17.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 17 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti sot njė delegacion tė Bankės Botėrore

 • Akademi pėrkujtimore dėshmorėve Jusuf, Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka

 • Dyfishimin e tatimit nė tė ardhura e ka refuzuar edhe Aleanca e Biznesit tė Kosovės

 • UNMIK-u ėshtė pajtuar me iniciativėn e Qeverisė sė Kosovės pėr krijimin e njė aviokompanie vendees

 • Ministri Morina ka thėnė se agjencitė mund tė konkurrojnė nė tender me ndonjė marrėveshje tė pėrbashkėt apo veē e veē

 • D. Janjiq: Ekziston njė rrymė nė politikėn ndėrkombėtare se duhet njohur pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės

 • Robertson thotė se ende nuk mund tė parashihet kur do tė merren vesh NATO dhe BE pėr Maqedoninė

 • Mė 1 mars do tė bėhet ndėrrimi i misionit tė NATO-s nė Maqedoni, thotė kryeminsitri grek

 • Ilir Meta bisedoi me njė delegacion partiak kinez

 • Kryeministri i Serbisė thotė se nė Kosovė po ndodhin procese qė defakto po e kthejnė atė nė njė shtet tė pavarur

 • Kėshilli i Evropės vlerėson se policia maqedonase ka rrahur, torturuar dhe vrarė persona qė mbaheshin nė arrest

 • "Standard": Serbia dhe Mali i Zi - njė shtet pėr vetėm tri vjet

 • Presidenti i Turqisė thotė se vendi i tij mund tė japė ndihmesė tė kufizuar nė luftėn kundėr Irakut

 • Hamasi ka shpallur se do tė vazhdojė sulmet vetėvrasėse

 • Xhejms L. Xhons, komandant i ri i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s pėr Evropė

 • Bliks thotė se ekipi i tij ende nuk ėshtė i sigurt se Iraku ėshtė liruar nga armėt e veta tė ndaluara

 • Sadami ėshtė pėrbetuar se do t'i mundė trupat amerikane

 • Inspektorėt kanė gjetur nė Irak 11 predha tė zbrazta nė gjendje shumė tė mirė

 • Iraku thotė se bėhet fjalė pėr armė tė vjetra

 • Raketa gjermane Patriot pėr Izraelin

 • Gjermania dhe Franca do tė angazhohen sė bashku pėr njė rritje mė tė fortė ekonomike

 • SHBA sėrish tė gatshme pėr bisedime me Korenė e Veriut


 

Presidenti Rugova priti sot njė delegacion tė Bankės Botėrore
 
   
Prishtinė, 17 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Bankės Botėrore, tė kryesuar nga drejtori i pėrgjithshėm i grupit tė kėsaj Banke Shengman Zhang, e ku merrnin pjesė edhe pėrfaqėsuesi i saj nė Kosovė Sidi Baubacer, koordinatori i saj pėr Evropėn Juglindore Kristian Portman etj.

Mė kėtė takim u bisedua pėr ndihmėn e Bankės Botėrore pėr Kosovėn dhe mėnyrėn sesi duhet tė vazhdojė kjo ndihmė.
 
Presidenti Rugova theksoi me kėtė rast njohja e pavarėsisė sė Kosovės do tė hapte perspektivėn e zhvillimit tė saj ekonomik si dhe marrjen e kredive ndėrkombėtare.
 
 
Akademi pėrkujtimore dėshmorėve Jusuf, Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka
 
Prishtinė, 17 janar 2003 - Me rastin e 21-vjetorit tė rėnies sė dėshmorėve Jusuf, Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės sot, mė 17 janar 2003, nė ora 17:00, nė Teatrin Kombėtar tė Prishtinės organizon Akademi pėrkujtimore.

Nė kėtė akademi do tė flasė Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.
 
 
Dyfishimin e tatimit nė tė ardhura e ka refuzuar edhe Aleanca e Biznesit tė Kosovės
 
Prishtinė, 17 janar 2003 - Dyfishimin e tatimit nė tė ardhura e ka refuzuar edhe Aleanca e Biznesit tė Kosovės. Ky asociacion thotė se duke marrė parasysh situatėn e rėndė sociale nė Kosovė, nivelin e ulėt tė pagave, papunėsinė e madhe dhe varfėrinė e lartė nė vend, kėrkon qė vendimi nė tatimin e pagave tė shtyhet tė paktėn edhe pėr njė vit.
 
