OPINIONE

   
8.01.2003 - Trepca.net

In memoriam

Krimet  s’mbulohen me krime

 Sefedin KRASNIQI

 
 
Kush merret sado pak  me shkrime, e di sa vėshtirė ėshtė tė qiten nė letėr kujtimet e njė gėzimi. Edhe mė vėshtirė tė njė dasme. E si tė shkruhen atėherė kujtimet, pėr njė njeri, pas vdekjes tij nga njė  vrasje mizore?  Si tė shkruhen kujtimet pėr njė njeri  qė e ke njohur ndryshe nga ata qė pėr katėr vjet rresht pėrgaditen publikun pėr vrasjen e tij. Pėr vrasjen e madhe me breshėri plumbash, tė kalibrit tė madh. Ēdo vrasje ėshtė krim, por kur ajo lajmėrohet e proklamohet me vite tė tėra e trash krimin.  Bėhet edhe mė tragjike kur tentohet  tė mbulohen krimet me  krime, pėr tė cilat drejtėsia e ka thėnė fjalėn e vet. Vrasjes me atentat kundėr komandantit Tahir Zemaj, tė datės 04 janar 2003, i kanė  parapri edhe disa tentimatentate tjera. 
 
Ato nisėn ditėn kur komandanti u betua para flamurit kombėtar se do tė luftojė pėr  ēlirimin e Kosovės nga ushtria e Millosheviqit. Kur e goditėn kriminelėt nė gushtin e vitit 2002, pasi nuk qėllova nė Kosovė, i telefonova pėr t’ia lehtėsuar dhimbjet e plagėve, pėr aq sa mund tė lehtėsohen dhimbjet me fjalė. Pas disa dite u takuam nė Prishtinė. Takimi qe i shkurtėr. Megjithatė, nuk u durova pa i thėnė; komandant ti ke  bėr shumė pėr ēlirimin e Kosovės, edhe nė liri po bėnė shumė pėr mundjen e frikės, por po merrte pak. Shumė pak !  Sepse, edhe atė ditė kishte qenė vetėm me Hasan Zemajn dhe me njė person tjetėr qė emri tash nuk mė kujtohet. Jo, me tė birin Enisin nuk ishte. Me tė mbaruar kėto fjalė, u pėrshėndetėm. Sikur t’a kisha ditur qė ky do tė jetė takimi jonė i fundit do tė hallashtisesha duke i thėnė tė m’i bėj t’fala Bacės Ahmet. T’i thotė qė e kam kuptuar se, « rruga pėr liri qenka e  gjatė dhe krejt labirint ».
 
 
Si u njoha me komandant Tahir Zemajn ?
 
Gjatė Luftės pėr ēlirimin e Kosovės tė viteve 1998/99, sidomos pas mbarimit tė saj, nuk kam besuar se shumė lidhje tė vjetra mes miqėsh do tė shkėputen aq rrėmbyeshėm, e shumė tė tjera do tė lindin.
Me Komandantin Tahir Zemajn gjatė luftės kemi komunikuar indirekt. Fati e  deshti tė takohemi dhe tė njihemi mė mirė pas mbarimit tė saj. Kėtė takim e  kam pritur me kurreshtje tė madhe. Pėr komandantin, tashmė, kishin shkruar nė mėnyrė shumė denigruese gazeta e agjensi tė ndryshme lajmesh, qė pėr redaktorė e gazetarė kanė enveristėt mė tė regjur dhe mė tė pamshirshėm tė Kosovės. Tė tjerė gazetarė e gazeta kishin shkruar ndryshe, pėr trimėritė e tij prej komandanti e ēlirimtari. Imazhin e vėrtetė pėr komandant Zemajn i krijova kur ish-ministrin i Mbrojtjes, Ahmet Krasniqin,  e dėgjoja se si fliste me pietet tė lartė pėr te, pėr hyrjen e tij nė luftė, pėr profesionalizmin e tij nė mbrojtjen e Llukės, pėr udhėhėqjen e Betejes sė Loxhės, pėr kazermen e Prapaēanit. Shkurt pėr  trimėritė qė kishte treguar nė Rrafshin e Dukagjinit duke luftuar kriminelėt e Millosheviqit.
Ēdo gjė do tė pėrfundonte kėtu, sikur komandanti i Zonės Operative tė Dukagjinit, Tahir Zemaj, pas luftės t’a kishte mbyllur gojėn pėr t’i lėnė gjakhumbur ushtarėt qė ia kishin vrarė, siē thoshte ai, me tradhėti pas shpine. Sikur t’i kishte lėnė nė harresė dėshmorėt e  Betejės sė Loxhės. Sikur tė mos i kishte ndie nė shpirt vuajtjet e ushtarėve tė brigadės „Mėrgimi“. Sikur t’a kishte sharė eprorin e tij Ahmet Krasniqin, ashtu siē kanė bėrė tė tjerė pėr njė leckė, pėr njė gojė bukė. Por, ja qė komandanti  foli dhe tha tė kundėrtėn. Denoncoi krimin nė shumė intervista dhe nė dy librat e tij tė titulluara, "Kėshtu foli Tahir Zemaj",  vėllimi I dhe II.
Komandant Zemaj ka lėnė pra dy libra,  deshmitė e tė cilave do t’a mundin heshtjen e dhunshme,  e cila njė ditė mund t’a pllakosė Kosovėn qė terrori i kuq enverist po mundohet t’ia pėrgadis. Rrėfimet e tij pėr luftėn nuk janė pėrralla fantastike. Janė rrėfime tė  veēanta, tė pėrjetuar fizikisht e shpirtėrisht. Kur them shpirtėrisht, mė kujtohen emocionet e komandantit kur fliste pėr ushtarėt dhe  eprorėt  tė rėnė dėshmorė,  apo pėr dredhitė dhe  kėrcėnimet, qė pėrveē luftės me serbėt, i kishin ardhur nga taborri i atyre, tė cilėt pretendonin se kishin vulėn pėr ēlirimin e Kosovės.  Tė gjitha i ka thėnė nė mėnyrė kronologjike dhe perfekte siē i ka hije njė komandanti. Ai i ka vėnė vulėn mrojtjes sė Llukės, Betejės sė Loxhes, shpėtimit tė 60000 civilėve nė Rrafshin e Dukagjinit. Jam thellėsisht i bindur se sa herė tė  flitet pėr kėto beteja e tė mos  pėrmendet emri  i komandantit Tahir Zemajt, ėshtė njėsoj sikur tė thuhet: Zot ka, por Zotit  s’i besoj. Pra,  ja pse e vranė komandant Tahir Zemajn! Pėr t’ia vjedhur famėn e ēlirimtarit. E vranė pėr t’ia mbyllur gojėn, por le t’a  dinė se i kanė hapur njėqind gojė tjera.
 
