14.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 14 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shefi i misionit tė SHBA-sė nė Prishtinė thotė se pavarėsia e Kosovės duhet tė meritohet

 • Ėshtė gjetur i vdekur njė ushtar i KFOR-it

 • Vitin qe shkoi ne rajonin e Gjilanit ndodhen 8 vrasje

 • Kryesia e Kuvendit tė Kosovės vendosi qė ēėshtja e sigurisė tė shtyhet pėr javėn tjetėr

 • As dje nuk u nėnshkrua marrėveshja pėr njohjen e targave tė automjeteve tė Kosovės nė Serbi

 • Nė mungesė tė thėngjillit sot reduktimet janė tri orė me rrymė e tri pa tė

 • Janė identifikuar edhe dy tė vrarė gjatė luftės nga komuna e Klinės

 • Pėrgėnjeshtrim nga Shkupi lidhur me vdekjen e njė pasagjeri shqiptar nė aeroportin e Shkupit

 • Reshjet e borės kanė shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha nė rrugėt qė lidhin Kosovėn me Luginėn e Preshevės

 • U promovua monografia nė dy vėllime pėr Shaban Palluzhėn

 • Dy biznismenė gjermanė po gjykohen me akuzat se Irakut i kanė shitur pajisje ushtarake

 • Amerikanėt kanė konfiskuar mbi 300 raketa nė Afganistanin Lindor

 • Bagdadi pohon se Sadam Hysein do tė luftojė deri nė plumbin e fundit tė Irakut

 • Trupat izraelite kanė vrarė dy palestinezė tė armatosur

 • Delegatėt palestinezė do tė flasin nė konferencėn e paqes nė nėpėrmjet lidhjeve videotelefonike

 • Uashington: Ndihmat mund tė rifillojnė nėse Koreja e Veriut ndryshon qėndrimin

 • Kėrkimet pėr armė tė ndaluara nė Irak mund tė zgjasin deri nė njė vit

 • Liberman vendos kandidaturėn pėr zgjedhjet presidenciale

 • Bliks thotė se mund tė mos jetė kurrė nė gjendje tė deklarojė se Iraku ėshtė ēarmatosur plotėsisht

 • Afganistani me statusin e favorizuar nė eksportin me Shtetet e Bashkuara

 • Njė gjykatė amerikane ka filluar gjykimin ndaj ish-ekspertit tė agjencisė sė spiunazhit satelitor

 • Numri i viktimave nga moti i ftohtė nė Evropė dhe Azi ka arritur nė mbi 1 mijė


 

Shefi i misionit tė SHBA-sė nė Prishtinė thotė se pavarėsia e Kosovės duhet tė meritohet
 
Uashington, 14 janar 2003 - Udhėheqėsit politikė tė Kosovės duhet ta kuptojnė se pavarėsia duhet merituar, tha Reno Harnish, shef i misionit tė SHBA-sė nė Prishtinė, nė njė takim me Martin Vulajn, drejtor ekzekutiv i Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) nė zyrat e KKSHA-sė nė Uashington.

Duke diskutuar gjendjen aktuale te Kosovės, progresin e arritur qė prej pėrfundimit tė luftės si dhe sfidat qė mbeten pėr tė ardhmen, ambasadori Harnish tha se misioni i SHBA-ve nė Kosovė po pėrqendrohet kryesisht nė tri pėrparėsi: ligjin dhe rregullin, zhvilimin ekonomik dhe kthimin e refugjatėve. Ai tha se shumė mė tepėr duhet bėrė nė secilėn prej kėtyre fushave.

Udhėheqėsit politikė duhet tė punojnė mė tepėr pėr kthimin e serbėve; jo thjeshtė tė flasin, por ta dėshmojnė pėrkrahjen e tyre pėr kthimet, tha Harnish, duke shtuar se politikanėt e Kosovės "nuk kanė ngulmuar edhe aq pėr kėtė ēėshtje dhe duhet ta kuptojnė qė ėshtė pengesa mė e madhe pėr pavarėsinė".