Aplikimi i kėtij tatimi nė kushtet e sotme jo vetėm qė do tė arrinte varfėrinė e popullatės, por do tė dėmtonte investitorėt dhe biznesin nė Kosovė, pohojnė pėrfaqėsuesit e kėsaj organizate.

Gjithashtu edhe institucioni mė i lartė nė Kosovė pėr ekonomi dhe politikė fiskale ka kundėrshtuar dyfishimin e tatimit nė paga. Ky institucion do tė mbajė sot njė takim ku pritet tė vendoset pėr dyfishimin ose jo tė tatimit tė pagave.
 
 
UNMIK-u ėshtė pajtuar me iniciativėn e Qeverisė sė Kosovės pėr krijimin e njė aviokompanie vendees
 
Prishtinė, 17 janar 2003 - UNMIK-u ėshtė pajtuar me iniciativėn e Qeverisė sė Kosovės pėr krijimin e njė aviokompanie vendėse, e cila sipas parashikimeve do tė shtonte buxhetin e Kosovės pėr 20 milionė euro nė vit.

"Aviokompania nuk do tė dėmtonte bartėsit kryesorė tė agjencive tė udhėtimit, por do tė vente rregulla tė pėrpikta nė kėtė fushė, tė cilave do t'u pėrmbaheshin tė gjithė pjesėmarrėsit", thotė ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit, Zef Morina.
 
Ai ka theksuar se Ministria qė ai drejton ka marrė vendim qė mė 23 janar t'i ftojė tė gjithė konkurruesit e interesuar pėr pjesėmarrje nė tender pėr t'i informuar me kushtet tė cilat duhet t'i plotėsojnė.
 
 
Ministri Morina ka thėnė se agjencitė mund tė konkurrojnė nė tender me ndonjė marrėveshje tė pėrbashkėt apo veē e veē
 
Prishtinė, 17 janar 2003 - Ministri i Shėndetėsisė Numan Balliq ka kėrkuar nga kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner qė tė anulojė vendimin e djeshėm tė Komisionit pėr emėrime tė larta publike qė Pleurat Sejdiu tė zgjedhet sekretar i pėrhershėm i kėsaj ministrie. Baliq kėrkon qė sekretari i pėrhershėm tė zgjedhet me njė procedurė tė re nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėndetėsisė.

Nė letrėn dėrguar kryeadministratorit Shtajner, ministri Baliq vlerėson se anėtarėt e Komisionit pėr emėrime tė larta publike gjatė procedurės pėr zgjedhjen e sekretarit tė pėrgjithshėm kanė qenė tė ndikuar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nga anėtarėt e kėtij Komisioni nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės.

Baliq dyshon se rezultatet e votimit kanė qenė tė pėrgatitura mė parė, prandaj ai e ka braktisur mbledhjen e komisionit. Sipas Rregullores sė Komisionit tė emėrimeve tė larta mbi zgjedhjen e sekretarit tė pėrhershem ministri duhet tė jetė i pranishėm gjatė votimit, pėrndryshe zgjedhja nuk ėshtė e vlefshme.
 
 
D. Janjiq: Ekziston njė rrymė nė politikėn ndėrkombėtare se duhet njohur pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės
 
Pragė, 17 janar 2003 - Analisti beogradas Dushan Janjiq thotė se, sa u pėrket bisedimeve pėr statusin e Kosovės, Beogradi ėshtė duke u vonuar, ndonėse askush nuk mund tė parashikojė kohėn e miratimit tė vendimit pėr statusin final tė Kosovės.
 
Ai ka shtuar se ekziston njė rrymė nė politikėn ndėrkombėtare qė pėrfaqėsohet nga z. Shtajner, njė pjesė e Kongresit (amerikan) dhe njė pjesė e politikanėve serbė, pra z. Gjingjiq qė konsiderojnė se relativisht shpejt duhet njohur pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės.
 
