9.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 9 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kėrkesė, me shkrim, e Sabri Hamitit, kryetar i Grupit Parlamentar tė LDK-sė pėr njė seancė tė veēantė tė Kuvendit tė Kosovės lidhur me sigurinė nė Kosovė

 • Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim ligjin pėr menaxhimin e financave publike dhe rregulloren e punės

 • Kryesia e parlamentit vendosi qė nė seancėn e radhės sė Kuvendit, tė debatohet pėr ēėshtjen e sigurisė nė Kosovė

 • Qytetarėt kėrkojnė kompensim pėr pronat ku ėshtė vendor KFOR-i, por ende mungon pergjegjja pozitive

 • B. Fleēer shpreson se sė shpejti do tė arrestohen vrasėsit e Zemajve nėse ata janė nė Kosovė!

 • Administrata e UNMIK-ut ka filluar edhe zyrtarisht punėn nė pjesėn veriore tė Mitrovicės

 • Bordi i UP nuk mori dje vendim pėr vendim pėr zgjedhjen e dekanėve tė fakulteteve, por atė do ta bėjė sot

 • Franca dėnon ashpėr aktet hakmarrėse tė cilat nuk e kanė vendin nė njė Kosovė moderne dhe demokratike

 • Sot nė Prishtinė organizohet njė protestė paqėsore gjithėpopullore

 • Gjukanoviq deklaroi se statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet sa mė parė

 • Koalicioni serb "Kthimi" ende nuk ka marrė vendim pėr ndėrprerjen e bojkotit nė Kuvendin e Kosovės

 • Sipas tė dhėnave jozyrtare nė duart e qytetarėve tė Maqedonisė janė rreth 600 mijė armė

 • NATO-ja ia dorėzon misionin paqeruajtės qė drejton nė Bosnjė Bashkimit Evropian nė vitin 2004

 • Ėshtė arrestuar njė veprimtar veteran i demokracisė kineze nėn akuzėn e subversionit

 • Dy aeroplanė luftarakė turq janė pėrplasur nė ajėr nė provincėn juglindore Malatva tė Turqisė

 • Forcat izraelite kanė vrarė tre palestinezė

 • Koreja e Veriut ėshtė pajtuar tė zhvillojė bisedime me Qeverinė e Koresė sė Jugut

 • Aksident i rėndė ajror nė Turqi, vdesin 75 pasagjerė

 • Njė mision diplomatik i Bashkimit Evropian do tė vizitojė njė numėr vendesh arabe

 • Nė Poloni nga fillimi i dimrit kanė vdekur si pasojė e motit 230 vetė

 • Nė njė aksident ajror nė Karolinėn e Veriut kanw humbur jetėn 21 udhėtarė

 • Korea e Veriut i akuzoi SHBA pėr rritje tė rrezikut tė luftės nė gadishullin korean

 • Izraeli nuk heq dorė nga ndalimi i udhėtimit pėr tė dėrguarit palestinez nė njė konferencė nė Londėr


 

Kėrkesė, me shkrim, e Sabri Hamitit, kryetar i Grupit Parlamentar tė LDK-sė pėr njė seancė tė veēantė tė Kuvendit tė Kosovės lidhur me sigurinė nė Kosovė
 
Prishtinė, 9 janar 2003 (QIK) - Nė seancėn sotme tė Kuvendit tė Kosovės u vendos qė nė mbledhjen e ardhshme ky Kuvend tė diskutojė pėr sigurinė nė Kosovė. Kėrkesėn pėr kėtė mbledhje e ka bėrė me shkrim, Sabri Hamiti, kryetar i Grupit Parlamentar tė LDK-sė.
 
Po e japim tė plotė kėtė kėrkesė.

"Askush nuk ėshtė mbi ligjin", qė i detyrohet drejtėsisė, apo "Zero tolerancė ndaj krimit", qė i detyrohet sigurisė nė Kosovė, janė fraza tė pėrsėritura deri nė lodhje nga ndėrkombėtarėt, qė kanė rezervuar pėr veti kompetencat pėr kėto fusha tė jetės.

"Dhashtė Zoti qė kėto vrasje tė jenė tė fundit", ėshtė prapė frazė e pėrsėritur nė trajtė tė lutjes nga njerėzit e vendit, qofshin ata pėrfaqėsues apo qytetarė tė zakonshėm.

