėshtė 10 pėr qind. Ndėrkaq vetėm pėr pagat qė kalojnė mbi 450 euro tatimi do tė jetė 20 pėr qind.

Siē u tha nė kėtė mbledhje kjo do tė zvogėlojė buxhetin e Kosovės pėr 6 milionė euro, por kjo shumė do tė kompensohet nga doganat.

Praktikisht Kėshilli Ekonomik Fiskal ka pėrkrahur propozimin e qeverisė sė Kosovės dhe tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave pėr tatimin nė paga.

Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner deklaroi se ky vendim do tė zbatohet pas dy ose tre muajve, kurse gjatė kėsaj kohe do tė vlejė tatimi siē ishte gjatė vitit tė kaluar.
 
 
Rasti i Pejės nuk do tė pengojė policinė dhe KFOR-in ta ndihmojnė popullatėn e Kosovės
 
Podujevė, 24 janar 2003 (QIK) – "Gjatė punės sime 14 mujore si komandant i stacionit tė policisė nė Podujevė, situata e sigurisė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm.
 
Ndėrkaq gjatė 6 muajve tė parė ka pasur gjashtė sulme nė rrugėn 'Snake' (Merdar-Prishtinė), kurse muajt e fundit nuk ka pasur asnjė", deklaroi nė konferenėn e sotme tė shtypit komandanti Xhon Duset, i cili gjendet nė prag tė pėrfundimit tė misionit tė tij nė Podujevė.
 
Sipas tij, gjatė kohės sė shėrbimit tė tij ka pasur 12 protesta paqėsore dhe asnjė incident. Duke komentuar rastin e Pejės z. Duset tha se ky rast i keqbėrėsve nuk do ta pengojė policinė dhe KFOR-in qė tė ndihmojė popullatėn e Kosovės.

Duset lavdėroi edhe bashkėpunimin e policisė sė UNMIK-ut, KFOR-it dhe tė popullatės, por edhe profesionalizmin e SHPK-sė. "Qėllimi im ka qenė qė t'i shtyj oficerėt e SHPK-sė tė punojnė mė shumė ndėrkaq ndėrkombėtarėt ta vėzhgojnė punėn e tyre", pohoi z. Duset.

Ndėrkaq shefi i ekipit tė SIMIC-ut i Batalionit ēek e sllovak mbitogeri Pavel Mraz tha se situata e sigurisė ėshtė nė nivel sepse nuk ka pasur incidente tė raportuara.
 
Ai njoftoi se javėn e kaluar kėto trupa i ka vizituar ministri i Mbrojtjes i Ēekisė Jaroslav Tvrdik, kurse sot pėr vizitė ndodhen Kryeministri i Sllovakisė z. Mikolash Dxurina dhe Ministri i Mbrojtjes Shimko.
 
 
Sot nė Prishtinė vdiq Prof.Dr. Kajmak Gazideda
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Sot nė mesditė vdiq papritmas Prof.Dr. Kajmak Gazideda nga njė infarkt qė pėsoi nė zemėr nė vendin e tij tė punės nė Klinikėn Infektive nė Prishtinė. Dr. Gazideda ishte ekspert i njohur i sėmundjeve infektive dhe ligjėrues nė Faklultetin e Mjekėsisė nė Prishtinė.
 
 
Gjilan: Administratori rajonal Paskualino Verdekia largohet nga misioni i UNMIK-ut
 
Gjilan, 24 janar 2003 (QIK) - Pasqualino Verdecchia, administrator rajonal i UNMIK-ut nė sektorin e lindjes, pas dy vitesh misioni nė Kosovė, do tė largohet nga kėtu pėr shkaqe familjare.
 
Nė njė takim lamtumirės qė ka organizuar mbrėmė z.Verdecchia dhe ku kanė marrė pjesė edhe komandanti i KFOR-it nė Kosovė, gjenerali Fabio Mini, gjenerali i BSHL, Kif, kryetari i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, administratori Bob Simons si dhe zyrtarė tjerė tė lartė tė administratės sė UNMIK-ut nė Kosovė dhe tė institucioneve vendore, ai tha se nuk e kishte lehtė ta merrte kėtė vendim, por ishte i obliguar ta bėnte kėtė, sepse familja e tij nė Itali, tani ka shumė nevojė ta ketė afėr.