Kėto forca mendojnė se protektorati ndėrkombėtar nė Kosovė duhet tė zėvendėsohet me protektoratin e Bashkimit Evropian, thotė Janjiq pėr tė shtuar:

"Por ekziston edhe rryma tjetėr qė ėshtė nė shumicė dhe dominante dhe qė thotė se pėr njė gjė tė tillė, pra pėr atė nėse Kosova duhet tė jetė e pavarur ose jo duhen 10 ose 15 vjetė", thotė analisti beogradas Dushan Janjiq nė intervistėn pėr radion "Evropa e lirė".
 
 
Robertson thotė se ende nuk mund tė parashihet kur do tė merren vesh NATO dhe BE pėr Maqedoninė
 
Athinė, 17 janar 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s lordi Xhorxh Robertson ka deklaruar mbrėmė nė Athinė se ende ėshtė herėt tė parashihet se kur NATO dhe BE-ja mund tė arrijnė njė marrėveshje pėr marrjen e misionit "Harmonia aleate" nė Maqedoni.
 
Robertson ėshtė shprehur se nė gjashtė muajt e ardhshėm bashkėpunimi ndėrmjet kėtyre dy organizatave do tė marrė pėrmasa historike pasi tė aktivizohet angazhmani i NATO-s dhe i BE-sė nė Ballkan me qėllim qė t'i mundėsohet rajonit pėr t'i zgjidhur problemet.
 
 
Mė 1 mars do tė bėhet ndėrrimi i misionit tė NATO-s nė Maqedoni, thotė kryeminsitri grek
 
Athinė, 17 janar 2003 - Kryeminsitri grek Kostas Simitis, pas takimit me shefin e diplomacisė sė BE-sė Havier Solana ka deklaruar se mė 1 mars do tė duhej qė tė bėhet ndėrrimi i misionit tė NATO-s nė Maqedoni.
 
Sipas fjalėve tė tij gjatė javėve tė ardhshme duhet tė pėrgatitet "korniza institucionale" pasi do tė pasojė transferi i forcave. Maqedonia tashmė ka bėrė tė ditur se evroforcat janė tė pranueshme nė kėtė vend.
 
Qėndrimin zyrtar pėr kėtė ēėshtje presidenti maqedonas Trajkovski do ta njoftojė me njė letėr qė kėtyre ditėve do t'ia dėrgojė Bashkimit Evropian.
 
 
Ilir Meta bisedoi me njė delegacion partiak kinez
 
Tiranė, 17 janar 2003 - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta, priti nė njė takim pune, delegacionin e Partisė Komuniste Kineze tė kryesuar nga Cai U.

Ilir Meta dhe delegacioni kinez shkėmbyen mendime rreth marrėdhėnieve tė mira dhe bashkėpunimit qė ekzistojnė mes dy qeverive dhe vendeve, si dhe rreth perspektivės sė tyre pėr tė ardhmen.
 
Nė kėtė kuadėr, u vlerėsua bashkėpunimi nė fushėn ekonomike ku janė nėnshkruar disa marrėveshje.
Delegacioni kinez shprehu konsideratat e tij rreth ecurisė sė reformave dhe pėr pėrpjekjet e Shqipėrisė nė drejtim tė integrimit tė saj nė Europė.

Nė kuadėr tė marrėdhėnieve midis dy vendeve, zoti Meta shprehu angazhimin e diplomacisė shqiptare pėr forcimin e mėtejshėm tė kėtij bashkėpunimi, duke vlerėsuar rolin e rėndėsishėm tė Kinės nė ēėshtjet ndėrkombėtare si Anėtare e Pėrhershme e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Kryeministri i Serbisė thotė se nė Kosovė po ndodhin procese qė defakto po e kthejnė atė nė njė shtet tė pavarur
 
Beograd, 17 janar 2003 - Kryeministri i Serbisė Zoran Gjingjiq nė njė konferencė me gazetarė ka thėnė se ka ardhur koha pėr tė shtruar ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Sipas Gjingjiqit, nė Kosovė po lind njė shtet i ri dhe i pavarur dhe po ndodhin procese tė cilat Kosovėn praktikisht po e shndėrrojnė nė njė shtet, i cili nė njė ēast do tė pranohet edhe juridikisht.
 
Gjatė dy viteve tė shkuara nė Serbi ka mbizotėruar mendimi se duhet pritur dhe nuk ėshtė momenti pėr inicimin e ēėshtjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, thotė Gjingjiq, por shton se koha e pritjes ka ikur.
 
