13.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 13 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova nuk do tė marrė pjesė nė takimin e thirrur nga kryeministri Rexhepi

 • Harnish: Standardet nuk pengojnė diskutimin e statusit, por janė plani i punės pėr transformimin e Kosovės

 • Nė Prizren rifilloi procesi gjyqėsor kundėr katėr tė akuzuarve pėr vrasjen e Ekrem Rexhės - komandant Drinit

 • Policia njofton pėr dy sulme tė armatosura nė Gjilan por pa pasoja nė njerėz

 • Nėnshkruhet njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet RTV Kosovės dhe Unionit Evropian tė Transmetimeve

 • Temperaturat e ulta kanė ndikuar qė sėrish tė vazhdojė reduktimi 4 orė me rrymė e dy pa tė

 • Aeroporti i Prishtinės dje ka qenė i mbyllur shkak tė borės

 • Sot rifilloi gjysėmvjetori i dytė nė tė gjitha shkollat e mesme dhe nė ato fillore

 • UNDP do tė bėjė rehabilitimin e disa objekteve elektroenergjetike nė Komunėn e Mitrovicės

 • Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana tė martėn do tė vizitojė Kosovėn

 • Ish-presidenti serb Millutinoviq tė mėrkurėn mund tė dėrgohet nė Hagė

 • Solana anulon turneun ballkanik

 • Burzan: Politika e jashtme malazeze do tė ndėrtohet sipas modelit tė shteteve tė pavarura

 • Sot nė Tiranė arrin Treshja evropiane pėr tė nxitur fillimin e negociatave pėr stabilizim-asociim me BE-nė

 • Amasadori i BE-sė nė Shkup thotė se pėr viti 2002 ishte njė vit i kthimit kah stabilizimi i Maqedonisė

 • Rreth 150 zyrtarė amerikanė kanė filluar inspektimin e bazave ushtarake turke

 • Policia britanike ka arrestuar 6 persona lidhur me ricinin e zbuluar nė njė banesė nė Londėr

 • Perl ia ka tėrhequr vėrejtjen Irakut se nėse nuk i dorėzon armėt do tė ballafaqohet me aksion ushtarak

 • Njė aksion i mundshėm ushtarak kundėr Irakut do tė kishte pasoja katastrofike, thotė presidenti egjiptian

 • Gadafi thotė se Libia e SHBA-tė kėmbejnė informata pėr Al Kaidėn

 • Gjatė luftimeve tė pėrgjakshme izraelito-palestineze tė fundjavės u vranė gjithsej 11 vetė

 • Ramsfeld jep urdhėr pėr dislokimin e 27 mijė trupave shtesė nė Gjirin Persik

 • Pėrpjekje amerikane pėr tė zbutur krizėn me Korenė e Veriut

 • Inspektorėve u duhet "njė vit" pėr tė kryer detyrėn

 • Viktima tė reja nga pėrplasjet mes Izraelit e palestinezėve

 • Rusia dėrgon dy luftanije nė Gjirin Persik

 • Vdiq ylli i grupit "Bee Gees"


 

Presidenti Rugova nuk do tė marrė pjesė nė takimin e thirrur nga kryeministri Rexhepi
 
Prishtinė, 13 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova nuk do tė marrė pjesė nė takimin e thirrur nga kryeministri Rexhepi nė tė cilin ishin ftuar kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi dhe ai i AAK-sė Ramush Haradinaj, kanė bėrė tė ditur zyrtarė tė kabinetit tė presidentit Rugova.
 
Zėdhėnėsi i presidentit Rugova, Muhamet Hamiti ka thėnė se njė ftesė pėr kėtė takim e nėnshkruar nga kryeministri Rexhepi ka arritur nė Zyrėn e presidentit tė enjtėn, mirėpo, takimi ėshtė thirrur pa konsultime paraprake pėr kohėn, rendin e ditės dhe as pėr formatin.
 
Zėdhėnėsi Hamiti ka bėrė tė ditur se presidenti Rugova nuk do tė marrė pjesė nė kėtė takim. "Presidenti i Kosovės ėshtė institucioni mė i lartė dhe rendi e do dhe kėtė duhet ta dijė besoj edhe kryeministri qė para ēdo nisme pėr takime ku ai ftohet tė marrė pjesė tė bėhen konsultime paraprake dhe tė merret pajtimi i tij, pra i presidentit", tha zėdhėnėsi i Presidentit.
 