Duke bėrė njė krahasim tė gjendjes sė tashme nė Kosovė, me atė tė kohės kur ai kishte ardhur nė krye tė misionit tė UNMIK-ut, Verdecchia tha se janė bėrė hapa fundamentalė pėr tė ardhmen e Kosovės dhe demokracinė e saj. Gjilani ishte dhe mbeti njė shembull i mirė nė Kosovė i pajtimit ndėrmjet komuniteteve, integrimit, multietnicitetit dhe i lirisė sė lėvizjes.

Gjenerali italian, Pasqualino Verdecchia, i cili nė Kosovė erdhi nga qendra e forcave tė NATO-s pėr Evropėn Lindore nė Napoli, do tė mbetet nė kujtesėn e popullit tė rajonit tė Gjilanit dhe tė Kosovės si njeri i luftės pėr paqe, pėr demokraci, pėr progres nė Kosovė si dhe pėr mesazhet e tij tė mėhershme se "Kosova duhet tė ndėrtojė njė shoqėri, ku secili qytetar, pa dallim, duhet ta ndiej veten mirė e tė lirė".
 
 
Zėdhėnėsi i policisė nuk prejudikon vlerėsimet pėr sulmin ndaj selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Tash pėr tash nuk ka asnjė informacion mbi kryesit dhe motivet e sulmit tė sė mėrkurės nė Shtėpinė e Kulturės nė Pejė ku ėshtė stacionuar policia rajonale e UNMIK-ut.

Nė kėtė kontekst zėdhėnėsi i Shėrbimit Policor tė Kosovės Refki Morina, duke folur pėr kėtė sulm ka theksuar se derisa nuk bėhet vlerėsimi i gjithanshėm i hetuesisė rajonale tė Pejės nuk do tė prejudikohen gjėrat.
 
 
Sindikata mirėpret propozimin e Qeverisė sė Kosovės rreth tatimit nė tė ardhura personale
 
Prishtinė, 24 janar 2003 - Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės ka mirėpritur propozimin e Qeverisė sė Kosovės rreth tatimit nė tė ardhura personale tė punėtorėve.
 
Drejtuesit e kėsaj organizate konsiderojnė se ky propozim mbron sadopak shtresėn e punėtorėve me paga mė tė ulėta. Megjithatė, vendimi i kėtij asociacioni tė punėtorėve tė Kosovės lidhur me shkallėn e tatimit pritet tė merret javėn e ardhshme.

Nėnkryetari i BSPK-sė Ukė Bashota tha se prozimi i ri i Qeverisė sė Kosovės paraqet njė lehtėsim pėr punėtorėt, duke shtuar se edhe sindikata pėrkrah masat pėr shtimin e buxhetit tė Kosovės, por jo duke goditur drejtpėrdrejt shtresėn e punėtorėve me paga mė tė ulėta.
 
Ai theksoi se edhe nė takimin e sotėm tė Kėshillit Ekonomik Fiskal drejtuesit e BSPK-sė do tė dalin me propozime konkrete pėr pėrmbushjen e kėrkesave tė tyre.
 
 
Nė njė fshat tė Gostivarit vriten tri gra bullgare
 
Gostivar, 24 janar 2003 - Sot nė orėn 3 tė mėngjesit nė njė lokal nate nė fshatin Dobridol tė Gostivarit janė vrarė tri gra, shtetase tė Bullgarisė, kurse njė ėshtė plagosur rėndė. Kėto vrasje kanė ndodhur gjatė njė pėrleshjeje ndėrmjet dy grupeve rivale tė armatosura.

Poashtu njoftohet se nė spitalin e Tetovės ėshtė sjellė trupi i pajetė i njė burri, emri i tė cilit nuk ėshtė bėrė i ditur. Trupi i tė ndjerit ėshtė gjetur nė fshatin Senekos tė Gostivarit.
 
