23.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 23 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner e Rugova biseduan pėr bartjen e pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek institucionet e Kosovės

 • Nga aktiviteti i komisioneve parlamentare tė Kuvendit tė Kosovės

 • Harnish - Daci: Nė vitin 2003 Kosova duhet tė dėshmojė se mund tė ecė pėrpara nė rrugėn e demokracisė

 • Nė Kosovė po rriten rastet e krimit tė organizuar dhe tė krimit mafioz, thanė Kadi e Feler

 • Njė delegacion i Komisionit tė mbrojtjes i Senatit italian ndodhet pėr vizitė nė Kosovė

 • Londra dėnon sulmin kundėr policisė nė Pejė

 • Strazburi hap dyert pėr kuadrot mjekėsore nga Kosova

 • Tirana zyrtare dėnon atentatin ndaj stacionit tė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė

 • Banorėt serbė bllokojnė rrugėn Prishtinė-Shkup

 • Kuvendi i Kosovės po debaton sot pėr gjendjen e sigurisė nė vend

 • Mbrėmė nė Pejė me njė predhė antitank ėshtė sulmuar selia e policisė se UNMIK-ut

 • Qeveria e Kosovės ka dėnuar krijimin e bashkėsisė tė komunave serbe nė veri tė Kosovės

 • Qeveria e Kosovės konstaton se tatimi duhet tė rritet vetėm nė tė ardhurat mbi 450 euro

 • Ēoviq thotė se asnjė politikan i vendit tė tij nuk mund tė lejojė qė Kosova tė lundrojė nė pavarėsi

 • Rezervistė tė armatosur "Luanėt" prej dje po e mbajnė tė bllokuar rrugėn qė lidhė Shkupin me pikėn kufitare tė Bllaces

 • Partia Kristian Demokratike ka shėnuar fitore tė ngushtė kundrejt Partisė Laburiste nė zgjedhjet e Holandės

 • Ėshtė arrestuar gruaja e liderit tė Frontit Popullor pėr Ēlirimin e Palestinės

 • Uashington: Tom Rixh - ministėr i parė i Sigurimit tė atdheut

 • Samiti vjetor i Forumit Ekonomik Botėror filloi punėn sot nė Davos

 • Nė Stamboll fqinjėt e Irakut diskutojnė krizėn

 • Arabia Saudite ka arrestuar vrasėsin kuvajtian tė amerikanit, qė punonte nė bazėn ushtarake nė Kuvajt

 • Fisher fillon sot misionin katėrditor nė Lindjen e Mesme

 • Numri i viktimave tė termetit nė Meksikė ėshtė ngritur nė 28 veta

 • Bush ka paralajmėruar ushtarakėt e Irakut tė mos pėrdorin armėt pėr zhdukje nė masė nė luftė

 • Bliks: Iraku duhet tė pėrmbushė kėrkesat e inspektorėve pėr bashkėpunim "pro-aktiv"

 • Shirak dhe Shreder thanė se duhet tė bėhet gjithėēka pėr tė shmangur luftėn nė Irak

 • Gjenerali amerikan Tomi Frenks arriti nė Jordani

 • Ēeēenėt vazhdojnė tė rrėmbehen dhe vriten nga forcat ruse tė sigurisė

 • D'Esten kritikoi propozimin e fundit gjermano-francez

 • Programi bėrthamor i Koresė sė Veriut kėrcėnon paqen botėrore


 

Shtajner e Rugova biseduan pėr bartjen e pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek institucionet e Kosovės
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner bisedoi dje me presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova rreth bartjes sė pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek institucionet e Kosovės.

Presidenti Rugova pas takimit tha se me administratėn e UNMIK-ut do tė ketė edhe mė tutje njė bashkėpunim tė ngushtė. Por, zoti Rugova u shpreh i kėnaqur edhe me arritjet e vitit tė kaluar.
 
"Vitin e kaluar e kemi kryer gati kėtė punė dhe tash vjen faza tjetėr e objektivave qė i kemi sė bashku me UNMIK-un: zhvillimi ekonomik, privatizimi, investimet, vendet e reja tė punės. Pėr tė gjitha kėto duhet njė stabilitet politik", tha presidenti Rugova.

Ai theksoi se nė pėrgjithėsi ėshtė i kėnaqur me procesin e bartjes sė kompetencave, meqenėse viti i kaluar kryesisht kishte tė bėnte me formimin e institucioneve tė Kosovės.
 
Sivjet pritet realizimi i pėrparėsive qė janė hartuar sė bashku me administratėn ndėrkombėtare. Presidenti Rugova po ashtu ka bėrė thirrje qė tė tejkalohen frustrimet apo tė shndėrrohen nė frustrime pozitive.
 
Z. Shtajner, i kėnaqur nga mbėshtetja e ofruar, tha se vetėm sė bashku duke punuar seriozisht mund tė tejkalohen sfidat me tė cilat Kosova do tė ndeshet gjatė kėtij viti.
 
"Ne u pajtuam qė tė punojmė ngushtė nė mėnyrė qė tė pėrballojmė sfidat me tė cilat do tė ndeshemi", tha Shtajner dhe u shpreh i lumtur pėr pėrkrahjen qė ka marrė nga presidenti Rugova.
 
