14.01.2003 - Trepca.net

Ēikanimet serbe nė Kosovė

 
14 janar 2003 / Shkruan: Arben ĒOKAJ

 
Nė politikėn dhe diplomacinė evropiane pėrdoret nganjėhere termi “vrasje me pambuk”. Ky fenomen nė Evropė ėshtė mė tepėr real, sesa njė gjuhė diplomatike e pėrdorur.
 
Ėshtė bėrė natyrė e dytė pėr institucione tė ndryshme nė shtetet e Evropės, qė tė pėrdorin metodat e njė sulmi apo ēikanimi tė herėpashershėm, nė formėn e “sherr-budallait”, mund tė thuhet me fjalė tjera, nė gjuhėn e popullit.

Pėr ta kuptuar mė qartė kėtė, duhet tė marrim si shembull ngjarjet e fundit nė Kosovė.
 
Me 4 janar 2003, u vra pabesisht koloneli Zemaj – njė personalitet ushtarak, qė i pėrkiste Forcave tė Armatosura tė Kosovės, qė luftuan pėr ēlirimin e Kosovės nga okupatori serb. Gjėrat dihen thuajse nga tė gjithė dhe nga shumė gazetarė tė njohur e me intuitė, u tha se kjo ishte njė goditje kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Nuk ėshtė e lehtė pėr njė lexues tė thjeshtė tė kupojė se kjo ėshtė e vėrtetė; pra vrasja e Tahir Zemajt ishte njė goditje direkte kundėr pavarėsisė sė Kosovės.
 
Krahu politik nė Kosovė, qė mendohet se mbwshtet vrasje tė tilla politike, si vegėl qorre nė duart e dikujt tjetėr, filloi menjėherė revanshin, vetėm pak ditė pas kėsaj ngjarjeje tragjike pėr Kosovėn dhe lėvizjen e saj pėr pavarėsi, pasi atyre nuk iu dhimbte shumė koloneli Zemaj, pėrkundrazi, kėtė gjė ata e kishin dashur me kohė.

Siē edhe mund tė dihet nga shumė analistė tė politikės kosovare, vrasja e Tahir Zemajt ishte edhe prologu i njė projekti famėkeq, qė synon tė pėrdoret nė Kosovė nga vetė serbėt.
 
Pėr tė realizuar kėtė projekt, pra minimin e pavarėsisė sė Kosovės, serbėt tė ndihmuar nga eunukėt e tyre brenda Kosovės dhe nga agjenturat e linjės anti-shqiptare, tė qarqeve tė caktuara shoviniste greke, duket se serbėt kanė huazuar metodėn e njohur evropiane tė “vrasjes me pambuk”, tė pavarėsisė sė Kosovės. Ajo qė ne mund tė shohim tani, ėshtė pikėrisht injoranca nė krye tė qeverisė kosovare.

Gjėrat evoluojnė me shpejtėsi dhe filli i ngjarjeve ėshtė vėshtirė tė kapet nė kėto raste. Vetė Hekerupi pat deklaruar pėr njė gazetė daneze, kur u emėrua administrator i Kosovės se ai ishte shumė i kėnaqur me kėtė emėrim, pasi Kosova ėshtė vendi ku ndodh diēka. Dhe vėrtetė ndodh diēka nė Kosovė, qė pėr shumė aventurierė politikė, do ishte e lakmueshme dhe e papėrsėritshme.

Disa ngjarje na vijnė nė ndihmė tė arsyetimit tonė. Taktikisht, serbėt e Kosovės para pak ditėsh fillojnė "ftohjen" dhe "ēarjen" e tyre me politikėn e Beogradit, qė shqiptarėt tė gėnjehen. Pas ferrės sė vogėl fshihet lepuri i madh. Kryeministri serb, Zoran Gjingjiē shprehet shumė shpejt mė pas, nė “Der Spigel”, se pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė tabu, por kjo mund tė ēonte nė ripėrcaktimin e kufinjve tė Ballkanit.
 