Mirėpo, dhuna e krimit qė ndodhi nė Kosovė, qoftė nė trajtė tė labirintit ndėrmjet kompetencave e pėrgjegjėsive tė ndėrkombėtarėve e tė vendasve, pėr tė mos thėnė se po pretendojnė tė shtrihen si njė autostradė. Kjo, pėr t'u dėshmuar se Kosova ėshtė e ēliruar gati tėrėsisht, por Kosova nuk ėshtė e lirė.

Evidencat e policisė thonė qė mbas luftės nė Kosovė ka pasur 900 vrasje, marrje tė jetės me dhunė. Marrja me shifra ėshtė njė lloj cinizmi, sepse ēdo jetė e ka peshėn e vet dhe ēdo vrasje ėshtė njė plagė shpirtrore e sociale pėr Kosovėn. Vetė organet e ndjekjes e tė gjyqėsisė pranojnė qė vrasjet mė tė rėnda nuk janė sqaruar, pra, fajtorėt nuk kanė dalė para drejtėsisė.

E, pra, janė vrarė veprimtarė prominentė politikė, janė vrarė komandantė e luftėtarė tė lirisė, janė vrarė deputetė e udhėheqės tė lartė nė komuna, janė vrarė intelektualė e publicistė, janė vrarė qytetarė tė tjerė.
Vrasjet e fillimit tė kėtij viti nė Pejė e nė Sharr dėshmojnė qė dhuna ėshtė bėrė sistematike e krimi po rritet. Kėtu ka tė bėhet me njė rrjetė tė krimit politik dhe nuk duhet tė humbim kohė pėr definimin akademik tė tij.

Shtrohet ēėshtja: ēfarė tė bėjmė?

Ekziston rreziku, qė tė rrėshqasim nė shoqėri tė krimit. Sepse, nuk ėshtė shoqėri e krimit ajo ku ndodh njė krim, por ka rrezik qė tė shkohet kah shoqėria e krimit, aty ky ekziston frika a pafuqia qė krimi tė denoncohet dhe tė dėnohet, aty ku edhe dėshmitarėt nuk dėshmojnė nga frika.

Forcat e sigurisė nė Kosovė, qė tash janė ndėrkombėtarėt, mjaftohen duke thėnė qė vrasjet e mėdha janė tė bėra nė mėnyrė tepėr profesionale (pra, tepėr kriminele). Dhe, lypin ndihmė nga vendasit pėr ndriēimin e tyre. Por, harrojnė tė thonė qė ai qė merr kompetencat merr edhe pėrgjegjėsitė pėr sigurinė dhe se siguria nuk bėhet duke u marrė me tė ndodhurat pėr mė tepėr duke u marrė me parandalimin e krimit. Deri mė tash nuk e kanė bėrė asnjėrėn e as tjetrėn.

Forcat e sigurisė tė Kosovės, SHPK-ja, kanė kaq pak kompetenca nė fushėn e vet tė veprimit dhe deri mė tash kanė dėshmuar njė inaktivizėm tė padurueshėm.

Ne (institucionet dhe opinioni), nėse pėrjashtohen fjalimet mortore apo mallkimet kolektive, gati kemi rėnė nė njė apati tė padurueshme. Gati asgjė, pėrpos deklarimit pėr rastet, tė cilat po i zėvendėsojnė rastet e reja.

Dijetari i madh shqiptar, Faik Konica, ka veneruaur qė nė jetėn sociale tė shqiptarėve njė nga defektet mė tė mėdha historike ėshtė falja e krimit apo kriminelit. Sepse, krimi do drejtėsi e jo mėshirė, pėrndryshe pėrsėritet ciklikisht.
 
Ne jemi nė udhėkryq dhe duhet tė dijmė qė dhuna e krimi mund tė hanė ardhmėrinė e Kosovės, e jo vetėm tė prishin imazhin e saj para tė tjerėve. U pa kėto ditė, qė ndonjė zyre e huaj pėrfaqėsuese, nė trajtėn e ngushėllimit, qiti fjalėn fatale: Po shihet qė nė Kosovė mungojnė standardet. Dihen pasojat e kėtij deklarimi nė tė folurit e sotėm, kur pritet tė flitet pėr statusin politik tė Kosovės.

