16.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 16 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova nė takimin me Papandreun ka thėnė se nė Ballkan tė gjithė shikojnė nga Evropa

 • Kuvendi miratoi Ligjin pėr ambientin

 • BSPK kundėr vendimit pėr rritjen e shkallės sė tatimeve

 • Darian Pavli nga HRW: Disa vrasje shumė shqetėsuese me natyrė politike nė Kosovė

 • Papandreu nė takimin me z. Shtajner tha se integrimi i vendeve tė Ballkanit kėrkon pėrkushtimin e BE-sė

 • Mijėra qytetarė tė Kosovės vizituan dje Reēakun pėr tė pėrkujtuar katėrvjetorin e masakrės serbe

 • Takimi i pėrfaqėsuesve tė serbėve tė Kosovės me Mihael Shtajnerin ka pėrfunduar pa rezultate

 • Ministria e Transportit dhe e Telekomunikacionit ėshtė dakorduar pėr formimin e bordit pėr mbikėqyrjen e punėve

 • Kėshilli i NATO-s thotė se nė Kosovė do tė qėndrojnė midis 28 - 30 mijė paqeruajtės tė KFOR-it

 • Paqeruajtėsit e NATO-s nė Kosovė filluan stėrvitjet e quajtuar "Rojtari i shpejt 2003"

 • Qeveria e Kosovės kundėr rritjes sė shkallės sė tatimeve nė paga

 • Dy persona tė armatosur kanė plaēkitur njė cisternė me 32 mijė litra naftė

 • Shqipėria ka marrė kryesinė e Forumit tė Bashkėpunimit pėr Sigurim tė OSBE-sė

 • Uashingtoni e quan spekulim lajmin pėr marrjen me qira tė bazave ushtarake jugosllave

 • Edhe Beogradi pėrgėnjeshtron lajmin pėr marrjen me qira tė bazave ushtarake nga ana e Uashingtonit

 • Solana pėrfundon vizitėn nė Shkup

 • Gjermania ka shėnuar shtim tė deficitit publik nė shkallėn rekorde nė vitin 2002

 • Ekspertėt e armėve tė OKB-sė kanė bastisur befas shtėpitė e dy shkencėtarėve irakianė

 • Bliks ka deklaruar se do t'i thotė Irakut se situata ėshtė "shumė e tensionuar dhe shumė e rrezikshme"

 • Moska kėrkon fundin e krizės nė Irakut

 • Bliks: Iraku ka ende mundėsi ta parandalojė luftėn

 • Koreja e Veriut nuk pranon ofertėn amerikane pėr bisedime


 

Presidenti Rugova nė takimin me Papandreun ka thėnė se nė Ballkan tė gjithė shikojnė nga Evropa
 
   
Prishtinė, 16 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti mbrėmė shefin e diplomacisė greke Jorgos Papandreu, vendi i tė cilit ėshtė kyesues aktual i Bashkimit Evropian. Presidenti Rugova dhe ministri Papandreu kanė biseduar pėr situatėn nė Kosovė dhe rajon.

Pas takimit Presidenti Rugova tha se ka falendėruar Greqinė pėr praninė ushtarake dhe humanitare nė Kosovė dhe i ka shprehur ministrit Papandreu objektivat e institucioneve tė Kosovės, siē janė zhvillimi ekonomik, privatizimi dhe po ashtu integrimi i grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare.
  
Presidenti tha se njohja e njė Kosove tė pavarur, demokratike dhe paqėsore, tė integruar nė Evropė, do tė qetėsonte rajonin.

Presidenti i Kosovės vlerėsoi se nė Ballkan po shėnohen lėvizje pozitive dhe tė gjitha vendet tashmė shikojnė nga Evropa, por njėherit shtoi se nė kėtė rajon ende ka probleme.
 