Kėtu reagon menjėherė ish-ministri i jashtėm shqiptar, vigjilenti Milo, me njė koment lidhur me deklaratėn e Gjingjiēit, qė duket se e kishte pėrgatitur me kohė.
 
Peshku skuqet, sa tigani ėshtė i nxehtė. Shtajner kėrkon njė takim me Rugovėn, qė ta qetėsojė atė pėr vrasjen e fundit.

Nė planin tjetėr, nuk mungon Veton Surroi, i cili e paraqet kėtė takim nė gazetėn e tij, si takimi Shtajner-Rugova (e jo si Rugova-Shtajner), kur dihet se takimi u bė nė zyrėn e presidentit Rugova dhe presidenti ėshtė realisht titullar mė i lartė pėr popullin e Kosovės.
 
Kėtė Shtajneri e di, prandaj dhe shkon nė zyrėn e presidentit. Por kėtė gjė nuk e di Surroi, apo edhe ai ndoshta e di, por nuk i pėlqen ta pranojė? Kartat serbe nė Kosovė, me ndihmėn e disa indiferentėve, fillojnė kėshtu veprimin dhe bashkėrendimin e punėve, nė projektin e tyre “vrasje me pambuk”.

Nė kėtė kohė, kryeministri Rexhepi detyrohet dy ditė pas varrosjes sė kolonelit Zemaj dhe njė ditė pas takimit Rugova-Shtajner, qė tė thėrrasė nė njė takim tre liderėt kryesorė tė partive politike tė Kosovės. Ky u trumpetua nga tė majtėt si takimi i unitetit. Nga ana tjetėr, kėtij takimi iu dha hapėsira e duhur edhe nė shtypin e majtė tė Shqipėrisė, ndėrsa mediat e Kosovės, atė punė kishin.
 
Duke fyer presidentin Rugova me paturpėsi, klani i majtė kėrkonte qė t’ia faturonin dėshtimin e kėtij takimi, pikėrisht presidentit Rugova. Bėhet njė gafė politike nga kryeministri Rexhepi, qė sido qė tė veprojė presidenti Rugova, ai do bėhet shkak pėr thashetheme gazetareske tė planifikuara qė mė parė.

Dhe kėshtu ndodhi. Tė gjithė e pamė atė qė shkroi intelektuali i famshėm i Kosovės, Surroi nė editorialin e gazetės sė tij “Koha Ditore”. Ai filloi tė analizonte se cili ėshtė rangu mė i lartė nė Kosovė. Ndonėse rangun e njeh mirė Veton Surroi, ai pėrpiqet megjithatė tė turbollojė mendjet dyshuese kosovare, me njė lojė fjalėsh dhe largim nga thelbi i ēėshtjes.

Surroi, me siguri e dinte, qė pas injorimit tė lehtė (me pambuk) tė figurės sė presidentit Rugova, duke e vėnė emrin e Shtajnerit para (pra, Shtajner-Rugova), nė takimin e tyre tė fundit, do vinte njė injorim i dytė i njė shkalle mė tė lartė, edhe ky i pranueshėm sipas logjikės sė tij.
 
Tani do ishte takimi Rexhepi-Rugova dhe kėtu Rugova ftohej “thjeshtė” si kryetar i LDK-sė. (O njerėz kuptojeni Surroin, s’ka asgjė tė keqe nė kėtė mes! Pėrse ėshtė takimi tek kryeministri? S’ka rėndėsi! Kryeministri fton Presidentin nė takim, nė zyrėn e tij. Do diskutohet se ēfarė duhet bėrė pėr Kosovėn. Kjo ėshtė e rėndėsishme...(?!))

