OPINIONE

   
9.01.2003 - Trepca.net

Qeveria shqiptare persekuton kundėrshtarėt

 
9 janar 2003 / Robert Nikaj
    
Pėrndjekja dhe persekutimi i tė rinjėve demokratė nga regjimi socialist, ėshtė bėrė njė formė e mirė e shtypjes sė ēdo zėri.  Brenda vendit, ku siē dihet Partia Socialiste ish Komuniste, vazhdon tė mbajė pushtetin me mjete jo demokratike. Shtypja e lirive dhe tė drejtave tė njeriut si dhe pėrndjekja dhe burgosja e tė rinjėve demokratė prej pesė vjetėsh i ngjan njė gjuetije shtrigash, por pas zgjedhjeve politike tė 24 Qershorit, kjo ofensivė ka marrė pamjen e njė lufte tė vėrtetė kundėr ēdo njeriu qė mendon ndryshe nga qeverija.
 
Prehė e kėsaj pėrndjekje tė regjimit tė pėrgjithshėm ėshtė bėrė edhe kryetari i Forumit Rinor tė PD-sė (FRPD) i qytetit tė Laēit, Gėzim Duka i cili ėshtė kėrcėnuar disa herė me vdekje nga agjentė tė shėrbimit informative pėr tė hequr dorė nga veprimtaritė kundėr qeverisė. Por ai me njė vendosmėri dhe sakrificė vazhdoi aktivitetin e tij duke i frymėzuar tė rinjėt demokrat nė rrugėn e demokracisė, derisa jeta e tij u vė nė rrezik.
 
Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė qytetin e Rrogozhincės me 7 dhjetor 1999 ditėn e pėrkujtimit tė fitores sė demokracisė nė Shqipėri. Pas ndėrhyrjes sė forcave speciale tė modifikuara tė policisė pėr tė shpėrndarė manifestuesit paqėsorė qė organizoi ky forum, nėn pjesėmmarjen e tė cilit ishte edhe  kryetari i Forumit Rinor tė qytetit tė Laēit, Gėzim Duka, ku qėllohet me armė tė sofistikuara duke marrė plagė tė rėnda nė disa pjesė tė trupit qė mund ti shkaktonin vdekjen. Pas ndėrhyrjes sė shpejtė kirurgjikale tė spitalit ushtarak  nė Tiran qė arriti ti shpėtoi jetėn ai detyrohet tė emigroi jashtė vendit duke e kuptuar bindshėm se forcat e terrorit komunist donin ta ekzekutonin.
 
Familja e tij shpėrngulet nga qyteti i Laēit pėr ti dhėnė fund ngjarjeve tragjike dhe kėrcėnimeve tė bėra ndaj tyre. Duke mos i mjaftuar ky atentat, regjimi i kuq nuk e ndėrpreu diskriminimin kundėr familjes Duka.
 
Atij I arrestoin babain dhe vėllaun e vogėl duke i torturuar nė rajonet e policisė tė Tiranės pėr 1 muaj, duke  kėrkuar me deomos informata qė kishin lidhje me largimin dhe vend ndodhjen e Gėzimit.
 
 Me 8 shtatorė 2002 familjes sė tij i bėhet njė atentat me eksploziv nė shtėpin  e tyre duke shkaktuar plagosjen e rėndė tė vėllaut Gerti Duka. Ky atentat mbetet misterioz dhe shkakton njė frikė tė madhe nė familjen Duka, pėr tė mos shpresuar se kjo familje do tė gjej qetėsi ndonjiher.
 
 Megjithė insistimin tonė pėr tė marrė mė tepėr informata pėr ngjarjen e fundit qė tmerroi familjen Duka, prindėrit e vėllezėrve Duka nuk pranuan tė japin komente por vetėm thanė “ KĖTO ATENTATE DIHET NGA E KANĖ ZANAFILLEN”.
 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.