OPINIONE

   
10.01.2003 - Trepca.net

LOJA DIPLOMATIKE E TIRANĖS ZYRTARE

STANDARDE TĖ DYFISHTA QĖ E NGATĖRROJNĖ PROCESIN E PAVARĖSIMIT TĖ KOSOVĖS..!

 
10 janar 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
 
Edhe pse ditė mė parė kishim bėrė njė vėshtrim mė tė zgjeruar lidhur me komplikimet e mundshme qė do tė ketė pėr procesin e pavarėsimit tė Kosovės pėrmirėsimi i ngutėshėm i marrėdhėnieve diplomatike tė Tiranės zyrtare me Beogradin, ajo qė na shtyri t’i kthehemi edhe njėherė kėsaj teme, ėshtė Deklarata e pėrbashkėt e Ministrit tė punėve tė jashtme tė Shqipėrisė z. I. Meta dhe zėvendėskryeministrit serb Ēoviē lėshuar nė Tiranė gjatė vizitės qė ky i fundit i bėri asaj bashkė me bashkėpuntorė tė tij (Rasim Lajiē, ministėr nė qeverinė serbe pėr minoritete) si dhe me pėrfaqėsuesin e JAT-it, kur edhe u bė pėrurimi i hapjės sė linjės ajrore tė kėsaj kompanie serbe nė relacionin Beograd-Tiranė.
 
Qė tė kuptojmė kėtė lojė diplomatike tė Tiranės zyrtare nė raport me interesat e shqiptarėve nė pėrgjithėsi dhe ndaj procesit tė pavarėsisė sė Kosovės nė veēanti, nga deklarata nė fjalė, pėrveē tjerash, shkėputėm kėtė pjesė tė saj: “Zhvillimet demokratike nė Serbi kanė krijuar premisat pėr nxitjen e gjithanshme tė marrėdhėnieve midis Tiranės dhe Beogradit nė pėrpjekjet e pėrbashkėta qė tė dy vendet po bėjnė pėr tė arritur parametrat dhe standardet evropiane. Ministri Meta shprehu angazhimin e qeverisė shqiptare pėr tė ēuar mė tej marrėdhėniet midis dy vendeve duke i konkretizuar ato nė pėrputhje me interesat reciproke.
 
Nė kėtė mėnyrė do tė krijohen mė shumė komunikime, lidhje dhe pėrfitime nga kjo erė e re e paqes dhe stabilitetit nė rajon, nė tė mirė tė qytetarėve tanė. Shembulli i kėtij konkretizimi ėshtė edhe rihapja e linjės ajrore Beograd-Tiranė. Homologu serb Ēoviē vuri nė dukje se nxitja dhe zhvillimi i marrėdhėnieve tė fqinjėsisė sė mirė midis dy vendeve tona dhe nė rajon, mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet pėrpjekjeve tė vazhdueshme kundėr paragjykimeve tė sė kaluarės, tendencave ekstremiste nacionaliste, duke i bėrė qeveritė dhe popujt tanė mė tė pėrgjegjshėm pėr krijimin e njė klime mirėbesimi midis tyre, gjė qė do tė reflektohet edhe nė rajon...”, vazhdon deklarata(!?)
 
Para sė gjithash, habit fakti dhe ėshtė e pa qartė se mbi cilat fakte e mbeshtet diploamcia e Tiranės zyrtare vlersimin se nė Serbi kanė ndodhur zhvillime demokratike qė pėr palėn shqiptare “kanė krijuar premisat pėr nxitjen e gjithanshme tė marrėdhėnieve tė Tiranės me Beogradin”, kur deri mė sot asnjė organizatė e specializuar ndėrkombėtare nuk ka dhėnė vlersime pozitive se nė Serbi po ndodhin zhvillime demokratike qė mund tė thuhet se i plotėsojnė standardet e rrjedhave demokratike nė Europė?!
 
Me sa dihet deri mė tani e gjithė ajo qė mund tė konsiderohet si pozitive ėshtė se nė kėtė shtet pas intervenimit tė NATO-s nė Kosovė janė organizuar dy-tri herė zgjedhje parlamentare, por tė cilat nuk kanė sjellur kurfarė ndryshimeve rrėnjėsore nė planin e demokratizimit tė shoqėrisė serbe, bile zgjedhjet e fundit presidenciale dėshtuan turpshėm. Njėri ndėr faktet mė kryesore qė i verteton pohimet tona ėshtė padyshim shkelja sistematike dhe mosrespektimi i tė drejtave tė minoriteteve nė kėtė vend siē janė shqiptarėt, boshnjakėt dhe hugarezėt (ndaj kėtyre tė fundit ka pėrjashtime tė vogla) tė cilėt as pėr sė afėrmi nuk i gėzojnė tė drejtat e tyre nacionale konformė normave demokratike dhe standardeve ndėrkombėtare pėr tė drejtat e minoriteteve.
 
