OPINIONE

   
11.01.2003 - Trepca.net

VARRMIHĖSIT E PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS

KAINĖT NGA RRADHĖT TONA SKLLAVĖR TĖ SHITUR, OSE NĖ SHĖRBIM TĖ ARGATĖVE VAZALĖ ..!?

 
12 janar 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
 
Dihet se shqiptarėt si popull dhe si komb qėkur ekzistojnė e deri mė sot gjithnjė jetuan tė rrethuar ose tė robėruar nga armiqėt, qoftė nga ata nė anėn jugore tė kufijėve tė tyre etnikė, nga ata lindorė e veriorė, qoftė nga ata pėrendimorė. Pesė shekuj me rradhė ilirėt jetuan nėn perandorinė romake (167 para e.r.-395 pas.e.r.), pastaj nėn Bizantin (shekulli –IV- XIV-tė), ku gjatė kėsaj periudhe jetuan nėn sundimin e mbretėrisė bullgare dhe asaj serbe tė nemanjiēėve, pėrjetuan edhe sulmet e normanėve me 1081, etj.
 
Nė vazhdim pėr pesė shekuj tė tjerė do tė jetojnė nėn perandorinė osmane (shek. –XV- XIX-tė), ndėrsa nga viti 1916-tė e deri me 1920 nėn pushtimin austro-hungarez, dhe nga ky vit e deri me ēlirimin e Kosovės me 12 qershor 1999 pjesa mė e madhe e shqiptarėve tė mbetur jashtė kufijėve londinez tė Shqipėrisė do tė jetojė nėn okupimin klasik tė mbretėrisė serbo-kroato-sllovene (jugosllavia e vjetėr dhe ajo e “re” e krijuar pas LDB-sė) nė tė cilėn robėri edhe sot e kėsaj dite vazhdojnė tė jetojnė mė shumė se njė milion shqiptarė, njė pjesė nė Serbinė jugore, ndėrsa pjesa mė e madhe e tyre nė Maqedoni, duke mos harruar zhbėrjen e plotė tė dy milion shqiptarėve ēamė nga shovinistėt grekė, dhe kėshtu me rradhė nėn rrethana okupimi dhe robėrie tė pandėrprerė deri mė sot!
 
Duke pasur parasysh kėtė gjendje tė hidhur tė historisė sonė shekullore disa analistė thonė se pas gjithė kėsaj katrahure njerėzore dhe kombėtare dhe nga njė padrejtėsi kaq e madhe e ushtruar ndaj kombit shqiptar sė bashku me fatkeqsitė dhe vuajtjet tė cilat i pėrcollėn ata ndėr shekujė, edhe kėshtu siē janė (jemi) sot, shumė tė mirė janė (jemi), qoftė si njerėz, qoftė si komb, sidomos nėsė kihet parasysh gjithė ajo peshė e rėndė dhe shekullore e cila ka rėnduar me aq pamėshirė mbi supet e tyre si kolektivitet dhe si individė tė sulmuar gjithmonė nga armiqėt tė cilėt nuk lanė mjet pa pėrdorur kundėr shqiptarėve me qellim pėr t’i shuar dhe zhbėrė nga faqja e dheut.
 
Kujtoni vetėm sa luftėra janė bėrė kundėr nesh, vetėm sa rrebeshe dhe furtuna e kanė goditur tokėn dhe hapsirėn tonė gjeografike, vetėm sa skenare janė bėrė gjatė shekujve tė shkuar pėr tė na shfarosur nga kjo botė, vetėm sa dhe ēfarė metodave tė poshtėra janė pėrdorur pėr tė na asimiluar herė nė grekė e herė nė sllavė, herė nė turq e herė nė romanė, vetėm sa armė janė zbrazur kundėr nesh pėr tė na vrarė dhe masakruar tėrsisht dhe mizorisht, vetėm sa libra dhe elaborate janė shkruar pėr tė na njollosur para botės, vetėm sa regjime barbare kanė shkelur mbi lėkurėn dhe dinjitetin tonė njerėzor dhe kombėtar, vetėm sa sfida i ka pėrjetuar kombi ynė gjatė mijėvjeēarėve tė kaluar pėr tė arritur mė nė fund me gjysėm trupi kėtu ku ėshtė sot?!
 