 
Papandreu nė takimin me z. Shtajner tha se integrimi i vendeve tė Ballkanit kėrkon pėrkushtimin e BE-sė
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Gjatė vizitės nė Kosovė ministri i jashtėm grek Jorgos Papndreu, nė cilėsinė e kryesuesit tė radhės sė BE-sė, nė takimin me kryeadministratorin e Kosovės Mihael Shtajner ka theksuar se stabiliteti nė rajon dhe integrimi i vendeve tė Ballkanit ėshtė interes i BE-sė.
 
Ai shprehu pėrkrahjen e BE-sė dhe tė vendit tė tij pėr proceset aktuale poliitike nė Kosovė. Papandreu nėnvizoi se BE-ja do tė ndihmojė kėtė rajon qė tė pėrparojė, por edhe pėrkushtimin e rajonit qė tė punojė pėr tė pėrmbushur standardet evropiane qė tė bėjnė reformat praktike qė tė dėshmojnė gatishmėri pėr t'u pėrballur me sakrifica dhe ndryshimet pėr tė bėrė njė Ballkan tė suksesshėm.
 
Papandreu tha se kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr vendet si Kosova e cila ka kaluar nėpėr njė konflikt etnik.
 
Grupet e ndryshme etnike, fetare, ideologjike dhe njerėzit e ndryshėm mund tė jetojnė sė bashku si qytetarė tė Evropės duke kultivuar vepra tė njėjta tė demokracisė, sundimit tė ligjit, respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe tė komuniteteve pakicė, tha ai.
 
Pėrmbushja e kėtyre parimeve pėrshpejton procesin e integrimit nė Evropė, por nuk pranoi tė komentojė pėr zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės.
 
Ai vetėm shtoi se se nė takimin e lartė tė BE-sė qė do tė mbahet nė qershor tė kėtij viti nė Selanik do tė ripėrsėritet qėndrimi se ky rajon nuk ėshtė harruar dhe se ėshtė nė interesin e BE-sė qė ai tė jetė i qėndrueshėm dhe i integruar.

Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner tha se ėshtė mirė qė z. Papandreu po viziton Kosovėn mu nė pėrvjetorin e tragjedisė sė Reēakut skenė e mizorive tė forcave serbe nė janar tė vitit 1999, kur edhe ėshtė shėnuar njė ndėr kthesat mė tė rėndėsishme nė luftėn e Kosovės.
 
Shtajner tha se kjo vizitė dėshmon pėr qėndrimin e BE-sė nė rajon dhe pėrkushtimin e tij pėr Kosovėn dhe pėr procesin qė po zhvillohet kėtu.
 
 
Kuvendi miratoi Ligjin pėr ambientin
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Pas njė shyrtimi nėn pėr nen, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės sot me 87 vota pro dhe pa asnjė votė kundėr dhe abstenim miratuan Ligjin pėr mbrojtjen e ambientit.

Praprakisht kryetarėt e komisioneve tė mjedisit, buxhetit dhe atij tė komuniteteve dhanė pėrkrahjen e tyre pėr projektligjin nė fjalė sė bashku me 83 amandamentet e tyre dhe tė qeverisė.

Ministri i dikasterit pėrkatės Ethem Ēeku miratimin e ligjit e vlerėsoi shumė tė rėndėsishėm, sepse Kosova deri mė tash kishte ndonjė ligj qė rregullonte kėtė fushė.
 
 
BSPK kundėr vendimit pėr rritjen e shkallės sė tatimeve
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Nė njė konferencė me gazetarė tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės u u tha se ngritja e tatimit nė rroga i ka shqetėsuar sindikatat e Kosovės. Sipas tyre, kjo rritje e tatimit qind pėr qind ėshte e papėrballueshme pėr tė punėsuarit, tha Bahri Shabani, kryetar i BSPK-sė, i cili druan se nuk do tė mund tė pėrballohet kjo rritje e tatimit.