 
Berisha prishi marrėveshjen me Nanon
 
Tiranė, 24 janar 2003 - Nga Tirana bėhet e ditur se kryetari i Partisė Demokratike Sali Berisha ka prishur sot marrėveshjen me kryetarin socialist Fatos Nano nė qershor tė vitit tė kaluar. Rezultati i parė i kėsaj marrėveshjeje ishte zgjedhja e presidentit konsensual tė Shqipėrisė.
 
 
Nga Medvegja ėshtė tėrhequr misioni vėzhgues i Bashkimit Evropian
 
Medvegjė, 24 janar 2003 - Nga Medvegja ėshtė tėrhequr misioni vėzhgues i Bashkimit Evropian pas qėndrimit gati dyvjeēar nė kėtė mjedis shumėnacional, tha prefekti i kėtij qyteti Sllobodan Drashkoviq.
 
Nė njė takim tė pėrbashkėt tė pėrfaqėsuesve tė kėtij misioni, bashkėsisė nacionale shqiptare, tė administratės lokale dhe tė policisė ėshtė konstatuar se kanė pushuar arsyet pėr qėndrimin e tyre atje.
 
Sipas prefektit, gjatė dy viteve tė fundit nė Medvegjė nuk ka pasur konflikte ndėrnacionale dhe se ka rėnė tensioni. Zyrat e misionit evropian janė hapur nė Medvegjė nė prill tė vitit 2001.
 
 
Serbia duhet t'i paguajė Kroacisė 15 miliardė euro pėr dėmet e luftės, thotė presidenti kroat
 
Banjallukė, 24 janar 2003 - Sipas vlerėsimeve tė para Kroacia nga Jugosllavia do tė kėrkojė rreth 15 miliardė euro pėr dėmet e shkaktuara gjatė luftės sė kaluar, ka deklaruar presidenti kroat Stipe Mesiq.
 
Kroacia ka qenė viktimė e agresionit dhe Jugosllavia, pėrkatėsisht Serbia patjetėr duhet tė pėrgjigjet pėr ato qė kanė ndodhur nė Kroaci dhe tė paguajė dėmet.
 
"Nėse vullnetarėt e grumbulluar nė Serbi bashkė me Armatėn jugosllave kanė sulmuar qytetet kroate dhe i kanė shkatėrruar, kanė vrarė qytetarėt kroatė, Serbia nuk mund tė thotė se kėtė nuk e ka ditur, ka thėnė Mesiq pėr njė gazetė tė Banjallukės.
 
 
BDI ėshtė thellėsisht e indinjuar me sulmin kundėr zyrės sė saj nė Gostivar
 
Shkup, 24 janar 2003 - Nė mbrėmjen e 22 janar 2003it, rreth orės 22:00, persona tė panjohur kanė hapur zjarr ndaj zyrave tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė Gostivar, thuhet nė njė njoftim pėr media atė BDI-sė.

Incidenti ka ndodhur derisa kryesia e degės sė Bashkimit Demokratik pėr Integrim po mbante mbledhjen e vet tė rregullt me anėtarėt e partisė.

Nė kėtė incident mė lehtė ėshtė plagosur Muhamet Hamiti, kryetar i Kėshillit Vendor tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim pėr Negotinė.

Bashkimi Demokratik pėr Integrim ėshtė thellėsisht i indinjuar me kėtė incident tė drejtuar kundėr partisė dhe njėkohėsisht apelon deri tek organet kompetente qė tė bėjnė ndriēimin e rastit dhe nxjerrjen e autorėve para organeve tė gjyqėsisė, thuhet nė njė njkoftim tė zėdhėnėsit tė BDI-sė.
 
 
Sekretarėt e shtetit tė ministrive tė jashtme tė Kroacisė, Shqipėrisė dhe Maqedonisė dakorduan tekstin pėr partneritet
 
Shkup, 24 janar 2003 - Sekretarėt e shtetit tė ministrive tė punėve tė jashtme tė Kroacisė, Shqipėrisė dhe Maqedonisė dje nė Shkup kanė rėnė dakord pėr tekstin qė lidhet me marrėveshjen e pėrbashkėt me tė cilin do tė institucionalizohet marrėveshja trilaterale mes tri shteteve.
 
Marrėveshja pėr partneritet mes Kroacisė, Shqipėrisė dhe Maqedonisė ėshtė njė dokument qė shfaq pėrpjekjet e kėtyre vendeve pėr integrimet nė Aleancėn Veriatlantike.
 