"Ėshtė e rėndėsishme qė institucionet e Kosovės tė punojnė mė seriozisht dhe jemi pajtuar po ashtu edhe pėr bartjen e mė shumė pėrgjegjėsive pėr tė cilat unė kam folur edhe nė fjalimin tim dy ditė mė parė", tha Shtajner.
 
Gjithashtu Shtajner dje ka takuar edhe kryetarin e PDK-sė Hashim Thaēi dhe atė tė AAK-sė Ramush Haradinajn.
 
 
Nga aktiviteti i komisioneve parlamentare tė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Komisioni parlamentar pėr Barazi Gjinore nė njė takim tė djeshėm ka diskutuar ēėshtjen e njė porpozimligji pėr ēėshtjet gjinore dhe pėr konkretizimin e veprimeve qė duhet ndjekur pėr hartimin e kėtij projektligji.
 
Nė fazėn e parė tė punės, qė do tė jetė fazė e kontakteve dhe e gjetjes sė modeleve, u tha nė kėtė mbledhje, do tė zhvillohen takime tė nduarndurta me instancat relevante vendore dhe ndėrkombėtare, nisur nga OSBE-a, UNMIK-u, NDI-a, zyret e huaja diplomatike dhe OJQ-tė e ndryshme vendore e ndėrkombėtare qė merren me ēėshtje gjinore ose e mbėshtesin barazinė gjinore etj.

Ndėrkaq, Komisioni pėr tė Humburit dhe tė Kidnapuarit nė njė takim aprovoi programin e punės pėr tre muajt e ardhshėm, sipas tė cilit dy herė nė muaj do tė mbahet mbledhja e Komisionit, ndėrkaq do tė kryhen edhe aktivitete tė tjera.
 
Komisioni theksoi se do tė kėrkojė nga Kuvendi i Kosovės qė t'i rekomandojė z. Shtajner pėr pjesėmarrjen e disa pėrfaqėsuesve tė kėtij Komisioni nė Gjenevė ku mbi kėtė problematikė do tė diskutohet nė Komisariatin e Lartė. Nga ana tjetėr edhe Kuvendi i Kosovės, sipas informacioneve nga kryeparlamentari Daci, sė shpejti do tė shqyrtojė problematikėn e personave tė humbur dhe tė zhdukur nė njė nga seancat e ardhshme plenare.

Komisioni pėr Transport dhe Telekomunikacion mbajti njė dėshmi lidhur me iniciativėn pėr formimin e njė kompanie ajrore, e cila do tė jetė e autorizuar pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė sferėn e aviacionit gjate periudhės tranzitore. Nė kėtė dėshmi morėn pjesė pėrfaqėsuesit e Aeroportit tė Prishtinės, drejtori i kontrollit tė trafikut ajror dhe pėrfaqėsuesit e disa agjencive fluturuese vendore.
 
Pjesėmarrėsit e kėsaj dėshmie e njoftuan Komisionin me pikėpamjet e tyre lidhur me rėndėsinė e kėsaj iniciative pėr proceset e avancimit tė komunikacionit ajror tė Kosovės. Ata theksuan interesat dhe sfidat qė e presin Kosovėn, Qeverinė e Kosovės, UNMIK-un dhe dhe sektorin privat, nė rrugėn e realizimit tė kėtyre objektivave.

Anėtarėt e Komisionit, duke i dhėnė mbėshtetje kėsaj ēėshtjeje, vlerėsuan se kjo ėshtė njė iniciativė shumė pozitive pėr Kosovėn. Komisioni vlerėsoi gjithashtu se kjo inciativė shėnon njė hap pėrpara nė drejtim tė krijimit tė njė Kompanie ajrore nacionale, pėr tė cilėn Kosova ka nevojė nė rrugėn e vet drejt realizimit tė shtetėsisė sė Kosovės.
 
 
Harnish - Daci: Nė vitin 2003 Kosova duhet tė dėshmojė se mund tė ecė pėrpara nė rrugėn e demokracisė
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Nė vitin 2003 Kosova duhet tė dėshmojė se mund tė ecė pėrpara nė rrugėn e demokracisė, kanė vlerėsuar mbrėmė pas njė takimit tė zhvilluar, kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci dhe shefi i Zyrės Amerikane nė Prishtinė Rino Harnish.

Pas takimit Harnish tha se zoti Daci ka gjithmonė gjėra tė mėdha tė thotė nė lidhje me zhvillimet politike qė ndodhin sot nė Kosovė.
 
"Qėllimi im ishte qė t'i sqaroj atij rezultatet e takimeve qė i kam zhvilluar kohė mė parė nė Uashington", shtoi Harnish, duke potencuar se Shetet e Bashkuara kanė shprehur interesim tė posaēėm nė lidhje me ēėshtjet siē janė sundimi i rendit dhe ligjit, zhvillimi ekonomik dhe ēėshtja e kthimit tė personave tė zhvendosur nė Kosovė.

"Mendoj se unė dhe Daci pajtohemi qė viti 2003 ėshtė vendimtar pėr t'u ballafaquar me problemet fundamentale me tė cilat po ballafaqohen qytetarėt e Kosovės", ka thėnė Harnish.

Ndėrkohė kryeparlamentari Daci tha se fakti qė ai kishte zhvilluar njė takim gati njė orė e gjysmė, tregon pėr rėndėsinė e kėtij takimi. "Unė jam i kėnaqur dhe i lumtur me qėndrimet e z. Harnish dhe sqarimet e tij lidhur me vizitėn nė Uashington", pohoi z. Daci.
 