Sindikata kėrkon qė tė shtyhet ngritja e tatimit nė rroga ose tė anulohet vendimi pėrderisa tė mos ngriten rrogat e punėtorėve. Megjithatė BSPK ka caktuar njė afat deri mė 31 janar 2003 pėr tė marrė pėrgjigje, ose do tė detyrohet tė ndėrmarrė hapa pėr t'i rezistuar vendimit tė administratės tatimore.

Gjithashtu BSPK lidhur me kėtė ēėshtje u ka dėrguar njė kėrkesė kryeadministratorit Shtajner dhe kryeministrit tė Kosovės Bajram Rexhepi.
 
 
Darian Pavli nga HRW: Disa vrasje shumė shqetėsuese me natyrė politike nė Kosovė
 
Londėr, 16 janar 2003 - Organizata ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, Human Rights Watch (Hjuman Rajts Uoē), ka botuar raportin vjetor pėr vitin e kaluar.
 
Ky raport bėn njė vlerėsim global mbi situatėn e tė drejtave tė njeriut nė gjashtėdhjetė vende tė botės. Raporti shqyrton situatėn e tė drejtave tė njeriut dhe nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni.

Pėrfaqėsuesi i kėsaj organizate Darian Pavli, qė mbulon Shqipėrinė, Kosovėn dhe Maqedoninė, duke komentuar pėr BBC-nė specifikat e problemeve lidhur me tė drejtat e njeriut nė Kosovė, tha:
 
"Nė Kosovė, njė nga problemet qė kemi parė gjatė kėtij viti, sidomos nė muajt e fundit, ėshtė ekzistenca dhe tolerimi i njė ekstremizmi politik dhe etnik nė tė dyja palėt e spektrit etnik, qoftė nė shqiptarėt, qoftė nė serbėt".

Ai thotė se te shqiptarėt kjo manifestohet me disa vrasje shumė shqetėsuese me natyrė politike, apo qė tė paktėn duken se janė me natyrė politike dhe perceptohen nga publiku si tė tilla.
 
"Kemi vrasjen e z. Bytyēi, kemi vrasjen mjaft tė rėndė tė z. Tahir Zemaj kėto ditėt e fundit, por nuk janė kėto tė vetmit, ėshtė njė listė e gjatė e vrasjeve qė duken se janė me natyrė politike nė Kosovė, qė mbeten tė pandėshkuara", tha ai.

Darian Pavli ėshtė i mendimit se njė pjesė e madhe e pėrgjegjėsisė i takon autoriteteve tė OKB-sė atje dhe tė KFOR-it, sepse janė nė njė masė tė madhe pasoja tė njė tolerimi mjaft tė gjatė dhe tė papranueshėm tė ekstremizmit dhe tolerancės.

Ndėrkaq pėr palėn serbe ai thot e njėjta gjė vlen edhe pėr rojet e urės nė Mitrovicė. Ngjarjet e prillit nė Mitrovicė, kur njė turmė e madhe e rojeve tė urės dhe ekstremistėve tė tjerė iu pėrgjigjėn me armė zjarri dhe me granata edhe vetė policisė sė UNMIK-ut, ishte incidenti mė i rėndė qė policia e UNMIK-ut ishte pėrballur gjatė kėtyre viteve.
 
 
Mijėra qytetarė tė Kosovės vizituan dje Reēakun pėr tė pėrkujtuar katėrvjetorin e masakrės serbe
 
Reēak, 16 janar 2003 - Mijėra qytetarė nga shumė vise tė Kosovės vizituan dje fshatin Reēak pėr tė pėrkujtuar katėrvjetorin e masakrės qė ndodhi nė kėtė vendbanim mė 15 janar tė vitit 1999, kur forcat serbe kishin masakruar 42 shqiptarė, si dhe pėr tė ndarė dhembjen me familjarėt e viktimave. Ish-shefi i Misionit tė OSBE-sė, ambasadori amerikan Uiliam Voker nė katėr vjetorin e kėsaj masakre ua ka dėrguar njė letėr banorėve tė kėtij fshati.