Pas gjithė kėtyre tmerreve dhe tkurrjeve fizike qė kanė pėrjetuar shqiptarėt shtrohet pyetja; ku kanė arritur ata sot, a i kanė shpėtuar rreziqeve dhe kurthave politike, a kanė dalur nga zona blu e ndjekjeve dhe pėrndjekjeve nga kulshedrat e ēartura dhe lugetėrit e natės sė gjatė sllavo-ortodokse, a kanė bėrė punėn e domosdoshme qė ta kapėrcejmė ikonografinė prej popullit tė nėmur dhe tė mallkuar, a kanė bėrė sa duhet qė ta thejnė ose kapėrcejnė rrethojėn e hekurt brenda tė cilės i kishin ngujuar armiqėt e tyre si nė ferrin e Dantes nė rrathė dhe kate prej skėterrave mė antinjerėzore..?!
 
Mendoj se edhe pranė asaj se si komb kemi hyrė nė kohėra dhe rrethana tė reja tė jetės, ne ende gjendemi nė njė udhėkryq tė madh historik, se ende nuk iu kemi shpėtuar rreziqeve dhe kurthave tė cilat edhe sot i mbajnė tė ngrehura kundėr nesh armiqėt tanė tė pėrbetuar, se gjindemi gjithnjė brenda zonės sė ndjekjeve pėrbindėshe si njerėz dhe si komb, se gjithnjė  mbi kokat tona po qėndron mallkimi i zanave tė malit pėr shkak se nuk lozėm vallet e dasmave tė tyre “ėngjėllore”, se ende nuk kemi bėrė sa duhet pėr (ri)ndėrtimin e kalasė tonė kombėtare nė tė cilėn do tė hynin vetėm dashamirėt e kombit shqiptar, brenda sė cilės do tė mbretėronte harmonia dhe respekti vėllazėror, etj.
 
Mirėpo, pėr fat tė keq kalanė iliro-shqiptare e sulmuan dhe shpesh e pushtuan armiqėt e jashtėm, e goditėn me topa dhe granata tė rėnda dhe nuk lanė gurė pa gjuajtur mbi tė, dhe kjo ndoshta nė njė aspekt ėshtė e kuptueshme, mirėpo, a mund tė na e shpjegojė dikush se cilėt ishin dhe cilėt vazhdojnė tė jenė sulmuesit dhe rrėnuesit e Kalasė shqiptare nga brenda, pse ngelėn brenda saj dhe cilėt vazhdojnė tė jenė argatė tė argatėve vazalė, e tė gjithė sė bashku nė shėrbim tė armiqėve shekullorė, kush janė ata tė cilėt me kaq zell po ia gėrryejnė themelet godinės sė popullit mė tė lashtė nė Ballkan, Ilirikumit shqiptar, po duan t’ia prejnė rrėnjėt pėmės mė tė vjetėr njerėzore nė Europė, cilėt janė ata tė cilėt po ia hapin varrin Kosovės, cili ėshtė ai soj ose ajo rasė e verdhė e cila ka marrė rolin qė deri nė fund tė punojė kundėr interesave shqiptare, tė shkatrrojė ēdo gjė shqiptare, tė pėrdhosė dhe denigrojė kulturėn dhe traditat tona tė lashta para botės, cila ėshtė ajo murtajė e zezė brenda kalasė shqiptare e cila ėshtė infektuar kaq shumė me helmin e urrejtjes dhe mosdurimit ndaj kundėrshtarėve politikė tė njė caku, cilėt janė ata bastardė tė cilėt i ka kapluar si kanceri degjenerimi moral dhe shpirtėror deri nė ate masė sa tė vrasin nė mėnyrė kaq barbare intelektualėt dhe ushtarakėt tanė mė tė spikatur siē bėnė me rastin kur vranė Kolonel Tahir Zemėn me tė birin Enisin dhe kusherinin Hasanin mbi tė cilėt, vetėm nė anėn ku ishte i ulur ushtaraku ynė legjendarė kishin zbrazė mbi 50 plumba (!!!), cilėt janė, pra, kainėt tė cilėt vetės i japin tė drejtėn qė tė vrasin nė emėr tė popullit, sikur ajo e drejtė tė ishte rezervuar vetėm pėr ta nga Zoti, kush ia ka mbjellur kėsaj fare antishqiptare shpirtin e robėrit, shpirtin e skllavit, shpirtin e tė nėnshtruarit, mendjen e tė vėrbuarit, logjikėn e vrastarit, dorėn e kriminelit, tė jetuarit pa ndjenja dhe pa kurfarė ndėrgjegjeje kombėtare dhe politike, apo bėhėt fjalė pėr pjellė satane e shėndrruar totalisht nė skllavėr tė shitur pėr njė grusht parash?!
 