Duke u gjendur nė kėtė ngushticė:

1. Kuvendi i Kosovės duhet tė ngritet nė nivelin moral e politik tė pėrfaqėsuesit tė qytetarėve, duke kėrkuar besimin e tyre, qė dhuna e krimi tė ndalen e tė izolohen, duke pėrdorur gjithė fuqinė e vet tė veprimit;

2. Kėrkohet nga partitė, si organizime tė mėdha politike, qė ta ushtrojnė tolerancėn, tė kuptojnė konkurrencėn si procedurė demokratike tė shfaqjes sė kualitetit, tė kuptojmė qė qeverisja fitohet vetėm me votė, qė grindja nuk ėshtė metodė e marrėveshjes, por dialogu dhe tė bėhen tė vetėdijshme pėr pėrgjegjėsitė qė kanė pėr tė krijuar qėndrimin e pėrbashkėt kundėr dhunės e krimit, veēanėrisht kundėr dhunės politike;

3. Thėrrasim intelektualėt, dijetarėt e tė tjerėt, tė mundin frikėn dhe me autoritetin e tyre tė flasin e tė punojnė kundėr dhunės. Ndoshta kėtu mė tė fortit e mė tė zėshmit mund tė jenė tė rinjtė;
 
4. Presim nga mediat e shkruara e elektronike, tė cilat ushtrojnė ndikim duke marrė opinione e duke krijuar opinione, qė tė kėrkojnė tė vėrtetėn e tė maten me tė vėrtetėn. Ky kėrkim i tė vėrtetės gjithnjė bėhet me ligjėn universale tė komunikimit: mendimi dhe fjala janė tė lira, por rrena dhe shpifja publike janė tė dėnueshme.
 
Presim, pra, nga mediat tė lirohen nga gjuha e egėr e agresive, tė pushojnė nga propaganda e trashė, mė nė fund tė pushojnė sė prodhuari "atdhetarė" e "tradhtarė". Sepse, fuqia e kėtyre mediave rritet duke krijuar vlerat dhe jo duke i pėrbaltur vlerat.

5. I thėrrasim qytetarėt tė denoncojnė dhunėn e krimin nė secilin hap, se vetėm kėshtu do tė fitojnė edhe lirinė personale.

Duke parė ēėshtjen e sigurisė si ēėshtje ekzistenciale e politike tė Kosovės sot, nė emėr tė Grupit parlamentar tė LDK-sė kėrkoj qė tė thirret njė mbledhje e veēantė e Kuvendit pėr tė biseduar pėr fenomenin, pėr tė dėgjuar pėrgjegjėsit pėr siguri e drejtėsi nė Kosovė dhe pėr tė nxjerrė rekomandimet pėr veprime konkrete.
 
 
Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim ligjin pėr menaxhimin e financave publike dhe rregulloren e punės
 
Prishtinė,, 9 janar 2003 - Nė seancėn e sotme plenare tė Kuvendit tė Kosovės, e para nė kėt vit, miratoi nė parim ligjin pėr menaxhimin e financave publike si dhe miratoi rregulloren pėr punėn e Kuvendit.
Ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadria paraqiti para deputetėve ekspozenė.
 
Ai tha se miratimi i njė kėtij ligji ėshtė njė bazė e fuqishme ligjore e cila do tė garantonte shpėrndarjen, shfrytėzimin dhe menaxhimin e drejtė tė parave publike, tė cilat mė vonė do tė ndikonin nė pėrmirėsimin e mirėqenies sė qytetarėve dhe do tė realizonte interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

"Ne jemi tė frustruar dhe tė zhgėnjyer se ndarjet buxhetore pėr vitin fiskal 2003 janė miratuar nė formė tė rregullores sė UNMIK-ut. Kuvendit nuk i ėshtė dhėnė mundėsia qė tė japė ēfarėdo kontrubuti domethėnės nė lidhje me atė ndarje buxhetore", tha Sadria.

Vėrejtjet e ministrit konsistonin nė faktin se ky buxhet do tė menaxhohet nga administrata e UNMIK-ut, duke thėnė se ka pasur edhe veprime arbirtare nga UNMIK-u duke mos pėrfillur vendimet e Kuvendit tė Kosovės sa i takon menaxhimit tė financave. Sadria tha se kjo ēėshtje nė tė ardhmen duhet tė ndryshojė dhe tė tė ndryshojė pėrmes kėtij projektligji.