Z.Vulaj ra dakord se duhet bėrė mė tepėr nė kėtė drejtim, por njėkohėsisht theksoi se kthimet duhet tė bėhen nė baza vullnetare dhe individuale, qė nė ndonjė rast tė caktuar mund tė kėrkojnė edhe njė periudhė koheje tė gjatė. Sipas tij, ata qė duan tė kthehen duhet pikėsėpari tė kalojnė nėpėr njė proces verifikimi nė mėnyrė qė tė sigurohet se nuk do tė lejohet kthimi nė Kosovė i atyre qė planifikuan krimet e luftės apo i atyre qė kryen barbarizmat.

Drejtori ekzekutiv i KKSHA-sė gjithashtu shprehu shqetėsim mbi vrasjet e shumta qė janė bėrė nė Kosovė qė prej pėrfundimit tė luftės paēka pranisė sė madhe tė NATO-s nė vend. Vulaj pyeti, "si ėshtė e mundur qė 40.000 trupa tė NATO-s janė tė vendosura nėpėr Kosovė dhe sėrish kanė ndodhur njė numėr vrasjesh – duke pėrfshirė edhe disa qė duket se janė bėrė pėr motive politike – ndėrkohė qė askush nuk ėshtė arrestuar nė lidhje me vrasjet"?

Ambasadori Harnish, i cili shoqėrohej nė takim nga Donald Braum, zėvendėsdrejtor pėr Kosovėn nė Departamentin e Shtetit Amerikan, tha se pėrpjekjet e paqeruajtėsve shumėkombėtarė po dėmtohen nga hezitimi i dėshmitarėve pėr tė dėshmuar nė proceset gjyqėsore.
 
Megjithatė, diplomati amerikan ishte optimist pėr pėrmirėsimet nė ligj e rregull nė tė ardhmen, duke vlerėsuar lart efikasitetin e Shėrbimeve Policore tė Kosovės qė pėrbėhet nga 5.300 policė.

Nė vazhdim, Harnish beri tė ditur se Departamenti i Drejtėsisė sė SHBA-ve, qė ėshtė angazhuar nė fushėn e ligjit dhe rregullit nė Kosovė, ėshtė i pėrgatitur mė mirė pėr tė luftuar krimin sesa forcat paqeruajtėse tė NATO-s.
 
 
As dje nuk u nėnshkrua marrėveshja pėr njohjen e targave tė automjeteve tė Kosovės nė Serbi
 
Prishtinė, 14 janar 2003 - Zėdhėnėsi i administratės sė UNMIK-ut ka bėrė tė ditur se pėr shkak tė motit tė lig e ka anuluar vizitėn e djeshme nė Kosovė zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq.
 
Ai do tė duhej tė nėnshkruante me UNMIK-un marrėveshjen pėr njohjen e targave qė pėrdorin automjetet e regjistruara nė Kosovė, si dhe tė diskutonte marrėveshjen pėr njohjen e dokumentave tė identifikimit.

Kjo ėshtė hera e dytė qė pėr njė arsye apo tjetėr shtyhet nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje.
 
 
Ėshtė gjetur i vdekur njė ushtar i KFOR-it
 
Viti, 14 janar 2003 - Ėshtė gjetur i vdekur njė ushtar i KFOR-it tė hėnėn nė mėngjes nė bazėn ushtarake "Megrat" tė Vitisė, kanė bėrė tė ditur burimet e komandės sė KFOR-it nė bazėn Bondstill.
 
Ushtari ka qenė pjesėtar diviziont tė kėmbėsorisė sė Brigadės sė Lindjes. Ushtari, identiteti i tė cilit nuk ėshtė njoftuar, ėshtė gjetur i vdekur nė dhomėn e tij, kurse hetimet po kryen policia ushtarake.
 
 
Vitin qe shkoi ne rajonin e Gjilanit ndodhen 8 vrasje
 
Gjilan, 14 janar 2003 (QIK) - Gjatė viti 2002 nė rajonin e Gjilanit kanė ndodhur 8 vrasje. Kėshtu tha sot pėr gazetarėt Naser Ibrahimi, zėdhėnės rajonal i policisė, duke iu referuar statistikave tė njėsisė tė hetimeve antkrim.