Marrėveshja, teksti i sė cilės ėshtė pėrgatitur dje, do tė siglohet nė mars nė Kroaci, ndėrkaq do tė nėnshkruhet nė Uashington, sepse Shtetet e Bashkuara prezentohen si partnere tė kėtyre tri shteteve nė kėtė proces.
 
 
Zhbllokohet rruga Shkup-Prishtinė tė cilėn tash dy ditė e mbajtėn tė bllokuar paramilitarė maqedonas "Luanėt"
 
Shkup, 24 janar 2003 - Zhllokohet rruga Shkup-Prishtinė pasi zyrtarėt e lartė tė Maqedoinisė, Trajkovski, Cėrvenkovski dhe ministri i brendshėm maqedonas Kostov arritėn marrėveshje me pėrfaqėsuesit e njėsitit paraushtarak maqedonas "Luanėt".

"Transformimi i batalionit tė dytė tė njėsisė policore pėr ndėrhyrje tė shpjet 'Luanėt' dhe formimi i komisionit tė pėrbashkėt nga ana e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė pėr ndjekjen e atij procesi janė konkludimet kryesore nga takimi qė zgjati mbi dy orė nė kabinetin e presidentit Trajkovski", ka bėrė tė ditur pėrfaqėsuesi i kėtij njėsiti kontestues policor Mihajllovski.
 
Ndėrkaq kryeministri Cėrvenkovski ka theksuar se do tė fillojė transformimi i njėsitit rezervist "Luanėt" i cili nuk ėshtė konstituuar nė formė ligjore.
 
 
R. Prodi thotė se statusi i pazgjidhur i Kosovės ėshtė njė pengesė pėr progresin dhe jostabilitetin potencial nė rajon
 
Bruksel, 24 janar 2003 - Nė njė letėr qė presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi i ka dėrguar kryeministrit grek Simitis dhe atij italian Berluskoni, ku bėhet fjalė pėr situatėn nė Ballkan dhe atė nė Mediteran, pėrfshihet edhe ēėshtja e statusit tė pazgjidhur tė Kosovės.
 
Romano Prodi, duke paraqitur problemet nė rajon ka thėnė se Maqedonia vazhdon tė mbetet shumė e brishtė, Bosnja e Hercegovina ende nuk ėshtė shndėrruar nė njė shtet politikisht tė vetėqėndrueshėm, se nė Shqipėri ėshtė nė fazėn fillimtare zhvillimi institucional dhe ai ekonomik.
 
Pastaj sipas tij, zhvillimi i Serbisė ėshtė duke ngecur pėr shkak tė situatės sė paqartė kushtetuese me Malin e Zi. Por, statusi i pazgjidhur i Kosovės, sipas Prodit, ėshtė njė pengesė pėr progreset e madje edhe faktori i njė jostabiliteti tė madh potencial nė rajon, ka theksuar presidenti i KE.
 
 
Katėr aviatorė amerikanė rezervė kanė humbur jetėn kur dy helikopterė janė ndeshur aksidentalisht
 
Laredo, Teksas, 24 janar 2003 – Katėr aviatorė amerikanė rezervė kanė humbur jetėn kur dy helikopterė janė ndeshur gjatė natės nė njė patrullim antidrogė nė Teksasin jugor, 65 milja nė juglindje tė qytetit Laredo, njofton UPI.
 
 
Njė burrė dhje njė grua palestineze janė vrarė gjatė njė sulmi ushtarak izraelit afėr Nablusit
 
Nablus, 24 janar 2003 – Njė burrė dhje njė grua palestineze janė vrarė gjatė njė sulmi nė njė postbllok ushtarak izraelit afėr qytetit Nablus tė Bregut Perendimor, vetėm disa orė pasi janė vrarė tre ushtarė izraelitė nė njė shpėrthim dhune para zgjedhjeve izraelite, njofton AFP.
 