 
Harnish: Standardet nuk pengojnė diskutimin e statusit, por janė plani i punės pėr transformimin e Kosovės
 
   
Uashington, 13 janar 2003 - Standardet e vendosura nga komuniteti ndėrkombėtar nė Kosovė nuk kanė pėr synim tė pengojnė diskutimin e statusit tė ardhshėm, por janė kushtet pėr krijimin dhe funksionimin e njė shoqėrie tė suksesshme, ka theksuar shefi i Misionit tė SHBA-ve nė Prishtinė, Reno Harnish, nė njė diskutim zhvilluar mė 10 janar nė Institutin amerikan tė Paqes.

"Kėto standarde nuk kanė pėr synim tė shėrbejnė si pengesa ndaj diskutimit tė statusit pėrfundimtar, por janė kėrkesa qė do ta shndėrrojnė Kosovėn nė pjesė tė Evropės moderne.
 
Kėto standarte kėrkojnė njė shoqėri shumė-etnike, njė ekonomi tregu funksionale, reforma tė trupave mbrojtėse tė Kosovės, pra elementė qė krijojnė planin e punės pėr tė transformuar Kosovėn", ka thėnė zoti Harnish, njofton "Zėri i Amerikės".

Njerėzit, vazhdon shefi i misionit tė Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė, mund dhe duhet tė veprojnė edhe pa shpalljen e pavarėsisė nė mėnyrė qė tė zhvillojnė tipare si pėrgjegjshmėria, respekti pėr ligjin dhe tė vazhdojė ndėrtimi i komuniteteve.

Harnish ka theksuar se pikėsynimi kryesor i punės sė misionit qė kryeson ai, ėshtė arritja e standardeve tė vendosura nga komuniteti ndėrkombėtar. Nė kėtė kėndvėshtrim, thotė zoti Harnish, procesi i kalimit tė kompetencave merr njė rėndėsi tė veēantė pėr t'i dhėnė popullit tė Kosovės mundėsinė tė pėrmbushė standardet qė priten prej tij.

Por zoti Harnish pohon se njė ndėr pasojat e mostrajtimit tė ēėshtjes sė statusit tė ardhshėm ėshtė mungesa e garancive sovrane, gjė qė e bėn tė pamundur pėr njė numėr tė konsiderueshėm institucionesh financiare tė angazhohen me investime.
 
Njė tjetėr problem qė pengon zhvillimin ekonomik ėshtė edhe niveli i kufizuar i veprimtarisė tregėtare nė shkallė rajonale.
 
Procesi i Bashkimit Evropian pėr Stabilizim, vazhdon zoti Harnish, u ka hapur rrugėn marrėveshjeve rajonale nė Ballkan pėr liberalizimin e tregėtisė dhe harmonizimin e veprimtarisė ekonomike, por Kosova nuk ėshtė pėrfshirė nė kėto diskutime.
 
 
Nė Prizren rifilloi procesi gjyqėsor kundėr katėr tė akuzuarve pėr vrasjen e Ekrem Rexhės - komandant Drinit
 
Prizren, 13 janar 2003 - Sot nė Gjykatėn e qarkut nė Prizren rifilloi procesi gjyqėsor kundėr katėr tė akuzuarve pėr vrasjen e Ekrem Rexhės - komandant Drinit, i cili qe ndėrprerė mė 18 korrik tė vitit tė kaluar.
 
I akuzuari kryesor, siē thuhet nė aktakuz, pėr nxitjen e dhėnien e urdhėrit pėr vrasjen e Drinit, ėshtė eprori i lartė i TMK-sė e ish-komandant i Zonės sė dytė TMK-sė, Sali Veseli.

Procesi filloi me njė vonesė tė konsiderueshme dhe pas njė ore u ndėrpre pėr tė vazhduar pasdite. Trupi gjykues tė akuzuarve vetėm ua ka lexuar njė rregullore nė bazė tė sė cilės katėr tė akuzuarit duhet t'i pėrcjellin disa kritere sipas ligjit nė mėnyrė qė procedura gjyqėsore tė jetė mė e efektshme.
 
Duhet theksuar se sot nė gjykatė ėshtė paraqitur njė trup gjykues tjetėr ndėrkombėtar nga ai mėparshmi.
 