Ai nėnvizoi se ky vit do tė shėnojė njė prej momenteve kyēe nė pėrballimin e sidave tė reja pėr Kosovėn pėr ēka tha se gėzonte edhe mbėshtetjen e diplomatit amerikan.
 
 
Nė Kosovė po rriten rastet e krimit tė organizuar dhe tė krimit mafioz, thanė Kadi e Feler
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės pėr gjendjen e sigurisė nė vend raportuan Kristian Kadi nga departamenti i drejtėsisė dhe Shtefan Feler, komisioner i policisė sė UNMIK-ut.

Tė dy pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė, duke folur para deputetėve tė Kuvendit pėr gjendjen e sigurisė, thanė se ajo nuk ėshtė e mirė, ndonėse ka pasur krime mė pak se njė vit mė parė. Ata theksuan se nė Kosovė po rriten rastet e krimit tė organizuar dhe tė krimit mafioz, siē e quajtėn ata.
 
Gjatė tre muajve tė fundit nė Kosovė janė shėnuar tetė raste tė krimeve tė tilla. Kėto raste, thanė Kadi e Feler, janė tė motivuara edhe politikisht.
 
Ata pėrmendėn shpėrthimin e autobombės qė ndodhi nė Prishtinė nė dhjetor tė vitit tė kaluar, vrasjen e kryetarit tė Asamblesė komunale nė Therandė (Suharekė) menjeherė pas zgjedhjeve komunale, vrasjen e fundit mė 4 janar 2003 nė Pejė e kolonel Tahir Zemajt, duke theksuar posaēėsisht rastin e fundit tė sulmit kundėr komandės rajonale tė policisė nė Pejė.
 
Kėto raste, thanė ata, janė raste qė shqetėsojnė opinionin dhe organet pėrgjegjėse nė Kosovė, sepse fillojnė fillimin e funksionimit tė krimit tė organizuar nė Kosovė, qė sipas tyre, dukuri kjo deri mė tash e panjohur nė Kosovė.

Ata thanė se gjatė kėtij viti do tė barten shumė pėrgjegjėsi tė policisė ndėrkombėtare mbi Shėrbimin Policor tė Kosovės, duke vlerėsuar se ky shėrbim do tė mund tė ketė njė komunikim shumė mė tė mirė me popullatėn, e cila do tė ndihmojė nė zbulimin e krimeve.
 
Ata paralajmėruan se ka mundėsi qė nė Kosovė tė vijnė edhe njėsi tė specializuara nga vendet e ndryshme pėr tė ndihmuar nė luftė kundėr krimit tė organizuar. Problem thelbėsor, thanė Kadi e Feler, paraqet dėshmitarėt tė cilėt qėllojnė nė vendin e ngjarjes apo kanė informacione pėr krimin, por kanė frikė tė paraqesin krimin.

Lidhur me kėtė ēėshtje Feler tha se ka rreth 200 dėshmitarė, ndėrkaq asnjėri nga ata s'ka guxuar tė raportojė se ēka ka parė. Policia do tė ndėrmarrė masa tė mbrojtjes sė dėshmitarėve.

Deputetėt patėn shumė vėrejtje nė paraqitjen e dy pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė pėr gjendjen e sigurisė.

Duke diskutuar nė kėtė temė, Sabri Hamiti, kryetari Grupit parlamentar tė LDK-sė, tha se shpjegimet se vrasjet e mėdha nuk mund tė zbulohen lehtė sepse janė tė organizuara mirė, nė mėnyrė implicite thonė qė nė Kosovė ka njė rrjet tė organizuar tė krimit - njė krim ekonomik qė pėrmban lidhje me njė krim politik.
 
"Ka shpjegime qė thonė se krimi e dhuna nė Kosovė janė pasojė e daljes nga lufta, nga shkatėrrimi e gjenocidi, duke e parė tė lidhur me njė gjendje tė hallakatur njėsoj sociale e psikologjike. Mirėpo, tha deputeti Hamiti, ėshtė esenciale tė thuhet shkoqur, a ka rrjet tė krimit tė organizuar nė Kosovė? A e prodhon krimin Kosova dhe a ėshtė e zonja Kosova tė eksportojė krim?
 
Duket qė pyetja do tė shtrohet krejt ndryshe. Pėr shkak tė pozitės, pėr shkak tė gjendjes, pėr shkak tė qarkullimit tė pakontrolluar, pėr shkak tė kapacitetit tė saj Kosova nuk mund tė pėrhapė, pra tė eksportojė krimin. Por ėshtė evidente qė dhuna e krimi i pandėshkuar shpejt e fuqishėm mund t'i pėrmbysin tė gjitha vlerat, mund tė rrėnojė gjithė ardhmėrinė e Kosovės.

Ramush Haradina pasi pyeti sesi mund tė ndėrtojmė pėr vete, tha se kėtė duhet bėrė duke pasė besim nė njėri tjetrin, duke mos iu frikuar njėri tjetrit pėr shkak tė njė pakėnaqėsie ose partiake ose etnike nė Kosovė.
 