Poashtu deputetėt mratuan edhe Rregulloren e re pėr punėn e Kuvendit tė Kosovės, e cila ėshtė hartuar nga njė komisionin i posaēėm. Deputetėt e pėkrahėn kėtė rregullore me disa vėrejtje, sidomos pėr pjesėn qė ka tė bėjė me statusin e deputetit dhe anėtarėve tė komisioneve parlamentare.

Regullorja synon tė pėrcaktojė tė drejtat dhe detyrat e deputetėve, punėn e komisioneve parlamentare dhe kodin e mirėsjelljes sė tyre.
 
 
Kryesia e parlamentit vendosi qė nė seancėn e radhės sė Kuvendit, tė debatohet pėr ēėshtjen e sigurisė nė Kosovė
 
Prishtinė, 9 janar 2003 - Kryesia e parlamentit tė Kosovės vendosi sot qė nė seancėn e radhės sė Kuvendit, si pikė e veēantė e rendit tė ditės tė jetė ēėshtja e sigurisė nė Kosovė. Kėtė kėrkesė e bėri shefi i Grupit Parlamentar tė LDK-sė Sabri Hamiti nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės.
 
Me kėtė kėrkesė janė pajtuar edhe grupet parlamentare tė PDK-sė dhe AAK-sė. Pritet qė pėr kėtė ēėshtje deputetėt tė debatojnė nė seancėn e sė enjtės sė ardhshme.
 
 
Qytetarėt kėrkojnė kompensim pėr pronat ku ėshtė vendor KFOR-i, por ende mungon pergjegjja pozitive
 
Gjilan, 9 janar 2003 (QIK) - As takimi i katėrt me radhė ndėrmjet KFOR-it dhe pronarėve tė tokave nė Gjilan, tė cilat shfrytėzohen nga kampi "Montith" nuk solli ndonjė rezultat konkret.
 
Pėrgjegjja qė sollėn ushtarakėt amerikanė, nė kėtė takim tė ndėrmjetėsuar nga administratori i UNMIK-ut, Bob Simons dhe ku ishin tė pranishėm edhe drejtori i gjeodezisė, kadastrit dhe pronės, Abdullah Ismajli si dhe zyrtarė tė UNMIK-ut dhe institucioneve tjera ndėrkombėtare e vendore, ishte e shkurtėr.
 
"Gjenerali ynė nė Shtutgard, qė ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė ēėshtje, ende nuk ka marrė ndonjė vendim", ka thėnė avokati i KFOR-it nė kampin "Bondstill", kapiteni Mur, ndėrsa ka sqaruar se autoritetet mė tė larta ushtrisė amerikane janė duke punuar pėr tė gjetur njė zgjidhje konkrete dhe adekuate pėr kompensim tė pronave nė Kosovė, tė cilat, nga qershori 1999, janė shndėrruar nė "territor" tė KFOR-it.

Nė tė vėrtet, duket se ende ka moskuptim nė faktin se kush ėshtė i obliguar ta bėjė kompensimin pėr pronat nė Kosovė, KFOR-i apo Kombet e Bashkuara, tė cilat i kanė dhėnė atij mandatin pėr tė mbėshtetur rėvinien e njė procesi tė paqes sė qėndrueshme nė Kosovė.

Palėt e dėmtara kanė angazhuar nė kėtė proces edhe avokaten nga Prishtina, Nekibe Kelmendin, e cila tha se zgjidhjen e kėtij problemi duhet kėrkuar nė prizmin e sisemit ligjor pėr pronat.
 
Ajo tha se ėshtė e vetėdijshme se interes fundamental pėr qytetarėt e Kosovės ėshtė prania e KFOR-it dhe siguria pėr tė cilėn kujdesen paqeruajtėsit kėtu, por edhe pronat janė tė shenjta dhe askush nuk mund tė pengohet nė shfrytėzimin e lirė tė tyre, sepse ato kanė qenė burime tė ekzistencės familjare pėr shumicėn e kėtyre pronarėve.