Mbrėmė u mbajt edhe njė akademi pėrkujtimore nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, ku u vlerėsua se masakra e Reēakut i dėshmoi bashkėsisė ndėrkombėtare se ishte ēasti i fundit qė ta kuptonte se ēfarė po ndodhte nė Kosovė, nėse nuk intervenohet me kohė, tha nė fjalėn e tij kryetari i Asamblesė komunale tė Shtimės Fehmi Mujota.

Ndėrkaq nė fjalėn e rastit kryetari i Parlamentit tė Kosovės Nexhat Daci tha se masakra e Reēakut nė tė cilėn u masakruan 42 civilė tė moshave dhe gjinive tė ndryshme nga forcat e armatosura serbe ėshtė ngjarje tronditėse nė historinė e Kosovės. Ai ka shtuar se kjo ėshtė njė nga ngjarjet mė tė dhimbshme tė popullit shqiptar.

Nė pėrkujtim tė kėsaj ngjarje tė hidhur u shfaq edhe dokumentari i RTK-sė kushtuar masakrės sė Reēakut.
 
 
Takimi i pėrfaqėsuesve tė serbėve tė Kosovės me Mihael Shtajnerin ka pėrfunduar pa rezultate
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Takimi i pėrfaqėsuesve tė serbėve tė Kosovės dhe shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner ka pėrfunduar pa rezultate. Kėrkesat e pėrfaqėsuesve tė koalicionit serb "Kthimi" janė refuzuar nga nga shefi i UNMIK-ut, duke ua bėrė tė qartė edhe njėherė se ata janė tė obliguar ta respektojnė votėn e qytetarėve tė tyre.
 
Tė gjitha prononcimet e pėrfaqėsuesve serbė pas takimit tregonin mospėrmbushjen e kėrkesave tė tyre nga UNMIK-u.
 
Si rezultat atyre u mbetet qė nė ditėt e ardhshme tė vendosin nėse do tė kthehen nė punimet e Parlamentit tė Kosovės tė cilin e kanė braktisur mė 7 nėntor. Serbėt kanė kėrkuar njė kontroll tė zyrtarizuar tė Parlamentit i cili do tė duhej t'i pėrfshinte edhe komisionet parlamentare, kėrkesė kjo e paarsyeshme pėr Shtajnerin.
 
Ky i fundit tha se nuk ėshtė kėtu qė tė plotėsojė kushtet, por vetėm tė ndihmojė dhe tė sigurojė se Kuvendi do tė respektojė rregullat dhe Kornizėn Kushtetuese.
 
 
Ministria e Transportit dhe e Telekomunikacionit ėshtė dakorduar pėr formimin e bordit pėr mbikėqyrjen e punėve
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Ministria e Transportit dhe e Telekomunikacionit ėshtė dakorduar pėr formimin e Bordit pėr mbikėqyrjen e punėve tė sektorėve tė kėsaj ministrie.
 
Kėtė vit kompania e postės dhe telekomunikacionit do tė pėrballet me konkurrencė nė tė dy telefonitė atė fikse dhe mobile, ka deklaruar ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit Zef Morina.
 
Ai ka theksuar se ky bord do tė mbikėqyrė dhe do tė pėrkujdeset pėr evitimin e keqpėrdorimeve tė mundshme qė mund tė vijnė si pasojė e mosmenaxhimit tė mirė tė punėve nė kėtė ministri.

Nė kėtė takim ka marrė pjesė edhe pėrfaqėsuesi i Zyrės sė BE-sė nė Kosovė Endi Birpark dhe Lars Jansen nga AKM-ja dhe zyrtarė tė tjerė vendorė dhe ndėrkombėtarė.
 