Ai propozoi tė ndėrtohen grupe me pėrbėrje tė gjerė dhe tė kėrkohet pėrgjegjėsinė pėr tė. Haradinaj tha se shpreson qė parlamenti i Kosovės rendin e sigurinė do ta kuptojė si njė prej segmenteve edhe pse situata politike ėshtė jo aq e favorshme, si edhe ajo ekonomike. Ai tha duhet kėrkuar zgjidhjen duke marrė pėrgjegjėsitė mbi vete duke u pėrmballė me sfidat nė funksion tė daljes nga kjo situatė.
 
Deputetja Nekibe Kelmendi pyeti pėrgjegjėsit e UNMIK-ut sa po punojnė nė ndalimin e pėrzierjes sė pėrfaqėsuesve tė Ministrisė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė veriun e Kosovės, pse janė marrė instruktorė nga Serbia nė shkollėn policore nė Vushtrri etj.
 
Hajredin Kuēi pyeti se kush ėshtė pėrgjegjės pėr kufijtė e Kosovės sepse nuk ka pika kontrolli dhe nė Kosovė infiltrehen ekstremistė tė ndryshėm. Deputeti Bujar Dugolli pyeti pėr kapjen e kriminelėve tė luftės qė janė arratisur nga burgjet e Kosovės etj.
 
 
Njė delegacion i Komisionit tė mbrojtjes i Senatit italian ndodhet pėr vizitė nė Kosovė
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Nė Kosovė ndodhet pėr njė vizitė dyditore delegacioni i Komisionit tė mbrojtjes i Senatit italian. Mes tjerash delegacioni do tė vizitojė task forc italiane Sauro, e pastaj Prizrenin, ku ndodhet qendra e komandės italo-gjermane e Brigadės shumėkombėshe e KFOR-it. Nesėr pritet qė delegacioni tė takohet me komandantin e KFOR-it, Fabio Mini.
 
 
Londra dėnon sulmin kundėr policisė nė Pejė
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Shefi i zyrės britanike nė Kosovė, Mark Dikinson ka dėnuar sulmin qė ndodhi mbrėmė nė Pejė. "Qeveria britanike e dėnon kėtė sulm nė praninė ndėrkombėtare.
 
Askush nuk u lėndua dhe nuk u vra. Nė Kosovė nė tė kaluarėn kanė ndodhur edhe krime mė tė rėnda se ky i fundit. Po ata qė kanė kryer kėtė krim rrezikojnė veten dhe tėrė shoqėrinė kosovare".
 
Zoti Dikinson njėherit pėrmes njė deklarate u ka bėrė thirrje tė gjithė atyre qė dinė diēka pėr kėtė krim, ta njoftojnė policinė.
 
 
Strazburi hap dyert pėr kuadrot mjekėsore nga Kosova
 
Gjilan, 23 janar 2003 - Dr.Halil Ajvazit, specialist i oftamologjisė nga Gjilani, nė bazė tė njė konkursi qė ka shpallur Agjencioni Evropian pėr shkollimin e kuadrove, i ėshtė akorduar bursa tremujore pėr njė subspecializim jashtė Kosovės dhe pikėrisht nė njėrėn nga klinikat mė tė njohura tė Strazburit.
 
Dr. Halili thotė se kėtė e kupton edhe si njė rast tė mire pėr tė, por edhe si pėrgjegjėsi, sepse ai ėshtė i vetėdijshėm se nė Strasbur do tė jetė edhe njė pėrfaqėsues nga Kosova, nė tė njėjtėn kohė. "Do tė mundohem tė jem ambasador i Kosovės edhe nė shkencė", thote Halili.

Studimet e thella nė lėmin e mikrokirurgjisė sė syrit, dr. Halili do t`i vazhdojė te profesori Zhak Flaman nė Strasbur nė Universitetin e njohur tė Lui Pasterit. Kuvendi Komunal i Gjilanit e ka mbėshtetur shkuarjen e dr.Halilit nė Strasbur, sepse Gjilani aktualisht ka nevojė pėr kuadro nga lėmi i oftamologjisė dhe pacientėt detyrohen qė ndihmėn mjekėsore ta kėrkojnė jashtė Gjilanit.
 
 
Tirana zyrtare dėnon atentatin ndaj stacionit tė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė
 
Tiranė, 23 janar 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme shpreh shqetėsim dhe dėnon atentatin e kryer dje ndaj stacionit tė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė.
 
"Shprehim bindjen se ky veprim nuk i shėrben qėllimit dhe interesave tė Kosovės, sigurisė dhe paqes nė rajon.

Njėkohėsisht shprehim besimin se autoritetet kompetente do tė bėjnė tė mundur gjetjen dhe ndėshkimin e autorėve tė kėtij akti", thuhet nė njė deklaratė tė Agim Nezės, zėdhėnės i MPJ.
 
 
Banorėt serbė bllokojnė rrugėn Prishtinė-Shkup
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Banorėt e disa shfatrave afėr Prishtinės, sot nė mesditė pėr njė orė kanė bllokuar rrugėn magjistrale Prishtinė-Shkup, nė shenjė pakėnaqėsie pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike.
 
Banorėt serbė ankohen se pėr shkak se zona industriale nė kėtė pjesė harxhon tepėr energji dhe ata kanė mungesė nė furnizim. Por kėta banorė tė fshatrave serbe nė anėn tjetėr nuk e paguajnė energjinė e shpenzuar. Ndėrkohė rruga ėshtė zhbllokuar, por serbėt kanė paralajmėruar se nesėr pėrsėri do ta bllokojnė kėtė aks rrugor.
 
