OPINIONE

   
12.01.2003 - Trepca.net
NOSTALGJIA QĖ DJEG

BAJRAM REXHEPIT NUK I PRITET TĖ TAKOHET ME KRYEMINSTRIN E SERBISĖ

 

Kur pata komentuar deklaratėn e mėhershme tė Fatos Nanosit tė bėrė nė kuadėr tė Klubit Politik tė Ballkanit, tė mbajtur nė Athinė tė Greqisė, nė fillim tė muajit dhjetor, sipas tė cilės na paskėsh ardhur koha pėr tė filluar dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, dhe se u ēonte selam institucioneve tė Kosovės, se nė emėr tė dofarė integrimesh duhej hequr dorė nga “sovraniteti tradicional”, pata vėnė nė pah faktin se kjo deklaratė bėhej pas vizitės sė Ilir Metės nė Beograd dhe pas takimit tė tij me Bajram Rexhepin dhe me shefin e tij, Hashim Thaēin, nė Vlorė me rastin e 90 vjetorit tė ngritjes sė flamurit nga Ismail Qemali. Nė pėrpjekje pėr ta ēuar nė vend kėtė selam tė Fatos Nanosit, kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi ka disa kohė qė ėshtė duke e shprehur gatishmėrinė pėr t’u takuar me kryeministrin e Serbisė, por po ka frikė nga kryetari i Kosovės dhe nga kryetari i Kuvendit tė Kosovės. Nė anėn tjetėr, nga zyra e kryetarit tė Kosovės bėhet e ditur se nuk mund tė ketė takime me zyrtarė serbė pa praninė e palės sė tretė.

Prizren, mė 12 janar 2003

Shkruan: Rexhep KASTRATI

Gatishmėria e kryeministrit tė Kosovės qė tė takohet me kryeministrin e Serbisė dhe adresimi i pamundėsisė pėr njė takim tė tillė, nė Presidencė dhe nė Kuvend, mė shumė se dėshirė pėr tė marrė pėlqimin e kėtyre dy institucioneve tė Kosovės, siē ka deklaruar ai, paraqet dėshirėn qė gjithė pėrgjegjėsinė pėr mostakimin e tij ta bart te kėto institucione, nė mėnyrė qė trysnia tė bėhet mbi ta e jo mbi vetė kryeministrin. Bėrja me gisht kah Presidenca dhe kah Kuvendi i Kosovės, nė tė vėrtetė, ėshtė edhe njė pėrpjekje pėr tė diskredituar bartėsit e kėtyre dy institucioneve nė sy tė faktorit ndėrkombėtar dhe si shprehje e servilzmit dhe dėgjueshmėrisė fėmijėrore tė kryeministrit tė Kosovės dhe tė linjės qė ai pėrfaqėson kundrejt administratės sė UNMIK-ut.

Ky servilizėm dhe kjo dėgjueshmėri e kryeministrit tė Kosovės kundrejt UNMIK-ut qė u bė mė e theksuar kur i kėrkoi leje Shtajnerit pėr tė shkuar nė Vlorė, ēdo ditė e mė shumė ėshtė duke e bėrė tė qartė fytyrėn e vėrtetė tė tijėn, i cili edhe pse ka njė post tė rėndėsishėm, nuk ka aritur tė shmanget dot nga ndikimi i linjės sė Tiranės/Kretės dhe tė bėjė njė politikė vėrtet shtetėrore dhe nė pėrputhje me interesat afatshkurtėra dhe afatgjata tė qytetarėve tė Kosovės. Gatishmėria e tij pėr t’u takuar me kryeministrin e Serbisė, nė kohėn kur nga zyrtarė serbė, nė vazhdimėsi vijnė mesazhe pėr ndarjen e Kosovės dhe nė kohėn kur nė Kosovė janė mbi 3000 persona tė zhdukur, nė tė vėrtetė, ėshtė jo vetėm mungesė respekti pėr tė rėnėt dhe tė zhdukurit, por edhe injorim i thelbit tė kontestit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Qėndrim parimor dhe i vazhdueshėm i institucioneve tė Kosovės, nė kohėn kur edhe vetė kryeministri i Kosovės ishte anėtar kryesie i LDK-sė nė Mitrovicė, ka qenė se nuk mund tė ketė dialog me Beogradin pa praninė e palės sė tretė. Dhe ky qėndrim parimor ka pasur parasysh pikėrisht interesat afatshkurtėra dhe afatgjata tė qytetarėve tė Kosovės, pėr realizueshmėrinė e tė cilave ishte i domosdoshėm ndėrmjetėsimi dhe garantimi i njė pale tė tretė qė do tė kishte edhe tė drejtėn, edhe mundėsinė pėr tė garantuar realizimin nė praktikė tė marrėveshjeve eventuale.

