OPINIONE

   
14.01.2003 - Trepca.net

Letėr publike drejtuar z.Steiner

Epilogu i njė takimi tė rastit

 
14 janar 2003 / Shkruan: Sefedin KRASNIQI
E di qė pėr ju takimet zyrtare dhe jo zyrtare me njerėz tė ndryshėm janė tė rėndomta dhe shpesh ēėshtje rutine. Por, pėr mua, njė takim, edhe pse i rastit, me njerėz sikur ju mbetet i paharruar, i gravuar nė kujtes. Nė mėngjesin e 10 tetorit tė vitit 2002, pra jemi takuar krejt rastėsisht. Kur ju thash : - Mirėmėngjesi z. Steiner i Kosovės, kjo “i Kosovės” si duket ju befasoi. Me buzėqeshjen e zakonshme karizmatike dhe tė ėmbėl mė pėrshėndetėt edhe Ju.
Pasi u interesuat, ju tregova qė jam shqiptar nga Kosova. Derisa kryeja, ndaj jush, detyrėn time zyrtare, ju propozova njė kafe tė cilėn e pranuat me «gjithė dėshirė ». Duke mė shikuar nė sy, si duket, pėr tė pėrceptuar reagimin tim, shprehėt entuziazmin pėr dorėzimin e Ivanoviqit te organet gjyqėsore tė Kosovės. Pėr kėtė fakt, tashmė, ishit shprehur ditė mė parė pėr mediat.
Sigurisht pėr tė mėsuar se sa i pėrcjellin shqiptarėt ngjarjet nė Kosovė, u interesuat edhe nėse isha nė rrjedhė pėr shtatė pikat e juaja pėr bashkimin e Mitrovicės. Atėherė ishin shumė aktuale. Duhet tė pranoj se mė habiti, pėr tė mirė, thjeshtėsia e juaj e komunikimit me njerėz qė nuk janė tė ngarkuar me kurrfarė funksioni politik nė Kosovė, siē ishte dhe ėshtė rasti im. Nė fillim ngurrova t’a shpreh mendimin tim edhe pse biseda jonė as nuk ishte zyrtar as nuk luante ndonjė rol tė veēant pėr kėto ēėshtje.
Megjithatė, ju thash se pėr Ivanoviqin nuk kisha ndonjė koment, sepse edhe ashtu pas atrociteteve qė serbėt na kanė shkaktuar nė Kosovė, edhe sikur ky tė shndėrrohej nė engjėll, unė megjithatė do tė isha i njėanshėm. Ndėrsa pėr bashkimin e Mitrovicės, pasi mu dha rasti, u shpreha se plani juaj ishte ambicioz dhe bashkimi i Mitrovicės mė gėzonte si ēdo shqiptar tė Kosovės.
Sa pėr tė mbajtur gjallė fillin e bisedės i pėrmenda problemet kufitare me ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė. Duke vėrejtur ngėrthimin e fytyrės tuaj mu duk sikur deshėt tė mė thoni se kėto probleme, tash pėr tash, ishin klasuar. Pastaj, kaluam nė njė problem qė nė Kosovė edhe sot po kėrcėnon mbi kokė si shpata e Demokleut.
 
Siguria dhe vrasjet misterioze nė Kosovė

Ju thash se, sipas asaj qė po pėrshpėritet nė popull, siguria nė Kosovė lė pėr tė deshiruar. Se policia e UNMIK-ut, po thuhet, ėshtė e ngathtė, e SHPK nuk ka mjaftė kompetenca. Se hija e zezė e grindjes sė luftės pėr pushtet po mbėshtjell nė tė zeza familje tė tėra nė Kosovė.
 
Meqė ishim nė prak tė zgjedhjeve lokale, humbja e «partive tė dalura nga lufta » mund tė pėrcillej me dhunė. Kisha deshirė dhe nevojė t’ju flisja edhe mė, por ana zyrtare e imja nuk ma lejonte. Edhe ju e mbaruat kafen, e ora e ikjes ju erdhi. U pėrshėndetėm ėmbėl dhe shumė njerėzisht.

Nga ai takim, qė te unė ka lėnė mbresa, z. Steiner, sot mė 10 janar 2003, u bėnė tre muaj. Pėr kėta tre muaj nė Kosovė nga plumbat e „gangesterėve“ janė vrarė dhjetė njerėz. Po them njerėz, sepse, nė njė takim me Presidentin e Kosovės dr. Rugovėn, keni kėrkuar qė kėto vrasje tė mos kualifikohen si vrasje politike.
 
Pra ėshtė vrarė Ukė Bytyēi, vetė i treti. Ėshtė vrarė avokati Ibish Hoti nė Pejė, pastaj dy tė rinj, gjithashtu nė Pejė, qė emrat e tyre pėr momentin nuk mė kujtohen. Ėshtė vrarė Adem Zeka nė Pejė. Mė 04 janar 2003 janė vrarė Tahir Zemaj, me tė birin Enisin dhe kushėririn Hasanin, edhe kėta nė Pejė.

Pasi kėtė shkrim po e bėj publik, asnjėrit nga tė vrarėt nuk ia pėrmenda as funksionet politike as pjesėmarrjen e tyre nė luftė. Por kjo nuk i zbut fare dhembjet e familjeve, tė afėrmėve tė tyre dhe mė gjerė.
 
Kjo nuk e zbeh as respektin e popullit pėr ta, varėsisht nga kontributi qė kanė dhėnė pėr Kosovėn. Megjithatė, vrasja e Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit dhe kushėririt Hasan Zemajt nga „gangsterėt“, si duket ka trazuar mė sė shumti shqiptarėt nė pėrgjithėsi, ata tė Kosovės nė veēanti.
 
Askush nuk di sa veta i shkuan nė varrim. Po thonė se toka mezi i ka mbajtur! “Gojėkqinjėt” po thonė se “gangsterėt” edhe ditėn e varrimit tė Tahir Zemajt kanė arritur ta montojnė njė bombė nė vendin ku duhej tė zhvillohej ceremonia e varrimit. Shpėrthimin e saj e paska bėrė policia speciale e UNMIK-ut, vetėm tridhjetė minuta, para fillimit tė ceremonisė mortore.

Sidoqoftė, skena politike dhe vrasjet misterioze nė Kosovė m’i kujtojnė « Brigadat e kuqe » nė Itali dhe vrasjet serike tė asaj kohe deri te vrasja e Aldo Moros.
 
Kjo mė kujton edhe vrasjet serike nė Gjermani nga FARL (Fraksioni i Armatės sė Kuqe). Kujtesa e sė kaluarės shpesh ėshtė ugur i keq pėr tė ardhmen, prandaj me shqetėsim po pyes z. Steiner: A do tė lejojė UNMIK-u dhe KFOR-i zhytjen e Kosovės nė banjo gjaku ?
 
Pas pyetjes kam edhe njė lutje. Ashtu siē i ka shpetuar shqiptarėt e Kosovės Bashkėsia ndėrkombėtare nga gjakatari Millosheviq, shpėtoni edhe sot nga gangsterėt.

Z. Steiner, bėrja publike e njė takimi tė rastit ėshtė shprehje e lodhjes dhe mėrzisė sė njė njeriu qė ėshtė kundėr dhunės tė ēfarėdo lloji.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.