 
Kėshilli i NATO-s thotė se nė Kosovė do tė qėndrojnė midis 28 - 30 mijė paqeruajtės tė KFOR-it
 
Bruksel, 16 janar 2003 - Kėshilli i NATO-s ka konkluduar se problemet e mėdha qė rrezikojnė sigurinė e Ballkanit imponojnė qė forcat ndėrkombėtare ushtarake dhe civile tė qėndrojnė edhe mėtej nė atė rajon.
 
Duke shqyrtuar se sa forca ushtarake do tė duhej tė mbesin nė atė rajon ėshtė konkluduar se nė Kosovė edhe mėtej do tė qėndrojnė midis 28 e 30 mijė paqeruajtės tė KFOR-it.

Zyrtarėt e NATO-s kanė diskutuar edhe rreth situatės nė Kosovė dhe kanė theksuar se prania e NATO-s nė kėtė vend ėshtė e domosdoshme pėr njė kohė shumė tė gjatė nė mėnyrė qė tė krijohet ambient i sigurt pėr organizmat e tjerė vendorė dhe ndėrkombėtarė nė pėrballjen me sfida tė reja siē janė kryesisht krimi i organizuar dhe zgjidhjet e problemeve politike.

Njė zyrtar i lartė ka theksuar qėllimi i NATO-sė ėshtė qė nė Kosovė tė funksionojė njė qeveri stabile, por sipas tij ky qėllim ende ėshtė i largėt.
 
Ai ka theksuar se NATO-ja kurrė nuk ka pretenduar se mund t'i zgjidhė tė gjitha problemet nė Kosovė, por ajo ėshtė vetėm njė prej lojtarėve tė rėndėsishėm qė duhet edhe nė tė ardhmen tė krijojė ambient tė sigurtė.
 
 
Paqeruajtėsit e NATO-s nė Kosovė filluan stėrvitjet e quajtuar "Rojtari i shpejt 2003"
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Paqeruajtėsit e udhėhequr nga NATO-ja nė Kosovė me kėrcime parashutiste nga avioni filluan stėrvitjet e quajtuar "Rojtari i shpejtė 2003", me qėllim tė trajnimit tė forcave rezervė pėr ndėrmarrjen e operacioneve paqeruajtėse nė Ballkan.
 
Zėdhėnėsi i KFOR-it Toni Adams tha se kėto stėrvitje vjetore demonstrojnė zotimet vijuese tė NATO-s pėr paqe dhe siguri nė Ballkan. Zėdhėnėsi Adams tha se shumica e pjesėmarrėsve nė stėrvitje janė trupa amerikane me bazėn e tyre nė Gjermani dhe Itali.
 
 
Qeveria e Kosovės kundėr rritjes sė shkallės sė tatimeve nė paga
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Qeveria e Kosovės konsideron se duhet tė shtyhet ngritja enorme tatimore nė tė ardhurat personale deri sa tė aprovohet ligji pėr menaxhimin e financave i cili po procedohet nė Parlamentin e Kosovės.
 
Deri atėherė Qeveria e Kosovės rekomandon tė vazhdojė praktika e tatimit sikur nė vitin 2002. Qeveria mbrojti kėtė qėndrim me faktin se njė shkallė kaq e lartė e tatimit nė tė ardhurat personale do tė dėmtonte seriozisht standardin jetėsor tė punėsuarve dhe mund tė rrezikonte shkallėn aktuale tė stabilitetit social nė Kosovė.
 
Ndėrkohė qeveria do tė shqyrtojė dhe rekomandojė mundėsitė e zgjerimit tė bazės tatimore pėr tė kompenzuar mungesėn buxhetore qė do tė rezultonte nga pezullimi i zbatimit tė kėsaj rregullore.

Qeveria e Kosovės nė kėtė takim aprovoi projektligjin pėr arkivat e Kosovės, projektligjin pėr bibliotekat dhe projektligjin pėr vendosjen e tatimit nė pronėn e paluajtėshme nė Kosovė.
 