 
Policia njofton pėr dy sulme tė armatosura nė Gjilan por pa pasoja nė njerėz
 
Gjilan, 13 janar 2003 - Gjatė ditėve tė fundit nė rajonin e komunės sė Gjilanit kanė ndodhur 23 krime tė ndryshme dhe kjo tregon se krimi ka shėnuar rritje nė kėtė komunė, tha zėdhėnėsi i SHPK-sė.
 
Sipas tij dy krimet mė serioze kanė ndodhur dje kur nė njė pompė benzine nė Gjilan dy persona tė armatosur dhe me maska nė kokė kanė plaēkitur punėtorin e kėsaj pompe dhe i kanė marrė 600 euro, telefonin mobil dhe njė pushke gjuetie.
 
Poashtu gjatė ditės sė djeshme dy persona tė armatosur me pushkė e tė veshur nė tė zeza kanė hapur zjarr ndaj dy tė rinjve, por pas pasoja.
 
 
Nėnshkruhet njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet RTV Kosovės dhe Unionit Evropian tė Transmetimeve
 
Prishtinė, 13 janar - Nė mjediset e RT Kosovės sot u nėnshkrua njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet RTV Kosovės dhe Unionit Evropian tė Transmetimeve.
 
Kjo marrėveshje parasheh ndihmėn konkrete pėr RTK-nė, siē janė dokumentarėt e ndryshėm, programe edukative, programe pėr fėmijė etj.
 
Poashtu me marrėveshje parashihet edhe njė bashkėpunim mė i ngushtė i ndėrsjellė.
 
 
Temperaturat e ulta kanė ndikuar qė sėrish tė vazhdojė reduktimi 4 orė me rrymė e dy pa tė
 
Prishtinė, 13 janar 2003 - Temperaturat e ulėta dhe bora qė vazhdon tė bie ka bėrė qė tė vėshtirėsohet dukshėm edhe furnizimi me energji elektrike pas rėnies nga sistemi i gjeneratorit nė Termocentralin Kosova B.
 
Aktualisht tė dy termocentralet nė Kosovė prodhojnė rreth 300 megavatė energji elektrike, ndėrsa 200 megavatė tė tjerė importohen nga Shqipėria. Nė kėtė situatė, sipas zyrtarėve tė KEK-ut, reduktimi i energjisė elektrike ėshtė i domosdoshėm sipas orarit 4 orė me rrymė dhe dy pa tė.
 
 
Aeroporti i Prishtinės dje ka qenė i mbyllur shkak tė borės
 
Prishtinė, 13 janar 2003 - Reshjet e borės anembanė Kosovės kanė vėshtirėsuar dukshėm trafikun rrugor, kurse ai ajror dje ėshtė pezulluar. Pėrgjegjėsit qė mirėmbajjen e rrugėve pohojnė se ato tash pėr tash nė pjesėn mė tė madhe tė vendit janė tė kalueshme, por tėrheqin vėrejtjen se vozitėsit e automjeteve duhet patur kujdes gjatė vozitjes e nė veēanti kėrkohet nga ata tė kenė pajisje dimėrore.
 
Moti i ftohtė dhe bora qė ra ka vėshtirėsuar gjendjen edhe nė aeroportin e Prishtinės. Nga 15 fluturimet e planifikura dje nuk ėshtė realizuar asnjė. Zyrtarėt e kėtij aeroporti kanė pohuar se ėshtė duke u punuar nė pastrimin e pistės, ku po ndihmojnė edhe pjesėtarėt e forcave paqeruajtėse.
 
 
Sot rifilloi gjysėmvjetori i dytė nė tė gjitha shkollat e mesme dhe nė ato fillore
 
Prishtinė, 13 janar 2003 - Megjithė tė reshurat e mėdha tė borės sot rifilloi gjysmėvjetori i dytė njė shkollat e mesme dhe nė ato filore. Ministria e Arsimit njofton se nuk ka arsye tė ketė ndryshim tė datės tė rifillimit tė procesit mėsimor.
 
Edhe nė komunėn e Prishtinės gjysmėvjetori i dytė do tė fillojė sot nė tė gjitha shkollat e kėsaj komune me pėrjashtim tė shkollave fillore "Faik Konica" dhe "Gjergj Fishta" nė tė cilat janė duke u bėrė pėrgatitjet e fundit.
 
