OPINIONE

   
18.01.2003 - Trepca.net

RTK RIKTHEU TRIUMFALISHT FIGURĖN E DIKTATORIT ENVER HOXHA

 
Zvicėr, 18 janar 2003./ Shefqet DIBRANI
 

Enver Hoxha

   
Sigla RTK qė pėrcakton shenjėn e Radio-Televizionit tė Kosovės e udhėhequr nga ish Kryetari i Lidhjes sė Rinisė Socialiste tė Jugosllavisė Agim Zatriqi ėshtė bėrė sinonim i tmerrit dhe denigrimit tė proceseve demokratike nė Kosovėn e udhėhequr nga ndėrkombėtarėt tė cilėt me mburrje flasin se vetė po e monitorojnė kėtė institucion vital pėr t’iu paraprirė proceseve tė reja nė kėto hapėsira.
 
Monitorimi i RTK-sė nga ato vende qė janė sinonim i demokracisė dhe i rendit tė ri botėror sikur i step ndjenjat e secilit qytetar qė shpresonte se nė Kosovė mė nė fund po fryjnė erėra tė reja tė cilat me tė gjitha shtėrngatat e krimit politik dhe ekonomik do tė triumfojnė dhe mbase njė ditė ky popull do tė gėzoj lirinė dhe demokracinė e mbuluar me rendin, qetėsisnė dhe normat ligjore tė rrespektuara nga tė gjitha shtresat e popullsisė.          
 
Jo vetėm qė nuk ka shenja tė ndėrprejes sė krimit politik, jo vetėm qė nuk i ndalet hovi krimit ekonomik, shkatrrimit tė infrastrukturės, uzurpimeve dhe ndėrtimeve pa leje, por kjo gjė stimulohet pikėrisht nga organėt drejtuese tė RTK-sė tė udhėhequra nga struktura tė njejta tė Lidhjes Komuniste tė Jugosllavisė tė njohura pėr opinionin kosovar si dora e hekurt e pushtetit policor serb nė kėto hapėsira.
 
Tani mė hapur e mė hapur shfaqen nė ekranin e RTK-sė lidhjet serbe dhe ish funksionarėt komunist tė kėsaj perudhe. Tani mė dita mė ditė dalin analist e analist dhe derdhin elanin e tyre nė mbrojtje tė konceptit serb nė Kosovė. Tani mė edhe nga fėmijet njifen analistėt e till tė cilėt ishin bashkėpunėtor tė shefafe tė sigurimit shtetror serb dhe epror tė zellshėm tė kėsaj propagande. Bij udbashėsh e shefash policie sekrete, dhe nxėnės tė zellshėm tė gazetarisė primitive kosovare e cila edhe nė kėto kohėra ėshtė mbytur nė vorbullin e propagandės serbe.
 
Edhe pse kėto tė dhėna na janė tė njohura pėr shumicėn e popullsisė kosovare drejtuesit e RTK-sė sikur nuk ndjeheshin mirė dhe sikur janė duke menduar se ky popull nuk ėshtė duke kuptuar se kėta propagandistė iu kanė paraprirė furtunave tė tmerrshme qė ndodhėn nga paramilitarėt serb dhe hordhitė tjera tė strukturave ushtarake e policore. Tani mė kėta drejtues tė propagandės serbe nė Kosovėn e administruar nga ndėrkombėtaretė dhe para syve tė tyre, me mjetet materiale qė i monotorojnė ata dita mė ditė po rikthejnė konceptin komunist tė kėtij televizioni i cili gjat gjithė jetės sė tij mbet i huaj pėr teleshikuesit shqiptar.
 
Rikthimi i filmave qė ngritin nė qiell konceptin komunist siē ėshtė filmi „NUSJA DHE SHTETRRETHIMI“  tė shqetson deri nė atė mas sa ndjenjat bien pėr tokė kur pason filmi tjetėr i vėllazėrim-bashkimit i produkcionit kosovar me titull „TRE VETA KAPĖRCEJNĖ MALIN“, nuk ka asnjė rėndsi ku ėshtė marrė brumi i kėtij filmi, e vėrteta ėshtė se ky filėm qė lartson idealėt komuniste nė kohėn e tė ashtuquajturit „vėllazėrim-bashkim“ i ka kaluar tė gjitha filtrat e sigurimit shtetror serb qė kontrollonte ēdo pore tė jetės kulturore nė Kosovė. Pėr t’ia vėnė kapuēin kėsaj pikėpamje kohėve tė fundit ka filluar tė rishfaqet filmi „BALLĖ PĖR BALLĖ“ i cili t’i rikujton defilimet e dhunshme me parollat famoze nė brohoritje tė PPSH dhe tė diktatorit tė saj Enver Hoxha.
 
Figura e kėtij diktatore qė me ardhjen e ndėrkombėtarėve ėshtė rikthyer nė tė gjitha librarit e Kosovės dhe tek librashitėsit nėpėr tė gjitha sheshet e Prishtinės dhe tė mbarė Kosovės.
 
Rikthimi triumfal i konceptit komunist dhe rikthimi i figurės sė diktatorit mė stalinist qė ka njohur ballkani nga stafi drejtues i RTK-sė si duket llogaritet si politika mė e menqur pėr tė arsyetuar krimin politik qė kanė bėrė pėr gjysėm shekulli komunistėt e kėsaj hapėsire, kurse pėr monotoruesit e kėtij mediumi informativ tė cilėt po derdhin miliona  Euro nė shėrbim tė kėsaj qoroditje politike ėshtė e pakuptueshme kur vendet e tyre kanė pėrparuar vetėm pse me dinjitet dhe sakrifica kanė refuzuar konceptin komunist pėr tė administruar vendet e tyre.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.