Viktima kanė qenė 5 shqiptarė dhe 3 serbė, ndėrkaq qė nė arrest janė vėnė 8 tė dyshimtė. Pesė prej tyre janė shqiptarė, 1 ėshtė serb, ndėrsa 3 tė tjerėt nuk identifikohen.

Janė shėnuar edhe 8 raste tė braktisjes, lėnies, ngulfatjes apo mbytjes sė foshnjave tė posalindura qė poashtu konsiderohen si krim i rendė. Policia ka arrestuar dy femra tė dyshimta, njė shqiptare dhe njė serbe, tha sot zėdhėnėsi Ibrahimi.
 
 
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės vendosi qė ēėshtja e sigurisė tė shtyhet pėr javėn tjetėr
 
Prishtinė, 14 janar 2003 - Duke pasur parasysh se nuk ėshtė pėrgatitur si duhet trajtimi i ēėshtjes sė sigurisė pėr seancėn plenare tė 16 janarit, siē ishin pajtuar kryetarėt e tri grupeve parlamentare dhe e kishin miratuar edhe deputetėt nė seancėn e shkuar dhe pėr faktin qė z. Steiner dhe udhėheqės tė tjerė tė UNMIK-ut, pėrgjegjės tė sektorėve qė lidhen me sigurinė nė Kosovė atė ditė nuk do tė jenė nė Kosovė, Kryesia e Kuvendit tė Kosovės vendosi qė ēėshtjen e sigurisė ta vėrė nė rend dite nė seancėn plenare tė 23 dhjetorit.
 
Anėtarėt e Kryesisė u pajtuan qė ēėshtja tė mos trajtohet si ekscesive dhe qė Komisioni parlamentar pėr Gatishmėri Emergjente tė pėrgatisė njė material bazė pėr diskutim.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės vendosi qė nė seancėn e tė enjtės ( 16 janar) ta nxjerrė pėr shqyrtim tė dytė projektligjin pėr Ambientin, pasi qė nga komisionet kompetente parlamentare janė harmonizuar amendamentet e propozuara nė kėtė projektligj.

Nė kėtė takim tė Kryesisė u shqyrtua edhe kalendari i mbledhjeve tė Kuvendit, tė Kryesisė dhe tė komisioneve pėr periudhėn kohore janar-mars 2003 dhe ēėshtje tė tjera tė organizimit tė brendshėm nė funksion tė mbarėvajtjes sė punės nė organin legjistlativ tė Kosovės.
 
 
IRC stimulon gratė pėr dialog dhe diskutim tė pėrbashkėt tė problemeve
 
Gjilan, 14 janar 2003 - IRC do t`i tubojė gratė nga rajoni i Anamoravės, pėrkatėsisht sektori i lindjes, nė njė takim tė pėrbashkėt qė do tė mbahet mė 16 janar, nė Brezovicė.

Takimi u ofron mundėsinė grave qė tė njihen me Rregulloren 2000/45 tė UNMIK-ut si dhe funksionimin e pushtetit lokal. Qėllimi i kėtij takimi, qė ėshtė rasti i parė ku do tė tubohen gratė e tė gjitha komuniteteve dhe nga tė gjitha vendbanimet, ėshtė qė tė stimulohet dialogu dhe qė gratė tė kenė mundėsinė per t`i diskutuar bashkarisht ēėshtjet me interes tė pėrgjithshėm.
 
 
Nė mungesė tė thėngjillit sot reduktimet janė tri orė me rrymė e tri pa tė
 
Prishtinė, 14 janar 2003 - Nė mungesė tė thėngjillit sot reduktimet nė Kosovė janė tri orė me rrymė e tri pa tė. Moti i lig dhe temperaturat e ulėta kanė goditur prodhimin e energjisė elektrike edhe ashtu nė gjendje tė rėndė.
 
Pėr shkak tė mungesės sė thėngjillit nuk mund tė startojė gjeneratori A-3 i gatshėm pėr prodhim. Nė tri blloqe tė tjera po prodhohen 200 megavatė energji elektrike sa edhe importohen nga Shqipėria.
 