 
UNDP do tė bėjė rehabilitimin e disa objekteve elektroenergjetike nė Komunėn e Mitrovicės
 
Mitrovicė, 13 janar - UNDP-sė nė kuadėr tė programit tė rindėrtimit tė shtėpive dhe elektrifikimit nė Kosovė do tė fillojė punėt nė rindėrtimin dhe rehabilitimin e disa objekteve elektroenergjetike nė komunėn e Mitrovicės.
 
Me kėtė program do tė bėhet rehabilitimi dhe ndėrtimi i disa trafostacioneve dhe linjave largpėrēuese. Nė kuadėr tė rehabilitimit tė rrjetit nė tensionin e mesėm do tė punohet linja nė drejtim tė spitalit dhe sistemit tė furnizimit me ujė.
 
Gjithashtu do tė bėhet vendosje dhe instalimi i pesė trafo-shtyllave tė reja si dhe ndėrtimi i lidhjes ajėrore 20 kilovatė nė disa lokalitete tė Shales sė Bajgorės, si dhe nė disa fshatra nė periferi tė Mitrovicės, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr Informim tė Kuvendit Komunal tė Mitrovicės.
 
Nė realizimin e kėtij programi nė vlerė prej 7 milionė euro do tė pėrmirėsohet situata elektroenergjetike qė ėshtė mjaft e rėndė nė Komunėn e Mitrovicės.
 
 
Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana tė martėn do tė vizitojė Kosovėn
 
Prishtinė, 13 janar - Nė kuadėr tė njė turneu diplomatik nė Ballkan tė marten do tė qėndrojė pėr njė vizitė nė Kosovė shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana. Kėtė turne ai do ta fillojė me njė vizitė nė Tiranė dhe mė pas do tė vazhdojė nė Prishtinė dhe nė Beograd pėr tė pėrmbyllur turneun me vizitėn e tij nė Shkup.
 
Kjo vizitė e Solanės po bėhet nė kohėn kur Bashkimi Evropian ėshtė i preokupuar me tensionet nė Lindjen e Mesme dhe mundėsinė e njė konflikti tė armatosur ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe Irakut.
 
 
Ish-presidenti serb Millutinoviq tė mėrkurėn mund tė dėrgohet nė Hagė

Hagė, 13 janar 2003 - Ish-presidenti i Serbisė Millan Millutinoviq tė mėrkurėn mund tė dėrgohet nė Hagė bėjnė tė ditur burimet nga Beogradi. Millutinoviqi ėshtė i akuzuar nga Gjykata e Hagės pėr Krime Lufte gjatė luftės nė Kosovė.
 
 
Solana anulon turneun ballkanik
 
Bruksel, 13 janar 2003 - Shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimti Evropian, Havier Solana, ka anuluar sot turneun ballanik pėr shkak tė angazhimeve tė tij nė njė konference nė Londėr pėr Lindjen e Mesme.
 
Solana gjatė kėtij turneu ėshtė dashur tė vizitojė Tiranėn, Shkupin, Prishtinėn dhe Sarajevėn.
 
 
Burzan: Politika e jashtme malazeze do tė ndėrtohet sipas modelit tė shteteve tė pavarura
 
Podgoricė, 13 janar 2003 - Ministri i ri malazez i punėve tė Jashtme, Dragisha Burzan, ka paralajmėruar se Mali i Zi nė periudhėn kalimtare trivjeēare strategjinė e vet tė politikės sė jashtme do ta konceptojė sipas modelit karakteristik pėr tė gjitha shtetet e pavarura.

"Ēdo gjė qė do tė bėjmė nė periudhėn kalimtare do tė jetė nė pajtim me Kartėn kushtetuese, kurse tė gjitha ndryshimet e ardhshme nė planin e politikės sė jashtme duhet tė jenė tė pėrshtatura me modelin, sipas tė cilit, Mali i Zi nė fund do tė jetė shtet i pavarur.
 
Nė lidhje direkte me kėtė ėshtė edhe projeksioni i forcimit tė Ministrisė sė Jashtme malazeze, e cila do tė 'servisojė' nevojat e shtetit tė pavarur pėr tri vjet, natyrisht nėse referendumi do tė jetė pozitiv, e jam i bindur se do tė jetė", ka deklaruar Burzan pėr njė gazetė tė Podgoricės.
 