 
Dy persona tė armatosur kanė plaēkitur njė cisternė me 32 mijė litra naftė
 
Prishtinė, 16 janar 2003 - Dy persona tė armatosur kanė rrėmbyer njė vozitės tė Maqedonisė, i cili drejtonte njė kamion cisternė me 32 mijė litra naftė tė dedikuar pėr termocentralet e Kosovės.
 
Njoftohet se personat e armatosur kanė ndaluar kamionin dhe i kanė detyruar vozitėsit qė tė ndryshojnė drejtimin e rrugės, duke e kthyer atė nė Fushė-Kosovė.
 
Mė pas kėta persona tė armatosur kanė zbrazur kėtė sasi tė naftės nė njė cisternė tjetėr dhe i kanė liruar vozitėsit, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut Andrea Anjeli. Policia e UNMIK-u ėshtė duke hetuar rastin e raportuar dhe se ndaj vozitėsit nuk ėshtė ushtruar dhunė.
 
 
Shqipėria ka marrė kryesinė e Forumit tė Bashkėpunimit pėr Sigurim tė OSBE-sė
 
Tiranė, 16 janar 2003 - Nė katėrmujorin e parė tė kėtij viti Shqipėria ka marrė kryesinė e Forumit tė Bashkėpunimit pėr Sigurim tė OSBE-sė. Kjo ėshtė hera e parė qė Shqipėria merr kryesinė e njėrit prej dy forumeve kryesore te OSBE qė prej antarėsimit saj nė kėtė organizatė me 1991.

Ambasadori i Shqipėrisė nė OSBE, z. Zef Mazi, nė kapacitetin e kryetarit tė Forumit tė Bashkėpunimit pėr Sigurim, gjatė njė takimi qė pati me kryetarin e radhės tė OSBE-sė, Ministrin e Jashtėm tė Holandes, z. Jaap De Hoop Scheffer, e siguroi per angazhimin e Shqipėrisė pėr realizimin e tė gjitha objektivave qė Kryesia i ka vėnė vetes dhe Organizatės pėr vitin 2003.

Nėn kryesinė e Shqipėrisė, Forumi i Bashkėpunimit pėr Sigurim i OSBE-sė do tė pėrgatisė njė numėr kontributesh pėr objektivat qė ka paraqitur kryesia holandeze e OSBE-sė.

Ky forum, qė prej krijimit tė tij ėshtė mandatuar tė zhvillojė negociata midis shteteve pjesėmarrėse pėr kontrollin e armėve, ēarmatimin dhe paketės se plotė tė krijimit tė masave te besimit dhe tė sigurimit.
 
 
Uashingtoni e quan spekulim lajmin pėr marrjen me qira tė bazave ushtarake jugosllave
 
Uashington, 16 janar 2003 - Departamenti i Shtetit dhe ai i Mbrojtjes sė SHBA-ve kanė hedhur poshtė si spekulim tė mediave lajmin nga Brukseli pėr kinse bisedimet e SHBA-ve me autoritetet e Beogradit pėr marrjen me qira tė bazave ushtarake nė Jugosllavi.
 
Nė Uashington theksojnė se fjala ėshtė pėr njė "informacion plotėsisht pa bazė" i cili, edhe para njė viti ėshtė lansuar nga njė burim i Brukselit, e pastaj ėshtė pėrgėnjėshtruar nga ana amerikane.
 
Poashtu nė Uashington theksohet se meqė RFJ nuk ėshtė anėtare e Partneritetit pėr Paqe, e pėrjashton mundėsinė e njė marrėveshjeje bilaterale ndėrshtetėrore pėr bashkėpunimin konkret me Beogradin.
 