 
Janė identifikuar edhe dy tė vrarė gjatė luftės nga komuna e Klinės
 
Klinė, 14 janar 2003 - Nėnkėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Klinė njofton se pas ekzaminimit tė bėrė nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Rahovec, janė identifikuar edhe dy tė vrarė gjatė luftės nė Kosovė nga komuna e Klinės, tė cilėt deri mė tani konsideroheshin tė zhdukur.

Bėhet fjalė pėr Ilaz Hysen Gashin (1955) nga Mleqani i Malishevės, me vendbanim nė Klinė, ish-mėsimdhėnės nė Gjimnazin "Luigj Gurakuqi" nė Klinė, i zhdukur mė 31 mars 1999 nė fshatin Pastasellė tė Rahovecit dhe Leonard Dedė Palucajn (1972) nga Klina, ushtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i zhdukur nė maj tė vitit 1999 nė Koshare tė Gjakovės.

Sipas njoftimeve nga NKMDLNJ nė Klinė po vazhdon edhe mė tej puna nė identifikimin e kufomave tė tjera.
 
 
Pėrgėnjeshtrim nga Shkupi lidhur me vdekjen e njė pasagjeri shqiptar nė aeroportin e Shkupit
 
Shkup, 14 janar 2003 - Ditė mė parė nė aeroportin e Shkupit ka vdekur njė pasagjer nga Kosova nė njė aeroplan qė kishte ateruar nga Gjermania. Meqenėse pasagjerėt nuk janė lejuar tė dalin nga aeroplani, njė pasagjer ka vdekur, thuhej nė njė njoftim nga Shkupi. Nga drejtori i Ndėrmarrjes Publike pėr Shėrbime tė Aeroporteve tė Maqedonisė ka arritur ky pėrgėnjėshtrim.

"Me shqetėsim tė jashtėzakonshėm i pritėm akuzat ndaj Aeroportit tė Shkupit pėr mosbashkėpunim dhe maltretim tė udhėtarėve tė fluturimeve tė divertuara prej Aeroportit tė Prishtinės.
 
I shprehim ngushėllimet tona mė tė thella pėr familjen dhe tė afėrmit e tė ndjerit dhe njėkohėsisht pėrgėnjeshtrojmė informatėn se rasti nė fjalė ka tė bėjė me ndonjė lėshim nga ana e shėrbimeve tė Aeroportit tė Shkupit", thuhet nė njė reagim tė Fatmir Besimit, drejtor i Ndėrmarrjes Publike pėr Shėrbime tė Aeroporteve tė Maqedonisė.

Pėr rastin konkret kontrolli i fluturimeve i informon shėrbimet e aeroportit se nė aeroplanin e kompanisė Eurowings tė divertuar nga Prishtina gjendet njė udhėtar i sėmurė, i cili ka nevojė pėr intervenim tė shpejtė mjekėsor.

Menjėherė, pas parkimit tė aeroplanit, ekipi mjekėsor i ndihmės sė shpejtė tė aeroportit e ka pranuar tė sėmurin dhe i njėjti ėshtė dėrguar nė klinikėn e Shkupit, thuhet nė vazhdim tė kėtij reagimi.

Poashtu theksohet se bashkėpunimi me Aeroportin e Prishtinės paraqet njė nga synimet e udhėheqėsisė sė Aeroportit tė Shkupit nė koordinim me Drejtorinė pėr fluturime civile.

"Obligim profesional dhe moral i yni ėshtė qė tė informojmė opinionin Kosovar se udhėtarėt nga fluturimet e divertuara nga Aeroporti i Prishtinės kanė trajtim jo vetėm tė barabartė, por edhe tė privilegjuar nė krahasim me udhetarėt e rregullt.
 
Atyre u ofrohet edhe mundėsia qė tė mos u nėnshtrohen kontrolleve tė rregullta tė pasaportave dhe doganave dhe tė kalojnė 'tranzit' nėpėr Maqedoni, kėshtu qė kontrolli i vetėm bėhet nga autoritetet e UNMIK-ut nė hyrje tė Kosovės (dmth. llogariten sikur tė kenė aterruar ne Aeroport tė Prishtinės)", thuhet nė fund tė kėtij reagimi dėrguar redaksisė sonė.
 
