OPINIONE

   
11.01.2003 - Trepca.net

Rinia e Kosovės ėshtė e ardhmja e njė Kosove pa krime politike

Rinia e Kosovės ėshtė e ardhmja e njė Kosove pa krime politike

 

Inteligjenca dhe rinia shqiptare duhet tė gjejė forcėn e saj dhe tė ballafaqohet si pėrherė me tė keqen, me hijen e zezė qė po e ndjek Kosovės pas ēlirimit e kėndej. Rinia Shqiptare nuk duhet tė lejojė qė Kosovės t'i shtohen Ditėt e Zisė, por tė kujdeset qė t'i rriten Kosovės rrezet e Diellit tė Lirisė mbi tėrė hapėsirėn e saj pa dallim, qoftė nė Dukagjin, nė Drenicė apo qoftė edhe nė Llap e Shalė tė Bajgorės.

14 janar 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Pas vrasjes makabre tė kolonelit tonė Tahir Zemaj ėshtė koha e fundit qė Rinia e Kosovės Demokratike tani ta thotė fjalėn e saj, sepse ajo ėshtė pjesa mė vitale e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe e Ushtrisė sė Ardhshme tė Kosovės, me tė cilėn do tė krenohet e tėrė Kosova.

Askush nuk mundet njė rinie tė tėrė t'ia mbyll gojėn, asnjė kriminel nuk mund t'i dalė pėrballė ideve tė reja dhe progresive, asnjė politikan i stėrkequr nuk mund t'ia ndal hovin njė vazhdimėsie historike, qė qėndron e mbėshtetur fort pėr heronjėt e saj tė Lirisė siē janė Adem e Hamėz Jashari, Zahir Pajaziti, Sali Ēeku, Ahmet Krasniqi, Tahir Zemaj, Xhemajl Mustafa e shumė e shumė trima tė Lirisė, qė ia falėn jetėn ardhmėrisė sė kėsaj rinie madhėshtore.

Rinia e Kosovės Demokratike duhet tė jetė vazhdimisht nė komunikim tė pėrhershėm me popullin e Kosovės, pėr tė mos i lėnė mė hapėsirė krimit politik dhe ēfarėdo krimi tjetėr, qė po e kthen Kosovėn nė perspektiva tė errėta e me mjegull. Rinia e kėtij vendi ia shton edhe mė tepėr sigurinė popullit tė Kosovės, i cili u trondit si asnjėherė mė parė nga vrasja e tė madhit kolonel Tahir Zemaj me djalin e tij Enisin dhe aktivistin politik tė Rrafshit tė Dukagjinit Hasan Zemaj.

Inteligjenca dhe rinia shqiptare duhet tė gjejė forcėn e saj dhe tė ballafaqohet si pėrherė me tė keqen, me hijen e zezė qė po e ndjek Kosovės pas ēlirimit e kėndej. Rinia Shqiptare nuk duhet tė lejojė qė Kosovės t'i shtohen Ditėt e Zisė, por tė kujdeset qė t'i rriten Kosovės rrezet e Diellit tė Lirisė mbi tėrė hapėsirėn e saj pa dallim, qoftė nė Dukagjin, nė Drenicė apo qoftė edhe nė Llap e Shalė tė Bajgorės.

Diktatura staliniste-komuniste nė Shqipėri mori jetėra tė tėra tė kokave mė tė shquara tė kombit shqiptar, pėr tė ruajtur miqėsitė dhe krushqitė ruso-shqiptare, serbo-shqiptare e kinezo-shqiptare qė i kishin lidhur djajtė e kuq tė stalinizmit shqiptar pėr interesa tė veta klanore. Pesėdhjetė vite me rradhė shqiptari nuk ka patur mundėsi tė shprehet lirshėm ashtu siē e kėrkon natyra e njeriut, ashtu siē e do edhe vetė Zoti, por gjithnjė i pėrbuzur dhe i nėnēmuar deri nė pafundėsi nga armiqtė e Shqiptarisė.

E njėjta farė e djallit ka mbirė nė Kosovėn tonė demokratike, e cila fatkeqėsisht ėshtė ngritur edhe nė nivel tė politikės zyrtare tė Kosovės, dhe iu ėshtė lėnė dorė e lirė nė shumė sfera tė jetės shoqėrore. Ruajtja e pushtetit dhe e karrigės pushtetore kėsaj kategorie tė pandershme politikanėsh me orientime tė mbrapshta cariste, ka bėrė qė ky bllok politikanėsh tė mos ndiejnė fare pėr faktin se ata po e rrezikojnė esencėn e qenies shqiptare, esencės e asaj pėr ēfarė luftuan dhe vdiqėn trimat e Lirisė.

Klanet majtiste nuk po mjaftohen me gjakun e derdhur gjatė luftės ēlirimtare, por ato po e vazhdojnė punėn dhe veprimtarinė e pakryer tė Serbosllavisė, duke eliminuar fizikisht figurat mė eminente qė ka mundur t'i ketė Kosova nė historinė e saj mė tė re! Pastaj, ėshtė mė se iluzore qė Rinia Shqiptare e Kosovės Demokratike tė shpresojė se kjo pari e mjeranėve politik do tė kthejnė fytyrėn nga Kombi dhe mirėqenia e tij, andaj demaskimi i dhe luftimi i kėtyre grupimeve ideologjike ėshtė mė se i domosdoshėm pėr ardhmėrinė e Kosovės.

Po tė dėgjojmė me vėmendje deklaratėn e zyrtarėve perėndimorė tė qendrave tė vendosjes pas atentatit politik ndaj kolonelit Tahir Zemaj, bindemi fare lehtė se ku po na shpiejnė kėto vrasje tė liga e tradhtare. Rinia e Kosovės ėshtė ajo qė do t'i thotė Stop krimit politik nė Kosovės, sikurse i tha serbosllavisė nė vitet 1968, 1981, 1989, 1998, sepse Rinia shqiptare nuk do tė lejon sakrifikimin e Kosovės dhe gjakut tė dėshmorėve pėr hir tė disa kokave tė krisura e heretike, tė cilat po e stopojnė me vetėdije tė plotė procesin e shtetėzimit dhe pavarėsimit tė Kosovės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.