 
Kuvendi i Kosovės po debaton sot pėr gjendjen e sigurisė nė vend
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme plenare po debaton pėr gjendjen e sigurisė nė vend.

Fillimisht para deputetėve lidhur me kėtė temė folėn Kristian Kadi nga departamenti i drejtėsisė, si dhe komisioneri i policisė sė UNMIK-ut Shtefan Feler.
 
 
Mbrėmė nė Pejė me njė predhė antitank ėshtė sulmuar selia e policisė se UNMIK-ut
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Mbrėmė rreth orės 19:00 ėshtė sulmuar me njė predhė antitank kati i dytė i selisė sė policisė sė UNMIK-ut nė Pejė.
 
Nė momentin e shpėrthimit nėpėr zyrat e kėsaj selie ndodheshin edhe dy agjentė tė policisė italiane tė cilėt nuk kanė pėsuar asgjė tė keqe sikurse edhe pjesa e personelit. Shpėrthimi ka shkaktuar vetėm dėme materiale dhe se vendi ku ka ndodhur vėrshimi ėshtė i rrethuar nga forcat e sigurisė ka deklaruar zėdhėnėsi i UNMIK-ut Andrea Anjeli.

Kėtė incident e ka konfirmuar edhe zėdhėnėsi i policisė ndėrkombėtare nė Prishtinė, Derek Ēepell. Edhe ai ka pohuar se nuk ka tė lėnduar apo tė vdekur, por vetėm dėme materaiale, kryesisht dritare tė thyera.

Dėshmitarėt okularė kanė deklaruar se shpėrthimi ishte i fuqishėm dhe se ka shqetėsuar banorėt e Pejės tė cilėt nuk dinin se ēfarė po ndodhte. Sidomos pas vrasjes sė trefishtė qė ndodhi kohė mė parė nė Pejė, banorėt e kėtij qyteti pėr shkak tė mosigurisė kanė rralluar nė maksimum qarkullimin e tyre nė orėt e mbrėmjes.
 
 
Qeveria e Kosovės ka dėnuar krijimin e bashkėsisė tė komunave serbe nė veri tė Kosovės
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Qeveria e Kosovės ka dėnuar krijimin e bashkėsisė tė komunave serbe nė veri tė Kosovės. Duke debatuar pėr transferimin e kompetencave nga administrata e UNMIK-ut nė institucionet vendore nė kėtė mbledhje u tha se deri me 10 shkurt 2003 ministrat duhet tė plotėsojnė formularėt e shpėrndarė pėr tė konkretizuar se cilat kompetenca duhet t'u transferohen atyre pėr tė qenė mė efikas nė punėn e qeverisė dhe institucioneve tjera tė Kosovės.
 
Qeveria ka diskutuar edhe pėr privatizimin dhe Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit dhe ėshtė konkluduar se nė tė ardhmen qeveria duhet tė ketė rol mė aktiv nė kėtė proces.
 
Nė mbledhje ėshtė debataur edhe gjendja nė operatorin e telefonisė mobile nė Kosovė Vala 900 pėr tė cilėn ėshtė thėnė se zhvillimi nė faza i projektit tė kėsaj telefonie ka ngecur, sidomos faza e tretė edhepse ėshtė kryer pagesa e pajisjeve teknike tė cilat janė nė Kosovė. Siē u tha ato mbahen tė bllokuara nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit.
 
Gjithashtu ėshtė diskutuar edhe pėr operimin jolegjitim tė Mobtelit nė Kosovė, operator i telefonisė mobile nga Serbia. Nė komunikatėn e Qeverisė sė Kosovės thuhet se ky operator ka operuar nė vendin tonė pa qenė i licencuar nė Kosovė dhe nuk ka paguar obligimet e veta tatimore ndaj buxhetit tė Kosovės.
                       
 
Qeveria e Kosovės konstaton se tatimi duhet tė rritet vetėm nė tė ardhurat mbi 450 euro
 
Prishtinė, 23 janar 2003 - Ēėshtja mė e diskutueshme nė Kosovė tatimi nė paga do tė definohet sė shpejti. Tatimi duhet tė rritet vetėm nė tė ardhurat mbi 450 euro, propozon Qeveria e Kosovės pėr ēka janė pajtuar edhe pajtuar edhe profesionistėt e Fondit Monetar Ndėrkombėtar.
 
Ndėrkaq vendimin pėr kėtė tė premte pritet ta publikojė administratori Mihael Shtajner. Propozimi i Qeverisė sė Kosovės pėr uljen e tatimit nė paga do tė diskutohet tė premtėn nė takimin e Kėshilli Ekonomik Fiskal.
 
Zyrtarėt e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave theksuan se Qeveria e Kosovės ka shqyrtuar tė gjitha mundėsitė dhe propozimi i dalė dje ėshtė mė i pėrshtatshmi pėr situatėn ekonomike tė Kosovės.
 
Sipas tyre paga deri 80 euro do tė jetė pa tatim, ndėrkaq nga 81 deri nė 250 euro, tatimi do tė jetė 5 pėr qind. Nga 250 deri 450 euro tatimi do tė jetė 10 pėr qind, ndėrkaq mbi shumėn 450 euro shkalla e tatimit do tė rritet nė 20 pėr qind.
 