 
Edhe Beogradi pėrgėnjeshtron lajmin pėr marrjen me qira tė bazave ushtarake nga ana e Uashingtonit
 
Beograd, 16 janar 2003 - Edhe shefi i diplomacsiė jugosllave Goran Svillnaoviq ka pėrgėnjeshtruar lajmin se kinse SHBA-tė i kanė propozuar autoriteteve tė Beogradit pėr tė marrė me qira pėr 99 vjet disa baza ushtarake jugosllave.
 
Svillanoviq ka thėnė pėr mediat serbe se ky lajm nuk ėshtė i vėrtetė dhe ka pėrkujtuar se vetėm pas hyrjes sė vendit tė tij nė Partneritetin pėr Paqe do tė definohen mė qartė ineteresat e Beogradit dhe tė vendeve me tė cilat do tė jetė partner.
 
 
Solana pėrfundon vizitėn nė Shkup
 
Shkup, 16 janar 2003 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropiane pėr politikė tė Jashtme Havier Solana, e konsideroi vizitėn e tij nė Shkup si tė suksesshme.
 
Vizita e z. Solana tė mėrkurėn nė kryeqytetin e Maqedonisė kishte dy qėllime: pėr tė analizuar zbatimin e deritanishėm tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe pėr tė diskutuar pėr zėvendėsimin e misionit paqėruajtės tė NATO-s nė vend me trupa tė Bashkimit Evropian.

Ai tha se BE ėshtė i gatshėm tė marrė nė duar misionin ushtarak dhe konfirmoi se dhe zyrtarėt e Shkupit kanė dhėnė pėlqimin e tyre pėr kėtė.
 
 
Gjermania ka shėnuar shtim tė deficitit publik nė shkallėn rekorde nė vitin 2002
 
Visbaden, Gjermani, 16 janar 2003 – Gjermania, e cila ka ekonominė mė tė madhe nė 12 vendet e zonės sė euros, ka shėnuar shtim tė deficitit publik nė shkallėn rekorde nė vitin 2002, madje ka tejkaluar limitet e BE-sė dhe ky shtim ka lėvizur herė mė shumė e herė mė pak derisa ėshtė ndalur nė muajt e fundit tė vitit tė kaluar, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton AFP.
 
Deficiti publik gjerman ka kėrcyer nė 77. 2 milionė euro (81 milionė dollarė) nė vitin 2002, qė ėshtė baras me 3.7 pėr qind tė shtimit tė brutoproduktit nė vitin 2002. Nė krahasaim me deficitin 57,5 milionė euro, sa ishte mė 2001, shprehur nė pėrqindje, ėshtė 2.8 pėr qind mė shumė, kanė bėrė llogsaritjen zyrtarėt e Zyrės federale tė statistikės.
 
 
Ekspertėt e armėve tė OKB-sė kanė bastisur befas shtėpitė e dy shkencėtarėve irakianė
 
Bagdad, 16 janar 2003 – Ekspertėt e armėve tė Kombeve tė Bashkuara kanė vizituar befas sot (tė enjten) shtėpitė e dy shkencėtarėve irakianė nė Bagdat, ku pėr herė tė parė kanė bastisur banesat e tyre nė kėtrkim tė armėve irakiane tė shkatėrrimit masiv, njofton Rojter.
 
Dėshmitarėt kanė pohuar se ekipi i Agjencisė ndėrkombėtare tė energjisė bėrthamore kanė arritur pa paralajmėrim dhe kanė hyrė nė shtėpinė e shkencėtarit Faleh hasan, i cili udhėheq Kompaninė shtetėrore Al Razi, e cila ka qenė e implikuar nė programin e bėrthamuar tė Irakut nė tė kaluarėn.
 
 
Bliks ka deklaruar se do t'i thotė Irakut se situata ėshtė "shumė e tensionuar dhe shumė e rrezikshme"
 
Bruksel, 16 janar 2003 – Kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara, Hans Bliks, ka deklaruar sot (tė enjten) se do t'i thotė Irakut se situata ėshtė "shumė e tensionuar dhe shumė e rrezikshme" dhe vetėm bashkėpunimi i plotė me ekipin e tij mund tė mėnjanojė opsionin e luftės, njofton Rojter.
 