Grupi prej katėr palestinezėsh tė armatosur kanė sulmuar pozicionin e armatės afėr vendbanimit ebrait Homesh nė veri tė Bregut Perendimor dhe gjatė shkėmbimit tė zjarrit me ushtarėt izraelitė, janė vrarė dy dhe ėshtė plagosur njė syresh, kurse i katėrti ka ikur.
 
 
Policia spanjolle ka arrestuar rreth 10 persona tė Al Kaidės nė rajonin e Katalionisė
 
Barcelonė, 24 janar 2003 - Policia spanjolle ka kryer njė operacion tė madh kundėr militantėve tė dyshimtė tė Al Kaidės nė rajonin verilindor tė Katalionisė, ku janė arrestuar rreth 10 persona, por operacioni vazhdon ende, njofton BBCWorld.
 
Nė kėtė operacion kanė marrė pjesė mbi 100 agjentė policorė kundėrterrroristė dhe gjatė orėve tė para tė mėngjesit tė sotėm (tė sė premtes) janė arrestuar pjesėtarėt e celulave tė Al Kaidės nė Barcelonė dhe gjithandej nė rajonin e Katalonisė.
 
Janė zbuluar dokumente tė ndryshme tė rėndėsishme. Militantėt e arrestuar thuhet se janė ushtruar nė kampet e Osama bin Ladenit.
 
 
Vdiq Xhani Anjeli, njė nga manjatėt mė tė shquar evropianė
 
Romė, 24 janar 2003 - Xhani Anjeli, kryetar nderi i "Fiatit" dhe njė nga manjatėt mė tė shquar evropianė ka vdekur nė moshėn 81-vjeēare. Ai ishte biznesmeni mė me ndikim italian i shekullit tė 20-tė, i cili e ngriti "Fiatin" nga njė ofiēinė e vogėl nė njė konglomerat industrial dhe financiar.
 
Ai vdiq vetėm disa orė para se tė kryesonte njė takim tė familijes sė tij, ku pritej tė diskutohej e ardhmja e "Fiatit". Familja e Anjelit banon nė qytetin verior italian Turin dhe posedon rreth 30 pėr qind tė "Fiatit".
 
 
Nė protestat nė Karakas nga njė shpėrthim ėshtė vrarė njė protestues
 
Karakas, 24 janar 2003 – Qindra mijė njerėz kanė brohoritur tė gatshėm pėr tė luftuar presidentin venezuelan, Hugo Ēavez dhe zėshėm kanė kėrkuar dorėheqjen e tij pėrkundėr njė shpėrthimi, ku ėshtė vrarė njė person nė qendėr tė qytetit Karakas, njofton AFP.
 
Duke qendruar nė maje tė njė kamioni, presidenti majtist populist, triumfalisht arriti nė Avenunė Bolivar, ku pėrkrahsit e tij kundėrshtonin protestėn 53-ditėshe qė synon shkarkimin e tij mde forcė.
 
 
Vriten tre ushtarė izraelitė afėr qyteti Hebron
 
Hebron, 24 janar 2003 - Armata izraelite ka njoftuar se sulmuesit palestinezė kanė vrarė tre ushtarė izraelitė afėr qytetit Hebron nė Bregun Perėndimor.

Nė njoftim thuhet se patrulla ėshtė sulmuar nė udhėkryqin afėr njė kolonie ebraite nė Beit Hagai.
Sulmi ka ndodhur pėrkundėr masave tė fuqishme tė sigurimit tė aplikuara nė prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Izrael, tė cilat mbahen pas katėr ditėve.
 
Gjithashtu njoftohet se vetėm disa orė mė vonė helikopterėt izraelitė kanė shkrepur raketa mbi objektivat nė qytetin Gaza, njofton BBC.
 
 
Njė palestinez ėshtė plagosur rėndė gjatė njė sulmi raketor natėn me helikopter nė Rripin e Gazės
 
Jerusalem, 24 janar 2003 – Njė palestinez ėshtė plagosur rėndė gjatė njė sulmi raketor natėn me helikopter nė Rripin e Gazės, me ē’rast u janė shkaktuar dėme tė mėdha edhe njė kishėze katolike, njė punėtorie mekanike dhe ndėrtesave tė tjera, kanė bėrė tė ditur burimet palestineze mjekėsore dhe tė sigurimit, njofton AFP. Gjatė sulmit, kur u shkrehen tetė raketa, u plagos me shrapnel Abed Nasrallah 18 vjeēar.
 