Ndėrkaq, administratori Bob Simons mendon se hapi i parė ėshtė qė tė bindet KFOR-i pėr tė bėrė kompensim, sepse, sipas njė marrėveshjeje tekniko-ushtarake, KFOR-i ka tė drejtė tė mos kompensojė askė pėr pronėn ku ėshtė vendosur. Ai ka shprehur keqardhje qė ky problem nuk ėshtė zgjidhur as pas tri e mė shumė vitesh.

Duke shpresuar se KFOR-i po angazhohet qė tė gjejė njė zgjidhje unike pėr kompensim tė pronave nė Kosovė, nė tė gjithė sektorėt, kryetari i komunės, Lutfi Haziri, tha se edhe ai pėrkrah kėrkesat e qytetarėve pėr njė kompensim real, qė duhet tė realizohet, jo duke u konfrontuar me KFOR-in, por pėrmes bisedave dhe nė njė rrugė normale.
 
 
B. Fleēer shpreson se sė shpejti do tė arrestohen vrasėsit e Zemajve nėse ata janė nė Kosovė!
 
Prishtinė, 9 janar 2003 - Rasti i vrasjes sė Zemajve nė Pejė ndryshon nga atentatet e tjera nė Kosovė dhe ky ishte njė atentat i planfikuar mirė. Vrasja ka ndodhur nė rrethana tė atilla qė shumė pak njerėz kanė mundur tė shohin se ēfarė nė tė vėrtetė ka ndodhur, deklaroi pėr radion Blu skaj zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēer.
 
Por njė numėr dėshmitarėsh kanė dhėnė informata tė ndryshme pėr vrasjen qė ndodhi nė kėtė qytet. "Ne kemi mjaft informata pėr armėt qė janė pėrdorur, pėr makinat, pėr drejtimin tė cilin kanė ikur tė dyshuarit. Jemi duke mbledhur informata dhe shpresojmė se sė shpejti do t'i zbulojmė dhe do t'i arrestojmė vrasėsit nėse ata janė nė Kosovė", tha Fleēer.
 
Ai ka shtuar se atentatet e fundit nuk janė kėrcėnim i sigurisė sė popullatės nė Kosovė dhe sipas tij nė pėrgjithėsi njerėzit tė cilėt janė nė shėnjestren e kėtyre atentateve e dinė mėnyrėn e jetės sė tyre, duke shtuar se personat nė fjalė nuk kanė kėrkuar kurrė mbrojtje nga policia.
 
 
Administrata e UNMIK-ut ka filluar edhe zyrtarisht punėn nė pjesėn veriore tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 9 janar 2003 - Administrata e UNMIK-ut ka filluar edhe zyrtarisht punėn nė pjesėn veriore tė Mitrovicės me staf tė kompletuar, kanė njoftuar burimet e Misionit tė OKB-sė nė kėtė qytet.
 
Faza e parė e punėsimit gati ėshtė kompletuar, ngase 54 punėtorė lokalė kanė nėnshkruar kontratat dhe kanė filluar punėn sė bashku me ndėrkombėtarėt, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Xhorxhi Kakuk.
 
Sipas tij pėr dhjetė vendet e punės konkursi do tė pėrsėritet pėr shkak se nuk janė gjetur njerėz tė duhur pėr ato poste. Zyrtarėt e UNMIK-ut pėrsėriten edhe njėherė se nuk bėhet fjalė pėr ndarjen e Mitrovicės, por pėr administrim tė veriut nga Misioni i OKB-sė.
 
 
Bordi i UP nuk mori dje vendim pėr vendim pėr zgjedhjen e dekanėve tė fakulteteve, por atė do ta bėjė sot
 
Prishtinė, 9 janar 2003 - Pėrkundėr paralajmėrimit pėr zgjedhjen e dekanėve tė fakulteteve tė Universitetit tė Prishtinės, bordi i tij nė takimin e djeshėm nuk mori asnjė vendim lidhur me kėtė ēėshtje, pėr arsye tė mospranisė tė disa anėtarėve nė kėtė takim.

Ministria e Arsimit ka kėrkuar qė tė mos bėhet zgjedhja e dekanėve pėrpara se tė aprovohet ligji pėr arsimin e lartė.

Mirėpo, nė takimin e sotėm tė bordit tė UP-sė pritet votimi pėr kandidatėt pėr dekanė tė fakulteteve tė propozuar nga Senati i Universitetit.
 
