OPINIONE

   
5.01.2003 - Trepca.net

PO VRASIN ATA QĖ E MBAJNĖ VULĖN E KRIMIT...

PSE PO NA VRASIN, ATA QĖ DUAN TĖ NA VRASIN?

 

Pse po na vrasin kur tė duan, ata qė duan tė na vrasin? A mos ndoshta sepse jemi tė mjerė? Apo sepse kemi shumė fjalė e pak punė? Sepse nuk jemi tė bashkuar sa duhet? Sepse nuk dijmė tė (vetė)organizohemi? Nėse janė kėto arsyet qė tė na vrasin kur tė duan, atėherė zhgėnjimi dhe mllefi ynė nuk do tė ketė kufinjė. Ē'ėshtė kjo heshtje e intelektualėve tė Kosovės? Ē'ėshtė kjo heshtje e subjekteve politike qė e kanė besimin e popullit tė Kosovės? Ē'ėshtė kjo heshtje e shoqėrisė sonė ndaj krimit tė organizuar politik? Pse ky dėshtim i shoqėrisė sonė demokratike para kaosit politik, para krimeve politike, para tė keqes sė pėrgjithshme? 

8 janar 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Njerėz tė zhveshur nga ēdo lloj karakteri njerėzor, tė mbushur me plot urrejtje ideologjike ndaj progresit tė Kosovės, ndaj mirėqenies sonė tė pėrgjithshme, ndaj ēdo individi apo grupimi politik i cili ėshtė shprehur kundėr monizmit, kundėr ideologjisė sė tejkaluar enveriste, janė ngritur nė kėmbė dhe po i mprehin dhėmbėt e tyre pėr tė na kafshuar tinzėrisht e nė pabesi. Kėto vrasje politike nė Kosovėn e pasluftės nuk mund tė konsiderohen ndryshe veēse si tradhti e hapur ndaj idealeve tė tė rėnėve pėr lirinė e Kosovės, si tradhti e hapur ndaj idealeve tė dėshmorėve pėr Pavarėsinė e Kosovės, por edhe si tradhti e hapur ndaj vullnetit tė lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės. Pėr ata tė cilėt i pėrkrahin qeniet qė janė puthur zyrtarisht me shovenizmin serbian, ata qė komunizmi shqiptaro-greko-rus ua ka hequr arsyen njerėzore, pėr kėta njerėz qė mund t'i quash edhe bisha tė egra, nuk ishte i mirė Komandant Ahmet Krasniqi, nuk ishte i mirė as Komandant "Drini", nuk ishte i mirė as Komandant - Parlamentari Smajl Hajdaraj, nuk ishin tė mirė as intelektualėt e rrallė si Xhemajl Mustafa e Enver Maloku, nuk ishin ushtarė tė dalluar tė UĒK-sė Bekim Kastrati, Besim Dajaku e Adem Zekaj?!?! Sa ka vend kėtu pėr patriotizėm e atdhetarizėm?

A janė tė vetėdijshme kėto krijesa tė errėta se ēfarė dėmi janė duke i bėrė popullit shqiptar tė Kosovės, sidomos nė kėto rrethana aq tė vėshtira politike pėr Kosovėn, kur nga ne kėrkohen standarde mbi standarde, qė nuk janė parė e as dėgjuar ndonjėherė nė ndonjė shtet tjetėr nė krijim e sipėr!? A janė tė vetėdijshme kėto krijesa amorfe se me kėto vrasje politike ato bėhen mbrojtėse tė drejėpėrdrejta tė interesave serbosllave, dhe me kėtė njėkohėsisht po bėhen krah i fortė i Serbisė nė rikthimin e saj nė Kosovė? Kėtu edhe qėndron uniteti i vrasėsve kriminelė me pretendimet e Serbisė fashiste ndaj Kosovės dhe popullit tė saj!

Pse po na vrasin kur tė duan, ata qė duan tė na vrasin? A mos ndoshta sepse jemi tė mjerė? Apo sepse kemi shumė fjalė e pak punė? Sepse nuk jemi tė bashkuar sa duhet? Sepse nuk dijmė tė (vetė)organizohemi? Nėse janė kėto arsyet qė tė na vrasin kur tė duan, atėherė zhgėnjimi dhe mllefi ynė nuk do tė ketė kufinjė. Ē'ėshtė kjo heshtje e intelektualėve tė Kosovės? Ē'ėshtė kjo heshtje e subjekteve politike qė e kanė besimin e popullit tė Kosovės? Ē'ėshtė kjo heshtje e shoqėrisė sonė ndaj krimit tė organizuar politik? Pse ky dėshtim i shoqėrisė sonė demokratike para kaosit politik, para krimeve politike, para tė keqes sė pėrgjithshme? Ku janė intelektualėt, akademikėt profesorėt, shkrimtarėt, gazetarėt qė iu ka humbur zėri? A e vlen tė jetohet gjithmonė me frikė? A e vlen gjithmonė tė jetohet nė mėnyrė servile?

Cila lėvizje politike nė Kosovė ishte ajo qė i bashkoi interesat politike tė shqiptarėve? Dihet mirėfilli nga tė gjithė se ishte dhe vazhdon tė jetė Lidhja Demokratike e Kosovės! Cili ėshtė lideri shpirtėror qė u sakrifikua dhe po sakrifikohet pėr njė tė ardhme tė pavarur tė shqiptarėve tė Kosovės? Padyshim se ėshtė Presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova. Prandaj, pse tė kemi frikė tė shprehim mendimet tona publikisht dhe ta shkruajmė historinė ashtu siē ka qenė? Vetėm pse na vrasin pas shpine?! Vetėm pse dikujt pėr inate bajraktariste i teket ta quaj tjetrin "tradhtar"?! Kėto sfida tė rėnda duhet tejkaluar kolektivisht, pavarėsisht ēmimit qė duhet paguar, pėrndryshe Liria nė Kosovė nuk do tė ketė kuptim dhe Demokracia do ta humb kuptimin e vėrtetė tė saj.

Kosova dhe populli shqiptar nuk kanė nevojė pėr njė "vis major" siē ishte pėr shumė vite Serbia, por as pėr diktatet e atyre qė ia kanė shitur shpirtin enverizmit dhe nanoizmit sllavo-ortodoks, e aq mė pak tani kur populli shqiptar i Kosovės sakrifikoi ēdo gjė pėr t'u ēliruar nga robėria serbosllave dhe ka arritur qė falė urtėsisė sė tij tė krijojė miq e aleatė tė ēėshtjes sė Kosovės. Derisa rrugėve tė Kosovės ecin lirisht figurat monstruoze, qė po ia zėnė frymėn ēdo entuziazmi, ēdo gėzimi, ēdo suksesi e ēdo pėrparimi nė tė gjitha sferat e jetės, Kosova do tė lėngojė edhe pėr njė kohė tė gjatė nėn presionin e kriminelėve ekstremistė, tė cilėve iu ka zgjatur jeta vetėm pėr shkak tė mosefikasitetit tonė si dhe pėr shkak tė neglizhencės sė tepruar tė organeve tė sigurisė ndėrkombėtare dhe atyre tė vendit.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.