Pas takimit me zyrtarėt e BE-sė nė Bruksel, z. Bliks ka thėnė nė njė konferencė tė shkurtėr pėr media se inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara kanė zbuluar nė Irak materiale tė armėve konvencionale, disa syresh tė dy vjetve tė fundit, qė janė importuar ilegalisht, por mbetet ende tė vėrtetohet nėse ato u janė dedikuar armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
Pėr tė evituar luftėn, Bagdadi, duhet tė japė tė dhėna tė besueshme se ka asgjėsuar programet e dyshimta bėrthamore, kimike dhe biologjike dhe tė lejojė shkencėtarėt e vet tė intervistohen lirisht pa ndėrmjetėsim brenda ose jashtė vendit, kurse alternativa tjetėr ėshtė, siē e dini, opsioni i aksionit tė armatosur kundėr Irakut, ka thėnė Bliks.
 
 
Moska kėrkon fundin e krizės nė Irakut
 
Moskė, 16 janar 2003 - Rusia ka dėrguar njė delegacion tė nivelit tė lartė nė Irak. Ndėrkohė qė kryeinspektori i armėve i OKB-sė, Hans Bliks pritet tė udhėtojė tė dielėn drejt Bagdadit.

Menjėherė me tė arritur nė Bagdad, kryetari i delegacionit rus, zėvendėsministri i Jashtėm, Aleksandėr Saltanov tha se Moska dėshiron qė tė gjejė njė zgjidhje diplomatike dhe politike pėr krizėn rreth programit irakian tė armatimit.

Sipas tij, Rusia do qė tė ndalojė njė konflikt ushtarak tė Irakut me Shtetet e Bashkuara.
 
 
Bliks: Iraku ka ende mundėsi ta parandalojė luftėn
 
Nju Jork, 16 janar 2003 - Kryeinspektori i armėve tė Kombeve tė Bashkuara, Hans Bliks, tha se Iraku ndodhet para njė situate tepėr tė vėshtirė, por ka ende mundėsi ta parandalojė luftėn duke siguruar prova tė reja mbi programin e tij tė armėve bėrthamore.
 
Zoti Bliks tha se ai do ta pėrcjellė kėtė mesazh tek zyrtarėt irakianė kur sė bashku me drejtorin e Agjencisė Ndėrkombėre tė Energjisė Bėrthamore, Mohammed ElBaradei, tė vizitojnė Bagdadin tė dielėn.
 
Vizita bėhet para se raporti i inspektimit i 27 janarit ti dorėzohet Kėshillit tė Sigurimit. Gjithashtu dje, Shtetet e Bashkuara i kėrkuan zyrtarisht ndihmė NATO-s nė rast lufte me Irakun.
 
 
Koreja e Veriut nuk pranon ofertėn amerikane pėr bisedime
 
Pekin, 16 janar 2003 - Diplomati mė i lartė amerikan pėr ēėshtjet e Azisė Lindore thotė se zgjidhja e mosmarrėveshjes bėrthamore me Korenė e Veriut do tė jetė njė proces shumė i ngadalshėm. Ndihmėssekretari i Shtetet, Xhejs Kelli, foli sot nė Pekin pasi u dha fund bisedimeve me zyrtarėt kinezė. Mė pas zoti Kelli shkoi nė Singapor.

Zoti Kelli tha se Shtetet e Bashkuara, Kina, Koreja e Jugut, Russia dhe Japonia janė dakord se gadishulli korean duhet tė jetė njė zonė pa armė bėrthamore. Por ai tha se arritja e kėtij qėllimi do tė kėrkojė kohė nė mėnyrė qė tė bėhet “siē duhet”, siē u shpreh ai.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.