11.01.2003 - Trepca.net

Nė katėrvjetorin e vrasjes sė shefit tė QIK-ut, Enver Maloku

 
   
Prishtinė, 11 janar 2003 - Si sot para katėr vjetėve, njė dorė mizore nė njė atentat mizor ia shoi jetėn Enver Malokut, atėherė shef i QIK-ut, nė moshėn mė tė mirė tė pjekurisė jetėsore dhe krijuese pėr njė gazetar. E shoi me dhunė jetėn e njė figure tė jashtėzakonshme tė gazetarisė sonė dhe tė atdhetarit tė vendosur dhe tė patrembur.
 
Prandaj edhe sot e bėn tė dhembshėm shėnimin e kėtij pėrvjetori tė vdekjes sė dhunshme tė Enver Malokut, kujtimi i asaj pasdite tė 11 janarit tė vitit 1999, kur iu ndėrpre fryma e jetės, e energjisė sė aksionve dhe tė idealeve tė tij njerėzore dhe kombėtare.
 
Enver Maloku nė krye tė QIK-ut dhe me shkrimet autoriale parreshtur sfidoi dhe e kundėrshtoi regjimin kriminel tė Beogradit, duke denoncuar para opinionit vendor dhe ndėrkombėtar krimet qė po bėnte nė Kosovė, pa u zmbrapsur nė asnjė moment.
 
Kur mė nė fund tė shkurtit tė vitit 1998 plasi lufta nė Likoshan e Qirez, Enveri mobilizoi tė gjitha forcat e veta fizike dhe intelektuale pėr tė njoftuar opinionin e vendit dhe tė jashtėm pėr ēdo gjė qė po ndodhte nė Kosovė.
 
Ai praktikisht punonte 24 orė nė ditė, sepse i luste bashkėpunėtorėt qė tė mos ngurrojnė ta thėrrasin e ta njoftojnė edhe nė mesnatė, ta zgjojnė nga gjumi nė ēdo kohė.
 
Dhe shpesh ndodhte qė nė rastet tragjike qė ndodhnin nė Kosovė, kur bashkėpunėtorėt shkonin nė mėngjes nė QIK, Enveri tashmė e kishte tė shkruar lajmin dhe tė transmetuar kudo nė botė pėrmes internetit.
 
Nė rastet kur ndodhte ndonjė ngjarje tragjike nė Prishtinė, ai vetė shkonte nė vendin e ngjarjes dhe raportonte qė nė orėt e hershme tė mėngjesit.

Nė komentet e tij Enveri nganjeherė ishte i ashpėr, dhe nuk kuptohej si duhet, por ishte i guximshėm dhe i drejtpėrdrejtė nė vlerėsime.
 
Shkrimet e tij qė i pėrkasin asaj periudhe do tė mbesin njė kronikė tepėr tė rėndėsishme tė ngjarjeve tragjike tė historisė sonė dhe e kėrkesave tė asaj kohe, tė cilat i artikuloi me aq guxim. Ato shkrime do tė mbesin pasqyra mė e mirė dhe mė besnike pėr tė kaluarėn e Kosovės.

Enver Maloku me pėrkushtim tė madh punoi qė Kosovėn ta shihte tė lirė, gjakoi pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, sepse besonte nė idealet e shumė brezave tė sakrifikuar pėr kauzėn e Kosovės.

Mjerisht, edhe katėr vjet pas pėrfundimit tė luftės, nė Kosovė edhe sot po vriten gazetarė, deputetė, kryetarė komunash tė zgjedhur me votėn e lirė, e veprimtarė politikė. Me tė drejtė shumėkush po pyet: a ėshtė ēliruar dhe a ėshtė e lirė Kosova?

Ata qė janė sakrifikuar pėr lirinė e Kosovės, si Enver Maloku, as nuk e kanė imagjinuar Kosovėn me vrasje dhe akte tė tilla dhune. Edhe katėr vjet pa pushtuesin serb nė Kosovė gjuha e disa gazetave ėshtė mė e egėr se kurrė mė parė, ku prodhohen "tradhtarė" e "patriotė".
 
Dhuna nuk dėnohet por nė kėtė temė bėhen moralizime shterpe. Kurrė mė shumė nuk ka pasur nė Kosovė gazeta e media tė tjera, e kurrė mė pak profesionalizėm se sot nuk ka pasur.

Edhe sot nė Evropėn e shekullit 21, nė Kosovė dikush synon qė me metoda revolucionare tė ndryshojė njė shoqėri.
 
Shkrimtari dhe filozofi i madh francez Alber Kamy qysh nė vitin 1951 nė veprėn "Njeriu i revoltuar" shkruante se bota qė ndryshon me mjete tė dhunshme nuk ėshtė dhe nuk mund tė jetė humane e botė njerėzore. Kėtė e kanė e kuptuar tė gjithė nė Evropė, por si duket ka ende shqiptarė qė mendojnė ndryshe.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.