 
Reshjet e borės kanė shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha nė rrugėt qė lidhin Kosovėn me Luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 14 janar 2003 - Reshjet e borės kanė shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha nė rrugėt qė lidhin Kosovėn me Luginėn e Preshevės. Kėshtu qė qytetarėt pėr tė arritur nė Kosovė udhėtojnė me orė tė tėra nėpėrmjet Bujanocit. Nė pozitė mė tė vėshtirė mbeten banorėt e Malėsisė sė Preshevės nė kėtė acar tė vėrtetė dimri.
 
 
U promovua monografia nė dy vėllime pėr Shaban Palluzhėn
 
Prishtinė, 14 janar 2003 - Nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare nė Prishtinė dje u promovua monografia nė dy vėllime "Shaban Palluzha" tė autorit Azem Hajdini - Xani. Diskutuesit tha pėr kėtė monografi thanė se ajo ėshtė njė kronikė pėr lėvizjen kombėtare shqiptare pėr ēlirimin dhe bashkimin kombėtar tė viteve 1941-1945.
 
Recenzenti Bedri Zyberaj tha se autori nėpėrmjet kėtij libri sjell dėshmi dhe fakte tė panjohura deri mė tash pėr njerėn ndėr figurat e rėndėsishme tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr ēlirimin kombėtar. Poashtu u tha se autori i kėsaj monografie ishte bashkėpjesėmarrės i atyre ngjarjeve dhe kjo vepėr historike u vlerėsua e njė rėndėsie tė veēantė.
 
 
Dy biznismenė gjermanė po gjykohen me akuzat se Irakut i kanė shitur pajisje ushtarake
 
Manhajm, 14 janar 2003 - Dy biznismenė gjermanė sot po gjykohen nė Manhajm pėr shkak tė akuzave se Irakut i kanė shitur pajisje ushtarake, me ēka kanė shkelur embargon ndėrkombėtare nė eksportin e armėve nė kėtė atė vend.

Tė akuzuarit nė periudhėn prej prillit deri nė shtator tė vitit 1999 kanė dėrguar nėpėrmjet Jordanisė nė Irak pajisje ushtarake nė vlerė prej 205.000 dollarėsh.
 
 
Amerikanėt kanė konfiskuar mbi 300 raketa nė Afganistanin Lindor
 
Bagram, 14 janar 2003 - Sipas njoftimeve tė ushtrisė amerikane, sot pjesėtarėt e saj kanė konfiskuar mbi 300 raketa, me tė cilat pothuajse ēdo ditė sulmoheshin bazat amerikane nė lindje tė Afganistanit.

Nė njė njoftim nga baza amerikane Bagram thuhet se afėr vendit Zarin Kalaja mė provincėn Pakti, ėshtė gjetur kutia me 322 raketa 107 milimetrash. Mbi bazat amerikane nė Afganistanin Lindor gati ēdo ditė shhkrepen raketa, tė cilat kryesisht nuk qėllojnė objetiktivat.
 
 
Bagdadi pohon se Sadam Hysein do tė luftojė deri nė plumbin e fundit tė Irakut
 
Bagdad, 14 janar 2003 – Britania ka thėnė tė martėn se lufta me Irakun mund tė mos ketė nevojė pėr rezolutė tė re tė OKB-sė, madje as mbėshtetje tė saj, ndėrsa Bagdadi pohon se ēėshtja e programit tė armėve tashmė ėshtė sqaruar, ndaj presidenti irakian do tė luftojė deri nė plumbin e fundit tė Irakut, njofton Rojter. Njė prononcim tė tillė, nė emėr tė presidentit irakian Sadam Hysein e ka bėrė sot (tė martėn) ndihmėskryeministri irakian, Tarik Aziz.

Ndėrkaq, sekretari britanik i Jashtėm, Xhek Strou, ka thėnė se Britania dėshiron njė rezolutė tė re tė KS tė OKB-sė pėr ēarmatim, por kėtė nuk e sheh si vitale.

