9.01.2003 - Trepca.net

Rugova dhe Shtajner kanė biseduar pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė

 
    
Prishtinė, 9 janar 2003 (QIK) - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe kryeadministratori Mihael Shtajner janė takuar sot dhe kanė biseduar pėr situatėn e sigurisė dhe pėr ēėshtje tė tjera.
 
Ata janė dakorduar se duhet luftuar me tė gjitha format e mundshme krimin qė po ndodh nė Kosovė dhe pėr tė izoluar gangsterėt dhe banditėt tė cilėt me veprimet e tyre po dėmtojnė tė ardhmen e Kosovės.
  
Shtajner deklaroi se qytetarėt e Kosovės janė lodhur nga krimet dhe dhuna qė po ndodh nė Kosovė. Lidhur me vrasjen e trefishtė nė Pejė Shtajner tha se njerėzit kanė dhėnė deklarata e dėshmi pėr kėtė rast. Policia po vazhdon me hetimet dhe ata besojnė se kanė dėshmi tė forta dhe tė mira pėr kėtė rast.
 
Shtajner nuk komentoi motivet e vrasjes, duke thėnė se ėshtė detyrė e organeve tė drejrėsisė dhe policisė ta bėjnė kėtė.

Presidenti Rugova tha se organet e drejtėsisė dhe policia duhet tė zbulojnė motivet e vrasjes, por shtoi se shoqėria ka tė drejtė t'i kualifikojė kėto vrasje. Vrasje tė tilla ka pasur. Ka edhe me motive politike. Kėto janė ēėshtje pėr tė cilat policia e gjyqėsia duhet tė vendosin.
 
Por shtoi se janė edhe ēėshtje tė shoqėrisė qė duhet t'i kualifkojė dhe nėse i kualifikon ėshtė mė mirė, sepse nuk do tė ndodhin. Rasti i Pejės ėshtė rasti i 12-13 prej fundit tė vitit tė vitit 1999, tha Presidenti.

"Nuk guxojmė dhe nuk do tė lejojmė qė kėta kriminelė tė na zhgėnjejnė neve dhe aleatėt tanė, tė cilėt kanė investuar aq shumė pėr lirinė e Kosovės", tha z.Rugova.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.