11.01.2003 - Trepca.net

Intelektualėt nga Tirana ngushllojnė familjen Zemaj, institucionet dhe popullin e Kosovės

Shqiptarėt tė bashkohen, t’i thonė ndal terrorizmit qė po merr jetė tė vyera pėr Kosovėn dhe mbarė kombin shqiptar

 
Vrasja e pabesė e Kol. Tahir Zemaj dhe dy familjarėve te tij na ka hidhėruar pa masė.
 
Me kėtė rast, u shprehim ngushellimet tona familjes Zemaj, Presidentit tė Kosovės Z. Ibrahim Rugova, Kryetarit tė Parlamentit te Kosovės Z. Nexhat Daci, Kryeministrit  tė Kosovės Z. Bajram Rexhepi, si dhe gjithė popullit te Kosovės. Me humbjen e Kol. Zemajt, Kosova humbi njė pesonalitet me vlera tė padiskutueshme pėr kombin shqiptar.
 
Vrasja e Kol. Tahir Zemaj ėshtė njė akt terrorist qė cenon paqen e sigurinė nė Kosovė dhe, njėherazi  kėrkon tė pengojė pėrpjekjet shumė tė mėdha tė institucioneve dhe popullit tė Kosovės pėr arritjen e pavarėsisė.
 
Qeveria e Kosovės dhe UNMIK duhet te dergojnė sa mė parė para drejtėsisė terroristėt qė vranė Kol Tahir Zemajn dhe familjarėt e tij.
 
Ndėrkohė, shqiptarėt duhet tė bashkohen pėr tė kėputur dorėn e zezė qė nuk ka tė ndalur nė vrasje personalitetesh si politikanė tė lartė, deputetė, kryetarė komune,  ushtarakė tė lartė etj.
 
Ne nuk duhet tė lejomė kėdo qoftė qė t’u servirė shqiptarėve dhunėn nė vend tė lirisė. Shqiptarėt kanė vuajtur shumė pėr tė fituar lirinė e pėr kėtė aresye ne duhet ta mbrojmė atė me forcė dhe me ēdo kusht
 
 
Tiranė 7 Janar 2003
 
Pof.as. Dr. Ibrahim Milushi,
Pof. Dr. Adil Neziraj,
Dr. Naim Karaj,
Pof. Dr. Alaudin Kodra,
Pof. Dr. Faruk Mustafa,
Pof.as. Dr. Avni Meshi,
Pof. Dr. Agim Pirdeni,
Prof. Dr. Jakup Hoxha,
Prof. Dr. Kadri Gjata,
Dr. Tonin Deda,
Inxh. Mehmet Spaho,
Inxh. Pellumb Dedndreaj,
Prof. As. Dr. Ismail Hoxha,
Inxh. Asllan Daci,
Inxh. Sabri Hoti,
Inxh. Idriz Jata,
Inxh. Rakip Hyseni,
Inxh. Sali Imami,
Inxh. Lulzim Goci. 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.