Prandaj ai ka kėrkuar qė menjėherė tė fillojė debati mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės. "Instikti ma thotė se koha ėshtė duke punuar kundėr Serbisė", ka theksuar kryeministri serb.
 
Ai vuri nė dukje se autoritetet e Serbisė po kėrkojnė nga Bashkimi Evropian qė tė inkuadrohet nė problemin e Kosovės dhe t'i zbatojė parimet e marrėveshjes sė Dejtonit mbi observimin e kufijve dhe tė drejtat kolektive tė bashkėsive kombėtare e tė sigurisė si parim rajonal.
 
Edhe nėnkryetari i qeverisė serbe Nebojsha Ēoviq e ka vlerėsuar si pozitive deklaratėn e kryeministrit serb Gjingjiq. Ēoviq ka theksuar se Gjingjiq dhe ai ndajnė tė njėjtin mendim pėr atė se duhet tė ndalet procesi pėr tentimin e krijimit tė Kosovės sė pavarur, duke shtuar se "gėzon fakti qė Serbia ka strategjinė e saj pėr kėtė ēėshtje".
 
 
Kėshilli i Evropės vlerėson se policia maqedonase ka rrahur, torturuar dhe vrarė persona qė mbaheshin nė arrest
 
Bruksel, 17 janar 2003 - Kėshilli i Evropės publikoi dy raporte qė thonė se policia e Maqedonisė ka rrahur, torturuar dhe vrarė tė dyshuarit qė mbaheshin tė arrestuar. Raportet e publikuara nga Komiteti Antitorturė i kėtij Kėshilli bazohen nė informatat tė publikuara pas vizitės nė Maqedoni nė nėntor tė vitit 2001.
 
Raportet pėrshkruajnė provat e torturės, pėrfshirė edhe abuzimet e dhunshme nga ana e policisė me shfrytėzimin e shufrave metalike, shkopinjve tė bejzbollit, imitimin e tredhjes dhe ekzekutime.
 
Kėshilli i Evropės u ka bėrė thirrje zyrtarėve tė Maqedonisė qė me njė deklaratė tė tėrhiqen vėrejtjen tė gjithė policėve se tortura nuk do tė tolerohet. Qeveria e Maqedonisė ėshtė pėrgjigjur duke thėnė se ata kanė organizuar trajnime nga fusha e tė drejtave tė njeriut pėr oficerė tė policisė.
 
 
"Standard": Serbia dhe Mali i Zi - njė shtet pėr vetėm tri vjet
 
Vjenė, 17 janar 2003 - Jugosllavia e tretė pas shkėputjes sė Sllovenisė, Kroacisė, Bosnje dhe Maqedonisė ishte shtet i cunguar, ndėrsa me shkėputjen e Malit tė Zi dhe protektoratin ndėrkombėtar nė Kosovė nga kjo krijesė ka mbetur vetėm njė fiksion, shkruan nė numrin e djeshėm gazeta vjeneze "Standard".
 
Mbi kėto gėrmadha dhe nėn presionin e Perėndimit gjatė kėsaj jave lind shteti i ri me emėrtimin Serbia dhe Mali i Zi, njė shtet i pėrkohshėm pėr vetėm tri vjet me qėllim tė evitimit tė destabilizimit tė rrezikshėm tė rajonit.
 
Askush pos disa burokratėve nė Bruksel nuk beson qė pas katėr luftėrash, 200 mijė viktimave dhe miliona tė shpėrngulurve, ky shtet i imponuar mund tė bėjė kthesė, vė nė pah e pėrditshmja austriake "Standard".
 
 
Presidenti i Turqisė thotė se vendi i tij mund tė japė ndihmesė tė kufizuar nė luftėn kundėr Irakut
 
Ankara, 17 janar 2003 – Presidenti i Turqisė, Taxhan Ildem, ka deklaruar sot (tė premten) nė njė takim me gazetarė nė Ankara se vendi i tij mund tė japė vetėm ndihmesė tė kufizuar pėr ēfarėdo lufte tė udhėhequr nga SHBA-tė kundėr Irakut, fqinjit tė tij jugor, njofton Rojter.
 