Shqiptarėt nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanofc sot e gjithė ditėn janė tė privuar nga tė drejtat e tyre kombėtare, ndėrsa ato pakė tė drejta qė kanė filluar t’i gėzojnė kohėve tė fundit nuk janė tjetėr veēėse minimumi i asaj qė do duhej t’i kishin. E verteta ėshtė se as kėto pakė tė drejta nuk do t’i gėzonin sikur tė mos ishte lufta ēlirimtare e UĒPMB-sė dhe presionet e ndėrkombėtarėve qė u bėn ndaj Beogradit nė kėtė drejtim. Nuk ėshtė fare mė e mirė as gjendja e boshnjakėve tė Sanxhakut tė cilėve njėsoi sikur shqiptarėve iu mohohen tė drejtat e tyre nacionale si dhe kėrkesa e shtruar para 7-8 viteve pėr status special e cila nė vazhdimėsi iu refuzohet nga regjimi i Beogradit.
 
Kjo qė cekėm mė lartė ėshtė demanti mė i fortė i vlersimeve tė diplomacisė sė Tiranės zyrtare se nė Serbi kanė ndodhur “zhvillime demokratike”, ngase po tė kishte nė kėtė vend ndryshime demokratike regjimi i Beogradit si hap tė parė do ta pranonte fajsinė pėr gjenocidin e bėrė nė Bosnje dhe Kosovė, dhe sė dyti popullit shqiptarė tė Kosovės do t’ia njihte tė drejtėn e pavarėsisė, duke pasur parasysh faktin se me masakrat qė ka bėrė ushtria dhe policia serbe nė Kosovė duke vrarė mbi 20 mijė shqiptarė dhe duke djegur mbi 650 fshatra vetėm brenda vitit 1998/99, i ka humbur tė gjitha tė drejtat morale dhe politike qė tė flas pėr Kosovėn, ngase sipas rregullave ndėrkombėtare tė luftės ushtria dhe policia serbe nga Kosova janė dėbuar si kolonizuese pėr shkakun e gjenocidit tė hapur ndaj njė populli tjetėr. Po tė kishte dhėnė shėnja tė demokratizimit pas mbarimit tė luftės nė Kosovė, regjimi serbė do kishte bėrė politikė mė konstruktive ndaj Kosovės dhe shqiptarėve, mirėpo, shėnja tė tilla nuk ka pasur kurrė nga ana e Beogradit nė kėtė drejtim.
 
Pėrkundrazi, ky regjim ka bėrė dhe vazhdon tė bėjė shantazhe politike ndaj Kosovės me qėllim qė me ēdo kusht ta pamundėsojė pavarėsinė e saj, etj. Atėherė, shtrohet pyetja; ku i sheh Tirana zyrtare “zhvillimet demokratike” nė Serbi dhe cilat janė sipas saj “parametrat dhe standardet evropiane” qė ky regjim i paska plotėsuar deri mė sot e qė kanė reflektuar nė stabilitetin dhe demokratizimin e marrėdhėnieve nė rajon, posaēėrisht nė raport me Kosovėn dhe shqiptarėt?!
 
Vetėm shembulli i politikės destruktive tė Beogradit i mbajtur gjatė gati katėr viteve tė fundit ndaj rrjedhave politike nė Kosovė ėshtė argument i mjaftuar i cili dėshmon realisht shkallėn e (mos)demokratizimit tė kėtij regjimi, duke mos e harruar faktin se ėshtė pikėrishtė vazhdimėsia e politikės shoviniste-hegjemoniste e Beogradit ndaj Kosovės ajo e cila po e mban peng pavarėsinė e saj, e mė kėtė edhe gjithė procesin e stabilitetit politik dhe ekonomik nė rajon, dhe nėsė ky fakt nuk ėshtė i mjaftuar pėr zyrtarėt e Tiranės, atėherė vijmė nė pėrfundim se pas potezave tė fundit diplomatikė tė Tiranės kundrejtė hapjės dhe pėrmirėsimit tė marrėdhėnieve me Beogradin qėndrojnė shkaqe tjera politike tė cilat, jo vetėm se janė nė diskrepancė me interesat e popullit shqiptar tė Kosovės, por e vejnė nė dyshim edhe qendrimin e saj zyrtar karshi procesit tė pavarėsisė sė Kosovės!?
 