 
Pauell ka thėnė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė vepronin tė vetmuara ndaj Irakut
 
Uashington, 24 janar 2003 - Sekertari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell ka thėnė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė vepronin tė vetmuara ndaj Irakut, megjithė kundėrvėnien nga Franca dhe Gjermania ndaj luftės sė mundėshme me Bagdadin.
 
Pauell ka thėnė se megjithė opozitėn e shfaqur nga Parisi dhe Berlini ndaj ēdo lufte, ai ėshtė i bindur se Uashingtoni do tė ketė mjaft aeleatė nėse vendosė tė ndėrmarrė aksion ushtarak kundėr Bagdadit.
 
Sekretari amerikan i Shtetit ka shfaqur optimizėm se anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit mund tė arrijnė qasje tė pėrbashkėt ndaj krizės irakiane pasi kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr armartimin, Hans Bliks t'i raportojė Kėshillit ditėn e hėnė. Pauell i ka bėrė kėto komente nė Uashington bashkė me sekretarin e Jashtėm britanik, Xhek Strou.
 
 
Ministrat e Jashtėm tė vendeve tė rajonit nė Stamboll diskutuan se si tė shmanget lufta nė Irak
 
Stamboll, 24 janar 2003 - Ministrat e Jashtėm tė Turqisė, Iranit, Jordanit, Sirisė, Arabisė Saudite dhe Egjiptit u tubuan dje nė Stamboll qė tė diskutojnė se si tė shmanget lufta e mundėshme nė Irak e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara. Ministri i Jashtėm jordanez, Marvan Muasher ka shfaqur brengosje lidhur me pasojat e luftės sė mundshme kundėr Irakut.
 
"Mesazhi ėshtė se vendet e rajonit janė tė brengosur dhe se kjo luftė nuk do tė prekte vetėm Irakun, por mbarė rajonin. Si e tillė, u takon vendeve tė rajonit tė pėrqiqen tė gjejnė shtegdaljen diplomatike dhe shpresojė se tė paktėn do tė kemi diskutime tė mira lidhur me kėtė", tha zyrtari jordanez.
 
Ministri i jashtėm Saudit, princi Saud al-Faisal ka shfaqur shpresėn se do tė arrihet "qėndrim i pėrbashkėt me qėllim tė parandalimit tė luftės nė Irak".
 
 
Putin e ka informuar me telefon Bushin pėr negociatat e tė dėrguarit tė tij nė Korenė Veriore
 
Moskė, 24 janar 2003 - Presidenti i Rusisė, Vladimir Putin e ka informuar nė linjė telefonike presidentin e Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush pėr negociatat e fundit tė tė dėrguarit tė tij nė Korenė Veriore lidhur me krizėn bėrthamore. Putin i ka thėnė Bushit se ka gjasa tė mira pėr pashitjen paqėsore tė krizės lidhur me programin bėrthamor tė Koresė Veriore.
 
 
Tri grupe militante palestineze kanė refuzuar qė tė heqin dorė nga sulmet kundėr Izraelit
 
Jerusalem, 24 janar 2003 - Tri grupe militante palestineze, Brigadat e Martirėve Al-Aksa, Xhihadi Islamik dhe Hamasi kanė refuzuar qė tė heqin dorė nga sulmet kundėr Izraelit. Nė komunikatat e tyre thuhet se kanė vendosur tė vazhdojnė siē thonė “operacionet martire” kundėr Izraelit derisa tė tėrhiqet nga territori i okupuar palestinez.
 
 
Thellohet mosmarrėveshja nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė mbi pėrdorimin e forcės nė Irak
 
Uashington, 24 janar 2003 - Shumica e pesė anėtarėve tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, Kina, Rusia dhe Franca, janė tė mendimit se provat janė tė pamjaftueshme pėr tė justifikuar njė sulm kundėr Irakut.
 
Kjo ėshtė nė kontrast tė thellė me mendimin e dy anėtarėve tė tjera tė Kėshillit tė Sigurimit, Shteteve tė Bashkuara dhe Britanisė, tė cilat kanė arritur tashmė nė pėrfundimin se Bagdadi nuk po bashkėpunon me inspektorėt e armėve.
 