Atij qė i rrjedhė vetėm njė pikė gjaku shqiptar nėpėr damarėt e vetė, ai nuk vret kurrė kėshtu mizorisht dhe nė pabesi, shqiptari i vertetė nuk ka vrarė kurrė kaq barbarisht, por as nuk i gėzohet vrasjes sė burrave mė tė mirė tė kombit, nuk bėnė as ahengje dhe nuk ngritė dolli kur Kosovės i vriten nė prita mashkujt mė tė fortė tė shqiptarisė, nuk dalldiset si dreqi prej gėzimit kur vranė kolonel Tahir Zemėn aq mizorisht duke ia ē’farosur rrėnjėn kur bashkė me tė i vranė edhe tė birin e vetėm nė lulėn e rinisė!? Kėso farė veprash dhe vrasjesh kaq makabre nuk kanė kryer kurrė shqiptarėt qėkur ėshtė kurdisur bota!
 
Krime tė kėtilla nė Kosovė kanė bėrė vetėm kriminelėt serbė, sepse siē dihet nga historia jonė shqiptarėt nuk e kanė pasur kurrė zakon qė ata tė cilėt i kanė vrarė pėr motive morali ose trashigimie t’i djegin ose t’i karbonizojnė, sepse tė vdekurin e kanė nderuar mė shumė se tė gjallin. Pra, kush janė kėta kriminelė ordinerė qė po vrasin nė kėtė mėnyrė pavarėsinė e Kosovės tė sapo dalė nga lufta ēlirimtare, mbase kėto vrasje nuk janė tė shqiptarėve, kėto janė vepra krimi tė sojit mė antishqiptar qė ka njohur ndonjėherė shoqėria jonė. Merreni me mend; vetėm nė tri vitet e fundit qėkur Kosova frymon e lirė pėr shkaqe dhe motive politike dhe jo politike janė vrarė diku mbi 900 persona (sipas zėdhėnsit tė policisė sė UNMIK-ut)?!  
 
Prandaj themi me bindje tė plotė se po tė mos kishte mbetur brenda kalasė shqiptare kjo farė e degjeneruar nga ideologjia e komunizmit , kjo falangė e shitur dhe me njė sy nė ballė, po tė mos vepronte brenda shtepisė sonė kjo bimė dreqi, sigurisht se sot shqiptarėt kudo qė janė do ta gėzonim lirinė e plotė, qėmoti do ta kishin bėrė realitet bashkimin kombėtar, kaherė pra do ta kishim ndėrtuar Parajsen shqiptare mbi tokėn iliro-dardane, do ta kishin mbushur truallin dhe qiellin shqiptar pėrplotė me lulėbozhure, me lulėtrandėfile, me lulėdėbore, e me ēka jo tjetėr nga bota e ėndrrave dhe e dėshirave tė tyre?!
 
Se po tė mos kishin qėlluar brenda shtepisė sonė kėta varrmihės tė shtetit nė ndėrtim tė Kosovės, se po tė mos i vrisnin kėta kainė dėshirat e kahmotshme shqiptare pėr liri dhe bashkim kombėtar, po tė mos ngriteshin nė kėmbė kėta lugetėr tė ēartur, kėta lukunė e xhuxhemaxhuxhė tė veshur nė petka gjarpėrinjėsh tė zi si kobrat, kėta rrogėtarė tė dreqit tė kuq tė karpateve, kėta siamezė nga farė e ideologjisė ruso-sllavo-ortodokse, etj, sot nė Ballkan nuk do tė shihte syri godinė mė tė bukur se ate tė shqiptarėve, nuk do tė kishte popull mė lumtur se ai shqiptar, nuk do tė kishte as shtet mė tė pasur nė kėtė pjesė tė Europės se ai i kombit shqiptar! O Zoti ynė, mallkoje edhe Ti ate dorė vrastare e cila ēdo ditė po vretė djemt dhe bijtė mė tė mirė tė shqiptarisė!
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.