 
Sot nė Tiranė arrin Treshja evropiane pėr tė nxitur fillimin e negociatave pėr stabilizim-asociim me BE-nė
 
Tiranė, 13 janar 2003 - Sot nė Tiranė pritet tė arrijė Treshja evropiane pėr tė nxitur pėrpjekjet e Qeverisė sė Shqipėrisė lidhur me fillimin e negociatave pėr stabilizim-asociim me Bashkimin Evropian.
 
Nė pėrbėrje tė delegacionit janė ministri i jashtėm grek Jorgos Papandreu, vendi i tė cilit kohė mė parė ka marrė kryesinė e radhės sė Bashkimit Evropian, shefi i Politikės sė Jashtme tė BE-sė Havier Solana si dhe pėrfaqėsuesi i Evropės Juglindore nė BE Rajnhard Pride.
 
 
Amasadori i BE-sė nė Shkup thotė se pėr viti 2002 ishte njė vit i kthimit kah stabilizimi i Maqedonisė
 
Shkup, 13 janar 2003 - Duke shfaqur qėndrimin e tij se cilat duhet tė jenė prioritetet e Qeverisė sė Maqedonisė ambasadori i Bashkimit Evropian nė Shkup Aleks Brons nė njė intervistė dhėnė pėr radion "Evropa e lirė" tha se parėsore ėshtė lufta kundėr kriminalitetit tė organizuar, reformat nė sektorin publik dhe zbatimi i mėtejmė i Marrėveshjes sė Ohrit.
 
Ai vlerėsoi se zbatimi i kėsaj marrėveshjeje ishte nė nivel tė duhur gjatė vitit tė kaluar, kurse zgjedhjet u mbajtėn nė njė atmosferė tė qetė dhe u bė dorėzimi i qetė i pushtetit.

Duke folur pėr regjistrimin e popullsisė z. Brons tha se ai nga ana teknike dhe politike u mbajt me sukses, nė njė atmosferė tė qetė dhe paqėsore, kėshtu qė pėr shumė gjėra viti 2002 ishte njė vit i kthimit ka stabilizimi i shtetit. Ndėrkaq viti i sivjetshėm tha se duhet tė jetė vit i reformave.
 
 
Rreth 150 zyrtarė amerikanė kanė filluar inspektimin e bazave ushtarake turke
 
Ankara, 13 janar 2003 - Rreth 150 zyrtarė amerikanė kanė filluar inspektimin e bazave ushtarake turke. Marrėveshjen rreth inspektimit tė lokacioneve qė mund tė shfrytėzohen nė luftėn eventuale kundėr Irakut e kanė arritur autoritetet turke dhe amerikane tė shtunėn.

Amerikanėt tė shoqėruar nga personeli turk po studiojnė portet dhe bazat ushtarake pėr tė pėrcaktuar se ēfarė ndryshemesh nevojiten pėr t'i shrytėzuar ushtria amerikane.

Turqia nuk i ka dhėnė leje SHBA-ve pėr tė shfrytėzuar bazat e saj ushtarake dhe ka paralajmėruar se nuk do ta bėjė kėtė nėse Kombet e Bashkuara nuk miratojnė njė aksion kundėr Irakut.
 
 
Policia britanike ka arrestuar 6 persona lidhur me ricinin e zbuluar nė njė banesė nė Londėr
 
Londėr, 13 janar 2003 – Policia antiterroriste britanike, qė ka zbuluar ricin nė njė banesė nė Londėr javėn e kaluar, ka arrestuar 6 persona nė Dorset, njofton BBC world. Po kėshtu, njoftohet se tė katėr tė arrestuarit e mėparshėm nė Londėr mbeten edhe mėtutje nė burg.
 
 
Perl ia ka tėrhequr vėrejtjen Irakut se nėse nuk i dorėzon armėt do tė ballafaqohet me aksion ushtarak
 
Uashington, 13 janar 2003 – Njė zyrtar i lartė amerikan ia ka tėrhequr vėrejtjen Irakut se nėse nuk i dorėzon armėt e shkatėrrimit masiv do tė ballafaqohet me aksion ushtarak, njofton BBC World.
 
Kreu i trupit politik tė Departamentit amerikan tė Mbrojtjes, Riēard Perl, ka deklaruar se inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara, qė aktualisht po bėjnė kėrkime nė Irak, nuk do tė mund t'i gjejnė kurrė armėt, ngase ato janė tė fshehura.
 
