9.01.2003 - Trepca.net

Mijėra qytetarė sot protestuan nė Prishtinė kundėr dhunės dhe vrasjeve nė Kosovė

 
  
Prishtinė, 9 janar 2003 (QIK) - Me moton "Ndal dhunėn politike", sot nė qendėr tė Prishtinės protestuan nė mėnyrė paqėsore mijėra qytetarė tė kryeqytetit dhe tė Kosovės, e tė cilėn e kishte organizuar Forumi i Rinsiė sė LDK-sė nė Deēan. Protesta ėshtė organizuar si shprehje e revoltės pėr vrasjen e kolonel Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit dhe kushėririt Hasan Zemajt, kryetar i FR tė LDk-sė nė Deēan, mė 4 janar 2003nė Pejė.

Para Teatrit Kombėtar pjesėmarrėsve tė kėsaj proteste foli nėnkryetari i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė, Sejdė Tolaj.
Nė fjalėn e tij ai tha se "ka ardhur momemti i fundit qė ne si qytetarė tė Kosovės, tė gjithė sė bashku, t'i themi 'Stop vrasjeve nė Kosovė' 'Mjaft mė me vrasje politike".
 
Ai kėrkoi nga organet kompetente qė sa mė shpejt tė ndėrmerren masa mė serioze dhe mė adekuate nė lėmin e sigurisė, nė mėnyrė qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė ndihen tė sigurtė, duke shprehur revoltėn e tij ndaj organeve qė janė kompetente pėr sigurinė e qytetarėve.
 
Nė vazhdim zoti Tolaj tha se intelektualėt dhe personalitetet tė cilėt i pėrkushtohen ēėshtjes kombėtare ēdokund nė botė mbrohen dhe respektohen, e jo si nė Kosovė, tė vriten nga njė farė e keqe tanimė e instaluar nė Kosovė.

Duke folur pėr varsjen nė Pejė, Tolaj tha: "E vranė komandant Tahir Zemajn ata tė cilėt e kėrcėnuan vazhdimisht. E vranė kolonelin ata tė cilėt nė vend tė ushtrisė deshėn banda, nė vend tė lirisė duan anarki, nė vend tė ardhmėrisė ėndėrrojnė tė kaluarėn, ata tė cilėt pėr pushtet rrezikojnė edhe vetė shtetin".
"E vranė Hasan dhe Enis Zemajn, ata tė cilėt nuk e ēmojnė jetėn dhe ardhmėrinė e rinisė sė Kosovės..., por nuk do tė vritet kurrė as e ardhmja, as liria dhe as pavarėsia e Kosovės, tha Sejdė Tolaj nė fjalėn e tij.

Deputetja dhe anėtarja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK-sė Nekibe Kelmendi, duke folur nė kėtė protestė tha se ajo ėshtė organizuar pėr tė protestuar nė mėnyrė tė qetė e dinjitoze pėr vrasjen makabėr tė kolonel Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit dhe Hasan Zemajt, kryetarit tė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė Deēan. Duke folur pėr figurėn e tyre, zonja Kelmendi tha se ata ishin tė palodhshėm si nė kohe lufte ashtu nė kohė paqeje.
 
Ata nuk iu frikėsuan rreziqeve qė iu kanosėn disa herė mė parė nė punėn e tyre tė shenjtė. "Kėta tre tri trima, tė cilėt i vrau dora antishqiptare, tradhtare, edhepse tė rrezikuar disa herė mė parė, vdekjes mė sė paku iu frikuan". Ajo tha se nuk mund ta marrė me mend se nė Kosovėn e pasluftės do tė protestohet sepse ka menduar se vrasjet kanė marrė fund ditėn kur ka pėrfunduar lufta njeherė e pėrgjithmonė, tha zonja Kelmendi.

Protesta kaloi e qetė dhe pa incidente pas njė gjysmė ore.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.