Ndėrkaq, kancelari gjerman, Gerhard Shrėder ka thėnė se ai ėshtė nė favor tė njė rezolute tė re tė Kėshillit tė Sigurimit pėr Irakun, duke kundėrshtuar kėshtu sugjerimet e diplomatėve gjermanė se njė votim i ri nuk ėshtė i nevojshėm.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė dy palestinezė tė armatosur
 
Gaza, 14 janar 2003 - Trupat izraelite kanė vrarė dy palestinezė tė armatosur, tė cilėt po i afroheshin autobusit tė kolonėve ebraitė nė Gaza, ndėrsa njė aktivist i Xhihadit islamik ka humbur jetėn nė njė shpėrthim misterioz, njofton AFP.
 
Kėto incidente kanė ndodhur vetėm disa orė pasi ministri izraelit i Mbrojtjes, Shaul Mofaz, ka tėrhequr vėrejtjen pėr dhunėn e shtuar.
 
Njoftohet se dy tinejxherėt palestinezė tė armatosur po vraponin nė drejtim tė autobusit, i cili sapo nisej pėr vendbanimin ebrait Nezarim. Kur u vranė, ata ishin tė armatosur me granata punim dore dhe pushkė automatike.
 
 
Delegatėt palestinezė do tė flasin nė konferencėn e paqes nė nėpėrmjet lidhjeve videotelefonike
 
Londėr, 14 janar 2003 – Nė Londėr ka filluar sot (tė martėn) punimet Konferenca ndėrkombėtare pėr paqe nė Lindjen e Mesme, por Izraeli ka refuzuar tė lejojė delegacionin palestinez tė shkojė nė kėtė konferencė.
 
Megjithatė, delegatėt palestinezė do tė flasin nė kėtė konferencė nėpėrmjet lidhjeve videotelefonike. Shtetet e Bashkuara kanė thėnė dje se do tė dėrgojnė njė diplomat tė lartė pėr tė marrė pjesė nė kėtė konferencė ndėrkombėtare, nė tė cilėn gjithashtu marrin pjesė edhe pėrfaqėsuesit e Moskės, tė BE-sė, tė OKB-sė dhe zyrtarė nga Jordani, Egjipti dhe Arabia Saudite. Kjo konferencė ėshtė organizuar nga Britania e Madhe.
 
 
Uashington: Ndihmat mund tė rifillojnė nėse Koreja e Veriut ndryshon qėndrimin
 
Uashington, 14 janar 2003 - Administrata e presidentit Bush thotė se ndihmat energjetike pėr Korenė e Veriut mund tė fillojnė sėrish, sapo Pheniani tė heqė dorė nga programi nėrthamor. Mirėpo, Shtėpia e Bardhė mohon njoftimet se ka ofruar tė bėjė ndonjė lėshim, dhe thekson se asgjė nuk do tė ndodh nė qoftė se Korea e Veriut nuk pėrmbush detyrimet e saj ndėrkombėtare.
 
Ndihmat energjetike pėr Korenė e Veriut u ndėrprenė vitin e kaluar, pasi zyrtarėt amerikanė thanė se Pheniani kishte pranuar se nuk ka mbajtur premtimin pėr tė ndaluar programin e vet bėrthamor. Nė komentet qė bėri dje nė Seul, ndihmėssekretari amerikan i shtetit Xhejms Kelli tha se dhėnia e ndihmave mund tė fillojnė sėrish, nėse Korea e Veriut ndryshon qėndrimin e saj.
 
 
Kėrkimet pėr armė tė ndaluara nė Irak mund tė zgjasin deri nė njė vit
 
Bagdad, 14 janar 2003 - Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr mbikėqyrjen e armėve bėrthamore njoftoi se kėrkimet pėr armė tė ndaluara nė Irak mund tė zgjasin deri nė njė vit. Ndėrkohė, ka vazhduar me tė njejtin vrull grumbullimi i trupave amerikane pėr njė luftė tė mundshme me Irakun, i cili pritet tė pėrfundojė nga mesi i muajit shkurt.
 