Historia e  Brigadės "Mėrgimi"
 
Shumė tronditėse ėshtė historia e dhimbshme e Brigadės “Mėrgimi”. Lufta sjell humbje dhe tragjedi. Kur ato t’i shkakton armiku pėrballohen mė lehtė. Por kur t’i kurdisin ata qė ua ke shpėtuar jetėn, siē ka dėshmuar komandant Tahir Zemaj, ajo ėshtė tragjedi e veēantė. Dihet botėrisht se brigada “Mergimi”  ishte mė e pėrgaditura: si me ushtarė edhe me teknikė luftarake e moderne. Pėr herė tė parė para gjithė botės, me proēesverbal tė nėnshkruar, komandant Zemaj ka  dėshmuar pėr armatimin qė ka disponuar ajo brigadė dhe ēfarė ndodhi me atė armatim. Veē kėsaj, njė zot e di sa  lexues janė neveritur kur kanė lexuar se si forcat shqiptare tė Shqipėrisė sė Fatos Nanos e kishin rrethuar Brigadėn “Mėrgimi” tė UĒK-ės pėr t’a ēarmatosur, pėr t’a  poshtruar. Por kjo nuk ėshtė e tėra! Fatin tragjik qė ka pėsuar kjo brigadė gjatė rrugėtimit nėpėr Shqipėri, sidomos pas hyrjes sė saj nė Kosovė, ėshtė shumė trishtues.
 
Njė skenė tė ngjajshme trishtuese, siē e ka pėrshkruar edhe komandanti Zemaj,  e kam parė me sytė e mi nė Pejė, nė afėrsi tė ish-shtėpisė sė mallrave. Kjo ka  ndodhur vetėm pak ditė pasi kanė hyrė forcat e NATO-s nė Kosovė. Nga njė kamion i ndalur nė rrugėn kryesore, nė pikė tė ditės, zbritnin ushtarė me shenjėn e UĒK-ės nė ballė, tė cilėt shaheshin, ēarmatoseshin dhe maltretoheshin,  nga ushtarė po tė UĒK-ės. Tė dy palėt flisnin shqip. Ēfarė tmerri! Duke parė kėtė skenė makabre, nuk munda pa e pyetur njė njeri, ē’po ndodhte? Pasi rrudhi krihtė mė tha: "Kanė ardhur ata tė Drenicės, e po i ēarmatosin tradhėtarėt e Kosharės".
Mė vonė e kuptova realitetin;  as nuk  ishte UĒK e Drenicės qė maltretonte e as ushtarėt e maltretuar nuk ishin tė Koshares. Kuptova se lufta po hynte nė drejtimin prej ku kthim prapa s’ka, pa vrasje politike pėr pushtet. Dhe vrasjet vazhduan, herė me ritėm mė tė shpejtė, herė mė tė ngadalshėm, herė vritej njė e herė mė shumė veta, herė komandantė tė UĒK-sė herė politikanė, por gjithmonė sipas listave tė zeza, tė pėrgaditura gjatė luftės. Edhe komandantin Tahir Zemaj, tė birin e tij Enisin dhe kusheririn, kryetarin e FR tė LDK-sė sė Deēanit, i vranė ata qė Komandanti Zemaj ua ka shpėtuar jetėn me ushtarėt e vet. I kishte shpėtuar kur ishin gjetur nė rrethim tė hekurt nga forcat serbe.  Ēka tė thuhet tjetėr, veēse vrasje sipas radhės sė shkronjave tė alfabetit. Sa shumė shkronja ka edhe ky alfabeti jonė!?…
Komandantit Tahir Zemaj, djalit tė tij Enisit dhe kusheririt Hasanit, u qoftė i lehtė dheu i Kososvės! Ai dhé qė e ēliroi vetė komandant Zemaj pėr gjeneratat e ardhshme, pėr fėmijėt e bukur tė Kosovės!

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.