8.01.2003 - Trepca.net

Tahir, Enis e Hasan Zemaj sot u varrosėn me nderime tė larta para dhjeta mijėra qytetrarėve tė Kosovės

 
   
Strellc/Deēan, 8 janar 2003 - Me pjesėmarrjen e dhjetra mijėra qytetarėve nga mbarė Kosova, zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė, disa ministrave e kryetarėve tė komunave, si dhe tė familjeve tė tė ndjerėve, sot nė Strellc tė Epėrm tė Deēanit u zhvillua ceremonia mortore e varrimit tė kolonel Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit, kushėririt Hasan Zemajt, kryetari i degės sė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė Deēan.
 
Sot fshati i lindjes sė Tahirit e Hasanit, qyteti i Deēanit me rrethinė, ishte i pikėlluar si kurdoherė mė parė. Rrugėt qė ēonin nė kėto anė ishin tė mbushura me njerėz nga tė gjitha viset e Kosovės, tė cilėt kishin ardhur pėr t'i dhėnė lamtumirėn e fundit bijve tė dalluar tė kėsaj ane - ushtarakut e lufėtarit tė lirisė Tahir Zemajt dhe veprimtarit politik dhe luftėrarit Hasan Zemajt.

Ndėrkohė qė nė orėt e paradites nė fshatin Strellc janė bėrė homazhe pėr tė ndjerėt, duke parakaluar para arkivoleve tė tryre me mijėra qytetarė pėr t'u dhėnė nderimet e fundit.
 
Poashtu nė selinė e degės sė LDK-sė nė Deēan ėshtė mbajtur njė mbledhje pėrkujtimore kushtuar Tahir, Enis e Hasan Zemajt, nė tė cilėn funksionarėt lokalė tė LDK-sė kanė folur pėr veprimtarinė ushtarake e politike tė Tahir e Hasan Zemajt.
 
Nė kėtė mbledhje folėsit kanė dėnuar ashpėr vrasjen e trefishtė nė Pejė dhe e kanė quajtur me motive me politike, tė drejtuar kundėr pėrparimit, ardhmėrisė, demokracisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Nė binėn e improvizuar ishin radhitur tri arkivolet e pranė tyre fotografitė e tė vrarėve, ushtarėt e dikurshėm tė brigadės "Mėrgimi" tė rreshtuar dhe flamuri i brigadės 134. Nė lėndinėn e madhe, qė shtrihej nė tė dalė tė fshatit Strellc kishin ardhur me dhjeta mijėra njerėz pėr t'u dhėnė lamtumirėn e fundit kolonel Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit dhe kushėririt Hasan Zemajt.

I pari foli Agim Mehmeti, ish-zėvendėsministėr i Mbrojtes i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Mehmeti mallkoi kriminelėt dhe madhėroi figurėn e kolonel Tahir Zemajt si njė strateg i artit ushtarak e si njė burrė i madh tė Kosovės. Kriminelė janė ata qė kanė vrarė kolonel Tahir Zemajn, tha ai.
 
Ata qė vranė Tahir Zemajn janė frikacakė tė natės sepse ditėn nuk ua mbante qė tė ballafaqoheshin me kolonelin, tha Agim Mehmeti Shumė nga pjesėmarrėsit e luftės qė ishin nga radhėt e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe figura tė ndritura politike, u shanė, u maltretuan, u vranė...
 
Me kėto ngjarje po ndrydhet egoja e popullit, shpresa pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Por pjesa dėrmuese e popullit me tė drejtė pyet deri kur mė kėshtu?, tha Mehemti.

Anėtari i Kryesisė qendrore tė LDK-sė Nimon Alimusaj, pasi dėnoi kėtė vrasje, kėrkoi qė autorėt tė nxirren para organeve tė drejtėsisė. Ai tha se vrasjet e kėtilla dėmtojnė arritjet nė Kosovė. "Kjo vrasje si dhe tė gjitha ato qė u bėnė mė parė ėshtė jo rast por dukuri. Ėshtė njė dukuri tė cilėn nuk mund ta kualifikojmė ndryshe veēse terror kundėr lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė sė Kosovės", nėnvizoi Alimusaj.

Kryetari i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė Lulzim Zeneli nė fjalėn e tij theksoi se ata qė vranė Tahirin, Enisin dhe Hasanin kanė bėrė njė akt terrori kundėr vlerave tė lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.
 
