OPINIONE

   
9.01.2003 - Trepca.net

Redaksia ”nė kėmbė tė shėndosha” e  Koha Ditore alias Surroi – Veton apo Politika UJDI-ste e arkivoleve

 Prishtinė, 9 janar 2003 / Endrit  Kelmendi

    
Nė ditarin e orės 19 tė KTV-sė tė datės 7 janar, raporti i gazetares nga mbledhja komemorative pėr vrasjen e Tahir, Enis dhe Hasan Zemajt mbajtur nė Presidencėn e Kosovės fillon me zemėrimin e gazetares qė nuk u lejua tė hyjė e ta pėrcjell kėtė mbledhje. Njė raport i tillė pėrkon “profesionalisht” me mėsimet e Baton Haxhiut nga shkolla famoze e gazetarisė “Faik Konica” dhe me moralin e dyfishtė tė Veton Surroit i cili vėllazėrinė siameze me Batonin e ka konzervuar pėr ditė mė tė mira (kupto pėr kohėn pobtratimēe).
 
Tė nesėrmen, kur Kryetari Rugova shpalli ditė zie z. Surroi dhe Koha e tij vėrtetė ditore, dolėn me petk “normal” dhe pa florin e zi siē e kishte madje edhe “Epoka e re” e cila e ka vazhduar aktpadinė penale tė Kosovapresit kundėr kolonelit Tahir Zemaj. Asgjė habitėse pėr njė njeri qė kurrėn e kurrės nuk njohu Referendumin pėr Pavarėsi dhe institucionet e dala nga ky vullnet i shqiptarėve tė Kosovės. Asgjė e pazakonshme pėr njė “diplomat pragmatik” qė e vranė drita e Republikės sė Kosovės dhe institucionet e saj.
 
 
Ndarjen e ushtarakėve dhe ushtarėve e kanė bėrė pinjollėt tu z. Surroi
 
Surroi Ditor, duke dashur ta akuzojė dr. Rugovėn pse i ndanė ushtarakėt nė ata qė respektonin institucionet e Republikės dhe ata qė nuk i respektonin, pėrpiqet t’ia mveshė njė akuzė-gėnjeshtėr edhe pse Ai e di shkėlqyeshėm se kėtė ndarje e kanė bėrė qė herėt stalinistėt dhe leninistėt duke vrarė shumė ushtarakė dhe intelektualė vetėm pse i respektonin ato institucione. Veton Surroi e bashkė me tė edhe Baton Haxhiu dhe “redaksia nė kėmbė tė shėndosha” e dijnė mirė pse u vra Enver Maloku, Xhemail Mustafa dhe veprimtarė, aktivistė dhe ushtarakė para, gjatė dhe pas luftės.
 
Veton Surroi e di fare mirė se ushtarakė dhe ushtarė Kosova mė shumė ka pasur pas luftės dhe se njė pjesė e tyre pas uzurpimeve tė shumė pronave, lokaleve, banesave, pas ndėrtimeve tė pompave tė benzinės e biznesve tė shumta vėrtetė kanė bėrė qytetarėt e Kosovės tė dyshojnė nė angazhimet e tyre pėr Kosovėn. Angazhimet pėr Kosovėn i kanė pasur dhe i kanė aktualisht tė ndryshme edhe dr. Rugova, Veton Surroi, Hashim Thaqi, Ramush Haradinaj, etj.
 
Moralizimi i Koha Surroit rreth vrasjes dhe ndjenjės sė zisė e pikėllimit tejkalon edhe njė “shqiptar” si Vetoni. Ai edhe mund tė vė nė gazetė florin e zi nėse njė serb i Kosovės mund tė vrahet pėr motive politike. z. Surroi e di se asnjė serb nuk ėshtė vrarė pėr motive politike nė Kosovėn e pas luftės. Ai e di se vrasjet politike kanė goditur mė sė shumti personalitete shqiptare, veprimtarė dhe udhėheqės tė LDK-sė, pėrfshirė bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė dr. Rugovės.
 
Por me mosvėnjen e florit tė zi nė Koha Ditore, z. Surroi ia ka bėrė njė nder kolonelit Tahir Zemaj dhe gjithė atyre njerėzve qė morėn pjesė nė varrim dhe qindra mija tjerėve qė me pikėllim pėrcollėn varrimin e kolonelit qė theu kufirin shqiptaro-shqiptar.
 
  
Tė pamoralshmit gjithėmonė shkruajnė dhe rrėfehen pėr dhe rreth moralit
 
Moralizimi i botuesit tė gazetės UJDI-ste shkon deri aty sa tė deklarojė pėr BBC-nė se “ėshtė e pamoralshme nga zoti Rugova qė tė shpallė ditė zie atėhere kur vriten bashkėpunėtorėt e tij apo njerėzit e afėrt me LDK-nė”. Sė pari duhet theksuar se edhe shkencėrisht ėshtė vėrtetuar se pėr moralin flasin gjithėmonė tė pamoralshmit sepse ata ndiejnė mungesėn e moralit qė nuk e kanė dhe paraqitet pastaj nevoja pėr tu shprehur, pėr tė thėnė dhe pėr tu pėrpjekur pėr tė treguar se, megjithate, janė tė moralshėm.
 