Drejtori i Agjensisė Ndėrkombėtare pėr Energji Atomike Mohamed El-Baradei tha se trysnia e ushtrisė amerikane mbi Irakun ka dhėnė rezultate dhe duhet tė shtohet ndėrkohė qė vazhdojnė inspektimet. Ai tha inspektimet duhet kryer nė tėrėsi.
 
Ndėrkaq, Shtėpia e Bardhė theksoi se presidenti Bush nuk ka caktuar ndonjė afat pėr tė vendosur nėse inspektimet kanė dėshtuar dhe nėse tė fillohen operacionet ushtarake.
 
 
Liberman vendos kandidaturėn pėr zgjedhjet presidenciale
 
Uashington, 14 janar 2003 - Senatori demokrat i shtetit Konektikat, Xhozef Libermann bėri tė njohur se do tė vėrė kandidaturėn pėr zgjedhjet presideciale, duke u bėrė kėshtu hebreu i parė qė hedh kandidaturėn pėr president nė Shtetet e Bashkuara. 62 vjeēari Liberman, i cili u bė i famshėm nė vitin 2000, si hebreu i parė qė kandidonte pėr postin e nėnpresidentit, ku ai humbi krahas nėnpresidentit
 
Al Gor. Nė atė kohė ai tha para njė grupi nxėnėsish tė shkollės sė Mesme Stamford, se po kandidonte pėr postn e nėnpresidentit, pėr tė realizuar ėndėrrėn amerikane. Ėndrrra amerikane, tha zoti Liberman, rrezikohet nga njė numėr terroristėsh dhe tiranėsh nga jashtė, si dhe nga ekonomia e dobėsuar amerikane, qė e ka vėshtirėsuar mė tej jetėn pėr amerikanėt.
 
 
Bliks thotė se mund tė mos jetė kurrė nė gjendje tė deklarojė se Iraku ėshtė ēarmatosur plotėsisht
 
Bagdad, 14 janar 2003 - Kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr armėt, Hans Bliks thotė se mund tė mos jetė kurrė nė gjendje tė deklarojė se Iraku ėshtė ēarmatosur plotėsisht pėrsa i pėrket arsenalit tė armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
Shefi i misionit tė inspektimit tė armėve nė Irak tha se, megjithatė, duhej tė peshohej edhe kostoja njerėzore dhe financiare e fillimit tė njė lufte kundėr Irakut.
 
 
Afganistani me statusin e favorizuar nė eksportin me Shtetet e Bashkuara
 
Uashington, 14 janar 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, i ka dhėnė Afganistanit statusin e favorizuar nė eksportin me Shtetet e Bashkuara. Ky vendim e kthen Afganistanin nė tregun botėror tė tregtisė.
 
 
Njė gjykatė amerikane ka filluar gjykimin ndaj ish-ekspertit tė agjencisė sė spiunazhit satelitor
 
Uashington, 14 janar 2003 - Njė gjykatė federale amerikane ka filluar gjykimin ndaj Brajn Regan, ish-ekspert i shėrbimeve tė inteligjencės nė njė agjenci qė mbulon spiunazhin satelitor.
 
Ai akuzohet se i ka ofruar shėrbime presidentit iraken Sadam Hysein nė shkėmbim tė 13 milionė dollarėve. Ai ėshtė arrestuar nė pėrpjekje pėr tė shkuar nė Zvicėr nė gusht tė 2001.
 
 
Numri i viktimave nga moti i ftohtė nė Evropė dhe Azi ka arritur nė mbi 1 mijė
 
Pragė, 14 janar 2003 - Numri i viktimave nga moti i ftohtė nė Evropė dhe Azi ka arritur nė mbi 1 mijė. Pesė vetė vdiqėn gjatė 24 orėve tė fundit nė rrugėt e Moskės, ku deri tani janė shėnuar 286 viktima.
 
Qindra tė tjerė kanė humbur jetėn nė Poloni dhe vendet evropiane, ndėrsa nė Bangladesh, nga temperaturat e ulta, prej dhjetorit deri tani janė evidentuar 590 tė vdekur.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.