Kjo lojė taktike, e kompozuar nė formėn e goditjes brenda llojit (pra brenda shqiptare) pret si fillim nė dy drejtime:

E para, ajo synon tė krijojė njė precedent mediatik pėr harrimin e vrasjes politike tė Tahir Zemajt, e cila piklloi tėrė Kosovėn dhe mori vėmendjen e angazhimin e duhur tė presidentit Rugova, deri tek prononcimi i politikanėve amerikanė, kundėr kėtyre vrasjeve politike. UNMIK-u heshti si gjithnjė dhe po si gjithnjė, policia do e “zbardhė” ngjarjen, siē ka “ndodhur” edhe nė rastet e tjera.

E dyta, kjo lojė taktike, synon tė injorojė figurėn e presidentit Rugova, pėrmes njė vartėsi tė tij, kryeministrit Rexhepi (se kryeministri vartės i presidentit ėshtė, nė hierarkinė e njė shteti).

Nė kėtė kontekst, Surroi si sufler i kėtij mega-projekti (jo pa qėllim po huazoj njė fjalė greke) mė vonė do i linte radhėn sensacioneve gazetareske nė gazetėn e tij “Koha Ditore”, pėr takimet e tjera: Thaēi-Rugova, Haradinaj-Rugova, Trajkoviē-Rugova, etj. etj. derisa njė ditė, nė imagjinatėn e shfrenuar tė Surroit, ky injorim grotesk i figurės sė presidentit Rugova, tė vinte e tė bėhej gusto e ditės dhe natyrė e dytė, sikur presidenti Rugova tė mos ishte edhe president i vetė Surroit, por njė politikan ēfarėdo.
 
Kėtu fillon tė dalė nė dritė shumė qartė, karakteri dhe pasioni egoist i Veton Surroit, qė pėr “inat tė sime vjerre, shkon e flė me mullixhinė”.

Pra, ideja e rangut nė Kosovė ėshtė e qartė nga tė gjithė, kjo ėshtė ide e vetė Surroit. Por jo tė gjithė njerėzit janė nė gjendje ta kapin menjėherė kėtė lojė tė stėrholluar politike, aq mė tepėr kyeministri kosovar Rexhepi, i cili pranon tė futet nė lojėra tė tilla, duke mos e respektuar pozicionin e vet.
 
Sa i pėrket publicistit tė njohur (tė gjithė e njihni, ai ėshtė nė qendėr tė vėmendjes) Surroi, ai duket se i di mirė kėto punė, dhe unė nuk jam nė gjendje tė imagjinoj, sesi njeriu me njė inteligjencė tė tillė, i lejon vetes tė pėshtyjė lart nė kėtė mėnyrė, kur dihet se pėshtyma bie edhe nė fytyrėn e tij.

Stafi i presidentit Rugova nuk besoj se mund tė bjerė pré e gafave tė tilla politike, siē u mundua tė provokojė kryeministri Rexhepi.
Por kryeministri i ri ėshtė, i papėrvojė. I duhet kohė qė tė mėsojė.

Tė shpresojmė qė kryeministri kosovar, do zėrė mend nga kėto kurthe politike qė i krijohen atij dhe tė mos e dėgjojė shumė shefin e tij partiak, pėrndryshe, ai do konsiderohet si dordolec dhe do pėrdoret pėr tė kėnaqur shijet perverse tė disa zyrtarėlucėve tė Tiranės, qė as nė aeroport nuk e presin pėr festėn e flamurit, apo kur atij si kryeministėr, i krijojnė idenė se si kryeministėr qė ėshtė, ai ėshtė aq i madh, sa edhe presidentin Rugova mund ta thėrrasė nė takim.

Nuk po hyjmė mė thellė nė analizimin e figurės sė kryeministrit Rexhepi, pasi druhemi se po i krijojmė atij komplekse inferioriteti, tė cilat janė shumė tė dėmshme nė kėtė fazė, ku ndodhet Kosova. Por edhe deliri i madhėshtisė, qė duket se e ka influencuar herė pas here kryeministrin kosovar, nė deklaratat e tij tė pamatura, ėshtė po aq i dėmshėm pėr tė, sa edhe komplekset e inferiorietit nė kėtė rast.