Uashingtoni po bėn trysni nė aleatėt e vet tė NATO-s pėr tė hapur bazat ajrore dhe pėr tė ofruar lehtėsitė e tjera pėr aeroplanėt luftarakė dhe trupat amerikane nė rast sulmi kundėr Irakut.
 
Ankaraja ka kundėrshtuar luftėn dhe ka kėmbėngulur tė mos u pėrgjigjet kėrkesava amerikane, me arsyetim se do tė nevojitej mitratimi i luftės nga Kombet e Bashkuara dhe votimi i parlamentit turk, ka thėnė ai, duke mos dhėnė detaje tė tjera.
 
 
Hamasi ka shpallur se do tė vazhdojė sulmet vetėvrasėse
 
Gaza, 17 janar 2003 – Hamasi, qė i takon vijės sė fortė, ka kundėrshtuar bisedimet palestineze pėr armėpushim, qė pritet tė mbahen nė Kajro javėn e ardhshme dhe ka shpallur se ata do tė vazhdojnė sulmet vetėvrasėse brenda nė Izrael, njofton AFP. Ky vendim ėshtė edhe njė goditje e re nė shpresat pėr t’i dhėnė fund konfliktit 27-mujor izraelito-palestinez.
 
 
Xhejms L. Xhons, komandant i ri i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s pėr Evropė
 
Mons, 17 janar 2003 – Sot nė Mons tė Belgjikės u bė ceromonia e ndėrrimit tė komandės supreme tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s pėr Evropė, ku komandanti mori funksionet e veta.
 
Gjeneralin e Forcave Ajrore Amerikane, Xhozef W. Ralston e zėvendėsoi gjenerali i Marinės Amerikane, Xhejms L. Xhons. Gjenerali Xhons ėshtė emėruar nė kėtė pozitė mė 18 korrik 2002, me anė tė njė letre tė presidentit amerikan, Xhorxh Bush, dėrguar lordit Robertson dhe me pėlqimin e vendeve anėtare tė NATO-s. Emrimi bėhet pėr njė afat mesatar trevjeēar.
 
 
Bliks thotė se ekipi i tij ende nuk ėshtė i sigurt se Iraku ėshtė liruar nga armėt e veta tė ndaluara
 
Paris, 17 janar 2003 – Kryeinspektori i armėve i Kombeve tė Bashkuara, Hans Bliks, ka deklaruar sot (tė premten) se ekipi i tij ende nuk ėshtė i sigurt se Iraku ėshtė liruar nga armėt e veta tė ndaluara dhe ka nxitur Bagdadin tė demonstrojė se tė gjitha armėt biologjike dhe kimike janė tė asgjėsuara, njofton Rojter.
 
Bliks dhe kolegu i tij, Mohamed El Baradej kanė qenė nė Paris pėr tė njoftuar presidentin francez, Zhak Shirak, pėr punėn e ekipit tė tij 10 ditė para se tė paraqesin raportin nė Kėshillin e Sigurimit tė KB-sė.
 
Shiraku ka thėnė se inspektorėve tė Kombeve tė Bashkuara pėr armė duhet t'u jipet kohė e nevojshme pėr tė pėrfunduar punėn e tyre nė Irak. Franca beson se lufta ėshtė zgjidhja mė e keqe, ka thėnė ai.
 
 
Sadami ėshtė pėrbetuar se do t'i mundė trupat amerikane
 
Bagdad, 17 janar 2003 – Presidenti irakian, Sadam Hysein, ka shėnuar sot (tė ptremtėn) 12-vjetorin e Luftės sė Gjirit tė vitit 1991, dhe ėshtė pėrbetuar se do t'i mundė trupat amerikane, siē ėshtė shprehur, nė dyert e Bagdadit, njofton Rojter. Ai ka thėnė, gjithashtu, se ka mobilizuar armatėn e tij dhe ka pėrpiluar planin kundėr ēdo invazioni tė trupave amerikane, tė grumbulluara tash nė rajonin e Gjirit.
 