 
Franca dėnon ashpėr aktet hakmarrėse tė cilat nuk e kanė vendin nė njė Kosovė moderne dhe demokratike
 
Paris, 9 janar 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme e Francės ka dėnuar ashpėr aktet hakmarrėse pėr qėrimin e hesapeve tė cilat nuk e kanė vendin nė njė Kosovė moderne dhe demokratike. Franca u bėn apel tė gjitha institucioneve autonome tė pėrkrahin UNMIK-un dhe KFOR-in tė angazhohen me vendosmėri kundėr krimit tė organizuar dhe tė marrin pėrgjegjėsi pėr kompetencat dhe punėn e tyre pėr t'u afruar me normat evropiane, thuhet nė fund tė komunikatės sė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Francės.
 
 
Sot nė Prishtinė organizohet njė protestė paqėsore gjithėpopullore
 
Prishtinė, 9 janar 2003 - Sot nė Prishtinė, para Teatrit Kombėtar mbahet njė protestė paqėsore gjithėpopullore me moton "Stop vrasjeve politike". Kjo protestė mbahet me rastin e vrasjes sė kryetarit tė Degės sė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė Deēan, Hasan Zemajt, kolonel Tahir Zemajt e tė birit tė tij Enisit, e tė cilėn e organizon Forumi i Rinisė sė LDK-sė nė Deēan. Protesta fillon nė orėn 13.00.
 
 
Gjukanoviq deklaroi se statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet sa mė parė
 
Podgoricė, 9 janar 2003 - Kryeministri i sapozgjedhur malazez Milo Gjukanoviq deklaroi se statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet sa mė parė. Ai vlerėsoi se pa nevojė ėshtė vonuar me definimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke theksuar se duhet zgjidhur sa mė parė kėtė ēėshtje.

Gjukanoviq pastaj ka theksuar se duhet definuar statuesi kushtetues e juridik i Kosovės qė tė mund tė thuhet se ėshtė zgjidhur edhe problemi i fundit nė rajon. Ai ka shtuar se Ballkani sa i pėrket sigurisė ėshtė sanuar nė mėnyrė afatgjate.
 
 
Koalicioni serb "Kthimi" ende nuk ka marrė vendim pėr ndėrprerjen e bojkotit nė Kuvendin e Kosovės
 
Beograd, 9 janar 2003 - Deputetėt e koalicionit serb "Kthimi" nė Kuvendin e Kosovės gjatė ditės sė djeshme nė Beograd u takuan me presidentin jugosllav Koshtunica, me patrikun Pavle dhe me pėrfaqėsues tė qeverisė serbe.
 
Nė kėtė takim u bisedua pėr pozitėn e koalicionit "Kthimi" nė Kuvendin e Kosovės. Megjithatė, ende nuk ėshtė marrė ndonjė vendim pėr ndėrprerjen e bojkotit tė pjesėmarrjes nė Kuvendin e Kosovės. Deputetėt serbė sot pritet qė tė takohen dhe me kryeministrin Gjingjiq.
 
 
Sipas tė dhėnave jozyrtare nė duart e qytetarėve tė Maqedonisė janė rreth 600 mijė armė
 
Shkup, 9 janar 2003 - Ministria e Brendshme dhe ajo e Mbrotjes maqedonase vlerėsojnė se sipas tė dhėnave jozyrtare nė duart e qytetarėve janė rreth 600 mijė armė. Qeveria e Shkupit nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare nė gjashtė muajt e parė tė kėtij viti planifikon realizimin e projektit Kontrolli i armatimit tė lehtė nė Maqedoni. Fillimisht pritet hartimi i ligjit pėr amnistinė pėr dorėzimin vullnetar tė armėve.
 
 
NATO-ja ia dorėzon misionin paqeruajtės qė drejton nė Bosnjė Bashkimit Evropian nė vitin 2004
 
Bruksel, 9 janar 2003 - NATO-ja mund t’i dorėzojė misionin paqeruajtės qė drejton nė Bosnjė Bashkimit Evropian nė fillim tė vitit 2004, nėse misioni i BE-sė nė Maqedoni tregohet i suksesshėm. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga burime tė NATO-s nė Bruksel.