"Mendoj qė ose Sadami do t'i tregojė kėto armė nė minutėn e fundit ose do tė ketė aksion ushtarak", ka thėnė z. Perl, nė njė prononcim tė sotėm (tė sė hėnės).
 
 
Njė aksion i mundshėm ushtarak kundėr Irakut do tė kishte pasoja katastrofike, thotė presidenti egjiptian
 
Kairo, 13 janar 2003 - Njė aksion i mundshėm ushtarak kundėr Irakut do tė kishte pasoja katastrofike pėr tė tėrė Lindjen e Mesme dhe do tė ishte "hedhje e benzinės nė zjarr", ka vlerėsuar presidenti egjiptian Hosni Mubarak nė njė intervistė dhėnė gazetės "Al ahram".
 
"Pasojat e sulmit ndaj Bagdadit do tė jenė tė tmerrshme dhe askush tash pėr tash nuk ėshtė nė gjendje tė pėrcaktojė saktėsisht", ka thėnė Mubarak.
 
 
Gadafi thotė se Libia e SHBA-tė kėmbejnė informata pėr Al Kaidėn
 
Tripoli, 13 janar 2003 - Lideri i Libisė Moamer el Gadafi ka deklaruar se vendi i tij dhe SHBA-tė po kėmbejnė informata tė zbulimit pėr rrjetin ndėrkombėtar terrorist Al Kaida.
 
Gadafi nė njė intervistė qė e boton revista amerikane "Njuzuik" nė numrin e sė hėnės, ndėrkaq ka pranuar se nė botėn muslimane po rritet popullariteti i udhėheqėsit tė Al Kaidės, Osama bin Ladenit.
 
 
Gjatė luftimeve tė pėrgjakshme izraelito-palestineze tė fundjavės u vranė gjithsej 11 vetė
 
Gaza, 13 janar 2003 – Gjatė luftimeve tė pėrgjakshme izraelito-palestineze tė fundjavės, kur trupat izraelite depėrtuan nė Rripin e Gazės, kurse palestinezėt e armatosur sulmuan Izraelin verior si dhe me depėrtimet e herėpashershme sulmonin nga Egjipti, u vranė gjithsej 11 vetė nga tė dy anėt, bėn tė ditur AFP nė njė njoftim tė sotėm (tė sė hėnės).
 
Kryeministri izraelit, Ariel Sharon dhe Autoriteti palestinez kanė kėmbyer akuza tė ndėrsjella rreth kėtij cikli tė ri tė dhunės, i cili ka tensionuar situatėn para zgjedhjeve tė 28 janarit nė Izrael.
 
 
Ramsfeld jep urdhėr pėr dislokimin e 27 mijė trupave shtesė nė Gjirin Persik
 
Uashington, 13 janar 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, ka dhėnė urdhėr pėr dislokimin e mijra trupave tė tjera amerikane nė Gjirin Persik, nė kuadėr tė shtimit tė shpejtė tė forcave nė rajon nė pėrgatitje pėr njė luftė tė mundėshme me Irakun.
 
Sekretari Ramsfeld nėnshkroi tė shtunėn udhėrin pėr dislokimin e 27 mijė trupave tė tjerė, njė ditė pasi dha urdhėr pėr dislokimin nė rajon tė 35 mijė trupave. Zyrtatė tė Pentagonit thonė se parashikojnė qė rreth 150 mijė trupa amerikane tė vendosn nė rajon deri nė mes tė muajit shkurt.
 
 
Pėrpjekje amerikane pėr tė zbutur krizėn me Korenė e Veriut
 
Uashington, 13 janar 2003 - Njė diplomat i lartė amerikan thotė se Shtetet e Bashkuara mund ta ndihmojnė Korenė e Veriut tė pėrballojė mungesat nė karburant, menjėherė sapo tė zgjidhet kriza bėrthamore.
 
Ndihmės-sekretari amerikan i shtetit, Xhejms Kelli, tha sot nė njė konferecė shtypi nė Seul, tė Koresė sė Jugut, se Shtetet e Bashkuara janė tė gatshme tė zhvillojnė bisedime me Korenė e Veriut, lidhur me pėrgjigjen e Fenianit pėr komunitetin ndėrkombėtar mbi ēėshtjen bėrthamore.
 