 
Ēoviq thotė se asnjė politikan i vendit tė tij nuk mund tė lejojė qė Kosova tė lundrojė nė pavarėsi
 
Beograd, 23 janar 2003 - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq thotė se asnjė politikan i vendit tė tij nuk mund tė lejojė qė Kosova tė lundrojė nė pavarėsi dhe kėtė nuk e parasheh as Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė.
 
Por, Ēoviq ka thėnė se duhet tė jemi tė pėrgatitur qė, siē ėshtė shprehur mos dhashtė Zoti tė miratohet Rezolutė e re me tė cilėn Kosova do tė ishte e pavarur. Kjo doemos duhet tė pengohet ka thėnė ky zyrtar serb.
 
 
Rezervistė tė armatosur "Luanėt" prej dje po e mbajnė tė bllokuar rrugėn qė lidhė Shkupin me pikėn kufitare tė Bllaces
 
Shkup, 23 janar 2003 - Qindra rezervistė tė njėsisė paraushtarake "Luanėt", njė pjesė e tė cilėve janė tė armatosur, qė prej mėngjesit tė djeshėm po e mbajnė tė bllokuar rrugėn qė lidh kryeqytetin e Maqedonisė nė pikėn kufitare tė Bllacės.
 
Ministria e brendshme maqedonase ka dėrguar qindra policė nė vendin e ngjarjes dhe sipas informacioneve tė konfirmuara zyrtarisht tė dyja palėt janė tė armatosura me mitraloz minahedhės dhe raketahedhės. Bisedimet qė u zhvilluan midis pėrfaqėsuesve tė rezervistėve dhe zyrtarėve tė lartė tė policisė nuk dhanė asnjė rezultat dhe gjendja mbetet e tensionuar.

Kur njėsiti "Tigrat" me urdhėrin e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme filloi aksionin pėr tė zhbllokuar rrugėn i vėnė nė nishan kolegėt e tyre. Nė kėtė situatė u dha urdhėri tjetėr pėr tėrheqjen e forcave tė rregullta tė policisė, pėrfshirė edhe njėsinė "Tigrat" qė tė largohen rreth 40 metra prapa pėr tė shmangur konfrontimin me armė midis tyre. Aktualisht tė dyja palėt qėndrojnė nė pozicionet e veta rreth 100 metra largėsi nga njėra tjetra dhe tė armatosur.

Njėsiti i rezervistėve dje pėr herė tė parė ka shfaqur edhe disa kėrkesa politike. Zėdhėnėsi i "Luanėve" tha se ata kėrkojnė qė tė izolohen nga pushteti ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Sipas tij ish-strukturat e terroristėve janė tė instaluara nė pushtet andaj kėrkohet qė ata tė izolohen.
 
 
Partia Kristian Demokratike ka shėnuar fitore tė ngushtė kundrejt Partisė Laburiste nė zgjedhjet e Holandės
 
Hagė, 23 janar 2003 - Partia nė pushtet Kristian Demokratike ka shėnuar njė fitore tė ngushtė kundrejt Partisė Laburiste nė zgjedheyt e Holandės, njofton BBC World. Shihet se votuesit janė pėrcaktuar pėr stabilitet pas njė viti me trazira, kanė theksuar analistėt.
 
Ata u janė kthyer dy partive kryesore dhe e kanė braktisur Partinė e populistit tė vrarė, Pim Fortajn, i cili pat tronditur politikėn holandeze pasi pat zėnė vendin e dytė nė zgjedhjet e kaluara. Kėshtu, Partia kristiandemokrate ka fituar 44 vende, Partia laburiste 42 vende, kurse Partia e Pim Fortajnit tė vrarė, nga 18 vende sa ka pasur, ka rėnė nė vetėm 8 vende nė parlamentin prej 150 vendesh.
 
 
Ėshtė arrestuar gruaja e liderit tė Frontit Popullor pėr Ēlirimin e Palestinės
 
Gaza, 23 janar 2003 – Forcat e sigurimit izraelit kanė arrestuar gruan e liderit tė Frontit Popullor pėr Ēlirimit tė Palestinės, Ahmed Sadat, bėn tė ditur Rojter nė njė njoftim tė sotėm. Njoftohet se Abla Sadat ėshtė arrestuar tė martėn nė urėn Allenbaj duke kaluar kufirin me Jordaninė, prej ku synonte tė udhėtonte nė Brazil pėr tė marrė pjesė nė njė konferencė.
 
Zyrtarėt izraelitė kanė refuzuar tė komentojnė kėtė njoftim, qė e kanė shpallur zyrtarėt e Asosiacionit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Rripin e Gazės. Sadat, sekretar i pėrgjithshėm i FPĒP-sė, ndodhet nė burg qė prej majit tė kaluar, ngase kishte vrarė njė ministėr izraelit dhe nė burg mbikėqyret nga rojet britanike dhe amerikane.
 
 
Uashington: Tom Rixh - ministėr i parė i Sigurimit tė atdheut
 
Uashington, 23 janar 2003 - Senati amerikan njėzėrit ka konfirmuar zgjedhjen e Tom Rixhit si ministėr i parė i Sigurimit tė atdheut, duke ia besuar kėshtu njė rol tė madh ministror dhe tė mbrojtėsit tė sigurisė sė SHBA-ve, posaēėrisht qė nga rreziku mė i ri nga terrorizmi ndėrkombėtar.