Misioni i Bashkimit nė Maqedoni pritet tė fillojė muajin tjetėr. Ndėrkaq nė takimin e dhjetorit nė Kopenhagė, Bashkimi Evropian ka ofruar 17 mijė trupa pėr tė zėvendėsuar ato tė NATO-s nė Bosnjė.
 
 
Ėshtė arrestuar njė veprimtar veteran i demokracisė kineze nėn akuzėn e subversionit
 
Shangaj, 9 janar 2003 – Njė veprimtar veteran i demokracisė kineze, i cili kohė mė parė me njė peticion me nėnshkrime kishte bėrė thirrje pėr lirimin e aktivistėve tė tjerė tė burgosur, ėshtė arrestuar tinėzisht nėn akuzėn e subversionit, kanė bėrė tė ditur sot (tė enjten) familjarėt dhe njė grup i tė drejtave tė njeriut nė Njujork, njofton UPI.

Veprimtari demokrat Han Lifa, qė ėshtė figurė e shquar e lėvizjes pėr demokraci nė Kinė, ėshtė arrestuar mė 26 dhjetor tė vitit tė kaluar nė Shangaj, kanė thėnė familjarėt me kusht anonimiteti pėr shkaqe sigurie. Njoftohet gjithashtu se z. Han ėshtė anėtari i shtatė i arrestuar nga grupi 192 veprimtarėve, tė cilėt nė nėntorin e kaluar para Kongresit tė Partisė Kineze, me njė letėr kishin kėrkuar mė shumė kėrkesa pėr reforma demokratike.
 
 
Dy aeroplanė luftarakė turq janė pėrplasur nė ajėr nė provincėn juglindore Malatva tė Turqisė
 
Ankara, 9 janar 2003 – Dy aeroplanė luftarakė turq janė pėrplasur nė ajėr nė provincėn juglindore Malatva tė Turqisė, njofton BBC World. Sipas njoftimeve tė pakonfirmuara tė katėr pjesėtarėt e ekuipazhit kanė humbur jetėn nė kėtė aksident.
 
Tė dy aeroplanėt kanė qenė tė tipit luftarak F-4 dhe pėsuan gjatė fluturimeve stėrvitėse. Aksidenti ka ndodhur vetėm disa orė pas aksidentit ajror tė njė aeroplani udhėtarėsh nė Xharbakir nė tė njėjtin rajon, ku vdiqėn 75 vetė.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė tre palestinezė
 
Nablus, Bregu Perendimor – Izraeli ka thėnė se trupat e tij kanė vrarė sot (tė enjten) njė komandos tė njė grupi tė armatosur palestinez, i infiltruar nė vend, vetėm disa orė pasi kishin vrarė dy palestinezė tė tjerė gjatė shtimit tė masave pas bombardimit vetėvrasės nė Telaviv, njofton AFP.
 
 
Koreja e Veriut ėshtė pajtuar tė zhvillojė bisedime me Qeverinė e Koresė sė Jugut
 
Phenian, 9 janar 2003 – Koreja e Veriut ėshtė pajtuar tė zhvillojė bisedime me Qeverinė e Koresė sė Jugut, dhe Seuli ka thėnė se do tė bėjė trysni nė Veriun lidhur me programin bėrthamor. Takimi do tė jetė mė i riu nė serinė e takimeve tė afrimit ndėrmjet dy vendeve qė nga takimi i tyre historik nė vitin 2000. Takimi do tė jetė nė nivel tė ministrave dhe i pari qė kur Koreja e Veriut ka riaktivizuar prodhimin bėrthamor.
 
 
Aksident i rėndė ajror nė Turqi, vdesin 75 pasagjerė
 
Ankara, 9 janar 2003 - Njė avion i kompanisė Turkish Airlines u rrėzua tė mėrkurėn nė juglindje tė Turqisė ku gjetėn vdekjen rreth 75 nga pasagjerėt qė udhėtonin nė bordin e tij. Avioni, i cili kryente fluturime brenda vendit dhe ishte nisur nga Stambolli u pėrfshi nga flakėt pak pėrpara se tė prekte pistėn e aeroportit tė Diarbakirit.
 
Ndėr dėshmitė e para menjėherė pas aksidentit ishte ajo e njė gruaje, e cila nga shpėrthimi kishte pėrfundur mbi njė mullar me bar. Gruaja u tha gazetarėve se kishte parė tė paktėn dy tė mbijetuar nga aksidenti.