Zoti Kelli sugjeroi se me t’u zgjidhur ēėshtja bėrthamore, mund tė krijohen mundėsi pėr ta ndihmuar Korenėe Veriut nė fushėn e energjisė.
 
 
Inspektorėve u duhet "njė vit" pėr tė kryer detyrėn
 
Nju Jork, 13 janar 2003 - Njė zėdhėnės i agjencisė sė Kombeve tė Bashkuara pėr Energjinė Atomike, tha se inspektorėve tė armėve nė Irak do t'u duhej njė vit pėr ta kryer detyrėn, ndėrkohė qė zyrtarėt amerikanė po flasin hapur pėr mundėsinė e luftės.
 
Nė njė intervistė pėr BBC-nė, zėdhėnėsi Mark Gėoydecky tha se periduha njė vjetore ishte e nevojshme pėr njė inspektim tė besueshėm.
 
Ai shtoi se ky ishte edhe qėndrimi qė drejtori i Agjensisė Ndėrkombėtare tė Energisė Atomike Muhamed al-Baradai dhe kryeinspektori i armėve nė Irak, Hans Bliks kishin gjashtė muaj qė e bėnin publik.
 
Inspektorėt pritet qė tė raportojnė pėr punėn e tyre nė Irak para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pas dy javėsh.
 
 
Viktima tė reja nga pėrplasjet mes Izraelit e palestinezėve
 
Gaza, 13 janar 2003 - Sulmet izraelite me helikopter nė jug tė Rripit tė Gazės vranė dy palestinezė dhe plagosur njė tė tretė.Zyrtarėt palestinezė thanė se sulmet kishin nė shėnjestėr anėtarė tė grupit militant Hamas, tė cilėt ndodheshin nė njė makinė pranė vendit ku ndodhi sulmi.
 
Dėshmitarėt thanė se nga pėrllogaritja e gabuar u vranė dy adoleshentė, ndėrsa militantėt u larguan tė padėmtuar. Sulmi pason njė seri pėrplasjesh nė Rripin e Gazės dhe hedhjen e njė numri rraketash mbi Izraelin nga ku u plagos lehtė vetėm njė civil.

Nė njė tjetėr zhvillim njė sulm nė veri tė Izraelit ka lėnė tė vdekur tė paktėn njė person. Televizioni izraelit tha se palestinezė tė armatosur sulmuan fshatin izraelit afėr Bregut Perėndimor Moshav Gadish.
 
Njė numėr raketash janė lėshuar mbi Izraelin nga Rripi i Gazės pas njė nate tė dhunshme atje. Ushtria e Izraelit tha se tre raketat - tė ngjashme me ato tė fabrikuara nga grupi militant Hamas - goditėn qytetin jugor tė Sderotit, duke plagosur njė shtetas izraelit.
 
 
Rusia dėrgon dy luftanije nė Gjirin Persik
 
Moskė, 13 janar 2003 - Dy luftanije ruse po pėrgatiten pėr t'u vendosur nė rajonin e Gjirit Persik. Zėdhenėsi i flotės ushtarake tha se misioni i tyre do tė zgjasė gjashte muaj. Qėllimi i tij do tė jetė vėzhgimi i situatės ushtarake pėrpara njė sulmi tė mundshėm ushtarak tė SHBA-ve kundėr Irakut.
 
Ndėrkohė amerikanėt e kanė shtuar arsenalin ushtarak ne rajon. Sipas shtypit edhe rreth 15 mijė ushtarė tė tjerė do tė dislokohen atje brenda pak javesh.
 
 
Vdiq ylli i grupit "Bee Gees"
 
Majami, 13 janar 2003 - Ylli i grupit "Bee Gees", Moris Gib (Maurice Gibb) ka vdekur nė njė spital nė Majami nė moshėn 53-vjeēare.

Kėngėtari vdiq pas njė sulmi nė zemėr gjatė njė operacioni emergjent.

Vėllai i tij binjak, Robin Gib ishte afėr shtratit pasi kishte arritur nga Londra vetėm njė orė para vdekjes sė tij.

Gjithashtu tė pranishėm ishin edhe familja dhe miqtė e tij, pėrfshirė vėllain tjetėr Barrz, bashkėshorten e tij Yvonnne dhe fėmijėt e tij.
   

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.