Rixh ėshtė bėrė ministėr dy ditė mė parė para se ministria e tij edhe formalisht tė fillojė punėn. Para tij ndodhet njė detyrė e madhe e organizimit tė ministrisė sė re e cila do t'i tubojė 22 agjenci federale dhe pothuajse 170.000 tė punėsuar, gjė qė ėshtė organizata mė e madhe e qeverisė federale e ndėrmarrė qė nga krijimi i ministrisė sė mbrojtjes pas Luftės sė Dytė Botėrore.

Komanda e ministrisė do tė jetė nė Virgjini afėr Uashingtonit. Dominon mendimi se do t'i duhet muaj tė tėrė deri nė funksionimin real. Ka njė buxhet prej 40 miliardė dollarėsh, kurse me kapacitet tė plotė duhet tė fillojė tė funksionojė mė 30 shtator.
 
 
Samiti vjetor i Forumit Ekonomik Botėror filloi punėn sot nė Davos
 
Davos, 23 janar 2003 – Samiti vjetor i Forumit Ekonomik Botėror ėshtė hapur sot (tė enjten) nė Davos, ku po marrin pjesė pėrfaqėsuesit qeveritarė, tė cilėt po pėrballen me ktritikat e praktikave tė bizneseve, ndėrkaq liderėt politikė i ka kapluar pasiguria globale, njfton AFP.
 
Ky sesion i Forumit mbahet nė pushimoret e Alpeve zvicėrane prej 23 deri mė 28 janar 2003. Tema e sivjeme e samitit tė Davosit ėshtė "Ndėrtimi i mirėbesimit".
 
 
Nė Stamboll fqinjėt e Irakut diskutojnė krizėn
 
Stamboll, 23 janar 2003 - Nė Turqi gjashtė shtete fqinje tė Irakut po diskutojnė mundėsitė e parandalimit tė luftės nė Irak.

Ministrat e jashtėm nga Jordania, Irani, Arabia Saudite, Egjipti dhe Siria janė ftuar nga qeveria turke nė Stamboll pėr tė diskutuar rrugėn se si tė zgjidhet kriza qė kėrcėnon rajonin e tyre.

Ky takim rrjedh nė radhė tė parė nga shqetėsimet e Turqisė se ēfarė pasojash do tė ketė lufta mbi rajonin.
 
Ka mosmarrėveshje mes kampeve pro dhe anti-amerikane.
 
Disa nga vendet kėrkojnė qė deklarata e takimit tė pėrmbajė edhe njė kritikė ndaj qėndrimit agresor amerikan, por ēdo kritikė ndaj Amerikės do t'a turpėronte Turqinė, aleate e afėrt e SHBA-ve.

Deklaratat pritet tė mos kenė asnjė referencė ndaj opozitės irakiane nė mėrgim.

Ministri i jashtėm turk, Jashar Jakish se paqa mund tė shpėtohej. Nė Turqi ky takim shikohet me cinizėm, por qeveria turke thotė se mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm.
 
 
Arabia Saudite ka arrestuar vrasėsin kuvajtian tė amerikanit, qė punonte nė bazėn ushtarake nė Kuvajt
 
Kuvajt Siti, 23 janar 2003 – Arabia Saudite ka arrestuar kuvajtianin e dyshimtė tė pėrzier nė vrasjen e amerikanit, qė punonte nė bazėn ushtarake amerikane nė Kuvajt, ku Uashingtoni po pėrgatitet pėr luftėn e mundshme me Irakun, njofton Rojter.
 
Zyrtarėt kuvajtianė kanė deklaruar se burri i dyshimtė ka hyrė nė Arabinė Saudite menjėherė pas pusisė, ku kishte vrarė 46-vjeēarin Majkėll Rene Pouliot, njė punėtor civil qė punonte me kontratė nė kampin Doha, qė ėshtė kampi mė i madh amerikan nė Kuvajt.
 
Z. Pouliot qe vrarė nė veturėn e tij me njė breshėri automatiku nė rrugė afėr bazės amerikane nė fjalė, kurse kolegu i tij Dejvid Karevej qe plagosur dhe qe mjekuar nė spitalin e Kuvajtit.
 
 
Fisher fillon sot misionin katėrditor nė Lindjen e Mesme
 
Berlin, 23 janar 2003 – Ministri i jashtėm gjerman, Joshka Fisher viziton Lindjen e Mesme mė qėllim tė forcimit tė pėrpjekjeve diplomatike pėr tė evituar luftėn me Irakun, njofton AFP.
 
Ministria gjermane s'ka dhėnė informata mė tė hollėsishme pėr misionin katėrditor tė z. Fisher, qė fillon sot (tė enjten) nė Turqi, Egjipt dhe Jordan. Ėshtė thėnė vetėm se ky mision ėshtė fokusuar nė "zbatimin paqėsor" tė rezolutės sė Kombeve tė Bashkuara 1441 pėr ēarmatimin e Irakut.
 
 
Numri i viktimave tė termetit nė Meksikė ėshtė ngritur nė 28 veta
 
Kolima, Meksikė, 23 janar 2003 – Numri i viktimave tė termetit tė fuqishėm tė djeshėm, qė goditi Meksikėn pėrgjatė brigjeve tė Pacifikut, ėshtė ngritur nė 28 veta, ndėrsa ekipet e shpėtimit po depėrtojnė nėpėr rrėnojat e shtėpive dhe tė ndėrtesave tė shkatėrruara nga termeti, njofton AFP.
 