Ndėrsa sipas dėshmisė sė njė tjetri pasagjer qė i mbijetoi fatkeqėsisė, avioni i kompanisė Turkish Airlines u kėput nė mes kur ra nė kontakt me tokėn dhe u kaplua menjėherė nga flakėt. Autoritetet turke e pėrjashtuan qė nė fillim mundėsinė e njė akti sabotazhi.
 
 
Njė mision diplomatik i Bashkimit Evropian do tė vizitojė njė numėr vendesh arabe
 
Bagdad, 9 janar 2003 - Njė mision diplomatik i Bashkimit Evropian, i drejtuar nga Ministri i Jashtėm grek, Georg Papandreu, vendi i tė cilit ka kryesinė e radhės tė BE-sė, do tė vizitojė njė numėr vendesh arabe, pėr tė mėnjanuar luftėn e mundshme me Irakun. Mendohet se misioni do fillojė nė muajin shkurt.
Me kėtė rast Papndreu sqaroi se nė nė mesin e pėrparėsive tė Bashkimit Evropian janė dhe ēėshtjet qė lidhen me konfliktin nė Lindjen e Mesme si dhe me rajonin parė mė nė gjerėsi.
 
 
Nė Poloni nga fillimi i dimrit kanė vdekur si pasojė e motit 230 vetė
 
Varshavė, 9 janar 2003 - Si pasojė e motit tė keq nė njė numėr vendesh nė Evropė, sot ėshtė ndėrprerė trafiku rrugor, hekurudhor dhe ai nga ajri si dhe ka pasur njė numėr viktimash. Autoritetet nė vendet skandinave dhe Rusi pohojnė se mbi 40 anije kanė mbetur tė bllokuara nė ujrat e ngrira. Nė Poloni nga fillimi i dimrit kanė vdekur si pasojė e motit 230 vetė.
 
   
Nė njė aksident ajror nė Karolinėn e Veriut kanw humbur jetėn 21 udhėtarė
 
Uashington, 9 janar 2003 - Njė aeroplan udhėtarėsh ka pėsuar aksident nė shtetin amerikan tė Karolinės sė Veriut, duke shkaktuar vdekjen e 21 personave. Aksidenti ka ndodhur si pasojė e problemeve teknike.
 
 
Korea e Veriut i akuzoi SHBA pėr rritje tė rrezikut tė luftės nė gadishullin korean
 
Phenian, 9 janar 2003 - Koreja e Veriut i akuzoi SHBA pėr rritje tė rrezikut tė luftės nė Gadishullin korean. Nė njė njoftim tė agjencisė zyrtare koreanoveriore tė lajmeve KCNA thuhet se problemi bėrthamor ėshtė produkt i strategjisė amerikane pėr tė zotėruar botėn. Sipas tij SHBA kanė vendosur armė tė shumta bėrthamore nė Korenė e Jugut e pėrreth saj.
 
Shtėpia e Bardhė kishte deklaruar mė parė se tani ėshtė nė dorėn e Koresė sė Veriut qė tė bėjė hapin tjetėr nėse kjo kėrkon dialog. SHBA hoqėn dorė nė kėtė mėnyrė nga kėrkesa qė para bisedimeve vendi komunist tė merrte mbrapsht masat nė lidhje me programin bėrthamor.
 
 
Izraeli nuk heq dorė nga ndalimi i udhėtimit pėr tė dėrguarit palestinez nė njė konferencė nė Londėr
 
Jerusalem, 9 janar 2003 - Pavarėsisht nga thirrjet e Bashkimit Evropian Izraeli nuk po heq dorė nga ndalimi i udhėtimit pėr tė dėrguarit palestinezė nė njė konferencė nė Londėr. BE-ja e pati kritikuar si dritėshkurtėr vendimin e Izraelit, i cili u godit nga dy atentate vetėvrasėse nė tė cilat humbėn jetėn 22 vetė.
 
Nė konferencėn e organizuar nga kryeministri britanik Bler do tė zhvillohen konsultime pėr reformėn nė administratėn autonome palestineze. Ministri i Jashtėm izraelit Benjamin Netanjahu ritheksoi qėllimin e tij pėr tė nxjerrė jashtė territoreve tė pushtuara nga Izraeli presidentin palestinez Jaser Arafat.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.