Dhe si jo, kur ministri pėr punė tė jashtme i Shqipėrisė z. Meta, nė vend se tė konsultohej me Prishtinėn para se tė shkonte pėr vizitė zyrtare nė Beograd dhe Moskė, ai bėri hapa tė kundėrt protokolarė, ndonėse vetė rradhitja diplomatike e itinirarit tė vizitave tė tij dėshmon se pėr ēfarė roli ėshtė pėrcaktuar diplomacia shqiptare nė rastin e fillimit eventual tė bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit pėr pėrcaktimin definitiv tė statusit politik tė Kosovės. Nuk ėshtė qėllimi ynė tė merremi me akuza, mirėpo duke e njohur mirė dhe thellėsisht logjikėn politike dhe hegjemoniste tė Beogradit, sidomos qendrimet e tyre ultrashoviniste ndaj shqiptarėve, themi se nuk ka forcė politiko-diplomatike ndėrkombėtare e cila mund ta detyrojė regjimin serbė tė Beogradit qė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės, gjė qė pa pranimin e kėtij fakti nga ana e Beogradit nuk mund tė ndodhė kurrė demokratizimi i shtetit serbė.
 
Se jetojnė nė agoni diplomatike zyrtarėt e shtetit shqiptar na bindin thellė qendrimet e tyre shpesh kontraverze, tė dyfishta, jo parimore e ndoshta edhe tė dyshmta kur ėshtė nė pyetje e ardhmja e Kosovės, sepse sikur tė mos ekzistonin divergjencat brenda politikės sė jashtme tė Tiranės ndaj statusit pėrfundimtar tė Kosovės, sigurisht se para ēdo nisme politike dhe diplomatike nė rajon dhe mė gjėrė zyrtarėt e Tiranės do tė konsultoheshin paraprakisht me politikanėt shqiptarė tė Kosovės pėr marrjen dhe prezentimin e qendrimeve tė pėrbashkėta para forumeve dhe qendrave tė vendosjes ndėrkombėtare, e jo nė formė separate tė flasin pėr Kosovėn pa u “dėgjuar” asnjėherė mė pėrfaqėsuesit legjitimė tė saj.
 
Nė fund tė fundit po tė ishte Tirana zyrtare mė diplomatike nė qendrimet e saja ndaj ēėshtjes sė Kosovės, gjithnjė nė raport me ruajtjen dhe mbrojtjen e interesave shqiptare si njė komb, puna e parė qė ėshtė dashur dhe ka pasur mundėsi qė ta bėjė diplomacia shqiptare nė mbrojtje tė interesave gjithkombėtare, ka qenė qė ndaj regjimit tė Beogradit, sė paku nė kėto tri-katėr vitet e fundit, ta pėrdorė “shkopin” e jo “karrotėn” , duke pasur nė dorė argumentet e gjalla; se ėshtė pikėrisht regjimi i Beogradit ai cili pėrpos qė bėri gjenocid tė hapur nė Kosovė ndaj 2 milion shqiptarėve nė vitin 1998/99, ėshtė po i njėjti regjim i cili sot e kėsaj dite nuk ka treguar asnjė hap tė vullnetit tė mirė ndaj shqiptarėve dhe Kosovės, dhe ky do tė ishte argument i mjaftuar pėr diplomacinė shqipatare, por edhe si alibi pėr marrjen e qėndrimeve reciproke ndaj Beogradit, duke mos pranuar qė t’i pėrmirėsojė marrėdhėniet me kėtė regjim derisa ky ta pranojė pavarėsinė e shtetit tė Kosovės.
 
Prandaj, themi nė fund se pėrderisa politika zyrtare e Tiranės ndaj Beogradit nuk do tė ndėrtohet mbi baza tė reciprocitetit, sidomos nė aspektin e njohjes dhe respektit tė plotė tė faktorit shqiptarė nė rajon nga ana e Beogradit dhe si partnerė i barabartė me popujt tjerė, deri atėherė diplomacia e Tiranės zyrtare nuk mund tė konsiderohet ndryshe veēėse si joparimore, e standardeve tė dyfishta, dhe mbase nė disa aspekte edhe kontraproduktive.     

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.