Tė dyja vendet po vazhdojnė pėrqendrimin masiv tė trupave ushtarake nė gjirin Persik nė pėrgatitje pėr njė sulm tė mundshėm. Kjo ēarje mes anėtareve tė Kėshillit tė Sigurimit shtyu sekretarin amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell, dhe homologun e tij britanik Strou qė tė pėrdorin njė gjuhė tė ashpėr.
 
Nė fjalėn e tyre dje ata veēuan Francėn dhe Gjermaninė se po i shmangen rezolutės 14-41 tė Kėshillit tė Sigurimit, e cila parashikon "pasoja serioze" nėse Bagdadi nuk ēarmatoset.
 
 
NATO-ja shtyn vendimin pėr Irakun
 
Bruksel, 24 janar 2003 - NATO-ja shtyu marrjen e vendimit nėse tė fillojė apo jo planifikimin ushtarak pėr tė mbėshtetur njė luftė tė mundshme tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.
 
Javėn e kaluar, Shtetet e Bashkuara kėrkuan nga aleanca ndihmė tė kufizuar nė rast tė njė lufte, pėrfshirė ndihmėn pėr mbrojtjen e Turqisė, i vetmi vend anėtar i Natos qė kufizohet me Irakun.
 
Diplomatė nė selinė e Natos nė Bruksel thonė se tė gjitha vendet anėtare kanė rėnė dakord nė parim nė njė takim tė djeshėm se aleanca mund tė ketė njė rol pėr tė luajtur nėse shpėrthen lufta.
 
Mirėpo, diplomatėt theksojnė se disa vende anėtare, tė kryesuara nga Franca dhe Gjermania, argumentuan se nuk ėshtė koha e pėrshtatshme pėr tė filluar plkanifikimin ushtarak.
 
 
Policia italiane nė gjurmim tė terrorizmit ka arrestuar 5 marokienė
 
Rovigo, 24 janar 2003 - Policia italiane nė gjurmim tė terrorizmit ka arrestuar 5 marokienė nė banesėn e tė cilėve ka gjetur njė kilogram lėndė shpėrthyese. Njėkohėsisht policia nė aksionin nė Rovigo tė Italisė veriore po gjurmojnė harten nė tė ciėn ishin nėnvizuar pikat ushtarake tė Nato-s dhe stacionet e policisė.
 
Muajve tė kaluar nė Itali qenė arrestuar shumė afrikano-veriorė tė cilėt sypozohet tė kenė pasur lidhje me rrjetin e El-Kaida-s. Disa prej tyre prokurori publik i ka akuzuar pėr pėrgatitje atentatesh vetvrasėse nė Evropė.
 
 
Zjarri qė ka marrė hov dhe po i kanoset kryeqytetit australian
 
Kambera, 24 janar 2003 - Nga zjarri qė ka marrė hov dhe po i kanoset kryeqytetit australian gjendja vazhdon tė jetė e tendosur. Meteorologėt edhe pėr tė premten kanė parashikuar temperatura tė larta dhe erėra tė ashpra.
 
Shumė njerėz janė arratisur nga zjarri i cili pothuaj ka pėrfshirė mė shumė se 140.000 hektarė pyje dhe mė shumė se 500 shtėpi janė shkatrruar. Zjarri qė ka pėrfshirė edhe shkurret nė ishullin Tasmania ka dalur nga kontroli.
 
 
Rusia dhe Kina kundėr luftės nė Irak
 
Moskė, 24 janar 2003 - Rusia dhe Kina, dy vende anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, me tė drejtė veto, kanė shprehur kundėrshtimin e tyre ndaj luftės nė Irak. Rusia tha se nuk sheh asnjė provė pėr momentin e cila tė justifikojė njė veprim ushtarak.
 
Edhe Kina nė njė ndėrhyrje tė veēantė pėr njė ēėshtje ndėrkombėtare, ka shprehur pakėnqėsinė e vet ndaj shtimit tė madh tė pranisė ushtarake nė trupa dhe pajisje nė Gjirin Persik.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.