10.01.2003 - Trepca.net

Fshatrat pėrgjatė lumit llap rrezikohen nga vėrshimet

 
Fatmir_Gashi.jpg (63032 octets)    
Podujevė, 10 janar 2003 (TN) – Sot i kemi vizituar tė gjitha fshatrat pėrgjatė lumit Llap prej fshatit Zhiti deri nė Lluzhan dhe mund tė themi se vėrshimet veē kanė filluar me intensitet tė ulėt nė Konushefc ku lumi ka dalė nga shtrati nė arat pėrreth dhe u ėshtė afruar edhe disa shtėpive, ka deklaruar drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Gatishmėri Emergjente i Podujevės z. Fatmir Gashi.
 
Ai ka njoftuar se lumi ka dalė nga shtrati edhe nė Lupē tė poshtėm dhe pjesėrisht edhe nė disa lokalitete tjera. “Lumi llap ka dalė nga shtrati si pasojė e mosrregullimit tė shtratit, ndėrtimet e egra dhe mos mirėmbajtja e rrjedhės natyrale tė lumit ku ka hedhurina tė shumta”, tha z. Gashi.
lumi_llap.jpg (56509 octets)
 
Drejtoria e mbrojtjes civile ka ngritur Komitetin komunal tė Krizės dhe po pėrcjell me kujdes gjendjen pėrmes grupeve punuese. Drejtori Fatmir Gashi deklaroi se ka njoftuar KFOR-in, SHPK-nė dhe policinė e UNMIK-ut dhe TMK-nė pėr gjendjen nė terren.
 
“Aktualisht ka dėme tė ndieshme, por nėse vazhdon shiu rreziku nga vėrshimet ėshtė i pėrhershėm, por ne po marrim masat e duhura dhe po pėrcjellim gjendjen nė terren”, ka pohuar z. Gashi duke kėshilluar qytetarėt e komunės sė Podujevės qė ti pastrojnė puset e ujit tė pijshėm.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.