Fakti se pėrse nuk ndodhi pėr rreth dhjetė vjet dialogu shqiptrao-serb nė nivel institucional ka tė bėjė pikėrisht me mosgatishėrinė e Beogradit pėr tė pranuar palėn e tretė, me arsyetimin se ēėshtja e Kosovės, siē thoshin zyrtarė serbė, ėshtė ēėshtje e brendshme e Serbisė. Beogradi, ndėrkaq, nė vazhdimėsi ka shprehur gatishmėri pėr t’u takuar me shqiptarėt pa praninė e palės sė tretė, bile pėr kėtė arsye i ēonte edhe dofarė delegacionesh nė Kosovė. Mirėpo, institucionet e Kosovės nuk pranuan kurrė tė takohen pa praninė e palės sė tretė. Dhe kjo ndodhte nė kohėn kur nė Kosovė ishin mbi 100.000 forca policore-ushtarake serbe dhe nė kohėn kur edhe trysnia e bashkėsisė ndėrkombėtare ishte shumė e madhe te dr. Rugova pėr tė filluar njė dialog pa praninė e palės sė tretė.

Njė marrėveshje pėr arsimin e ndėrmjetėsuar, megjithatė nga njė palė e tretė, nga Shėn Egjidio, prapa tė cilės ka qėndruar jo vetėm Vatikani, por edhe e tėrė bashkėsia ndėrkombėtare, edhe pse botėrisht dihej se nuk do tė mund tė realizohej, pėr shkak se do tė thoshte njohje de facto dhe de jure e shtetit tė Kosovės nga ana e Serbisė, u kritikua aq shumė, dhe mė shumė se marrėveshja u kritikua vetė dr. Rugova. Zatėn kritikat e drejtuara nė adresė tė dr. Rugovės, do tė duhej ta bėnin tė qartė se kritikuesve tė kėtillė nuk u pengonte aq marrėveshja, sa u pengonte dr. Rugova dhe frika se mos eventualisht po realizohet ajo marrėveshje, e cila duhej tė pasohej edhe me njė marėveshje pėr rikthimin e pakushtėzuar tė shqiptarėve nė punė, dhe kėshtu mos po jetėsohej pėrfundimisht shtetėsia e Kosovės, dhe pėr kėtė meritat po i mbesin dr. Rugovės, ato qė e alarmuan tė majtėn shqiptare dhe bėnė qė tė dalė tashmė nė skenė edhe ideologu e saj – Rexhep Qosja dhe tė ndodhė ajo qė ndodhi: largimi i grupit tė Hydajet Hysenit nga LDK-ja si pėrpjekje pėr ta rrėnuar atė, e bashkė me tė edhe dr. Ibrahim Rugovėn.  

Dhe kėto synime rrėnuese, nė tė vėrtetė, nuk u ndalėn kurrė, dhe pas konstituimit tė linjės sė Tiranės/Kretės, pas takimit tė Nanosit dhe Milosheviqit nė Kretė, u bėnė njė nga qėllimet kryesore tė saj. Pėr ta arritur kėtė, linja e Tiranės/Kretės nuk linte gjė pa bėrė, duke keqpėrdorur bile edhe dėrgimin e dhunshėm tė dr. Rugovės nė Beograd. Parė nė kėtė kontekst, nėse ka qenė e kritikueshme shkuarja e dhunshme e dr. Rugovės nė Beograd, atėherė do tė duhej tė ishte shumfish mė e kritikueshme dėshira e kryeministrit tė Kosovės pėr tė shkuar vullnetarisht nė Beograd pėr t’u takuar me kryeministrin e Serbisė, kritikė qė do tė duhej tė pasohej edhe me kėrkesėn kėmbėngulėse pėr dorėheqjen e kryeministrit. Kėshtu do tė duhej tė bėnim sipas logjikės sė linjės sė Tiranės/Kretės, tė cilėt edhe sot do tė kėrkonin llogari nga dr. Rugova po ta shprehte ai gatishmėrinė pėr t’u takuar me zyrtarė serbė.