Pjesa dėrrmuese e viktimava kanė humbur jetėn nė rrėnojat e ndėrtesave nė shtetin Kolima. Njoftohet gjithashtu se tė pakten 300 persona janė lėnduar nė kėtė termet, manjituda e tė cilit ishte 7.8.
 
 
Bush ka paralajmėruar ushtarakėt e Irakut tė mos pėrdorin armėt pėr zhdukje nė masė nė luftė
 
Uashington, 23 janar 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush u ka tėrhequr vėrejtjen gjeneralėve tė Irakut kundėr pėrdorimit tė armėve pėr zhdukje nė masė nė njė luftė me forcat e prira nga Shtetet e Bashkuara.
 
"Po qe se ndonjė oficer apo ushtar irakian merr urdhėr nga Sadam Husein apo i biri, ose nga cilido vrasės qė zė pozita tė larta nė qeverinė e tyre, kėshilla ime ėshtė, mos e ndiqni atw urdhėr, sepse po tė zgjidhni ta bėni kėte, kur Iraku do tė ēlirohet, ju do tė ngarkoheni, gjykoheni dhe dėnoheni si kriminelė lufte", ka thėnė Bush.
 
Ai ka theksuar se do tė ketė pasoja serioze pėr Saddamin poqese Shtetet e Bashkuara shkojnė nė luftė pėr ēarmatosjen e vendit tė tij. Bush ka thėnė se do tė preferonte qė paqėsisht tė spastronte Irakun nga armėt vrastare, por ka shtuar se ėshtė i pėrgatitur tė shkojė nė luftė pėr ta bėrė kėtė.
 
 
Bliks: Iraku duhet tė pėrmbushė kėrkesat e inspektorėve pėr bashkėpunim "pro-aktiv"
 
Nju Jork, 23 janar 2003 - Kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr armatimin, Hans Bliks pas bisedimeve dy ditėshe nė Bagdad deklaroi se Iraku tek duhet tė pėrmbushė kėrkesat e inspektorėve pėr bashkėpunim "pro-aktiv".
 
Kryeinspektorėt duhet tė paraqesin nė 27 janar para Kėshillit tė Sigurimit raportin pėr dy muajt e para tė inspektimeve nė Irak pėr armė tė zhdukjes nė masė.
 
 
Shirak dhe Shreder thanė se duhet tė bėhet gjithėēka pėr tė shmangur luftėn nė Irak
 
Londėr, 23 janar - Kryeministri Toni Bler tha se Britania mund tė mbėshtesė luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut pa mbėshtejen e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.
 
Presidenti francez Shirak dhe kancelari gjerman Shreder u takuan nė Paris e thanė se duhet tė bėhet gjithėēka pėr tė shmangur luftėn nė Irak.
 
 
Gjenerali amerikan Tomi Frenks arriti nė Jordani
 
Aman, 23 janar 2003 - Tomi Frenks, gjeneral i Shteteve tė Bashkuara, i cili do tė komandonte me ndonjė invadim tė Irakuat, arriti nė Jordani pėr bisedime me zyratarėt mė tė lartė tė vendit, nė kuadrin e turneut nė Lindje tė Afėrt.

Nuk u dhanė hollėsi pėr temat pėr tė cilat do tė diskutohet.
 
 
Ēeēenėt vazhdojnė tė rrėmbehen dhe vriten nga forcat ruse tė sigurisė
 
Vjenė, 23 janar 2003 - Fderata ndėrkombėtare e Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut thotė se civilėt ēeēenė vazhdojnė tė rrėmbehen, rrihen dhe vriten nga forcat ruse tė sigurisė.
 
Kjo organizatė ndėrkombėtare me seli nė Vienė publikoi komunikatėn e saj ndėrkohė qė delegacini nga Kėshilli i Evropės vizitoi Ēeēeninė pėr bisedime me zyrtarėt rusė e ēeēenė.
 
 
D'Esten kritikoi propozimin e fundit gjermano-francez
 
Paris, 23 janar 2003 - Presidenti i Konventės sė BE, Valeri Zhiskar d'Esten e ka kritikuar propozimin e fundit gjermano-francez pėr ta kryesuar BE me dy presidentė.
 
Propozimi qė presidenti i komisionit tė BE tė zgjidhet nga Parlamenti Evropian mund tė ēojė nė njė politizim tė komisionit, i tha Zhiskar De Esten gazetės sė Parisit, "Le Figaro". Konventa Evropiane diskutoi dje pėr herė tė parė pėr reformėn ndėrkombėtare tė Bashkimit Evropian.
 
 
Programi bėrthamor i Koresė sė Veriut kėrcėnon paqen botėrore
 
Uashington, 23 janar 2003 - Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr kontrollin e armatimeve, Xhon Bolton, tha se Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara mund tė marrė nė shqyrtim ēėshtjen e programit bėrthamor tė Koresė sė Veriut nga fundi i javės.
 
Zoti Bolton tha se tė pesė anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit janė dakord se Korea e Veriut nuk duhet tė lejohet tė ketė armė bėrthamore. Korea e Veriut ka thėnė se vendosja e ēdo lloj sanksionesh kundėr saj mund tė shkaktojė luftėn.
 
Njė tjetėr zyrtar i lartė i Shteteve tė Bashkuara thotė se nuk ka plane tė menjėhershme pėr tė kėrkuar vendosjen e sanksioneve.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.