 
Inspektorėt kanė gjetur nė Irak 11 predha tė zbrazta nė gjendje shumė tė mirė
 
Bagdad, 17 janar 2003 - Kombet e Bashkuara thonė se inspektorėt e tyre kanė gjetur nė Irak 11 predha tė zbrazta nė gjendje shumė tė mirė, tė sajuara pėr bartjen e agjencave kimik tė luftės. Zėdhėnėsi i inspektorėve, Hiro Ueki tha nė Bagdad se ato predha nuk kanė qenė tė deklaruara mė parė nga Iraku, por ka ngurruar tė elaborojė mė tej pėr rėndėsinė e mundėshme tė kėsaj gjetjeje.
 
Zėdhėnėsi i Stejt Departamentit tha se kėto gjetje nuk befasojnė Shtetet e Bashkuara sepse municionet kimike ishin njė nga fushat e mėdha pėr tė cilat Uashingtoni ka thėnė se nuk ishin shpallur nė deklaratėn irakiane pėr armtimin drejtuar Kombeve tė Bashkuara nė dhjetor.
 
 
Iraku thotė se bėhet fjalė pėr armė tė vjetra
 
Bagdad, 17 janar 2003 - Qeveria irakiane e paraqiti gjetjen e armėve si tė parėndėsishme. Shefi i komisionit vėzhgues kombėtar irakian, Hosam Mohamed Amin tha se bėhet fjalė pėr armė tė vjetra:
 
"Nuk kemi tė bėjmė as me armė kimike, as biologjike, kemi tė bėjmė me koka eksplozive bosh. Ato janė raketa tė vogla artilerie, koha e pėrdorimit tė tė cilave ka skaduar. Ato janė harruar pa synimin pėr t'i pėrdorur, sepse koha e pėrdorimit tė tyre ka skaduar qė 10 vjet mė parė".
 
 
Raketa gjermane Patriot pėr Izraelin
 
Berlin, 17 janar 2003 – Raketat kundėrajrore gjermane tė tipit Patriot, tė kėrkuara nga Izraeli do tė dėrgohen ndoshta nė fund tė kėtij muaji. Njė marrėveshje pėrkatėse u nėnshkrua nė ministrinė gjermane tė mbrojtjes nga tė dyja palėt. Dėrgimi do tė bėhet me anije.
 
Sipas marrėveshjes, ushtria gjermane do t'i huajė Izraelit pėr dy vjet dy sisteme raketash Patriot pa personel. Ēdo sistem pėrbėhet nga njė pajisje radari, njė qendėr tė drejtimit tė zjarrit dhe tetė aparate nisėse pėr cdo katėr raketa.
 
 
Gjermania dhe Franca do tė angazhohen sė bashku pėr njė rritje mė tė fortė ekonomike
 
Berlin, 17 janar 2003 – Gjermania dhe Franca do tė angazhohen sė bashku pėr njė rritje mė tė fortė ekonomike. Nė tė dyja vendet ka ende rezerva pėr zhvillim, tė cilat duhen mobilizuar, thanė nė Berlin kancelari gjerman, Gerhard Shrėder dhe kryeministri francez, Zhan Pierr Rafarėn.
 
Edhe Rafarėn theksoi se Parisi dhe Berlini kanė tė njėjtat probleme nė fushat e punėsimit, tė shėndetit dhe pensioneve.
 
Veē kėsaj, tė dyja palėt janė tė tė njėjtit mendim se pakti i stabilitetit evropian ėshtė shumė i rėndėsishėm, por se duhet tė bėhet e qartė se luftimi i papunėsisė ka tė njėjtėn rėndėsi, tha Shrėder. Shrėder dhe Rafarėn thanė se gjendja e fortė e euros aktualisht nuk pėrbėn rrezik pėr eksportin.
 
 
SHBA sėrish tė gatshme pėr bisedime me Korenė e Veriut
 
Uashington, 17 janar 2003 - Zėvendėsministri amerikan i punėve tė jashtme, Riēard Armitazh ritheksoi dėshirėn e SHBA pėr ta zgjidhur nė mėnyrė paqėsore krizėn me Korenė e Veriut.
 
Tani e ka radhėn Koreja e Veriut tė vendosė, tha Armitazh nė Uashington. Qeveria amerikane i ofroi Phenianit tė mėrkurėn rinisjen e bisedimeve, por ndeshi nė refuzim. Presidenti amerikan, Xhorxh Bush tha se Koreja e Veriut mund tė marrė ndihma nė ushqime dhe nė energji, nė rast se e ndryshon qėndrimin nė grindjen atomike.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.