Edhe pse unė me kėtė rast nuk e kam ndėrmend ta shtroj ēėshtjen e dorėheqjes sė kryeministrit tė Kosovės, pasi qė konsideroj se asnjė dėm nuk mund tė ketė Kosova nga njė pjesėtar i dobėt i linjės sė Tiranės/Kretės, pėrderisa ai nuk mund tė vendosė asgjė pa pajtimin e dr. Rugovės dhe tė akademik Nexhat Dacit, pra pa pajtimin e kryetarit tė Kosovės dhe tė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, e theksova kėtė ēėshtje vetėm pėr ta bėrė edhe mė tė qartė logjikėn destruktive dhe filozofinė kundėrrugovė qė nė Kosovė e pėrfaqėson linja e Tiranės/Kretės. Nė kontekst tė kėsaj, duhet thėnė se kyreministri i Kosovės, nė deklarimet e tij patetike, shumė herė ėshtė kėrcėnuar se do tė ketė luftė nėse Kosova pėrfshihet nė kuadėr tė Kornizės Kushtetuese tė Serbisė dhe Malit tė Zi, dhe se Kosova do ta shpallte pavarėsinė e saj nė njė rast tė pėrfshirjes sė saj nė atė Kartė Kushtetuese.

Mirėpo, Kosova u pėrfshi nė Kartėn Kushtetuese tė Serbisė dhe Malit tė Zi, e kryeminsitri i Kosovės, jo vetėm qė nuk e shpalli pavarėsinė e Kosovės dhe nuk filloi luftė, por edhe po ka qejf qė sa tė jetė e mundur e mė shpejt tė shkojė nė Beograd pėr t’u takuar me njėsojfrizurėshin e tij, Zoran Gjingjiq, pėr tė pirė kafe me tė, njėsoj si me Oliver Ivanoviqin para disa vitesh. Por atij i ka mbetur merak se kėtė dėshirė nuk po mund ta realizojė pėr shkak tė kryetarit tė Kosovės dhe tė kryetarit tė Kuvendit, tė cilėt nuk duan takime me Beogradin pa praninė e palės sė tretė. Dhe kryeministri e ndien veten tė penguar nga ky fakt, prandaj ēirret dhe e drejton gishtin kah Presidenca dhe kah Kuvendi, e qė do tė thotė se kėrkon njė trysni nga ana e Shtajnerit mbi ta, pėr tė shkuar edhe dr. Rugova, edhe akademik Nexhat Daci bashkė me Bajram Rexhepin, ose sė paku tė mos i bėhen pengesė kėtij tė fundit qė tė shkojė i vetėm. Mbetet tė shihet se si do tė rrjedhin zhvillimet dhe a do tė bėjė dhe sa do tė bėjė trysni Shtajneri mbi dr. Rugovėn dhe mbi akademik Nexhat Dacin, por sido qė tė jetė, jam i bindur se as dr. Rugova, as akademik Nexhat Daci nuk do tė heqin dorė nga qėndrimi i shprehur qartė se nuk mund tė ketė dialog me Beogradin pa palėn e tretė.

Pėrvoja mbi dhjetėvjeēare e dr. Rugovės, i cili nė ēėshtje parimore nuk ka hequr dorė nga parimet e tij, mė bėn mua, e besoj edhe tė tjerėt, tė jemi tė bindur se nuk do tė heqė dorė nga parimi pėr t’u takuar me Beogradin vetėm me praninė e palės sė tretė. Ndėrkaq,  Bajram Rexhepi i vetėm mund tė shkojė, por ai mund ta pėrfaqėsojė nė kėtė rast vetėm Fatos Nanosin, Xhavit Halitin apo edhe Hashim Thaēin, por jo edhe Kosovėn.

  Ribotimi i kėtij shkrimi nga mediumet e tjera ėshtė i ndaluar!

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.