Ata qė kanė qėlluar mbi ta kanė tentuar ta vrasin ardhmėrinė e Kosovės, kanė provuar ta largojnė gėzimin nga fytyrat e fėmijėve, kanė synuar dhe janė pėrpjekur qė tė fshijnė ēdo gjurmė tė tė arriturės nė Kosovė, tha z.Zeneli dhe theksoi se "ata kanė dashur qė Kosovėn ta paraqesin para nesh dhe botės si vend i krimit dhe terrorit".

Ndėrkaq duke folur pėr figurėn e kryetarit tė FR tė LDK-sė nė Deēan, Zeneli tha se "Hasani dallohej si njeri i urtė, i ditur, luftėtar i lirisė, lider i tė rinjve nė komunėn e Deēanit pėr dy mandate me radhė, udhėheqės i Shtabit zgjedhor nė zgjedhjet e fundit, dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Deēan".
 
Poashtu ai theksoi "Hasani ishte i afėrt me tė gjithė, nje njeri qė shquhej me kreativitet tė pashoq. Hasani Zemaj ashtu siē ishe besnik ashtu edhe mbeti deri nė ditėn e fundit tė jetės, Hasani besonte nė Kosovėn e pasluftes, nė Kosovėn e lirė".

"Hasan Zemaj ėshtė i riu i parė qė u bėri thirrje tė rinjve tė LDK-sė, strukurave tė FF tė LDK-sė qė tė rreshtohen nė radhėt e UĒK-sė. Kėshtu e kemi njohur Hasan Zemajn, njeriun qė la pas vetes njė njė aktiviteti dhe veprimtari tė pasur atdhetare", tha Zeneli.

Njerėzit si Hasani janė kalitur pėr mė shumė se njė dekadė pėr tė gjitha peripetitė e mundshme, kanė mbijetuar beteja tė shumta nė luftė, kanė punuar pa ndalur pėr jetėsimin e vizionit tė tyre nė paqe, kanė mbijetuar atentate, kėrcėnime tė shumta", tha mes tjerash Lulzim Zeneli.

Nė kėtė ceremoni mortore foli edhe akademik Mark Krasniqi, i cili tha se "Tahir Zemaj mė ka thėnė disa herė: 'unė nuk kam plumba pėr shqiptarė, unė kam plumba vetėm pėr armikun, Serbinė", tha akademik Krasniqi. "Edhe komandantėt e luftės mund tė vriten nė paqe e nė liri, por jo edhe ushtria.
 
Kolonel Tahir Zemaj ėshtė vrarė por nuk do tė vritet kurrė ushtria e tij, ushtria e Kosovės. Nuk do tė vritet kurrė as e ardhmja, liria dhe pavarėsia e Kosovės", tha nė mijėra shqiptarėve tė mbledhur nė Strellc tė Deēanit akademik Mark Krasniqi.

Shpend Shala, oficer dhe bashkėluftėtar i Tahir Zemajt, tha:
 
"Ata qė tė vranė ty birin tėnd dhe kushėririn, ata e vranė edhe personalitetet e tjera para teje ata janė trashėgimtarė tė bandave tė Vlorės.
 
Ata gjetėn strehim qysh nė kohėn e luftės nė Drenicė dhe Dukagjin ata janė banda qė e bėnė shkrumb e hi Shqipėrinė; ata iu vėrsulėn Kosovėn si qentė e tėrbuar... ata janė rebelė qė masakruan ushtarėt e brigadės Mėrgimi; ata janė dora e ligė qė duan ta gllabėrojnė Kosovėn...".

Pas fjalėve mortore, ushtarėt e brigadės "Mėrgimi" me arkivole nė duar morėn rrugėn drejt varreve tė reja tė Strellcit e tė Kosovės.
 
Prapa arkivoleve, vajza e vogėl e Tahair Zemajt, Florentina, ishte e fortė dhe kreshnike sepse vetėm ajo nuk derdhte lot dhe vetėm ajo e thirrte me zė kolonel Tahirin: 'Babi ku je babi! Dua tė shkoj te babi! Unė e dua babin!"

Nė kėtė tubim mortor edhe Halil Geci, Hafiz Gagica etj. Trupat e tė ndjerėve i lėshuan nė varr bashkėluftėtarėt e kolonel Zemės.

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.