Pas sė gjithash, u arrit nė njė farė mėnyre, qė nė politikėn kosovare tė bėhej sprinti i parė; krijimi i njė precedenti politik, pėr tė harruar njė vrasje politike. Harresa ėshtė nė gjuhėn e mediave, se vrasja e kolonelit Zemaj, vėshtirė se do harrohet ndonjė ditė nga populli i ndershėm i Kosovės.

Nė kohėn kur presidenti Rugova, e vlerėsoi si tė domosdoshme lėvizjen aktive pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, njė veprim brutal, njė vrasje makabre, bėri qė kjo lėvizje institucionalizuese, tė marrė njė goditje tė ashpėr.
 
Ndėrkohė qė presidenti Rugova interesohet me tė drejtė nė gjetjen e autorėve tė vrasjes sė kolonelit Zemaj, njė gafė politike i ofrohet atij nga kryeministri i shtetit tė vet.

Pavarėsia e Kosovės po vazhdon tė tregojė se ėshtė njė ēėshtje tepėr e ndėrlikuar.
 
Ky ndėrlikim vjen mė tepėr nga fakti se subjekti shqiptar nė Kosovė, po vuan nga komplekset e afirmimit. Titullarė partish tė krijuara pas luftės, zyrtarė tė lartė tė Kosovės, tė cilėt deri dje ishin njerėz tė thjeshtė dhe e shihnin vetėm nė ėndėrr kėtė rol qė kanė sot, po mundohen tė afirmohen duke iu imponuar shoqėrisė kosovare me dhunė, nė pėrpjekjet e tyre mjerane, pėr tė marrė rolin e primadonės nė skenėn politike kosovare.
 
Pra pėr tė qenė tė parėt: “Ne e ēliruam Kosovėn... Ne e bėmė pavarėsinė... etj. etj.”

Nė kėtė shtyrje bėrrylash, e egėrsie vandalėsh, ka mundėsi qė kėta aktorė groteskė tė kėtij teatri absurd, tė bėhen realisht varrėmihėsit e pavarėsisė sė Kosovės, e jo krijuesit e saj.
 
Pra, goditja brenda llojit, qė sot ata po vazhdojnė ta vėnė nė jetė, si mashė nė dorė tė dikujt tjetėr, i paraqet ata si mjaft tė rrezikshėm pėr pavarėsinė e Kosovės nė radhė tė parė dhe pėr ndėrtimin e strukturave tė njė shteti demokratik nė tė ardhmen, nė radhė tė dytė.
 
Kėtu nuk mund tė injorohet roli i drejtuesve tė UNMIK-ut, tė cilėt nuk interesohen pėr pavarėsi, pikėrisht nga rrogat e mira, qė marrin sot nė Kosovė.
 
Pėrkundrazi!

Politikanėt kosovarė nuk duhet tė tregohen naivė, dhe egoistė, sa i pėrket kuptimit tė faktorėve qė luajnė nė skenėn kosovare dhe rreth saj, pasi Kosova s’ėshtė akoma e pavarur si duhet tė jetė.
 
Duhet tė njihet pavarėsia e Kosovės njė herė, pastaj kėta koka tė nxehta (qė flaka e luftės vazhdon t’i nxehė, e do vazhdojė pėr kohė tė gjatė, se ata nuk njohin tjetėr gjė), tė fillojnė konkurrencėn e tyre politike dhe luftėn reale pėr pushtet, pasi pavarėsia e Kosovės tė jetė njohur ndėrkombėtarisht.

Pėr hir tė kėsaj pavarėsie, tė gjithė kosovarėt, pavarėsisht bindjeve politike, duhet tė bashkohen rreth presidentit tė tyre, presidentit Rugova, si kreu mė i lartė i shtetėsisė sė Kosovės.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.