Pse ndodhi qė pas vrasjes sė Ukė Bytyqit dr. Rugova tė shpallė pėrsėri ditė zie dhe kėtė pėrsėritshėm pėr bashkėpunėtor tė tij, kėtė le ta shpjegojė Surroi Veton sepse ai nuk e ndien dhe nuk e sheh se qė nga paralufta e deri mė sot, 99% tė viktimave tė pritave dhe vrasjeve politike ishin njerėz tė LDK-sė, njerėz qė punuan pėr Republikėn e Kosovės tė cilėn syzet e Vetonit dhe tė njerėzve si ai nuk e kanė pa dhe nuk e kanė prekur e as qė do ta prekin kurrė.
 
Krejt nė fund tė “Politika e arkivolit” kreatori i Koha ditore thėrret pėr politikė qė bashkon dhe jo politikė qė ndanė. Kujt i drejtohet Veton Surroi askush nuk e di, por ai vetė e di se nuk ka kurrfarė mandati dhe kurrfarė tė drejte tė kėrkojė nga dr. Rugova e as nga politikanėt qė tė bėjnė politikė “Bashkim – Vllazėrimi”. Kjo sepse kurrė nuk mund tė bashkėjetojnė viktima dhe vrasėsi siē kurrė mė nuk mund tė kthehet koha kur kumbarėt e Surroit dhe vėllezėrit e Adem Demaēit tė bashkėjetojnė me shqiptarėt e Kosovės.
 
Njė margaritar tjetėr, qė nė Koha ditore ka ngjyrė hiri (kupto SMB) ishte pyetja drejtuar UNMIK-ut se a ka tė drejtė Kryetari i Kosovės tė shpallė ditė zie. Gazetarėt e “redaksisė nė kėmbė tė shėndosha” qė e kreoi kumara i Stanishiqit - Baton Haxhiu bashkė me  botuesin e gazetės mė ditore nuk mund tė pajtohen ende me faktin se dr. Rugova edhe pėrkundėr gjithė asaj propagande morbide kundėr Tij nga po kjo gazetė, pėrkundėr gjithė vrasjeve tė bashkėpunėtorėve tė tij, ende dhe gjithnjė gėzon pėrkrahjen e pa rezervė tė qytetarėve tė Kosovės.
 
  
Asgjė e re nga “Politika e arkivoleve” sikur qė nuk pati tash e 13 vjet nė logjikėn dhe psikqikėn pro jugosllave surroiste
 
Asgjė e ēudtishme pėr tė gjithė ata qė kanė mundur t’ju lexojnė, ti pėrcjellin hapat e tu “politikė”; qė nga UJDI, pėrmes ēelsave dhe zileve, pėrmes bartjes sė arkivolit tė dhunės qė kurr nuk e varrose e deri mė sot kur, fatmirėsisht je ende gjallė edhe pse gjatė luftės, pėr shkaqe “sigurie” dhe strategjie sllavo-ortodokse tė boshtit mė makabėr e mė tragjik pėr shqiptarėt e Kosovės, tė patėn shpallur tė vdekur a tė ekzekutuar kurse TI, me tėrheqjen tėnde taktiko-strategjike ishe i fshehur nė Prishtinė.
 
Me asgjė z. Surroi nuk keni ndryshuar siē evaluojnė qeniet njerėzore. Edhe kjo nuk ėshtė ēudi dhe as e habitshme. Ju, z. Surroi - Veton i takoni klasės sė aristokracisė diplomatike jugosllave, jeni i shkolluar nė ambasada dhe ėshtė shumė e natyrshme qė nuk i takoni “popullit balosh tė Adem Demaēit” sepse ky popull dhe kėta njerėz nuk kanė nivel e as dije pėr tė komunikuar me TY dhe me ēiftat tu.
 
Moralizimi juaj z. Surroi, i tipit tė Fatmir Limajt apo tė Bujar Dugollit, ėshtė aq neveritės sa qė pėrfundimisht do tė ishte shumė e ndershme qė Vetoni dhe tė gjithė vetonėt e as “redaksia nė kėmbė tė shėndosha” t’mos e pėrmendė kurr mė emrin e dr. Rugovės dhe t’u bashkohet redaksive tė “Kosovapress”, “Epoka e re” apo pse jo edhe RTK-sė. 
  
Kėshtu do tė krijohej aleanca e natyrshme e internacionales komuniste bashkėkohore dhe e demagogjisė neokomuniste dhe neostaliniste. Projugosllave kur Veton Surroi do tė mund tė kishet ndonjė post pėr t’iu drejtuar sė paku 5% tė qytetarėve tė Kosovės.
 
Politika UJDI-ste e arkivoleve, ky produkt qė vranė dhe vrau shumė patriotė dhe intelektualė djathtistė nė Kosovė, mė kot pėrpiqet tė derdhė lot krokodili pėr historinė dhe politikėn, mė kot pėrpiqet qė sė paku si “maskė’ tė ndjej dhembje pėr kėto ēaste tragjike qė po kalon Kosova.
 
Kosova dhe UJDI, Kosova dhe “Koha ditore” “Kosovapress” dhe “Epoka e re”, Kosova dhe maskat, Kosova me viktimat dhe kriminelėt janė dy skaje qė kurrė nuk mund tė bashkėjetojnė.
 
Veton Surroi e di se shumica e qytetarėve tė Kosovės kanė votuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e saj ku surroi dhe ēiftat e tij do tė mund tė jetojnė pa frikėn nga pritat, shantazhet, vrasjet dhe krimet e organizuara politike.           

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.