8.01.2003 - Trepca.net

Sa herė duhet tė vritet liria e Kosovės

 
8 janar 2003 / Shkruan: Mevlyde SARAĒI / QIK - Opinione

 
E shtuna e parė e vitit tė Ri ma ndali frymėn. Nė pritje tė dritave isha strukurė si hije prapa njė drite tė qiririt duke u munduar me ato syzet e leximit tė lexoja njė poezi qė kisha shkruar kohė mė parė. Heshtja ishte bėrė mbretėreshė nė dhomėn time.

Gjysmė ore para orarit tė caktuar papritmas erdhėn dritat dhe sigla e ditarit tė mbrėmjes sė RTK- sė e theu kėtė heshtje tė tmerrshme.

...U vra ish komandanti i UĒK- sė Tahir Zema me tė birin Enisin 20 vjeēar dhe Hasan Zema, kryetar i Forumit rinor tė degės sė LDK-sė nė Deēan, nė njė pritė nė Pejė...

O Zot e paskan vrarė kolonelin, bėrtita me sa zė qė pata !

E trembur sillesha nėpėr dhomė duke mos dashur ta besoja kėtė lajm kaq tė hidhur.

Dhe vėrtet nuk kisha arėsye edhe tė besoja njė gjė tė tillė pikėrisht nė kohėn kur duhej tė pėrvjelim edhe mė mėngėt qė ta bėjmė pavarėsinė realitet.

Mė del para sysh fytyra e ushtarakut tė spikatur, buzėqeshja e Hasanit, i cili ishte plotė vullnet pėr punė e jetė, e mendoja Enisin e ri, edhepse nuk e kisha parė ndonjėherė mė parė dhe e lusja Zotin qė tė mė ruante mendjen ...

Mė kujtohej dita kur erdhi koloneli Tahir Zema nė Gjakovė dhe i pata thėnė :

Zotėri kolonel, sot Gjakova ėshtė gėzuar pėr vizitėn tuaj si ditėn e lirisė sė Kosovės, si ditėn kur qindra djem u liruan nga burgu, sepse ju kishit bėrė gjithė atė rrezistencė pėr ta jetėsuar lirinė e Kosovės. Krenohemi me ty dhe bashkėluftėtarėt tuaj...

Mbase kjo nuk ishte pėlqyer nga tė gjithė njerėzit njėsoj, tė cilėt e komentuan nė mėnyra tė ndryshme.
Dhe tani mendja mė turbullohet dhe tė gjitha mė dalin para sysh...

Kush e bėri kėtė vrasje tė trefishtė ? Kush e bėri kėtė krim kaq tė organizuar ?

Pse gjithnjė mungojnė faktet kur vriten burrat e mėdhenj ? Ku tretėn dėshmitarėt ? Ku mbetėn gjurmėt e krimit ?

Pėrse, pėrse duhet tė ndodhin kėto krime nė kėtė tokė mjaft tė pėrgjakur !

Sikur ... sikur ... sikur ... mundohem tė gjej arėsye qė ata tė mos vriteshin.

Po pse a mos varej tani diēka nga unė qė gati po humbja torruan.

Pėr njė ēast mė renditen tė gjithė ata qė u vranė dhe figurat e tyre mė bėhen si njė shirit filmi ku ta dijė sa i gjatė dhe sėrish mė kėthehen para sysh pėr t'mė kėthyer shumė shpejt kujtesėn time tė ndrydhur dhe pėr t'i lidhur kėto ngjarje dhe krime me njė emėr.

Dhe tė gjithė ata qė kanė zemėr, mish e gjak njeriu duhet ta dėnojnė kėtė akt makabėr, tė kėrkojnė zbulimin e kriminelėve, tė kėrkojnė dėnimin e merituar pėr ta, tė kėrkojnė ideatorėt dhe gjurmėt e krimit, tė kėrkojnė drejtėsinė pėr drejtėsinė...

Sa tė varfėr mbetėm pėrjetėsisht vetėm nga njė ēast i tmerrshėm.

Sa e varfėr Kosova pa kolonelin dhe luftėtarin, pa Enisin qė i kishte futur tmerrin nė palcė kriminelėve.
Dhe ne nėnat qė dhamė gjithė mundin e djersėn pėr njė ditė tė bardhė akoma duhet tė pėrbijmė dhembje sa bjeshka...

Deri kur ? Kush e ka rradhėn ? Stop dhunės? Tė zbulohen kriminelėt ?

Kėtė pyete ia kisha bėrė vehtes ditėn e varrimit tė kryetarit tė komunės sė Therandės, Ukė Bytyqit, kur e shoqja e tij Kimetja nė fjalėn e vet para arkivolit tė tė shoqit uroi qė vrasja e Ukės tė jetė e fundit .

Dhe kjo nuk ndodhi pėr fat tė keq. Pėrkundrazi tė gjithė ata qė u vranė sikur po i pėrpin toka. Nė pikė tė ditės e pa gjurmė ?

Vėrtet gjurmėt duhet ti hulumtojmė tė gjithė sė bashku se Kosova nuk na duhet pa shqiptarė.
E nėse jo atėherė kush po i vret dhe pse po i vret.

Kosova na duhet vetėm me tė vėrtetėn.

E pse atėherė gjithė kjo misterie ?

Ku ngeli e vėrteta. Po e cilit do tė duhej tė jetė mė shumė se e tjetrit hisja e Kosovės ?

Po kush ėshtė pronar i jetėrave tona ? A duhet tė jemi pre e krimit tė organizuar ?

Prej kujt duhet tė ruhemi tani kur duhet ti ruajmė e mbrojmė vlerat ?

Kosova do tė ecė nė rrugėn e vet tė pavarėsisė, por e gjymtuar pa kuadrot dhe intelektualėt e vėrtetė qė do t'i mungojnė nė ēdo ēast e qė u kriminalizuan nė pikė tė ditės rrugėve tė Kosovės ?

Dikush do tė duhej ta paguaj gjithė kėtė tmerr. Mallkuar qofshin ata qė i frymėzuan, ushqyen dhe i ushtruan krimet mbi njerėzit e pafajshėm, mbi figurat qė i dhanė emėr lirisė, mbi kolosėt e kombit .

Dhe ne me peshėn e dhembjes do tė ecim me ngulm qė t'u ējerrim maskat atyre qė duan t'ia verbėrojnė sytė fėmijėve tanė, atyre qė duan gjithėherė ta mbajnė peng lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, atyre qė do duhet tė pėrfundojnė aty ku e kanė vendin .

Kur mos u pėrsėritsh o kob i zi qė erdhe si rrufeja dhe godite zemrat tona.

Dhe ti o kolonel me tėt bir dhe nipin do tė jetoni sa jetėrat e jetėrave dhe veprat tuaja do tė na frymėzojnė nė ēdo ēast edhepse kurrė nuk do tė besojmė se keni ikur nė lartėsi.

Kosova nėnė do ta pėrballojė edhe kėtė dhembje kaq tė madhe nė emėr tė lirisė e pavarėsisė.

(autorja ėshtė deputete nė Parlamentin e Kosovės)

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.